[Woordenstrijd over aanslag op ijjonge Gandhi khol wil liberalen als partner VS helpt Zaïre bij legeractie Aboe Daoed geeft zionisten schuld Chirac bijna burgemeester Stakers bij Leyland met ontslag bedreigd ^Verkiezingen in India Rhodesië laakt hroombesluit VS Akkoord met rivaal d'Ornano in Parijs 'arter wil advies 'an „de gewone man' BBC tast mis Weer dode in Noord-Ierland Vakbonden achter ultimatum directie westduitse christendemocraten (CDU) achter hun voorman Harde verklaring Baskische groep [WOENSDAG 16 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet ctMEW DELHI (UPI, AP) De mislukte aanslag op Sanjay UiGandhi, jongste zoon van de Indiase premier, is door oppositie bl tn regering aangegrepen om elkaar te beschuldigen. De opposi tie zegt dat de hele aanslag in scene is gezet om de tegenstanders van de regering zwart te maken. De regering roept dat de aanslag iet gevolg is van de hetze die de oppositie tegen premier Gandhi leeft gevoerd. II rkf)e 30-jarige Sanjay Gandhi werd Maandagavond in een klein plaatsje het noorden van India beschoten, vifr zouden vijf schoten op hem zijn leffgevuurd. De jonge Gandhi, die tandidaat staat voor een parle mentszetel, was in het noorden aan et campagne voeren. Volgens de [ficiële lezing bleef Gandhi „als loor een wonder" ongedeerd ia! tolgens de oppositie is het wonder chter niet zo erg groot omdat de ile aanslag in scène is gezet. De ecretaris-generaal van de Janata- iartij, de grootste oppositie- roepering, zei gisteren op een lersconferentie: „Ik ben ervan over- ii uigd dat het incident gewoon niet )o leeft plaats gevonden." Hij eiste on- it (liddellijk een juridisch onderzoek, in Het motief is het publiek te mislei- ;n om een oneerlijk verkiezingssuc- eifes binnen te halen," Soerandra [ohan. Sfaat erschillende ministers en hoge lo- ale functionarissen van Gandhi's ongres-partij gaven daarentegen oppositie de schuld. Premier zelf hield het rustig. Zij zei at het incident „ongelukkig" was n voegde daaraan toe dat zij altijd tegen geweld was geweest en dus ok de aanslag veroordeelde. Leden lef IALISBURY (UPI) Premier Ian imith van Rhodesië heeft het stre- ren van het Amerikaanse congres het amendement-Byrd in te ikken, omschreven als een „daad n psychologische druk", die niet aikfo slagen in de opzet om de vastbes- ?ei otenheid van Rhodesië te ondergra- illeien of zijn economie te schaden. van haar regering pakten wat harder uit tegen de oppositie. Minister van defensie Bansi Lal zei bijvoorbeeld dat de aanslag op de jonge heer Sanjay de climax was van een „misdadige campagne van haat, valse vertegenwoordiging, geruchten en karakter-moord, gelanceerd door de fascistische krachten direct na de aankondiging van verkiezingen De justitie in het district waar de aanslag zou hebben plaats gehad, kon gisteren nog geen resultaten van haar onderzoek melden. Een woordvoerder van de justitie zei dat de aanslag bij de politie was gemeld door leden van Gandhi's campagnes- taf. De oppositie zegt dat zij in plaats van de aanslag gezocht heeft naar ooggetuigen van de schietpartij, maar dat ze die niet heeft kunnen vinden. Dynamiek „Zij stond tussen orde en chaos; zij redde de republiek" staat er op deze affiche voor premier Gandhi van India. Maandag was de laatste dag waarop in India campagne kon worden ge voerd voor de verkiezingen, die van daag en vrijdag worden gehouden. Ongeveer 320 miljoen kiesgerechtig den mogen 540 parlementsleden kie zen. De verwachtingen zijn dat de Congres-partij van premier Gandhi net de meerderheid zal kunnen be houden. In haar laatste verkiezings toespraak zei Gandhi dat alleen de Congres-partij „de