Binnenscheepvaart voor de televisie gedramatiseerd Hetdal der Craddocks -/■■ f q I q Ül r itia S PP Engelse hebbelijkheden .Tussen wal en schip,' maandag voor het eerst op het scherm pPr - v" PJl Even puzzelen i t 1 LL VRIJDAG 18 MAART 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Het Is een kunst, een precair onderwerp zodanig in beeld te brengen at de scherpe kantjes worden bijgevijld en de werkelijkheid desondanks geen geweld wordt aangedaan. Een lichte en tegelijk Ironische toets kan het wondervol-brengen. zodat voor-sn tegenstanders instemmend gaan knikken uiteraard niet op hetzelfde moment. Z o heeft Haya Thomas de Britten aangepakt om ons in een NCRV-serie hun rare maar toch ware hebbelijkheden en gewoonten te laten zien. Nu heeft Thomas het grootste geluk van de wereld want de Engelsen vormen zo ongeveer het enige volk dat is uitgerust met een ironische kijk op het leven en dat ook zichzelf weet te relativeren. Vanavond kunt u daarvan de eerste bewijzen zien onder de titel van hun beroemdste lied „Land of hope and glory". De openingsbeelden zijn meteen raak. In een park draaft een zwaarlijvige kerel ln een pak uit de zeventiende eeuw met zijn „knol" recht op de camera af. Alles aan die man vertelt wat hij is. Natuurlijk is hij officier en levednsgenieter. Hij zal een stevig glas drinken. En hij zit zo goed in de „slappe was" dat hij van het soldatenleven in het verleden een heilige hobby kan maken. U zult al gauw merken dat u de geweldenaar met zijn martiale snor aardig hebt getaxeerd. Naam: Peter Young, rang: brigade-generaal b.d., staat van dienst lang en eervol met veel onderscheidingen voor gevechten tegen Duitsers en Japanners. Na zijn pensionering is Y oung blijven vechten. Hij bezit een privé-leger van 1500 militante hobbyisten en hun aanhang. Die hijsen zich op gezette tijden in uniformen zoals ze tijdens beroemde veldslagen werden gecragen en geven zich dan over aan de „Wargame". De letterlijke door Ton Hydra ASTERIX EN CLEOPATRA vertaling is niet Juist, want hun oorlog ls voor de drommel geen spelletje. Rein Richters, de huiscineast van de NCRV moet achter zijn camera het gevoel hebben gekregen dat het elk ogenblik menens zou kunnen worden. Die Indruk wekt soms ook hetfilmbeeld. Het scherm vult zich met een zonderling verbeten actie met folkloristisch uitgedoste lieden die gevaarlijk doen met schiettuig en meterslange pieken. Als ze op aanwijzing van hun generaal een of ander historisch treffen hebben gereconstrueerd, klinkt op het slagveld heus gekerm van gewonden. Die moeten rap het vege lijf bergen omdat het kan gebeuren dat volgens de officiële beschrijvingen van het gevecht ruiterijen geduchte charges gaan uitvoeren. Vreedzamer, maar niet minder fanatiek, gaat het toe in clublokalen, zolders en kelders, waar vele duizenden Britten met tinnen soldaatjes oorlogen nabootsen. Hun wapen: een centimeter lat om opmars op terugtocht naurwkeurig op schaal af te passen. Hier heeft de ironische benadering vaak een humoristisch effect. Het gerucht gaat dat de volgende afleveringen netzo kostelijk zijn. Een heel andere stemming veroorzaakt Open Boek. waarin wij kennis maken met de niet meer als rooms-kathollek priester erkende maar nog altijd als studentenpastor praktiserende dichter Huub Oosterhuis. Zijn uitspraken kunnen wenkbrauwen doen fronsen en vooringenomenheden