^otalla blijft in ie gevangenis Ruzie met de buren? Waar ik voorsta, dat is het CDA Een menu is vaak een raadsel Maand geëist tegen leider Volksunie onflict over Shell - CAO blijkt nu te zijn opgelost loge Raad tegen strafonderbreking Martijen gaan weer rond de tafel zitten Beraad over al dan niet doorgaan van Songfestival Royal Nederland |jg Officier noemt pamflet racistisch Ondernemingsraden Den Uyl wil geen uitstel behandeling huurprijzenwet Verkiezings-team niet gelukkig met Schmelzer's lied a Woensdag 16 maart 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet /an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Joseph Kotalla, de Duitse oorlogsmisdadiger lie berucht werd als „de beul van Amersfoort", krijgt geen Irafonderbreking. Na drie jaar gerechtelijke strijd heeft de loge Raad gisteren als hoogste rechtscollege de uitspraak edaan dat de Nederlandse staat geen onrechtmatige daad ileegt door de nu 68-jarige Kotalla gevangen te blijven houden. li juli 1975 kwam de president van Haagse rechtbank tot eenzelfde inclusie. Het gerechtshof in Den j bevestigde later dit vonnis in ;er beroep. Hoge Raad heeft nu gesteld dat »en der bepalingen van het verdrag Rome over de fundamentele ijheden en rechten van de mens teun geeft aan de door Kotalla ver- idigde stelling dat een levenslange ,'vangenisstraf niet tot het overlij- |en van de veroordeelde ten uitvoer worden gelegd, wanneer de ge- ingene na de veroordeling geruime 1 in de gevangenis heeft doorge- racht. fcotalla werd in 1948 door het bijzon- jer gerechtshof in Amsterdam ter veroordeeld, omdat bewezen dat hij persoonlijk in het con- intratiekamp in Amersfoort gevan- •nen ernstig heeft mishandeld en dgeschoten. De toenmalige mi ester van justitie Mulderije gaf hem ihter gratie nadat was gebleken dat „de geestelijke vermogens van Ko talla gestoord waren". Huwelijk In de daaropvolgende jaren deed Kotalla, die samen met Aus der Fün- ten en Fischer deel uitmaakt van de „Drie van Breda", regelmatig van zich spreken. Hij probeerde zon der succes met Inschakeling van de rechter AOW te krijgen en in 1966 trad hij in de gevangenis in het hu welijk met een jeugdvriendin, nadat zijn eerste vrouw van hem was ge scheiden. De gezondheidstoestand van Kotal la is slecht. Hij is hartpatiënt en sinds de hersenbloeding die hem in 1975 trof gedeeltelijk verlamd. Strafonderbreking zou, zo stelde mi nister Van Agt enige jaren geleden, betekenen dat Kotalla vermoedelijk naar Duitsland terugkeert en zich daarmee definitief aan de greep van de Nederlandse justitie onttrekt. Een archieffoto van Joseph Kotalla Plaatsing in een verzorgingstehuis brengt grote problemen met zich mee op het gebied van bewaking. Geen wetsregel De Hoge Raad zegt in het vonnis van dinsdag dat ook wat het Neder landse recht betreft geen wetsregel verbiedt een levenslange straf ten uitvoer te leggen. Evenmin is dit het geval wanneer de gezondheidstoe stand van een veroordeelde in ernsti ge mate achteruit gaat, mits een passende medische verzorging wordt gegeven, hetgeen het geval is. „Nu moet worden aangenomen, dat een straf als waarvan hier sprake is mede dient om het leed van een slachtoffer van misdrijven van de soort als door Kotalla gepleegd te verlichten en om te voorkomen dat door vrijlating dat leed wordt verer gerd heeft de president van de Haag se rechtbank geen blijk gegeven van een onjuiste rechtsopvatting," meent de Hoge Raad. be an onze verslaggevers po MSTERDAM Het CAO-conflict tussen Shell en de Industrie- iol jnden lijkt te zijn opgelost. Tijdens de zevende onderhande- iai igsronde hebben beide partijen zich gisteren bereid verklaard 1 rer de belangrijkste knelpunten (behoud van de werkgelegen- ra| iid en de continuedienst) binnenkort verder te gaan praten. 