DE FIETS IN BOYMANS Eisler-liederen hoogtepunt iap van Sinfonietta-concert Gorter herdrukt Inzenden voor Reina Prinsen Geerligsprijs Meer maatregelen tegen varkenspest i L Natuurfonds wil betere bescherming dolfijn en bruinvis Dit geeft ons werk. Of energie. Maar't neemt ook leefruimte in beslag. Omdat we van dit alles steeds méér nodig hebben, zitten we nu met 'n probleem. De regering wil uw mening. We moeten't nu zeggen. Geef uw mening! V At waard zijn. Bon: ZATERDAG 26 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Een van de schilderijen op de tentoonstelling „De fiets": Claude Monr.et's zoontje Jean op zijn paard-fiels (1872). ROTTERDAM - Museum Boy- mans-Van Beuningen heeft van 7 apnl tot en met 12 juni een bijzonde re tentoonstelling die de gehele nieu we vleugel beslaat. Het gaat over de flets Meer dan zestig kunstenaars uit ver schillende richtingen laten in hun werk zien hoezeer de fiets sinds zijn uitvinding een steeds wisselende bron van inspiratie is geweest voor de beeldende kunst. Hiervoor zijn uit particuliere en openbare collecties in Europa en de Verenigde Staten wer ken van onder meer Appel en Bra- que. Dominguez en Duchamp, Mo net. Toulouse Lautrec. Westerik en Zadkine aanwezig Verder wordt aan de hand van oude modellen de technische ontwikke ling van de flets in anderhalve eeuw getoond. Affiches, foto's en ander documentatiemateriaal laten zien hoe groot de invloed van de fiets op het sociale en maatschappelijke le ven is geweest. Bij de verkoop-balie van het mu seum zijn tijdens de tentoonstelling behalve de rijk geïllustreerde catalo gus ook posters, reproducties en stic kers te koop die alle betrekking heb ben op de fiets. Toegangsprijs voor de tentoonstelling twee gulden vijf tig 'kinderen. CJP-houders en 65 plus eén gulden) Herman Gorter. De dag gaat open als een gouden roos. Bloemlezing uit zijn poézie. gekozen en Ingeleid door Garmt Stuiveling. Amsterdam. Bert Bakker. 1977 (1ste druk 1956) 192 blz. 8 25 Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Herman Gorter stierf. Vandaar, denk ik. dat Bakker dit vroegere Ooievaartje herdrukt heeft. Het geeft een uitstekend overzicht van Gorters poètische ontwikkeling, van individualistisch naar socialistisch werk. Over het algemeen wordt die tweede periode niet hoog aangesla gen. maar uit dit boekje mag blijken dat Gorter ook dan tot prachtige verzen kwam. Oorters lyriek is tot 1905 verzameld door Stuiveling en Endt in één deel (nog altijd verkrijgbaar bij Polak iz Van Oennepi Daarin werd de 'Mei' niet opgenomen, die is los bij Bak ker verkrijgbaar. Belangrijk als bron van (biografische) informatie is Endts 'Herman Gorter Documenta tie' (Polak Van Gennep). Dit jaar zullen enkele publicaties over de dichter verschijnen, voor zover te overzien valt. van Stuiveling en Endt De eerste redigeert een bundel studies en de tweede bezorgt een heruitgave van Nederlands eerste moderne poëziebundel, de 'Verzen' uit 1890. met toelichtingen. Al vorig Jaar verscheen bij de SUN een re print van de leesbare monografie 'Herman Oorter' door Henriëtte Ro land Holst 1933). Het is te hopen dat nu Gorters werk 'vrij' is vijftig Jaar na de dood van een auteur vervallen immers de auteursrechten er niet alleen ruime verspreiding aan gegeven zal worden, maar ook dat de bestudering ervan zal toene men HIJ is een van onze grootste dichters. T. v. D AMSTERDAM Wie in aanmer king wil komen voor de Reina Prin sen Geerligsprijs 1977 moet de Ne derlandse of Belgische