O* Tuinieren in de dakgoot, op de stoep of in de vensterbank m/" Eenvoudige schoonheid WJ Geniet van Uw open haard -ff0 Een nieuwe lente! M iHusqvarnai tórtuit bouw zelf een openhaard meteen AD-zelfbouw- pakkel/ l\ SHEPHARD, ILLUSTRATOR VAN WINNIE- THE-POOH Hk tir, Jr i l VRIJDAG 18 MAART 1977 35 door Henk van Halm Schrijven over tuinen is een leuke bezigheid, er over lezen vast ook wel, als je tenminste een tuin hebt. Maar als je drie hoog achter in de Pijp woont met een balkon netje waar je je nauwe lijks kunt keren of misschien zelfs dat niet eens, blijft het toch al leen maar lekkermaken. En al woon je heel wat rianter, zonder tuin be gin je nog niet veel. Denk je, want er valt best wat te doen. Over daktuinen schreef ik twee jaar geleden en wie dat vergeten is, kan het nalezen in „Tuinieren buiten het boekje", van welke verzame ling tuinartikelen binnenkort de tweede druk verschijnt. Daar staan ook tips in over vijvertjes op het balkon, eve neens al eerder In deze krant gepubliceerd. Maar waarover ik het nooit gehad heb, is wat jè aan buitengroen kunt doen zonder beloop- en be- plantbaar dak of balkon. Wie in een stad zijn ogen ook laat gaan langs andere puien dan winkeletalages, raakt overtuigd van de verrassende vindingrijkheid van stadsbe woners die wat eigen groen willen hebben. In Leiden bij voorbeeld ben je wat dat be treft niet gauw uitgekeken. Of de eeuwenoude traditie van een roemruchte hortus daar debet aan is Maar sommige straten in Haarlem, Den Haag en Amsterdam doen er niet voor onder en zo zullen er zonder twijfel nog vele aan te wijzen zijn. De dakgoot in Een onontgonnen terrein dat schielijk door krui vend groen veroverd kan worden, is de dakgoot. Een van mijn ken nissen maakte er een hele tuin van, voor zover onder handbereik vanuit de dakka pel. Voorwaarde iswel dat de dakgoot stevig is, dat de loop van het regenwater niet be lemmerd wordt (bakken op poten zetten) en dat een arge loze voorbijganger niet on verhoeds bij storm een plan tenbak op zijn hoofd kan krijgen. Geraniums kweekt de dame er, in vele kleuren en vormen, huislook en petunia's, Oost- indische kers, akelei en leeu webekjes, lobelia's en afrika nen en in het voorjaar bollet jes. Bieslook plukt ze ook uit haar dakgoot en een blauwe passiebloem in pot doet het er beter dan binnen. Alleen een druif bezweek na aanvan kelijke reuzengroei, waarschijnlijk door gebrek aan bodem en kalk. Het idee werkt heel aansteke lijk: een buurvrouw plantte tomaten, die gesteund door latwerk haar raam aan de buitenkant van een levende vitrage voorzagen. Ze moest die zomer tussen de rijpende tomaten door naar buiten gluren om nog iets van de blauwe hemel te zien. Vensterbank Afzakkend langs de gevel ko men we bij de vesnterbanken buiten het raam, die met wei nig moeite fleurig gemaakt kunnen worden. Plantenbak ken zijn zo bevestigd en be halve geraniums kun je daar eenjarigen in zetten, portu- lakken met hun felle kleuren, wie het alleen maar om kleur gaat petunia's, die lang bloei en. De Fl-hybriden zijn heel goed bestand tegen regen en wind. Denk erom dat een goe de groei alleen verzekerd is bij een minimumdiepte van twee decimeter en dat er on der in de bak een draineer- laag aangebracht moet wor den van gebroken potscher ven, met bijbehorende inge boorde regenwaterafvoerga ten in de bodem van de bak. Meer suggesties voor beplan ting bij zonnige vensters, voor wie geraniums en petu nia's te veel voor de hand vindt liggen: zinnia, ijzer hard, lage ereprijs, allerlei soorten vetkruid (sedum), zeepkruid (een sterke woeke raar), nemesia, zonneroosje (veel kalk!), gazania, oranje steenraket, ijslantje. Ven sters