Inspecteur moet sommige lachten eerst opvangen" Nogmaals: de film over adoptie van de NCRV Boek over Menten niet uit de handel =5 iever meer verdienen dan op gen kosten korter werken S LENING 1977 PER 197S/' Officier acht omkoping bewezen Voorlopige conclusie uit onderzoek Utermark wil werk medisch tuchtcollege verlichten STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte HtiSpectium Hef eerste Nederlandse boek melalle filmlilels en vele filmfoto's Bij de boekhandel Eisen in kort geding afgewezen Glastra van Loon weer hoogleraar Boete geëist van 400 gulden Hoor en wederhoor? 25 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet een verslaggever HAAG Het verkrijgen van inkomsten is bij de Neder- htfce werkers aanzienlijk méér in n dan het op eigen kosten krijgen k méér vrije tijd. Dit is een voorlo- conclusie uit een onderzoek dat intraal Bureau voor de Statis- »n het economisch instituut van ksuniversiteit in Leiden samen Uen. e blijkt dat men om meer in- erfcn te verwerven liever elke dag anger werkt dan een vakantie- opoffert. Van de ondervraag- ijwas 48 procent bereid een half per dag langer te werken om enpee extra inkomen te verdie- terwij 1 44 procent daartoe niet vdd bleek. Slechts 23 procent is d een vakantieweek op te offe- extra inkomen. jereidheid om korter te werken p die manier ook minder inko- te krijgen is erg gering: niet dan acht procent van de onder- gden wil wel een half uur per korter werken met inkomensver- lering, terwijl 66 procent alleen er inkomensvermindering kor- fil werken. Bijna twintig procent het geheel niet korter werken, extra week vakantie per jaar met een overeenkomstige inko mensvermindering is voor dertien procent aanvaardbaar, maar zestig procent wil die langere vakantie al leen als het Inkomen niet achteruit gaat. Wederom ongeveer twintig pro cent wU in het geheel geen langere vakantie. Als er een reële verbetering van de economische situatie van vijf pro cent is, waar willen de werkers die dan voor gebruiken, voor meer inko men of meer vrije tijd of een combi natie daarvan? Ongeveer de helft van de werkenden wil die verbete ring uitsluitend besteden om er fi nancieel beter van te worden, de andere helft neemt genoegen met een minder grote inkomenstoename, maar wil deze aangevuld zien met een toename van de hoeveelheid vrije tijd. een verslaggever HECHT Bij het werk van de medische tuchtcolleges zouden de regionale inspecteurs van de tsgezondheid meer betrokken moeten worden. Bij ongewijzigd beleid zouden de colleges in de tomst niet meer opgewassen zijn tegen de gestadig toenemende stroom klachten. Dit idpunt neemt mr. P.H. Utermark in. Hij stelde een pre-advies op voor de Vereniging voor mdheidsrecht, die daarover vandaag in Zeist vergadert. Utermark is secretaris van het Isch tuchtcollege in Den Haag. het pre-advies vertolkt zijn |culiere ideeën. Het lidmaat- p van een tuchtcoUege is een hfunctie, volgens de bijna vijf- tar oude Medische tuchtwet een ambt'. De Haagse jurist wil dat Ouden, onder andere omdat an- de artsen in een tuchtcollege boodzakelljke contact met de Se medische praktijk zouden :n. Maar dan moet de proce- jvel eenvoudiger worden. Ptermai aark wil dat zowel de klager liet tuchtcoUege de inspecteur de volksgezondheid bij de be- leling van een klacht kan in- kelen. Die zou een onderzoek »en insteUen, kunnen bemidde- Iveel klachten berusten op ge- de communicatie), en ervoor len zorgen dat de klacht zinnig eformuleerd. De tuchtcoUeges ten dan meer aandacht beste- »an zaken die die aandacht wer- t verdienen. ens de geldende wet kan aUeen ager de inspecteur inschakelen, hem te vragen een klacht bij tuchtcollege in te dienen. Die wordt zelden gekozen, de mees- ensen wenden zich zelf tot het tcoüege. Een staatscommissie I in 1973 