^Herstelperiode vaak te kort' Veer verlies ijshockeyers Lot gunstig voor Liverpool: FC Zürich Neeskens nog twee jaar bij Barcelona Remises troef bij Hort en Spasski TyresoleS ïarm Kuipers over lange blessurelij sten bij voetbalclubs: jrkie de Graauw tien minuten op strafbank Winst voor Jan Timman Straffen KNVB Zege Betty Stöve Al die zware jongens staan niet voor niks oplyresoles. Eis ook Olympisch Stadion wacht wellicht interessante Europa Cup 2 finale [RDAG 19 MAART 1977 SPORT Trouw/Kwartet 21 r Johan Woldendorp NSCHEDE Voor een inventieve samensteller van fruitman- jen moet er een smakelijk belegde boterham zijn weggelegd, netr hij tot hofleverancier van FC Twente wordt uitverko- èn. Praktisch iedere speler van de Enschedese eredivisie club eft dit seizoen wel eens tussen de ziekenhuislakens gelegen om l herstellen van hinderlijke en vaak langdurige blessures. De •estaties zijn er naar. Het keurcorps van trainer Spitz Kohn, dat >or het eerst sinds jaren niet uitgemergeld door spelers, die dgedwongen aan rijke clubs verkocht moesten worden, ircheerde slechts één wedstrijd keurig in de maat. Na die iccesvolle competitie-ouverture (een klinkende 4-0 overwinning FC Amsterdam) kon de eerste het tempo, al niet meer ^jbenen. Jaap Bos moest in de desastreus verlopen uitwedstrijd en NEC (eveneens 4-0, maar nu in het voordeel van de ijmeegse club) definitief afhaken. oud-Groninger kreeg ras ge- ,hap van een snel groeiend leger [blesseerde spelers. Het fanfare- ;est van de Luxemburgse oefen- ister kromp in een verbijsterend ipo ineen tot een twee-mans idje dat alleen op verjaar- ifeestjes de toets van de kritiek doorstaan. FC Twente, dat zich de tropische zomer van 1976 pous- als een serieuze titelkandi- it is dolgelukkig, dat het zich (ft opgewerkt tot de asgrauwe, iar veilige middenmoot. Alleen de it op de KNVB-beker (de oostelij- club is doorgedrongen tot de hal finales) weekt herinneringen los n tijden, dat Twente intematio- ontal ge ien opzien baarde. De geflip- 9*t kampioenspretendent con- ntreert zich nu volledig op de va- rlandse bekerstrijd; de enige ga- ntie om bij de poort, die toegang rschaft tot het Europese voetbal- li niet op het verzet van geharnas- wachters te stuiten. Het zal Twen- dan ook pijn doen, dat het in de y nfrontatie met Ajax, dit seizoen ~tt dubbeltje dat een kwartje wordt, m et meer dan een kansarme outsi- r is. i verleiding is groot om dat scala tegenvallende prestaties te wij- i aan de talrijke blessures, die de •este spelers van FC Twente in de ipenmand deden verdwijnen. Ook irgen verschijnen de oostelijken ïg niet op oorlogssterkte in de e, ier. Oud-Ajacied Henk van Santen nog steeds herstellende van een eratie in de liesstreek, terwijl Jaap >s dit seizoen helemaal niet meer n bod komt. Ab Gritter, belandde insdag op het lijstje geblesseerde rs.. De lange onderwijzer ver- zich tijdens een gymnastiek- en kreeg prompt een week rust [eschreven. is het - in theorie - geoorloofd le rollen om te draaien. Slechte resultaten kunnen het genezings proces van gekwetste voetballers zo danig verstoren dat de slachtoffers van de regen in de drup komen te lopen. Spitz Kohn ontkent, dat het bij FC Twente bewust is gebeurd. „Het hangt af van het arsenaal van spelers, waarover je beschikt", stelt de veelgeplaagde oefenmeester. „Het is mijn