f r°uVtf Mooi en makkelijk de zomer tegemoet Vakman word je er niet, maar een klus leer j e wel opknappen Advies van architect niet altijd dure zaak Doe-het-zelfcursus op vele plaatsen Een nieuwe lente! AMBACHTSCURSUSSEN VOOR IEDEREEN Kampeer vakanties betekenen weinig bagage. Van Schiesser hemdje en broekje, ook als zonnepakje te dragen. Het is zo vreemd niet meer om in december een bad pak of een zonnejurk aan te schaffen. Vrijwel het hele jaar is er badkleding te koop. Het beste kan men zich nü oriënteren voor de zomer. want op het ogenblik is de voorraad van de nieuwste mode uit gebreid aanwezig in de winkels. Wie wacht loopt de kans op een beperkte keus omdat het meeste uit verkocht is. Na de opkomst van minis- cule bikini's en tanga's heeft het ééndelige badpak weer terrein gewonnen. Veel vrouwen, ook jonge, hebben ontdekt dat een mooi gesneden badpak hen flatteuzer staat dan een bi kini. De badpakken van nu zijn bepaald niet meer de voorgevormde harnassen van een paar jaar geleden. Lycra bijvoorbeeld zit als een tweede huid en werkt toch licht corrigerend. Door goed uitgedachte bus te-verwerking zijn voorge- vormde cups meestal niet nodig. Wie toch een bikini wil dra gen, om helemaal bruin te worden, kan kiezen uit de meest uiteenlopende mate rialen en modellen, vaak vergezeld van bijpassende badjassen, omslagrokken, halter jurkjes, kaftans en bloussons. Ideaal is de mogelijkheid om afzonderlijk verkrijg- bare broekjes en bo- I venstukjes te combineren, \eker als het om afwijken de maten gaat. De meeste f\rj warenhuizen verkopen de- kJC ze combinaties en de prijs ligt dan rond de dertig gul- y j den. Naast uni, in alle kleu- ren van de regenboog, streepjes en kleine bloe- metjes, zijn het vooral lu- I rex, jungle dessins en Ha- wai motieven toonaange vend voor dit seizoen. Anne mar ie Lücker Blousson en bikini van paars met goud doorweven stof van Marielle Bolier. door Annemarie Lücker De laatste jaren worden we overspoeld met bladen en tijdschriften over wonen, interieur, bouwen en verbouwen. Veel mensen halen er hun voorlichting uit. Ze oriënteren zich in ver band met aanschaf of verbouwing, of ze genie ten alleen maar van de sfeer die de vele ideëen op de foto's weergeven. Toepassing van die plaatjes blijkt in de praktijk vaak te gen te vallen, omdat het plan niet aansluit bij de rest van het huis of omdat er halver wege technische moeilijkhe den naar boven komen die niet voorzien waren. De hang naar gezelligheid (vooral die van vroeger) neemt zulke vor men aan dat het wonen er door in het gedrang komt. Het imposante leren bankstel dat er in de winkel zo prachtig bij stond, is een sta in de weg eenmaal thuis in de kamer. „De buurman", hoe raar het ook klinkt, dient nog steeds als belangrijke graadmeter bij het bepalen van het inte rieur. Kijk maar eens 's avonds wanneer de lichten branden in een doorsnee nieuwbouw wijk en tel de ge lijkenissen in de verschillen de huizen. Terwijl de leefsitu atie en de gezinssamenstel ling bij iedereen weer anders en dus ook het wensenpak ket wat indeling en inrichting betreft. Open keukens en zitkuilen staan nog steeds boven aan het verlanglijstje van veel mensen. Maar in de praktijk blijkt een open keuken toch niet zo iedeaal te zijn en de zitkuil belemmert op den duur de mogelijkheid van een andere indeling van de woonruimte. En wat is er tenslotte leuker dan schui ven in een kamer waar je een beetje op uitgekeken raat? We verkijken ons allemaal wel eens, gelukkig is dan niet zo erg als het om een nieuw bloesje gaat. Verbouwingen en veranderingen in huis gaan gepaard met tijd, ener gie en meestal met grote fi