Overheid moet eisen stellen aan beroep psychotherapeut tékening van een lezer VERDER Commentaar [an overleden na narcosefout chermerhorn in [amer herdacht Discussie binnen ambulante geestelijke gezondheidszorg Iets warmer jS? 12 iaar komen de bomen weer taak? verlicht kus mij :NSDAG 16 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Ireiging nister Duysenberg heeft in Brus- gedreigd met een verminderde derlandse toeschietelijkheid ten eichte van het Internationale Mo- laire Fonds (IMF) als de kleinere ropese landen uitgesloten blijven de Economische wereldconfe- itie op 7 en 8 mei in Londen. t zou een misverstand zijn Duy- ibergs optreden in Brussel af te en als het kietelen van het eigen ionalistische ego. Het gaat de nister er vooral om de Europese- meenschap een van de groot- economische machten in de we ll een van de grootste econo- jche machten in de wereld een m te geven en de formulering van iropesc standpunten niet over te en aan Frankrijk, Engeland en lie. Dat drietal wordt nu geacht Dr Europa te spreken een zotte natie voor wie zich realiseert hoe nmakkelijk met name Frankrijk Engeland zich laten meeslepen or de oude Adam van de eigen (ionalistische belangen. t zou, hoewel niet te verdedigen, g enigszins begrijpelijk zijn als ze landen nu schoolvoorbeelden ren van bloeiende economische nderen, maar daar is al helemaal tn sprake van. Het tegendeel is rder het geval. i wordt de opmerking wel ge hoord dat men (bijvoorbeeld Neder land) niet zo hoog van de toren moet blazen, want zo'n economische we reldconferentie zou toch geen grote betekenis hebben. Beslissingen van vergaande strekking worden er niet genomen aldus een dergelijk ge ruststellend tegenargument. Maar zo'n opmerking komt meestal uit de mond van een van de huidige deel nemers (Amerika, Canada, Enge land, Frankrijk, Italië, West- Duitsland of Japan) en is ook weinig steekhoudend. Het zou immers juist van grote bete kenis zijn als op zo'n wereldconfe rentie wèl belangrijke besluiten kon den vallen. De huidige internationale econo mische situatie vraagt ook dringend om nieuwe initiatieven. Een veel beter gecoördineerde aan pak van bijvoorbeeld de zich nog steeds voortslepende inflatie en werkloosheid zou op een echte Lon- dense top dan ook centraal behoren te staan. En dan is het juist wel van wezenlij ke betekenis dat de EG-landen door hun dagelijks bestuur vertegenwoor digd zijn. Het is te hopen dat Duisenbergs dreiging zijn uitwerking tenslotte niet zal missen. een verslaggever N HAAG De 39-jarige inwoner n Den Haag. die sinds 28 februari een operatie in het ziekenhuis ïsteinde in die stad niet uit de rcose was bijgekomen, is gister- htend overleden. Het onderzoek an een verslaggever EN HAAG Bij het begin van de rgadering in de Eerste en Tweede amer is gisteren prof. ir. W. Scher- iHhorn herdacht. Prof. Schermer- de eerste minister president it ie oorlog, overleed vorige week .vaderdag. Tweede Kamervoorzit- Vondeling en premier Den Uyl ken herdenkingswoorden. Den •l zei dat Schermerhorn een we id van geestelijk gezag belichaam- i, „Hij zag de democratie als een t eindigende opgave." door Kees de Leeuw UTRECHT Tussen de eerste lijn (huisarts, wijkverpleging, maatschappelijk werk) en de derde lijn (psychiatrische inrichtin gen en andere instituten, waar men wordt opgenomen) van de gezondheidszorg bevindt zich de ambulante geestelijke ge zondheidszorg. ook wel aggz geheten. Het is een betrekkelijk nieuwe loot aan de stam van de gezondheids- en welzijnsvoorzie ningen en ze verschaft met een vijftal soorten van instellingen verspreid over het hele land in zo'n tweehonderd vestigingen hulp aan