zorg natuurlijk niet, maar ik heb de indruk dat bij Feye- noord geblesseerde spelers te snel worden ingezet. Veel voetballers werken dat trouwens zelf in de hand, doordat zij te vroeg voor zichzelf beginnen te trainen. Wanneer een voetballer tegen mij zegt, dat hem niets mankeert, kan ik dat niet te genspreken. Ik kan immers niet in het lichaam van die jongen kijken". Ook Wim Snellenberg, als fysiothe rapeut enkele uren per dag werkzaam bij FC Twente, weerlegt de stelling dat „onmisbare" voetbal lers onverantwoord snel klaar wor den gestoomd om het ontzielde elftal uit het soppende moeras van kommer en kwel te slepen. „Ik ge loof meer in een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Kohn en de medische staf hebben er uitge breid over gepraat, maar we zien geen oorzakelijk verband tussen die twee factoren. Natuurlijk zijn som mige herstelperiodes korter dan nor maal, omdat enkele jongens minder pijn voorwenden dan ze hebben. Aan de andere kant werk ik nu onge veer 8 jaar voor de FC Twente. Ik ken de pijngrenzen van die kerels zo langzamerhand wel. Zo gauw ik on raad vermoed, praat ik er met hen over „Een sportman desimuleert", zegt ook oud-wereldkampioen schaatsen Harm Kuipers, die momenteel als inspanningsfisioloog aan de Rijksu niversiteit van Maastricht is verbon den. „Een gewoon mens simuleert, maar een sportman wil gewoon niet uitgeschakeld zijn. Daarom kan ik het me voorstellen, dat er zondags enkele halfgenezen voetballers op het veld lopen. Ik ben, als het over voetbal gaat, vrij ondeskundig, maar in die tak van sport komt het inderdaad vrij vaak voor, dat het lichaam niet voldoende hersteld is van een blessure. Meestal is het een kwestie van teveel trainen. Wanneer je je conditie langzaam opbouwt, ben je automatisch minder vatbaar voor overbelasting." In de topsport is de dwang van het moeten presteren zo onverantwoord groot geworden, dat het lichamelijk welzijn van de sportman meer dan eens uit het oog wordt verloren. „De waarde van een sportarts wordt vaak afgemeten aan de snelheid, waarmee hij blessures geneest", kri tiseert Harm Kuipers, die ontwikke ling. „Maar dat is natuurlijk flau wekul." Het is een bekend gegeven, da., sportmensen zich met het on doordringbare pantser van een opti male conditie kunnen wapenen te gen blessures. Daarom is een perfec te voorbereiding op het seizoen van uitzonderlijk belang. Snellenberg: „Het feit, dat de spelers na afloop van de vorige competitie onmiddel lijk met vakantie zijn gegaan, is mogelijk een oorzaak van de misère geweest. Normaal gesproken wordt het seizoen met enkele lichte trai ningen en een paar kermis wedstrijd jes afgebouwd. Dat is vorig jaar niet gebeurd. Bo vendien is de aanloop naar de nieu we competitie vrij intensief geweest. Toch was de voorbereiding wel goed. We kregen niet met blessures te kampen. Zelfs de tralningsop- bouw van Jaap Bos, die immers lang uit de roulatie was geweest, verliep geheel volgens plan. Snellenberg belandt „opzijn stroop tocht" langs mogelijke oorzaken bij de tactische ontwikkeling van de voetbalsport. „Vroeger werd de aan dacht meer op techniek gericht, nu op hardheid. De oudere kern van FC Twente lijdt onder dat krachtvoet bal." Alleen Theo Pahlplatz is die „bikkeldans" ontsprongen. „Theo ontwijkt de duels meestal," aldus Spitz Kohn, „maar