nanciële offers. Veel mensen denken dat het in schakelen van een archi tect of een binnenhuis architect bij verbouwing of indeling hun gigantische be dragen gaat kosten en dat je alleen bij een architect kunt aankloppen als het om het bouwen van een nieuw huis gaat of om de totale herinde ling van een bestaand huis. Tarieven Zowel architecten als binnen huis-architecten kennen uur- en dag- tarieven. Voor het advies van een architekt is dat 264 per halve dag, een binnenhuisadviseur vraagt 60 per uur of 240 voor een halve dag. Vaak komt men thuis een heel eind met zo'n gesprek, de kosten verdienen zich vanzelf terug want door vakkundig advies wordt het wonen, werken en dus het leven een stuk makkelijker en prettiger. Een architect werkt met totaal ruimte gebruik, iets wat de meeste leken niet kunnen „zien". Sinds enkele jaren bestaan er architecten-winkels op niet commerciële basis, waar des kundigen kostenloos infor matie geven op vragen over bouwen, verbouwen, wettelij ke voorschriften, vergunnin gen, subsidies en over reno vaties. Er zijn veel vragen over ge- luids- en temperatuur- isolatie, over kleur, materi aal, verlichting en over inde ling van buitenruimten, zo wel van wijk, straat, tuin, ge vel als van balkon. Verwacht niet meteen een pasklaar plan of ontwerp, de mensen van de architecten- winkel zullen u eerder op het juiste spoor zetten om ideëen te verwezelijken. Instantties Kan men uw vraag niet be antwoorden, dan wijst de architectenwinkel u de weg naar instanties die dat wel kunnen. Documentatie materiaal is volop aanwezig, er zijn foto's van uitgevoerde werken, er is een catalogus op onderwerp over meubelen en er liggen lijsten met na men, adressen en tarieven van architecten en adviseurs. Ga niet zomeer in het wilde weg praten, maar neem ge richte informatie mee zoals tekeningen, afmetingen of fo to's en maak liever eerst een afspraak. De architectenwinkel in Amsterdam is elke donderda gavond geopend van 7 tot 9 uur en is gevestigd bij „Stich ting Wonen" Leidsestraat 5. Voor informatie over archi tectenwinkels elders in het land: B.N.A. Keizersgracht 321, Amsterdam. Telefoon 020-228111. VRIJDAG 18 MAART 1977 29 door Noud van Iperen AMSTERDAM In de veelbezongen Jordaan en wel aan de Anjeliers straat 89 klinkt op een aantal maandag-, dinsdag- en donderdag avonden ook het lied van de doe-het-zelf-arbeid. De Volksuniversiteit Amsterdam geeft op die avonden in samenwer king met de Stichting Doe-Zelf-Scholen cur sussen, om de doe-het- zelver praktische vak kennis en materiaalken nis bij te brengen, om zelf eenvoudig onder- houds- of reparatiewerk in huis te kunnen doen. De (zes verschillende) cursus sen worden niet gegeven door bevoegde leraren, maar door vakmensen uit de praktijk; vaklieden die dagelijks in het „burgerwerk" op hun vakge bied leiding geven, en die zo doende het gebied van a totz beheersen. Deze mensen zijn door de leiding geselecteerd op vakbekwaamheid en pe dagogische kwaliteiten. Óm elke deelnemer en deel neemster de nodige begelei ding en aandacht te kunnen geven, is er een maximum aantal deelnemers/deel neemsters van dertien aan el ke cursus. Man en vrouw Mannen en vrouwen, jong en oud doen met toewijding aan deze cursussen mee. Het is bijzonder interessant te zien hoe een huisvrouw naast een student, de autoverkoper naast de (vrouwelijke) bankbediende, de arts naast de jurist geconcentreerd aan het metselen, stukadoren, loodgieteren, schilderen (in clusief behangen en glaszet ten) of aan het timmeren zijn, dan wel de karweicursus vol gen om kleine klusjes onder de knie te krijgen of later een of meer van de „echte" vak cursussen