ZELF DOEN: spiegel van deze tijd FILMCAMERA: Iedereen kan zelf kleur vergroten Kleinbeeldfilm weer helemaal terug dertien procent van de gezinnen heeft er een Een nieuwe lente! jll POCKET CAMERA door Jan Kleyn VRIJDAG 18 MAART 1977 33 Op het ogenblik is er in 13% van alle gezinnen een filmca mera aanwezig. Dat is erg veel, maar het eind is nog niet in zicht, want smalfil- men raakt IN. Er zijn came ra's voor pakweg 125,- vol automatisch en probleem loos te bedienen voor elke leek. Er zijn camera's voor 5000,- zo enorm verfijnd dat zelfs vaklui er verlekkerd naar kijken. Daartussen in is er een came ra voor elke beurs en elk soort gebruik dat men wenst. Velen denken, dat smalfil- men ontzettend technisch en moeilijk zou zijn. In de prak tijk valt het allemaal erg mee. De belichting wordt bij praktisch elke camera „vol automatisch" geregeld. De scherpte instellen echter moet u meestal zelf doen. Dat is overigens een kwestie van routine. Daarbij zijn de mees te camera's ook weer voor zien van een scherpstelsys- teem, waardoor het nauwe lijks problemen geeft. Systemen Er zijn twee filmsystemen Super 8 en Single 8. Beide hebben één formaat film, dat precies 8 mm. breed is. De cassettes echter verschillen wel. Single 8 heeft een platte cassette, waardoor ook de ca mera platter en wat compac ter is. Daarbij zitten de spoe len bij Single 8 „boven el kaar" en van Super 8 naast elkaar in de cassette ge bouwd. Bij Single 8 kun je de film altijd, en over de volle lengte terugwikkelen (voor b.v. bepaalde dubbelopna men). Bij Super 8 gaat dat alleen als uw camera is voor zien van een z.g. overvloeiau- tomaat. De Single 8 film is gemaakt op een onderlaag van polyester, zodat u deze moet plakken met tapes, die in elke fotozaak verkrijgbaar zijn. De Super 8 op tri-, acetaat, dat u desgewenst met z.g. filmkit kunt plakken. Geluid Zowel van Single als van Su per 8 zijn er tegenwoordig camera's in de handel die de mogelijkheid hebben van di- rekte opname van beeld en geluid! Wel moet men er dan een speciale geluidsfilmcas sette in stoppen. Op die ge luidsfilmcassette is, aan de zijkanten een geluidsbandje geplakt. Aan de perforatie kant een zeer dun ba lansspoortje, aan de andere kant het echte geluidsspoor. Draaien we zulke films af op een geluidsprojektor, dan ho ren wij alles wat wij eerder filmden met geluid terug. Dus het kinderfeestje, de eerste schooldag van Yvonne en het Huwelijk van Neef Ka- rel en Mientje met het „Ja woord" erbij en lip synchroon! Wat te kopen? Wie kinderen heeft of ze krijgt en uit is op pure levens- 0117echte herinneringen ad viseer ik de aankoop van een geluidscamera. In elke ge luidscamera kan n.l. ook een gewone z.g. stomme filmcas sette worden gebruikt. Dat is voor niet zulke belangrijke momenten. Mocht er echter iets speciaals voorvallen dan is een geluidscamera natuur lijk ideaal. Je hoort jaren la ter de eerste woordjes van kleine Mien weer glashelder klinken. Een geluidscamera kost, in de allersimpelste vorm, maar wel met automa tische belichting ca. 500,-. Er zijn geluidscamera's als b.v. de Agfa MOS Movexoom 10 Sound, die bijna elke technische truc en filmmoge- Ben eenuoudige pakcame- ra voor cassettes 126 (Insta- matic) probleemloos came ra 'tje. lijkheid in zich bergen, zodat de filmgekken ook daar aan hun trekken kunnen komen. Die goedkope camera is de GAF XL Sound, zonder zoommogelijkhëid maar een bijzonder prettig begin nerstoestel. Wie zonder geluid en zeer probleemloos filmen wil koopt bv. de Eumig Mini 3 die is uitgerust met een zoomlensje, maar een van een bepaald fixfocussysteem. Je hoeft niets in te stellen, het is altijd raak wat u maakt Andere simpele toestellen zijn er bv. bij de Sankyo's, waarbij ik voor de beginners de Sankyo CM 400 tip. Voor hen die