versterken. Wie echter tot luisteren bereid blijft, zal de mogelijkheid openlagen dat hier een mens aan het woord is die op zijn wijze Godzoeker is. Een man, die zich destijds als priester veel voorstelde van de vernieuwingen, zoals verwoord door mgr. Beckers en paus Joahnnes XXIH. Een impuls die een breukvalk werd. door Riet Diemer ROTTERDAM Maandag maakt de VARA een begin met het uitzenden van haar nieuwe dramaserie voor televisie „Tus sen wal en schip" die zich af speelt in de wereld van de bin nenscheepvaart. Het leven van de binnenschipper met zijn huis en bedrijf op het water heeft altijd sterk op de verbeel ding van „landrotten" gewerkt. En zo moet de schrijver Fred Hilberdink er ook over hebben gedacht toen hij bij de afdeling drama van de VARA kwam aandragen met zijn voorstel de binnenscheepvaart eens als on derwerp te gebruiken voor een nieuwe serie. In zijn geval een heel begrijpelijke stap, want Hilberdrink is zelf een poosje binnenschipper geweest. Er is trouwens sprake van een sa menloop van ideeën, want juist in die tijd waren drie generaties van een familie van binnenschippers te gast in het toenmalige programma van Jeanne van Munster „Jong ge leerd, oud gedaan". Dat leverde zulk Interessant materiaal dat ook daar door werd gedacht aan de bin nenschipper ln de hoofdrol van het televisietoneel. Dat alles gebeurde een paar jaar geleden, toen de inmiddels over leden Herman Fortuin hoofd van VARA's afdeling drama was. Hij had daarvoor al heel wat baanbrekend werk op zijn naam staan, althans voor ons land, door de stoot te geven tot televisieseries waarvoor de teksten speciaal voor dit medium werden geschreven ln tegenstelling tot het bewerken van boeken of reeds bestaande toneelstukken. „Tussen wal en schip" kan dus in het rijtje worden gezet van „Waaldrecht" en „Klaverweide", dat eind van dit jaar wordt vervolgd. Zij het met voorbehoud, mag uit de twee van tevoren getoonde afleverin gen van „Tussen wal en schip" wor den geconcludeerd dat er behoorlijk vooruitgang is geboekt. De eveneens voorzichtige voorspelling kan dan ook nog worden gedaan, dat, waar bij beide vorige series de jeugd de meest dankbare afnemer was, nu meer waardering van alle generaties mag worden verwacht. Studie Nog voor maar één letter tekst op papier werd gezet ls diepgaand stu die gemaakt van de binnenscheep vaart in al zijn facetten. Uitgangs punt: een specifieke, ongekende we reld waarover Je niet kunt schrijven als je er niets van al weet. Joke - i Kees Brusse als schipper Ben Seinen. Butzelaar, die speciaal is belast m*T de research van de afdeling drama van de VARA heeft er dan ook een hele kluif aan gehad om een verslag te maken van de economische, maat schappelijke en sociale problemen van binnenschippers en hun gezin nen. Daaruit zal dan weer blijken, dat die wereld die tot veler fantasie spreekt ook alweer geen droomwe reld ls. maar zijn specifieke zorgen- kent. Het rapport is zeker niet alleen ach ter een bureautje gemaakt. Om in drukken op te doen ging Joke praten met schippers, rolde toen met haar neus in de boter, want juist werden de waterwegen geblokkeerd als pro test tegen het opheffen van de schip- persbeurzen, waardoor de evenredi ge vrachtverdeling dreigde te ver dwijnen. Onderlinge concurrentie zou de tarieven teveel laten zakken. Men schreef toen 1975. Voor de dramatisering is