mensen die in geestelijke moeilijkheden zitten. Moei lijkheden die kunnen variëren van grote persoonlijke verward heid tot contact- en omgangsstoornissen. Met een aantal thera pieën (geneeswijzen) wordt geprobeerd de mensen bij hun moei lijkheden te helpen. van het ministerie van volksgezond heid heeft uitgewezen, dat de narco- se-apparatuur heeft geweigerd door dat de druk wegviel. Dit had de narcotiseur op een drukmeter kun nen zien, maar hij heeft hier niet op gelet, aldus het ministerie. Hierdoor ontdekte hij te laat. dat de druk was weggevallen. De patiënt is toen in een coma geraakt. De patiënt was opgenomen voor een jukbeenoperatie. Direct nadat was gebleken, dat hij niet bijkwam, heeft de directie van het ziekenhuis de inspectie voor de volksgezondheid in Zuid-Holland gewaarschuwd. Het is nog niet bekend of en zo ja welke gerechtelijke stappen zullen worden ondernomen tegen de anesthesist, een Engelsman, die volgens het mi nisterie een vakbekwaam arts is. Er zal sectie op het stoffelijk over schot worden gepleegd. Pas daarna zal de officier van justitie toestem ming geven voor de begrafenis. Belangrijk bij deze vorm van hulpverlening is. dat die „ambulant" (afkomstig van het Latijnse ambula- re wandelen) is. De patiënt de aggz zegt liever: cliënt blijft tij dens de behandeling of hulp rondlo pen en wordt niet opgenomen in een inrichting of ziekenhuis. Vanuit het dagelijks leven heeft hij of zij op vastgestelde uren met de hulpverle ner het contact, dat als het goed is leidt tot een heilzame werking. Het een weg wijzen naar een beter samen-leven, zodat mensen psy chisch ..vollediger" kunnen zijn. kan men de kern van het aggz-werk noe men. Deze benadering van leef- en omgangsproblemen gaat gepaard met nieuwe technieken en methodie ken van helpen. De klassieke psy choanalyse. die niet alleen tijdro vend, maar ook nog erg kostbaar is, is aangevuld met vele vormen van (gespreks-) therapie, al dan niet in gezins- of groepsverband, die men aanduidt met de verzamelnaam: psychotherapie. De psychiater is niet langer de enige helper, maar ook psychologen, agogen, maatschappe lijk werkers, groeps- en culturele werkers geven nu hulp. Voorzieningen Al deze vormen van hulp zijn nu nog verspreid over een groot aantal voor zieningen, die vallen onder de ambu lante geestelijke gezondheidszorg. Grenzen zijn niet precies te trekken, maar de kern vormen toch wel de leden van de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg (NVAGG), die in 1972 is opgericht. Bij deze vereniging zijn aangesloten: de medisch opvoed kundige bureaus (MOB), de biueaus voor levens- en gezinsvragen (LVG), de sociaal-psychiatrische diensten (SPD), de instituten voor multidisci plinaire psychotherapie (IMP), de consultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD) en de stichtingen voor geestelijke gezondheidszorg, die combinaties zijn van deze werksoorten. Verder kunnen ook de zelfstandig werkende zenuwarts en psycholoog voor een deel van hun werkzaamhe den tot de ambulante ggz worden gerekend. Ook zij verschaffen als specialisten mensen een aantal vor men van hulp bij psychische proble men zonder tot opname over te gaan. evenals trouwens het algemeen maatschappelijk werk en poliklinie ken van psychiatrische inrichtingen. De vijf eerder genoemde soorten NVAGG-instellingen hebben hun ei gen historische ontwikkeling, hun ei gen takenpakket en hun eigen aan pak ontwikkeld, zonder veel overleg. In hun historische gedaante doen ze het volgende: de MOB's geven hulp aan kinderen en ouders bij psy chische moeilijkheden van het kind waardoor zijn ontwikkeling in ge vaar dreigt te komen; de