Derde wereld diep in de schulden Shell tip no. 1 Vraagtekens bij 'eigen gas in eigen schepen' Europese optiebeurs krijgt vorm Shell helpt de autokosten drukken. Slecht jaar bij Bergoss Banken bezorgd over afbetaling Wat is een optie? Shell helpt Akzo-topman vindt dividenden te laag feATERDAG 19 MAART 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 door Nico Kussendrager De derde wereld heeft zich diep in de schulden gestoken. Zozeer zelfs, dat de grote banken zich zorgen beginnen te maken over de afbetaling van hun leningen. Nu zijn het voor een groot deel kro- Icodilletranen die de bankiers huilen. De banken zelf gaan zeker niet vrij uit. omdat ze vooral de laatste jaren zeer grote bedragen aan de derde wereld geleend hebben. Daarvan konden ze verwachten dat afbeta ling voor een aantal ontwikkelings landen moeilijkheden zou opleveren. Niet voor niets was het internationa le bankwezen zo happig zijn geld in de derde wereld te stoppen. Met de economische teruggang in het wes ten verminderde daar de vraag naar leningen en de bankers moeten toch ergens met hun geld heen. Vanuit de ontwikkelingslanden was er juist een grote vraag naar geld. Door de gestegen prijzen van olie en van in- dustrieprodukten (die het westen le vert) zaten veel derde wereldlanden met grote tekorten. En de internatio nale banken waren maar wat graag j>ereid daar wat aan te doen. Gebakken peren En nu zitten zowel geldgevers als geldnemers met de gebakken peren. Hoe hoog de schulden precies zijn opgelopen is niet duidelijk (soms we ten ontwikkelingslanden het zelf niet eens meer). Amerikaanse ban kierskringen houden het op een schuld aan de banken van 150 mil jard dollar (een dollar is ongeveer een rijksdaalder). Volgens het jaar verslag van de Wereldbank was de schuld aan commerciële instellingen eind 1973 nog maar" 36 miljard dol lar. De precieze cijfers doen er ook niet zo toe: feit is dat de banken meer geld in de derde wereld hebben gestopt dan hen lief is. En daarvoor moet een oplossing worden gevon den, niet alleen in het belang van de ontwikkelingslanden en de banken, maar ook voor de wereldeconomie als geheel. Paul Volcker van de Amerikaanse centrale bank (Federal Reserve Bo ard) zei vorig jaar in Zürich. dat als de geldkraan voor de ontwikkelings landen wordt dichtgedraaid hen niets anders rest dan hun invoer te beperken. Voor import is er dan im mers geen geld meer. Voor het be drijfsleven zou dat een klap zijn. vond Volmer, maar hij waarschuwde vooral voor de politieke en econo mische gevolgen. De derde wereld zal zich niet verder in een hoek laten drukken en verdere confrontatie tus sen arme en rijke landen zal het gevolg zijn. Betalingsuitstel Een oplossing zou mogelijk con uitstel van betaling voor de ontwik kelingslanden kunnen zijn, maar het zit er niet in dat dat zal gebeu ren. Er is over gepraat op de we reldhandelsconferentie Unctad (vo rig jaar in het Keniase Nairobi) en tijdens het Noord-Zuidgesprek in Parijs. In beide gevallen zonder re sultaat De meeste rijke landen voelen niets voor uitstel van betaling of zelfs kwijtschelding van schulden. Vol gens hen zou dat een premie zijn op economisch wanbeleid van regerin gen van ontwikkelingslanden en zouden die daardoor nog gemakke lijker leningen aannemen dan nu het geval is. De westerse staten die dat zeggen vergeten, dat veel ont wikkelingslanden wel gedwongen waren te lenen door de gestegen prijzen voor olie en industriepro- dukten en de inflatie (geldontwaar ding); allemaal oorzaken buiten hun schuld. Zoals gezegd waren de ban ken maar wat happig hun geld in ontwikkelingslanden te steken (de Amerikaanse Chase Manhattan Bank haalde vorig jaar meer dan driekwart van de winst uit de derde wereld). Zo'n betalingsuitstel (als het er Het Noord-Zuidoverleg in Parijs, waar schier eindeloos over de schulden van de ontwikkelingslanden is gepraat, maar tot nu toe zonder resultaat. komt) zou op zijn best gelden voor schulden van ontwikkelingslanden aan regeringen van rijke landen. De banken voelen zeker niet voor een uitstel van betaling laat staan voor kwijtschelding. Daar zijn we niet voor, roepen de bankiers, en daarmee zou ook het voortbestaan van de banken in gevaar komen. Een eventuele regeling