visie, de dyna miek en het programma" heeft om een land op te bouwen met „een trots, vrij en vooruitziend volk". „Wat het beste is voor het land moet voor u verreweg het zwaarst wegen als u een kandidaat of partij kiest", aldus Gandhi. Zij gaf daarmee antwoord aan de oppositie die in haar campagne veel aandacht heeft besteed aan de anti-democratische maatregelen, die Gandhi sinds de zomer van 1975 heeft genomen. PARIJS (Reuter. UPI) r- De Franse gaullistische leider en oud-premier Jacques Chirac zal hoogstwaarschijnlijk bur gemeester van Parijs worden nu zijn partij vrede heeft geslo ten met de onafhankelijke re publikein Michel d'Ornano. de rivaal van Chirac in het rege ringskamp. Chirac neemt met dit burgemeesterschap het WASHINGTON De Amerikaanse president Jimmy Carter wil at ook „gewone mensen" zitting nemen in de vele raden en m Dmmissies die de regering van advies dienen. Overal over zaken risfls de bouw van goedkope woningen, wegenaanleg en voorzienin- 111 en op het platteland zou Carter graag het oordeel van de gewone ian willen horen. De vele advies-organen zijn voornamelijk gemand met „beroepsmensen", die meestal namens een organisa tie zitten. „Ik heb vaak in een café gezeten en naar allerlei lui tten luisteren en daarbij gedacht: er lopen toch heel wat jongens >r' md die werkelijk wat te zeggen en bij te dragen hebben als ze laar eens de kans kregen", verklaarde Jim King, hoofd van de 1 deling „benoemingen" van het Witte Huis. Voorlopig heeft hij og'de handen vol aan het zoeken naar kandidaten voor allerlei geringsfuncties. Maar over een maand of wat zal King gaan teken naar „gewone mensen met een gezond oordeel", zo liet hij etèn. (AP). LONDEN (UPI) Westafri- kaanse luisteraars naar de BBC' World Service moeten zich gisteren hebben afge vraagd of zij de verkeerde kor- te-golfzender op hun radio te pakken hadden. In plaats van de afgemeten en onberispelijk uitgesproken zinnen van de verwachte nieuwslezer kregen zij een mengsel van popmuziek en reclamespotjes te horen. Bij het Britse equivalent van onze Wereldomroep had ie mand een verkeerde schake laar omgezet, bekende later een besmuikte woordvoerder van de BBC. Het programma van de plaatselijke commer ciële zender Capitol was daar door heruitgezonden naar Afri ka. „Een wat vervelende zaak", aldus de BBC-man, „maar we kunnen de vrolijke kant er toch ook wel van inzien." De popzender verklaarde zich „verheugd dat de staf van de BBC World Service naar onze show luistert". Volgens Capitol had het muzikale misverstand ongeveer 27 minuten geduurd. De BBC hield het op een mi nuut of tien. opstapje naar het Franse presi dentschap in 1981. Het akkoord tussen Chirac en d'Or nano, de beschermeling van presi dent Giscard d'Estaing, houdt in dat de aanhangers van Chirac op de kan didaten van d'Ornano zullen stem men waar deze op hen voor ligt en omgekeerd de aanhangers van d'Or nano op de Chirac-gezinden. Het ak koord betekent echter zeker geen beëindiging van de vete tussen Chi rac en Giscard. Chirac zal waarschijnlijk iets meer dan de helft van het aantal Parijse gemeenteraadsleden de raad kiest de eerste burger uit haar midden achter zich krijgen. De oud-premier kan in 11 van de 18 districten op een meerderheid rekenen. De lijst van Chirac won over heel Parijs gere kend afgelopen zondag in de eerste ronde van de verkiezingen 26,2 pro cent tegen 22 procent voor de lijst van d'Ornano. De Franse premier Raymond Barre, Chiracs opvolger, heeft gisteren ge- BELFAST (Reuter) Een soldaat van het Britse leger in Ulster is gisteren in Londonderry gedood. Een politieman raakte bij dezelfde aanslag gewond. Het verboden