LVG's hel pen bij relatieproblemen bij volwas senen; de SPD's helpen vooral bij psychische moeilijkheden die zo groot zijn. dat de sociale situatie onhoudbaar wordt en begeleiden zo nodig opname in en ontslag uit een inrichting; de IMP's zijn bundelin gen van psychiaters, psychologen en anderen die psychotherapie geven in de zin van gestructureerde hulp bij psychische problemen van allerlei aard en de CAD's helpen bij moei lijkheden. waarin drank en drugs een (hoofd-)rol spelen, op velerlei wijze, ook door in te gaan op om- gangs- en leefproblemen van de cliënt. Onduidelijk Ook controle op sensitivity-achtige activiteiten. diensten zich per regio moeten ver enigen in regionale instituten voor ambulante geestelijke gezond heidszorg RIAGG's geheten met één gemeenschappelijk hulp aanbod naar buiten. Dit beleid wordt door de NVAGG onderschre ven en op de ledenvergadering, die eind februari werd gehouden, beslo ten de vijf secties, dat die vijftig tot zestig regionale instituten er binnen vijf jaar moeten komen. Het samen gaan heeft duidelijke voordelen: het hulppakket wordt gevarieerder en komt in één hand. er is planning mogelijk en er kan meer worden ge daan aan zaken als bijscholing en aan noden die nu nog tussen wal en schip vallen. Uit deze opsomming kan men al op maken hoe de hulp van de ene instel ling lijkt op die van de andere en hoe moeilijk het is het werk van de ene instelling van dat van de andere te onderscheiden, maar ook hoe ondui delijk ze bij elkaar zijn. Een nauwe samenwerking en bundeling van krachten is dan ook geboden voor deze vormen van hulp. Staatssecre taris Hendriks heeft in zijn struc tuurnota Gezondheidszorg een be leid uitgestippeld, waarbij al die Echter met het onderbrengen van alle werksoorten in regionale institu ten zijn de problemen nog niet opge lost. Onduidelijkheid is er bijvoor beeld over de financiering: de MOB's en de SPD's worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten be taald, de IMP's staan daarvoor op de nominatie, terwijl de LGV-bureaus nog steeds een subsidie van CRM genieten en de CAD's deels door volksgezondheid, deels door justitie worden financieerd. De IMP's behel pen zich momenteel met ingewikkel de regelingen uit de bijstandswet of de Gemeenschappelijke Medische Diensten (GMDi. Het streven van de NVAGG is alle diensten op zijn minst uit eenzelfde financierings bron betaald te krijgen en bij gebrek aan beter is dat dan voorlopig de AWBZ. in de hoop dat een volksver zekering Gezondheidszorg dat ooit kan overnemen. Belangenstrijd Een ander probleem is de nu a) ja renlang gaande belangenstrijd op landelijk niveau rond de praktijk van psychotherapie, waarbij het ge vecht zich toespitst op vier kernvra gen: wat is psychotherapie, wie is psychotherapeut, op welke pl?ats gebeurt psychotherapie binnen de ambulante geestelijke ge zondheidszorg en hoe wordt het ge honoreerd? Die belangenstrijd speelt zich af tus sen enerzijds de IMP's. die welis waar stellen dat ze het alleenrecht van het psychotherapie bedrijven niet claimen, maar zich wel steeds opwerpen als de bewakers van kwa liteit. opleiding en organisatorische controle over de psychotherapie, en anderzijds de werkers bij MOB. SPD en LGV. die van mening zijn. dat zij evenzeer psychotherapie be drijven. Iets wat overigens ook door de IMP's wordt erkend Punt is ge woon. dat er ordening in en betere controle op de psychotherapie moet komen, aangezien nu iedereen zich feitelijk psychotherapeut mag noe men, daarbij niet gehinderd door wettelijke regels. Strijdvragen In een gesprek met mr. Jan Sorber. secretaris van de sectie-IMP binnen de NVAGG. en voorlichter