Gaaf verhaal Devils maken de mantels. 'leurig feest bij Frank Govers PASSIE-MUZIEK OUDHEDEN OP ZOMERZEGELS 179, '209- &rgio Mendes keurstellend IjDAG 25 MAART 1977 VARIA TROUW/KWARTET PSRH 2-15 gzomerse jurken met kleurige onderrokken in witte en \rte katoenen broderie. Confectie van Govers is te koop bij de eterie, bij Barbara en bij de Bijenkorf. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKENKINDERBOEKEN KINDERBOEKEN *1 PERBOEKEN Otfried Preussler, de auteur van „Floris de vogel- verschrikker"(hlj werd met de Hans Andersenprijs be kroond) heeft zich zó Inge leefd in het bestaan van een vogelverschrikker dat zijn Floris op een persoonlijke vriend lijk. Zo zal het ook voor de lezertjes (vanaf 8) niet moeilijk zijn zich voor te stellen hoe het is daar op het veld te staan, gemaakt van latten, oude jassen en een afgedankte hoed (de he le boerenfamilie heeft aan zijn schepping meegehol pen). Deze Floris komt tot allerlei ontdekkingen: dat hij eigenlijk tegen de schel dende vogeltroep niets uit kan richten, tenzij de wind de blikjes aan zijn armen in lawaaiige beweging brengt. Toch voelt hij zich koning op dat koolveld, geen won der want hij weet van niets, maar als de wind zijn wan gen bolt (de blikjes!) dan is hij heer en meester van het koolveld, de wind en hij passen goed bij elkaar, vindt Floris, de één on zichtbaar en de andere dui delijk te zien. Te zien? Maar hoe hij eruit ziet ontdekt de vogelverschrikker pas als hij zijn schaduw in het vi zier krijgt en zeer bewon dert. En zoals kinderen in de grootste verwarring kun nen raken over zoiets ge heimzinnigs als hun scha duw (probeer maar eens óp je schaduw te gaan staan, dat zal nog mooi tegenval len) zo verbaast Floris zich over de afmeting van die schaduw, 's middags nietig, uren later reus-achtig. Net als een kind ontdekt hij de regen, bliksem, donder, de zorg om het weer, en wat het boeren doet; de regen boog, het groeien van de plantjes. Preussler be schrijft dit met de nieuwe ogen van een kind dat de dingen nog niet eerder zag. Zoals de maan, die als een zilveren rijksdaalder ver schijnt aan de hemel, of als het blad van een sikkel. Die maan ziet nog eens wat, Vuurland, de zeven zeeén, en veel meer. De rook van vuren kan opkringelen en wegtrekken, alleen hij, Flo ris, kan alleen maar staan, en nergens komen. Toekij ken kan hij als de korenhal men worden geoogst; en medelijden hebben omdat die lui niet eens een jasje hebben, Ja zelfs geen hoed. Zijn eigen hoed, zijn pronkstuk, wordt hem ove rigens door een passerende zwerver afgepakt. Tenslotte wordt het winter en de boe renfamilie komt de vogel verschrikker verbranden. Dat mag kras lijken voor een vermenselijkt figuurtje als deze Floris, maar de au teur lost dit op door rook en as, dat wat er overblijft, te laten meevaren op de wol ken, overal naar toe. en was dat niet wat hij gewild had? Bij Holkema Warendorf, 10.90, 77 blz; met zeer fas cinerende tekeningen van Rik Slinger. Een gaaf ver haal in heldere taal, en dat is nog niet zo eenvoudig voor Jongere kinderen. Maar Preussler heeft ook voor ouderen geschreven. Vaak heeft men hem ge vraagd: „Vindt u het juist om kinderen van de 20ste eeuw sprookjes te vertellen, over heksen en watergees ten, spookjes en zwarte kunst?" Dat vindt hij niet alleen goed maar van vitaal belang. Of is de capaciteit tot dromen, fantaseren, soms geen deel van het menselijk wezen? Waar zou al onze technologie zijn, wanneer niet eerst over al die dingen door mensen was gedroomd? Trouwens, hij vindt het belangrijker dan ooit om kinderen te laten lachen, gelukkig te zijn zon der iemand te beschadigen. Hij die als kind veel en van harte heeft gelachen ver geet dat in zijn latere (moei lijker) leven niet zo gauw. En dat alles vind je in het boek MEESTER VAN DE ZWARTE MOLEN. Je herkent de Jongen Kra- bat, fascinerend vahaf de eerste zin. Zonder verkla ring van, of plaatsing in een tijd, geeft de 30-J. oorlog da tum en afstand aan dit ver haal. Het doet er ook niet toe: het gevecht tussen zwarte machten die de witte bestrijden is van alle tijden. En Zwarte Kunst is zeer ac tueel. Tussen Nieuwjaar en Driekoningen was het dat Krabat 14 was. en zich aan- bloot bij twee bedeljongens. Verkleed als de drie konin gen trokken ze van het ene dorp naar het andere, met mutsen van stro, één met roet op 't gezicht, en met de ster van Bethlehem aan den stok. Bij boerderijen zon gen ze „Hosanna voor Da vids Zoon", dat wil