Ierse Republikeinse Léger (IRA) heeft het grootste militaire hospitaal in Bel fast tot militair doelwit bestempeld. Zij zeggen dat de Britse soldaten er een observatiepost hebben inge richt. Als de Britse soldaten niet weggaan, zullen er gewelddadige ac ties tegen het ziekenhuis worden ondernomen, zo zei een IRA-lid. „Slachtoffers onder de zieken zijn voor rekening van de Britten." aldus de zegsman. zegd dat Öe ruzie tussen de gaullis ten en de giscardisten er de oorzaak van is dat de regeringspartijen een tegenvallend resultaat hebben ge boekt bij de verkiezingen van afgelo pen zondag. Volgens hem zou een eenheidsfront van de regeringspar tijen hebben voorkomen dat in een groot aantal steden de oppositie de meerderheid wist te behalen. Presi dent Giscard d'Estaing heeft nog steeds niet gereageerd op de uitslag van de verkiezingen. WASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten gaan Zaïre helpen in de strijd tegen de grensschendingen vanuit Angola. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat er gisteren een vliegtuig met medicij nen, levensmiddelen en uitrusting als tenten en rugzakken naar Zaïre is vertrokken. De Zaïrese regering had de VS om hulp gevraagd in de strijd tegen de invallen uit Angola De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft bekendgemaakt, dat de situatie in Zaïre in de afgelopen 24 uur verslechterd is. De militaire ope raties, die sinds vorige week beperkt waren tot drie plaatsen van de pro vincie Sjaba (het voormalige Katan ga). waren thans uitgebreid tot an dere delen van de provincie, zo zei Brown, op grond van inlichtingen, die door de Amerikaanse ambassa de in Kinsjasa naar Washington ge seind waren. door James Dorsey CAIRO - Eén van de opvallendste figuren op de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad in Cairo is de PLO-voorman Aboe Daoed. Zijn arres tatie en vrijlating in Parijs twee maanden geleden leidden tot grote beroering. Daoed is zich de internationale belangstelling voor zijn persoon zeer wel bewust. Met zijn lengte van 1,93 meter, zijn brede schou ders en zijn goed gesneden pak ken is hij altijd bereid voor een foto te poseren. Hij wordt er door Israël van beschuldigd de organi sator te zijn van de aanval op de Israëlische vertegenwoordiging bij de Olympische Spelen in München in 1972. Daoed wijst die verantwoordelijkheid vierkant af. „De Israëli's stellen alle Palestij- nen verantwoordelijk voor de aanslag in München. Bovendien ben ik toen helemaal niet in Duitsland geweest." verdedigt hij zich. Aboe Daoed is tot vandaag be reid, zegt hij, in Duitsland terecht te staan. „Maar aan een dergelijk proces verbind ik wel twee voor waarden. In de eerste plaats moet het verzoek om mijn persoon doorde Westduitse autoriteiten officieel via de PLO worden ge daan. En in de tweede plaats moet ik een eerlijk proces krijgen. Het mag geen schijnproces worden." 'Onwettig' Aboe Daoed Afwijzingsfront, dat iedere vreed zame oplossing afwijst, volgens Daoed zijn het allemaal zionis tische hersenspinsels. Geconfronteerd met het feit dat de Zwarte Juni geen contacten onderhoudt met zionisten maar met Irakezen weet Daoed zo gauw niet te antwoorden. Hij verklaart dat de PLO deze organisatie in elk geval niet onder haar vleuge len heeft. Daoed is ervan overtuigd dat zijn arrestatie in Parijs „onwettig" was en gebeurde als gevolg van „zionistische druk". „De eerlijke Franse rechter heeft mij echter weer vrijgesproken." Toch werd Daoed na zijn vrijlating met het eerste vliegtuig uit Frankrijk naar Algiers gestuurd. Hij gelooft echter niet dat hij ongewenst per soon is in Frankrijk. „De Fransen hebben