3 he ft toegezegd dat het perso- isv el in de vol-continuedienst meer e( bruik kan gaan maken van com- 1 v nsatie in vrije tijd. Volgens de inden kan dit een gunstig effect iben op de werkgelegenheid bij feU-raffinaderij/chemie. Ook is ereengekomen dat de werknemer vol-continuedienst kan rekenen 21 vrije weekeinden per jaar. 'hilips ii. nzjülips en de vakorganisaties heb- t dn na een dag vergaderen nog geen fereenstemming bereikt over de unateriële punten uit de CAO voor bef!7. Ten aanzien van de materiële okien in die CAO is een week gele- plain wel overeenstemming bereikt, htij gesprek is gisteren alleen ge- over de relatie winst-werk. De nstflcorganisatie vinden dat Philips r wvesteringen te voren moet aankon- Maken om zodoende een duidelijk in- kdht te geven in de ontwikkelingen.- lilips is van oordeel dat dit niet pgelijk is. vakbonden en de werkgevers in J te'xtlel hebben in principe over- pstemming bereikt over een nieu- 14 o CAO voor 50.000 werknemers in ,l R textielindustrie. De werknemers Ijgen per 1 januari een loonsver- ging van een procent en per 1 juli eens een half procent. Boven- voorziet het contract in idhaving van de automatische jscompensatie, die per 1 Januari, juli en 31 december zal worden ;ekeerd. In januari wordt mini- 1 195 gulden per procent ijsstijging uitgekeerd en in juli en leven, krijgen de 35 chauffeurs bij dit bedrijf bijvoorbeeld geen vergoe ding voor het maken van overuren, geen onregelmatigheidstoeslag en geen loonspecificatie. Volgens de vakbonden wordt ook het rijtijden besluit bij het bedrijf met voeten getreden. „Van Loon blijft hardnek kig spotten met de sociale regels en de regels van verkeersveiligheid en we willen nu proberen hem via de rechter tot andere gedachten te brengen", aldus de vakbonds woordvoerder. Transportondernemer Van Loon verklaarde desgevraagd dat drie kwart van z'n chauffeurs helemaal niet volgens de CAO betaald wil worden. „Driekwart van mijn men sen wil goed verdienen en daar wat voor presteren. De rest van mijn chauffeurs is lid van een vakbond en die jongens vinden het woord pres tatie een vies woord. Ze willen wel het geld maar ze willen er niet hard voor werken." Van een verslaggever AMSTERDAM - Vertegenwoordi gers van de zeventien landen die zijn betrokken bij het Eurovisie Songfestival komen vandaag in Ge- nève bijeen om te bezien of het lledjesfestijn op 2 april alsnog kan doorgaan nu Engeland van de orga nisatie heeft moeten afzien in ver band met een dreigende staking van tv-technici. Het songfestival zal in elk geval niet in Nederland worden gehouden. De NOS wilde dat eerst in overweging nemen als zij er in zou slagen zaalac- comodatie te vinden en wanneer Ne derland niet alleen voor de kosten zou moeten opdraaien. De Neder landse vakbonden hebben gisteren in de loop van de dag echter op verzoek van hun Britse vak bondscollega's het songfestival be smet verklaard. De NOS heeft daar op besloten van een eventuele orga nisatie af te zien. Als geen ander Eurovisieland kans ziet als gastland op te treden is de enige mogelijk heid om nog iets van het festival te redden de deelnemrs hun liedjes in hun eigen land te laten zingen en de kijkers daar via een schakelpro gramma getuige van te laten zijn. Deze mogelijkheid komt eveneens vandaag in Oenève aan de orde. (ApVERTENTIEl Geluk bij