te gaan volgen. In dit verband is het wellicht aardig op te merken, dat de laatste karweicursus uit alle maal (dertien) vrouwen bestond. Bij alle cursussen is het zo, dat wordt begonnen met de behandeling van de materia len, de benodigde ge reedschappen en het gebruik daarvan. De theorie wordt bovendien nog op stencil aan elke cursist ter hand gesteld. Daama wordt onmiddellijk tot het „echte" praktijkwerk overgegaan, want het accent van de cursussen ligt op het zelf doen. Zes avonden Tijdens de zes cursus avonden van elk drieëneen half uur wordt alles, dat wil zeggen alle handelingen, door de leraren gedemon streerd. Zo worden bijvoor beeld met de deelnemers aan de metselcursus eerst de ge- reedschapsleer en het ge bruik daarvan behandeld. Daarna wordt overgegaan tot de grondslag van goed met selwerk; het aanmaken van specie, het stellen van profie len, het gebruik van het met- selkoord, lagen maken en af- schijven. Met deze kennis in het achterhoofd wordt door de cursisten, onder toezicht en aanwijzingen van de le raar, een fors stuk halfsteens metselwerk opgetrokken met haakse wand. Hierin wordt een gat van vijftig bij vijftig centimeter uitgespaard, waarna het geheel wordt af gewerkt met een rollaag. De verschillende voegsystemen worden hierbij niet vergeten. Het aardige is dat iemand, die deze cursus heeft ge volgd, zelf bijvoorbeeld een leuke schoorsteenmantel kan metselen. Niet duur De kosten van de cursussen zijn op zich niet hoog. Voor metselen, timmeren en lood gieteren is het cursusgeld 195 en voor schilderen, stu kadoren en de karweicursus 180. Hoewel dit „aardige" bedragen zijn (die in het ko mende seizoen nog omhoog zullen moeten), dekken zij in de praktijk amper de leskos- ten, bestaande uit het ge bruik van gereedschappen, instrumenten, materialen en een vergoeding voor de docent. Omgerekend tegen het aan tal lesuren, komt het cursus- Zelf loodgieteren: niet alleen voor mannen. geld op nog geen tientje per uur. Bovendien is zo'n bedrag vaak snel „terugverdiend". Een eenvoudig karweitje als een nieuw leertje in een lek kende kraan kan inclusief de kosten van voorrijden al gauw dertig gulden kosten. De doe-het-zelver kan het eu vel echter zelf verhelpen met een leertje van een paar kwartjes. Het gereedschap hoeft geen probleem te zijn. De doe-het- zelver heeft geleerd ermee om te gaan en kan bovendien na afloop van de cursus een set gereedschap tegen gere duceerde prijs kopen. Een kijkje Op de avond, die we voor het schrijven van dit artikel een kijkje zijn gaan nemen, was het voor de cursisten de der de lesavond. Het meisje dat zeer vakkundig de troffel hanteert, werkt bij een bank. Zij heeft van een metselcur sus gehoord via een kennisje. Ze is met deze cursus begon nen, zegt ze, om op haar bal kon een paar leuke bloem bakken te kunnen metselen. Daarbij zal het echter niet blijven, want zij heeft zich tevens ingeschreven voor de cursus tegelzetten. Het met selen vindt ze „moeilijk, maar wel erg leuk", vooral omdat ze ih de voorafgaande twee lessen veel heeft opge stoken en daarmee een stuk verder is gekomen als metse laarster. De man tegenover haar, die bezig is zijn muurtje op te trekken (en een metselsteen middendoor slaat, waarop de leraar het zegt en demon streert dat een steen niet in eens, maar in twee „etappes" in de lengte moet worden doorgekapt) werkt eveneens op een bank. Al ruim dertig jaar, vertelt hij. Hij was op het idee gebracht om een metselcursus te gaan volgen door een verkoper van een herenmodezaak, waar hij een kostuum kocht en lovende woorden sprak over het pas kamertje. De verkoper die naar bleek een metselcursus had