nationaliteit bezitten en op 24 november 1977 niet jonger dan 20 en niet ouder dan 25 Jaar te zijn Ingezonden kan dan worden: literair werk (prozawerk, to neelstukken of gedichtenbundels) liefst in duplo voor 1 Juli 1977 aan het secretariaat van de Reina Prin sen Geerligs-stichting, Koninginne weg 121 Amsterdam. Het in te zenden werk moet met de eigen naam zijn ondertekend met vermelding van geboortedatum. De jury wordt gevormd door Hanny Mi- chaelis. Kees Holierhoek. Maarten t Hart. Jos Vandeloo en mr. Eddy van Vliet. Van een verslaggever DEN HAAG De ontwikkelingen van de varkenspest in het ingesloten gebied van Midden-Nederland zijn zodanig, dat. om verdere uitbreiding te voorkomen, stringentere maatre gelen noodzakelijk zijn, aldus het ministerie van landbouw. Het minis terie vreest dat de thans van kracht zijnde maatregelen onvoldoende ef fect sorteren Het is mogelijk dat het virus verder zal worden verspreid. Minister van der Stee heeft nu beslo ten in het ingesloten gebied ten zuiden van de lijn Breda-Tllburg een enting te doen uitvoeren. Deze enting zal in eerste instantie gelden voor alle varkens in het gebied ou der dan twee weken en zal worden uitgevoerd van 28 maart tot en met 8 april Ook zullen gedurende een half jaar de daar geboren biggen moeten worden geënt Het in een deel van Brabant inge stelde vervoersverbod zal voor alle varkens w orden verlengd tot en met 3 april Voor het vervoeren van big gen tot 35 kilogram kan van 4 april af ontheffing worden verleend als bCt rechtstreeks vervoer van het fok- of vermeerderingsbedrijf naar het mestbedrijf betreft SBHMKSHRh.. door Jac. Kort AMSTERDAM Lang niet alle wer ken, die van het repertoire verdwe nen zijn, verdienen het. om opnieuw onder de aandacht te worden ge bracht. Zo'n Orchester-Quartett in C groot van Karl Stamitz, waarmee ..Amsterdam Sinfonietta" onder lei ding van Willem Frederik Bon zijn concert in de Kleine Zaal donder- dagavorid opende, is dan tenminste nog een aanvaarbare inleiding tot de schitterende aria „Io ti Lascio" van Mozart, gezongen door John Brö- cheler. Maar wat te zeggen van de „Quatre préludes pour orchestre cordes" van Henry Barraud. die daarna wer den gespeeld? Nog geen veertig jaar oud. deze stukken, maar. zo ze ooit boeiend zijn geweest (wat ik mij nau welijks kan indenken) nu vr' verbleekt. Ook de Serenade for Strir. stra van Edward Elgar do-. meer, maar in het jaar dat ontstond (1892) kan het met ningzoet gekweel nog wel o hebben geroerd en de oren ges. De echte hoogtepunten var. dit u: i r- mate slecht bezochte concert kwa men van de bariton John Bröcheler. Eerst al in de prachtige Mozart-aria. die hij zeer sonoor en aangrijpend voordroeg. Later in de „Emste Ge- sönge" van Hans Eisler. die na de pauze werden gezongen. Bröcheler toonde ook in deze liede ren een groot beeldend talent en een rijk palet van nuanceringen te bezit ten. Ieder lied kreeg daardoor pre cies de vertolking, die het vraa Eisler's liederen beleefden zodoen] een eerste uitvoering in de hoi stad. die men zich niet beter I wensen. ..Amsterdam Sinfonietta", dat I concert besloot met Dworsjal ..Deux Valses" opus 54. tekende ven beschaafd orkestspel en goede t leidingen van de vocalist. Van een verslaggever ZEIST Het Wereld Natuur Fonds heeft bij alle bij de zeevisserij be trokken landen ter wereld aange drongen op het treffen van strengere .atregelen ter bescherming van - -.-fijnen en bruinvissen. Van deze .'