iets bijzonders willen op gebied van filmen met geluid is er de kostbare, maar bijzonder mooie Beau- lieu 5008 S. Een camera die ook vaklui gebruiken. Verder de Nizo Sound 2056. Toestel len met pakweg lOx zoom en verschillende technische mo gelijkheden. Stomme came ra's met legio trucsystemen zijn bv. de kostbare Leicina en de Canon 1014. Als warme broodjes zijn ze verkocht, de zeer kleine pocketcamera's. Ze kun nen in een damestasje, een vestzak of een kinderbroek zak gestopt worden. Ze zijn klein en dienen als „altijd bij de hand"-camera. Ze zijn er vanaf pakweg 50.- tot 500,-. De goedkoopste zijn eigenlijk mooi-weer- toestelletjes. Men moet daarom van die erg goedko pe pockets geen hoge ver wachtingen koesteren ten aanzien van de scherpte. Ze leveren bij helder weer een redelijk aardige foto of print. Voor moeilijker din gen zijn ze niet geschikt. Toch zijn er pocketcame ra's (formaat 110, dat is het filmtype) met kwaliteits ob jectieven, van echt glas. De goedkope pockets hebben een lensje van plastic. De duurdere typen bv. de Mi- nox 110 EL of de Canon ED 110 geven een uitstekend scherp negatiefje, dat zich zelfs leent tot vergrotingen van b.v. maximaal 13x18 cm. of voor het maken van dia's. De meeste mensen kennen het normale dia van 24x36 mm. Dat er in het kleine formaat ook prima dia's zijn te maken is bij kenners bekend. Agfa levert zelfs een speciale diaprojektor voor het 110 dia, alsook Leitz. De belichting is voor het maken van dia's kri tisch, maar de kwali- teitspocketshebbeneen vol automatische belichting, soms zijn ook daar vol- elcktronische apparaten voor dat doel ingebouwd. Geluidscamera Sankyo 40 S. met speciale richtmicro foon, 4x zoom. door Han Dieman Men kan zich afvra gen hoe in de pas achter ons liggende jaren een tijd waarin het in econo misch opzicht in Ne derland toch echt niet zo best ging de doe-het-zelf- handel zich heeft kunnen ontwikkelen in een tempo dat niet onderdeed voor dat van de veel bete re tijden die we daar vóór gekend hebben. Terwijl heel wat be drijfstakken al erg blij zijn met handhaving van de „status quo", en vele andere hun omzetten hebben zien teruglopen, wordt in de dhz-branche stelselmatig méér besteed. De groei is zelfs spectaculair: naar voorzichtige schattin gen is in 1976 in totaal een kleine 2 miljard omgegaan, on dat betekent ten opzichte van 1975 een groei van ca. 20 procent. Voor 1980 zal de to- taie omzet in deze sector de 3 miljard hebben gepasseerd. Verschuivingen Dat wil niet zeggen, dat er in de dhz-branche geen con juncturele ontwikkelingen te zien zijn geweest. Integen deel, de verschüivingen wa ren niet van de lucht. Was de zgn. „bouwmarkt" zo'n vijf jaar geleden nog een inciden teel verschijnsel, thans ziet men deze „supers" alom ver rijzen. Enkele grote organisa ties hebben deze nieuwe ont wikkeling in de hand. Het pu bliek kiest kennelijk welbe wust voor de grote zaak, waar nagenoeg alles op dhz-gebied te koop is, en waar je op basis van zelfbediening alles watje nodig hebt op een karretje laadt, om het in de auto mee te nemen. De bouwmarkten en supers zijn immers mees tal gesitueerd aan de rand van een gemeente, of op een industrieterrein, waar plaats is voor voldoende auto'6! De kleine zaak, in de smalle De ontwikkelcentrales van kleurenfilms draaien op volle toeren zomer en winter. Er is geen stille tijd meer. In de maanden vlak na de vakan ties is het overigens wel bij zonder druk, want dan ko men er zo'n 100.000 kleuren films per dag, binnen. Nu, in het voorjaar zijn dat maar 20—30.000 stuks! Het heeft er de schijn van alsof de donkere kamer, waar vroeger menig amateurfoto graaf mee dweepte zijn lang ste tijd heeft gehad, en toch telt hij weer mee! Zwartwitfotografie is nog steeds in. maar kleur is bezig aan