bewust ge kozen voor de kleine zelfstandige schipper, die vaak in zijn bestaan wordt bedreigd. Maar tegen de ver drukking in probeert hij zijn hoofd boven water te houden Zo levert hij strijd voor het voortbestaan van zijn unieke manier van leven en werken. Gewapend met het onderzoek en een grove schets van de eigenschap pen waaraan de personen moeten voldoen. hun contacten, vriendschap en afkeer en de levens omstandigheden ging een team van vier auteurs aan de slag. Twee Ne derlanders en twee Vlamingen schreven de scripts: Fred Hilber dink. Richard Hendrikx. Libera ear lier en Roger van Ransbeek. Meegevaren Richard Hendrikx heeft een poosje op een schip meegevaren om in drukken van binnenuit op te doen. Libera Carlier is loods van beroep op zeeschepen en Roger van Ransbeek heeft een functie bij de marine in het dagelijks leven. Hilberdink was zelf binnenschipper. Hoofdpersonen in „Tussen wal en schip" zijn Ben Seinen en zijn vrouw Martha, gespeeld door Kees Brusse en Dora van der Groen, een duo dat ook in de succesvolle film van Bert Haanstra „Dokter Pulder zaait pa pavers" samen te zien was. Dora viel daarin als actrice in het bijzonder op. Ze is Vlaamse en daarom is Martha in de serie dochter van Antwerpse ouders. De hele serie is trouwens een co-produktie van VA RA en de Belgische BRT België kent namelijk evenals Nederland veel binnenscheepvaart Het echtpaar heeft drie kinderen. Herman, de oudste wordt gespeeld door Peter Tuinman. Evenals zijn vader is hij schipper. Maar hij ziet nogal neer op het geploeter van Ben. Hij is dan ook in dienst getreden van reder Glas, gespeeld door Bob de Lange, die de binnenvaart grondig wil saneren. Herman werkt dag en nacht om samen met een compag non een Euroschip te laten bouwen. Schaalvergroting dus. een dreigend gevaar voor de kleine binnensche pen. Dochter Linda, gespeeld door Emmy Leemans, is leidster op een internaat voor schipperskinderen en getrouwd met Jurgen. de zoon van Glas. Zoon Jan tenslotte studeert economie in Rotterdam, maar ls vol gens zijn vader door de school gron dig verpest. Om de televisie-opnamen te maken kon van maart tot oktober verleden jaar gebruik worden gemaakt van het binnenschap Welvaert, die voor Speciaal vandaag „Vrouwen van Suriname om lief te hebben", dat kan in twee betekenissen worden uitgelegd in het programma dat Leonie van Bladei samenstelde op haar reis. Aan het lot van de Surinaamse vrouwen van alle rassen wordt spe ciaal aandacht besteed. HUv. 2/9.00 Onder de titel Land of hope and glory begint de NCRV een eigen serie over wonderlijke zaken in Engeland. Deze keer: het naspelen van beroemde veldslagen met tin nen soldaatjes. Ned. 1/21.04 In Open Boek een filmportret van de dichter en studentenpastor Huub Oosterhuis. Ned. 1/22.00 Aktua vraagt aandacht voor: het debat over de grondpolitiek, een reportage over mogelijke gevaren van het dragen van contactlenzen, een reportage over het faillisse ment van het bedrijf Veldkoning in Roermond en een bokswedstrijd Ned. 2/22.10 De IKON vertoont een film over Cyprus en het leven van vluchte lingen. Ned. 1/22.50 Jan Bonefaas bespeelt het orgel van de Grote Kerk in Gorinchem. HUv. 4/14.20 Jacques van Kollenburg praat met violiste Emmy Verhey. HUv. 1/16.00 Het Concertgebouworkest voert celloconcerten van Haydn en Dworsjak uit. Solist is Mstislaw Rostropowitsj. HUv. 2/20.05 