Wim Ge- radts. wordt nader ingegaan op de strijdvragen binnen de vereniging. Jan Sorber „Psychotherapie is van uit verschillende standpunten te be-- naderen. Er is een groep, die zegt: je moet het in de opleiding stoppen. Het is de groei van een nieuw beroep en daar ga je iemand voor opleiden. Dat is de IMP-richting en je hebt de werkers van de MOB's en LGV's. die het Zien als een bijscholing, een be vordering van deskundigheid van hulpverleners, zoals maatschappe lijk werkers, psychologen en noem maar op. De een zoekt het dus in de opleiding en de ander in de werker varing. En wat nu blijkt is dat voor beide zoveel te zeggen is. dat er een definitie voor psychotherapeut moet worden gevonden, waarin alle twee de standpunten tot hun recht komen". „Psychotherapie is werken met mensen Vaststaat dat dit niet lou ter en alleen via een cursus is te leren, zodat de opleiding in ieder geval geïntegreerd moet zijn in die hulpverlening aldus Jan Sorber. „Dat is ook de mening van het IMP en dit kun je zien als een handrei king naar de andere groep Ik geloof dat we er zullen zijn. als zij op haar beurt tot de conclusie komt. dat het niet geheel onverstandig is om be paalde criteria op te stellen voor het uitoefenen van psychotherapie: op leidingseisen. Zover zijn we nog net niet. al komen de MOB's wel een heel eind in deze richting". Criteria Volgens Jan Sorber zou er al veel gewonnen zijn. als er van de kant van de overheid bevoegdheidscrite ria ten aanzien van de psychothera pie zouden worden gesteid. waarbij dan niet eenzijdig van een medisch standpunt word' uitgegaan, maar van een nadruk...-lijk sociaal. „En dan zal tevens het ministerie van volksgezondheid moeten zeggen of psychoterapie iets is. wat alleen me dici kunnen doen of ook psycholo gen en maatschappelijk werkers. Dat zou een doorbraak betekenen, omdat dan de wet op de genees kunst uit 1884 de dokter mag alles en verder niemand op de helling wordt gezet. Mijn mening is. dat die doorbraak voor de deur staat Dat gaat zeker gebeuren Wim Geradts: „De problemen rond de psychotherapie spelen zich overi gens niet alleen af binnen de vereni ging. maar ook daarbuiten. Zoals bij de vrij gevestigde zenuwartsen, die vrezen voor hun broodwinning, de psychiatrische inrichtingen, die via de poliklinieken de patiënten „am bulant" behandelen cn niet te verge ten allerlei sensitivity-achtige insti tuten en groeperingen Het is duide lijk dat er controle, ordening en een beter samenspel moet komen". Mocht de overheid inderdaad op korte termijn overgaan tot het stel len van bepaalde eisen aan het be roep van psychotherapeut, dan zal ook de discussie binnen de ambu lante geestelijke gezondheidszorg verstommen. Of zoals Jan Sorber zegt: „Die strijdpunten zijn dan ach terhaald". Wat de cliënt als hulpvra ger zelf betreft, over het geheel ge nomen zal het hem uiteindelijk een zorg zijn door wie hij wordt gehol pen. als hij maar doeltreffend en goed wordt geholpen. Dat neemt niet weg, dat ook hij op den duur alleen maar baat vindt bij meer dui delijkheid binnen deze tak van hulpverlening. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. cees vee/1 ajr/7 HET WEER door Hans de Jong Gisteren was het weer eens zo een dagje waarop je met genoe gen de weerkaart vaarwel zegt en de natuur intrekt. Overal in het land een fleurig zonnetje, geen buien meer, wel een wat aantrekkende zuidelijke wind. De middagtemperaturen reik ten tot flink boven tien graden Celsius, Roosendaal op dertien, een even hoge waarde als Stuttgart aangaf. Salzburg veer tien. Innsbruck vijftien, Pau in Zuid-Frankrijk 20 graden tege nover Praag en Berlijn slechts