gevolgd had echter zoveel deskundige kritiek op de bouwkwaliteit van het paskamertje, dat deze bankman besloot de metsel- curcus te gaan volgen en ver volgens de cursus stuca- doren. Leuke werkstukjes zijn ook te zien bij de loodgieters. De man die in de autobranche zijn boterham verdient, zegt na een paar lessen al zoveel opgestoken te hebben, dat hij minder bang is geworden om zelf de soldeerbout aan te pakken. Hij is van plan met de verworven kennis deze zo mer het aanrecht in de keu ken te verplaatsen om daar mee de hele keuken te mo derniseren. Het aardige vindt hij, dat hij met vele materia len leert omgaan en leert be werken, zélfs het maken van verbindingen van koper, lood en van deze twee metalen met pvc(kunststof) buizen. Het meisje, dat een werkbank verderop staat is zo in het werk verdiept dat ze nauwelijks op- of omkijkt. Zij is, aldus haar leraar, de beste cursiste die hij ooit heeft meegemaakt. Opbouwfase .De Stichting Doe-Zelf- Scholen in Amsterdam zit noe i" de opbouwfase, zo blijkt uit een gesprek met directeur G. van Heusden en mmÊmÉkHl de bestuursleden F. Blij- denstein uit Zeist e;n me vrouw M. Müller uit Heemstede. Tussen haakjes, de heer Van Heusden is in het „dagelijks" leven bouw kundig uitvoerder en de heer Blijdenstein inspecteur van het ministerie van onderwijs. De school in Amsterdam is ontstaan uit particulier initi atief, namelijk als hobby van de heer F. Milller uit Heemstede. In zijn werk hij heeft een stucadoorsbe- drijf zag hij dat er aan dit soort cursussen een grote be hoefte bestond. Zodoende be gon hij een paar jaar geleden met een timmercursus in Haarlem. De deelneming van vele Amsterdammers en proble men met de buren, die bij de gemeente Haarlem klaagden over geluidsoverlast, leidden tot het besluit de activiteiten naar Amsterdam over te brengen. Er werd een onder komen gevonden in een uit gewoond pand aan de Anje liersstraat dat vervolgens deskundig werd opgeknapt Directeur Van Heusden hie - over: „deze kosten werden geheel door de familie Müller betaald, en al klinkt het raar Schilderen: niet aan leeftijd gebonden. Bij het begin van de derde les: de muur zal meer dan manshoog worden. tegenwoordig, uit puur idea lisme." Mevrouw M. Müller, de moe der van de heer F. Müller, verzekert dat de school be paald geen rijkmakerij is, maar een echte liefhebberij. Om de kans van slagen zo groot mogelijk te maken, werd de Stichting Doe-Zelf- Scholen als een aparte stich ting ondergebracht bij de Volksuniversiteit Amster dam. Zodoende is de heer A. Bruggeman, directeur van de Volksuniversiteit, be stuurslid van de Stichting Doe-Zelf-Scholen. De heer Van Heusden wil nog wel kwijt, dat de lesgelden amper kostendekkend zijn. Als de docenten in de tijd dat ze nu les geven zouden „klus sen", zouden ze aanmerkelijk meer verdienen, voegt hij hieraan toe. Toegankelijk Teneinde het pand zo goed mogelijk te benutten en de overige kosten te drukken, wordt naar meer mogelijkhe den gezocht. Voorop staat de toeloop financieel mogelijk te maken voor werklozen, huisvrouwen en bejaarden. Als dat zou lukken, zou het pand ook op de woensdag- en vrijdagavonden gebruikt kunnen worden en misschien zelfs overdag. „We bereiken een aantal mensen niet, omdat het cur susgeld te hoog voor hen is. We willen deze mensen er echter dolgraag bijhebben en voorkomen dat we elitair worden," aldus de heer Van Heusden. Om deze redenen wordt getracht enige subsi die te krijgen van de overheid en van de gemeente. Aan de inzet van de mensen die het project leiden, zal het niet liggen dat de verlangens niet worden gerealiseerd. De verlangens óók van de deel nemers (waaruit