Steeds minder werk in landbouw -Akkoord Hoogovens Cao Billiton onvoldoende £>e£)elftfe bijbet pan i4 77 Petitie raad van bestuur VMF Stork T. WEVER B.V. ie nieuwe voorintekentermijn verlengd tot 31 maart a.s. /an der Stee denkt dat aantal arbeidsplaatsen bijna gehalveerd wordt S Inderhandelingen bij AKZO-afgerond BOEKENVEILING TE AMSTERDAM Ton Bolland Margarine drie cent duurder Maandag weer beraad over de grondpolitiek arbeidsinspectie vindt voorzieningen in bedrijf slecht President Suriname op staatsbezoek Soldaten ingeënt tegen wil in betaalbaar in 5 termijnen van 50,- per maand. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER INTEKENBILJET ATERDAG 19 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet /an een onzer verslaggevers JENHAAG Het aantal mannelijke arbeidskrach- en in de landbouw zal tot 1990 een sterke daling ertonen. Vonden in 1974 nog 150.000 mensen werk in [e landbouw, ten gevolge van een jaarlijkse daling n< 'an 3,4 procent zullen dat er in 1990 nog maar 85.000 ijn. In de tuinbouw zal de jaarlijkse daling 2,1 irocent bedragen, zodat het aantal mannelijke ar- leidskrachten van 53.000 in 1974 zal teruglopen tot 7.000 in 1990. ok het aantal landbouwbedrijven afnemen: van 110.000 ln 1974 tot 4.000 in 1990. Het aantal hectaren er bedrijf zal gemiddeld echter toe- emen: van zeventien hectare in 974 tot zesentwintig in 1990. In de uibouw bedraagt de daling van het antal bedrijven in deze periode van .000 tot ruim 15.000 Per type be- rijf verschilt de afname: in de ak- erbouw, de melkveehouderij en de ïinbouw is de afname sterker dan de intensieve veehouderij. prognoses staan in de nota landbouwverkenningen, die minister Van der Stee (landbouw en visserij) gisteren met drie structuurvisies (over de landbouw, het bos en de bosbouw en de landschapsbouw) aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. Bij de berekeningen is uitge gaan van het huidige beleid en een trager verlopende economische groei. De nota landbouwverkennin gen vormt de grondslag voor de structuurvisie landbouw, waarin een aantal beleidslijnen wordt geformu leerd. De drie structuurvisies zijn opgesteld voor de nota landelijke Minister Van der Stee gebieden, het derde deel van de der de nota ruimtelijk ordening, die vori ge week is gepubliceerd. Twee ande re structuurvisies, die zijn opgesteld door staatssecretaris Meijer (CRM) en gaan over het natuur- en landschapsbehoud, worden binnen kort gepubliceerd. Natuurlijke afvloeiing Minister Van der Stee zei gisteren tijdens de presentatie van de visies dat het verminderde aantal ar beidskrachten gezien de leeftijdsop bouw grotendeels tot stand zal ko men volgens natuurlijke afvloeiing en dat het beleid niet gericht is op het afstoten. Hij noemde het perspectief voor de landbouw „be slist niet somber" en zei dat in het beleid voor de komende jaren is gekozen voor economische groei in de landbouw, zij het selectief. Dat betekent, aldus minister Van der Stee. dat in plaats van globale maat regelen meer aandacht wordt gege ven aan individuele ondernemingen en dat meer pasklare oplossingen moeten worden geboden. Volgens de prognoses zullen van de huidige ruim twee miljoen hectaren cultuurgrond in Nederland jaarlijks twaalf- tot dertienduizend hectaren verloren gaan door de aanleg van wegen, verstedelijking etc. Van de 1.8 miljoen hectaren cultuurgrond in 1990 zullen dan 100.000 hectaren worden gebruikt in overeensem- ming met de eisen van natuurbe houd en landschap, terwijl nog eens 100.000 hectaren van deze gronden geen agrarische functie hebben en de vorm van een reservaat zullen hebben. 