De fonkel-nieuwe VW-Derby is het middelpunt van een feestelijke show Bij alle VW-dealers in Nederland op 25 en 26 maart Erasmus-prijs voor historicus Kaegi Pensioen met 63 in bouw kost 30 miljoen gulden ie g Hout en bouwbond CNV: «Schooldekanaat wettelijk regelen' WEEKBLADEN DE TIJD: 'Miskenning' 'Leraren kiezen in schoolbestuur' Doorstroming naar wetenschappelijk onderwijs beter VRIJDAG 25 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Invoering van vervroegde pensionering op 63- jarige leeftijd zal in de bouw nijverheid ruim 30 miljoen gul den per jaar kosten. Dit blijkt uit berekeningen van de Hout en Bouwbond CNV in zijn bondsorgaan „de Opbouw". Volgens de bond zal vrijwillige pensi onering op 63-jarige leeftijd rond de 138 miljoen gulden kosten, maar daar sta .n besparingen in de sociale verzeke mgssector tegenover in de orde van grootte van 108 miljoen gulden. Uit de berekeningen is verder geble ken dat de grootste kostenpost wordt gevormd door het AOW-deel van het pensioen dat tot het 65ste jaar moet worden doorbetaald. Het gaat om ruim 100 miljoen gulden. De bouwbond CNV vindt dat de der tig miljoen die uiteindelijk nodig is om vervroegde pensionering in de bouw mogelijk te maken, met een beetje goede wil wel kan worden opgebracht. Overigens vestigt de bond de aandacht ook op het over- heidsvoornemen om na te gaan of het ook mogelijk is de AOW-leeftijd Voorzitter Lenderink: Van een verslaggever UTRECHT „Als de onderwijsvak organisaties werkelijk van mening zijn dat de leerling centraal dient te staan, dan zullen zij in actie moeten komen om een wettelijke regeling van het schooldekenaat na te streven". Dit zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Schooldeka- nen, A. Lenderink. gisteren op de jaarvergadering van deze vereni ging- Hij benadrukte dat de schooldeka- nen een zeer belangrijke plaats inne men in de begeleiding bij studie- en beroepskeuze. „De schooldekanen is geen milieuvriendelijk wegwerparti kel. maar een functionaris die niet meer uit de school weg te denken is", zei hij. Lendering signaleerde een conflictsituatie, waarin de schoolde kanen soms komen. „Het komt he laas nogal eens voor dat een dekaan, onder druk van het bevoegd gezag of de directie van de school de leer ling na zijn eindexamen een vervol gopleiding aanpraat. Dat gaat dan onder de vlag van verbreding van kennis en opleiding, een vlag die de lading niet altijd dekt. In feite is de dekaan bezig een aantal leerlingen op de school op peil te houden of te vergroten. Ik meen dat een dekaan zich aan dergelijke praktijke niet mag bezondigen", aldus Lenderink. De Amsterdamse hoogleraar en AR- Eerste Kamerlid, prof. dr. I. A. Die penhorst. verzette zich tijdens de zelfde vergadering tegen de verlen ging van de leerplicht. Hij vindt dat de Jongeren van zestien Jaar en ou der niet kunt dwingen om onderwijs te volgen. Dat legt ook op de docen ten een te zware druk. Omdat De Tijd het grote nieuws van deze week ook wilde becommenta riëren is het blad een dag later dan gewoonlijk uitgekomen. Uiteraard staat ook hier de val van het kabinet Den Uyl centraal: „Door de houding van het CDA, deze week. is het uit zicht op voortzetting van het beleid van het kabinet-Den Uyl tot een minimum beperkt. De keuze tegen het kabinet-Den Uyl is een misken ning van die positieve elementen uit het beleid van de afgelopen vier Jaar." Evenals De Groene Amsterdammer ging De Tijd op zoek naar de ach tergronden van de „roddel als indus- trie-produkt" of de slag tussen de concerns van VNU en De Telegraaf om het „gat" in de weekbladmarkt. ..Een omstreden produkt Moet ver strooiing nut hebben; gekoppeld worden aan een prestatiemoraal warrvan de uitwassen In werk en opleiding worden bekritiseerd? Of mogen wij glimlachen om deze in dustriële opvolger van buurtroddel verpakt in de geretoucheerde tranen van Sylvia Kristel?" Over mensen die analfabeet zijn of de lees- en schrijfkunst onvoldoende machtig zijn gaat een artikel van Jet Kunkeler