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM kanalen) KRO 7 00 Nieuws 7 02 Het levende woord 7 08 <S) Gevarieerd programma met lichte muziek. (7 30 Nieuws) 8.30 Nieuws 8 36 GymnasUek voor de huisvrouw 416 (S) Ges aneerd programma n oChte muziek 10 30 Nieuws) 11.00 (S) Scheidsrechters gis teren en vandaag, gesprek 11.59 Bencht Vastenaküe 12.00 (S) Gevarieerd program ma (12 22 Wij van het land 12 26 Mededelin gen. 12 30 Nieuwst 14.00 (Sl Gevaneerd programma met liehte muziek (15 30 Nieuws). 16 00 (S) Spreekuur, gesprek 17 00 (S> In de hutsgeklutste kinderwinkel. 17 30 Nieuws 1732 (S) Echo magazine 1830 Nieuws 18 41 Marktberichten. 18 44 (S) Filmklapper nieuws uit de bioscoop- en filmwereld 19 30 (S) Edwin, praten en an- gen 20 00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21 00 (S) Sit 5 One 21 15 (S) Dr Grol en de internationale lol 21 45 (S) Jazz 298 22 25 Overweging 22 30 Nieuws 22 40 (S) Goal Programma vanuit en rondom de sport 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II 1482 m en FM-kanaleni. NCRV 7 00 Nieuw» 7 11 Ochtendgymnas tiek. 720 Vandaag vrijdag gevarieerd programma. (8 00 Nieuws 8 11 Hier en nu.) 6 30 Op de man af evangelisch eommen taar 8 35 Te Drum Laudamus gewijde mu ziek 9 00 Nieuus NOS 9 00 Vrouwen van Suriname om lief te hebben. Surinaamse vrouwen praten over hun mannen, hun land en zichzelf 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10 00 Wat heeft dat kind: pedago gische rubriek. 10.15 Duidelijke taal 10.30 N O S Jazzportret. 11.00 Nieuws. 11 03 Meer over minder; de stem van de sprekende minderheid. 12 30 Toensmo; toeristische in formatie. OVERHEIDSVOORLICHTING: 12.49 Uitzending voor de landbouw. NOS: 13 00 Nieuws NCRV. 13.11 Hier en nu. NOS 13 30 Vonken onder de as. serie over Nederlandse volksverhalen- en volksge bruiken. 13 45 Onder de Groene Linde oude liedjes en balladen. 14.00 Repertorium van de NOS-koren en -orkesten Het Radio Fil harmonisch Orkest 15.00 Zoeklicht op Ne derland regionale zaken nader bekeken (16 00 Nieuws) 16.30 Kijk op buitenland. VPRO: 17.00 Welingelichte Kringen: de batprogramma 17.45 Symbiose 17 55 Me dedelingen 18 00 Nieuws. 18.11 (S) Embar go (P.P. 18 20 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen NOS: 20 00 Nieuws 20 05 (S. Europees Concertpodium Concertge bouw Orkest met solist, klassieke muziek. In de pauze Een kleintje cultuur) 22.15 NOS-cultuur alles wat cultuur interessant maakt 23 00 (S) Met het oog op mórgen met om 23.05 Actuahteitenoverzicht 23 20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slaper gaan yoga. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalenl. EO 7 02 iS) Gospelsound 8 03 (S) Tijdsein muziek en informatie 9 03 (S) De muzikale fruitmand verzoek platen pro gram ma 10 03 (S) Te elfder ure: non-ttop-muziek TROS 11 03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12 03 (S) Nederlandse Top-10 en Kwiswijs NCRV 13 30 (S) Pop-Konukt Nationale tip 30 15 03 (S) Elpee pop NOS 16 03 Hit- meesters: Nationale Hitparade met de top 30. 18.03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS- maal VERONICA: 19.02 (S) De Neder landse top-40 VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrij- dag op drie 22.02 Radio Vrij België 23.02 (S) Amigos de Musica. AVRO 1 02 (S) Radio Pandq-a. 2.02-7.00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen). NOS: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg klassiek 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vocalise. 