evolkingspolitiek is nodig rlardere bestrijding ran heroinehandel ïeeft al resultaten Shell tip no.l tit brieven van lezers Personalia Shell helpt de autokosten drukken. lapport van staatscommissie loopt vrij ver vooruit Of Nederland het redt is niet de enige maatstaf mmissaris Van Straten: misschien niet uitroeien, wel indammen „We moeten ermee leren leven" Man bij brand omgekomen Nog steeds groot tekort pleeggezinnen Trouw/Kwartet11 bor r. P. J. Roscam Abbing :n het begin van dit aar verscheen bij de -.Staatsuitgeverij het ilang verwachte rap port van de reeds in 1972 ingestelde Staatscommissie oor het Bevolkings- raagstuk, de „Com- heJmissie-Muntendam", engenoemd naar de voorzitter. Ooi aai igett is een lijvig en gedegen tgtoport geworden, dat 244 gro- va' bladzijden beslaat, en uit- JlJbndt in 10 bladzijden met nbevelingen, gevolgd door jlagen. Een interim-rapport reeds verschenen en reac ts daarop waren ingezameld, e commissie staat eenstem- jg achter dit rapport, op twee Öen na, daar komen wij )g op terug. |t onderwerp is van groot belang, int het rapport heet niet voor niets Kvolking en welzijn in Nederland". Qfs zal blijken, dat het welzijn van (wereld er enigszins mee gemoeid Het onderwerp is ook bijzonder fccair, want het heeft te maken met Einsgrootte, met iets waarvan me- e echtpaar vindt dat niemand, laat kan de overheid, er mee te maken eft. De aanbevelingen zijn hier en mr ingrijpend. Wat valt van dit les te zeggen? ctieve bevolkingspoli- ek »t rapport kiest voor een actieve •volkingspolitiek. Ongetwijfeld jllen vele burgers, met name chris- nen, zeker ook lezers van Trouw", er reeds bedenkelijk kijken en ■wanend worden. Is de overheid bevoegd zich te bemoeien met ge zinsgrootte. met wat een zo intiem beleid van echtparen betreft? Naar ik meen is het voeren van een actieve bevolkingspolitiek strikt on vermijdelijk. De vraag moet niet zijn of die politiek nodig is, maar of die politiek op de goede wijze wordt gevoerd. Ieder echtpaar, waarvan man en vrouw normaal vruchtbaar zijn. voert zelf een beleid ten aanzien van eigen gezinsgrootte. Geen een echtpaar wacht maar rustig af hoe veel kindertjes er komen; ieder weet, dat een g.ens bereikt kan worden, die aangeeft, dat er beter niet nog een kindje bij kan komen. Wie niet op die grenzen let, en alles aan de natuur of zogenaamd aan God overlaat, handelt onverantwoorde lijk in een juist uiterst verantwoor delijke zaak. Als nu het privé-gezin van een echtpaar, vanwege allerlei factoren, niet te groot mag worden, is het dan vreemd, dat ook van het gezin van het Nederlandse volk geldt, dat het niet te groot mag worden, zoals het eveneens geldt van het wereldgezin, de wereldbevolking? Sommige chris tenen denken, dat het goddelijk ge bod, vermeld in Genesis 1:28: „Weest vruchtbaar en wordt talrijk, vervul de aarde en onderwerp haar..." nog altijd geldt en noopt tot het vormen van grote gezinnen Het tegendeel is echter waar. Aan die opdracht is in voldoende mate gehoor gegeven. De bedoeling was destijds, dat mensen talrijk zouden worden om de aarde te onderwerpen, te exploreren, tot eer van de Schepper. Aan die bedoe ling wordt juist tekort gedaan, in dien men onbeperkt doorgaat en overbevolking veroorzaakt, want daarmee gaat men bodemschatten uitputten en milieu bederven en dus doende juist de schepping verknoei en tot smaad van'de Schepper. Overigens wordt geen echtpaar belet om een groot gezin te vormen. Geen één aanbeveling gaat in die richting. Maatstaf en verwachting Er worden slechts maatregelen be pleit, die ten doel hebben op indirec te wijze te bevorderen, dat het Ne derlandse gezin als geheel