merika weer eens in de rol van zedenmeester BUITENLAND door Herman Amelink Na het enorme succes van Je sus Christ Superstar hebben tekstschrijver Tim Rice en componist Andrew Lloyd Webber een nieuwe opera ge schreven. Dit maal over het korte, wervelende bestaan van de tijdens haar leven al legendarische Evita Peron, de tweede vrouw van de voorma lige Argentijnse dictator Juan Peron. Ij het napluizen van de teksten valt op dat de makers van de opera bijzonder nauwkeurig te werk zijn 1 gegaan. Eva Peron komt uit de opera naar voren als een vrouw die meedogenloos haar weg naar de top gaat, zonder daarbij iemand te ontzien. Ze weet zich aan de andere kant aan het volk te presenteren als een grote heldin. Het „Don't cry for me, Argentina" (Huil niet om mij. Argentinië) geeft de nauwe band goed weer die ontstond tus sen Eva Peron en het Argentijnse volk. Wie was Eva Duarte, zoals ze voor haar huwelijk met Juan Peron heette en waardoor slaagde ze erin ln enkele Jaren van een dorps meis je de Argentijnse first lady te worden? Arbeiders 3jln de Jaren dertig kampte Argenti- c1nlë met de gevolgen van de econo mische recessie in de wereld. Euro- ia sloot zich af voor de invoer van iet belangrijkste Argentijnse pro- dukt, het rundvlees, waardoor het 'i dit land aan deviezen begon te ont breken. De politiek van de toenma lige regering speelde hier op in door tot beschikbaar stellen van im- jêrtsubsidies, waardoor een snelle industrialisering van het land op uitgang kwam. Er ontstond een mas- mdsale trek naar de steden. Het was deze pas gevormde arbeiderslaag lie de basis werd van de Peronis- tische beweging. H Peron was in die tijd lid van een ii geheime officiersclub, de Grupo de n Oficlales Unidos, de GOU. In de n opera Evita staan de letters voor st Government. Order, Unity: rege- o ring, orde en eenheid. Daarmee is 'wel aardig de ideologische ach tergrond van deze beweging weer gegeven. De officieren lieten zich >s namelijk inspireren door het voor dbeeld van Hitler en Mussolini in isjEuropa. In 1943 ondernamen de ei officieren een staatsgreep tegen de regering Castillo om naar ze zeiden een einde te maken aan de schrik barende corruptie. piNa de coup werd Peron ondermi- nister van het leger. Hij werd ge- L den als de vierde man in de hiër- archie van de militaire regering van ^president Ramirez. Voor Peron Hstond echter vast dat hij deze posi- le zou gebruiken voor de grote prong naar boven. In 1944 werd iresident Ramirez aan de kant ge it en schoof Peron door naar de post van minister van oorlog. Op beide posten verzekerde hij zich steeds meer van de steun van het leger en daarmee werd hij de sterkste man van Argentinië. Op zijn initiatief werden de contacten met de asmogendheden Duitsland en Italië verbroken, omdat deze aan de verliezende hand waren. Sociale Zaken Behalve het ministerie van oorlog nam Peron ook het ministerie van sociale zaken over. Dit viel niet zo op omdat dit nog niet als een zo belangrijke post werd gezien. Vla zijn positie op het ministerie van sociale zaken begon Peron tal van maatregelen door te voeren ter ver betering van de positie van de ar beidersklasse. In het eerste Jaar op sociale zaken drukte hij er 29 socia le wetten en 319 c.a.o.'s door, ter wijl hij loonsverhogingen tot twin tig procent doorvoerde zonder zich om de economische gevolgen ervan te bekommeren. De leiders van de vakbonden bond hij aan zich door hen goede regeringsbaantjes aan te bieden. Toen de tegenstanders van Peron door begonnen te krijgen dat deze er in korte tijd in was geslaagd zowel het leger als de arbeidersbe weging aan zich te binden en dat hij op weg was naar de alleen heerschappij, was het eigenlijk al te laat. Peron was inmiddels de kampioen van de „descaminados", de hemdlozen geworden. Bijna mis Nog even dreigde het mis te gaan. In 1945 ondernam een aantal offi cieren een actie tegen Peron. Peron kreeg het op zijn zenuwen en vluchtte met de bedoeling om naar Paraguay uit te wijken. Tijdens de vlucht werd