Zij schrijft over de erva ringen op een Amsterdamse school voor volwassenen, over een cursus voor analfabeten in Kampen en heeft een gesprek met een leerling van vierentwintig jaar oud Verder in de TIJD een artikel over herofne-hulpverleners in Amster dam: „We staan tot onze schouders in de menselijke modder". Tenslotte ook een extra boekenbijlage. op 64 jaar te brengen. „Als dat niet louter een verkiezingsstunt is, wordt de vervroegde pensionering nog be ter haalbaar", vindt de bond. In zijn voorstellen voor de jongste CAO-onderhandelingen heeft de bouwbond er op aangedrongen een half procent van de beschikbare loonruimte voor vervroegde pensio nering te reserveren. In dit. verband werd als invoeringsdatum 1 Januari 1979 genoemd. Dit voorstel heeft het In het CAO-overleg niet gehaald. Wel werd overeengekomen dat het Soci aal Fonds voor de Bouwnijverheid een onderzoek zal doen naar de mo gelijkheden van vervroegde pensio nering in deze bedrijfstak. Van onze onderwijsredactle DEN HAAG Minister van Keme- nade heeft op de valreep nog een wetsontwerp ingediend, dat het mo gelijk moet maken dat personeelsle den van scholen voor voortgezet on derwijs in het bestuur van die scho len gekozen kunnen worden. Nu is dat nog verboden. „Het is in deze tijd moeilijk te aan vaarden dat het bestaande verbod wordt gehandhaafd," aldus de be windsman in de toelichting op het wetsontwerp. Hij meent dat het feit dat de leraren betrokken zijn bij allerlei zaken tegenwoordig niet meer ervaren wordt als een argu ment om ze dus maar uit te sluiten van de besluitvorming hierbij. Van Kemenade hoopt dat de democrati sering bij het voortgezet onderwijs door dit wetsontwerp op gang komt. Van een verslaggever DEN HAAG De Erasmusprijs van 100.000 gulden is voor dit Jaar toege kend aan de Zwitserse historicus prof. dr. Werner Kaegi. Prins Bernhard, regent van de stichting Praemium Erasmlanum, reikt de prijs 27 september uit in de Ridder zaal in Den Haag. Prof. Kaegi werd in 1901 in Oetwil bij Zürich geboren. Hij bestuurde diepgaand de renaissance en het hu manisme. Hij is overigens zo veelzij dig, dat hij gezien kan worden als een der laatste wezenlijke universe le historici, aldus het stichtingsbe stuur van de Erasmusprijs. Het genre van de wetenschappelijke biografie is door prof. Kaegi op ono vertroffen wijze beoefend. Zijn bijna voltooide zevendelige biografie van de negentiende-eeuwse renalssance- kenner Burckhardt wordt door his torici kortweg als fenomenaal ge kenschetst. Wat Kaegi vooral heeft beziggehouden is de vraag hoe een bepaalde tijd zich rekenschap geeft van zijn verleden, aldus het stich tingsbestuur. Prof. Kaegi studeerde in Florence, Leipzig en Lelden en is sinds 1935 hoogleraar aan de universiteit in Ba zel. Hij was een persoonlijke vriend van wijlen de internationaal ver maarde geschiedschrijver prof. Jo- han Huizinga, die in Leiden algeme ne geschiedenis en politieke aardrijkskunde doceerde. Prof. Kae gi is lid van verscheidene we tenschappelijke academiën, waar onder de koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen. Hij is ook ere-doctor van de universitei ten van Turijn ('71), Florence en Leiden ('74). De Erasmusprijs is bestemd v personen of organisaties die zich zonder verdienstelijk hebben maakt op het gebied van de Euro se cultuur. De laureaat krijgt helft van de prijs ter eigen bescl king. Hij moet in overleg met bestuur van de Erasmus-stichl de andere helft besteden aan cultureel doel dat zo mogelijk de jeugd ten goede komt. een HA inl Van onze onderwijsredactle DEN HAAG Studenten bij het hoger beroepsonderwijs, die geen di ploma hebben van het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs, zullen in de toekomst de mogelijk heid krijgen in het begin van hun studie door te stromen naar het we tenschappelijk onderwijs. Minister Van Kemenade heeft een wetsontwerp van deze strekking bij de Tweede Kamer ingediend. Er ko men commissies die moeten gaan beoordelen of de leerlingen ln het