met weinig zon worden aan groen en bloemen gehol pen met maagdenpalm, pri mula's, lelietjes van dalen, pantoffelplantje, muurleeu- wenbekje, maskerbloem, akelei, ageratum, anemonen, knolbegonia's, afrikaantjes, Oostindische kers en bollet jes als sneeuwklokjes en kro- Zonder mogelijkheid om een echte bloembak buiten het raam aan te brengen kun je je behelpen met een grote hangpot aan de muur vol hanggeraniums of Oostindis- sche kers, met ertussen wat kleingoed zoals alyssum, ver- geetmenietjes, kruipende tijm en wat verder hiervoor al genoemd is. Gelijkvloers Tenslotte, gelijkvloers is nog het meeste mogelijk, zoals het „groene huis" op het Pie terskerkhof hoek Kloksteeg in Leiden bewijst. In teilen, bakken en allerlei andere en mogelijke vaten kun je zo veel kwijt dat het assorti ment bijna onbeperkt is. Al leen de beschikbare ruimte legt je aan banden. De leukste containers moeten er lelijke camoufleren. Een ruimtesparend idee is een oud keukentrapje met brede treden, waar je potten op kunt zetten. Met allerlei soor ten fuchsia's, om maar wat te noemen. Als je niet zo'n trap je hebt, kun je er altijd een timmeren. Wie minder ruimte op het trottoir heeft, kan een tegel wippen, vlak bij de muur. Dat mag meestal niet, maar wordt in vrijwel alle gemeen ten oogluikend toegelaten. Het pure zand graaf je weg en je maakt een mooi diep plantgat dat gevuld moet worden met goede aarde, rui ge koemest onderin. Wat je erin kunt zetten? De inspira tie ligt op straat. Veel mensen zaaien er zonne bloemen in, maar die schij nen een onweerstaanbare aantrekkingskracht te heb ben op spelende kinderen. De meeste halen de bloei niet eens. In de aanvang minder opvallend en daardoor vaak gevrijwaard van voortijdige snoei, zijn allerlei klimplan ten. Onverwoestbaar bijna is de biuidssluier, zeker als hij enige jaren oud is en dan centimeters dikke, om elkaar heen gewrongen stammen heeft gekregen. Maar voor deze allesoverwoekerende klauteraar mag je het eerst wel met boven- of beneden buren op een akkoordje gooi en. Idealiseer de romantische omlijsting van je raam niet, want deze onstuimige groeier geeft heel wat werk als je prijs stelt op regelmatig ge lapte ramen. Klimmer Tegen mijn zuidgevel staat er een van zes jaar, die vorige zomer ineens de macht greep. Tot dan toe had hij het niet verder gebracht dan het raam op de eerste verdieping, waar hij tussen kozijn en muur een paar stengels wrong die zich door uitdijing vastzetten. Aarzelende gre pen naar een hogere positie werden door de wind ge smoord: de stengels die krul lend omhoog reikten, vonden geen houvast aan de dikke gladde regenpijp en zwiepten allengs naar beneden. Maar de vorige zomer bracht we ken zonder wind en de bruissluier zag zijn kans schoon. Meterslange stengels balanceerden omhoog en een paar kregen tenslotte een dakgoot steun te pakken. Toen ging het razendsnel: na een paar weken keken we vanuit het bed in een groen oerwoud, het raam ging nog maar een decimeter wijd open en het eerste groen ver hief zich boven de goot. Een gevaarlijke situatie, want de stengels kruipen on der de dakpannen tot het ze te donker wordt. Dan force ren ze zich een weg naar bui ten tussen de pannen door en wippen die daarbij op. Bij een fikse storm vliegen de dakpannen je om de oren en afgezien van de schade die je zelf moet betalen, er kan heel wat leed boven je eigen of andermans hoofd hangen. Het was dus kiezen tussen de aankoop van een dure ladder of het verlies van de bruidssluier. Ik heb het eerste maar gedaan, want een groene gevel is me heel wat waard. Toen waren de stengels al meters ver onder de pannen door gekropen. Noorden Een vaak gesnoeide