hij gepakt en gevan gen gezet op een eiland in de Rio de la Plata. Op dat moment greep Eva Duarte in. Eva was, evenals Juan Peron, afkomstig uit een klein dorp uit de Pampa, de laagvlakte rond de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires. Haar levenshouding kenmerkte zich door eerzucht. Vrienden en col lega's die haar vroeger van de straat hadden geholpen, zette ze eenvoudigweg aan de dijk. Zelfs de man die haar uiteindelijk met Juan Peron in contact bracht, overste Imbert, verdween in de vergetel heid. Toen ze samen met haar vriend Juan Peron tijdens de vlucht door opstandige militairen gearresteerd werd, was zij degene die haar posi tieven bij elkaar hield. Peron werd gevangen gezet, maar de militairen lieten zijn liefje lopen omdat ze dachten dat ze geen kwaad kon. Eva liet er geen gras over groeien. Ze wendde zich tot de vakbeweging en ook rechtstreeks tot de arbei ders en slaagde erin binnen vier entwintig uur de eerste demonstra tie voor Juan Peron op de been te M .:x-. SUPERSTAR brengen. De politie greep niet in. Enkele dagen later werd er door een deel van de vakbonden een algemene staking uitgeroepen die zou duren totdat Peron zou zijn teruggebracht naar de hoofdstad. De demonstraties namen in hevig heid toe en de roep om Peron werd zo hevig dat de regering door de knieën ging. Peron werd naar Buenos Aires te ruggebracht. Op de avond van de zeventiende oktober, nadat de me nigten reeds urenlang de naam van Peron hadden uitgeschreeuwd, ver scheen president F are 11 met Peron op het balkon van de Casa Rosada en riep hij de descaminados toe: „Hier hebben Jullie hem terug, de man die we allemaal zo lief hebben". Na enkele weken trouwde Juan Pe ron, die enige tijd daarvoor zijn eerste, aan kanker lijdende vrouw, verloren had, met Eva Duarte, door de Argentijnen weldra liefkozend Evita genoemd. Daarmee was Eva op het hoogtepunt van haar leven beland, zesentwintig jaar oud. Had de naam van Peron al een enorme aantrekkingskracht, de naam Evi ta riep weldra een nog grotere ma gie op. Bij de presidentsverkiezingen die in februari 1946 plaatsvonden was Peron de kandidaat van een groot scala van groeperingen van uiterst links tot uiterst rechts. Met de slo gan Braden of Peron speelde Peron geheel op de nationalistische senti menten van de Argentijnen. Bra den was de weinig geliefde ambas sadeur van de Verenigde Staten in Argentinië. Generaal Peron haalde vijfenvijftig procent van de stemmen. De verkiezing van de president wordt in de opera van Lloyd Web ber en Tom Rice prachtig weerge geven. Peron en Evita verschijnen gezamenlijk op het balkon van het Casa Rosada. het rose paleis. In de opera spreekt Peron de gezamenlij ke menigte toe en hij maakt de voornaamste programmapunten van zijn regering bekend. „We vechten tegen onze gemeenschap pelijke vijanden, armoede, sociale onrechtvaardigheid en buiten landse overheersing van onze in dustrieën. Onze gemeenschappelij ke doeleinden zijn onze onafhanke lijkheid, onze waardigheid en onze fierheid". Hiermee is in het kort weergegeven wat de regering Peron van plan was en voor een deel ook heeft uitgevoerd. Dit was mogelijk dankzij de voor Argentinië gunsti ge internationale conjunctuur. De deviezen stroomden binnen uit Eu ropa dat hoge prijzen wilde betalen voor het Argentijnse vlees. Geen investeringen Peron gebruikte dit geld echter niet om te investeren in de econo mie van zijn land. Het geld kwam grotendeels ten goede aan de arbei dersbeweging door middel van een sociaal fonds dat de naam kreeg van Eva Duarte. Dit vergrootte de populariteit van Peron nog verder. De sociale wetgeving van Argenti nië werd zeer vooruitstrevend. BIJ stakingen werden de arbeiders doorbetaald. Bovendien kregen ze (toen al) zes weken vakantie. De buitenlandse schuld werd met de deviezen geheel afbetaald en Peron nationaliseerde het verouderde te lefoon- en spoorwegnet van het land. dat in Britse en Amerikaanse handen was. Nadat Eva Peron in de opera het inmiddels overbekend