ook hij kreeg met allerlei kleine blessures te kam pen. Er is bij Twente eigenlijk niet één die niets heeft gehad. Ik heb in de eerste helft van de competitie 19 spelers in moeten zetten, terwijl Sparta tot de winterstop steeds met hetzelfde elftal kon spelen. Het har der wordende voetbal is natuurlijk een factor van betekenis. In de loop der Jaren hebben sommige oudere spelers door de veranderingen op speltechnisch gebied meer moeten geven dan misschien in hun vermo gen lag." )KIO Het Nederlands ijshockey team heeft in de zesde wedstrijd voor het wereldkampi- nschap in de B-groep in Tokio de nederlaag tegen het sterke Oost-Duitsland qua cijfers beperkt ;ten te houden. Nadat de Oostduitsers halverwege de wedstrijd een voorsprong van 4-0 hadden nomen, eindigde het duel op 2-4 (0-2, 2-2, 0-0). ploegen spaarden zich e- ;ins. Nederland deed dat voor de loeting van vandaag tegen 'egen, waar veel van afhangt. mdaar dat coach Hal Laycoe in het- el Gerry Gobel had vervangen or reserve Cor Hoogendoom. Met r doelpunten en 34 stops maakte Hagenaar een redelijk debuut bij wereldkampioenschap. Oost- Itsland nam met doelpunten van lur, Rudiger Noack, Patschinski Ralf Thomas een riante voor- ong van 4-0, maar verslapte daar- Aangemoedlgd door het Japanse )üek, dat steeds de kant van de liezer kiest, ging Nederland in de ival. Jan Janssen scoorde twee- lal. De eerste keer op assists van k de Heer en George Peternou- De tweede keer op assist van rie van Wierden. Aan beide doel- iten gingen grove Oostduitse fou- r vooraf. Nederland, dat zich gedu- Se de wedstrijd vooral con- treerde op het met vijf man ver- igend opstellen op de blauwe brak enkele malen verrassend Dat resulteerde in twee Neder- ■Ise treffers en evenzovele aanval- die op het nippertje door de tse doelman Roland Herzig on- adelijk konden worden gemaakt. Oostduitse doelman verrichtte in al zeventien stops. kie de Graauw, die zich in eerde- wedstrijden al onbemind maakte de scheidsrechters door onnodig pers aan te vallen en veel reeuwen ging tegen Oost- tsland iets verder. Nadat hij door tegenstander tegen de grond was erkt en de Hongaarse idsrechter Schell niet reageerde i de Amsterdammer het recht in Zwitserland won haar zesde wed strijd met 5-3 van Joegoslavië. De tussenstanden waren 2-1, 1-1 en 2-1. Door deze zege klommen de Zwitsers op naar de vijfde plaats. Polen won met 5-2 (2-1, 2-0 en 1-1) van Japan. Het was de eerste nederlaag van de Japanse ploeg, die tot nu toe één verliespunt had opgelopen door een gelijkspel tegen Noorwegen. De stand ls: Oost-Dultsland Polen Japan Noorwegen Zwitserland Hongarije Joegoslavië Nederland Oostenrijk 6 6 0 0 12 44 15 6 S 0 1 10 32-16 6 4 1 1 9 24-14 6 4 1 1 19 25-16 6 2 0 4 4 4 35-28 6 2 0 4 4 21-38 6 1 1 4 3 23-29 6 114 3 17-32 6 0 0 6 0 17-38 BARCELONA Johan Neeskens (25) heeft voor twee jaar bijgetekend bij Barcelona. Het vaste jaarsalaris van Neeskens, die in 1974 na het wereldkampi oenschap voetbal van Ajax naar Barcelona verhuisde, zal ongeveer 750.000 gulden gaan bedragen. MADRID De Duitse ex-international Paul Breitner, die aan zijn derde' seizoen bij Real Madrid bezig is, gaat de roemruchte Spaanse club aan het eind van bet seizoen verlaten. Breitner heeft laten weten geen interesse te hebben in een terugkeer naar zijn oude club Bayern München, maar hoopt