VRIJE TIJDERS 't GROTE-LETTER-BOEK laat oudere mensen lezen 10MAN- LEZERS Tijdschriften dingen naar de gunst van de „woonman" ïuim Een nieuwe lente! jm VRIJDAG 18 MAART 1977 27 P. T. M. Castelein: behoefte steeds groter door Barend Mensen Een onderzoek in Noord-Holland heeft aan het licht gebracht dat 67 procent van het aantal bejaarde mensen, dat niet leest, zich nog graag in een boek zou willen verdiepen, maar dit niet kan vanwege verminderd gezichtsvermogen. Er is weinig reden om aan te nemen dat een landelijk onderzoek tot een ander resultaat zou leiden. Het percentage zou misschien verschillen maar de conclusie zou dezelfde zijn: erg veel bejaarden moe ten zich het nut en het genoe gen van het lezen ontzeggen omdat zij de normaliter in krant, tijdschrift of boek ge bruikte letters niet meer kun nen zien. Zij moeten er daarom attent op worden gemaakt dat er sinds een aantal jaren boe ken te koop en in de biblio theken ter leen zijn die speci aal voor hen zijn gedrukt met een grote, heldere letter. Twee uitgeverijen in Neder land houden zich bezig met het op de markt brengen van het zogenaamde „grote let- ter-boek". Brits idee Het op zich zelf eenvoudige maar commercieel niet zo ge makkelijk uitvoerbare idee werd in Engeland geboren. Daar bracht in 1967 een uit geverij het eerste boek uit dat met een grote letter was gedrukt. Drie jaar later werd het goede voorbeeld in Ne derland gevolgd. „Maar", al dus de heer P. T. M. Castelein van de Grootdruk-Uitgeverij te Eindhoven, „dat was echt nog maar een simpel begin. Men vergrootte toen de pagi na's van bestaande uitgaven. Deze methode lag voor de hand maar ze bleek toch di rect al bezwaren op te leve ren. Het alleen maar groter maken van de letters bleek niet voldoende om ze ook luidelijker te maken. Boven- ien werd de paginabreedte te groot wat het lezen erg bemoeilijkte. Onderzoekin gen in Engeland en later ook 'in Nederland wezen er eigen lijk al onmiddellijk op dat een andere weg moest wor den ingeslagen. Het grote let- ter-boek zou opnieuw moeten worden gezet en dan uit een jletter die aan verschillende eisen zou voldoen. Welnu, die werkwijze wordt tegenwoor dig gevolgd". Nog altijd ech ter staan die eisen niet hele maal vast. Er wordt nog steeds gezocht naar het wer kelijk ideale letterbeeld voor slechtzienden. Hoe moeilijk dat is moge blijken uit het feit dat men elkaar daarover tegenspreekt. Inmiddels heeft de ervaring echter al wel zoveel geleerd dat de spe ciale uitgevers van grote let- ter-boeken produkten laten verschijnen die voor velen een ware uitkomst bete kenen. nu 011 |te LANGRIJKE BOEKEN VOOR Ab A.Jansen WESPENNEST LEEUWARDEN De geschiedenis van de stri|d van de Duitse nachtiagors en geallieerde luchtmachten Noord-Nederland 1940-1945. ■Ielotos Geb 29.50. Lt. Kol. E.H. Brongers OESLAG OM DE GREBBELINIE 1940 DE SLAG OM 0E RESIDENTIE 1940 belangrijkste militaire gebeurtenissen li)dens de meidagen van 1940 *"ians in een boek552 pagina s. 24.90. Leon Uris TRINITY Een boeiende (amiüeroman van de schrijver Exodus en Gezworen Kameraden 2e druk. 740 pagina s. Geb 29.50. Merlin Minshall OE AVONTURIER De Munchhausen van de Tweede Wereldoorlog De man die model stond voor tan Flemmqs 007 Po 24.90. Hannah Green WIE DE KONING EERT islorische lieldesroman geschreven door de auteur van ik heb |e nooit een rozentuin beioold Geb 24,90. Karla Hoeker WOLFGANG AMADEUS MOZART In deze biografie staal de mens Mozan centraal Geïllustreerd m kleur en zwart/wit Pb 19.75. Louis Baudin 20 LEEFDEN 0E INCA S Opkomst bloei en pndc-rgang "eiiiustreerd Pb 14,90. Jacques Soustelle Z0LEEF0EN 0E AZTEKEN De geschiedenis van een rijk en kunstzinnig vo'k tol hel noodlottige |oa' 1519 Geïllustreerd Pb 14,90. Bij tedere boekhandel verkrijgbaar. Letters De heer Castelein zegt er over. „De boeken moeten een behalve groot ook strak en duidelijk letterbeeld verto nen. Dat betekent om te be ginnen dat een schreefloze letter moet worden gebruikt. Schreefloos betekent dat de letter geen