niet te groot wordt. Wie hier toch nog aar- zelt. moge ik verwijzen naar mijn boek „Hoe groot ons gezin?" (Callen- bach 1973), waarin ik veel aandacht schenk aan bijbelse motieven en on ze christelijke verantwoordelijkheid. Het rapport noemt hoofddoelstellin gen van het overheidsbeleid (bij voorbeeld bladzij 6). In het gediijg zijn fysieke, sociale, geestelijke en culturele levensomstandigheden, sa mengevat in de term „kwaliteit van leven of welzijn". Het spreekt echter meer aan als wij zeggen, dat wij bezig zijn vast te lopen. Er zijn al heel wat landen, waar men vastgelopen is. Daarom is niet de enige maatstaf of Nederland het nog wel redt, maar Of Nederland groeit ten koste van de levensmogelijkhe den in de derde wereld. Daarom wordt de verwachting van de bevol kingsgroei, zowel in de wereld als in Europa als in Nederland, met uitvoe rig cijfermateriaal aangegeven. Als het bijvoorbeeld zou lukken om er voor te zorgen, dat in het jaar 2040 de vruchtbaarheid in onze wereld niet groter is dan het vervangingsniveau, zodat de bevolkingsgrootte stabiel kan worden, dan zal nog in het jaar 2100 de wereldbevolking bestaan uit meer dan 15 miljard mensen. Streefgetal en streefdatum Nederland heeft op het ogenblik een laag vruchtbaarheidsniveau. Als echter dat lage niveau gelijk blijft, groeit onze bevolking toch nog door tot 15,4 miljoen in het jaar 2000. De verwachting is echter, dat, vanwege een soort inhaal-effect, het vruchtbaarheidsniveau weer wat omhoog zal gaan, in welk geval in het jaar 2000 de bevolking ruim 16 miljoen zal bedragen. Het aandeel van de mensen van 65 jaar en ouder in de bevolking zal toenemen tot 13 14 procent, van 0-19 jaar tot 22 27 procent, terwijl het aandeel van de potentiële beroepsbevolking van 20- 64 jaar zal toenemen tot 60 64 procent (thans 55 procent). De commissie streeft voor Neder land naar een stabiele bevolking en wel van de huidige omvang. Die stabilisatie is echter zelfs rond het jaar 2015 nog niet te bereiken, van wege het hoge geboortenniveau, dat in de Jaren 1945-1965 een werkelijk heid was Ze is alleen te bereiken, als het huidige lage geboortenniveau zich doorzet en daarna zich een eindweegs herstelt. In feite beveelt de commissie de regering aan om te streven naar een zo spoedig mogelijke beëindiging van de natuurlijke bevolkingsgroei. Daarom is het gewenst, dat voorlo pig de vruchtbaarheid 15 30 pro cent blijft beneden het vervangings niveau, al zal die vruchtbaarheid op den duur weer wat moeten toe nemen Langs welke weg? Men pleit voor het bevorderen van „geboorten-regelend gedrag", met name voor voorlichting, die tot ge volg kan hebben, dat het aantal onbedoelde en ongewenste zwan gerschappen zoveel mogelijk terug loopt, voor vergemakkelijking van zelf gekozen sterilisatie, voor vergro ting van de bereikbaarheid van anti conceptiva. voor het terugdringen van financiële belemmeringen ten aanzien van een en ander, voor het organiseren van datgene, wat even tuele schaduwkanten van het kleine gezin voor het kind daarin kan weg nemen, etc. Het is ondoenlijk hier ook maar aan te duiden wat alzo wordt aanbevolen. Wat abortus pro- vocatus betreft wordt alleen gepleit voor het beëindigen van de rechtsonzekerheid daaromtrent. Meer dan eens kan men bespeuren, dat een zekere compromisformule is gebezigd. Inderdaad zijn er aanbe velingen, die wel discutabel zijn. Acceptabel De teneur is echter mijns inziens acceptabel. Die teneur in zijn geheel wordt echter wel aangevochten door twee leden van de commissie, name lijk door de dames M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen en J. van Leeuwen. Dit tweetal, dat zich