12 00 (S) Van het Nederlands Con certpodium. pianorecital. EO: 13.00 (S) Klanksptegel 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord. 14.20 (S) Nederlandse orgelcom ponisten en hun orgels. 14.45 (Si Woord der waarheid. VPRO 15.00-17.00 (S) Met Mozart op reis (15). 314)4 Land of Hope and Glory, documentaire sene 2135 NOS Journaal 21.50 NCRV Praten met de mimstef-president 22.00 Huub Oosterhuis en zijn teksten voor uren alleen, filmportret 22.35 Muzikale meditatie geestelijke liederen 22.50 Cyprus, het gespleten rijk van een aartsbisschop, of; 24 uur uit hel leven van een vluchteling, filmrepodage 23.35 NOS Journaal TV vandaag NEDERLAND I 11.10 NOS/NOT Scnoofteiev.se 18.15 TELEAC Engels voor beginners, les 23 (hem 18.45 NOS Bereboot 18.55 Journaal 19.04 NCRV Vr.endeh|h welkom bi| Barend 19.54 Mimvoettrt-show NEDERLAND II 18.45 NOS TV-mformatie voor Spanjaarden 18.55 NOS Journaal 19.04 TROS De vrouw van 6 miljoen, tv-serie 20.00 NOS Journaal 20.25 TROS De Mount.es show 21.20 Oe Jordaches. tv-sene 22.10 Aktua-tv 23.00 Oh. moeder wat >s hel heet. tv-sene 23.30 NOS Journaal deze gelegenheid werd omgedoopt in de Actief. De eigenaars Teun en Astrid den Breejen hebben er hard aan meegewerkt van Dora van der Groen en Kees Brusse een geloof waardig schippersechtpaar te ma ken. Tot in de finesses zijn hun de kneepjes van het vak bijgebracht. TV aan boord „Tussen wal en schip" zal zonder twijfel niet alleen trouw, maar ook kritisch worden meebeleefd door de binnenschippers van Nederland en Vlaanderen. Even een wetenswaar digheid voor de nieuwsgierige leek: praktisch alle binnenschippers heb ben televisie aan boord. Over de Franse serie voor televisie „Schip per van Picardië", die zij indertijd tijdens hun reizen op hun scherm kregen zijn ze maar slecht te spre ken, omdat er te veel fouten in wer den gemaakt (zoals een schip dat geladen een sluis invaart en er aan de hoge ligging te zien, weer leeg uitkomt). Regisseur van de VARA-serie is Ei- mert Kruithof, een man die de naam heeft verzorgde produkten af te le veren. Filmer was de Belg Jos van der Schoor. Schitterende plaatjes van Hollands dreigende wolken luchten. uiteenspattende golven (hier en daar jammer genoeg een scheve horizon) zijn fraaie toegiften op het familieportret van een schip- persgezin. De mooie aansluitende muziek op de achtergrond is van de Belg Pieter Verlinden, die indertijd „Een mens van goede wil" van bege leiding voorzag. Voorlopig iedere maandag zendt de VARA een van de acht afleveringen uit van „Tussen wal en schip". 147: Nauwelijks had het alarme rende „alle hens aan dek" geklon ken of daar kwamen van alle kanten de matrozen en dekknechten reeds aanhollen. „Vluchten, Karei!" riep Piet. „We zijn erbij! Misschien kun nen we ons verstoppen!" Maar daar zouden ze niet veel kans voor krijgen, want het kleine stuurman- netje. alias scheidsrechtertje, volgde hen op de voet, dreigend zwaaiend met een dik stuk manilla hennep, waarmee hij blijkbaar en kele stevige pakken ransel wilde gaan toedienen. Gelukkig waren zijn beentjes erg kort, zodat dat slaan voorlopig beperkt bleef tot een gedachte. Toch werd de toe stand voor Karei en Piet al gauw véél minder rooskleurig, want daar dook in het