Suggestief maar weinig feitelijk verhaal over nieuwe vrijgestelden' iiai C Studenten stellen hun verenigingen open voor anderen De Annakliniek is over Snel ingrijpen nodig in textielindustrie Matthëus-Passion J. S. BACH Trouw 'ari :l0 Bejaarden in de musical Afscheid wethouder Weeber van Del) Wat doen we met 't beeld...? Situatie zeer kritiek geworden UITVOERING op maandag 4 en dinsdag afdelingshoofd Maak je sterk met het C ELKE OCHTEND OPNIEUVte„U WOENSDAG 16 MAART 197? AMSTERDAM Sinds enige jaren is een aantal studenten verenigingen door het hele' land bezig, zichzelf om te vor men tot open jongerenvereni gingen. zij hopen hiermee iets van het isolement, waarin de studenten verkeren, op te heffen. Niet alleen de studenten, ook allerlei bevolkingsgroepen worden geïso leerd van andere Bejaarden worden in speciaal daarvoor ingerichte te huizen gestopt, waardoor ze nauwe lijks contact meer hebben met de buitenwereld Arbeiders wonen vaak In aparte stadswijken. Deze mensen hebben op hun situatie vaak heel weinig invloed Wat dit laatste betreft verschillen de studenten van de andere groepen, omdat zij vrijwillig voor de mm of meer geïsoleerde situatie kiezen door lid te worden van een studen tenvereniging. In de Jaren zestig on stond hierop een reactie Grote groe pen studenten willen zich meer gaan integreren in de maatschappij. Een .jaar of drie geleden heeft dat geleid tot het openstellen van een aantal studentenverenigingen voor alle Jon geren. Opvallend hierbij is dat veel van deze studentenverenigingen van oudsher een christelijke signatuur hadden Een bestuurslid van een van die verenigingen verklaart dat ..In het verleden hebben ook allerlei godsdienstige groeperingen zich sterk geïsoleerd opgesteld. Juist daarom is bij de jongeren uit deze hoek waarschijnlijk een reactie ge komen." Het zijn overigens niet al leen christelijke verenigingen die Verandering gaat niet van leien dakje door Henri Kruithof Zich nu openstellen. Moeilijkheden De besturen van de verenigingen voeren geregeld overleg met elkaar om te praten over de mogelijkheden, maar vooral over moeilijkheden, die zij ondervinden. Het openstellen van de studentenverenigingen loopt na melijk bepaald niet van een leien dakje. Om te beginnen is het al niet eenvou dig om andere jongeren te bereiken. Studenten benader je via de univer siteit of hogeschool. Werkende jon geren hebben niet één plaats waar ze allemaal welecns samenkomen. Bo vendien blijkt het vrijwel onmoge lijk om het imago van studentenver eniging kwijt te raken. Ook binnen de studentenwereld is er nogal wat verzet tegen de openstel ling van de verenigingen. Bij een paar van de verenigingen heeft dat zelfs geleid tot een afsplitsing van de studenten die tegen de openstelling waren. Bij deze verenigingen is het proces van openstelling hierdoor wel versneld. Voor hen was het aanmer kelijk gemakkelijker om het imago van studentenvereniging kwijt te raken. Formeel Bovendien zijn er nogal wat formele belemmeringen, waarmee de vereni gingen te kampen hebben. Subsidies van universiteiten en hogescholen vervallen, terwijl er geen landelijke subsidieregeling bestaat voor dit open jongerenwerk. Daarbij komt nog dat allerlei gemeenteverordenin gen de veranderingen danig in de weg staan. Plotseling moeten er al lerlei vergunningen komen, waar voor dan weer diploma's nodig zijn bij de mensen die de sociëteit drijven. Een ander nadeel is dat het vervul len van een bestuursfunctie in een studentenvereniging enorm veel tijd vergt. Dat brengt bijna automatisch met zich mee dat er uitsluitend stu denten in de besturen zitten, omdat werkende jongeren niet voldoende tijd hebben. Eén van de doelstellingen van de nieuwe jongerenvereningen is het doen van vormingswerk. Zo af en toe worden er vormingsweekends geor ganiseerd. De Vrije Universiteit sub sidieert deze weekends gedeeltelijk. Voor elke VU-student die meegaat krijgt de vereniging vijfentwintig gulden. Nu er ook anderen meegaan is het voor de SSR (christelijke stu dentenvereniging) in Amsterdam