wel onder contract te komen bij een andere bundesliga-vereniging, ook al omdat hij van plan is zijn studie socioligie en psychologie te voltooien. DEN HAAG Een kwart van de geselecteerde spelers voor het Nederlands amateurelftal komt uit hoodklasser RKC uit Waalwijk. RKC is met vier man, Brands, Brekelmans, Cruyssen en Wisse, vertegenwoordigd in de groep waaruit het elftal zal worden samengesteld dat op dinsdag 22 maart te Dublin speelt tegen Ierland. De ontmoeting tussen Ierland en Nederland is de eerste van de twee kwalificatiewedstrijden voor het Europese kampioenschap voor amateur lan denploegen. De Nederlandse selectie van zestien spelers kan beschikken over voetballers die vroeger een profcontract hadden, omdat de regels voor het toernooi om het Europese kampioenschap ruimer" zijn dan die voor de Olympische Spelen. De groep van zestien is de kern die is overgebleven na de Amerikaanse tournee, die 26 spelers eind februari hebben gemaakt. Geselecteerd zijn: Henk Spierings (BW), Jaap Bloem (DWV), Gerhard van Duursen (Achilles '12), Jan Menninga (ACV), Martin Brands, Ad Brekelmans, Johan Cruyssen en Wim Wisse (RKC), Willy Melchcrs (Rheden), Henri van Buuren (RVC), Andre van der Ley (Vaassen), Jaan de Graaf en Hein de Graaf (Usselmeervogels), Jan van Lokven (TOP), Eddy Hazelhof (Hubert Sneek) en Jan van Renswouw (Minerva). Eredivisie Eerste Divisie Heden: NAC-FC VW Sparta-FC Utrecht PSV-Go Ahead Eagles NEC-Eindhoven Morgen: Ajax-FC Twente FC Den Haag-Telstar Haarlem-Feyenoord AZ'67-FC Amsterdam De Graafscbap-Roda JC Morgen: PEC Zwolle-SC Cambuur Vitesse-Veendaro SW-Volendam Excelsior-Fort una SC FC Dordrecht-FC Den Bosch FC Vlaardingen-SC Amersfoort MW-Helmond Sport Heracles-Wageningen FC Groningen-Willem II Jan Jeuring (1) en Epi Drost, twee steunpilaren van FC Twente, die lange tijd geteisterd zijn door blessures. REYKJAVIK De negende partij voor de schaaktweekamp tussen de Rus Boris Spasski en de Tsjech Vlastimil Hort is in Reykjavik na 36 zetten ln remise geëindigd. De stand is 5-4 voor Spasski. Na zijn 36e zet bood Spasski remise aan. hetgeen Hort onmiddellijk ac cepteerde. Dit tot grote verbazing van het publiek, dat de Tsjech rede lijke aanvalsmogelijkheden toe dichtte. De partij was ln feite aanval lend van beide zijden. Hort offerde een pion om het Initiatief te krijgen, wat hem goed afging. Na negen par tijen lijkt Hort echter te nerveus geworden om goed door te zetten. Daarbij kwam dat de Tsjech nog slechts weinig tijd beschikbaar had voor de resterende vier zetten. Het verloop van de partij was als volgt: Wit: Spasski Zwart: Hort 1. e2-e4 d7-d6, 2. d2-d4 g7-g6, 3. Pgl-f3 Lf8-g7, 4. Pbl-c3 Pg8-f6, 5. Lfl-e2 0-4). 6. 0-0 c7-c6, 7. «2-a4 a7-a5,8. h2-h3 Pb8-a6, 9. Lcl-f4 Pa6-c7, 10. Tfl-el Pc7-e6, II. Lf4-e3 Dd8-c7, 12. Le2-fl Tf8-d8, 13. Ddl-d2 Lc8-d7, 14. Le2-h3 Ld7-«8, 15. Lh6xg7 Kg8xg7, 16. Lfl-c4 d6-d5, 17. Lc4-b3 d5xc4, 18. Pc3xe4 Pf6-d5, 19. Tal-dl Dc7-f4, 20. Dd2-e2 b7-b6, 21. De2-d3 Df4-h6, 22. Dd3-fl Ta8-h8. 