voor com merciële schulden zou kunnen be staan uit een fonds (volgestort door olie- en westerse landen) dat de ban ken schadeloos stelt, maar ook dat zit er niet in. Het uitblijven van een oplossing komt voor een deel ook door de ontwikkelingslanden zelf. Zij zijn het onderling niet eens over de ge volgen van een scnuidenregeling. Sommige derde wereld staten vre zen. dat daarmee hun betrouwbaar heid in gevaar komt en dat andere landen en banken er in de toekomst wel voor zullen passen hen geld te lenen. De armste Afrikaanse landen vinden het een mooi verhaal, maar als zij op dit moment hun leningen niet kunnen afbetalen kopen ze er weinig voor (letterlijk). Bovendien wijzen ze erop, dat door een schul denregeling een aantal ontwikke lingslanden minder op zwart zaad komt te zitten dan nu en het voor banken juist aantrekkelijk wordt hen geld te lenén. Dat hangt nog. Ook met een schul denregeling zouden de meeste ont wikkelingslanden niet voor goed ge holpen zijn. Aan hun achterstelling en economische en sociale moeilijk heden verandert door betalings uitstel of kwijtschelding van schul den niets. Olie- en industrieproduk- ten (die de arme landen moeten ko pen) blijven duur, en hun grondstof fen blijven naar verhouding weinig opbrengen. Daarom zal er iets moe ten worden gedaan aan de ontwik keling van die landen en aan de wereldhandelingsverhoudingen, wil de derde wereld niet binnen de kortste keren weer diep in de schul den zitten Aan haar ontwikkeling heeft de „steun" van de banken van de afge lopen Jaren voor geen stuiver bijge dragen. De leningen waren bedoeld om betalingsbalanstekorten van ar me landen te dekken (zij moesten Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De oprichting van een optiebeurs in Amsterdam begint langzamerhand vaste corm te krijgen. Zoals het er thans uitziet, zal een dergelijke beurs in het eerste kwartaal van het rolgende jaar in de Amsterdamse Koopmansbeurs haar activiteiten kunnen beginnen. ADVERTENTIE Dit ls de mening van de stichting, die ter voorbereiding van een dergelijke beurs is opgericht. De European Op tions Exchange (E.O.E.), zoals de op tiebeurs als de plannen doorgaan met een mooie naam zal heten, zal een beurs zijn, waar opties op Euro pese effecten, die genoteerd worden aan de effectenbeurzen in Amster dam, Londen, Frankfurt, Düsseldorf, Parijs, Brussel en Zürich, verhan deld kunnen worden Daarnaast wordt, op verzoek van leden van de Amerikaanse beurzen met vestigin gen in Europa, de mogelijkheid on derzocht om in Amsterdam ook op ties op Amerikaanse effecten te doen verhandelen in de periode vóór het opengaan van de beurzen in de Ver. Staten In een toelichting op de plannen heeft de voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, de heer J. Ph. Korthals Altes, erop gewezen, dat de uitbreiding van de activitei ten niet alleen een verbetering kan inleiden in de inkomsten van de le den van de Vereniging. Hij was daar naast van mening, dat door de invoe ring van de optiehandel het ook wel eens zo zou kunnen zijn, dat de overi ge activiteiten ter beurze een stimu- lans ondergaan. Geen casino De Vereniging, waarvan de leden tich overigens nog moeten uitspre ken over de optiemarkt, wil ten kos- Een aandelenoptie, in het vakjargon liCall" genaamd, gcefl recht om op een vooraf bepaald tijdstip aandelen te kopen tegen een vastgestelde koers. Voor dat recht moet een be paalde prijs betaald worden. Het recht is overdraagbaar, omdat de uit te geven opries die gestandaardis eerd zijn worden gegarandeerd. Om de waarde van de optie te bepa len, zal dagelijks een beurs worden gehouden waar dan de prijs als een resultante van vraag en aanbod uit de bus zal komen. Het beleggend publiek zal aan de handel in opties kunnen deelnemen door bemiddeling van de leden van de optiebeurs. Dat zullen zijn Neder landse en vestigingen van buiten landse bedrijven, die de handel in effecten als een belangrijk deel van hun werkzaamheden zien. te van alles voorkomen, dat de op tiehandel uitdraait op een soort „tulpenhandel, of een casino de Monte Carlo", zoals werd gezegd. Er zal uit dien hoofde voor worden ge waakt, dat het publiek niet in onver antwoorde speculaties jaagt. Dit o.a. door in de definitieve reglemen