'Achterhaald' De stichting natuur en milieu noemt in een eerste reactie de visie „volle dig achterhaald". Volgens de stich ting is het produceren van nog meer melk en het uitvoeren van nog meer ruilverkavelingen allesoverheer send. De stichting meent dat het tijd wordt dat het behoud van de werkgelegenheid ook in de landbouw een beleidsdoel wordt. Voorts wordt gevreesd voor aantas ting van milieu en landschap, omdat meer dan dertig procent van het landbouwareaal „op de schop gaat" voor hoofdzakelijk aanpassing aan op massaproduktie gerichte landbouw. '6 'OI »e an een. onzer verslaggevers itl MSTERDAM Vertegenwoordigers van Hoogovens en de Industriebonden hebben gisteren in ie rincipe overeenstemming bereikt over de materiële verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden in 'ai en nieuwe CAO. Ivereengekomen is dat het personeel van Hoogovens met terugwerkende kracht per 1 januari een ït( ali procent loonsverhoging krijgt en per 1 juli nogmaals een half procent. ADVERTENTIE) ucj e huidige toeslag van 30 gulden per t, laand wordt op 1 juli ingebouwd in salarissen en salarisschalen. In aap en 1978 zal 0,4 procent van de ponsom worden gereserveerd om als üiment vrijwillige vervroegde iionering mogelijk te maken. Ge it wordt aan een experiment de periode 1 juli tot 31 decem- er 1978 voor 63- en 64-jarigen. De akantietoeslag wordt verhoogd van 6 naar 8 procent. |et overleg wordt 22 maart voortge- t over een aantal niet materiële iderwerpen voor de nieuwe CAO. CAO-onderhandelingen tussen "ZO-Nederland en vakorganisa ties zijn gisteren afgerond. De resul taten zijn vastgelegd in een proto col, /waarin is overeengekomen dat tussen AKZO-Nederland en de bon den gesprekken zullen plaatsvinden over de algemene ontwikkelingen in de werkgelegenheidsituatie bij AK ZO-Nederland (28.000 werknemers). De vakbonden zullen de resultaten van de onderhandelingen ter goed keuring voorleggen aan hun leden. Daarna pas kan het bereikte ak koord van kracht worden en zullen afzonderlijke CAO's voor de AKZO- bedrijven worden afgesloten voor de periode 1 januari 1977 tot en met 31 maart 1978. Werkgevers en werknemers in de papierveredelingsindustrie in ons land hebben gisteren eveneens over eenstemming bereikt over een nieu we CAO. Het gaat om ongeveer ze venhonderd werknemers. Zij krijgen per 1 maart een loonsverhoging van 1,5 procent. Daarnaast zijn er af spraken gemaakt over de procedure van informatieverstrekking en over leg bij investeringsplannen. Werknemers en werkgevers waren het al eerder eens geworden over een aantal andere punten in de CAO. Zo gaat bijvoorbeeld de minimum vakantietoeslag omhoog van 1450 naar 1730 gulden. Geen sex en sensatie, maar positieve lektuur ADVERTENTIE DINSDAG 29 MAART a.s. houden wij weer boekenveiling. Geveild worden enkele belangrijke bibliotheken w.o. de bibliotheken van Ds. J. DETHMERS, Leiden Ds. A. GROOT, Den Haag Ds. A. J. JORG, Den Haag bestaande uit theologie, filosofie, commentaren, bijbelverklaringen, exege tische studies, theol. en kerkhistorische dissertaties (waaronder een grote verzameling werken over de Middeleeuwen; beginperiode der Reformatie en de geschiedenis der Doopsgezinden); naslagwerken, woordenboeken etc. Daarnaast worden er ook zeer zeldzame 16e, 17e en 18e eeuwse werken geveild, zoals werken van Luther, Calvijn, Melanchton, Beza, Nadere Reformatie (w.o. zeer vele zeldzame werken van WILLEM TEELLINCK), Kohlbrugge en zijn kring (waarschijnlijk de grootste Kohlbrugge-collectie van Nederland). Marnix van St. Aldegonde, e.a. Rijk geïllustreerde catalogus (112) pag. kunt u aanvragen door 3,75 te storten op giro 17.71.82 t.n.v. TON BOLLAND, v/h Van Bottenburg. Amsterdam. Kijkdagen: zaterdag 26 en maandag 28 maart. BEËDIGD TAXATEUR Prinsengracht 493, Amsterdam, telefoon (020)-221921 Lid Ned. Ver. van Antiquaren Intern. League of antiquarian booksellers Ned Vereniging van Makelaars en Veilinghouders in an een onzer verslaggevers EN HAAG Bij de werknemers van de loodafdeling