mij uit veiligheidsoverwe gingen uitgewezen. Ik was in Pa rijs nergens veilig geweest voor de agenten van de zionistische terro risten." Voor Aboe Daoed zijn de zionisten kennelijk overal schul dig aan. Alle onbekende Pales tijnse groeperingen die tijdelijk van zich lieten horen zijn volgens hem verzinsels van de zionis tische propaganda: de Zwarte September die de aanslag in München pleegde, de Zwarte Ju ni, die vorig jaar de aanslag op de Syrische minister van buiten landse zaken en de aanval op een hotel in Amman pleegde en het Oorlog Aboe Daoed wil ook niets weten van de bekentenissen, die hij in 1970 voor de Jordaanse televisie aflegde en de onthullingen die hij toen deed over de activiteiten van Al Fatach. Hij was toen in Jorda nië ter dood veroordeeld maar kwam onder zware Arabische druk weer vrij. Daoed ontkent nu ooit op de Jordaanse televisie te zijn geweest Daoed houdt zich hoofdzakelijk met militaire zaken bezig, maar heeft wel een politieke mening Voor hem is het conflict in het Midden-Oosten pas opgelost als de Palestijnen hun democra tische staat in heel Palestina heb ben gesticht. Wel wil hij tussen tijds een mini-staat op een ge deelte van Palestina^ aanvaarden Gevraagd wat hij in de toekomst zal doen zegt hij„Ik wacht op een oorlog, misschien een politieke oorlog." LONDEN (Reuter, UPI, AP) De drieduizend stakende werkne mers van de Britse autofabriek British Leyland heeft van de directie te horen gekregen dat ze ontslagen worden als ze komende maandag niet aan het werk gaan. Het ultimatum heeft de volledige instemming van de vakbonden, die in het staatsbe drijf vertegenwoordigd zijn. "oor J. den Boef krtij- krtijd iri ven en fractievoorzitter Helmut Kohl heeft op de vorige week in Düsseldorf gehouden 25ste ijdag van de Westduitse CDU zijn positie ogenschijnlijk versterkt. Hij slaagde erin discussies ur| vermijden die de verdeeldheid binnen de christendemocratische gelederen zouden hebben 'Pjderstreept. Dit kon hij zich veroorloven, omdat Franz Josef Strauss (voorzitter van de Beierse 0jsterpartij CSU) er de voorkeur aan had gegeven, zich in de binnenlanden van Afrika terug te ,nekken. tnschijnlijk is de versterking van positie van Kohl om verschillende men. De belangrijkste is wel, dat nog bijna drie en een half jaar duren. voordat nieuwe idsdagverkiezingen gehouden den. Degenen, die Kohl al heb- n afgeschreven als kanseliers- ndidaat bij die verkiezingen, heb- n nog enkele jaren de tijd om jhzelf in een kansrijke positie te Dit laatste geldt in bijzonder voor Kurt Biedenkopf I vorige week afscheid nam als ïsttretaris-generaal van de CDU om rlelde deelstaat Noordwijn-Westfalen lefcr het prmierschap te gaan dingen daarmee naar een goede uit- hgspositie voor de kanselierskan- latuur van de CDU in 1980. der normale omstandigheden 5 'dt pas weer in 1979 een partijdag 1 louden. Daar kunnen belangrijke e lissingen worden genomen, die de Ne Itieke toekomst van Kohl zullen reI talen. Tenzij hij er tevoren in ge- te igd is om het doel te bereiken, dat '°l in de komende twee jaren wil treven: het losweken van de libe- FDP uit de sinds 1969 bestaande litie met de sociaal- nocratische SPD in Bonn. Alleen meer hem dit lukt, kan hij een NeJigende politieke afgang ontlopen. 