negen gr. C. en Bretagne elf tot dertien. Het gunstige weertype van gis teren volgde op de passage van een trogvormige storing met kou in de bovenlucht in de nacht van maandag op dinsdag. Op vrij veel plaatsen in het land viel er hagel en onweerde het onder meer ook in Eist (11,5 mm neerslag) en Arnhem. Dat het gisteren niet regende, kwam door de actualiteit van het al oude gezegde: Hardlopers zijn doodlopers. Het is de laatste we ken herhaaldelijk zo geweest, dat depressies die midden op de oceaan er flink de sokken inzet ten. richting Britse eilanden, op de nadering van Ierland in ster ke mate gas moesten terugne men. Het storingsfront dat gis teravond ons land naderde met veel bewolking en uitvoerige re gen in Engeland en West- Frankrijk, verplaatste zich in hoofdzaak in noordelijke tot noordoostelijke richting en er is alle kans dat de hoofdbe standdelen ons in de afgelopen nacht zijn gepasseerd, mogelijk ook nog vanmorgen vroeg. Daarna breekt de bewolking, komt de zon kijken en kan de temperatuur hoger worden dan gisteren bij aanwakkerende zuidelijke wind. Er zijn maxima mogelijk van veertien tot zes tien graden, de hoogste in het zuidoosten. Mooie lentedagen laten zich lang niet in alle gevallen vooraf aankondigen of zijn duidelijk herkenbaar. Niet zelden kan er zo een „terrasdag" tot stand ko men door samenwerking van een continentaal hogedrukge- bied (momenteel Alpen 1.031 millibar) en een verslappend en vertragend oceaanfront. Ook vorige week woensdag werd dit procédé gevolgd. Komt eenmaal in het overgangsbied tussen Hoog en Laag een krachtig da lende en drogende zuidelijke wind op gang, dan schrompelt de wolken- en neerslagzone bo ven het continent vaak in en blijft de neerslag beperkt tot plaatselijk wat lichte nattigheid of een enkel buitje. Maar en dat moet ook even duidelijk gezegd worden: niet al tijd verloopt het weer langs deze lijn en soms valt er in ons land toch nog een landregen. De DDR denkt momenteel wel vei lig te zitten. De weerkundigen van Potsdam kondigden giste ren tenminste een „neue Früh- lingswitterung" aan en ook in Denemarken denkt men de ko mende dagen te profiteren van een zachte zuidelijke tot zuid westelijke stroming, die zich evenals een week geleden tot over zuid-Scandinavië voortzet. In Ierland, vlakbij de depressie- bron (luchtdruk tijdelijk 970 mb.>, zullen de mensen echt niet zo in de stemming zijn om over lente te filosoferen. Tijdens een actieve frontpassage viel er in meer wind 'f föih u w uorami iiao m-t J)<& Valentia negen mm regen in zes uur tijd en wat erger was. de zuidelijke wind vlamde op tot 105 km u orkaankracht elf. Op de Hebriden werd 110 kg/u waar genomen. ook was er or kaankracht elf op het Franse eiland Ouessant voor de kust van Bretagne. Het onweer van de laatste dagen zal bij oudere natuurkenners misschien wel bezorgdheid heb ben gewekt „Wil maart reeds donder, sneeuw is in mei geen wonder" heet het Immers in de volksweerkunde. Ik dacht dat dit in dit voorjaar dat gevaar minder groot is dan anders. De luchtdrukverdeling is niet al leen in januari en februari al afwijkend van normaal geweest de kou wilde toen maar niet komen ook in maart zijn de zuidelijke tot zuidwestelijke stromingen in west-Europa op permachtig en ziet de koude Ca nadese of Groenlandse lucht geen andere mogelijkheid dan ons via een zeer lange omweg (Golf van Biskaje!) in sterk afge zwakte vorm te bereiken en dan alleen nog maar in de hogere niveau's. Gezien deze opvallen de afwijkingen en het feit dat de aanvoer van telkens nieuwe de pressies uit het gebied van de Grote Meren maar geen einde wil nemen (en dat betekent zacht weer