voorgesteld om de om- via de inspecteur verpUcht te in, maar daar voelt mr. Uter- niet voor. Dat zou de klagers te het heft uit handen nemen, wil hij de mogeUjkheid openen ia een rechtstreekse klacht het College van zijn kant advies {t aan de inspecteur van de gezondheid. Op grond van een •tiveerd advies van de inspectie en dan klachten die kenneUjk {rond of onbeduidend zijn, door oüege zonder nader onderzoek fn afgewezen. ste midden fle kritiek op het medisch recht leidt mr. Utermark af dat de colleges in het algemeen het Juis te midden houden tussen de belan gen van de klagers en die van de artsen. De kritiek komt namelijk van weerszijden. De klagers menen, op grond van het hoge percentage afgewezen klachten, dat de medici in de coUeges hun coUega's de hand boven het hoofd houden. De artsen vinden juist dat te veel „kenneUjk ongegronde" klachten toch in on derzoek worden genomen, en dat de medici in de coUeges te streng oor delen doordat zij te hoge normen stellen. Over het afwijzen van „kennelijk ongegronde" klachten merkt mr. Utermark nog op dat critici die vin den dat dat nog vaker zou moeten gebeuren, omdat de klager „duide- Ujk gestoord of duideUjk querulant is", iets over het hoofd zien. Name lijk dat ook gestoorden en querulan ten gerechtvaardigde klachten kun-, nen indienen. De Haagse Jurist noemt tenslotte een aantal redenen waarom zo veel klachten, al dan niet na behande ling, worden afgewezen. Zo gelooft hij dat veel mensen te hoge ver wachtingen van de medische moge- Ujkheden hebbea Als een patiënt overüjdt of als de resultaten van een operatie tegenvallen, wordt vaak aangenomen dat de arts „dus" wel een fout zal hebben gemaakt. Ten tweede spelen contacten tussen arts en patiënt zich vaak onder vier ogen af. Mr. Utermark acht het niet uitge sloten dat een deel van de afgewe zen klachten in feite wel gegrond is, maar strandt op een ontkenning van de betrokken arts. terwijl de klager geen andere bewijsmogelijkheden heeft. Arbeidsgeschikt Een toenemend aantal klachten heeft betrekking op beslissingen van controlerende artsen. Patiënten zijn het er dan niet mee eens dat zij na een soms kort onderzoek ar beidsgeschikt worden verklaard. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus open bedrag (vaststelling na de inschrijving) 100°/. jaarlijks op 15 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% nominaal 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste 100.000 dooreenleverbaar met eerste uitgifte 29 maart 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten op 2 mei 1977, onder bijbetaling van 47 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs ADVERTENTIE Wie veel geld heeft, kan zich eerder veroorlogen om verbetering in de vorm van meer vrije tijd te verkrij gen, bleek verder. Naarmate het in komen toeneemt is men in het alge meen minder geneigd tot extra wer ken en meer geneigd tot het „kopen" van vrije tijd. Zelfstandigen De zelfstandigen zijn (mede doordat hun gemiddelde werktijd groter is dan die van de werknemers) het minst bereid tot langer werken, de werknemers in het bedrijfsleven het meest en deze laatsten spreken zich ook het duidelijkst uit voor werktijd vermindering met geUJkbUJvend in komen. Ten aanzien Van het extra inkomen, dat langer werken zou moeten opleveren, zijn de werkne mers bij de overheid het meest be scheiden in hun eisen en de zelfstan digen het meest veeleisend. Verder bleek een duidelijk verband tussen opleiding en bereidheid tot langer werken: met hogere opleiding is men meer geneigd zich op eigen kosten vrije tijd te verschaffen. Men sen met een hogere opleiding zeggen vaak dat zij niet korter willen wer ken. Volgens de onderzoekers wijst dat op meer plezier in hun werk. Stan& Oilie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het