gangboord een grove matroos op, die er beslist niet erg vriendelijk uitzag. „Nou zitten we tussen twee vuren en zijn we erbij!" riep Karei Kleuntjes uit. „Geen sprake van!" antwoordde Piet. en met een forse greep tilde hij de niets kwaads vermoedende Karei om hoog om hem vervolgens achteloos in het koude water te werpen. Met een fraai uitgevoerde snoekduik sprong hij de arme Karei toen ach terna. „Ik heb nog zo gezegd, dat ik misschien wel een goede voetbal ler was. maar zeker geen ka naalzwemmer klappertandde de arme Karei. „Zwam i zwem naar de kant!" brulde I zijn oor. „Als je niet verder help ik je wel!" Nu was e wel enige haast bij deze zwemi geboden, want het kleine stuuq neke was boze dingen van plai gezwinde spoed had hij een machine-pistool te voorschijir haald, waarmee hij in het wild# begon te paffen. Gelukkig was H donker voor hem om duideliji kunnen onderscheiden waai nu eigenlijk mikken moest en om stellen we alleen maar de v wat heeft een brave stuurmal een brave rivierboot nu eigal met een machinepistool te maf FERD'NAND De aflevering in de krant van gisteren is tot onze spijt in het ongerede ge raakt. Na de alinea die eindigt met de woorden om hun goede verhou ding te herstellen" dient als volgt ver der te worden, gelezen:) - 125 - Ze zei: „Paul. donderdag- en vrijdag avond zijn er in Bristol twee voor stellingen van het balletgezelschap. Ik heb al schriftelijk kaarten ervoor besteld. Jij moet er ook nodig eens uit en het zou ons vast helpen, al die nonsens achter ons te laten en geen onvergeeflijke opmerkingen meer tegen elkaar te maken. Wil je er met me heen, zoals je had beloofd?" Wanneer ze hem eerder dit verzoek zou hebben gedaan was hij er ver moedelijk op ingegaan, maar nu wist hij bij voorbaat al wat dat zou inhouden. Als hij haar ook maar een kleinigheidje toegaf, zou er een le ven van innerlijke eenzaamheid voor hem liggen. Hij was nog jong en dit leven kon nog lang duren; moest hij nu werkelijk alle hoop opgeven dat ze het voor honderd procent eens zouden worden? Sterker: hij had er zijn zinnen op gezet. Verdrie tig zei hij: „Op donderdag, op de vooravond van de verkiezingen? En vrijdag is de verkiezingsdag. Je weet dat ik daar onmogelijk kan worden gemist. Zaterdag ben Ik pas weer vrij om te gaan en te staan waar lk wil. Maar daarom kim jij wel gaan als je zo graag wilt. Toch schijnt het me toe dat jij juist op die twee dagen beter met mij mee zou kun nen gaan, om een goed begin te maken. Enfin, Grace, doe maar wat je goeddunkt." Hij greep zijn kamerjas en liep de kamer uit, de gang door, naar de logeerkamer achter de kinderka mer. Simon lag in zijn wieg, die hij door de half geopende deur kon zien, dankzij het nachtlichtje dat er brandde. Hij aarzelde even, maar ging niet naar binnen. Op dat mo ment leek het net of het kind niet meer van hen beiden was. V Op de vooravond van de verkiezin gen werd een propagandabijeen- komst gehouden, waarbij Paul als voorzitter zou optreden. Grenfell, met zijn vooruitziende blik, had al maanden tevoren de enige grote zaal uit de omtrek besproken. Al voor het begin verdrongen de negen honderd gelukkigen die in het bezit van toegangskaarten waren, zich voor de gesloten deuren. Het voor zitterschap was Paul meer dan wel kom, omdat het zijn gedachten van Grace afleidde. Aan het begin van de bijeenkomst waren zijn zenuwen tot het