'pen universiteit in '79 open enten wil verbod op van Hans Knoop Getuigezagrood sein vlak voor treinbotsing Kamercommissie probeert uitwijzen gezin te voorkomen Meerderheid hogeschool in Tilburg is tegen katholieke signatuur Vijftienduizend studenten per jaar toegelaten tort geding tegen hoofdredacteur Accent Gesprek met staatssecretaris 't Eerste Eigen Huis. Maak je sterk met het CW iAG 18 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE tan onze onderwijsredactie bEN HAAG Minister Van Kemena- |e en staatssecretaris Klein willen al 11979 beginnen met een open univer siteit. Als deze instelling volgroeid is, jouden er vijftienduizend studenten ier jaar worden toegelaten. De kosten gorden geschat op 160 miljoen gulden ier jaar (prijspeil 1976). inister Van Kemenade verrichtte de instal- ^tie van de commissie van voorbereiding der voorzitterschap van prof. dr R. A. de Jioor. Deze heeft reeds een belangrijk aan- >el gehad in de totstandkoming van de [eleidsnota. die de regering gisteren aan de •ede Kamer zond. 1 Nederlandse open universiteit wordt in :ote lijnen opgezet volgens het model van de ingelse „open university". Het aanbod zal jestaan uit schriftelijk materiaal (het be- ingrijkste deel), programma's via radio en Clevisie (ongeveer een tiende van het totale mbod), lessen via bandrecorders en videore- jrders, telefonisch contact en studiebegelei- ing (onder andere in regionale centra en in rerkweken). De regering meent dat er een grote behoefte is aan parttime hoger onderwijs. In het we tenschappelijk onderwijs wordt het aantal part-time studenten nu al geschat op 25.000 en in het hoger beroepsonderwijs zelfs 60.000. Gerekend wordt verder op een extra toeloop van volwassenen die nu nog niet studeren, maar graag een tweede kans grijpen als de mogelijkheden daartoe worden verruimd. Kosten Een andere overweging is dat de groei van het hoger onderwijs door de huidige instellingen en met de bestaande financiële middelen niet is op te vangen. Nu studeert zeventien pro cent van de mensen boven achttien jaar ver der. Over twintig jaar zal dit veertig procent zijn. De uitgaven voor het hoger onderwijs zullen wel stijgen, maar niet even snel als het aantal studenten. Nu wordt twee procent van het Bruto Nationaal Produkt besteed aan hoger onderwijs, in 1995 kan dat drie procent zijn. Maar binnen die grens moet de prijsstij ging wel blijven. Niet onbelangrijk is daarom dat de kosten per student aan de open univer siteit slechts eenderde zullen zijn van de kosten aan de bestaande instellingen. Verder hoopt de regering dat de stichting van een open universiteit de onderwijsvernieuwing zal stimuleren. Gedacht wordt aan een gevarieerd aanbod van cursussen op drie niveaus: wetenschap pelijk onderwijs, hoger beroepsonderwijs en (dat is nieuw) algemeen hoger onderwijs. De studie wordt verdeeld in blokken van een half jaar (op basis van een volledige dagstudie). Er zou een studiepuntensysteem moeten komen om de vorderingen vast te leggen. Halverwege zou een baccalaureaatsdiploma gegeven kun nen worden. Cursusduur De totale cursusduur zal ongeveer tweemaal zo lang zijn als aan vergelijkbare instellingen van dagonderwijs. Dat betekent een cursus van zes jaar op het niveau van hoger beroep sonderwijs en acht jaar op universitair ni veau. Het zal mogelijk zijn verschillende cur sussen gelijktijdig te volgen. Maar studenten die full time studeren via de open universiteit kunnen niet rekenen op de faciliteiten die gewone studenten hebben (beurzen, huisves ting, enzovoorts). Over de toelatingsvoorwaarden heeft de rege ring nog geen omlijnd standpunt. In principe moet de open universiteit voor ledereen toe gankelijk zijn, ongeacht de vooropleiding. Wel wordt een leeftijdsgrens (bijvoorbeeld 21 jaar) aangehouden. Bovendien wordt overwo gen de gegadigden op de een of andere manier te adviseren bij hun besluitvorming. Dat zou kunnen op basis van een test of ook op basis van een (kosteloze) proeftijd van bijvoorbeeld drie