vrijwel niet meer mogelijk om deze weekends te organiseren. „Het pro bleem is dat er geen algemene subsi die voor deze activiteiten bestaat. CRM zegt wel dat het vrijwilli gerswerk gestimuleerd moet worden, maar het beleid is daarmee bepaald niet in overeenstemming." aldus een van de bestuursleden Niet soepel Die vorming verloopt bovendien niet altijd even soepel. Er wordt gepro beerd de jongeren bewust te maken van hun situatie. De problemen ko men bijvoorbeeld als er gepraat wordt over het wegnemen van grote inkomensverschillen. De werkende jongeren zullen bij zo n gesprek toch altijd in hun achterhoofd hebben, dat de student, met wie hij daarover praat over enige tijd zijn baas kan zijn en dan behoorlijk wat meer zal verdienen dan hijzelf. Binnen de verenigingen bestaat nog al wat angst dat het vormingswerk het karakter van de gezelligheidsver eniging zal verdringen. De te genstand is soms heel fel. ..Op zich is dat niet zo erg. De tegenstanders dwingen je je argumenten duidelijk op een rijtje te zetten." aldus een van de bestuursleden. door Piet Hagen Duimendraaiende stratemakers en zwartwerkende steuntrekkers zien wij dagelijks om ons heen. Maar was uw oog al gevallen op de shagrollende vormingsleider en de vergaderzieke wetenschap pelijk medewerker? Zo niet. lees dan het boek van Herman Vuijsje over „De nieuwe vrijgestelden", dat geheel gewijd is aan „de opkomst van het spijkerpakkenproletariaat" (Uitgave In den Toren Baarn). De term vrijgestelde dateert uit de tijd waarin de arbeidersbeweging be zoldigde bestuurders ging aanstel len Het was een eer om vrijgestelde te zijn. het hield een verplichting in om hard te werken in het belang van degenen die voor jouw salaris opdraaiden Maar vanaf het begin had deze medaille een keerzijde: de beroepsbestuurders dreigden al gauw verwijderd te raken van hun achterban Enkele jaren geleden introduceerde de Leidse hoogleraar H Daalder het begrip „nieuwe vrijgestelde". Het is een aanduiding van mensen die zich op kosten van met name de ministe ries van onderwijs en crm. wijden aan het welzijn van hun medebur gers Het zijn studenten, docenten en vormingswerkers. Journalisten en onderzoekers die doorgaans goed verdienen, veel vrijheid genieten bij de inrichting van hun werk en de boventoon voeren in actiegroepen en politieke partijen Ze lezen de Volkskrant en kijken naar de VPRO. ze rijden in een lelijke eend en wonen in riante herenhulzen Lezers van de Haagse Post ivoor het grootste deel nieuwe vrijgestelden) kennen de kritiek van Vuijsje op het spijkerpakkenproletariaat. Zii vin den in het nu verschenen boek een wat uitvoeriger, maar toch niet veel genuanceerder beschrijving van het maatschappelijk gezwel dat eerder in de H P werd bloot gelegd. Vuijsje probeert nu wel de tegen hem aange voerde bezwaren te weerleggen, maar na lezing van het boek moet men constateren dat hij ook nu ver zuimt zijn betoog met bewijzen te staven. Niet ontkend kan worden dat univer sitaire docenten en onderzoekers veel. naar onze smaak teveel, verdie nen. Het is waar dat het universitaire bedrijf aan stafleden te grote vrijhe den gunt. Suggestie Er zijn inderdaad voorbeelden be kend van wetenschappelijk mede werkers die de kantjes eraf lopen en van hoogleraren die in de tijd van de baas zwart werken om hun toch niet onaanzienlijke salaris wat op te vij zelen. Zo zijn er ook welzijnswerkers die niets anders doen dan vergade ren over structuurnota's en schrik ken als ze een buitenlandse arbeider of werkloze buurtbewoner tegenko men. De suggestie die van het boek van Vuijsje uitgaat is nu dat de hele categorie van welzijnswerkers en (hoger) onderwijsmensen de dag doorbrengt met lanterfanten. Het heeft weinig zin om hier een aantal voorbeelden tegenover te stellen van 's nachts doorwerkende docenten of van welzijnswerkers die zich het vuur uit de sloffen lopen voor buitenlandse arbeiders of wo ningzoekende bejaarden. Ze zijn er. ik ken ze. maar je kunt niet op je eigen toevallige indrukken afgaan, als je algemene conclusies