KUNST Opgewonden avond met Manitas de Plata Manifestatie over zeevaart in Brielle Subsidieregeling voor minimumloners nogal versoepeld Confectie akkoord over nieuwe CAO Nazorg gegijzelden treinkaping Wijster is goed verlopen Geen informatie over zee-milieu Motor tegen boorf^ C&di Li tbtA iHwUUtljeJi! 122146 45r 122176 35r40r 12217618r20r 122146 25r 86116 25r WOENSDAG 23 MAART 1977 DAG door Ber Huising AMSTERDAM In de Grote Zaal van Amsterdams Concertgebouw hadden wij een opgewonden maan dagavond met Manitas de Plata en zijn vijf medewerkers, die wisten hoe zij voor en met hun publiek moesten spelen. Er werd veel gejuicht, ge klapt. ook uit de maat, en olé! geroe pen. En Manitas allerlaatste toegift hebben wij met zijn allen stand en stil. aangehoord. Als Je praat van een zigeuner, een gltano. is deze Ricardo Ballardo er een. Al heeft hij blauwe ogen en was hij erg honkvast Wie hem wilde ho ren moest vroeger maar naar de buurt van Montpellier komen. Dat hebben de Amerikanen die zijn eerste plaat wilden maken tenslotte dan ook maar gedaan. In 1965 pas. toen de gitarist al 45 was en al 36 jaar gitaar speelde. Dat had hij vroeg geleerd en hij had er .zilveren handjes". Manitas de Plata, voor. Zo is hij dus laat bekend geworden. Hij h een flamenco-gitarist. En fla menco, is, evenals de blues, om te beginnen een levensgevoel, met stemmingen die dan geuit worden in zang. dans, ritmische aansporingen en gitaarmuziek. Van het droeve, diepe (Jondo) af tot aan het opwin dende lichte (chico) en, dan nog. het populaire. Dat laatste is meestal voor de niet- zlgeuners, want die missen voor de heel echte flamenco toch de „du- ende" (soul zouden de negers zeg gen). Zo waren maandagavond de vijf medewerkers Manitas' zoon. een broer, en andere familie (ze ston den niet in het programma) alle vijf met gitaren, en drie met zang. vurig aan het opwarmen. Vrolijk, aanstekelijk, ritmisch, wel met wat flamenco af en toe. maar vooral toch met nummertjes die er meteen In gaan. Tot vreugde van de zaal trou wens. Manitas de Plata deed er speels aan mee. en zelfs in zijn soli was hij nog Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Minister Boersma heeft 75 miljoen gulden uitgetrok ken voor loonsubsidies aan bedrij ven waar meer dan tien procent van de loonkosten wordt betaald aan mlnimunHjeugd)loners. Door deze regeling wordt het mogelijk de loon subsidies voor minimumloners die vorig Jaar werden gegeven, met niet meer dan 25 procent te vermin deren. Eerst was het de bedoeling de subsi dies tot de helft terug te brengen. Maar in het centrale loonoverleg tij dens de eerste stakingsweek had Boersma de werkgevers beloofd dit plan nog eens te zullen bezien Nieuw in de voortgezette regeling is dan nu ook dat loonsubsidies moge lijk zijn voor bedrijven met veel werknemers met een loon tussen het minimumloon en vijf procent daar boven. Bovendien kunnen nu ook bepaalde sterk seizoengebonden be drijven voor de subsidieregeling in aanmerking komen. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Werkgevers en werknemers in de confectie- industrie zijn het in principe eens geworden over de CAO voor 1977. De nieuwe CAO voorziet in een prij scompensatie per 1 Januari van 2.5 procent met een minimum van 195 gulden per procent prijsstijging (per 1 juli 200 gulden per procent), een reele loonsverhoging van 0.75 pro cent per 1 januari en 0,75 procent per 1 juli en optrekking van de va kantietoeslag voor kostwinners tot 1515 gulden. Verdere afspraken werden gemaakt over een verbetering van de pensioe nen (het weduwenpensloen) en over uitbreiding van het aantal vrije uren voor werknemers van 62 Jaar en ou der De nieuwe CAO. die nog door de beleidsorganen moet worden goed gekeurd. zal gelden voor 17.000 werknemers. 'Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkgroep nazorg gegijzelden noorden des lands heeft zich opgeheven. De taak van deze werkgroep is volbracht, zo heeft het ministerie van volksgezondheid gis teren bekend gemaakt De werkgroep is in het leven geroepen na de treingljzeling in Wijster. De taak was na te gaan. of de ex- gegijzelden voldoende nazorg kre gen en zo nodig verdere nazorg te bieden door hulpverleners in te schakelen. De werkgroep bestond uit een psycholoog, een maatschap pelijk werker, een zenuwarts en een huisarts. aan het entertainen, met knipoogjes, grapjes tegen een fotograaf, en ga lante aandacht voor vrouwen op de eerste rij. Leuk en Innemend, dat weL