dwarsstreepjes heeft. Hij mag niet licht zijn maar vooral ook niet vet. Bij gebruik van vette dikke letters ontstaan pagina's die zo zwart zijn dat ze irriteren. Er moet verder een vrij grote afstand tussen de letters be staan zodat ook de letterte kens goed kunnen worden onderscheiden. Ook de ruim te tussen de woorden moet royaal zijn. Tussen de regels onderling moet al evenzeer een behoorlijke afstand wor den bewaard. Dit om te voor komen dat ze voor slechtzien den in elkaar overvloeien. Verder moeten de regels kort zijn, zodat de woordgroepen gemakkelijk kunnen worden opgenomen. En tenslotte mag er geen glimmend pa pier worden gebruikt. Het gaat bij dit alles om de duide lijkheid. Je bent er dus niet mee klaar alleen de letters te vergroten. Aan de andere kant mag je natuurlijk niet verwachten voor het lezen van een grote letter-boek je bril niet meer nodig te hebben. Het gebruik van grote letters mag niet tot gevolg hebben dat het boek extra dik en dus zwaar wordt. Ook aan die eis wordt voldaan. Aan de uit voering van de uitgaven wordt veel zorg besteed. Ze zien er eenvoudig maar aan trekkelijk uit. Het bindwerk is van dien aard dat ze overal lekker vlak openslaan. Toch wijken ondanks dit alles de prijzen niet noemenswaardig af van die van de oorspronke lijk uitgaven. Bibliotheken „De boeken zijn op de norma le wijze in een boekwinkel te bestellen," aldus de heer Cas telein. „Onze grootste afne mers zijn echter de bibliothe ken. Als ergens blijkt dat de grote-letterboeken in een be hoefte voorzien, dan is het wel bij die instellingen. Er gaan ook veel boeken naar de bibliotheken van zieken huizen. Voor bedlegerige patiënten zijn ze namelijk ook prettiger te lezen (en te hanteren!) dan de gewone, met kleine letters gedrukte boeken. We zijn vooral met het oog op zieke mensen nu ook bezig te experimenteren met boeken in tijdschriftvorm. Je krijgt met zo'n uitgave een volledig boek in handen, maar een met een slappe omslag en met op elke pagina twee ko lommen. Dat kun je gemak kelijker vasthouden dan een boek en als je dat wil kun je het zelfs dubbel slaan." In eerste instantie richt de uitgeverij van de heer Caste lein, die een dochteronderne ming is van de Eindhovense drukkerij Van de Molengraft BV, zich op de oudere men sen. Daarom is het jammer dat nog te weinig bejaarden tehuizen interesse tonen. De dienstbaarheid aan de 65- plussers betekent intussen niet dat het fonds van de Grootdruk-Uitgeverij eenzij dig zou zijn of uit louter wer ken van vroegere auteurs zou bestaan. „De smaak van de oudere mensen wijkt niet veel af van het normale pa troon," zegt de heer Caste lein. „Bij de gemiddelde Neder lander zijn erg gewild de een voudige ontspanningsro mans, de familie- en streek verhalen. Dat is in de catego rie oudere Nederlanders net zo. Maar het moet niet hard zijn en niet somber. Er zijn ook werken verkrijgbaar voor mensen die „anders" le zen. Voor hen gaat het bin nenkort al 65 titels tellende fonds de literaire kant uit. Van „Bartje" over „Het was sende water" dus naar „De stille kracht" en, om de varia tie nog anders te illustreren: Agatha Christie net zo goed als dr C. Gilhuis. De laatste naam brengt ons op een be langrijke sector in het fonds van de Grootdruk-Uitgeverij, die van de „bezinningsboe- ken." Zo noemt men ze in België waar de uitgeverij een eigen vertegenwoordiging heeft. In die sector zijn om enkele voorbeelden te noe men verschenen „Terwijl ik nog ben" en „Hoe dichter ik nader" van Gilhuis, Ba- vinck's „Stille tijd in vrije tijd", „Op Uw Woord" van Valentin Löhr en ook het Jo- hannes-evangelie en de Han delingen der apostelen uit „Groot Nieuws voor U". Dat is de gezamenlijke uitgave van het Nieuwe Testament in de omgangstaal van het Ne derlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstich ting. De bedoeling is dat de hele reeks in grote- letterboeken zal verschijnen. Het Lucas-evangelie is op het ogenblik in voorbereiding. Licenties Met de eerste uitgevers van de werken