geworden Don't cry for me Argentina (Hull niet om mij, Argentinië) heeft ge zongen, zegt een officier haar: „Staatsmanschap is meer dan de boeren bezighouden". „Dat zullen we zien, kleine man", antwoordt Eva hem. Als de officier bestaan heeft, dan heeft hij gelijk gekregen. Toen de conjunctuur terugliep, hield Peron zijn uitverkoop-politiek niet langer vol. HIJ werd gedwongen bij de gehate Verenigde Staten om dol lars aan te kloppen. Zijn optreden werd steeds driester. Hij kwam steeds meer op gespannen voet met de kerk te staan. Ook de steun van het leger begon hij te verliezen. Desondanks won hij de presi dentsverkiezingen van 1951 met meer dan zestig procent van de stemmen. Het leger verzette zich echter tegen een kandidatuur voor het vice-presidentschap van Eva Peron. Vroege dood Evita heeft de glorie van haar echtgenoot niet lang meegemaakt. Ze stierf in 1952 toen Peron op het toppunt van zijn macht stond op drieëndertigjarige leeftijd aan leu kemie. Santa Evita, de heilige Eva wordt ze in de opera genoemd in het kin derkoor. Zo staat ze ook bekend bij de Argentijnen. Hoe is het te verklaren dat deze jonge vrouw, die zich buitenge woon chique kleedde, met diaman ten behangen was en een in alle opzichten exorbitant leven leidde, toch zo geliefd was bij het Argen tijnse volk? Voor de Argentijnen vertegenwoordigde dit eenvoudige dorpsmeisje het arme deel van het volk bij de overheid. Men identifi ceerde zich volledig met haar en had het gevoel op die manier ook een beetje rijk te zijn. Ze ontwik kelde verder van zich het beeld van een toegewijde echtgenote, die zich met hart en ziel Inzette voor de grote taak van haar heer en mees ter. Zo'n houding paste geheel in de patriarchale samenlevering van de Argentijnen. De vele miljoenen die ze verder aan sociaal werk besteed de deden de rest. De afgang van Peron en de korte terugkeer enkele jaren voor zijn dood heeft Santa Evita niet meer meegemaakt. In 1955 brachten de militairen de regering Peron ten val. Hij week uit naar het buiten land en vestigde zich uiteindelijk ln Spanje, waar hij trouwde met zijn derde vrouw Maria Estela, door de Argentijnen onmiddellijk Isabel genoemd. Waar hij in 1951 niet ln slaagde, lukte Peron in 1973 wel. Isabel werd vice-president van Ar gentinië. Na de dood van de grote leider van de „gerechtigheidsbeweging", zo als Peron het peronisme zelf noem de, bleek echter overduidelijk dat Isabel niet over het charisma van Evita beschikte. De Peronistische beweging, die een sterk nationalis tische volksbeweging was, bleek onderling zoveel verschillende stro mingen te herbergen, dat ze na de dood van Peron onmachtig ach terbleef. Na een korte periode waarin de golven hoog opsloegen rond het presidentschap van Isabel was het gebeurd met het Peronis me. De militairen hebben het heft weer in handen in Argentinië. EviU, Ad opera bated on the live tlory of Eva Eeron 19IMK2. Mutiek Andrew Lloyd Webber, lekt ten Tin Rice. MCA Record» kZ.QOI-2. loor Rimmer Mulder )ver de nieuwe Amerikaanse iresident heb ik niet te kla- :en. Eind vorig jaar sloot ik en lang artikel over Henry Cissinger af met de verzuch- lng dat een beetje moraal in Ie Amerikaanse buitenlandse lolitiek geen kwaad kon. En iu al raakt de wereldpers niet litgeschreven over de mora- istische buitenlandse poli- iek van president Carter. Ie president heeft de pennen ln eroering gebracht met zijn ferme lal over de rechten van de mens. i zijn rede bij de beëdiging vielen 'arters passages over vrijheid voor lie volkeren en een rechtvaardiger ereld niet bijzonder op. Het leken looie woorden, die pasten bij de lechtige gelegenheid. Maar al )oedig bleek dat het Carter ernst as. Hij bleef hameren op Ameli a's plicht overal ter wereld de na- ving van de rechten van de mens bevorderen. Hij beleed zeer lenlijk zijn sympathie voor de osteuropese dissidenten, schreef persoonlijke brief aan Andrei acharow in de Sowjet-Unle en be- rafte landen als Argentinië. Uru- ity en Ethiopië met stopzetting hn de