bruidssluier bloeit al even uitbundig als hij groeit en tot laat in de zomer zonder op houden. Maar dat geldt al leen als hij uren achtereen in de zon staat. Voor noordelij ke muren is een andere klim mer veel geschikter. Klimop denk je, en dat is natuurlijk waar, maar ook vrij saai, ten zij je hem met een andere plant combineert. Doe dat dan met Hydrangea petiola- ris, die bij gebrek aan een betere naam ook klimhorten- sia genoemd mag worden. Je ziet deze gevelversiering veel te weinig. Met dikke bossen lucht- en hechtwortels hecht hij zich zelf aan de stenen. In juni en juli bloei hij met roomwitte schermen in zo'n overvloed dat er haast niets meer te zien is van het frisgroene eivormige blad. Hij hoeft niet per se op het noorden en bloeit in de zon het rijkst. Rozen houden van zon en van een goede bemesting, maar wie daar op zijn trottoir voor kan zorgen, kan nauwe lijks iets romantischers be denken. Neem dan een grote klimroos van een ouderwets soort, die nog geurt, en be denk dat een rode roos het mooist uitkomt tegen een witte muur, een gele beter leger, gewone bruinrode baksteen. Geveltoeristen Rozen moet je tegen de muur op helpen door de takken te binden aan ogen die je na boren en pluggen in de muur draait. Zo kun je ook stevig ijzerdraad spannen voor een clematis, een kamperfoelie (de tuinkamperfoelie Lonice- ra caprifolium bloeit al eind april tot half mei, de wilde Lonicera periclymenum van mei tot in juli), een blauwere gen of een passiebloem. De laatste is zo te betrekken bij' de bloemist: uit de pot klop pen en tussen de tegel poten, wel zorgen voor goede grond onder de tegels en veel koe mest. Maar als hij het een maal doet (tegen een zuid- of oostmuur, want hij groeit en bloeit alleen in de zon), dat is er geen houden aan. Je kunt zijn escapades langs de gevel beperken door niet hoger draden te spannen dan je wilt, maar ondergronds maakt hij uitlopers, die el ders tussen de tegels voor Een Leids huis, bedolven onder uitbundige plan tengroei opschot zorgen. Iemand die hem al jaren heeft, kreeg hem zomaar in de kamer, dwars door de vloer heen. Bin nenshuis heeft de plant staan bloeien zoals geen enkele op gepotte ooit zou kunnen doen. Er wordt wel aangera den de voet in de winter wat bescherming te geven, maar dat is nauwelijks nodig. Ik vergat het eens en toen moet de plant dagen achtereen meer dan tien graden vorst te doorstaan hebben gehad Even goed als klimmers doen jonge bomen het op de plek van een gelichte tegel. Pro beert het eens met een robi- nia, een lijsterbes, een es doorn. Voor beschutte, liefst ook zonnige plaatsen is de duivelswandelstok het pro beren waard. Vraag in tuin centra en kwekerijen naar Aralia elata. Zijn stekelige, nauwelijks vertakte stam zonder duidelijke knoppen doet in deze tijd van het jaar wat onwezenlijk aan, maar na april, als het geveerde blad zich rood begint te ont- vouwen, is het een tropische schoonheid die een hele straat een ander aanzien kan geven. Een enkele boom kan al een hele troost zijn in een verder kale straat en wie weet hoeveel buren je mee krijgt. Schaf nu een solide grasmaaier aan, die jarenlang zijn waarde bewijst, kies VD/ Zweden Kleurenbrochures ontvangt u bij portvrije inzending van deze adv. Husqvarna Ned. B.V Antw.no. 215, Amersfoort I naam adres plaats- Daylite kassucces Bij ii.inkoup D.iylile kas gratis capillaire mat V!»'y naar lengte van dc kas kwaliteit: Stormstcrk .roestvrij cn van onverwoestbaar aluminium keuze: Liefst 31 modellen van f.599,-'/„ f.3.