van de Hollandse "J etallurgische industrie Billiton in Arnhem is bij herhaling sprake geweest in een te hoge loodopname. Er zijn echter geen aanwijzingen dat er na 1974 odvergiftiglngen zijn voorgekomen. Het is niet mogelijk de werknemers tn Billiton tegen een te hoge loodopname te beveiligen door persoonlijke schermingsmiddelen. Daartoe moet de wijze waarop de fabriek werkt et (ticaal worden gewijzigd. DEN HAAG De margarineprijs gaat maandag 21 maart met gemid deld drie cent per pakje van 250 gram omhoog. Halvarine wordt ge middeld anderhalve cent duurder. Dit, zo heeft de bond van Neder landse margarinefabrikanten mee gedeeld, „als gevolg van de sterke stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt in de afgelopen tijd." Volgens de margarinefabrikanten werkt de verhoging, die op de fa brieksprijs slaat, met enige vertra ging door op de prijzen van de pak jes in de winkel, omdat eerst de oude voorraden moeten zijn opge bruikt. Bovendien zijn de winkeliers vrij in hun prijsstelling, zodat niet zeker is dat overal in alle winkels precies drie cent dan wel anderhalve cent meer moet worden betaald. Over deze verhoging is aldus de bond, overlegd met het ministerie van economische zaken. Neem nu een abonnement Abonneepnjs slechts f. 1.50 per De NIEUWE Spiegel^iiummer Uitgeverij Ramshoorn, (Si^Taag I Postbus 1132 1 GRATIS I "ooMndjalIpjoefrummy Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers Den Uyl, Van Agt, Gruyters en Van der Stee gaan maandag samen verder werken aan een compromis over de grondpolitiek. Als zij slagen een be vredigende formulering te vinden, komt in de loop van volgende week het kabinet bijeen om dat wel of niet te bekrachtigen. Premier Den Uyl zei gisteravond na afloop van de wekelijkse kabi netsvergadering „een beetje licht" te zien ln het gerezen conflict tussen CDA en PvdA over de grondpolitiek. Gisteren is ln het kabinet nauwe lijks over deze zaak gesproken. Het kabinet zoekt het compromis ln de richting van een wetsontwerp over vergoeding bij grondonteigening waarbij de werking van die wet en kele jaren wordt uitgesteld. t zijn de voornaamste Jfjnclusies van een rapport de arbeidsinspectie ter de arbeidsomstandig- in de loodafdeling Billiton. Minister oersma (Sociale Zaken) eft dit rapport, waarvoor ercfctingen zijn verricht van aar tot november vorig iar, gisteren aan de Eerste Tweede Kamer toege- nden. H rapport van de arbeids- ipectie bevestigt een eer gehouden onderzoek het Coronel- loratorium van de univer- eit in Amsterdam, waar bij meer dan de helft van werknemers van de loo s' fdeling een te hoge hoe- elheid lood in het bloed rd aangetroffen. Dit on- Roek is nooit volledig ge- ibliceerd, omdat Billiton geen toestemming gaf. Het Coronel- laboratorium heeft daarna een onderzoek uitgevoerd onder huisvrouwen in de omgeving van het bedrijf. Dit onderzoek leidde ertoe dat ook twee- en driejarige kleuters in de wijken 't Broek en Preslkhaaf wer den onderzocht. Uit de vori ge maand gepubliceerde re sultaten bleek dat bij de kleuters sprake is van een verhoogde hoeveelheid lood in het bloed. Billiton besloot daarop de twee vlamovens waar oude accu's werden gesmolten, direct te sluiten zodat de loodultworp aanzienlijk is teruggebracht. Volgens het rapport van de arbeids inspectie is het niet moge lijk aan deze vlamovens voorzieningen aan te bren gen die zouden kunnen lel den tot een aanvaardbaar binnenklimaat. De gemeen te Arnhem heeft naar aan leiding van het onderzoek onder kleuters besloten een uitgebreider onderzoek te laten uitvoeren onder kin deren die rond de fabriek wonen. Voorzieningen Volgens de arbeidsinspectie kan Billiton nog slechts heel korte tijd doorgaan met de huidige processen en dan nog onder strikte bedrijfsgeneeskundige lei ding. Het verwerken van loodhoudend