een opmars Zelf kleuren foto's ontwikkelen en vergro ten is de grote rage aan het worden. Men kan zelf kleur- negatieven afwerken, maar ook de eigen kleurendia's vergroten tot fraaie platen. Hoe is dat mogelijk, dat het schijnbaar moeilijke werk van kleurvergroten zo in de belangstelling raakt? Heel simpel, door de sterke ver eenvoudiging van de syste men. Minder baden, nauwe lijks meer dan bij zwartwit. Minder gevoelig wat de tem peratuur van de baden be treft. Betere en vooral handi ge apparatuur. Nieuwe mate rialen om de foto's op af te drukken. Er is een soort revo lutie gaande, die heeft ge zorgd voor een ware omwen teling. Er zijn, dat is logisch, ver schillende systemen. Bekend is dat,van Cibachrome (II- ford) waarmee men vrij een voudig, vergroting van kleu rendia's kan maken illford Nederland J. Rebelstraat 5 Amsterdam). Onze eigen fo to-industrie Amaloco in Om men brengt een compleet ontwikkelpakket en bijbeho rend filtersetje in de handel (Foto Film Fischel, Pb. 88, Amsterdam) Daarnaast zijn er natuurlijk ook van Agfa ontwikkelsets met pakketjes die men alleen maar volgens de gebruiksaanwijzing be hoeft op te lossen. (Agfa Ge- vaert Polakweg 10-11 Rijs wijk). Dan heeft ook Kodak van zich laten horen door een complete Hobby-foto-Service voor kleurenenthousiasten. Van Kodak kan men een handleiding in handige boek vorm kopen, waarbij dan nog een compactcassette waarop een gesproken toelichting op het hele proces van vergro ten. filteren en ontwikkelen. Met die cassette is een tijdklok al feitelijk overbo dig. omdat de cassette (in el ke cassetterecorder te ge bruiken) keurig op tijd, elke handeling aangeeft. Ook al weet je niets van ontwikke len af, er komt toch een goe de afdruk. Filterkop Moderne vergroters bezitten een filter of kleurenkop. Daarin zitten de drie voor naamste filters ingebouwd. Een vergroter met een kleu renkop is natuurlijk het sum mum van eenvoud. Overi gens kan het met een simpele filterlade, (tegenwoordig standaard bij elke vergroter) en losse filters ook al heel goed werken. Kodak brengt net een gloed nieuwe set filters voor het beoordelen van kleurenfoto's in de handel. (Kodak Nederland Postbus 1000 Driebergen Hobby- Fotoservice). Hoewel het beoordelen van de juiste filters en de kleuren „op het oog" en met bepaalde goedkopere hulpmiddelen best te doen is, zijn er sinds enkele jaren ook zgn. kleu renanalysen in de foto- handel. Men plaatst een lichtgevoeli ge cel onder de vergroter zo dat het licht daarvan de cel treft, afhankelijk van de kleur van het detail van ne gatief of dia. krijgt men dan een bepaalde uitslag op de meters van de analyser door, hetgeen correspondeert met een bepaald filter. Onze eigen elektronische industrie Phi lips brengt sinds kort een goedwerkende analyser in de handel voor ca. 500,-. Vroeger verbleekte een kleu renfoto tamelijk snel, verloor aan frisheid. Tegenwoordig is dat sterk verbeterd. Toch blijft het raadzaam een kleu renfoto niet tegen het raam te hangen. Het lijkt alsof de klein beeldfilm, formaat 24x36 mm. even weg is geweest. Ze ker, de serieuze amateur met zijn eenoogspiegelreflex met verwisselbare lenzen, is het formaat dat door Oscar Bar- nack (uitvinder OerLeica) werd gelanceerd, nooit ont- trouw geworden. De gewone amateurfotograaf leek voor goed te hebben gekozen voor het pocketformaat 110, met de platte en handige camera voor in de broekzak. De kleinbeeldcamera is ech ter teruggekomen. Nu is er een „nieuwe generatie" van KB-toestellen. Zeer compact, nauwelijks groter dan een pakje kingsizesigaretten, vol automatisch, vaak vol- electronisch! Op de foto to nen wij u een dergelijke com pact toestelletje, de nieuwe Agfa Optima Het mecha nisch gedeelte is volledig ver vangen door de elektronica. Sluiter en