militaire steun. Dat zijn lappen die schril afsteken bij het >or machtsdenken bepaalde be- lid van Henry Kissinger. Newsweek gewaagde van „een dra matische terugkeer van moralis me" in de Amerikaanse politiek en een ander weekblad heeft het be grip „Cirter-doctrine" ingevoerd. Zedenmeester De commentatoren zijn niet onver deeld blij met Carters pleidooien voor de mensenrechten. Al direct is het schrikbeeld opgeroepen van Amerika als de zedenmeester die vriend en vijand irriteert met zijn bemoeizucht. Niet ledereen be waart goede herinneringen aan eer dere kruistochten voor „vrijheid en democratie" die vanuit Wash ington werden ondernomen. Carter mag dan zo zijn idealen hebben, hij zal als president van de Verenigde Staten toch in de eerste plaats za ken moeten doen met regeringen en niet met al dan niet onderdrukte opposanten. Zijn hart kan wel uit gaan naar de laatsten, voor de Amerikaanse belangen zal hij toch meestal bij de eersten terecht moe ten. Daarom is veel kritiek.op rege ringen niet verstandig, zo zijn veel beschouwingen samen te vatten. Oud debat Dit debat over de spanning tussen idealisme en realisme ln de buiten landse politiek is zo oud als Ameri ka zelf. Het geloof dat de Verenigde Staten als vrij en democratisch land een bijzondere rol in de wereld moesten vervullen leeft al tweehon derd Jaar; en het besef dat dat daaraan praktische bezwaren kle ven eveneens. Er kan geen edeler en zwaar der taak voor Amerika zijn dan te helpen bij het scheppen van een rechtvaardige en vreedzame we reld, die werkelijk humaan is." zei Carter bij zijn installatie. Daarmee sloot hij rechtstreeks aan bij een hele reeks van voorgangers, te be ginnen bij Thomas Jefferson. Deze Amerikaanse vader des vaderlands was er diep van doordrongen dat de Verenigde Staten een voorbeeld moesten zijn, waaraan de rest van de wereld zich kon optrekken. Amerika moest bewijzen dat demo cratie kon, vond Jefferson. En zijn tijdgenoot Thomas Paine meende zelfs dat de Amerikanen „de wereld opnieuw kunnen beginnen". Zendingsdrang De machthebbers uit die tijd had den het niet begrepen op die Ame rikaanse zendingsdrang. Metter- nich bijvoorbeeld, de grote behoe der van de gevestigde orde in Euro pa aan het begin van de vorige eeuw. had zo zijn bedenkingen „Door revoluties aan te moedigen waar die zich maar voordoen, de mislukte te betreuren en een hel pende hand te verlenen bij die, welke lijken te slagen, doen zij de opruiers herleven en moedigen zij iedere samenzweerder aan," ver weet hij de Amerikanen. .Als deze vloed van kwalijke leerstellingen en verderfelijke voorbeelden zou voortduren, wat zou er dan terecht komen van het conservatieve sys teem dat Europa heeft behoed voor complete ontbinding?", zo vroeg de Oostenrijkse staatsman zich af. Mettemich kon gerust zijn. De lei ders van de Verenigde Staten had den al gauw door dat hun nieuw bakken natie maar beter niet te veel in andermans zaken kon roe ren. In 1821 kwam president John Qulncy Adams met een mooie for mule, waarin het idealisme van de stichters niet wordt verloochend maar het nuchtere verstand zege viert. „Overal waar de banier van vrijheid en onafhandeüjkheid is of wordt ontrold zal Amerika zijn met zijn hart, zijn zegen en zijn gebe den", aldus Adams, om er direct op te laten volgen: „Maar de Verenig de Staten zullen nooit naar den vreemde gaan om monsters te ver nietigen." Slangenkuilen Hij legde vervolgens in al even mooie woorden uit in wat voor slan genkuilen de Jonge natie terecht zou kunnen komen als het zich ooit zou laten verleiden mee te gaan doen aan een oorlog in een ver en vreemd land. Tientallen Jaren heb ben de Amerikanen zich redelijk kunnen schikken in deze prak tische formule voor een buiten landse politiek. Ze bemoeiden zich niet met wat er in het oude Europa gebeurde. Op die manier hadden ze de handen vrij voor de ontwikke ling van hun eigen Jonge staat, die groeide als kool. Pas in de Eerste Wereldoorlog kwam de zendingsdrang weer bo vendrijven. Wooürow