heeft men uiter aard op zakelijke basis prettige relaties. De heer Cas telein: „Onze boeken zijn ei genlijk te beschouwen als li centie-uitgaven. Wij betalen de uitgevers en via hen de auteursrechten en mogen dan hun boeken in onze eigen vormgeving op de markt brengen. Het kiezen van de titels beschouwen wij als een zeer verantwoordelijke zaak. Dit met het oog op de duide lijk ideële kant die aan ons werk verbonden is. Natuur lijk, we zijn als kleine uitge verij net zo goed een com merciële instelling als een grote. Maar we stellen ons zelf daarbij een duidelijk doel. In het openen of herope nen van de wereld van het boek voor oudere mensen die er nooit toe gekomen zijn om te lezen of dat vanwege hun verminderd gezichtsvermo gen tot hun verdriet hebben moeten opgeven, vinden we veel bevrediging. Temeer om dat lezen voor oude mensen zo belangrijk is. Daar heeft onder anderen prof. dr. K. J. M. van de Loo, hoogleraar in Nijmegen, eens met erg veel nadruk op gewe zen. Hij maakte onderscheid in passieve, actieve en crea tieve ontspanning en rang schikte het lezen onder het laatste. Dat deed hij omdat nij het van uitermate groot belang vond dat oude men sen met het zich maken van voorstellingen van over wie en over wat ze lezen hun geest actief houden. Passief luisteren of kijken, vond hij, dragen daar veel minder toe bij dan lezen. En er zijn zo veel oudere mensen die graag lezen! Wat dat aangaat kun je zo'n beetje zien uit welke kring ze afkomstig zijn: één, waarin ze als het ware met het boek werden opgevoed (dat is met name bij het pro testants-christelijk volksdeel het geval), of één, waarin vaak gezegd werd: Zit je nu weer te lezen? Ga toch eens wat doen Groei Voor de heer Castelein staat vast dat de behoefte aan het grote letter-boek steeds gro ter zal worden. Nu al is 11% van de Nederlandse bevol king ouder dan 65 jaar. Daar komt bij dat hoe langer hoe meer mensen al op jongere leeftijd hun gezichtsvermo gen moeten laten corrigeren. En tenslotte: de belangstel ling voor het lezen neemt toe. Veel meer mensen, die over een jaar of vijftien tot de 65- plussers gaan behoren, zal het boek vertrouwd zijn dan nu het geval is. Allemaal fac toren die er op wijzen dat het grote letter-boek straks abso luut onmisbaar zal zijn. Dat is het in feite nu al, maar veel ouderen weten helaas van het bestaan ervan nog niet af! Gedeelte van een pagina van een grote letter- boek. De letters zijn be halve groot, strak en helder. [rommel opruimen en lopen [fwassen en naar bed brengé /as het een fijne dag, doch^ En dan: ,Tien jaar is al [Is inderdaad een hele leef til je eerste tien jaren naderha| I? En dan van tien tot twintig lang...ik denk omdat er zoj je er dan op terugkijkt, ijj in twintig tot dertig, die zi dat. En oma zegt dat he teller lijkt te gaan.' [u heb ik al drie verjaard] ïad, hè mam?' meisje.' im, is dat slécht? Ik weef hij er uit zag...dan weef [n gezicht van beneden op reens, dan komt het weer teruj ramma?' ïoet er eens even over dl door Leo Kleyn Sinds eind februari wordt een deel van de kleurig bedrukte bladzijden van Margriet in beslag genomen door een „woonplan", per ad vertentie omschre ven als een „handige hulp" bij het opknappen van het interieur. Nadrukkelijker dan ooit wordt daarmee inge haakt op de doe-het-zelf- mode, die inmiddels al zo is ingeburgerd dat je nauwelijks meer van een mode kunt spreken. Op de gelijknamige markt werd vorig jaar meer dan twee miljard gulden be steed. Het ligt voor de hand dat daar ook voor tijdschriften (en kran ten!) wat te halen valt. Het initiatief van Margriet zou erop kunnen wijzen dat de gespecialiseerde tijd schriften nog een, zoals dat heet, „gat" op de markt heb ben gelaten. Navraag bij de uitgevers van die bladen leert dat deze veronderstelling juist is De groei van de opla gen heeft geen gelijke tred gehouden met de stormachti ge ontwikkeling die de doe- het-zelf-markt heeft doorge maakt, en nog steeds door maakt. Dat geldt zelfs voor het grootste en snelst