diafragma worden progressief geregeld van 1/30 tot 1/1000 seconde door een volledig elektronisch sys teem. Ook het flitsen kan door de camera, bij voorkeu ze van een bepaald diafrag ma worden geregeld, als er een programmeerflitser op de camera wordt geplaatst. Zoals gezegd, deze compact kleinbeeldtoestelletjes wor den momenteel bij duizen den verkocht en terecht. Het fraaie 24x36 mm. formaat ga randeert goede vergrotingen en frisse kleurenprints. Eénoogspiegel Grote wens van menig aan komend amateurfotograaf is de eenoogspiegelreflex. Deze camera dankt zijn naam aan het feit. dat er een enkele lens aanwezig is, in tegenstelling tot de vroeger veel gebruikte tweeoogreflex. Bij de een oogspiegelreflex, die wij hier na als SRcamera zullen aan- a. zeer snelle sluitertijden tv bv. 1/lOOOe of korter be reiken. b andere lenzen in de camera plaatsen bv. een telelens of groothoeklens. Telelenzen halen het beeld dichterbij, groothoeklenzen maken alles kleiner zodat men „meer op de foto of dia" kan krijgen. Er bestaan zelfs zoomlenzen, lenzen met een variabel brandpunt, zodat deze tege lijk de functies met meerdere lenzen verenigen. Het formaat van de SRcame ra is eveneens het vertrouw de formaat 24x36 mm. Als veelzijdige camera, naar wens ook uit te rusten met hulpstukken voor macrofoto grafie (opnamen met de af beeldingsmaatstaf van 1:1, dus bv. insecten op ware grootte) heeft dit type een snel groeiend aantal gebrui kers. duiden, kijkt men „door het opnameobjectief" via een schuinstaande spiegel. Deze spiegel kaatst het beeld door naar een prisma, vandaar naar het oculair. Bij de opna me klapt de spiegel heel even weg en laat de lichtstralen vrij, zodat het negatief kan ontstaan op de film. Deze spiegel, tegenwoordig vaak een zgn. quickreturnmlrror, „snelterugspiegelonder breekt het beeld zo kort, dat wij dit nauwelijks zien. Het voordeel van de SRca mera is, dat de sluiter zich niet vooraan achter het ob jectief bevindt, maar achter in het toestel en wel als een gordijn waarin een uitspa ring. Deze gordijnsluiter (ook wel een reeks metalen lamel len, trekken snel langs de film, waarbij de uitsparing de belichting tot stand doet ko men. Door deze constructie kan men: Agfa Optima, de nieuwe Electronlsche en compacte camera voor kleinbeeld 24x36 mm. Eenoogspiegelreflex, met verwisselbaar objectief Een zaagtafel, met een daar onder bevestigde (complete) handcirkclzaagmachine bena dert de „echte" vaste cirkel zaagmachine al heel aardig. winkelstraat, kan daar moei lijk tegenop. Verscheidene dhz-winkels hebben dan ook het veld moeten ruimen. Het vinden van een adequaat antwoord op de activiteiten van de „grote jongens" is voornamelijk een kwestie van specialiseren. Uit die filo sofie zijn de speciaalzaken, bijvoorbeeld op het gebied van wanden en vloeren, opge komen. Overigens vaak ook al weer als deeltjes van een door grote ondernemingen opgezette ketens, waarin de detaillist als franchisenemer optreedt. Werkloosheid Diverse factoren zijn van di recte invloed op het feit dat de omzetten in dhz- produkten nog altijd stijgen. Hoewel ook in deze branche de prijzen bepaald weinig neiging tot constant blijven' vertonen, en het gezinsinko men met meer zorgvuldig overleg wordt besteed, is de loop naar de dhz-winkel niet in de knel gekomen. Immers, terwijl de prijzen voor mate rialen en gereedschappen in het totale conjuncturele pa troon meestijgen, wordt ook door derden verrichte arbeid steeds duurder. Zelf doen blijft te allen tijde goed koper! Ook de zorgwekkende werkloosheidscijfers hebben de dhz-branche niet zichtbaar aangetast. Wellicht is eerder sprake van het te gendeel. Wie werkloos is, heeft alle tijd en dank zij de sociale voorzieningen in dit land toch wel de gelde lijke middelen om wat plan