maanden. Minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein geven de voorkeur aan een zelfstandige instelling boven inpassing in de bestaande structuur van het hoger onderwijs. Wel zal moeten worden samengewerkt met bestaan de instellingen. Ook moet overlegd worden met de commissie open school, die gericht is op vorming en onderwijs op het niveau van het voortgezet onderwijs. De beide be windslieden ontkennen overigens hardnekkig dat hun (vrij plotseling opgekomen plan voor een open universiteit) een koerswijziging in houdt. De open school (die dit Jaar met proefprojecten begint) blijft officieel voor rang houden. Waar het hoofdkwartier van de open universi teit moet komen, is nog niet beslist. Voorlopig gaat de voorkeur uit naar een plaats buiten de randstad. Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket. Hij vindt het in blazers, kolberts en vlotte kostuums. Inder daad: sportieve mannenmode met allure. Informeer: tel. 020-176540. Jton een onzer verslaggevers dSTERDAM Twee dagen adat op een bijeenkomst in en Haag ruchtbaarheid zal Ijn gegeven aan een door (lans Knoop geschreven boek iver de zaak-Menten, zal de •esident van de rechtbank in sterdam laten weten of hij [het geoorloofd vindt dat boek i verspreiden. In een kort ge- ng, dat diende voor de nsterdamse president mr W. Borgerhoff Mulder, eisten jeter Menten en zijn vrouw Meta gisteren op straffe van dwnagsom van twee mil- gulden dat de verkoop het boekverhinderd wordt, i 24 maart zal de president Uitspraak doen. Behalve de journalist Knoop had de pvocaat van het echtpaar Menten, r L. van Heijningen uit Den Haag, 10k de uitgeverij H. J. W. Becht en iet uitgeversbedrijf De Lage Lan den gedagvaard. Becht heeft het ge waakte boek uitgegeven, terwijl De Lage Landen in het geding was als ïitgeefster van Accent, waarvan Hans Knoop hoofdredacteur is en vaarin hij de afgelopen maanden menige zinsnede aan Menten heeft gewijd. Ook aan zijn inziens grieven de uitlatingen in Accent wilden Pie- ter Menten en zijn vrouw met be hulp van het kort geding een einde hen gemaakt. Mr. Van Heijningen betoogde giste ren dat het niet aangaat Menten, die nog niet veroordeeld is, 'oorlogsmis- ladiger', 'massamoordenaar' en 'ro- ïer' te noemen. Ook hekelde hij de irermelding van feiten die zijn geba seerd op wat hij 'desinformatie' uit Polen noemde. Cnoop, zo hield hij de rechter voor, doet mededelingen die niet door fei ten worden gestaafd of die af komstig zijn uit bronnen die geen Venkel gezag hebben, zoals de Poolse irofessor Pilichowski. Daarbij wees lij op meer dan tien naar zijn me ning laakbare passagies uit Accent. 1 Een daarvan had betrekking op de in Tel Aviv wonende joodse kunsthandelaar Josef Stleglitz, die in het verleden ten gunste van Men ten heeft getuigd en over wie in Accent werd gezegd dat hij in de oorlog zelf een 'uiterst dubieuze rol' heeft gespeeld. Volgens mr. van Heijningen is welis waar ook elders druk over Menten gepubliceerd, maar is daarbij meer terughoudendheid betracht, terwijl er ook geen sprake was van verzin sels. De raadsman van de Mentens zei dat in Accent met betrekking tot zijn cliënten een sfeer is geschapen „die herinntert aan de gruwelijkste tijd die achter ons ligt". Hij vreesde dat het boek van Knoop, dat giste ren overigens al in de boekhandel te koop was, van eenzelfde sfeer doortrokkeri zal zijn. Algemeen belang De advocaat van Knoop en De Lage Tegenzin Landen mr. M. Moszcowicz uit Maastricht, bracht tegen de be schuldigingen in dat Knoop in het algemeen belang heeft gehandeld, met het oogmerk te voorkomen dat de zaak-Menten in de doofpot zou raken. Over het verwijt dat Knoop zijn beweringen niet op feiten heeft gebaseerd, zei hij: „Dat grenst aan het absurde". ken is geweest bij een massamoord op Arabieren. De namens Becht optredende advo caat mr. E. A. P. Engels zei niet te begrijpen waarom Menten en zijn vrouw nu pas gerechtelijke stappen tegen Knoop willen, terwijl het door hem geschreven boek geen nieuwe feiten behelst. Het boek, aldus