gegroeide tijdschrift, VT-wonen, een uitgave van Spaarnestad in Haarlem, dochter van het VNU-concern (dat via een an dere dochter, De Geïllu streerde Pers in Amsterdam, onder meer Margriet op de markt brengt). Het geldt in nog sterkere mate voor de maandbladen Doe het zelf en Na vijven, beide uitgaven van Eska Tijdschriften in Utrecht, een do;hter (de „tijdschriftenpoot") van het Kluwer-concern. VT-wonen. met een losse- nummer-prijs van 2,75 gulden ook het goedkoopst, heeft de betaalde oplage zien stijgen van 109.000 in 1972 tot 212.000 in 1976. Wat het opla ge-cijfer betreft, steekt het blad met kop en schouders uit boven Na vijven (90.000) en Doe het zelf (75.000). Beide laatste bladen kosten los 3.15 gulden. Behalve deze drie grote doe-het-zelf-bladen kent Nederland nog twee kleinere: Handig (tot voor kort Handig in huis geheten), uitgegeven door De Geïllu streerde Pers, en Eigen huis, een uitgave van Eska Tijd schriften. Van de buiten landse bladen die hier aftrek vinden, dient dan nog het Duitse tijdschrift Schoner wohnen, met zo'n 20.000 Ne derlandse lezers, genoemd te worden. Het in januari door Eska Tijdschriften op de markt ge brachte blad 100 Ideeën be weegt zich gedeeltelijk op het terrein dat door de doe-het- zelf-bladen bestreken wordt. Voor een ander deel richt het zich op handwerkende vrou wen, die al bediend worden door bladen als Marion en Ariadne. Die handwerkbla den hebben aanzienlijk gro tere oplagen dan de doe-het- zelf-bladen: van Marion en Ariadne (beide uitgaven van Eska Tijdschriften) worden in Nederland per blad 320.000 exemplaren verkocht. Met Duitse en Belgische edities behalen ze daarnaast nog eens oplagen die in de tien duizenden lopen. Andere formule De, vergeleken met de andere doe-het-zelf-bladen, opmer kelijke groei van VT-wonen, is vermoedelijk te danken aan een formule-verandering. Die verandering is zelfs tot uitdrukking gekomen in de naam van het blad, dat eer tijds VT-vrije tijd heette. Sinds een jaar of wat heeft het een minder uitgesproken technisch karakter en wordt meer de nadruk gelegd op het verschaffen van „wooni- deeën". Daarmee evolueert het van een typisch „man nenblad" naar een „ge zinsblad", dat ook steeds meer vrouwelijke lezers trekt. Overigens worden niet alleen vrouwen, maar ook mannen door al te technische doe-het- zelf-bladen afgeschrikt. „Ze zijn er bang voor", zegt eea VNU-woord voerder. Wie nooit een technische oplei ding heeft genoten, moet bij het doorbladeren van een blad als Doe het zelf ook wel de schrik om het hart slaan, ook al wordt in een recent nummer het artikel „Kompleet interieur van vu- rehout" ingeleid met de ge ruststellende woorden: „Dit is een verhaal waar ook de beginnende doe het zeiver niet bang voor hoeft te zijn. Al deze onderwerpen zijn met eenvoudig gereedschap te vervaardigen". Handleiding Diezelfde woorden vormen een treffende illustratie van de stelling dat je de klusjes mannen (en -vrouwen) met je informatie niet de stuipen op het lijf moet jagen. De echte 'klusjesman' deinst welis waar niet zo gauw terug voor een technische beschrijving, maar de 'woonman' en de 'structurele hobbyist' zullen voor zo'n uiteenzetting al snel op de loop gaan (om dan maar zonder handleiding iets in elkaar te knutselen). De in de vorige alinea tussen aanhalingstekens geplaatste woorden zijn opgetekend uit de mond van de bij Eska Tijdschriften werkzame pro jectmanager R. Huese. Even als zijn collega's bij de VNU is hij van mening dat op de doe-het-zelf-markt de 'woon man' (die wel stoffeert, verft en behangt, maar niet direct aan het bouwen en verbou wen slaat) terrein wint op de 'klusjesman' (die er geen been in ziet hier een open haard aan te leggen en daar een complete badkamer te bouwen). De doe-het-zelver gaat, met andere woorden, steeds minder tot een apart slag mensen behoren Adverteerders Dat Na vijven en Doe het zelf slechts in bescheiden mate profiteren van de onstuimige groei van de doe-het-zelf- markt, schrijft ook de heer Huese toe