3. zou dan kanselier moeten wor- van een christendemocratisch- n rale regerinscoalitie en bij ver- rd sgde verkiezingen of (bij het *U (lijven daarvan) in 1980 als zoda- ge de onbetwiste kanseliers kandidaat van de christendemocra ten zijn. Wraakgevoelens Er kan in twee jaar echter heel wat gebeuren, waarmee nu nog geen re kening kan worden gehouden. Zo bestaat de mogelijkheid dat de coali tie tussen de SPD en de FDP alle stormen doorstaat en overeind blijft. Deze gang van zaken kan in de hand worden gewerkt door Strauss, die een verklaard tegenstander is van een coalitie tussen christendemocra ten en liberalen. De voornaamste aanleiding tot deze halsstarrige hou ding van Strauss is, dat de liberalen al geruime tijd vóór de Bondsdagver kiezingen van vorig jaar niet zijn ingegaan op vrijages van de Beierse politicus. Sindsdien loopt de afgewe zen minnaar met wat primitief aan doende wraakgevoelens rond. Van de hiermee gepaard gaande ver nietigingsdrang was ook Helmut Kohl het doelwit geworden, nadat deze in de uitslag van de Bondsdag verkiezingen aanleiding had gezien om de deur wijd open te zetten voor samenwerking met de liberalen, te beginnen op het niveau van de deelstaten. Dat was voor Strauss de druppel, die de emmer deed overlo pen en tevens de directe aanleiding om op een breuk met de CDU aan te sturen. Op deze weg wilde een kleine meerderheid van de Beierse afge vaardigden in de Bondsdag hem vol gen, maar in Beieren kwam de „ba sis" van de CSU in opstand, waar door Strauss zich gedwongen zag, de breuk ongedaan te maken. Strauss, die zich vooral verkeken had op de vasthoudendheid van Kohl en de uitwerking daarvan bin nen een onverwacht eensgezinde CDU, beseft nu meer dan ooit dat hij zelf geen schijn van kans heeft kan seliers-kandidaat te worden. Zijn streven lijkt er thans op gericht te zijn, te verhinderen dat zijn be langrijkste rivalen er wél voor in aanmerking komen. Dat zijn met name Kohl, Biedenkopf, Gerhard Stoltenberg, premier van de deelstaat Sleeswij k-Holstein en Ernst Albrecht, premier van Neder- saksen (die over twee jaar een niet te onderschatten gegadigde kan zijn). De openlijke voorkeur van Straus gaat uit naar Alfred Dregger, een politieke bondgenoot die dit nog eens premier van de deelstaat Hes sen hoopt te worden (waar SPD en FDP samen regeren). Willoos werktuig? Het is echter de vraag of de CSU Strauss - na de dramatische gebeur tenissen in het najaar nog langer in staat zal stellen, haar als een wil loos werktuig te gebruiken. Het on gewone gedrag van Strauss, die zich in een ander deel van de wereld bevond toen de CDU haar partijdag hield, tekent niet alleen de diepte van de kloof die tussen hem en de CDU van Kohl gaapt. Ook is het kenmerkend voor het feit dat hij zijn positie in de CSU nog verder zou hebben ondermijnd als hij zoals hij steeds gewend was op de CDU- partijdag voor nieuwe moeilijkhe den zou hebben gezorgd. Dat kan Strauss zich niet veroorloven, omda't hij premier van Beieren wil worden. Blijkbaar heeft Strauss er schoon genoeg van in Bonn in de oppositie- banken de tweede viool te blijven spelen. Als premier van Beieren kan hij zich in Bonn in de Bondsraad (waarin de regeringen van de deelstaten zijn vertegenwoordigd en CDU en CSU samen een flinke meer derheid hebben) opwerpen als pleit bezorger van een „totale oppositie" tegen het beleid van de coalitie van SPD en FDP in Bonn. Op die manier zou hij het effect van de toenaderingspogingen die Kohl in de Bondsdag ten opzichte van de liberalen zou ondernemen, in de Bondsraad ongedaan kunnen ma ken. Een „totale oppositie" zou ech ter ook het land onbestuurbaar maken. Het is dan ook een gelukkige omstandigheid dat Strauss in de Bondsraad waarschijnlijk niet vol doende steun van CDU-zljde zal vin den om zijn plannen te kunnen uit voeren. Tot voor kort dankten de christen-democraten hun flinke meerderheid in de Bondsraad aan het feit dat in de deelstaten Neder- saksen en Saarland christendemo cratische regeringen aan het bewind waren, die geen meerderheid in