ken, een zaag, een pot verf enz. te kopen. Er zijn wel on dernemers in de dhz-sector die betogen dat de werkloos heid eerder een stimulerende invloed op de omzet heeft ge had, dan een remmende! Wellicht speelt ook een psy chisch element mee in deze ontwikkeling: wie „in de w.w. loopt" en zijn opgedrongen vrije tijd vult met onder houdswerk aan het huis, het maken van dingen waarvoor hij vroeger geen tijd had, hoeft zich niet zo nutteloos en uitgesloten te voelen als de werkloze die niets anders weet te doen dan de krant nog maar eens lezen. Heeft de huidige maatschap pelijke situatie ook bijgedra gen tot het ongekend hoge bezoekersaantal van bijv. een beurs „Karwei"? Het is zeker niet ondenkbaar. Die beurs is de jaarlijkse wa penschouw van de hele dhz- handel, en als zodanig een thermometer voor wat er in die wereld omgaat. Gereedschappen Nu is het „aflezen" van die thermometer niet zo'n een voudige zaak. Je kunt niet zo maar een eventueel nieuwe trend constateren Eén ding is wel heel duidelijk: de Ne derlandse doe-het-zelver gaat hoe langer hoe meer met pro fessioneel gereedschap wer ken. En ook de specifiek voor de amateur ontwikkelde pro- dukten worden kwalitatief steeds beter. Voor beide ont wikkelingen zijn voorbeelden aan te wijzen. Zo is wat de gereedschappen betreft, de voorkeur voor complete elektrische machines thans groter dan die voor hulpstuk ken op de boormachine Een boormachine blijft, als aandrijfbron voor bjv een cirkelzaag-hulpstuk of een vlakschuurmachine, in som mige opzichten toch altijd een compromis. Het aankop pelen, verwisselen enz. van de hulpstukken kost tijd, en lang niet in alle gevallen le vert de boormachine het ge schikte aantal toeren. Boven dien is de combinatie met hulpstuk soms een omvang rijk geheel, dat niet zo prettig (ongebalanceerd) in de hand ligt. De complete elektrische handgereedschappen, dus elk met eigen motor, hebben al die nadelen niet. Ze zijn alleen wél een stukje duur der. Voor vele doe-het-zelvers blijkt dat niet zo'n bezwaar te zijn. Overigens hebben en kele fabrikanten brood ge zien in een „derde generatie" van elektrische handge reedschappen; ze brengen een basismotor (dus beslist geen boormachine) waarop machinedelen in enkele se conden kunnen worden „aan geklikt". Dit systeem, zoals bijv. „X maal Click" van Kress, is goedkoper dan een reeks afzonderlijke complete machines, omdat je immers maar één motor hoeft te ko pen. Uiteraard kun je er met een speciaal daarvoor be stemd machinedeel ook een boormachine van maken, al heeft die dan een vorm die voor het verrichten van het gewone boormachinewerk even moet wennen. Verder zijn in de ge- reedschappensfeer verschijn selen als een cirkelzaagblad met hardmetalen tanden (tot voor kort zelfs voor de profes sionele zager een opmerkelij ke nieuwigheid!) typerend voor de vraag naar het beste materiaal, vanuit de rijen der doe-het-zelvers. Wanden Een uiterst belangrijk dhz- gebied is: wand- en pla fondbekleding. Wat daarin aan nieuws te bespeuren valt, is veelal een kwalitatief bete re uitwerking van wat al be stond. De stijging in omzet in deze sector (in 1975 zo'n 10% van het geheel, wat ca. 1,6 miljard omvatte) is waarschijnlijk voornamelijk te danken aan de hogere vier- kante-meter-prijzen die de consument bereid is te beta len. Maar naast de werkelijk dure wandbekledingen, zoals houtprodukten van zo'n vijf tig gulden per m2, blijven een voudige maar decoratieve sierpleisters, die maar enkele guldens kosten, erg in trek. Ze hebben bovendien tot voordeel, dat ze zich erg een voudig laten aanbrengen. Lijm en Ook in de lijmsector wordt het de doe-het-zelver steeds gemakkelijker gemaakt, al lijkt het er soms wel op dat hij gaandeweg door de bo men het bos slechter kan zien. Ook hier raken