-500,- krediet: Gespreide betaling door het Daylite Krediet Plan (tot 3 jaar) kompleet: Volledig pakket acces - soires. kijken: liet grootste kasscnccntrum in Nederland is dat van Daylite Inter national. Aimicrdamscstraalweg 29'. Industriepark Naurdcn -Mr Tel.; 02159-413 16, y~>A, I on or oorPirohlrsr in Leg er een Firebloc ir Steek 't aan en geniet ruim 2'l: uur van een gezellig vuur Op Uw gemak Haal ze per stuk of per doos bi) de bouw- materialenhandel en andere zaken. Adviesprijs 13 10 Firebloc dé brandstof voor élke open haard gemakkelijke gezelligheid 13654 n kwaliteitsprodukt van Ringlever Stuurde bon op JL voor informatie^3 In enveloppe opsluren naar ïa Doornekamp open haarden llf Utrechtsestraatweg 28 Nieuweqein Tel 1034021-312/8 DEN HAAG Je hebt verstokte lezers en je hebt bibliofielen Die lezers zitten meestal met hun neus in een verfomfaaid, dubbelgevouwen pocketboekje; bibliofielen reizen soms stad en land af om de hand te kunnen leggen op een boek. 't Boek is al heel oud, neem de boekrol van papyrus, het be schreven perkament, de binnen kant van boomschors, dat ge bruikten de Romeinen zelfs nog, het z.g. „liber", daar kwam het Franse „livre" van. Zo ging het ook aan de Germaanse kant, die sneden hun runen en in scripties in takken of plankjes van de beuk, en daar heb je 't al: boek, Buch, book, bok en bog Aaii 't boek werd steeds meer aandacht besteed. Oude hand schriften werden verlucht met prachtige miniaturen, die eerst alleen maar een beginletter ver sierden, maar later uitgroeiden tot paginagrote kunstwerken lijk het is van hem een uitge sproken mening los te krijgen. Vast staat echter, dat juist zo'n kind dat zelf zo wonderlijk en eigenzinnig met de interpretatie van de werkelijkheid om springt, van anderen en vooral van volwassenen, een zo essen tieel en duidelijk mogelijke weergave van die realiteit ver langt. Een lange inleiding om te komen op de tentoonstelling „Shephard, illustrator van Win- nie-lhe-Pooh, tot 22 mei in het Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum, Den Haag. want die was in 1904 al de hel dere eenvoud zelve Ernest Howard Shephard werd op 10 december 1879 in Londen geboren en in 1904 verschenen zijn eerste illustraties in een uit gave van Thomas Hughes' „Tom Brown's Schooldays hij heeft ook meer dan dertig jaar voor het beroemde tijdschrift Punch getekend. Na de uitvinding van de boekdrukkunst begon de houtsnede de tekening te ver dringen, de 17e eeuw bracht de koperplaat, de gravure en tegen het begin van de 19e eeuw voeg de de uitvinding van Senefel- der, de steendruk, de litho zich bij deze reeks van mogelijkhe den, die in de2e eeutv uitgroei den tot bijna volmaakte repro- duktietechnieken. En daarmee sloeg men uiter aard ook meteen aan 't opvoe den. Kinderboeken werden al spoedig „modern" geïllustreerd. Veel artistieke ouderen waren meteen enthousiast, zo werd het kind reeds op vroege leeftijd geconfronteerd met ei gentijdse vormidiomen. Maar wat de reactie van het kind aangaat: iedereen die zelf kinderen heeft, weet hoe moei- Milne, ook een redactielid van Punch, stemde erin toe dat er een aantal van zijn „When Wc Were Young" - gedichtjes voor dat ze in boekvorm zouden wor den uitgegeven in Punch zou den verschijnen. Shephard werd gevraagd een aantal van de gedichtjes te illustreren. Dat sloeg zo aan bij het publiek dat hij voor Milne bleef illustreren, met als toppers „The house at Pooh Corner" en „Winnie-the- Pooh Tussendoor en daarna illus treerde hij nog vele andere kin- derboeken op die heerlijk luch tige en vanzelfsprekende ma nier waarvan hier een paar voorbeelden te zien zijn. Het museum biedt veel meer. 't is aan de Prinsessegracht. Den Haag en je kunt er op werkda gen van 13 tot 17 uur gratis terecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35