een ongeluk dat de rechtsbijstandverzekering van Royal Nederland geheel aan uw kant staat. verzekering maatschappij nv ^cember 200 gulden. De vloer in de '^flcantietoeslag is gebracht van cij* i*. A t '5 naar 1600 gulden. Bovendien ötieglltZ getUlgt niet tegen Menten irrnn nmrlrnnmnpc uon R9 ioor cr\ Ijgen werknemers van 62 jaar en ^er per kwartaal acht extra vrije Werknemers en werkgevers i het 09k eens over immateriële |iten zoals de omzetting van winst werk. iviele procedure Vervoersfederatie NW/NKV zal ij- "Jkorte termijn tegen het Haarlem- jtransportbedrijf Steef van Loon I civiele procedure aanspannen de kantonrechter. Dit om het Irijf ertoe te dwingen de bepalin- l van de CAO voor het be- "fosgoederenvervoer na te komen. Igens een woordvoerder van de •voersfederatie lapt Van Loon de —O aan zijn laars. Hoewel de vak- Iden het bedrijf al vanaf septem- vorig jaar manen de CAO na te Van een onzer verslaggevers TEL AVIV De in Tel Aviv wonen de joodse kunsthandelaar Joseph Stieglitz (74) is niet van plan te ge tuigen in het proces dat tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Menten zal worden aangespannen. Stieglitz, die al in de Jaren vijftig getuigde vóór Menten, heeft op nieuw verklaard dat hij tweemaal door de nazi's werd gearresteerd en dat Menten beide keren met succes tussenbeiden kwam. zodat hij werd vrijgelaten. Menten had hem in 1941 in Polen gevraagd in zijn dienst op te treden als kunstopkoper in Kra- kau, waar Stieglitz vroeger een kunsthandel had bezeten. „Ik was toen niet in winsten geïnteresseerd, maar het voorstel gaf me de kans in leven te blijven," aldus Stieglitz. In 1953 vroeg Menten aan Stieglitz een lijst op te stellen van kunstvoor werpen, die door de nazi's in beslag zouden zijn genomen. De kunsthan delaar voldeed aan dit verzoek. Een menu In een restau rant is vaak een raadsel. De ober moet er dan bij te pas komen om uitleg te geven wat er op het bord komt. Vele aanduidingen op de spijskaart hebben Franse namen. Maar zo is het ook in de keuken. Wie wil koken met het kook boek in de hand struikelt ook weieens over onbegrij pelijke woorden. Wat bedoelen ze bijvoor beeld met een „bouquet gami"? Wat is „blanche ren"? Welk verschil is er tussen bakken en braden en wat is een „roux"? Gra tineren of „au bain marie" koken is ook "weer iets raadselachtigs. Ten minste voor de beginner. Doorgewinterde kooklief- hebbers weten het wel. Helpen we die beginners even een handje. Au bain marie „Au bain marie" is koken in een waterbad. In een grote pan met kokend wa ter wordt een kleinere pan gezet, waarin het gerecht zit dat gaar moet worden. Het komt dus niet recht streeks op het vuur. Ge rechten die niet mogen ko ken omdat ze dan gaan schiften, worden op die manier klaargemaakt. Dit gebeurt bijvoorbeeld bij Hollandse saus, waarin' eieren gebruikt worden. Schuimige vlaas en pud dingen worden soms ook zo „gekookt". Op die ma nier kan het eten ook warm gehouden worden. Maar dan moet er wel een deksel op de pan. want anders droogt het uit. Au gratin „Au gratin" is het bedek ken van een gerecht met kaas of kaassaus, met pa neermeel of geraspte kaas. Als het gerecht in de oven een bruin korstje moet krijgen spreekt men van „gratineren". Het woord zal wel met „gratificatie" samenhangen, dat „extra toelage" betekent. a la De woordjes la" geven in keukenlatijn aan dat er een bepaalde manier van klaarmaken gebruikt is. We kunnen bijvoorbeeld zeggen la" grootmoe der. Dat is dan deftig ge zegd dat het grootmoe ders recept is. Maar de Franse namen zijn uit