amer vóór boycotten Eurotop Nieuwe bezinning over bijzonder onderwijs nodig Bal door de ruii? Dissidenten richten zich tot Koningin Da's een goeie,hè? Troonrede viermaal over grondpo -tgNAte* Tweede Kamer wil van broederdienst af amer geeft kabinet ipnieuw respijt ils de EG niet voor Londen uitgenodigd wordt: Heerlijk, helderHeineken. Royal Nederland Juridisch onderzoek naar gevangenhouding van Sjtern gevraagd DAG 18 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) In de troonredes die onder verantwoordelijkheid van het kabinet-Den Uyl zijn uitgesproken, zijn de volgende uitspra ken gedaan over de grondpolitiek. 1973: Wetsontwerpen tot invoering van de gebruikswaarde als v«j basis voor de waardebepaling bij onteigening en tot regeling van een v voorkeursrecht bij verkoop van onroerend goed zullen u in ditzittings- or jaar bereiken. Een wetsontwerp tot toekenning van een voorkeursrecht 1974: aan gemeenten bij verkoop van onroerend goed kunt u dit zittingsjaar tegemoet zien. Tegelijk en in samenhang met het komende wet sontwerp op de stadsvernieuwing zal worden voorgesteld onteigening tegen gebruikswaarde mogelijk te maken. 1975: ezer dagen zal een voorstel worden ingediend tot invoering van de gebruikswaarde als grondslag voor de vergoeding bij onteige- h< ning. Gelijktijdig zal u worden voorgesteld een voorkeursrecht voor gt gemeenten bij de verkoop van daartoe aangewezen onroerend goed in te voeren. Toekenning van een voorkeursrecht aan andere overheidsli- ijlchamen kan elders worden geregeld, zoals in het aangekondigde 1e!wetsontwerp stadsvernieuwing. d' fa 1976: De regering vertrouwt erop dat het mogelijk zal zijn de i behandeling van de belangrijke wetsontwerpen inzake de herziening cuvan de onteigeningswet en het scheppen van een voorkeursrecht voor 7j( gemeenten in deze zittingsperiode tot een goed einde te brengen. Van een verslaggever DEN HAAG De hele Tweede Kamer vindt dat Nederland de Europese topconferentie te Rome, eind volgende week, moet boycotten als de Europese ge meenschappen geen uitnodiging krijgen voor de we reld-topconferentie te Londen op 7 en 8 mei. Dat bleek gistermiddag bij de stemming over de moties, inge diend tijdens de interpellatie over het niet-uitnodigen van de EG. ADVERTENTIE De boycot-motie was ingediend door interpellant Van Mierlo (D'66) mede names PvdA. CDA. WD, DS'70, SGP. BP en GPV. Bij het debat daarover namen CPN, PSP en PPR een afwachtende houding in. Uitein delijk stemde de gehele Kamer ech ter voor de motie. Daarin wordt het niet-uitnodigen van de EG voor Lon den (conferentie van de Verenigde Staten. Canada, Verenigd Konink rijk, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië en Japan) een aantasting van de Europese gedachte genoemd. De aangenomen motie zegt ook, dat bij het uitblijven van de uitnodiging de Europese top van regeringsleiders en een staatshoofd zinloos is en deelne ming van de EG aan de Noord- Zuid dialoog problematisch kan worden. De PPR-motie om de conferenties als de Londense geheel af te schaffen verwierp de Tweede kamer. Alleen PPR en PSP stemden voor. Volgens de heer Schelfhout heeft de opvatting van de school als maat schappelijke instelling tenslotte ge zegevierd. Daarbij heeft de school haar godsdienstige dimensie niet verloren, maar deze is opgenomen in de totale vorming. Behoud van bezit Tegen deze achtergrond stelde de heer Schelfhout de vraag wat nu de taak en functie van het bijzonder onderwijs kan zijn. Het bijzonder onderwijs heeft zich in het verleden wel erg negatief opgesteld tegenover het nationale stelsel van onderwijs. De verantwoordelijkheid van de overheid is daarbij vaak gebagatelli seerd. En de discussie over de identi teit van het katholiek onderwijs lijkt soms alleen maar te gaan om het behoud van het verworven bezit. De heer Schelfhout drong aan op grotere opendheid bij het bespreken van deze vragen. Daarbij moet men oëseffen dat de beginselen van het o'ijzonder onderwijs geformuleerd zijn in een andere wereld, zelfs nog voordat de leerplicht bestond, toen het lager onderwijs voor de massa nog eindonderwijs was, en in een tijd dat kerkelijke groeperingen nog in een sterk