zeggen Krabat bewoog zijn lippen alleen, want hij had Juist de baard in de keel, maar de andere koningen zongen des te harder en zo leek het nog heel wat. Alles heel ge woon. Maar op de hooizol der roepen de raven voor het eerst Krabat. in de droom. Hij moet naar de Molen van Schwarzkollem gaan, om de stem van de Meester te gehoorzamen. In die molen werken elf Jon- door Gertie Evenhuis gens (de raven). Het is er een vrolijke troep, behalve tegen december, wanneer één van de Jongens sterven moet. Krabat wordt leerjon gen op de molen en op de Zwarte School. Maar hoe deskundiger hij in de Zwar te Kunst wordt hoe minder lust hij heeft in het gedon derjaag met de anderen, hij wil weten wat er precies aan de hand is hier. Maar tegen Pasen wordt hij verliefd op de blonde „kantorka", die voorop mag lopen in de rij meisjes die „Christus is op gestaan, Halleluja" zingen. vAnaf het ogenblik dat dit meisje met het Paaswater het pentagram (duivelste- ken) van Krabats voor hoofd veegt en hem aan kijkt moet hij zich verzet ten tegen het gezag van de Meester. In dit boek zit alles: innig heid, liefde, alle elementen van het volksverhaal, dat anoniem is maar vol feiten. De held is dapper, bedreigd door gevaar; alle personen zijn verschillend maar echt. De Meester is niet totaal zwart, zijn eigen horigheid aan gruwelijker machten dan de zijne is erger dan het kwaad dat hij sticht. Het boek zit vol verwijzingen naar oude tradities, en het commentaar van de schrij ver is er knap doorheen ge weven. De spanning over heerst nooit de trefzeker heid van leder beheksend detail: molens, landwegge tjes. de schuur waar de on gelukkig Merten een eind aan zijn leven maakt. Met vaart en groot taal vakmanschap gaat Preussler naar de geweldige climax. Wie FLORIS voor de kleine ren koopt moet KRABAT voor de groteren nemen en voor zichzelf. Lemnis- caat gaf het uit in voortref felijke vertaling van W. Ro ger-Bicker, het raven- omslag is van Adrie Hospes. 13.90, 216 blz. J or Annemarie Lücker STERDAM Een show bij ■■tik Govers is meestal een feest .4 onverwachte kleuren samen en [prachtig bewerkte en gebor- JJJrde stoffen. Daarbij komt nog deze ontwerper oog heeft voor kleinste detail en een uitstekend fist is. Ondanks zijn gigantisch p is het altijd dringen bij Frank rers en veel mensen nemen ge- igen met een staanplaats om de w vooral niet te missen. t thema van deze voorjaarscollec- is een vakantiereis om de wereld, it alle invloeden of het nu Oos- i is, Spaans of Italiaans, dienen vorm en kleur als inspiratie, re ruim vallende dunne wollen p met capuchons zijn niet vol- b een patroon gemaakt, maar den gemouleerd (op het lijf ge- peerd). Ze zijn versierd met opge- :t band in randpatronen. Onder Jassen zitten Turkse broeken [Arvan de lengte varieert van net ler de knie tot halverwege de kuit. ~t zijn er korte rechte broeken van batikstof of van goudleer, waarop geborduurde en opengewerkte zij den „koorknapen!' hemden worden gedragen of gebreide strapless lijfjes met een ruche van wollen pom- poentjes. Wijde strokenrokken hebben ge- smockte en gladde heupstukken met een strak omgebonden heupdoek van een andere stof die weer terug komt aan wijde petticoats. Petti coats ontbreken zelden, ze zijn van broderie en geruite taftzijde, of be staan uit stroken van kleurig opge stikte banden. Iedereen kent de klassieke Zwitserse broderie. Frank Govers laat broderie jurken zien in zwart, rood en diepgroen; de vele stroken zijn dan afgewerkt met fluweel en satijn band. De zijkanten van deze wijde rokken worden vaak opengelaten. Lijfjes vallen bloezend en open, of bestaan uit kleine strakke bewerkte keursjes. In de fladderende ragdunne voile jurken, gesneden in banen en punten met antiek kanten tussenzetsels en met bloemenkransen in het haar leken de mannequins op plaatjes uit de Italiaanse Renaissance. Amstelveen, dinsdag 29 maart, Cultureel Centrum 19.30 uur. Matthaeus Passion. Pauluskoor, Wendela Bronsgeest, Aleida van Dongen, Bert van 't Hof. Paul Schotsmans, Henry Blackmon, Henk Smit. Noordhollands Philharmonlsch Orkest. Dirigent Herman Blek- kenhorst. Alkmaar, zaterdag 2 april, Grote Kerk 19.00 uur. Alkmaarse Oratorium Vereniging, Jitske Steendam, Margot Stroink, Nico Boer, Marco Bak ker, Marius van Altena, Max van Egmond. Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Dirigent Klaas Venneker. Monnickendam, zaterdag 2 april, Grote Kerk 20.00 uur. Johannes Passion. Cantorij van de Grote Kerk. Jorine Samson, Grethe Kolvers, Alex Vermeulen, Jan Hulsbos, Roel Tjeerdsma, Hans Zomer. Consort Con Basso. Dirigent Peter Oosterveld. Utrecht, zondag 3 april Domkerk 14.30 uur. Johannes Passion. Neder landse Cantorij met instrumentale groep Domcantorij. Dirigent Maar ten Kooy. Rotterdam, zondag 3 april Laurenskerk 10.30 uur deel I, 14.00 uur deel H. Matthaeus Passion. Laurens Cantorij. Dirigent Barend Schuurman. gio Mendes Verkiezingszetel met datumopdruk or Willem Schrama N HAAG De kwalitatieve te- ;ang in de lichte muziek van de •ntiger jaren lijkt wel goed om heen te hebben gegrepen nu groepen als Sergio Mendes sil '77 zich bij live-optredens ple- lli te bedienen van supersonische Hidsinstallaties, die elke muzika- nuance al bij voorbaat in een jljrerdovend geweld doen verstom- b. Dat een aantal popgroepen enig kaliber hiermee uitstekend flfweg kan. is buiten kijf, maar 13 formatie die het op gTammo- i oplaten vrijwqel uitslutlend I8it hebben van een uitgebalan- «^d evenwicht tussen gedegen gwerk en Zuidamerikaanse rit- !k, verliest daarmee zijn laatste fee l M' eenmalige concert, dat de club Mendes woensdagavond in het igse Congresgebouw gaf. is om reden een behoorlijke teleurstel- I geworden. De groep verandert laatste Jaren bijna per lang- ^lplaat van samenstelling, en dat kt ook al funest te zijn voor de ■ogeniteit in een negenmans or- dat niet minder dan drie zange- [en rugdekking moet geven, [de oorspronkelijke kern heeft tio Mendes alleen nog zijn gita- tOscar Neves weten vast te hou- L die op platen subtiel meespeelt [r op de Bühne ook al geen groot- I blijkt te zijn. Van het dames- i is alleen de negroïde inbreng Jean Rodgers Imponerend, door [publiek gewaardeerd met een ftuigend applaus. Met een paar Qe ballads camoufleerde ze een fyklg het falen van Mendes: een fkkig opgebouwde show die als novum een speciaal voor hem even song van Stevie Wonder real thing") Introduceerde, hij onder de paniek van een mende speakerbox vroegtijdig toegiften moest beëindigen. if an een onzer verslag gevers AMSTERDAM - Op de vier zomerzegels, die van 19 april af weer ver krijgbaar zullen zijn, zullen verscheidene archeologische vondsten uit de Ro meinse tijd afgebeeld staan. De ontwerpen voor de zegels zijn verzorgd door Walter Nikkels uit Dordrecht, die eerder al tekende voor de her denkingszegels voor Al- bert Schweitzer en Mi- chiel de Ruyter. De zo merzegels zullen ver krijgbaar zijn tot en met 4 Juni 1977. De gel digheidstermijn is on bepaald. Op de waarde veertig plus twintig cent staan de thermen te Heerlen: een gedeel te van het caldarium (heetwaterbad), ver vloeiend in een gedeel te van het opgravings terrein. De zegel 45 plus 20 cent vertoont het al taar van de inheemse godin Nehalennia en een stuk van een zee kaart van de vindplaats, de schaar van Colljnsplaat. Op de postzegel van 55 plus 20 cent staat het schip van Zwammerdam, een stuurriem en een maat aanduiding. Tenslotte: op de postzegel van 75 plus 25 cent is te zien: een gezichtshelm „en profil", bestaande uit een helmkap en een vi ziermasker. De hele se rie kost drie gulden. Met opdruk Op 15 april zal de PTT opnieuw een postzegel, gewijd aan de komende verkiezingen in omloop brengen De op 25 Janu ari uitgekomen verkie zingszegel zal dan ver schijnen met als bijzon dere tekst de datum „25 mei '77". de dag van de verkiezingen. De oplage bedraagt tien miljoen zegels, in vellen van honderd stuks. Met de uitgifte van deze zegel hono reert de PTT een door Kamervoorzitter Von deling gedane sugge stie. De kleur van de datum is blauw; voor het overige is de zegel nagenoeg gelijk aan die van Januari. De waarde bedraagt 45 cent. De zegel zal op alle postin- richtingen verkrijgbaar zijn tot en met 25 mei. De Nederlandsche ver- eeniging van postzegel handelaren zal een eerstedagenvelop ter gelegenheid van deze emissie uitgeven. Ook bij deze korte mantel voeren de details weer de -boventoon: leergarnering, borstzakje, rugplooi met leren knoop. In kaki. Mt. 36 t/m 44. Rechte mantel. Let op de details, leergarnering op zakken. Riempjes en ceintuur In kaki. Mt. 36 t/m 42. 198, Wijde mantel. Let op dé geruite kapuchonvoering en de rugplooi Poplin. In kaki en camel. Mt. 36 t/m 44 Uit de nieuwe Harmonv-kollektie Waarin de modetrends harmonieus samengaan met stijl en vrouwelijkheid Voor de vrouw die bewust en met smaak haar mode kiest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15