23. Pe4-c3 Pd5xc3, 24. b2xc3 Pe6-g5, 25. Pf3xg5 Dh6xg5, 26. Tel-e5 Dg5-f6, 27. Dfl-e2 e7-e6, 28. Tdl-d3 Td8-d6, 29. Td3-f3 Df6-e7, 30. Tf3-f4 Tb8-d8, 31. De2-e3 Kg7-g8, 32. Kgl-h2 Le8-d7, 33. c3-c4 c6-c5, 34. dlxc5 d6xc5, 35. De3xc5 Ld7-c6, 36. c2-c3 remise op voorstel van Spasski. BAD LAUTERBERG De Neder landse grootmeester Jan Timman ls dankzij een derde achtereenvolgen de overwinning opgeklommen naar de tweede plaats van het Internatio^ nale schaaktoernooi in Bad Lauter- berg. Hij versloeg in de elfde ronde de Westduitse grootmeester Hüb- ner, die in een loper eindspel met ongeveer gelijke kansen een grote blunder beging. De tweede Neder landse deelnemer Genna Sosonko kwam remise overeen met de Joe goslavische grootmeester Gligoric. De partij Olafsson-Karpov werd af gebroken. ZEIST Vijf spelers uit de eredivi sie zullen een weekeinde moeten overslaan als gevolg van straffen die de tuchtcommlssie van de KNVB heeft uitgesproken. Het vijftal be staat uit Van Vliet (Den Haag), Stout (Telstar), Wetzel (FC Amster dam), Koenders (De Graafschap) en Istatov (Utrecht). De straffen zijn: FC Den Haag: 8. van VUet, een wedstrijd geschorst plus 150 boete. N van Dam. een wedstrijd voorwaardelijk plus 50. Telstar J. 8tout. een wedstrijd plus 150. P8V: C. Krljgh. een wedstrijd plus 250. FC Utrecht: B. Istatov, een wedstrijd plus 125. FC Amster dam. A Wetzel, een wedstrijd plus 100. H. Bastlanl, een wedstrijd en de gelegenheid ver weer te voeren tegen het plan een voorwaarde lijke schorsing om te zetten ln een onvoorwaar delijke. De Graafschap: J Koenders, een wed strijd plus 125. AZ'67: W. van der Horst, een wedstrijd plus 75. Groningen: A Orlever, 150 en gedurende twee maanden het recht ontzegd aanvoerder te zijn. A. Bink, een wed strijd voorwaardelijk plus 75. Heerenveen: 8. Zmlrlc, een wedstrijd voorwaardelijk plus 100. Dordrecht: P. de Poauw, twee wedstrij den plus 100. Fortuna SC: P. Prauser. een wedstrijd voorwaardelijk plus 100. Veendam F. Oldenburger, twee wedstrijden plus 100 en de gelegenheid verweer te voeren tegen het plan een voorwaardelijke schorsing om te zet ten In een onvoorwaardelijke, H. Westerhof, een wedstrijd plus een wedstrijd voorwaardelijk. 8W: J. Merrelanr. twee wedstrijden plus 100. P8V: C. Krljgh 200 Jan Timman De uitslagen: Uende ronde: Wockenfuas fW.D.l.FAndersson (Zwe.) '/t-'/». elfde ronde HQbner tW.Dl »-Ttmmnn fNod.) 0-1, Koene (OB)Llberson (Isr.) Andersson (Zwe Ge- rusel (WD1)»/»-'/», Miles (Ob)Wockenfuss (W Dl' 1-0, Olafsson (IJsl)—Karpov (Rus.) afg Csom (HongFFurman (Rus) '/i-'/». OUgorlc (Joeg Sosonko (Ned.) '/»-'/*, Hermann (W.Did.(-Torre (Phil.) '/»->/«. Stand na de elfde ronde 1 Karpov 8 pnt en 1 afg. 2 Tlmman 7 pnt., 3/4 Hübner en Furman 6'/> pnt 5. Olafsson 6 pnt. en 1 afg.. 6 Mn 8 Csom, Llberson en Sosonko allen 6 pnt. 9/10 Gligoric en Keene 5pnt 11 Mn 13 Andersson. Miles en Tone 5 pnt 14. Hermann 4'/j pnt. 15 Oerusel 2><> pnt, 16 Wockenfuas 2 pnt PHILADELPHIA Betty 8töve heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het Virginia Slims toer nooi In Philadelphia. De Neder landse speelster versloeg de Ameri kaanse kampioene op gr as banen van twee jaar geleden, Lele Forood, met 6-4, 6-3. Tot de kwartfinales drongen verder door de Britse da mes Virginia Wade en Sue Barker, Chris Evert, Martina Navratilova en Rosle Casals. Betty Stöve „scoort" ln de reeks Virginia Slimstoernooien een ge middelde van bijna 11.000 gulden. Nadat acht toernooien van deze reeks voor uitsluitend dames zijn afgewerkt, heeft Betty Stöve 35.000 dollar verdiend, ongeveer 87.000 gul den. Zij bezet hiermee de zesde plaats. Aan kop gaat Martina Na vratilova met 