de keuken niet meer weg te denken. Dat komt omdat de Fransen nu eenmaal uitstekend de pollepel kunnen hanteren. a l'Anglaise Hier komen de Engelsen aan te pas met een Franse naam. Het betekent weer „bereid op Engelse wijze". Voor groente en aardappe len betekent deze aandui ding dat ze in water ge kookt zijn. Bij vlees en vis wil het zeggen dat ze on der de grill bereid zijn. Aux tines herbes Staat er ergens (dat kan ook op een pakje kant en klare krulden zijn) „aux fines herbes" dan wil dat zeggen dat er verse tuinkruiden in zitten. Meestal zijn dit peterselie, kervel, marjolein, bles- look, dragon en sjalotjes. Abricoteren Abricoteren is niet moei lijk te begrijpen, alleen wordt het door het woord wat ingewikkelder ge maakt Het betekent ge woon dat we het warme gebak, vers uit de oven bestrijken met warme abrikozenjam uit het po tje (of zelf gemaakt). Heel eenvoudig om het lekker der te laten smaken. Soufflé Een soufflé is een gerecht dat door een vrij grote hoeveelheid eieren luchtig gemaakt wordt. In een vuurvaste schaal of in kleine vuurvaste potjes wordt het in de oven ge plaatst om te „souffleren". Het wil daarna nog wel eens inzakken, maar als het lukt, wordt het „ge soupeerd". Of opgesmik keld. Na al die vTeemde woor den (er zijn er nog heel wat meer) even bijkomen met een heerlijke schotel champignons a la crème. Champignons a la crème Zout, peper, teentje knoflook, tijm, basilicum, rozemarijn.dl slagroom, '/.eetlepel peterselie, 1 sja lotje, 20 gr. boter en 200 gr. champignons. Smoor de gewassen en in plakjes ge sneden champignons 5 mi nuten in de boter met het gehakte sjalotje. Voeg de kruiderij eraan toe met een uitgeknepen teentje knoflook. Schenk de room er al roerende bij en laat het allemaal even op een laag vuur indikken. Strooi de gehakte peterselie er overheen. Het gerecht: Schol la meunière" heeft de molenaarsvrouw verzonnen en het gerecht is dan ook naar haar ge noemd. Uiteraard: in het Frans. Schol a la meunière Nodig zijn 4 scholletjes, zout, 2 dl melk, 100 gr. boter, citroensap en wat peterselie. Maak de schol schoon, geef enkele dwar se insnijdingen over de rug en wrijf de vis met zout in. Haal hem vlak voor het bakken door de melk en laat hem in 5 tot 10 minuten in de hete bo ter in de koekepan bruin worden. Bij platvis moet eerst de lichte zijde gebak ken worden. Leg de vis op een verwarmde schotel, bedruppel hem met ci troensap, strooi cr wat fijngehakte peterselie over en schenk de bruine boter over de vis. Bij het opeten zal weer eens blij ken dat al die moeilijke namen vrij makkelijk te verteren zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Kennelijk met tegenzin heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mevrouw mr A. G. Korvinus gisteren een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een maand geëist tegen de 48-jarige boekhouder Joop G. uit Den Haag, leider van de Nederlandse Volksunie. Tegen vijf leden van deze politieke groepering eiste zij een boete van duizend gulden. G. en de zijnen stonden terecht we gens verspreiding van een pamflet dat volgens de officier een racistisch karakter droeg. Kort nadat het in augustus 1976 tot ongeregeldheden was gekomen in Schiedam, waar een Nederlandse jongen op de kermis, vermoedelijk door een Turk, was neergestoken, werd er in dat pamflet op aangedrongen „alle Surinamers, Turken en andere zogenaamde gas tarbeiders" uit Nederland te verwij deren. De verdachten hadden het vlugschrift in Schiedam in brieven bussen gestopt of overhandigd aan degenen die in die roerige