ten tal van voorzieningen op te ne men ter bescherming van het publiek. Ook voor mensen met een „kleine beurs", zal de optiehandel, zo meen de men niet zonder belang zijn. Bin nen een verantwoord kader kunnen deze mensen nl. door middel van de optiemarkt een naar verhouding groter belang nemen bij een post aandelen,dan mogelijk zou zijn ge weest wanneer zij een dergelijke post contant zouden hebben moeten betalen. Zoals opgemerkt, zullen op de E.O.E. in eerste instantie opties op officieel genoteerde Europese effec ten (aandelen) worden verhandeld met als voorwaarde, dat er in de onderliggende waarden de aande len, waarop de opties zijn afgegeven op de effectenbeurs een ruime handel is. Voor opties op Neder landse aandelen wordt voorlopig ge dacht aan de tien meest verhandel de fondsen op de Amsterdamse beurs Bij de optiebeurs, zoals die voor ogen staat, is voorzien in de oprichting van een centraal clearing instituut. Bij de Europese optiebeurs in de hoofdstad zullen, zo wordt aangeno men, in eerste instantie 60 personen een werkkring vinden. Worden daar bij meegeteld, de medewerkers van de leden, die op de opptlebeurs werkzaam zullen zijn, dan betekent de E.O.E. een uitbreiding van de werkgelegenheid in Amsterdam met 300 400 man. Veel mankementen aan uw auto kunt u ontdekken voor ze veel geld gaan kosten. Kijk maar eens in het gratis verkrijgbare boekje „Shell helpt"deel 1. Daarin staan een paar handige kontrolc-tips,dic u makkelijk zelf kunt uitvoeren. Zoals het nakijken van de kontrolelamp- jes op het dashboard. Heel simpel en toch erg nuttig om reparatiekosten te voorkomen. Autorijden is tenslotte al duur genoegNog geen boekte omvangen? Vraag er dan even naarbij een Shell verkooppunt. deeU Hoc u Ah u het kontakl aanzet moeten er 2 kóntrolelampjes gaan branden: dat voor de oliedruk en dat voor de dynamo. Na het narren moeten die lampies meer uitgaan. Ah dal met gebeurt, moet u direkt naar een vakman om verdere narigheid te voorkomen. CARAVAN VERHUUR?^ GABARO ECREATIE immers meer invoeren dan zij met de uitvoer verdienden) en niet voor projecten, die bedrijvigheid en daar mee geld hadden kunnen opleveren. En ondertussen stegen hun schul den, zodat de derde wereld met de leningen van de banken er alleen maar op achteruit ls gegaan. Het enige voordeel zou kunnen zijn, dat banken en ontwikkelingslan den. samen met de regeringen van de rijke landen, wel tot een oplos sing moéten komen, willen ze niet alle aan het kortste eind trekken. Dat weten ook de banken: met het Afrikaanse land Zaïre (het vroegere Kongo) zijn ze al ln onderhandeling over een regeling. De schulden van Zaïre aan de banken zijn opgelopen tot 800 miljoen dollar. Leningen werden gegeven op de ko per, die dat land uitvoert, maar daarvan vielen de uitvoeropbreng- sten tegen zodat er van afbetaling de laatste twee Jaar niets ls geko men (een schoolvoorbeeld, hoewel er in dit geval wel een twijfelachtig economisch beleid in Zaïre bij komt). Met Mexico een land, waa rin Amerikaanse bankiers altijd veel vertrouwen hadden ls eveneens een gesprek aan de gang. Het land staat voor twaalf miljard dollar in het krijt en heeft de munteenhefd (de peso) al fiks in waarde moeten verminderen om het hoofd boven water te houden. Voor deze landen zullen de akkoor den er ook wel komen. Daarvoor zijn ze voor de banken te belangrijk, zeker zo lang de economische ople ving ln het westen uitblijft en zolang oliedollars uit de Arabische wereld naar westerse banken gaan die ze dan weer in ontwikkelingslanden uitzetten (meer rechtstreekse steun van olielanden aan de armste broe ders zou beter zijn, maar levert min der op; vandaar). Somberder dan voor landen als Mexico en Zaïre (waar grote westerse belangen lig gen) ziet het eruit voor landen als India en Bangladesj en de armste Afrikaanse landen, waarvoor de banken veel minder belangstelling hebben. Ze zullen afhankelijk blij ven en voorlopig steeds afhankelij ker worden van de „goedgeefsheid van westerse regeringen". OSS Het jaar 1976 is voor Bergoss (tapijtindustrie) te leurstellend verlopen, aldus het bestuur. Het verlies, in 1975 al 1.4 miljoen groot, is het afgelopen Jaar opgelopen tot 5.4 miljoen, ondanks een lichte stijging van de omzet: 81 tot 86 miljoen. Oorzaken van het slechte resultaat zijn volgens de directie; de tegenge vallen afzet op de exportmarkten, de aanzienlijke verhoging van de grondstofprijzen en de koersdaling van het pond sterling. De concurren tie voor breed geweven produkten werd door de laatste oorzaak aan zienlijk zwaarder. De directie is er van overtuigd, dat genomen en nog te nemen maatregelen hun effect ten goede niet zullen missen. WESTLAND-UTRECHT kon vo rig jaar het netto resultaat vergro ten van 22 miljoen tot 30,5 mil joen. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 12,80 tot 16 Op 4 april verschijnt het pros pectus van een emissie van 33 mil joen achtergestelde obligaties waar bij elke obligatie van 1,000 voor zien is van twee warrants (aan de obligatie aangehechte bewijzen die gedurende een bepaalde tijd en te gen een bepaalde prijs recht geven een aandeel te kopen). De eerste warrant geeft vier maanden het recht een aandeel beneden de beurskoers te kopen en de tweede gedurende tien maanden. Aandeel (en certificaathouders) krijgen een voorkeursrecht bij de inschrijving op de obligatie-emissie. Voor 20 claims krijgt men een obligatie. AMEV heeft een 50 procent be lang gekregen binnen een lederwa renbedrijf Samen met de Britse En glish Stores (CES) heeft AMEV Van Berclouw in Utrecht (elf filialen) overgenomen De Britse partner heeft in Engeland 120 lederwarenza- ken. Vorig Jaar verwierven MEV en CES al modezaken in Duitsland. DOMO en de Coöperatieve Con- densfabriek Friesland (CCF) gaan hun belangen in Indonesië vergro ten. De uitbreiding betreft de over neming van de Indonesische vesti ging van de Amerikaanse onderne ming Foremost Mc Kesson. dat op opgeveer 3,5 km afstand gelegen is van de CCF-Domo-ondememlng Friesche Vlag Indonesië (FVI) in de omgeving van Djakarta. GRONINGEN - De bedrijven in Nederland zullen hun dividend politiek moeten veranderen om het voor de aandeelhouders weer aan trekkelijk te maken hun kapitaal in de bedrijven te steken. De dividend- uitbetalingen in Nederland zijn te laag. Beter zou het zijn om bij betere bedrijfsresultaten ook de dividend uitkeringen te verhogen en deze te verlagen wanneer de zaken minder goed gaan. Dat is de mening van prof. dr H. J. Kruislnga, lid van de raad van be stuur van Akzo. De hoogleraar sprak in Groningen voor leden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Krui slnga behandelde de financierings problemen binnen de onderneming en toonde zich daarin erg pessimis tisch De ondernemingen durven vreemd kapitaal niet meer aan te trekken, afdus de spreker, terwijl het eigen vermogen nauwelijks meer aangetrokken kan worden Prof Kruislnga betwijfelde het overigens of de kleine aandeelhou ders eigenlijk nog geïnteresseerd zijn in het kopen van aandelen. Be ter is het volgens de heer Kruislnga. dat deze aandeelhouders participe ren in de beleggingsfondsen door Henk Thomas AMSTERDAM Er liggen momen teel heel wat plannen op tafel om de scheepsbouw, zo veel mogelijk voor Nederland te behouden. Daar is in de eerste plaats het Beleidsplan van de Commissie Scheepsbouw, dat voorlopig voorziet in een verminde ring van de werfcapaciteit met 30 procent. Dan is er het plan van de Antwerpse scheepsmakelaar Louis Worms en het plan voor de oprich ting van een staatsrederij (Vinke Co.). Behalve het beleidsplan van de Commis sie Scheepsbouw, dat door minister Lub bers in grote lijnen is aanvaard, wordt de bewindsman ook aangesproken door een Idee van ir. A. Stikker, president-directeur van Rijn-Schelde- Verolme Deze scheepsbouwer ontwikkelde het plan „ei- Ken gas in eigen schepen" als redmiddel voor de Nederlandse scheepsbouw Wat betekent dit idee, en aan welke voor waarden moet zijn voldaan wil het uitvoer baar zijn? „Eigen gas ln eigen tankers" betekent in de eerste plaats, dat er eigen gas moet zijn. Dat is er, maar het hoeft, zoals bekend niet over zee te worden aan gevoerd Het gaat dus om aardgas dat vanuit het buitenland naar Nederland moet worden gehaald en dan op zodanige wijze, dat er schepen aan te pas moeten komen. Dat is wat Ir. Stikker heeft bepleit: een besluit van de regering om de invoer van aardgas te vervroegen en de Invoer te laten verrichten door in Nederland gepro duceerde