303.687 gulden. In de tweede ronde van het 100.000- doUartoernooi van Washington heeft Wimbledonkampioen Björn Borg een onverwachte nederlaag ge leden. De niet-geplaatste Ameri kaan Jeff Borowlak versloeg hem met 6-1, 6-2. Borg was wellicht wat ulti concentratie geraakt, omdat hij eerder op de dag een depositie had moeten storten in de rechtszaak van 5,7 miljoen dollar, die WCT tegen hem heeft aangespannen. Jimmy Connors en nie Nas tas e heb ben de halve finales bereikt van het WCT-toernooi in St. Louis. Connors had weinig moeite met de Zuidafri kaan Bernie Mitton (6-2,6-2). Nasta- se had meer moeite met Ken Rose- wall: 6-7, 7-5, 6-3. Corkie de Graauw eigen hand. Het slaan en schreeuwen kwam hem op tien minuten wange drag te staan. Vanuit de strafbank zette De Graauw zijn one-man-show voort met schreeuwen en na afloop maakte hij dreigende gebaren tege nover de scheidsrechters. Schell liet dat alles gelaten over zich heen komen. Door deze straf is De Graauw boven aan de lijst gekomen van de meest gestrafte spelers met een totaal van veertien minuten. Hans Christiaanse staat tweede met twaalf minuten. Gemiddeld heeft Nederland negen en een halve mi nuut straf per wedstrijd gekregen. Dat is een hele vermindering ten opzichte van voorgaande toernooien. (ADVERTENTIE) DE BAND MET DE GROENE SVP ZURICH Het Amsterdamse Olympisch Stadion wacht wellicht een interessante Europa Cup 2 fi nale. Het is niet onwaarschijnlijk dat Anderlecht en Hamburgers SV zich plaatsen voor deze finale. An derlecht, met de Nederlanders Rui ter, Rensenbrink, Ressel en Haan, en Hamburger SV met de ex- Ajacleden Blankenburg en Steffen- hagen zullen het enthousiasme voor het Europa Cupgebeuren in Nederland mogelijk doen oplaaien. Verder komt er nog bij dat het Olympisch Stadion centraal tussen Brussel en Hamburger SV ligt, wat vele Belgen en Duitsers kan aan trekken. Hamburg speelt eerst uit tegen Atletico Madrid en Ander lecht ontmoet ln de eerste wed strijd SSC Napoli. In Zürich werd ook meteen geloot voor de volgorde van de finalewed strijden uti het toernooi om de UE- FA-beker. De laatste wedstrijd van het toernooi om Europacup 3 wordt namelijk niet gehouden op neu traal terrein, maar in de vorm van een uit- en een thuiswedstrijd. De loting bepaalde dat de winnaar van de duels tussen Juventus en AEK Athene de eerste finale-ontmoeting op eigen veld zal spelen tegen de winnaar van Atletic Bilbao-RWD Molenbeek. Het is trouwens te verwachten dat er gesleuteld zal worden aan de data, of de volgorde van de wed strijden tussen Atletico Bilbao en RWDM. De loting namelijk bepaal de dat Anderlecht en Molenbeek op woensdag 20 april gelijk hun thuis wedstrijden hebben tegen respec tievelijk Napoli en Atletic Bilbao. De stations van beide clubs in Brussel liggen op slechts een haldvol kilometer van elkaar en het reglement van de Europese voetbal Unie schrijft voor dat dan de data van de ploeg uit het laagst gekwali ficeerde toernooi dienen te worden gewijzigd. In het toernooi van de landskampi oenen heeft de geschiedenis van vorig Jaar zich min of meer her haald. De twee Duitse vertegen woordigers, Bayem München en Borussia Mönchengladbach troffen vlak na elkaar Real Madrid als te genstander. De Pruisen werden uit geschakeld. de Beiers namen re vanche. Dit keer struikelde Bayem ln Kiev en komt