nl de professionele en de dhz-sfeer elkaar steeds dichter Twee- componentenlijmen zijn al heel gewoon, en zelfs de vrees voor dingen als cyano- acrylaatlijmen gaat verdwij nen. Hoewel dit toch een goedje is, dat met uiterste voorzichtigheid moet worden gehanteerd. Opvallend is dat de laatste tijd een van de meest mar kante dhz-problemen (nl. hoe zet je twee stukken materiaal haaks aan elkaar) onderwerp van research is geweest bij de fabrikanten van dhz- handigheden. Zo kwamen er maar liefst ineens drie spe ciale pluggen voor verbindin gen op de markt, die vooral voor het verbinden van spaanplaatmateriaal erg handig zijn. Het zijn hulpmiddelen die be paald niet voor volstrekt linkshandigen zijn uitgevon Schurcn met een complete vlakschuurmachine (met vas te motor), het werkstuk in een handige, veelzijdig bruikbare amateur-werkbank. den. De fabrikanten wetn in tussen wel dat ze niet met een markt van halfzachte prutsers te maken hebben. Hun uitgangspunt was de be trekkelijke onhandelbaar heid van spaanplaat, waarin je kops nu eenmaal niet doeltreffend kunt spijkeren, nauwelijks kunt schroeven en waarbij lijmmethoden ook niet de beste oplossing ge ven. Jet-deuvels, harpoen- bouten en hoe ze mogen he ten, moeten met overleg, en vooral na nauwkeurig boor- werk, worden gemonteerd, waarna ze dan ook even sterk verbinden als vroeger de roemruchte zwaluwstaart. Meubelbouw Intussen bijkt ook weer te worden voldaan aan de nog altijd levende vraag naar meubelbouwsystemen. De aloude bouwpakketten voor kastjes enz. zijn nagenoeg verdwenen; de leveranciers van destijds zijn niet in staat geweest de ontwikkelingen in de markt bij te benen. Wat nu onlangs is gelanceerd, is een meubelbouwsysteem, waar mee Je letterlijk alles kunt maken: hele kastenwanden. maar ook klelnmeubeltjes. scheidingswanden, hang- en legkasten, ombouwmeubels voor kolommen, inbouwmeu- bels voor hoeken en nissen, enfin een in vele opzichten grenzeloos bouwsysteem. Het geheim? Een „module" van 2 cm wat de indeling be treft, waarbij je dan alleen de systematische perforatie in de staande delen voor lief moet nemen. Die gaatjes zijn trouwens best nog decoratief ook. Dit nieuwe IP-systeem, zoals het heet, zal ongetwij feld een gat in die turbulente dhz-markt opvullen. Voorlichting Dat zelf doen geen rage van voorbijgaande aard is ge weest, zal uit het voorgaande wel duidelijk zijn. Wie dat nog niet gelooft, moet bij voorbeeld op een zaterdag maar eens in een grote dhz- zaak rond kijken. Tussen de vele van wanten wetende doe-het-zelvers die daar hun spullen voor de volgende klus uitzoeken, lopen ook wel wat aarzelende beginners Zowel voor hén als voor de onderne mers in de dhz-branche ho pen we dat vooral zij aan hun trekken komen als het gaat om misschien wel het allerbe langrijkste dhz-artikel: goede voorlichting! Die moet de winkelier kuknnen geven, maar in de eerste plaats is de fabrikant van al dat moois en al die handige spullen verantwoor delijk voor een exacte, begrij pelijke informatie. Daaraan mankeert het helaas nog wel eens. Een voortreffelijk dhz- produkt is voor de amateur nauwelijks van waarde, als hij niet meteen begrijpt wat het is, waarvoor het dient, hoe het gebruikt moet wor den. Hij gaat dan soms naar huis met een artikel dat misschien niet kan tippen als dat kwaliteitsprodukt, waar bij een kortzichtige leveran cier geen „know how" heeft verpakt. Als deze beknopte overpeinzing dan met een bruikbaar advies voor de ge middelde doe-het-zelver mag worden besloten: overtuig u er te allen tijde van dat wat u koopt, thuis geen problemen hoeft te geven. Voor de prijs die u moet betalen, mag u ook een behoorlijk stukje op de doe-het-zelver afgestemde voorlichting eisen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33