isolement leefden. Nu worden de scholen voor een belang rijk deel bevolkt door leerlingen en studenten die al bijna of helemaal volwassen zijn. Tijdens het debat herinnerde minis ter Van der Stoel („Ik ben uitzonder lijk krachtig in mijn opmerkingen") eraan, dat de regering de gevolgde gang van zaken hoogst ongewenst acht. Het niet-uitnodigen van de EEG (de voorzitter van de Europese commissie en de voorzitter van de .Europese raad van ministers) is een aantasting van de Europese solida riteit en een uitholling van de sa menwerking, zei de bewindsman. Frankrijk was het land, dat zich verzette tegen het uitnodigen van de EEG. Het motiveerde dit met onder meer te zeggen, dat de wereldtop geen besluiten zal nemen en alleen consultatief bezig is. Maar het is soms moeilijk de grens aan te geven tussen consultaties en besluiten," zei de minister. Van der Stoel zei. dat Nederland op de bijeenkomst te Rome (waar het twintigjarige bestaan van het ver drag van Rome, de grondslag van de Europese gemeenschappen, gevierd zal worden) de kwestie wilde bespre- Van der Stoel ken en wilde trachten alsnog een uitnodiging voor Londen te be werkstelligen. Daarom kwam Van Mierlo met zijn nota waarin stond deelneming aan de top te Rome weinig zinvol is, als de EEG niet voor Londen wordt uitgenodigd. Van der Stoel kon zich voor een zeer groot deel vinden in de motie maar hij wilde niet toezeggen, dat Neder land Rome zal boycotten als de uit nodiging voor Londen niet komt. „We moeten er niet van uit gaan, dat we niets bereiken. We dienen tevo ren niet de basis van vertrouwen aan te tasten." Aldus de minister PPR Een afwijkend standpunt bij het de bat namen in de PPR. de CPN en de PSP. De heer Waltmans (PPR) ver oordeelde het houden van we reldtopconferenties, want dat zijn toch samenzweringen tegen ontwik kelingslanden, tegen socialistische landen die over andere zaken als milieu, energie en vervoer willen praten en tegen de vijf kleine Euro pese landen." Zijn motie om confe renties als de Londense helemaal af te schaffen verwierp de Kamer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat vrijstelling van militaire dienst wegens zogeheten broederdienst en wegens kostwinnaarschap incl. de gehuwde kostwinners moet worden afgeschaft. De Kamer nam hierover gisteren met wisselende meerderheden, drie moties aan van PvdA-Tweede Kamerlid de Vries. Tijdelijk bij aankoop van een katjes-zonnebril een unieke LP voor 7,— Van onze onderwijsredactie TILBURG Sinds de schoolstrijd is de maatschappij zo sterk veranderd, dat een nieuwe bezinning nodig is op de beginselen van het bijzonder onderwijs. Daarbij komt ook de vraag aan de orde, of de confessionele school nog wel een even geschikt middel is tot geloofsopvoeding als vroeger. Vervolg van pagina 1 i de wet werd gisteren het jaar |B1 genoemd. die tussentijd zou dan kunnen den bekeken in welke mate de in wetsontwerp genoemde vergoe- igen voor onbillijkheden zouden nen worden weggeschrapt tegen vergoeding voor negatieve ont- ;elingsschade. In die optelsom extra vergoedingen zat name- de pijn bij de Partij van de ibeid. R°3 dit voorliggende compromis ^"^et de PvdA gedogen dat nog een en ntal jaren bij onteigening wordt gegaan van de vrije marktwaarde de grond, en het Cda zou bij de werking de reductie van de optel en van vergoedingen moeten in- mmen. odvaalf uur beraad s t zicht op een compromis is het ultaat van ruim twaalf uur du id mlnisterberaad op het dere mededelingen aan de Kamer komt. Maar hij liet de mogelijkheid open dat dat pas eind volgende week zou zijn. Het Kamerdebat zou dan pas over krap twee weken ver der kunnen gaan. De PvdA verzette zich aanvankelijk tegen het voorstel van kamervoor zitter Vondeling om de grondpoli tiek voorlopig van de agenda af te voeren. Men stelde opschorting van de beraadslaging voor. Na intern overleg ging de PvdA toch akkoord. Het aanvankelijk verzet was ingege ven door de angst dat het eventueel volgende week moeite zal kosten om weer een kamermeerderheid te krij gen achter een voorstel om de grondpolitiek opnieuw op de agenda op te voeren. Zo formuleerde mr C. E. Schelfhout gisteren het probleem waarvoor het