mr. Engels, bevat slechts den recapitu latie van de eerder in Accent gepu bliceerde feiten. Mr. Engels noemde de uitgave van het boek „van eminent algemeen belang". Volgens hem kan ook Si mon Wiesenthal (die het boek van Knoop heeft ingeleid) wel ophouden met schrijven, als een boek als het onderhavige niet meer gepubliceerd mag worden. De dwangsom noemde hij „excessief hoog". DEN HAAG De Tweede Kamercommissie voor de verzoek schriften gaat volgende week donderdag praten met staatssecre taris van justitie Zeevalking over de eventuele uitwijzing van het Doetinchemse gezin Go Seng Guat, bestaande uit moeder en kinderen van zeven, elf en veertien jaar, dat al sinds 1972 op een toeristen visum in Nederland verblijft. proberen de kinderen hier te hou den," aldus de heer Van Winkel. Hij noemde de zaak erg moeilijk omdat wat Je aan de één geeft je in gelijke omstandigheden ook aan de ander moet geven. ADVERTENTIE Volgens mr. Moszcowicz hebben Pieter en Meta Menten zelf voortdu rend de publiciteit hebben gezocht, en dat daarom Menten geen aan spraak kan maken op eenzelfde pu blicitaire bejegening als een fietsen dief. De journalistieke activiteiten van Knoop kunnen volgens zijn advo caat de tegenpartij geen schade meer berokkenen. „De publieke opi nie beschouwt Menten als een ern stige oorlogsmisdadiger. Als ik hier in Mokum de straat op ga, en de eerste de beste voorbijganger vraag wie Menten is, zal er gezegd worden: Menten? Dat is toch die oorlogsmis dadiger?" Dat Pieter en Meta Menten, zoals in de dagvaardign staat, vrezen dat de publikaties van Knoop een even wichtige en rustige beoordeling van de zaak tegen Piijter Menten in ge vaar brengen, wilde er bij mr. Mos- zocowicz niet in. Ook het risico dat de rechters, die straks over Menten moeten oordelen, zich door die pu blikaties zullen laten beïnvloeden, achtte hij geheel denkbeeldig. Een hak zetten Naar mr. Moszocowicz veronderstel de. heeft Menten met het kort ge ding Knoop een hak willen zetten. Hij herinnerde aan een uitspraak van Menten, dat hij Knoop zou be strijden waar hij maar kon. Daarbij wees hij de president er nog op dat ook het echtpaar Menten zelf zich meermalen kwetsend over Knoop heeft uitgelaten. Zo zou het Knoop een „communist", een „rotjood" en een „Arabierenmoordenaar" heb ben genoemd. Die laatste kwalifica tie had betrekking op een beschuldi ging van Menten dat Knoop betrok- Opmerkelijk was dat mr. Van Heij ningen zijn betoog begon met de ontboezeming dat hij slechts met tegenzin de verdediging van Menten op zich had genomen. „Ik had deze zaak liever niet gewilkd", zei hij. „Ik heb ook lang geaarzeld, en steeds gehoopt dat Menten een andere ad vocaat zou nemen. Nu ik zijn verde diging op mij heb genomen, moet ik ook doorgaan tot het bittere einde." Hij voegde eraan toe: „De afschuw over wat in 1941 in het vroegere Polen is gebeurd, is bij mij even groot als bij de tegenpartij. Het is een afschuwelijke zaak". Mr. Moszcowicz reageerde daarop met de woorden: „Iedere Nederlan der heeft recht op rechtsbijstand. Dat geldt ook voor de heer Menten. Het is voor mij onbegrijpelijk waa rom men dat moet motiveren". UTRECHT De anesthesie (de nar cose en de bewaking van de patiënt tijdens een operatie) dreigt een knel punt te gaan worden in de ontwikke ling van de geneeskunde. Misschien is dat zelfs nu al het geval. Hiervoor waarschuwen zeven hoogleraren in de anesthesiologie in een rapport over hun personeelsbehoefte dat zij eind vorig jaar hebben opgesteld. De door Menten in kort geding gedaagde journalist Hans Knoop, geflankeerd door de advocaten mr E. A. P. Engels (midden) en mr M. Moszcowicz. (ADVERTENTIE) En dan komt't: boiler, geiser, oven, fornuis, verwarmingen noem maar op. Als't over gas gaat, over kosten en comfort, kom dan even bij ons langs. We adviseren u graag en gratis. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) De Raad van State heeft eerder be sloten dat het viertal als „onge wenste vreemdelingen" moet wor den beschpuwd. In Doetinchem wekte deze beslissing grote verontwaardiging, omdat de kinderen in de afgelopen vijf Jaar volkomen verwesterd zijn. De Kamercommissie wees de verzoe ken tot afstel van de uitwijzing ech ter in eerste Instantie van de hand omdat men niet tegen de uitspraak van de Kroon in wilde gaan. Het PPR-kamerlld van Winkel te kende daar bezwaar tegen aan om dat hij het onverantwoord vindt de kinderen het slachtoffer te laten worden van „Juridische procedures." De kamercommissie hoorde donder dag de Doetinchemse predikant ds R. E. J. Stellwag. Kamerlid van Win kel zei na afloop van de bijeenkomst dat de commissie voor verzoekschrif ten „geen super-ombudsdlenst" is, zoals velen ten onrechte denken. „Als staatssecretaris Zeevalking de beslissing de familie Go Seng Guat uit te wijzen wil handhaven heeft hij daar het volste recht toe. Ik zal ech ter hemel en aarde bewegen om te Geen opvang Gelukkiger ziet de toekomst er uit voor de elfjarige Ramon Mangoe die volgens een gisteren door de presi dent van de Haagse rechtbank geda ne uitspraak niet hoeft terug te ke ren naar zijn ouders in Suriname, maar voorlopig in Nederland mag blijven tot in hoogste instantie is beslist of hij alsnog een verblijfsver gunning krijgt. De minister van Jus titie wil de jongen terugsturen naar Suriname. Omdat zijn ouders ge- schelden van elkaar leven en boven dien al jaren onvindbaar zijn spande de Rotterdamse pleegmoeder van Ramon, die bovendien zijn tante en tijdelijk voogd is, een kort geding tegen de staat aan. Rechtbank-president Blaauw moti veerde zijn uitspraak onder meer op het feit dat voor de jongen in Suri name goede opvang niet is gewaar borgd. Tante Safiran heeft zich bij na vanaf de geboorte met de zorg van Ramon belast. Van onze onderwijsredactie TILBURG Een meerderheid van de bevolking van de Katho lieke Hogeschool in Tilburg ziet geen voordelen meer in handha ving van de katholieke signatuur. Het college van bestuur is echter van mening, dat de hogeschool het beste haar huidige karakter kan bewaren, waarbij dan voldoende ruimte moet zijn voor niet-katholieken. Op verzoek van de Hogeschoolraad is in februari een schriftelijke opinie peiling gehouden. Bijna twee-derde van alle betrokkenen (2800 mensen) vulde de enquête in. De uitslag werd gisteren bekend gemaakt. Op de vraag „Ziet u wel of geen voordelen in handhaving van de katholieke sig natuur?" antwoordde 32 procent wel. 61 procent geen terwijl zeven procent geen mening had. Bij de vraag of men wel of geen voordelen zag in de overgang naar de status van Rijksinstelling waren de meningen zeer verdeeld. Wel voorde- len zei 43 procent, geen voordelen eveneens 43 procent en 13 procent had geen mening. Uit de antwoorden GOES Een automobilist heeft gezien dat op 23 oktober 1976 op de spoorbaan bij 's Heerarenskerke een rood seinlicht brandde, vlak voordat een passagierstrein daar in dichte mist achterop een goederentrein botste. De automobilist reed op de weg naast de spoorbaan. op een andere vraag blijkt dat 37 procent voorkeur had voor overgang naar de status van rijksinstelling, ongeveer een kwart was voor een niet-confessioneel bijzondere instel ling, en 36 procent wilde het katho lieke karakter op de een of andere manier handhaven. Tenslotte is de vraag gesteld tot wel ke levensbeschouwelijke groep men zichzelf rekent. Dan zegt 54 procent rooms-katholiek, vijf procent protes tants-christelijk, acht procent noemt een andere overtuiging en 33 procent geeft niets op. Het percenta ge katholieken is het grootst bij de groep van hoogleraren en lectoren, namelijk 57 procent, bij de studen ten is het 54 procent. Het college van bestuur heeft giste ren gereageerd op de resultaten van de opiniepeiling. Het bestuur wijst erop dat het niet gaat om een refe rendum en dat ook andere overwe gingen in de besluitvorming mees pelen. Het college van bestuur concludeert wel, dat er in Tilburg geen sprake meer is van een exclusief katholieke instelling. De hogeschool heeft haar regionaal karakter