gastankers. De voordelen zijn. de scheepswerven ko men goed in het werk te zitten, evenals de aanverwante, nu eveneens noodlijdende metaalindustrie, terwijl de aardgasbel in Slochteren aanzienlijk minder snel leeg zal zijn, zodat er een appeltje voor de dorst in de toekomst is. Aardgas is er genoeg te Importeren In onder meer Algerije, Iran, Saoedl-Arabië, de Sowjet-Unle en Canada komt aardgas in gigantische hoeveelheden voor. Tot zo ver pleit dus alles voor het idee van de heer Stikker. Terminals Echter, met de uitvoering van het plan „eigen gas in eigen tankers" zijn immense bedragen gemoeid. Een gastanker van nor male omvang (125.000 kubieke meter) kost al gauw ongeveer 400 miljoen gulden en elke rederij, die zich met de gastanker vaart wil bezighouden zal er een paar ln de vaart moeten hebben wil ze kunnen reke nen op een veilig rendement. Daarbij ko men nog de honderden miljoenen aan in vesteringen in terminals waar het vloeiba re aardgas weer gasvormig wordt gemaakt, waar het kan worden opgeslagen en weer gelost. En wie ls bereid dergelijke gigan tische investeringen te doen in een situatie waarin de aardgasproducenten en —con sumenten zich niet willen vastleggen op de prijzen? De investeringskosten voor vervoer, opslag en de installatie om vloeibaar gas weer gasvormig te maken, zijn zó hoog dat de aardgasprijs niet meer zal kunnen con curreren met de prijzen van aardolie en steenkool. Nodig ls daarom, dat zowel pro ducenten als consumenten van aardgas zich voor een periode van minimaal vijf tien jar vastleggen op de prijzen. De be reidheid hiertoe was en is niet aanwezig. Er zijn maar een paar vervoerscontracten afgesloten, waaronder het twintigjarige contract ter waarde van 6,5 miljard gulden tussen Shell/Mitsubishi en drie Japanse elektriciteitsbedrijven. Onder dit contract varen momenteel zeven Shell-tankers, die alle op Franse werven zijn gebouwd. Samenwerking Minister Lubbers heeft niettemin wel oren naar het idee „eigen gas ln eigen schepen" Hij voelt daarbij voor samenwerking tus sen overheid en particulier bedrijfsleven bij de bouw en exploitatie van gastankers. Dit betekent dat de overheid bereid ls een deel van de enorme Investeringen voor haar rekening te nemen. Het Investerings probleem zou daardoor opgelost kunnen worden genoemd. Maar dan moeten er nog antwoorden wor den Ingevuld op de volgende vragen. Uit welk land moet het gas komen? Met ande re woorden: welk land is bereid over een lange periode aardgas naar Nederland te verschepen tegen concurrerende prijzen? Op dit moment ls gas duurder dan aard olie. Daarnaast is de prijs van het Nederlandse aardgas van belang. Zolang het Neder landse gas goedkoper is dan het te Impor teren gas. ls er natuurlijk niemand die het buitenlandse gas zal kopen. De overheid kan dan twee dingen doen: buitenlands gas subsidiëren, waarmee opnieuw forse bedragen zijn gemoeid of het eigen aardgas duurder maken. Dit zou dan de uitvoering betekenen van een verlangen van D'66-leider J. Terlouw. Duurder aardgas zal echter geen enkele Nederlander ln dank afnemen, zij het misschien de Nederlandse scheepfbouwin- d us trie. Een andere vraag die beantwoord moet worden betreft de veiligheids- en milieuel- sen, die de overheid aan gastankers en terminals zal stellen. Een rapport van het TNO leerde al, dat gastankers riskante schepen zijn en dat de nodige voorzienin gen zullen moeten worden getroffen om rampen te vermijden. Een weekblad wijst erop, dat de energieconcentratie ln een gastanker van 125.000 kubieke meter on voorstelbaar groot is. Na verdamping ont staan maar liefst 73 miljoen kubieke meter aardgas, voldoende voor het industriële en particuliere verbruik van een stad met 80.000 Inwoners gedurende een heel Jaar. Een ramp als gevolg van een exploderende gastanker zal het menselijk voorstellings vermogen eveneens te boven gaan. Uit gesprekken die wij voerden met ver schillende olieconcerns en rederijen ls ons gebleken dat niemand wil speculeren over de uitvoerbaarheid van het Idee „eigen gas ln eigen schepen". Mogelijk dat tegen de tijd, dat de vele vragen beantwoord zijn, het idee uitvoerbaar zal blijken. Maar dat zal geruime tijd duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29