Wilson heette de aanstichter. Als president ont popte deze geleerde zich als een idealist van het zuiverste soort. Hij raakte ervan overtuigd dat rampen als een wereloorlog te voorkomen Waren als alle volken maar in vrij heid zouden kunnen leven. „Wij zullen vechten voor de zaken die wij altijd het dichtst bij ons hart hebben gedragen voor democra tie, voor het recht van degenen die aan gezag zijn onderworpen om een stem te hebben in hun eigen rege ring, voor de rechten en vrijheden van kleine landen, voor een univer sele heerschappij van recht", zei Wilson toen hij Duitsland de oorlog verklaarde in 1917. De vrijheid en democratie, die Amerika zoveel goeds hadden ge bracht, zouden ook de rest van de wereld kunnen redden dacht Wil son en hij kwam met het idee van de Volkenbond op de proppen. Jammer voor hem raakte het Ame rikaanse volk niet bezield door zijn hoge idealen. De Volkenbond kwam er zonder de VS en Wilson stierf in 1924 als een wat verbitterd man. Unieke opdracht Het duurde daarna tot de Tweede Wereldoorlog voor het geloof der vaderen dat Amerika een unieke opdracht had te vervullen weer doorbrak. Na door Japanse bom menwerpers bij Pearl Harbour uit de betrekkelijke rust te zijn ge haald begonnen de Amerikanen met voortvarendheid aan hun gro te kruistocht voor vrede en demo cratie. Nadat de vijand was versla gen begonnen ze met een enorm zelfvertrouwen aan het ordenen van de wereld, die voortaan vrij en veilig voor iedereen zou zijn. He laas ontaardde het verbeteren van de wereld al spoedig in een krachtmeting met de Sowjet-Unle. De strijd tegen de 'onvrijheid' werd een strijd tegen het communisme, waarbij op de middelen niet zo nauw werd gekeken. In naam van de vrijheid sloot Amerika bondge nootschappen met dictators en zet te het een geheime dienst op die voor sluipmoorden niet terug schrok. De Idealisten raakten steeds meer ontgoocheld en knap ten tenslotte definitief af op Viet nam. De bejubelde winnaars van de Tweede Wereldoorlog kregen in eens de wereld tegen zich. Machtsevenwicht Amerika heeft daarna de buiten landse politiek acht Jaar lang over gelaten aan de realist Kissinger. Kissinger had zo zijn eigen Idealen. Niet gehinderd door het idee dat hij de rechtvaardige wereld zou moe ten scheppen begon hij het bouwen van het machtsevenwicht dat hem voor ogen stond. Het ging hem in de eerste plaats om de ver standhoudingen tussen de grote mogendheden. Morele overwegin gen kunnen daarbij hinderlijk zijn en kunnen dus beter worden ver meden. Kissinger wilde ontspan ning brengen ln een tot de tanden toe bewapende wereld, pleidooien voor de rechten van de mens liet hij achterwege om zijn gespreks partners niet nodeloos kriegel te maken. Het aardige van Carter is nu dat hij die ontspanning wil blijven nastre ven maar niet zijn mond kan hou den als hij onrecht of onvrijheid ziet. Hij denkt dat dat samen kan gaan. Sterker nog, hij gelooft dat een campagne voor de mensen rechten zelfs een bruikbaar instru ment is in de buitenlandse politiek. „Ik denk dat, als ons land het brandpunt kan worden van een morele en ethische houding Inzake de mensenrechten, dat een enorm voordeel kan zijn voor ons, niet alleen in onze contacten met de berooide volkeren, de ontwikke lingswereld, maar ik denk dat het ook één levendige demonstratie zal zijn dat ons regeringssysteem kan werken en het kan misschien het tij, dat ln de laatste tijd tegen de mocratieën is geweest, keren," al dus Carter. Dat klinkt doordacht. Het doet heel wat minder kreterlg aan dan bijvoorbeeld Kruisridders Foster Dulles, die beloofde „het ijzeren gordijn terug te zullen rollen", of John Kennedy die de wereld waarschuwde dat de Amerikanen „iedere prijs zuilen betalen en iede re last zullen dragen om het voortbestaan en het succes van vrijheid te verzekeren". Daarom is er voorlopig geen reden om te den ken dat Carter hard hollend op weg is naar een nieuw Vietnam. T rouw/Kwartet13 AG 18 MAART 1977

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13