gekregen al be hoort een kleine meerderheid van de gemeenschap nog tot de katholieke kerk. Het bestuur meent dat het in deze situatie bij benoemingen niet meer mogelijk is een loyaliteitsver klaring te eisen. De voorkeur van het college gaat uit naar HANDHAVING VAN DE BE STAANDE STICHTINGSVORM. Voor overgang tot de status van rijksinstelling bestaat geen meer derheid. Simpkins „Neem twee aspirines, drink veel wa ter en bel me morgenoch tend piep mor genochtend Hij legde zijn verklaring gisteren af voor de spoorongevallenraad die in Goes een zitting hield waar getuigen van dit ongeluk (waarbij zes mensen omkwamen) gehoord werden. Tot de omgekomenen behoorde de machinist, een plaatsvervanger die dienst deed omdat een collega zich verslapen had. Volgens getuigen moest de machinist eerst een geel en daarna een rood sein niet gezien heb ben. Uit verklaringen van drie colle ga's van de omgekomen machinist bleek dat de treinmachinisten bij dichte mist of andere slechte weers omstandigheden het liefst alleen in de cabine zitten. Een machinist vraagt zelden of nooit assistentie voor de uitkijk. Wei wordt vaak vaart verminderd, omdat anders de tijd om de seinen waar te nemen te kort wordt. Maar in verband met de concentratie, zit een machinist het liefst alleen. De machinist van de betrokken passagierstrein" die overigens geen vaart had geminderd was die morgen niét alleen. Naast hem zat een storingsmonteur van de NS, die op weg was naar Vlissingen. Deze man werd gewond. Volgens de NS-reglementen mag een machinist mensen mee laten rijden, maar dat gebeurt niet vaak. De dienstregeling van de goede rentrein, die op weg was naar het industriegebied Het Sloe, is inmid dels gewijzigd. Hij kruist nu na de passagierstrein het spoor. Het tra ject Bergen op Zoom-Vlisslngen kent geen automatisch treln- beïnvloedingssysteem, dat een trein doet stoppen na negeren door de machinist van een rood sein. Dat zal eerst in 1983 daar worden aange bracht. vertelde een NS-man. De spoorwegongevallenraad zal nu aan de minister rapporteren Meer Familie- FAMILIEBERICHTEN -loten 0P PaK. 10 „Maar mij aangaande, het is mij goed nabij God te zijn". Psalm 73:28a Na een liefdevol en zorgzaam leven heeft de Here tot Zich geroepen mijn lieve onvergetelijke man, onze fijne vader en grootvader Cornells Jacobus de Zeeuw op de leeftijd van 71 jaar. A. G. de Zeeuw-Slingerland Koos en Carolien de Zeeuw-van der Hek Dick en Adrie de Zeeuw-den Ouden Cock en Andries van Harten-de Zeeuw Hanny en Alan Woods-de Zeeuw Sjaan de Zeeuw Piet en Ria de Zeeuw-de Vrij Aagje en Jan van der Leeuw-de Zeeuw Cees en Annelies de Zeeuw- Hoogmoed Joop en Arienne de Zeeuw- Broekhuis Lien en John de Jongh-de Zeeuw Riet erv Karei Langstraat-de Zeeuw en kleinkinderen Rotterdam, 16 maart 1977 Brink 6 Geen bloemen - Aan huis geen bezoek De rouwdienst wordt gehouden D.V. zaterdag 19 maart om circa 10.30 uur in de Breepleinkerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden circa 11.30 uur op de Zuider begraafplaats aan de Slinge 50. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. Voor de zeer vele blijken van medeleven, ondervonden bij de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man dr J. W. van der Sluis wil ik u langs deze weg heel hartelijk dank zeggen. C. F. van der Sluis-Dieleman. DANKBETUIGING Diep getroffen door de grote belangstelling en uw harte lijk medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde vrouw en onze lieve moeder, schoon moeder en oma Elisabeth van der Sar- van der Hout betuigen wij u allen langs deze weg onze oprechte dank. Mede namens de kinderen en kleinkinderen C. van der Sar Schipluiden, maart 1977 Oostveenseweg 13A „Wladlmir" Bussum Joegoslavische naïeve glasschilders school van Hiehine april 1977 feestdagen geopend Wiadimirlaan 15 02159-44489 ✓*CTTT>V Chr. Nationaal Vakverbond, T f (VI J de kleine centrale met de grote inbreng. Utrecht. Ravcllaan 1Postbus 2475,Teiefoon 030-941041

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9