boek dat de hoofdredacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, over de zaak-Menten heeft geschreven, hoeft niet uit de handel te worden genomen. Ook hoeft Accent zich niet te onthouden van publicaties over Pleter Menten waarin deze als „massamoordenaar", „oorlogsmisdadi ger" en „rover" wordt aangeduid. De daartoe strekkende eisen in een door Menten en zijn vrouw aange spannen kort geding, zijn door de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff Mul der, afgewezen. De Haagse advocaat mr. L. van Heijningen ziet in deze uitspraak een reden de verdediging van Menten neer te leggen. „De grond is onder mijn voeten weggesla gen", zei hij ons gisteren. De heer Van Heijningen is van me ning dat de president van de rechtbank in Amsterdam het hem onmogelijk heeft gemaakt nu nog in de zaak tegen Menten getuigen décharge op te roepen. Ze zouden het risico lopen, vindt hij, in de pu bliciteit voor meinedig te worden uitgemaakt. In Accent is onder meer beweerd dat een in Israël wonende jood die kort na de oorlog ten gunste van Menten getuigd heeft, meineed heeft gepleegd. Mr. Van Heijningen vindt dat de president hem een 'klap' heeft toegebracht door de zijns inziens volkomen redelijke eisen af te wijzen. Andere verdediger Maandag zal de advocaat, die zegt eerder geen tijd te hebben, zijn cliënt meedelen dat hij ernstig overweegt de verdediging neer te leggen. Naar hij gisteren zei, verwacht hij wel dat het daarop zal uitdraaien. Als het T.jin<rp tiiH echtpaar Menten er niet in slaagt 3 een andere verdediger te vinden, zal de president van de Amsterdamse rechtbank Menten een advocaat moeten toevoegen. „Dat is dan", vindt de heer Van Heijningen. „de consequentie van zijn uitspraak." In zijn vonnis overweegt mr. Borger hoff Mulder dat publikaties als de gewraakte het beeld van Menten niet of nauwelijks ten ongunste kun nen wijzigen. Door publikaties in Accent, zo meent hij, moet bij prak tisch het hele Nederlandse volk de mening hebben postgevat dat Men ten zich aan ernstige oorlogsmisda den heeft schuldig gemaakt. Die me ning is. aldus de president, versterkt door de vervolging en arrestatie van Menten en door de via de televisie uitgezonden Kamerdebatten die aan de zaak-Menten waren gewijd. Volgens de president zou uitsluitend een gemotiveerd vrijsprekend von nis van de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam, die over Menten moet oordelen, in be ginsel de publieke opinie omtrent de verdachte in gunstige zin kunnen beïnvloeden. Waar Menten en zijn vrouw aanvoeren bang te zijn voor beïnvloeding van de rechters door publikaties als de onderhavige, zegt de president hen niet te kunnen volgen. Het echtpaar Menten moet de kosten van het geding, begroot op duizend gulden, betalen. Maar in dit soort zaken beoordeelt een tuchtcollege niet of die beslis sing juist was. Het college heeft al leen na te gaan of de arts, gezien de omstandigheden, in redelijkheid tot een beslissing heeft kunnen komen, ongeacht de inhoud van die beslis sing. Verder bestaat er inderdaad het pro bleem van de echt ongegronde klachten. En tenslotte komt het voor dat er wel een reden voor grie ven is, maar dat de klacht wordt ingediend tegen de arts terwijl de fout door bijvoorbeeld een verpleeg kundige is gemaakt. Wanneer er ook voor de para-medische beroepen een tuchtrechtspraak komt, zouden daar volgens mr. Utermark geen aparte colleges voor moeten worden ingesteld. Door de behandeling on der te brengen in de organisatie van de medische tuchtcolleges, wordt geprofiteerd van de daar bestaande ervaring. Bovendien kunnen hande lingen in een team van verschillende beroepsbeoefenaren dan door het zelfde college worden beoordeeld. Van een verslaggever DEN HAAG - Mr. J. F. Glastra van Loon is benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der rechtsge leerdheid en in de centrale interfa culteit aan de universiteit van Amsterdam. Hij zal onderwijs gaan geven in de rechtsfilosofie. Mr. Glastra van Loon (57) is oud- staatssecretaris van Justitie. Mr. Glastra van Loon, voorzitter van de stichting Ombudsman en van D'66, was eerder hoogleraar in Lel den, van 1966 tot 1973 was hij rector van het instituut voor sociale stu diën in Den Haag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. F. H. von Meyenfeldt heeft gisteren een boete van 400 gulden (of zestien dagen hechtenis) geëist tegen een 59- jarige hoofdagent van gemeentepolitie in Amsterdam. Hij achtte bewe zen dat de agent zich heeft schuldig gemaakt aan omkoping. Van april 1974 tot april 1976 hadden de verdachte en een collega, die overleed toen met het onderzoek in deze zaak een begin werd gemaakt, kleine sommen geld (meestal 25 gul den, soms het dubbele) aangenomen van een eigenaresse van een kamer verhuurbedrijf in de nabijheid van de Amsterdamse wallen. De belde politiemannen, verbonden aan het bureau Warmoesstraat, waren belast met het toezicht op de prostitutie. In het kamerverhuurbedrijf werd pros titutie bedreven. De hoofdagent ontkende het geld als beloning voor bewezen diensten te hebben ontvangen, en zulke diensten verleend of in het vooruit zicht gesteld te hebben. „Ik be schouwde het geld", zei hij gisteren, „als een blijk van vriendschap, van waardering. Ik zag het als een siga- rencentje." In het vooronderzoek had de kamerverhuurster verklaard het geld niet geheel belangeloos ge geven te hebben. Zij had er belang bij dat de politie haar vertelde welke prostituées minderjarig waren en welke zich schuldig maakten aan beroving van de klanten. de twee biljetten van 100 gulden naar de wachtcommandant te heb ben willen brengen. Tijdens het vooronderzoek had hij toegegeven dat hij het geld had willen houden. Zowel ln de zaak tegen de hoofd agent als tegen de agent, die op het ogenblik geen van beiden dienst doen, zal de rechtbank op 7 april uitspraak doen. Mr Van Heijningen zal maandag in zijn gesprek met Menten ook de vraag aan de orde stellen of het nog zinvol is in beroep te gaan tegen de afwijzing van het verzoek van Men ten om onmiddellijke invrijheidstel ling en tegen de verlenging van diens gevangenhouding. Hij wijst erop dat daarmee zeer lange tijd gemoeid is, terwijl Menten al op 4 april terecht zal moeten staan. Hoe wel te verwachten valt dat de bij zondere strafkamer op die datum zal besluiten de zaak aan te houden, omdat het onderzoek nog niet is afgerond, denkt mr Van Heijningen dat zijn cliënt wel op de zitting zal verschijnen. Hij acht het on waarschijnlijk dat hij dan nog als raadsman van Menten zal optreden. Van een onzer verslaggevers De redactie van NCRV's Hier en Nu verzocht ons om opneming van de volgende reactie op het artikel ln onze krant van woensdag onder de titel „Adoptiebureau woedend over film van NCRV": Gewoonte Gisteren trok de vrouw deze verkla ring gedeeltelijk weer ln. Ze zei ln de buurt gehoord te hebben dat het de gewoonte was de politie nu en dan wat geld toe te stoppen. Naar haar zeggen hadden de politiemannen nooit om geld gevraagd of daarop zelfs maar toespelingen gemaakt. In totaal, zei ze, had ze hooguit zo'n 500 gulden gegeven. De officier van Justitie meende, dat de verdachte wist dat er wat van hem verwacht werd. Hij sprak van een „zeer ernstig feit", omdat naar zijn mening de politie het vertrou wen van de burgers moet hebben. Slechts met het oog op de persoon van de verdachte, die een langduri ge en vlekkeloze staat van dienst bij. de politie achter de rug heeft, en gelet op diens leeftijd, wilde hij geen gevangenisstraf eisen. „Op zichzelf," zei hij, „zou gevangenis straf op zijn plaats