de Landdagen (parlementen van de deelstaten) hadden. Nu er coalities met de liberalen zijn gevormd, kun nen de christendemocraten niet meer alleen het stemgedrag van hun deelstaten ln de Bondsraad bepalen. De liberalen spreken een woordje mee. Betrekkelijke betekenis Van deze nieuwe samenwerking tus sen christendemocraten en liberalen Helraul Kohl zal in de komende jaren veel afhan gen. In Nedersaksen kunnen uiter lijk volgend Jaar al moeilijkheden ontstaan, als de FDP bij de dan te houden Landdagverkiezingen onder de 5 procents-limiet zou blijven. Een dergelijke gang van zaken zou het streven van Kohl naar een christen- democratisch-liberale regeringscoa litie in Bonn volkomen kansloos ma ken. Deze mogelijke ontwikkeling il lustreert, welke betrekkelijke bete kenis moet worden gehecht aan het feit dat de CDU aan Kohl een man daat van twee jaar heeft gegeven om de FDP als coalitiepartner te winnen. Overigens zal de CDU er niet onder uit kunnen, zelf met oplossingen te voorschijn te komen voor de proble men, die volgens haar door de rege ring in Bonn verkeerd worden aange pakt. Op de partijdag heeft de nieu we secretaris-generaal Heinrich Gelssler (naaste medewerker van Kohl als premier van Rijnland- Palts) er op aangedrongen, dat „wat theoretisch uitgedokterd ls. In werkzame politieke alternatieven omgezet moet worden". Volgens Gelssler zijn „oude denk-categorieén onbruikbaar geworden. In een tijd van geringe economische groei acht hij „een nieuwe sociale conceptie" noodzakelijk. De woorden van Oeissler klinken voolbelovend, vooral omdat zijn ver kiezing als opvolger van Biedenkopf (746 van de 812 stemmen) helemaal geen probleem was. Of de CDU er rijp voor is. valt echter nog te betwij felen om over de CSU van 8trauss nog maar te zwijgen. Al eerder hadden de bonden ver klaard niet achter de staking bij British Leyland te staan. De stakers hebben gisteren gezegd niet te zullen stoppen met hun actie. De stakers, die sinds 18 februari be zig zijn, zijn hooggekwalificeerde in strumentenmakers, die een loonsverhoging willen, die hen op nieuw zal onderscheiden van de ge wone arbeiders van British Leyland De staking heeft het bedrijf tot nu toe ruim 400 miljoen gulden aan ver loren gegane produktie gekost. De actie van de instrumentenmakers is er de oorzaak van dat 40.000 andere werknemers van British Leyland niet kunnen werken en dat ln 400 andere bedrijven het werken ernstig wordt belemmerd. De Britse regering, die het bedrijf twee Jaar geleden overnam en daar door voor een faülisement behoedde, heeft financiële steun beloofd als de produktie tenminste zou verbeteren De regering heeft nu gedreigd dat alle steun aan British Leyland aan het eind van deze maand wordt inge trokken als de stakers niet aan het werk gaan. Dit zou zeker het einde betekenen van het bedrijf. De Britse premier Callaghan heeft gisteren ge zegd volmondig achter het ultima tum van de leiding van British Ley land te staan. Callaghan noemde de steun van de vakbonden voor het ultimatum ongekend in de Britse industriële geschiedenis. SAN SEBASTIAN (Reuter) - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft de Spaanse regering gis teren in een verklaring de schuld gegeven van het politieke geweld van de afgelopen dagen waarbij vier mensen omkwamen. „Wij zullen niet afzien van geweld en onze mensen niet onbeschermd la ten tegen de moordende rubberko gels van de politie en de Guardia Civil," aldus de verklaring. Gisteren werd een 20-jarige jongen begraven In San Sebastian, die afge lopen zaterdag getroffen was door een rubberkogel van de politie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7