bijzonder onderwijs gesteld is. Hij was de eerste spreker op het congres over bijzonder onderwijs dat is geor ganiseerd door de Katholieke Leer gangen in Tilburg. Mr Schelfhout is oud-staatssecretaris van onderwijs en thans raadsadviseur van de mi nister van onderwijs. De heer Schelfhout ging uitvoerig in op de geschiedenis van het Neder landse onderwijsbestel. Hij conclu deerde dat zowel in Nederland als elders de kerk het onderwijs lange tijd gezien heeft als middel tot ge loofsopvoeding. De sociale functie van de school kreeg pas voorrang, toen na de Franse revolutie de staat zich de zorg van het onderwijs ging aantrekken. Rangorde De schoolstrijd ging in de vorige eeuw uiteindelijk over de vraag wat de primaire taak van de school zou zijn: de pastorale of de sociale functie. Tussen die twee bestaat wel iswaar geen tegenstelling, maar er is wel een rangorde. Groen van Prinsterer en het bisshoppelijk man dement van 1868 gingen nog uit van een school die door de kerk werd gesticht voor pastorale zorg. die dan ook nog wel diensten aan de samen leving wilde verlenen. Uit die opvat ting zou verklaard kunnen worden, dat de confessionele school weinig heeft bijgedragen aan de vernieu wing van de pedagogie en aan de uitbouw van het onderwijsbestel Omdat de uitv.erking van en het overleg over het compromis nog tijd vergt kon het kabinet echter ander maal niet voldoen aan de belofte gistermiddag de Kamerbehandeling over de wijziging van de onteige ningswet voort te zetten in de Ka mer. Dit keer kwam minister Van Agt dat zelf aan de Kamer meede len. Hij zei het te betreuren, en vroeg begrip. „Het blij ven zoeken naar een oplossing verdient de voorkeur bo ven het staken van dat zoeken," aldus minister Van Agt. Het door hem gevraagde begrip kreeg hij van de Kamermeerder heid. Wel werden er door praktisch alle fracties ernstige woorden ge sproken over het hernieuwde uitstel. „Het ligt zeer dicht tegen minach ting van de volksvertegenwoordi ging" (Wiegel, WD), „Een verplette rende situatie" (De Gaay Fortman, PPR), „Schandelijk geknoei" (Bak ker, CPN), „Een slechte zaak" (Aan- tjes, CDA), „Moeilijk om hier nog enig goed garen uit te spinnen" (Van Thijn, PvdA). De laatste twee sprekers. Aantjes en Van Thijn, toonden echter in van elkaar verschillende mate toch be grip voor de situatie. Aantjes: „Uitstel heeft niets met minachting voor het parlement te maken, maar met het de regering een kans geven voor het vinden van een oplossing." Van Thijn ..Verder uitstel kan er wellicht toe leiden dat een crisis wordt voorkomen. Als regeringspar tij hebben wij de plicht om het ui terste te doen om een crisis met verstrekkende gevolgen te voor komen." Momenteel geldt de regeling dat in een gezin waar twee broers reeds in dienst zijn geweest de derde broer van dienst is vrijgesteld. In de kamer is voorts in het verleden veel kritiek geleverd op de vrijstelling voor ge huwde kostwinners, omdat naar ve ler inzicht het aantal jonge huwelij ken onverantwoord zou stimuleren. De kamer heeft de uitspraken ge daan met het oog op een nieuw dienstplichtbeleid dat defensie gaat ontwikkelen zodra de commissie Mommersteeg rapport heeft uitge bracht over de voor- en nadelen van een dienstplichtigen-, tegenover een beroepsleger. Minister Stemerding (Defensie) en staatssecretaris van Lent hadden de kamer de moties ontraden omdat zij menen dat de kamer beter op het advies van de •commissie Mommersteeg kan wach ten alvorens uitspraken te doen. De bewindslieden waren het daarom wel eens met een motie van de KVP'er van Elzen waarin gevraagd werd, in afwachting van de moderni sering van het dienstplichtbeleid, het aantal incidentele wijzigen van het huidige systeem te beperken. De ze motie werd met algemene stem men aangenomen. De Kamer ver- Rectificatie De mededeling in de krant van gis teren (voorpagina) dat de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen de grootste landelijke organisa tie van vrouwen is, is onjuist. De Nederlandse Christen Vrouwenbond telt ongeveer 78.000 leden, verdeeld over 809 afdelingen, en de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen ongeveer 73.000 wierp andere voorstellen