mijns inziens zeer verdienstelijk heeft ge maakt in onze volksvertegenwoordi- an een verslaggever EN HAAG De agressievere Istrijding door politie, doua- en marechaussee van de indel in zwaar verdovende iddelen, vooral de heroine, erpt sneller vruchten af dan )rig jaar bij de oprichting van landelijke narcotica-brigade erd verwacht. Dat is de me- hg van hoge functionarissen e zich rhet de bestrijding van heroine-smokkel en -handel fzig houden en met name van pimissaris J. van Straten, tofd van de landelijke narco- !a-brigade, die er echter me en aan toevoegt niet de illu- I te hebben de heroine- ndel ook helemaal te kunnen iroeien. pmaamste doel is die handel in te men en het de grote handelaren loeilijk te maken, dat zij wellicht heil elders zoeken. heer Van Straten, wiens team fienkort nog wordt uitgebreid, ge- t allang niet meer dat ongeveer h procent van alle heroine die ons id wordt binnengesmokkeld, ook fdt gepakt. Hij durft daarover jn schattingen te doen. Toch wijst wel op enkele punten die een ien kunnen zijn dat de illegale ïdel, vooral in Amsterdam, in tilijkheden is komen te verkeren lert de recente grote heroine- Igsten (126 kilogram in Rotter- h en eerder in Bangkok 128 kilo- m die voor verzending naar Ne land gereed was) is de prijs op de >rte markt verveelvoudigd. Werd lg jaar soms zeventig gulden voor I gram heroine betaald door een Maafde, nu is dat vijf- zeshon- ti gulden. Er wordt voorts veel tp -heroine verhandeld. Ook al I teken dat er schaarste is. Weinig |tsers komen nog naar Nederland heroine te kopen omdat de prijs f nu zo hoog is en omdat er onrust frst onder de Chinezen. i deel van de handel zou zich plaatsen van Amsterdam naar el- 6 in het land en mogelijk naar het genland tar buitenland n acht het bij de Nederlandse potica-bestrijders mogelijk dat i deel van de handel wil uitwijken ir het buitenland, maar het Is ook niet uitgesloten dat het hier gaat om een uitbreiding van het werkterrein, bijvoorbeeld naar Londen, dat een grote Chinese gemeenschap heeft. Zo er gesproken mag worden van succes in de strijd tegen de heroine handel dan is dat, volgens de heer van Straten, te danken aan een aantal factoren en niet uitsluitend aan de vorming van het landelijke narcotica-team Andere factoren zijn de vorig jaar van kracht geworden nieuwe wetgeving, waarbij de maxi mum-gevangenisstraf voor de han del in zwaar verdovende middelen is opgevoerd van vier naar twaalf jaar, -de geïntensiveerde opleiding van specialisten met behulp van Ameri kaanse deskundigen. Deze opleidin gen duren voort en zijn nu overgeno men door de politieschool in Zutphen. Voorts zijn de plaatselijke narcotica brigades uitgebreid, in het bijzonder in Amsterdam, en hebben douane en marechaussee door betere kennis meer succes in het grensgebied. Vreemdelingen Van heel erg veel belang bij de be strijding van de heroïnehandel is het krachtiger optreden tegen de illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen, vooral Chinezen. De ongewenst vreemdelingen werden voorheen op een vliegtuig gezet en konden in feite uitstappen waar zij wilden om per volgende gelegenheid naar Nederland terug te keren. Nu is dat anders. Er is een speciaal team van twaalf man, dat illegaal in ons land verblijvende vreemdelingen begeleidt naar het land van her komst. Op deze wijze hebben al vier honderd uitzettingen plaatsgehad. Zij zijn in Hongkong overgedragen aan de plaatselijke autoriteiten. Het contact met het buitenland is ook veel verder opgang gekomen dan in het verlden het geval was. Wij hebben nu een speciale vertegen woordiger bij onze ambassade in Bangkok voor de samenwerking