dagen in de deuropening stonden. Huiverig Mevrouw Korvinus zei in haar requi sitoir er huiverig voor te zijn de te recht staande leden van de Neder landse Volksunie een gevangenis straf op te leggen, omdat ze daaruit munt zouden kunnen slaan. Naar haar zeggen had het Openbaar Mi nisterie zich ook afgevraagd of het wel verstandig was een strafvervol ging in te stellen, omdat die de Ne derlandse Volksunie in de kaart zou kunnen spelen. Er was, zei mw. Kor vinus, toch toe overgegaan om het publiek duidelijk te maken dat pamfletten als het onderhavige niet getolereerd worden. Omdat Joop G. in een proeftijd liep, toen hij het hem ten laste gelegde feit pleegde, meende de officier er niet onderuit te kunnen tegen hem een onvoorwaardelijke gevangenis straf te eisen. Die proeftijd was G. opgelegd door het gerechtshof in Amsterdam. Tegen de vijf andere verdachten vorderde zij, behalve een boete, een voorwaardelijke gevange nisstraf. Joop G. zei in zijn laatste woord zijn „politieke strijd" te zullen voortzet ten, ook al zou hij tien Jaar gevange nisstraf krijgen. Hij verwees daarbij naar Troelstra en Domela Nieuwen- huis, die vanwege hun politieke idea len ook in de gevangenis belandden. Volgens G. had hij zich niet aan discriminatie schuldig gemaakt, maar had hij slechts willen verhinde ren dat er in Nederland rassenoorlo- gen uitbreken. De rechtbank zal op 29 maart uit spraak doen. Vervolg van pagina 1 raad een strijdkarakter zou geven. Toch zijn nu, wat jaren later, juist deze zaken door Boersma in het wetsontwerp gelegd. En het CDA legt zich erbij neer omwille van de lieve politieke vrede met de PvdA, zo betoogde Rietkerk. De WD-er verwacht dat „links" de nieuwe wet zal aangrijpen om de macht van de werknemers in bedrij ven te vergroten, als stap naar arbei derszelfbestuur. Maar, aldus Riet kerk, „een onderneming is niet van de werknemers, net zo min als een ziekenhuis van de verpleegsters is, of een universiteit van de studenten. Wij wijzen arbeiderszelfbestuur principieel af. Er is een coördineren de leiding nodig die alle belangen afweegt tegen de continuïteit van de onderneming als geheel." Rietkerk vond de nieuwe wet „wel maat schappij-vormend, maar in de ver keerde richting." Zowel PvdA als CDA willen de nieu we wet niet los zien van een andere beheersstructuur voor de onderne ming. Samenstelling van de raad van commissarissen zal in de Kamer wel weer eens „ik vul geen datum in" aan de orde komen, zei Rool- vink met een verwijzing naar het verkiezingsprlgram van het CDA. Poppe (PvdA) vindt dat een nieuw kabinet met PvdA en CDA „haast moet maken" met een regeling dat werknemers minstens de helft van de commissarissen mogen kiezen. (Het CDA-program wil eenderde door de werknemers laten kiezen). Ook ziet de PvdA de nieuwe wet voor ondernemingsraden niet los van de noodzaak tot controle op multi-nationale ondernemingen en op investeringen, en tot meer facili- tieten voor vakbondswerk binnen de ondernemingen. Jaarrekeningen Mevr. Van der Heem (PPR) diende mede namens PvdA en D'66 een motie in om te bereiken dat bedrij ven hun Jaarrekeningen in de onder nemingsraad moeten laten bespre ken voordat deze rekening wordt uitgebracht. Intussen zijn al 56 wijzigingsvoor stellen ingediend op het wet sontwerp. De meest ingrijpende ko men van WD en PSP. Daarnaast zijn er minder ingrijpende van CDA en van combinaties van PvdA, D'66, PPR. Enkele wijzigingsvoorstellen van D'66 en PPR worden niet door de PvdA gesteund, hoewel de socia listen het met de inhoud eens zijn. PvdA-woordvoerder