wilt trek ken over een totale beroepsgroep. Vuijsje probeert dat wel te doen. en hij schuift de schuld voor het ont breken van bewijzen door naar de door hem bekritiseerde onderzoe kers: die hebben immers vergeten zichzelf te onderzoeken. Machtselites Om zijn verhaal toch enig aanzien te geven bedient Vuijsje zich van soci ologische theorieën over machtse' tes. Hij gaat zelfs te rade bij Helmut Schelsky. de Duitse socioloog die de conservatieve intellectuelenhaat in de Bondsrepubliek „wetenschappe lijk" onderbouwd heeft in zijn boek „Die arbeit tun die anderen". En zo ontstaat een half-journalistiek. half- wetenschappelijk, maar niet op fei ten gebaseerd verhaal, dat lekker leest maar weinig voorstelt. Is het dan allemaal onzin wat Vuijs je beweert? Nee, zijn beschouwin gen over de wildgroei in het wel zijnswerk. het gebrek aan controle op het doen en laten van wel zijnswerkers en wetenschappelijke arbeiders, hun wel erg comfortabele rechtspositie, en de buitensporige salarissen die sommigen verdienen, zijn voor een groot deel terecht. Ook zijn kritiek op het groepsegoïsme van de goedbetaalde actievoerders die in de tijd van de baas werken aan de lotsverbetering van hen die het minder ver schopten, is vaak juist. Maar mijn bezwaar tegen de sugges tieve toon van het boek blijft. Dit land wordt vergeven van de sociolo gen en komt om in de welzijnswer kers. het wordt geregeerd door doc torandussen en hangt van vergade ren aan elkaar. Maar zijn daarmee alle sociologen en welzijnswerkers, doctorandussen en vergaderaars veroordeeld? Je zou bijna wensen dat Vuijsje wetenschappelijk mede werker was gebleven om zijn voor oordelen aan de feiten te toetsen ROTTERDAM (ANP) Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft Rotterdam subsidie verleend voor de aanleg van een fietspad. Rotterdam krijgt een bijdrage van 55.000 en dat geld zal worden ge bruikt voor de aanleg van een fietspad langs de Langenhorst in Rotterdam-Zuid. tussen de Slinge en de havenspoorbaan. Een verlaten ziekenhuis is een uitgelezen kans om eens, zonder steriele voorbereidingen, een kijkje te nemen in operatiekamer. De OK van de Annakliniek aan de Mezenstraat is verlaten nu de verhuizing van de kliniek naar het A3 ziekenhuis een feit is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Annakliniek in Leiden is verhuisd. Gisteren werden de twintig in de klinie ;ntra1 aanwezige orthopedische patiënten overgebracht naar het nieuwe gebouw op het vlakbij gelege JJ" terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden. lotallj er ge ood i as d c Het beheer van de Annakliniek voor Orthopedie (de behandeling van misvormde spieren, botten en ge wrichten) kwam op 1 januari van dit jaar in handen van het AZL. Voor die tijd werd de Annakliniek beheerd door de Vereniging voor Orthopedie. Op het AZL terrein werd de Annakli niek ondergebracht in een nieuw ge bouw waar ook ruimte is voor onder meer de afdelingen heelkunde, plas tische chirurgie. vaatchirurgie, mondheelkunde en kinderchirurgie. Op de eerste verdieping van het ge bouw staan 48 bedden voor orthope dische patiënten. De nieuwe polikliniek voor orthope- ister i die is nog niet gereed. Daarom bli :hter de polikliniek in de Annakliniek a de Mezestraat gewoon doordraai tot 25 maart. Op 28 maart wordt polikliniek in het nieuwe gebouw f opend. De oude Annakliniek zal wop| den gesloopt om plaats te mak voor een regionaal revalidal centrum. Van een onzer verslag geefsters DELFT Op het ogenblik wordt in Delft hard gerepe teerd voor een uitvoering van de musical ..Het Weerhuisje" van An Melcherts. Nu is dit natuurlijk niet zo bijzonder in Nederland. Maar wie had ooit gedacht dat ..bejaarden" zich nog eens zouden durven wa gen aan zoiets moderns als een musical? De grote groep medewer kers sters en technici, die reeds vele weken lang repete ren en construeren, is samen gesteld uit bejaarden uit de verschillende centra in Delft. Een samenwerking, waarmee de goede onderlinge ver standhouding tussen de Delftse tehuizen duidelijk naar buiten treedt. In alle be jaardencentra gonst het daar om van activiteiten. Activitei ten, waarvoor men zich heeft opgegeven en waarvan men op zaterdag 23 april a.s. 