bij de narcotica-bestrijding. De Ameri kaanse „Drug Enforcement Admini stration" is al enkele jaren door twee man vertegenwoordigd op de ambassade in Den Haag en ook aan de Canadese ambassade is een functionaris van de Mounted Police verbonden, hoewel deze ook voor andere zaken dan narcotia werkt Tegenstelling Op een vraag wat commissaris Van Straten vindt van kritiek op het Nederlandse beleid, zoals die in het verleden wel is geuit vanuit de Ver enigde Staten door Congres-leden, vanuit de Bondsrepubliek en met name onlangs door minister van binnenlandse zaken Poniatowski van Frankrijk, zegt de commissaris deze niet goed te begrijpen. De kri tiek staat in schrille tegenstelling tot de, naar hij zegt, uitstekende samenwerking met de politie korpsen van genoemde landen en ook van België. Niet alleen de uit wisseling van informatie via de lan delijke narcotica-brigade is goed. maar ook de samenwerking van ge val tot geval tussen de plaatselijke korpsen in Nederland en genoemde landen is uitstekend. Zou men de doorvoer van heroïne vanuit het Verre Oosten via Neder land naar de rest van Europa geheel onder controle willen krijgen, dan zouden de grenzen dicht moeten zo als voor het bestaan van de Europe se Gemeenschap en bulten het feit dat niemand dat meer wil, zou dit economisch niet haalbaar zijn. Bovendien, veel van de kilo's herol ne die Nederland binnenkomen om ons land in de vorm van grammen weer te verlaten, komen via Europe se luchthavens als Frankfort, Parijs. Kopenhagen, Helsinki, Rome enz. Gunstige uitzondering op de regel lijkt nog steeds Schiphol dat niet In zwang schijnt bij de smokkelaars inzet het groot. Coördinatie Wij zullen met de heroïne-handel moeten leren leven en een doelmati ge bestrijding kan slechts door coör dinatie. specialisatie en uitgebredie internationale samenwerking. De vangsten onlangs In Bremen van 69 kilogram heroïne, in Cardiff van 12 kilogram en Rotterdam van 126 kilogram, zouden erop kunnen wij zen dat de handelaars van het snel winstgevende vervoer per vliegtuig overgaan op smokkel per schip. In dergelijke gevallen moeten de nar cotica-bestrijders via internationale snelle samenwerking over gerichte informatie beschikken Niet alleen omdat het in de grote havens on doenlijk is alle schepen te doorzoe ken, maar ook omdat men moet weten waar het op een schip is ver- Commissaris J. van Straten borgen, daar het anders zoeken naar de bekende speld in de hooiberg is. Hoewel commissaris Van Straten, zoals gezegd, meent dat de nieuwe opzet al snel vruchten heeft afge worpen, wil hij tenslotte niet stellen dat de Nederlandse speurders nu ook echt „greep" op de heroïne handel hebben. „Als men mij drie jaar geleden gezegd zou hebben dat wij in Nederland beslag zouden leg gen op 127 kilogram heroïne in één keer, zou ik dat niet hebben ge loofd." DEN HAAG Bij een brand in zijn woning in de Marcelisstraat in Sche- veningen ls in de nacht van donder dag op vrijdag de 39-jarige onge huwde machinist P. Hoogendijk ge stikt. „De etage waar de man woon de raakte vermoedelijk in brand door oververhitting van een pan met frituurvet," aldus de politie. De vader van het slachtoffer, die de eerste etage van de woning be woont, hoorde rond half een glasge rinkel op de etage van zijn zoon. Toen hij boven kwam, kon hij de woning door de rookontwikkeling niet betreden. Hij waarschuwde de brandweer en de politiek, maar toen die arriveerden, was de machinist al gestikt. De etage brandde geheel uit. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kani getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Pestbus 859. Amsterdam Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld ging toen het ging om de wetgeving ten aanzien van abortus provocatus. treedt nu naar voren met een alter natieve mening. Ook zfj willen stre ven naar een nagenoeg stationaire bevolking, maarzij zijn van oordeel, dat daartoe in geen geval een verde re daling van het huidige vruchtbaarheidsniveau nodig is. Naar uc meen. moet dit meningsver schil niet worden opgeblazen. De beide leden schrijven letterlijk: „Onze keuze gaat uit naar een da ling van de bevolking en het stabili seren op een lagere bevolkingsom vang". Zij voegen er echter aan toe: „Voor deze keuze is evenwel een stijging van de vruchtbaarheid tot tenminste 1,9 vereist" (vervangings niveau eist 2,1). In feite gaat het dus eigenlijk alleen om verschil in keuze van weg naar hetzelfde doel. Deze twee leden komen echter via de door haar gekozen weg uit op een aan merkelijk latere datum van stabili sering. terwijl het mij niet duidelijk geworden is hoe die stabilisering niet op een hoger, maar zelfs op een lager niveau dan het huidige zal plaats hebben. Gelukkig zal er nog gelegenheid ge noeg zijn om over deze en dergelijke vragen uitvoerig te discussiëen. Al lerlei aanbevelingen moeten nog na der worden bezien. Toch mag ik wel concluderen, dat de commissie, in clusief de beide apart genoemde le den, op tal van punten vrij ver voor uitloopt vergeleken bij traditionele en in feite achterhaalde inzichten van nog een vrij groot deel van de bevolking Daarom heb ik graag aandacht gevraagd voor dit gedegen rapport. Ik ben uitsluitend ingegaan op de vraag naar de gezinsgrootte. Het rapport zelf houdt zich ook uitvoerig bezig met de vragen rond emigratie en immigratie. Men pleit voor maat regelen, die de behoefte aan gastar beiders beperken, gepaard met een politiek, die het scheppen van werkgelegenheid in de landen, waar de gastarbeiders vandaan komen beoogt; terwijl een actief emigratie- beleid wordt aanbevolen. Hoewel ook dat allemaal erg belangrijk en urgent is, ben ik op de problematiek daarvan nu niet ingegaan Dr. P. J. Roscam Abbing is hoogle raar in de ethiek aan de rijksuniversi teit te Groningen. Burgemeester Met ingang van 16 april is benoemd tot burgemeester van Oldenzaal drs. G. J. C. A Nille- sen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeenten Heumen en Overas- selt. Hij is rooms katholiek en lid van de KVP Kabinetscrisis (7) Mét de val van het kabinet ls óók een einde gekomen aan geloofwaardige christelijke politiek. Mensen die Ja" zeggen tegen grondpolitieke begin selen tijdens een kabinetsformatie en „nee" doen wanneer puntje bij paaltje komt, zijn niet te vertrou wen! Ministers die alleen maar stok paardjes van pornografie en abortus berijden kunnen, zonder oog te heb ben voor alledaagse wanpraktljken van speculatiewinsten, zijn het niet waard om politieke verantwoorde lijkheid te dragen, zéker niet wan neer zij pretenderen „evangelisch" bezig te zijn. Een vlag op een mod derschuit kortom, die C van het ge lijmde CDA. Schevenitigen A. Reitsma Kabinetscrisis (8) Hoewel niet erop hopend, maar wel vrezend; er kómt na 25 mei een tweede kabinet-Den Uyl, hetzij met CDA, hetzij met de VVD! Aantjes en anderen sturen rechtstreeks aan op het eerste. Den Uyl, politiek realist, voorzag reeds lang. dat de vier exa menopgaven in deze periode niet uitgewerkt konden worden, wel met 8-8+ in de volgende periode, tegelijk vier „hervormingsvoorstellen" in de verkiezingsstrijd werpend om ver volgens de grote bult ln de wacht te slepen In tal van onderwerpen is VVD al één met PvdA geweest te genover het CDA. onder andere ab ortus, pornografie, filmkeuring, zaak-Menten, Kosto