zijn." De verdediger, mr. H. Warners, vroeg vrijspraak, omdat naar zijn overtuiging omkoping niet bewezen is. Hoewel naar zijn mening zijn cliënt geen strafbaar feit heeft ge pleegd, vond hij wel dat de agent nooit geld had moeten aanpakken. In zijn pleidooi onthulde de raadsman dat de officier van Justitie ertoe geneigd had van vervolging van de agent af te zien, maar dat de procureur-generaal het wenselijk had gevonden de politieman voor de rechter te brengen. Diefstal Een 29-jarige agent van politie, eveneens verbonden aan het bureau Warmoesstraat, hoorde gisteren een boete van 250 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf te gen zich eisen wegens diefstal De agent had vorig Jaar bij het fouille ren van een arrestant op het politie bureau geprobeerd 200 gulden van de aangehoudene weg te nemen. Volgens de als getuige optredende arrestant had de agent het geld te ruggelegd op de plank waar het lag, .toen hij was gaan schreeuwen: „Hij Jat mijn geld". De agent verklaarde „In genoemd verhaal spuien ds. Smit en Hans Temmink hun gal over een film van de NCRV, die vraagtekens zet bij de doeltreffendheid van het bevorderen van adoptie van kinde ren uit de Derde Wereld naar Neder land. Op zichzelf stellen wij reacties uiteraard op hoge prijs, want de na drukkelijke bedoeling van onze film was de discussie over dit uiterst ge voelige onderwerp op gang te brengen. Alleen zou het dan wel zinvol zijn als over de feiten gediscussieerd werd en over mogelijkheden frustraties bij honderden adoptief-ouders weg te nemen. De wijze waarop de dis cussie nu wordt opgevat door de twee BIA-woordvoerders lijkt ons niet juist, onbevredigend en kan bij dragen tot verder wantrouwen bij adoptief-ouders. Op geen enkel feit in de film gesteld, wordt naar beho ren ingegaan, laat staan een antwoord geformuleerd, terwijl wel wordt Ingegaan op bijzaken, waarbij een onjuiste voorstelling van zaken werd gegeven. Nergens is door de NCRV beweerd, dat BIA-functionarissen aan adoptie verdienen. Het BIA is een stichting, die onder rijkscontrole staat en daar kan geen geld zoekraken. Op geen moment is dat ook maar gesuggereerd. Wel is gesteld, dat mensen, die via Eva Den Hartog voor ongeveer 2000 een kind naar Ne derland lieten komen, nog eens een rekening van ongeveer 4100 van het BIA kregen. Ook is gesteld dat mensen via een pater ln België voor 2000 een kind uit India konden krijgen, hetgeen door tussen- komsKsic) van het BIA niet door ging. Deze mensen werd wel ge vraagd met het BIA in zee te gaan, tegen aanzienlijk hogere kosten. Op die vragen hadden wij graag ln Trouw een antwoord willen lezen. Waarbij wij overigens met nadruk willen vaststellen dat de hele geldvraag in het niet vereinkt bij het allerbelangrijkste punt, dat het hier gaat om kinderen die van de dood gered kunnen worden door hier gea dopteerd te worden. Dat er door de NCRV geen weder hoor zou zijn toegepast is niet Juist. Het bestuurslid van het BIA, de heer Nota, is in de film 8 minuten aan het woord geweest. Maar op konkrete vragen in de film aan de orde ge steld, werd niet adequaat ingegaan. Helaas ook niet ln Trouw. Waarom is onze vraag aan het BIA niet gezamenlijk met de NCRV wegen gezocht het adoptlebelald ln ons land zodanig te verbeteren dat ver driet en frustraties van veel mensen vermeden kunnen worden. Want daarom heeft de NCRV het onder werp aangesneden en daarvoor stelt Hier en Nu zijn uitzending graag open", aldus de NCRV. Naschrift redactie: Wij willen, nu de NCRV daar zo duidelijk om vraagt, alsnog een paar antwoorden geven op vragen in de film aan de orde gesteld. Allereerst over het geld. In de film wordt tot tweemaal toe een opmerking ge maakt over het geld: eerst door de geïnterviewde mevrouw Bosma. die zegt, dat het BIA teveel geld