van het PvdA-kamerlid de Vries, onder meer om de beloofde diensttijdverkorting tot 12 maanden ook daadwerkelijk door te voeren. Het kabinet heeft besloten die diensttijdverkorting voorlopig uit te stellen omdat hij teveel extra geld kost. Verlaging (ADVERTENTIE) Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland dit soort schades telefonisch even regelt verzekering maatschappij nv tshuis in de afgelopen 24 uur. In nacht van woensdag op donder- g gingen de ministers rond vijf J uiterst somber uiteen: de kans een uitweg leek voorgoed verke- n, Gistermorgen om elf uur kwam nogmaals bij elkaar, en hier rd het uitzicht op het compromis >oren. r telpositieleider Wiegel trok tegen de nodHg van zaken hevig van leer, en pefbond er de conclusie aan dat tenm volksvertegenwoordiging die ie üèizelf respecteert dit niet tole- Dfrt". Hij diende dan ook een motie et afkeuring in, die uiteindelijk dkhts steun kreeg van de VVD. de vanjErenpartij, de SGP. het GPV, te HO en de D'66-dissident Noote- aanlim. n ^et Kamerdebat werd nog gerui- I tijd gestreden over het moment irop de kamerbehandeling van pdr grondpolitiek nu voortgang kan n °«ten, gesteld dat de regering in laad met een compromis, en dus een voorstel tot wijziging van wetsontwerp bij de Kamer del"omt 'telnd vorige week? i Agt had gezegd te verwachten 4 het kabinet, als alles lukt, in de p van de volgende week met na- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vijftien Russische dissidenten hebben een brief geschreven aan koningin Juliana en aan de voorzitter van het Internationale Sjtern tribu naal, dat volgende week in Amsterdam bijeenkomt. In deze brief, die begin deze maand werd geschreven maar pas gisteren werd gepubliceerd, komen zij op voor de maandag onverwacht vrijgelaten arts Michail Sjtern. De voor koningin Juliana be stemde brief werd twee we ken geleden telefonisch door gegeven aan Victor Sjtern, de in Tel Aviv wonende zoon van de 59-Jarige Sjtern. Vic tor vertelde gisteren dat hij inmiddels met zijn vrijgela ten vader via de telefoon ge sproken had. Victor noemde de vrijlating van zijn vader, die naar eigen zeggen er nog redelijk aan toe zou zijn, een reactie van de Sowjet- autoriteiten op de voortdu rende druk die de publiciteit in het Westen met betrekking tot de dissidenten uitoefent. Hij zei verder dat hij pas he lemaal gerust zou zijn als zijn vader de grens van de Sow- jet-Unie zal hebben over schreden. Zolang is hij nog steeds Victor. in gevaar, aldus Juridisch onderzoek De brief, die Victor Sjtern uit Israël meebracht, en waarin wordt aangedrongen op een juridisch onderzoek naar de hechtenis van dr. Sjtern. is ondertekend door tal van vooraanstaande, voorname lijk Joodse dissidenten. On der hen bevindt zich ook de afgelopen maandag gevan gen genomen Sjtsjaranski, een 28-jarige ingenieur die optrad als een van de woordvoerders van de Joodse dissidenten. Sjtsjaranski is ook lid van het comité dat zich bezig houdt met de controle op de naleving van de akkoorden van Helsinki door de Sowjet-Unie. Twee andere ondertekenaars van de brief aan koningin Julia na, Lerner en Azbel. zijn on langs in een artikel in het partijblad Prawda ervan be schuldigd verraad jegens de Sowjet-Unie te hebben ge pleegd en worden ervan ver dacht agenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA te zijn. Alle onderteke naars van de brief behoren tot de groep dissidenten die elk moment het gevaar loopt opgepakt te worden. Ondanks de vrijlating van dr Sj tem ziet het er niet naar uit dat het internationale tribu naal zal worden afgelast. Een woordvoerder van het voor bereidend comité verklaarde gisteren dat er wel onderling beraad had plaats gevonden, maar dat geen van de deelne mers na de vrijlating van dr. Sjtern zijn medewerking had opgezegd. Tot de Jury van het tribunaal zullen behoren dr. A. van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk, de Franse filosoof Jean-Paul Sartre, de Rotterdamse cri minoloog prof. Hoefnagels, prof. Kastler (Nobelprijswin naar natuurkunde), dr. Mar- ga Klompé, de Utrechtse Ju rist prof. Peters en de Ameri kaanse biochemicus en No belprijswinnaar prof. Christi an