afval in trom melovens en het raffineren (deze activiteiten gaan na het sluiten van de vlamo vens door) kunnen volgens de arbeidsinspectie alleen op aanvaardbare wijze plaatsvinden als grote wijzi gingen en vernieuwingen worden aangebracht. Billi ton heeft inmiddels aange kondigd voor meer dan tien miljoen gulden milieu- voorzieningen te zullen aan brengen. Voorts meent de arbeidsinspectie dat meer aandacht moet worden be steed aan arbeidsorganisa- torische aspecten, opdat de arbeidshygiëne niet in de verdrukking komt. Uit het rapport van de ar beidsinspectie blijkt dat de voorzieningen in het bedrijf slecht zijn Van de bescher mingsmiddelen die gedra gen moeten worden, worden alleen de veiligheidsschoe nen consequent gedragen. Het gebruik van de overige persoonlijke beschuttings middelen. aldus de arbeids inspectie. laat veel te wen sen over. Bij de wasbak in de toiletgroep ontbreken meestal zeep en handdoe ken. Bovendien is in het voorportaal van de toi letgroep een koffieauto- maat geplaatst, waarbij vaak koffie wordt gedron ken Er is een centrale kan tine op driehonderd meter van de loodhal, maar men rust en rookt daar waar het uitkomt, zoals bij de kof- fieautomaat in de loodhal, aldus de arbeidsinspectie. Tijdens het onderzoek von den herhaaldelijk bespre kingen plaats tussen de ar beidsinspectie en Billiton. die er toe hebben geleid dat de bedrijfsgeneeskundige leiding veel beter tot zijn recht ls gekomen. Looduitworp De- provincie Gelderland heeft vorig jaar paal en perk aan de looduitworp van Bil liton willen stellen en toen in de vergunning op grond van de wet luchtverontrei niging vastgelegd dat de uitworp van 280 kilogram lood per dag moest worden teruggebracht tot maxi maal zeventig kilogram. Billiton ging hiertegen in beroep bij de Raad van Sta te. die vorige zomer bepaal de dat Billiton. dagelijks honderdvijftfg kilogram lood in de lucht mocht werpen. Door het sluiten van de vla movens is de uitworp in middels teruggebracht tot minder dan zeventig kilo gram. Donderdag toonde Billiton zich voor de Raad van State akkoord met de beperking tol zeventig kilo gram. maar verzette zich te gen een verdere verlaging tot 35 kilogram, zoals de provincie Gelderland en de Milieufederatie Gelderland willen. Van een verslaggever DEN HAAG President Ferrier van Suriname zal met zijn vrouw een staatsbezoek aan ons land bren gen. Het bezoek, dat gebracht wordt op uitnodiging van koningin en prins, is vastgesteld voor 1 tot 4 juni. AMSTERDAM Een groot deel van de 550 personeelsleden van de met sluiting bedreigde fabriek Stork Plas tic Processing Machinery te Hengelo is gisteren met bussen naar Amster dam gekomen om een petitie aan te bieden aan de raad van bestuur van VMF-Stork, de moedermaatschappij van Stork-Plastics. Vorige week had het ministerie van economische zaken aangeboden Stork Plastics te willen helpen met een ach- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Vereniging voor dienstplichtige militairen (WDMl is er verontwaardigd over dat gisteren in de Kromhoutkazerne in Utrecht enkele honderden militairen tegen hun wil zouden zijn gevaccineerd tegen pokken. De afgelopen dagen heeft de soldatenvakbond in heel Nederland pas opgekomen militairen gewezen op hun recht om de herinenting tegen pokken te weigeren door een beroep te doen op artikel vijf uit de wet op de immunisatie. De kazemeleiding in Utrecht heeft volgens de WDM sinds donderdag middag echter op extra appels en zogeheten repporten gedreigd met tegenmaatregelen en de dienstplichtigen gedwongen de „prik" te accepte ren. Volgens de WDM verscheurde het lager kaderpersoneel rekesten en werd soldaten voorgehouden dat een beroep op artikel vijf zinloos zou zijn De soldatenkbond wil op korte termijn met de minister van defensie gaan praten omdat zij