Maar waat het op aankwam was toch zijn gitaarspel. En dat is verba zingwekkend. Technisch kan hij al les van flamenco en dat maakt zijn improvisaties (even belangrijk als in Jazz) bijzonder boeiend. Zijn gevoe lens en invallen worden muziek. Zijn gitaar zingt, klaagt, wordt kwaad en is vrolijk. In melodieuze tremolo's, met allerlei aanslagen, van droog en fel tot aan zacht en romantisch, met manitas deplaia een rijke afwisseling van klantkleu- ren, harmonieën en ritmen, en met de rollende rasgueados die van één gitaar vele gitaren schijnen te ma ken. Als Manitas de Plata er even goed in ls zit Je bijna ademloos en kun Je de rest wel vergeten. Maar daar Juist was de meerderheid van het publiek weer zo blij mee. Van een verslaggever BRIELLE ..De Nederlanders zijn een volk van landrotten dat van de zee moet leven." heeft de zee- schrijver Piet Bakker eens verzucht, doelend op de geringe belangstelling die de gemiddelde Nederlander heeft voor maritieme zaken. Een aantal Instanties, organisaties en bedrijven, waaronder het Neder lands Maritiem Instituut, de Ko ninklijke Marine, het reddingwezen, de grote scheepswerven, zeevaart opleidingsinstituten. rederijen en al lerlei andere bedrijven die recht streeks of zijdelings met de zee heb ben te maken, organiseert daarom de manifestatie „Brielle,77", die de hele maand april zal duren. Prins Bemhard en Prinses Margriet zoals bekend het petekind van de Nederlandse koopvaardij zullen op 2 april deze manifestatie officieel openen, een dag na de traditionele Jaarlijkse Brielse geuzenfeesten. Manifestaties Het onderwerp van „Brielle '77" is zeer uitgebreid, het bestrijkt de zee vaart. de offshore, de zeevisserij, overslag, havenactiviteit en ook wa tersport, sportvisserij en mode. Er zijn zeilwedstrijden, demonstra ties met radiografisch bestuurde scheepsmodellen, er is een wedstrijd in het ontwerpen van op de zee geïnspireerde mode en van wa- tersportkleding. Het korps mariniers komt met een demonstratie kik vorsmannen en er is ook een demon stratie rampenbestrijding in het Eu ropoort-industriegebied. die boven dien als proef voor de in dit gebied gelegen bedrijven van waarde kan zijn. Dan is er een expositie van de mari tieme wereld en het zeevaartbedrijf zoals het nu is en prinses Margriet opent een maritiem informatie centrum met permanente expositie ,en informatiemogelijkheden. Ten behoeve van de sportvaarder geven rijkspolitie te water, brandweer en de ANWB samen gele genheid voor een veiligheidskeuring van motorjachten. Tijdens „Brielle'77" zullen indus- trien in Europoort, overslagbedrij ven en grote scheepswerven hun ter reinen openstellen voor excursies, die zullen uitgaan van het maritiem informatiecentrum in Brielle. Problemen Ten slotte ls het opvallend, dat op deze zo groots en uitgebreid opgezet te zeevaart-manifestatie niets is te vinden over de bijzonder grote pro- ondser blemen waarmee niet alleen ing va scheepvaart maar ook de bevoB tranc van de zeekusten tot ver in de ening nenlanden steeds meer krijgt te^ ontv ken: het vergaan van een ,en: tankschip, waardoor enorme veelheden verontreinigende oliai. v komen. Aan overbevissing bij»l beeld van de Noordzee of het pen van gevaarlijke chemisch n jje valstoffen in zee en de geve 0 daarvan voor het gehele zee-n -atien wordt evenmin aandacht bestek trnati< NIEUW BUINEN De 18-; Alfred Brans uit Nieuw Buin dinsdagmiddag door een vei songeluk op de Bernhardlaan woonplaats om het leven gek Hij raakte in een flauwe bocht zijn motorfiets van de weg en b< tegen een boom. IONG TALENT steekt zich in't nieuw bij GsA ABBA Agruta van A bba heeft vast óók zo n prima polyester/katoenen jek. 122-146 4^ Swingende katoenen jeans. STEVE AUSTIN De man van 6 millioen zou wat graag zon acryl vest willen. 122146 Witte katoenen jeans. 122146 22- TOP-POP Leuk polyester/katoenen jek om zó mee op te treden in Top-Pop. Blitse katoenen jinglers jeans. 152-176 32. COUREUR Stoer nylon race jek vooralle kleine coureurs. Spijkerbroek, katoen. STERRETJES Elk sterretje in de dop wil vast wel dit katoenen jek met rok hebben. 15217° 65_ Katoenen T-shirt met lange mouw 152-170 75O DANSERESJES Voor alle kleine Penny de Jagertjes zo'n prima nylon jek. 86-116 1^. Swingend katoenen jeans rokje. 86-116 20- TOPSCORE Prima polyester/katoenen jek vooralle voetballertjei die later nét zo goed worden als Ruud Krol. 86-116 4Q. Katoenen zwarte jeans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12