's mid dags in de Delftse Stadsdoelen de resultaten aan een groot publiek laat zien en horen. Van onze correspondent DELFT De heer L. A. Weeber neemt vanmiddag afscheid als wet houder van de gemeente Delft. De heer Weeber had sinds 1946 zitting in de Delftse gemeenteraad voor de KVP. In '62 werd hij wethouder, welke funktie hij tot voor kort ver vulde. Als wethouder had hij in die tijd ondermeer de portefeuilles van sociale zaken, huisvesting, onder wijs, cultuur- en jeugdzaken en fi nanciën en economie. Daarnaast was nij voorzitter van de Katholie Arbeidersbeweging afd. Delft en j woningbouwvereniging St. Hippe" tus. Als voorzitter van de Katholl ke Bejaardenstichting was hij nai] betrokken bij de bouw van vele 1 j aardentehuizen. Vanmiddag 3.00 uur wordt er in het Delftse raa| huis een buitengewone raadsver dering gehouden, welke gevol] wordt door een openbare raadsv gadering. Om half vijf vindt receptie plaats ter gelegenheid dit afscheid. DEN HAAG De situatie in de textiel en de kledingindustrie is dermate kritiek geworden, dat snel zal moeten worden ingegre pen. wil de regering de produktiecapaciteit op een aanvaardbaar minimum handhaven. De beide industrietakken brokkelen nog steeds in snel tempo af en het is daarom noodzakelijk, dat de overheid haar steun zowel qua karakter als qua omvang uitbreidt. Dit zegt de Stichting Federatie Ne derlandse Textielindustrie in een ..aide-memoire" (geheugensteun). Dat zij aan de vaste commissies voor economische zaken en voor de han delspolitiek van de Tweede Kamer heeft toegezonden. De commissies hadden gisteren een gesprek met de commissie van overleg en samenwer king voor de textielindustrie De Stichting verwijst naar de nota industriepolitiek en invoerbeleid textiel- en kledingindustrie, die mi nister Lubbers op 30 juli 1976 aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De minister zegt daarin dat de kleding en de textielindustrie op een aan vaardbaar niveau In Nederland be houden moet blijven. Dit aanvaardbare niveau, aldus de stichting, wordt bepaald door een minimum waar beneden de le vensvatbaarheid wegvalt. Dit mini mumniveau is door enkele sectoren al bereikt Sommige sectoren zijn zelfs al beneden dit minimum ge raakt Verdere afbrokkeling van de bedrijfstakken zou fataal zijn De federatie wil. dat alles wordt ge daan om de goedkope importen te gen te gaan. die de Nederlandse in dustrie zo onevenredig hard hebben getroffen. In vrijwel geen enkel land in West-Europa is de marktvoorzle- ning van textiel en kleding in zo korte tijd zo sterk door importgoede ren overgenomen als In Nederland. Nederland moet iets tegen deze goedkope importen doen in het ka der van het internationale GATT- multi vezel akkoord, dat dit jaar moet worden herzien. De Stic ting vraagt de volgende maatregelen: sneller en effectiever toepassen van de reeds gecreëerde maatre gelen tot steun aan de herstructu rering van de bedrijfstakken in ruimere mate beschikbaar stel len van fondsen voor de sociale begeleiding van herstrocture- rings- en saneringsprocessen vergemakkelijking van het ver krijgen van kredietgaranties en achtergestelde leningen, met na me ook voor minder grote onder nemingen. en versoepeling van de voorwaarden waarop deze garan ties en leningen verstrekt worden verruiming van de investerings steun toekenning dan wel vergroting van de bijdrage voor research, om-, her- en bijscholing en vakop leiding stimulering en verdere subsidië ring van de exportinspanning van de bedrijfstakken beter gebruik van het handelspo litieke instrumentarium. 