uiterste gespannen. Nog nooit had hij zo'n grote mensemne- R F Delderlield „De Boekerij Baarn" nigte toegesproken, maar die avond overtrof hij zichzelf. Bij tijd en wijle werd hij onderbroken door instem mend geschreeuw en gejoel, of door andere sprekers die naar voren kwa men. Dit bood hem de kans, de rijen gezichten voor hem af te zoeken, in de hoop er dat van Grace tussen te zien. Het zou niet iets voor haar zijn, zei hij bij zichzelf, om er toch stillet jes door een achterdeur binnen te glippen en als een onbekende vrouw achteraan op een bank te gaan zit ten. Ze hadden de laatste tijd geen ruzie meer gemaakt, maar ook niet veel tegen elkaar gezegd. Of misschien was ze nu toch naar Bris tol. Het scheen hem echter anneme- lijker toe dat ze thuis zou blijven om haar vermeende grieven te koes teren. Er klonk luide bijval toen Grenfell tenslotte via het middenpad bin nenkwam. Het zwol aan tot eel de ovatie, waarbij iedereen ops toen hij het podium besteeg, kon zich niet eens verstaanbaa ken toen hij hem wilde inleidi gaf hem dus met een handgi., het woord. Grenfell begon rus spreken. Het onderwerp dat hj gekozen, was het volk, de mei heid, die zoveel geduld en moei opgebracht door de eeuwen h«v het volk dat vastbesloten ws het Britse maatschappelijke I op een andere leest te gaan sV en. Dat dit nodig was haddejSCB' sommige hogergeplaatsten waa zien, en zelfs waren er, zo zei hL, paar onzelfzuchtige grootgro zitters zoals de jongeman d deze bijeenkomst als voorzitte geerde, die ook in de praktijü ftL, ideeën wilde doorvoeren. 0| moment wenste Paul dat Grt zou zijn. Op een gegeven moment braki het grote publiek de spannir mensen stonden op, gebaard zwaaiden geestdriftig naar h^- dium. Paul liep de zaal ln en h" bijna tegen Chivers op. die z"* een drenkeling aan vastklampte. Voordat ze het f waren ze door de stuwende n voortgeduwd naar de uitgar Chivers zei ademloos: „Sir, ij hebbik van me leve nog niet J maakt. En me ouwe va ooF^ wattie ook beweert. Sir, IssejOer dattik met de brik ben gekonf niet mettet rijtuig? Wordt )d( Horizontaal. 1. bergweide, 3 water doorlatend, 5 zangstem, 9. rondhout, 10. bereide dlerehuid, 12. water in Friesland, 13. dwaze gewoonte, 15. eetketeltje, 17. dwaas, 19. kleefstof, 21. ootmoed, 25. loflied, 26. Euro peaan, 27. voorbehoud, 31. troef kaart, 32. strik, 34. kleurstof, 36. grondslag. 38. voorvoegsel, 39. hoofddeksel, 41. muzieknoot, 42. be drag, 43. geit, 44. deel van de hals. Verticaal. 1. behoeftig, 2. dreef, 3. watering, 4. en dergelijke (afk.), 5. wig. 7. grondsoort, 8. ogenblik, 10 vreemde munt, 11. woede, 14. dich terbij komen, 16. volgens de mode 18. voorzetsel, 20. paard, 22. priem, 23. gehoororgaan, 24. woonboot, 28. landschap in Griekenland, 29. boom, 30. effen, 31. Romeins keizer, 33. aanspreking van koning of kei zer, 34. snljwerktulg. 35. wandversle- 2 T~ r~ m 10 ii li 14 16 ïT 18 r» TT 22 23 T f. m 1 35 36 1 js 39 rr 0" ill j)latv\ ring, 36. snavel, 37. zware zoi' 40. voedsel. krlijk Oplossing vorige puzzel P'oers Horizontaal 1. roman-elan; Moch elite; 3. meent-stop; 4. eer-re#6 we Eire-lor-ge; 6. pee-las-ton; 7. zal e' sta; 8. rede-dalia; 9. arorr g Verticaal: ramee-para; tdus z y moeU an d ever; 3. mier-ree-do; 4. aan-# 5. netel-Alda; 6. els-mos-kafnin5^ ter- ts-la; 8. atol-go-tin; 9.- naad

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4