in west-Europa), ver andert er in grote trekken erg weinig en moet dat allemaal nog: ik bedoel dat van die sneeuw in de bloeimaand Winterse verschijnselen zijn er nog wel in Europa, maar erg bescheiden. In noord Zweden vriest het de laatste dagen weer wat. In de ertsstad Kiruna wees de thermometer gistermiddag minus zes. in het Finse Sodan- kyla minus vijf. in Kvikkjokk minus vier graden Celcius Maar dit zijn lokale verschijnselen. De kou is niet voor de export bestemd onder redactie van Loes Smit let is nog niet zo ver, dat de indskinderen van de kinderen die an de eerste boomfeestdag moek en meedoen, zelf ook alweer groot enoeg zijn om op een nationale >lantdag een boompje in de grond e zetten. Theoretisch zouden hun inderen er misschien wel nèt aan oe kunnen zijn. En toch is de nati- male boomfeestdag bepaald niet (an gisteren. Het wordt welgeteld Ie 21ste keer, dat vandaag overal n het land kinderen met scheppen n jonge bomen in de weer zijn. Die inderenhonderdtienduizend oogsteklassertjes van de lagere cholen. vind je vandaag in dorpen n steden, met hele klassen tege- tjk En waar zij hun scheppen ion le aarde steken, groeien straks bo ten en struiken. leze groene gedachte werd voor iel eerst in 1957 in daden omgezet. Ie Koninklijke Nederlandse Bos- ouwvereniging richtte een voorlo- rtg werkcomité op. dat de eerste boomfeestdag" op poten zette. Die 'erste „dag" voltrok zich in Apel doorn. waar schoolkinderen in het park Berg en Bos met het planten uan jonge bomen de eerste boom feestdag vierden. Dat waren toen nog lang geen honderdduizend kinderen, maar zestienhonderd. Sindsdien zijn de rijen boomplan- tende kinderen en mee- organiserende gemeenten gestadig aan gegroeid Het werkcomité werd omgezet in het landelijk co mité Nationale Boomfeestdag, dat samenwerkt met regionale com missies, waarvan elke provincie er een heeft. Want er komt tegenwoor dig heel wat kijken bij de organi satie van zo'n dag. Voor de kinde ren begint het feest al weken van tevoren. Het landelijk comité brengt als het ware het bos in de klas: de scholen krijgen lesmateri aal dat in de klas besproken wordt. Zo wordt de kinderen begrip bijge bracht voor het belang van het groen en het leefbaar houden van ons steeds volgebouwder landje. Ze krijgen dat is althans de bedoeling een open oog voor de natuur. De regionale commissies helpen de mensen buiten de scho len die in hun gemeente de boom feestdag moeten organiseren: er moeten terreinen gezocht worden om bomen te kunnen planten, het materiaal moet besteld worden, er moeten deskundigen zijn die er op toezien dat het groen op de juiste manier de grond in gaat. Bomen en struiken betalen de „plant- gemeenten" zelf Die kosten ze zo tussen de twintig en vijfentwintig gulden per stuk, maar ze hebben er dan ook jarenlang plezier van. Er wordt dit Jaar meer geplant dan voorgaande jaren: bijna 400.000 jonge bomen en struiken. Dat mag ook wel, want door de droogte vo rig jaar is zo'n duizend hectare verse aanplant verloren gegaan. Alle mogelijke boomsoorten zitten er bi), maar de iep ontbreekt. De beruchte iepziekte grijpt zo snel om zich heen dat ze daar nogal huiverig voor zijn geworden. In de kustprovincies worden in de plaats daarvan nu grauwe abelen, esdoorns, lindebomen en populie ren geplant, die evenals de iep goed tegen harde wind kunnen. Vorig jaar lieten 465 gemeenten in ons land ruim 106.000 schoolkinde ren bomen in hun straten, parken, nieuwbouwwijken en op pleinen in de grond zetten, en dat zijn er nu alweer meer. Nog lang niet alle Nederlandse gemeenten welis waar, maar op den duur zal ook de rest wel volgen. Waarom ze allemaal in