•n zijn in de afgelopen twintig \r tussen de vijf en zeven miljoen rplaren in netten terecht gekomen. Met internationale milieugroepen r.iaU het fonds haast te maken met het ontwikkelen van nieuwe vis technieken om de dolfijnen dyraai bruinvissen te sparen. De Amen kaanse organisatie voor de beschei""ss ming van zeezoogdieren neenjgeno reeds proeven met netten waardoovnn_ het verwonden of doden van deavuul dieren kan worden voorkomen. Oor- wordt in de Verenigde Staten jaai lijks het maximum aantal te vangeft is dolfijnen en bruinvissen vastgèjDort steld. Vorig jaar is bij een aantal va 78.000 exemplaren de vangst stopgL zet. Gevraagd wordt aan de ander landen eveneens een vangstlimi^ en een controle hierop, vast t|l stellen. i'. ADVERTENTIE Fotografie, Vincent Mentzel 't Wordt geven en nemen! Niemand leeft graag onder de rook van een fabriek of een centrale. We hebben liever een sportpark of een kanovijver naast de deur. Tot nu toe hebben we 't aardig weten te plooien, maar 't wordt wel steeds moeilijker. Waarom? Omdat we steeds méér willen. Neem 't wonen maar: iedereen wil wel een tuintje. Onze vrije tijd neemt toe en die willen we graag goed besteden. Dus meer zomerhuisjes en ieder z'n stekkie om te vissen. ..ieder z'n stekkie- Wacht even; vrije tijd is fijn. maar werk en energie hebben we net zo hard nodig. Dus meer industrie, kantoren en centrales, 't Vraagt nogal wat ruimte, alles bij elkaar. Gelukkig is die er nog wel. maar 't geeft toch een probleem. Ruimte kan je immers net als geld, maar één keer besteden. Waar een centrale staat is geen plaats voor huizen. En omgekeerd, 't Wordt dus geven en nemen. Maar wat geven we op en wat krijgen we er voor in de plaats? En dan nog wat; we moeten niet alleen aan nu denken, maar ook aan later. Ons land moet ook over 25 jaar bewoon baar zijn. Dat is nu precies waar 'torn gaat Bouwen we woningen in de steden of in 't groen? Worden 't havens of blijft 't vis water? Industrie of natuur gebied? Hoe pakken we 't zo goed mogelijk aan: voor ons zelf. voor onze kinderen? De regering heeft plannen gemaakt en moet daar straks over beslissen. Wat er ook beslist wordt de gevolgen zijn voor ons. Daarom wil de regering dat wij meepraten. Zij wil weten hoe wij denken over het verdelen van de ruimte. Dat kan alleen als wij onze mening geven. En daar- voor hoeven wij echt -VF KERA//> niet deskundig te zÜn- ledereen {St Is heeft wel ideeën CS die de moeite Trouwens; een beetje deskundig worden we toch. want er komt voldoende voor lichting. Zowel over de plannen als over de manier waarop we kunnen reageren. Voor er beslist wordt krijgen we de kans om ons zegje te doen. Doodeenvoudig omdat ruimtelijke ordening nu een maal geen zaak is van politici alleen. Er komen advertenties met ons "landje" als symbool. Die advertenties gaan over grote beslissingen op 't gebied van de ruimtelijke ordening (plano logische kernbeslissingen. PKB's). Daar kunnen we dan onze mening over geven. Doen als 't zover is, want de regering bekijkt onze reakties grondig! De bon is er voor nü. Ingevuld en opgestuurd is hij goed voor een folder, waarin precies staat hoe alles in z'n werk gaat Vraag 'm Af aan als u dat nog nietenvelop met gedaan heeft! postzegel naar PKB. Postbus 51. Den Haag B Let op advertenties met dit symbool. Dit is een publikatievan het ministerie van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Ordening over planologische kernbeslissingen (PKB's). Invullen in blokletters

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10