enzovoort, dus wie weet! Het lijkt erg veel op „door gestoken kaart". Alleen niet door Van Agt, hij is te rechtschapen om partijpolitiek te bedrijven. Voorburg J. Keijzer Kabinetscrisis (9) Binnen de rechtervleugel van de christelijke gezindte zijn velen niet afkerig van WD-politiek in de lijn van Wiegel Dat binnen het CDA ook nog positief over samenwerking mét de PvdA wordt gedacht, is ver heugend. Voor de kiezers is het ui termate belangrijk te weten in wel ke verhouding ja en nee daar tot elkaar staan. Hoe Ls intern de positie van de voorstanders voor een blij vende samenwerking met links en hoe wordt hun opstelling gewaar deerd? Verkeren ze ln de positie van gedoogden die terwille van be kwaamheid en een invloedrijke ach terban niet kunnen worden afge voerd? Is het nu afhankelijk van de verkie zingsuitslag in hoeverre dit nog zal worden gedoogd? Moet het CDA de kat uit de boom zien en eerst weten hoe sterk het kan zijn? Het wachten van de kiezers is nu op het plaatsen van richtingsborden naar rechts of naar links. Rotterdam P. v. d. Honing Kabinetscrisis (10) Minister Boersma voelde zich „monddood" gemaakt, toen zijn col lega, Van Agt, hem op de t v. voor een voldongen feit plaatste over de grondpolitiek. Ik kan me dat heel goed voorstellen, dat gevoel. Het moet iets ellendigs zijn. Ik denk dat sommige AR-stemmers in 1972 zich net zo „monddood" gemaakt voel den, toen ze hun stem hadden uitge bracht op Biesheuvel en vervolgens Boersma naar Den Uyl zagen stap pen om een kabinet te helpen forme ren Welke garantie heeft de poten tiële CDA-stemmer dat zich in en na mei 1977 zoiets niet zal herhalen? Geen enkele, volgens mij. Sliedrecht J. H. Bada Kabinetscrisis (11) Voor de kabinetscrisis geldt een woordt uit de vorige eeuw: Beter een einde met schrik, dan een schrik zonder eind. Breda R. KJuoder ADVERTENTIE Yeel mankementen aan uw auto kunt u ontdekken voor ze veel geld gaan kosten. Kijk maar eens in het gratis verkriigbarc boekje „Shell helpt)'deel 1. Daarin staan een paar handige kontrole-tips,dic u makkelijk zelt kunt uitvoeren. Zoals het nakijken van de kontrolclamp- jes op het dashboard. Heel simpel en toch erg nuttig om reparatiekosten te voorkomen. Autorijden is tenslotte al duur genoegNog geenboekjeontvangen? l 'raag er dan even naar bijten Shell verkooppunt. ghett helpt Hoe u Ah u hei hontakt aanzet moeten er 2 kontrolelamp/es gaan branden: dat voor de oliedruk en dat voor de dynamo. Na het starten moeten die lampjes u-eer uitgaan. Als dat met gebeurt, moet u dtrekt naar een vakman om verdere inn igheid te voorkomen. Kabinetscrisis (12) Als wel eens twijfelend doch over tuigd christen vraag lk de heer van Agt, in welk hoofdstuk van het Evangelie hij heeft gelezen, dat de grondapeculanten recht hebben op hun woekerwinsten? Christelijke politiek zou alles weggeven aan de armen betekenen. In de huidige maatschappelijke situatie mag dit van een „normaal" egoïstisch mens niet worden verwacht. Maar dit sluit dan wel confessionele politieke par ijen uit. Politiek kan het misschien. Christelijk kan het zeker niet. C.D.A.