dezelfde boom willen, is een raadsel, maar een feit is at tegen zonsondergang in het Noordduitse Schüttorf honderden spreeuwen rondom dezelfde hoge bomen zwermen om er met z'n allen een plaatsje or de nacht tc vinden. Dat gaat natuurlijk niet en bovendien zijn voor de nacht te vinden. Dat gaat natuurlijk niet en bovendien zijn de bomen nog helemaal kaal, zodat ze weinig of geen beschutting bieden. De spreeuwen zullen wel van mening zijn dat het ook hier hoog tijd wordt om boomplantdagen te organiseren. Verlichting van fiets of bromfiets is niet hetzelfde als een lichtje aan een bandje op de bovenarm. Welis waar rijdt de (brom-)fietser dan niet geheel onverlicht rond, maar wel op een ongeoorloofde manier. In „De Tweewieler" benadrukt een Utrechtse politieman, dat deze zo genaamde „ruiterlantaarn" als ver lichting van fiets of bromfiets ver boden is. Tijdens een controle in Utrecht zijn pas nog 254 fietsers en bromfietsers bekeurd, van wie ve len in de veronderstelling verkeer den dat ze op die manier redelijk verlichte personen waren. „Gaarne zagen wij om allerlei rede nen. dat uw contactmiddagen alco holvrij werden gehouden. Eén daarvan is. dat tot de taak van uw departement ook behoort het zo veel mogelijk bevorderen van de verkeersveiligheid Iedere be zoeker van uw contactmiddagen zal komende en gaande ge bruik moeten maken van de open bare weg. Het zal u uiteraard be kend zijn, dat alcohol en ver keersveiligheid begrippen zijn, die beslist niet in harmonie met elkaar voortbestaan, met andere woor den. eikaars vijanden zijn". Zo wees het Haags Centraal Drankweer Comité in een in Profiel personeelsblad van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat afgedrukte brief het ministerie op' zijn taak. In zijn antwoord legt de voorzitter van de personeelsvereni ging van het ministerie (die de be doelde middagen organiseert) uit, hoe ze daar zelf over zo n droogleg ging denken: „Natuurlijk heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat een taak in het bevorderen van de verkeersveiligheid Dit betreft heel concrete situaties Naar mijn gevoel is dat iets heel anders dan het volstrekt genera liserend droogleggen van een de- partementskontakt Nog nooit is er misbruik geconstateerd, zodat we mogen aannemen dat de bezoe kers niet alleen hun verantwoorde lijkheid als burger voelen, maar ook beseffen dat ze bij Verkeer en Waterstaat werken. Het zou naar ons gevoel bepaald onjuist zijn om van bovenaf op te leggen dat es geen druppel alcohol gebruikt mag worden. Dat is niet alleen in strijd met de tendens van onze maat schappij om de burger mondig te maken en zijn eigen verantwoorde lijkheid te geven, maar zou toch ook getuigen van erg weinig ver trouwen in de eigen medewerkers Zo'n stuk bevoogding zou ons net iets te ver gaan." Ervaring van UW-sters in het Dia- konessenhuis Leeuwarden: „Er kwam een meneer die vroeg om een goed. degelijk, christelijk boek Die waren op dat moment niet voorra dig, maar de dienstdoende boeken- dame bood hem een ander goed boek aan. Nee, zei de meneer, ik heb al wat, ik wil dit: kus mij en sterf". In het winkeltje van de UW. waar kaarten, postzegels, zeep. tandpasta, tandenborstels en ande re kleine artikelen te koop zijn, wordt naar de vreemdste dingen gevraagd. Het staat vlakbij de röntgenafdeling „en iemand die daar al een poos gezeten had. kwam vragen om belegde broodjes. Een ander vroeg om een omelet met ham; het mocht ook kaas zijn". Nog opvallender was trouwens de wens van een meneer die om een bepaald merkt tandpasta kwam. „Thuis gebruik ik altijd Golgotha", legde hij uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5