bere kent voor een adoptie en ten tweede door Eva den Hartog, die letterlijk zegt: „Ik zou wel eens graag willen weten, waaraan ze (het BIA, red. Trouw) het geld besteden, zij heb ben ons nooit inzage in hun boeken gegeven". Deze opmerkingen werden door de programmamaker niet tegenge sproken of gecorrigeerd. Dat BIA- bestuurders zich door deze uitspra ken persoonlijk aangevallen voelen, vinden wij niet zo vreemd. Boven dien heeft men in de NCRV-gids in een begeleidend artikel bij deze film geschreven: „Eigenlijk een schan daal, dat door deze instantie (het BIA) meer op winstbejag dan op het belang van kinderen en hun toe komstige ouders wordt gelet. Chris van Duuren (de maker van de film, red. Trouw) klaagt deze Instantie dan ook aan. Hij zegt: deze stichting lijkt uit te zijn op een grote wachtlijst ten einde de prijzen voor een buitenlands kind zo hoog moge lijk te kunnen opdrijven. Het prijs- bewustzijn komt voor het belang van een kind". Rekening Wat betreft het feit dat het echtpaar Bosma een rekening van 4100 gul den van het BIA gekregen heeft voor een kind, dat men via Eva den Hartog gekregen had: onmiddellijk na deze rekening kreeg het echtpaar Bosma een brief van het BIA waarin de rekening werd ingetrokken, om dat bleek dat men rechtstreeks vla Eva den Hartog werkte. (Dit werd niet ln de NCRV-fllm gemeld). Het echtpaar heeft toen een nieuwe re kening gekregen van 2250 Dit bedrag bestaat uit de reiskosten van het kind plus begeleider. Eva den Hartog maakte namelijk ge bruik van de vervoersmogelijkhe den van het BIA. Mevrouw Bosma zijn deze reiskosten dus ln rekening gebracht, omdat het BIA dit bedrag voor haar kind aan de KLM heeft moeten betalen. Over het geval van de adoptie via een Belgische pater: een medewer ker van deze pater ln India en de medewerker van het BIA in dit land zijn overeengekomen, dat het beter zou zijn dat adopties door Nederlan ders via Nederlandse instanties (dus het BIA) zouden lopen en de adop ties door Belgen vla Belgische in stanties (de bedoelde pater). Dus werden de stukken van het Neder landse echtpaar in opdracht van de Belgische pater ln handen gegeven van de BIA-medewerker ln India. Toen het BIA in Den Haag daarvan hoorde, heeft men onmiddellijk con tact opgenomen met het echtpaar. De vrouw van dit paar zei beslist niet via de BIA te willen werken. Toen heeft het BIA zijn medewerker in India de opdracht gegeven de stukken weer terug te geven aan de medewerker van de Belgische pater. Inmiddels had de medewerker van het BIA al een kind gevonden voor het echtpaar, maar omdat dit niet via het BIA wilde werken kon dit kind niet aan het echtpaar worden toegewezen. De Belgen hadden toen nog geen kind voor dit Nederlandse echtpaar gevonden. Weerwoord Tenslotte het feit, dat het bia Lans op een weerwoord had ln de film bij monde van dr. J. A. Nota, dagelijks bestuurslid van het BIA. De heer Nota zegt hier zelf over. „Men is van de NCRV bij mij gekomen voor een beleldspraatje over het BIA. Ik heb niets gehoord, gezien of geweten van alle klachten die ln de film geuit zouden worden, noch die van me vrouw Bosma. noch die van Eva den Hartog. noch die van de anonieme mevrouw aan het eind van het pro gramma. Ik heb dus op geen enkele wijze kunnen reageren op klachten uit de film. Dit kan men beslist niet het toepassen van het principe van hoor en wederhoor noemen. Bovendien zijn van de veertig minuten, die ik gesproken heb, er tenslotte maar acht in de uitzending terecht geko men. Met name de opmerkingen, die ik gemaakt heb over de adoptiekos- ten en de bezwaren die het BIA had tegen de samenwerking met con tactpersonen die zich niet aan de wachtlijsten van ons bureau wensen te houden, zijn allemaal geknipt door de NCRV."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9