-polltici denken daar anders over en dat mag, maar minimaal zal dan toch de zorg voor de zwakke medemens voorop moeten staan. Dit kan alleen een verplichte bul- ging naar links betekenen. Alkmaar C. J. van Ophem. Rechtspositie In uw verslag over 75 jaar recht spraak in bijzonder onderwijs (Tr. 24 maart) wordt er een vergelijking ge trokken tussen de rechtspositionele waarborgen voor de bijzondere leerkrachten enerzijds en de open bare leerkrachten anderzijds in ont slagzaken e.d., welke ten onrechte de indruk zou kunnen wekken dat ik een minder positief standpunt zou innemen inzake de rechtsbescher ming van openbare leerkrachten. De rubriek openbare leerkrachten is echter in dit verband bij vergissing vermeld; bij een correcte weergave van mijn standpunt had hier gesteld dienen te zijn de rubriek 'overige werknemers', in civielrechtelijke dienstbetrekking zijnde, welke te recht kunnen bij de burgerlijke rechter in ontslagzaken, en dan eerst sedert 1954 bij kennelijke onre delijkheid van ontslag in de regel een schadevergoeding kunnen ver krijgen. De openbare leerkrachten hebben als ambtenaren, gelijk ik 'elders in mijn door u besproken proefschrift 'kringenrechtspraak voor leerkrachten bij het bijzonder onderwijs' heb mogen uiteenzetten, sedert geruime tijd een adequate rechtsbescherming hetzij bij een ad ministratieve beroepainstantie. het zij bij de ambtenarenrechter Daar bij is eveneens herstel van de dienstbetrekking é*n de moge lijkheden Gouda B. J. van der Net. Nes Ammim Naar aanleiding van de „huizen actie Nes Ammim" het volgende Nes Ammim wil naast de Joodse Kibboets zijn als een soort christe lijke kibboets. Ik ben een paar jaar geleden even in Nes Ammim ge weest. Het viel mij meteen op, dat Nes Ammim op grotere voet leeft dan de gemiddelde Joods Kibboets wat huisvesting aangaat. Ik woonde toen in een „rijke" kibboets (Ayelet Hashahar), maar wij hadden geen westerse luxe. En ik geloof ook niet, dat dit nodig is. Mensen, die dan geld over hebben wil ik daarom aan raden de nood daar te lenigen, waar deze ook inderdaad groot is Zeist B. K. Geurink EO en Swapo (6) Terug van een reis van twee maan den door Zuidwest-Afrika (Namibië) willen wij een indruk geven van wal wij gehoord en gezien hebben Ve len. vooral van de Owambo-stam. vertelden vroeger aanhangers van de Swapo te zijn geweest, maar nu wegens de moorden tegenstanders Van de andere stammen. Herero. Wambo, Damara. Rehobothers, Kleurlingen en uit Okavangoland vertelden steeds weinig voor de Swapo te voelen. Opvallend was steeds hoe open deze mensen waren en eerlijk, ook de kritiek ontbrak niet. Ik betwijfel dus, dat het hele Namibische volk achter de Swapo staat. Alleen vrije verkiezingen kun nen dit waar maken. Een feit is waar. toen er in dit land grote voor raden delfstoffen ontdekt waren, ging de Sowjetunie de Swapo steu nen met geld en wapens. Velsen J. W. van Rijn Van een verslaggever AMSTERDAM Er bestaat nog steeds een tekort aan pleeggezinnen voor kinderen van tien jaar en ouder. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de vijf regionale centrales voor pleeggezinnen (gevestigd in Gronin gen, Deventer, Amsterdam, Rotter dam en 's-Hertogenboschi Op 1 Ja nuari werd er voor 744 kinderen naar een passend pleeggezin gezocht, van wie 452 ouder dan tien jaar zijn. Het merendeel van deze kinderen ver blijft in internaten. Vorig Jaar zijn er 450 kinderen via de vijf centrales ln pleeggezinnen geplaatst. Het aantal beschikbare gezinnen moet flink stijgen, willen de centra les aan de vraag naar pleeggezinnen kunnen voldoen De oorzaak hier van ligt ln het feit dat niet elk ge zinsaanbod op een bepaald kind past: voor veel kinderen wordt in verband met school en verdere rela ties een bepaalde woonplaats of streek gezocht. Aan een plaatsing gaat als regel een kennismakingsperiode vooraf, om na te kunnen gaan of kind en pleeg gezin „elkaar kunnen vinden De cent) ales werven en selecteren aspi rant-pleeggezinnen Plaatsing van kinderen gebeurt in de meeste ge vallen onder verantwoordelijkheid van Instellingen waarvan de opvoe- dlngsbegeleiding van de kinderen is opgedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11