Poppe ver klaarde echter het kabinetscompro mis, zoals neergelegd in het wet sontwerp, niet te willen aantasten op voorwaarde dat andere rege ringspartijen, met name het CDA, dat ook niet doen. Het enige CDA- voorstel dat tot nu toe bij de PvdA op verzet stuit, is het voorstel tot schrapping van twee weken opschorting van uitvoering van een directiebesluit waarmee de onderne mingsraad het niet eens is. Alle wijzigingsvoorstellen komen volgende week pas volop in het de bat aan de orde. Vanmiddag be antwoordt minister Boersma de be togen van de Kamerleden. De PSP heeft wijzigingen ingediend om de ondernemingsraad te maken tot een raad die uitsluitend het ver tegenwoordigen van het personeel tot taak heeft. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Premier den Uyl heeft nog eens schiftelijk een drin gend beroep op de Tweede Kamer gedaan de huurprijzenwet woon ruimte ondanks de overvolle kame ragenda toch nog voor de verkiezin gen te behandelen. Zowel het kabinet als de PvdA vindt het onjuist dat deze huurwet mo menteel niet op de agenda voor komt Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vroegere KVP minister van buitenlandse zaken Schmelzer heeft gisteravond in de Haagse Pulchri Studio een CDA- lied gepresenteerd. Dit gebeurde ter gelegenheid van een bijeen komst met de Haagse CDA- kandidaten, het Haags CDA- bestuur en de CDA gemeente- raadsfractie. De tekst van het lied luidt als volgt: Wij sturen vastbesloten naar een fris, vernieuwd bestel. Het CDA roept ieder op een nationaal appel. De kiezer zoekt een uitweg uit de politieke brei. Maar als het straks tot kiezen komt dan kiezen wij partij. Refrein: Drie letters maar 't is geen bezwaar. Op daden komt het aan. Op recht en op verdraagzaamheid op vrijheid en saamhorigheid. Da's logica. Waar ik voor sta. Dat is het CDA Wie toekomst zegt. die zegt ook jeugd. De hoop van ieder land. Zo heeft ook 't jonge CDA die toekomst in zijn hand. Ook vindt de vrouw haar eigen plaats bij ons in de partij, zij bouwt van ganser harte mee aan onze maatschappij. Refrein: Kijk verder dan de eigen grens niet naar ons land alleen. Want waar je kijkt ligt overal Europa om Je heen. Schep samen zo een perspectief voor jou, voor allemaal. Zo bouwen wij in harmonie aan ieders Ideaal. Refrein: Vanuit het landelijk CDA- verkiezlngscomlté wordt inmiddels benadrukt dat het hier om een puur Haagse activiteit gaat. Niet alleen de AR-fractieleider Aantjes, IAWW maar ook dit comité is namelijk weinig gelukkig met het lied. „Zo'n lied Is Iets uit de oude doos, we zagen daar niets In. of het zou wel een zeer sublieme tekst moeten zijn. We hebben een tekst van de heer Schmelzer gezien, en dat deed ons niet van standpunt verande ren. We hebben het Haagse verkie zingscomité dan ook afgeraden er mee te komen, maar ze hielden er aan vast. We kunnen ze niets ver bieden", zegt de leider van het lan delijk verkiezingsteam, AR- secretaris Dlck Corporaal. Het Haagse team denkt echter op timistischer over het lied. Als het nummer van Schmelzer. die bege leidt wordt door de Haagse band „Stich" aanslaat laat men er een plaat van maken. De tekst van het CDA-lled Is ge maakt door de Haarlemse tekst' schrijver Ton Vingerhoets. Hij zal zijn honorarium in het PvdA- verkiezlngsfonds storten. „Ik ben allerminst een CDA- aanhanger, maar tekstschrijven is nu eenmaal mijn beroep. Ik heb besloten de PvdA van dit lied ook te laten profiteren en daar had Schmelzer helemaal geen bezwaar tegen." aldus Vingerhoets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9