meent dat de handelwijze van de kazemeleiding regelrecht in enstrijd is met de wet op de immunisatie en de medische ethiek Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft gisteren verklaard dat de commandant van de Kromhoutkazeme de ingediende rekesten niet als zodanig heeft herkend. Om misverstanden in de toekomst uit te sluiten krijgen alle commandanten van opleidingen maandag bericht van de minister voortaan alle geschriften die er uitzien als een verzoek of rekest naar Den Haag door te sturen. tergestelde lening maar het VMF- bestuur reageerde daar toen op met het melden van collectief ontslag voor de 550 werknemers. Het concern liet toen weten alleen verder te willen praten over steunmaatregelen als het concern de meerderheid van de aan delen in Stork Plastics aan anderen kon overdoen. Het overheidsaanbod is reëel zeggen de vakbonden. De voorzitter van de raad van bestuur van de VMF, jhr. mr F. O. J. Sickinghc heeft na het aan bieden van de petitie gezegd bereid te zijn een open gesprek met de overheid te voeren over behoud van de werkge legenheid bij Stork Plastics. Op de foto: Sickinghc spreekt het per soneel toe. ..Nu je bij ons geen oppas meer kunt zijn, kan ik het misschien wel bij jou worden." ADVERTENTIE Voor de aangekondigde facsimile-uitgave van blijkt zoveel belangstelling te bestaan, dat deze reeds vóór verschijning (omstreeks 31 maart a.s.) uitverkocht is. Om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen is inmiddels besloten een AANVUL LENDE DRUK voor te bereiden, welke omstreeks 1 juli a.s. gereed zal zijn. In verband daarmee is de U kunt dus nog profiteren van de lage voorintekenprijs (tot 31 maart 250.-. daarna 300,-). die een besparing geeft van maar liefst 50,-, als u déze maand intekent op de aanvullende druk van deze unieke, prachtig uitgevoerde facsimile-uitgave. Het werk verschijnt in 2 delen en is voorzien van een uitvoerige historische toelichting door Prof. Dr. C. C. de Bruin te Leiden. De beide delen worden in zware stempelbanden van Amerikaans kunstleer gebonden en in een fraaie cassette geleverd. Deze kostbare facsimile-uitgave is van groot histo risch en cultureel belang. De DELFTSE BIJBEL is namelijk de eerste in de Nederlandse taal versche nen Bijbel, tevens de oudste Incunabel of Wiege- druk, zoals de eerste produkten van de omstreeks 1450 uitgevonden boekdrukkunst worden genoemd. De DELFTSE BIJBEL telt 1284 pagina's, bedrukt in 2 kolommen, heeft een formaat van 20 x 28 cm. en wordt gedrukt op 120-grams, lichtgetint, gevergeerd offset (de gewone tekst is zwart; de beginkapitalen der hoofdstukken en kleine ornamentjes in rode druk). "Tïke intekenaar ontvangt gratis bij de Bijbel een door de PTT verstrekte oorkonde met de speciale herdenkingszegel, afgestempeld op de dag van uitgifte, en een fraai gecalligra- feerde bladwijzer met micro-fiche, waarop alle 1284 pagina's van de Delftse Bijbel (220 x verkleind!) zijn afgebeeld. ^Jaast het voordeel van de intekenprijs, waardoor U 50.- kunt besparen, bestaat ook de mogelijkheid van gespreide betaling. Het gehele bedrag is des gewenst Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs én van de gemakkelijke betalingsregeling door gebruik te maken van het INTEKENBILJET. Als u teleurstelling wilt voorko men (de aanvullende druk is beperkt en de prijs wordt straks aanzienlijk verhoogd!) stuur dan van daag nog het INTEKENBILJET in open envelop, zonder postzegel, aan: Tele). (05170) 3147; b.g.g. 2436. Zend mij bij verschijning legen voorintekenprijs ex. DE DELFTSE BIJBEL VAN 1477, kompl. in 2 delen, In cassette. 250,- Ik betaal na ontvangst van deze uitgave het gehele bedrag ineens/in 5 termijnen van 50.- per maand. Naam: Straat Plaats Gironummer Doorhalen wat u niet wenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3