aan de nadruk die in deze bladen op de techniek wordt gelegd. Deze diagnose kan erop wijzen dat ook deze bladen meer aansluiting zul len gaan zoeken bij de veran deringen die zich op de markt voordoen Een aanwijzing daarvoor is al dat het blad Doe het zelf sinds februari als bijlage een 'doe-het-zelf-krant' bevat. Daarin wordt meer de na druk gelegd op de 'woon- ideeën' waarmee een blad als VT-wonen zulke successen boekt. In een aankondiging spreekt chef-redacteur Joop Hoffmans van „een krant, niet alleen voor mensen die zelf hun huis willen onder houden (wie wil dat eigenlijk niet?), maar ook voor hen die meer willen weten over ge reedschappen en materialen om het huis van binnen en van buiten wat aardiger aan te kleden". Toekomst Zowel bij de VNU als bij Eska Tijdschriften wordt ervan uitgegaan dat voor de doe- het-zelf-bladen, ondanks een relatief geringe groei, een mooie toekomst ligt wegge legd. Steeds meer mensen, zo wordt gezegd, gaan inzien dat je niet alleen veel geld bespaart door van alles en nog wat in en om het huis zelf te doen, maar er ook een ple zierige vrijetijdsbesteding aan hebt. „De mensen", zo valt bij het Haarlemse uitgeversconcern te horen, „zijn huiselijker en ook wat handiger geworden." Dat de doe-het-zelverij zich in zo'n groeiende populariteit mag verheugen, wordt hier mede toegeschreven aan het optreden van staatssecreta ris Jan Schaefer: „Het beleid is de laatste tijd mede gericht op het opknappen van oude wijken, Dat heeft tot gevolg dat de mensen in die wijken ook de binnenkant van de huizen gaan opknappen. En die ontwikkeling zet zich voort tot in de nieuwbouw wijken toe." Advertenties Behalve op verwachtingen is het optimisme van de uitge vers ook op tenminste één belangrijk feit gebaseerd: de belangstelling van de adver teerders voor de doe-het-zelf- bladen. Waar de lezers het nu nog enigszins laten afweten, staan zij elkaar met hun lu cratieve koopwaar te verdrin gen. Aan advertenties, wordt zowel in Utrecht als in Haai lem gezegd, hebben de bla den geen gebrek. In Haarlem wordt zelfs gesproken van een „schrikbarende belangs telling van adverteerders". Onder de uitgevers van de doe-het-zelf-bladen doet het hardnekkige gerucht de ron de dat binnenkort een nieuw blad zal worden gelanceerd. De heer Huese meent te we ten dat de VNU plannen in die richting heeft. Bij de VNU wordt ontkend dat het assor timent zal worden uitgebreid. Wel is daar iets opgevangen over plannen die in Vlaardin- gen zouden worden uitge broed. Ook op de bladen markt lijkt de rek er nog niet uit te zijn. BELANGRIJKE BOEKEN VOOR H A Rev 0ESTERREN anders bekeken Een nieuwe manier om de sterrenbeeldon lo herkennen Geïllustreerd met 40 uniek getekende kaarten Groot lormaa* 34,50. Catharine Osgood Foster 0E BIOLOGISCHE SIERTUIN Een praktische handleiding voor aanleg en onderhoud van de biologische fvertuin Geïllustreerd m kleuren jwart/wrt Geb 34,50. Richard Mabey H0LLAN0IA GIDS VOOR 0E EETBARE PLANTEN IN 0E NATUUR in Belgte en Nederland Onehondord eetbare planten vindplaatsen voedingswaarden en recepten Geïllustreerd F-r" 23,50 r Grebe/Jaehner 50 IDEEËN VOOR 0E AANLEG VAN UW TUIN Suggesties tips en duidelijke illustraties maken -it tam boe» tot eon uitstekends hand'eiding 2e druk geïllustreerd Pb 14,90. Dorothy Hinshaw Patent 0E TAAL OER INSEKTEN Vla lichtsignalen dansfiguren geursporen vni communiceren de mseklen Geïllustreerd rnol toto s en tekeningen K, 15.90. Felix Salten VIJFTIEN HAZEN De geschiedenis van een daneto maar soms ook to ernstige hajonlamilio Geïllustreerd met 56 tekeningen Pb 15,90. Lewis Carroll 0E AVONTUREN VAN ALICE IN W0N0ERLAN0 H«t meisje Ascc Degole-ddoor de umeko illustrator Arthui Rackham Geïllustreerd <n kleur en iwart/wit Geb 19.90. Pearl S. Buck HET GROTE OOSTERSE KOOKBOEK Eon Aziatisch koo*leest geschikt voor de westerse kouken met recepten uil aflo delen van A/ie 2o druk geïllustreerd Pb 15.90. Bt| iedere boekhandel verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27