5 april 1977 in de STADSGEHOORZAAL te Leiden. AANVANG: 19.15 uur. Medewerkenden: KARIN OSTARSopraan MARIANNE DIELEMANAlt CHRIS VAN WOERKOMTenor (Evangelist) HENK MEIJER Tenor COR NIESSENBas (Christus-partij) MEINARD KRAAK-Bas Instrumentale medewerkenden: BEN DE LIGTViola da Gamba ADA VAN OER BENT Clavecimbel JOOP BRONSOrgel CHRISTELIJKE ORATORIUM EN JON GENSKOOR „EX-ANIMO" Het geheel onder leiding van HERMAN DE WOLFF Toegangsprijs dinsdag 5 april f 11.00 maandag 4 april f 9.00. vooruHvoe- ring. Schoofkaaden. Pas-65* en houders C J P Paspoort 7,00. alleen vooruitvoering 4 april. Toegangskaarten voor beide avonden verkrijgbaar bij Fa. C C. Bender, Hogewoerd 90 Ie Leiden, tel. 071-120097. waar levens gelegenheid is tot plaatsbespreken vanaf OINSDAG 22 MAART a.s. 10.00 uur voormiddag. Bekendmaking Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland maken bekend, dat thans bij hen in behandeling is de aanvraag om ontheffing krachtens de Verordening op de Opspui- lingen Zuid-Holland van Rijkswaterstaat voor het opspuiten van het bovenwatertalud en het aanvullen van het onderwatertalud van het strand nabij het Noorder- hoofd gelegen in Hoek van Holland. De aanvraag om ontheffing ligt vanaf 21 maart a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van de gemeente Rot terdam en in de leeszaal van het Provinciehuis. Konings kade 1 te 's-Gravenhage. Een ieder kan tegen het verlenen van de gevraagde ontheffing binnen 30 dagen na bovengenoemde datum schriftelijk bezwaren indienen bij het college van Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland. Konings kade 1 te 's-Gravenhage. tsi )nde jsn ?er d ;id e ell hi in bruik sati nden pen SU-ra lereen vol-< 121 v Van een onzer verslaggeefsters 'Hlli OUL'"-3WATER/STOLWIJK Krijgt de nationaal vermaarde schrijver H« man de Man wél of niet ter nagedachtenis van zijn werken een bronzjli beeldengroep in het centrum van Oudewater cn zoja, waar komt i kunstwerk dan precies te staan? De Stolwijkse beeldhouwster Ineke van Dijk is van dengroep moet komen te staan voor de Heksenwaag. middenstand, want waar het beeld is gedacht gaan wel drie sen verloren. En dat betekent een bedreiging van de inkomsten. De stichtii Herman de Man heeft de beeldhouwster opdracht gegeven het beeld te maktt ge: voor de plaats voor de Heksenwaag. Inmiddels heeft de stichting in een nicüan o\ besluit voorgesteld het beeld te plaatsen voor dc Rabobank. Leuke bijkomstlkorga heid is dat de burgemeester Mooyman van Oudewater tevens voorzitter wyestei (hij heeft inmiddels deze functie neergelegd) van de stichting Herman de Magen O] Ineke van Dijk laat het er echter niet bij zitten en heeft besloten een k4ht te geding tegen de stichting aan te spannen. lilips >gelij] Ons verpleeghuis met 200 bedden, waarin plaats is voor 170 somatisch zieken en 30 geesteli|k gestoorde beiaarden, vraagt voor spoedige Indiensttreding een Het is de bedoeling dat u de leiding krijgt over een afdeling voor somatisch zieken met 34 bedden. Naast het bezit van het diptoma Ziekenverpleging A is een aantal jaren ervaring na diplomering noodzakelijk. Bovendien verwachten wij van u. dat u zich kunt voegen naar de Christelijke grondslag van waaruit wij in ons huis werken. Salariëring geschiedt overeenkomstig de geldende C A.O. Voor nadere inlichtingen kunt u de verpleegkundig directrice. Zr. T. Spanier bellen (010-34 19 22). Uw sollicitatie kunt u nchten aan de direktrice van HET ZONNEHUIS VLAARDINGEN Dillenburgsingel5 VLAARDINGEN tel 010-341922 Jk e C'ifisie*|Ac VcrenQ*g HetOrmehiifS nvt vcfp>cegf*Mun 9ec*hcrgen Doem v.wchngen Zipdnom en Zrto"e ZAKENFLITSEN Alfa Romeo 2000, Berlina 1972, 100%, magn velg nwe, bnd weg. omsf. 4100.-. na 18 uur 01717-3946 Jtéxt Ins te rr FIAT 850 juli '74. km 14 Q CAC keur. toeg. 4 000. Al. Pj texti sonl. 253. Den Haag jjgen Chr. Nationaal Vakverboi I de kleine centrale -met de grote inbreng. Utrecht. Ravellaan I, Postbus 2475,Telefoon 030-9410 Ijsstiji cembi .xantii 1)5 rta gen Ier p< n. W i het ttens verk. Plaats:- l O Noteert u mij maar als lid O Graag eerst inlichtingen Bcdr ,ak J Naam;m/v Adres: iviel Winkelen begint op de advertentie pagina's van Verv In open cnv. zonder postz. aah.nrf. CNV, Antw. Nr. 1096, UtrccC^ - c.y. de 1 Irijf e i vat psgoe Igens •voers O aai Iden 1 vorig )n hoi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8