wetenschappelijk onderwijs beter tot hun recht kunnen komen. Als dat zo ls, geeft de commissie een verklaring af, op grond waarvan de betrokken student naar een univer siteit of hogeschool kan gaan. Bo vendien geeft de commissie de dierichting aan, waarvoor de vei ring geldig ls. Vermoedelijk zullen de eerste klaringen in het schooljaar 11 1979 afgegeven worden. Over aantallen hbo-studenten die hier gebruik zullen gaan maken, zijn gens het ministerie nog geen vi spellingen te geven. dan «néér conc £enti mh< ksui len. i blijl t€ angi opc ywas J>er nee terw bl een tECl Isgez loms Idpu; indh Ijtem isch t het jculiei p vai jar 01 ambt Ouder de a ivel ffterm iet ti de v< leling kelen, len ir weel •de c len zc Oform ten di lanza t verc ens di lager hem hichti wordt ensen Icollef in 19 via d in, mi iniet' het hi Wil hij ia eer colleg [t aai gezon itiveei pn da {rond ollege en afg Bte de k recht Hij is er. De nieuwste VW: de VW-Derby met de stijlvolle lijn. Natuurlijk gaat u hem bekijken. En erin rijden, als u wilt. Om zélf te ervaren, waarom de VW-Derby op de RAI zoveel opzien baarde. En wie serieus een nieuwe auto gaat bekijken, wil natuurlijk van te voren vast van de belangrijkste details op de hoogte zijn; kies zélf uit de onderstaande „hoofdstukjes". Voor mensen met oog voor 'n stijlvolle lijn Wat de Derby anders maakt is z'n stijlvolle „doorgetrokken" lijn. Daardoor verschilt hij duidelijk van de andere modellen van de nieuwe-generatie-van VW: de Polo, de Golf, de Passat en de Scirocco. Omdat er nu eehmaal mensen zijn, die van een wat meer tradionele vorm houden. En omdat wij vinden dat die mensen óók VW moeten kunnen Voor automobilisten/ die veiligheid hóóg schatten Het is en blijft een echte VW, de Derby. Zeker wat de conceptie en techniek betreft. Een kleine opsomming: veiligheids- passagierskooi, kreukelzönes vóór en achter. Plaatsing van de benzinetank in het best bescherm de deel van de auto. Een veilig- heidsstuurkolom. Electrisch verwarmde achterruit. Staal- gordel-radiaalbanden voor 'n goede wegligging. Voor kenners van techniek De VW-Derby heeft een dwars vooringeplaatste, sportieve maar zuinige motor, die de voorwielen aandrijft (in 1,1 en 1,3 liter uitvoering). En een zelfcorrige rende stuurinrichting. Die houdt de VW-Derby in het rechte spoor als u bijvoorbeeld met het rechter voor- en achterwiel in 'n modderige berm terechtkomt. Diagonaal gescheiden twee- kringsremsysteem. Acceleratie; 0-100 km/u in 13,5 sec. Top/kruissnelheid 152 km/u. In de 60 DIN-pk uitvoering. (De VW-Derby is er ook met een 50 DIN-pk motor). Voor comfort-genieters Bij de VW-Derby valt meteen de gunstige verhouding op tussen techniek en ruimte. De VW- Derby biedt plaats aan 5 mensen die gemakkelijk instappen - óók achterin - door de twee grote portieren. Voor iedereen die óók nog iets nieuws zoekt Dan zit u met de VW-Derby natuurlijk helemaal goed. Z'n wereldpremière was vorige maand op de RAI. U zult een van de eersten zijn die erin rijdt. Dat betekent veel bekijks in de buurt. Niemand hoeft zich ervoor te schamen om dat (heimelijk) leuk te vinden. In de VW-Derby rijdt u volkomen probleemloos. Daarvoor staat de perfecte VW-techniek garant. Hij heeft een korte draaicirkel, daardoor is hij in de stad behen dig manoeuvreerbaar. Extra-forse opzij doorlopende bumpers bieden een uitstekende parkeerbescherming. En over praktisch gesproken: de VW- Derby heeft een bagageruimte van maar liefst 515 liter. Genoeg voor alle vakantiebagage van 5 personen. Voor "auto-economen" De VW-Derby helpt uw auto kosten te drukken. De 1,1 liter motor verbruikt slechts 1 op 13,2, de 1,3 liter uitvoering 1 op 12,0 (volgens DIN). Normale benzine! Olieverversen hoeft maar eens in de 7.500 km. Onderhouds- diagnose t één keer perl 5.000 km. Dat tegen vastgelegde, lage tarieven. En natuurlijk hebt u een heel jaar garantie ongeacht het aantal kilometers. Voor hen, die vooral een praktische auto zoeken 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8