B. Anflnsen. Getuigen Als getuigen zullen onder meer gehoord worden de bei de in het westen wonende zoons van Michael Sjtern, Victor en August en de on langs uitgewezen wiskundige Leonid Plyoetjtsj. Verder zal een poging worden gedaan de in Israël wonende vrouw van de maandag vastgezette Sjtsjaranski naar Nederland te halen om over haar man te vertellen. De woordvoerder van het voorbereidend comité toonde aan hoe nauwgezet de Sow- Jetrautoriteiten de acties in het Westen volgen. Toen de publiciteit in het westen toe nam zette men dr. Sjtem in een strafcel, waar hij on danks zijn slechte gezond heid van 7 tot 17 februari verbleef. Daarna oefende men druk op hem uit om schuld te bekennen. Sjtem bleek daartoe niet bereid. De aanhoudende publiciteit in het Westen leidde ertoe dat ook mevrouw Sjtem onder druk gezet werd om een be kentenis van slecht gedrag namens haar man af te leg gen. De organisatoren van het tribunaal vreesden een moment zelfs dat ze met hun campagne het leven van 8 j tern in gevaar brachten. Het uiteindelijke gevolg van de campagne is nu toch dat dr. Sjtem is vrijgelaten. Als motivering hiervoor gaf de Sowjet-Unie het socialis tische humanisme en de slechte gezondheid van de arts Dit laatste is des te op merkelijker. omdat Sjtem eerder werd opgesloten in een strafcel. Dat is een klein onverwarmd vertrek, waar de gevangene verblijft met ont bloot bovenlijf. Dagelijks krijgt hij 270 tot 290 gram brood en drie glazen water en om de dag een glas hete thee. Gevangenen die tot een straf cel veroordeeld worden, moe ten eerst goedgekeurd wor den door een arts. Dat is ken nelijk gebeurd met Sjtem en desondanks wordt hij wegens zijn slechte gezondheid vrij gelaten. Het SJtem-tribunaal wordt op 24 en 25 maart gehouden in het gebouw van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De kamer ging wel akkoord met de door de regering voorgestelde verla ging van de dienstplichtige leeftijd van 20 naar 19 jaar. Deze verlaging is uit bezuinigingsoogpunt voorge steld. De wedde voor 19-jarige is na melijk lager dan die voor 20-jarigen. Deze verlaging betekent dat een hele jaarlichting van dienstplichtigen die in 1959 geboren zijn en in 1979 in dienst zouden moeten, niet hoeft op te komen. Zij zullen eventueel vast als dienstplichtigen worden inge schreven ten tijde van oorlog of oor- logsdrijging. In het wetsontwerp voor de verla ging van de dienstplichtige leeftijd is tevens vastgelegd dat de dienstplichtigen het recht krijgen te kiezen of zij op 18, 19 dan wel 20- jarige leeftijd werkelijk in dienst wil len Met deze keuzemogelijkheid zou echter eerst geëxperimenteerd wor den omdat defensie niet weet welke gevolgen dat voor de vulling van de krijgsmacht zal hebben. Pas wan neer duidelijk is dat er geen grote problemen door ontstaan, zal dit recht op keuzevrijheid ten opzichte van de opkomstleeftijd wetkracht krijgen. Oud-minister Roolvink 'Treedt nieuwe wet positief tegemoet' Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Oud-minister Rool vink heeft gisteren in de Tweede Kamer, als woordvoerder van de drie CDA-fracties, een beroep gedaan op de ondernemers om de nieuwe wet op de ondernemingsraden „straks" positief tegemoet te treden „Ik doe een beroep om er iets goeds van te maken", aldus Roolvink. De CDA- woordvoerder vond dat volkomen ten onrechte vooral buiten de Twee de Kamer de indruk is gewekt dat de nieuwe wet uiterst revolutionair en onrijp zou zijn. Volgens Roolvink is een ontwikke ling naar een meer zelfstandige on dernemingsraad al sinds de jaren '50 in gang. Iedereen kan dat objectief vaststellen, aldus de oud-minister van sociale zaken en maker van de huidige wet op de ondernemingsra den. Roolvink was ervan overtuigd dat binnenkort, zodra de wet een maal een feit is in het bedrijfsleven niet veel meer over deze nieuwe wet zal worden gesproken. Ook onder de nieuwe wet blijft de grondregel dat de onderneming een samenwer kingsverband is. Het overleg blijft de basis, aldus Roolvink (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! „Gefeliciteerd, Tommy. Dit is een waterpistool met een flesje rode

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3