Borussia naar de Oekraïne voor de herkansing van het Westduitse voetbal. Trainer Udo Lattek daarover: „Ons blijft niets gespaard. Ik had heel wat liever FC Zürich gehad. Als ik er echter aan denk dat Bayem, met vier invallers, tot kort voor tijd nog De loting voor de halve finales in ZOrlch had het volgende resultaat: Europa Cup 1: FC Zürlch-Llverpool Dyn. Klev-Bor Mönchengladbach Europa Cup 2: AUetlco Madrid-Hamburger SV Napoll-Anderlecht UEFA-Cup AUeUco Bilbao-RWDM Juventus-AEK Athene. De wedstrijden zullen worden gespeeld op 6 en 20 april. alle kans had. geloof ik dat wij ook mogelijkheden hebben. Ons voor deel is dat wij eerst de thuiswed strijd krijgen." Liverpool komt voor het eerst sinds twaalf jaar weer ln de halve finale van het toernooi van de landskam pioenen. Met FC Zürich was het lot de Engelse kampioensploeg gunstig gezind. De manager van Liverpool, Bob Paisley, toonde zich tevreden, maar verklaarde tevens: „Als FC Zürich een slecht team had, waren zij niet doorgedrongen tot de laatste vier. Ik ben er zeker van, dat we het niet gemakkelijk krijgen. Maar natuurlijk speel ik liever te gen FC Zürich dan tegen Borussia Mönchengladbach of Dynamo Kiev". Timo Konietzka, de manger van Zürich die wegens een schor sing ln het eerste duel tegen Liver pool niet over zijn goalgetter Fran co Cucinotta kan beschikken, was minder tevreden: „Liverpool is voor mij de nummer één in Europa en ik had daarom liever een andere tegenstander gehad". Bertie Vogts van Borussia- Mönchengladbach hoopt op de En gelsen in de finale. „Maar dan moe ten wij eerst van Dynamo winnen. Ik dacht dat zij en wij ongeveer gelijke kansen hadden." Dynamo Kiev Borussia Mönchengladbach ln de Europa Cup I betekent opnieuw een Rus- sisch-Westduitse krachtmeting. Tot dusverre zijn die duels voor Dynamo Kiev gunstig verlopen. In 1975 werd Bayem München twee maal voor de Super Cup geklopt, terwijl de Russen woensdag in de slotfase van de tweede kwartfinale strijd via goals van Burjak en Slo- bodian met Beckenbauer en co af rekenden: 2-0. In Olympla-stadion van München had Bayem met 1-0 gewonnen. 81nds Dynamo's succes in 1975 ls er veel veranderd rond de ploeg. Vorig Jaar, kort na de uitschakeling ln de Europa Cup I door St. Etlenne, werd het trainersduo Lobanowski - Bazilewltch op een zijspoor geran geerd. Pouzateh heeft de leiding bij de Oekralners overgenomen. Te vens fungeert Dynamo Kiev niet automatisch meer als de Russische nationale ploeg. Sinds ex- intematlonal Nikita Simonian ook de leiding van Lobanowski over het nationale elftal heeft overgeno men, wordt weer geselecteerd naar de vorm van het moment. Dat bete kent dat er ook weer spelers van de clubs uit Moskou voor Interlands in aanmerking komen. Zeker nu Tor pedo Moskou verrassender wijs kampioen is geworden. Dynamo Kiev dat ook vroegtijdig uit het nationale bekertournooi werd ge stoten, is nu aangewezen op een succes ln dit Europa-Cup-toernooi, wil men volgend seizoen ook weer in de kampioens-cup kunnen mee dingen. Oleg Blochin, Europees voetballer van het Jaar 1975. is nog altijd de stervoetballer van Dynamo. Maar hij heeft concurrentie gekregen van nieuweling Slobodian die min of meer als vervanger van de lang durig geblesseerde Victor Vere- meev in de ploeg ls gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21