bijvoorbeeld de vervolgcursussen zijn ont staan), verzoeken om meer cursussen (bijvoorbeeld meu belbekleding) en andere waardevolle suggesties. AMSTERDAM De doe-het- zelver, die de klussen wat pro fessioneler wil leren aanpak ken, hoeft daarvoor niet naar Amsterdam. Op vele plaatsen in het land organiseren de Volksuniversiteiten allerlei cursussen. Voorts geeft de Vereniging ,,De Nederlandse Baksteenindustrie" in een twintigtal plaatsen in het land metselcursussen, terwijl het Gemeente-Energiebedrijf van Rotterdam doe-het-zelf cur sussen geeft op elektronisch gebied. Zo zijn er wellicht nog meer opleidingen. De doe-het-zelf cursussen blij ken, wat de vakken zelf betreft en de cursusgelden, van plaats tot plaats duidelijk te verschil len. Het is zodoende moeilijk in kort bestek alle cursussen en alle prijzen te noemen. De Bond van Nederlandse Volks universiteiten in Den Haag waarschuwt tegen de indruk die misschien kan bestaan, dat de doe-het-zelver overal tegen één prijs terecht kan. Niets is minder waar, zegt ad junct-directeur H. F. Leuve- nink. De meeste cursussen zijn op het ogenblik al aan de gang en in enkele gevallen al afgelo pen. Er wordt al gewerkt aan •de programma's voor het vol gende seizoen, die in de twee de helft van augustus kunnen worden verwacht. Belangstel lenden kunnen zodoende over enkele maanden bij de plaat selijke volksuniversiteiten zo'n programma aanvragen. Wie niet weet of ter plaatse een volksuniversiteit is geves tigd of het adres daarvan niet weet, kan terecht voor inlich tingen bij de Bond van Neder landse Volksuniversiteiten. Het adres is Laan van Meer- dervoort 90 in Den Haag (tele foon 070-655808). Aanmelding Ook de metselcursussen van de Vereniging ,,De Neder landse Baksteenindustrie" zit ten er voor dit seizoen bijna op. Mensen die geïnteresseerd zijn kunnen nu echter al schrijven of bellen, om zich te laten inschrijven. In de loop van de zomer krijgen zij dan bericht waar deze cursussen worden gegeven en de aanvan gsdata. In het afgelopen sei zoen werden zij gehouden in de perioden septemberde cember en januariapril. Deze cursus bestaat uit drie theoretische en negen praktij klessen. De kosten hiervan zullen 285 bedragen, inclu sief het studieboek en het ge reedschap. De vereniging „De Nederlandse Baksteenindu strie" is gevestigd aan de Sonsbeekweg 12 in Arnhem (telefoon 085-452083). Service De cursus „eenvoudige repa raties" van het Gemeente- Energiebedrijf te Rotterdam die elk jaar meer cursisten trekt loopt het hele jaar door. Er worden vijf lessen van ongeveer twee uur elk ge geven voor de prijs van één tientje. Daarvoor krijgen de deelnemers dan ook nog elke avond twee kopjes koffie. ..Het is dan ook meer een ser vice aan onze gebruikers dan iets anders," zegt een woordvoerder, „we komen er zelfs aan te korL" De cursussen worden 's mor gens, 's middags en 's avonds gegeven, waarbij het opvalt dat er meer vrouwen dan man nen aan deelnemen. De doe-het-zelver op elektro technisch gebied wordt inge leid in eenvoudige reparaties aan twee-aderigc snoeren, het ophangen van lampen, het omwisselen van defecte scha kelaars en stopcontacten en nog enkele eenvoudige hande lingen. Daarbij wordt ook ge wezen op de gevaren die gelo pen worden bij een onoordeel kundige aanpak. Het geheel is nog eens samengevat in een uiterst handig boekwerkje, waarin naast tekst ook teke ningen staan. Een soortgelijke cursus wordt ook gegeven in Vlaardingcn en Dordrecht, en wellicht nog in meer plaatsen. Voor inlichtin gen daarover kan de doe-het- zelver bij het plaatselijk ener giebedrijf terecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29