Voor wegenbouw 13.5 miljard Nog steeds geen uitweg in conflict grondpolitiek Weg naar 'mondigheid' is nogal kronkelig Een mens is geen machine. Meneer van het radio tijdsein. Draagt u toevallig 'n Seiko Quartz horloge/ Structuurschema met program voor komende 25 jaar nVU-discussie Uitgesteld 8 8 Garantie voor uitvoer naar .Polen PvdA-fractie vindt dat debat hervat moet worden Tarieven openbaar vervoer gelijktijdig vijf procent omhoog Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. Tandarts op zoek naar achtergronden van gebitsverwaarlozing 2 ïOENSD'G 16 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet {ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering wil de komende 25 jaar 13,5 mil jard gulden investeren in de aanleg van nieuwe rijkswegen, en de verbreding van bestaan de. Dat staat in het struc- ,ntuurschema verkeer en ver- efvoer, dat minister Westerterp ^verkeer en waterstaat) giste- ^ren heeft gepubliceerd. het schema worden bij elkaar )eV>ngeveer twintig rijkswegen of ge deelten daarvan, zoals die in een fjvorig schema uit 1966 nog werden 3e jereserveerd, geschrapt. Daar- [*jegenover staat dat ook nog een t deel van de geplande nieuwe _.veenbouw blijft gehandhaafd: in ahet midden van de jaren negentig J< noet er in totaal 2600 kilometer snel weg in Nederland zijn, nu is er 1600 kilometer. ter Westerterp noemde het erna gisteren bij de presentatie ughoudend van aard. maar wees tf tegelijkertijd op dat die terughou dendheid slechts relatief van aard is. 'ergeleken bij de oorspronkelijke (regenbouwplannen is het terughou dend, maar het is toch ook nog een unbitieus program voor de komende '"wen, aldus de minister. e Railverkeer UI 'an onze onderwijsredactie AMSTERDAM Na een zeer chao- isch verlopen debat heeft de uni versiteitsraad van de Vrije Universi- eit gistermiddag besloten de dis- ussie over de bereidheidverkiaring en week uit te stellen. Het debat ran gistermiddag werd gekenmerkt loor irritaties en het nemen van leslissingen. die later weer terugge- aid werden. Kanvankelijk was het de bedoeling h( wn gistermiddag alleen het debat te sc louden en te stemmen op een later ijdstip. De progressieve studen- i" enfractie kwam hierop onmiddel- Ijk met een voorstel om de stem- ^aingen toch maar te houden. Dat oorstel werd aanvaard. Toen vond nen echter dat men zodanig in tijd- pood kwam de vergadering zou anvankeüjk niet langer dan tot zes ur duren dat besloten werd het ebat maar helemaal uit te stellen win er volgende week rustig de tijd ,_j oor te nemen. discussie, die aanstaande ag gehouden zal worden, gaat de vraag of en in hoeverre leden besturen, raden en officiële ies moeten verklaren dat bereid zijn in de geest van de lstelling van de Vrije Universi- t te werken. Men wil volgende k tot een uitspraak komen voor /elke organen die bereidheidverkla- 'pI ng geëist zal worden en voor welke ministerie gestimuleerd zullen worden. Voor fiets en bromfiets geldt het zelfde: het structuurschema geeft aan dat er speciale voorzieningen in de steden moeten komen, maar ook hier in het gemeentebestuur de eerst aangewezene. Ook langs regionale wegen moet. aldus het schema, in de komende jaren zoteel mogelijk wor den gestreefd naar apart van de rijweg liggende fietspaden. Het structuurschema zal worden vastgesteld via de procedure van de planologische kernbeslissing. Dat wil zeggen dat het schema door de regering slechts voorlopig is vastgesteld. Er komt een jaar met inspraakmogelijkheden, met daar na een behandeling in de Tweede Kamer en een definitieve vaststel ling door het kabinet. Groene hart Wegen die nu nog wel op het rijkswegenplan voorkomen, maar daar volgens het nieuwe schema vol gend Jaar van afgevoerd moeten worden zijn onder meer: rijksweg zes van Emmeloord naar Gronin gen. rijksweg negen van Leeuwar den naar Groningen, rijksweg 11 ten noorden van Utrecht, rijksweg 15 in Twente naar de Duitse grens, delen van rijksweg 16 (het deel tussen Lei den en Rotterdam en het deel ten zuiden van het noordzeekanaal tot aan rijksweg 5). rijksweg 32 tussen Zwolle en Deventer, rijksweg 33 tus sen Assen en Oosterwolde, rijksweg 36 tussen Witte Paal en Linde, rijksweg 50 tussen Joure en Akkrum, rijksweg 58 tussen Rijsber- gen en Hoogerheide. rijksweg 62 tus sen Waalwijk en Glessen, rijksweg 66 het deel van Tilburgse noordelij ke randweg, rijksweg 73 tussen It- tervoort en Roermond, rijksweg 75 tussen Weert en Eindhoven (over de Strabrechtse heide) rijksweg 78 tus sen Maastricht en Heerlen en Koor het railverkeer heeft het sche ep na niet veel nieuws meer in petto. n/fa de aanleg van de Zoetermeerlijn, Schiphollijn en de Almerelijn ko- ien er geen nieuwe lijnen meer. Wel (irordt een tracé vrijgehouden voor een doortrekking van de Almerelijn Groningen (eventuele realisatie pas na 2000), worden bestaande in- I tercity lijnen hier en daar uitgebreid, en worden tracés van Amsterdam, (Rotterdam en Den Haag naar de jenzen eventueel tegen het jaar 000 geschikt gemaakt voor su persnelle treinen die harder kunnen dan 160 km per uur. Voor 1990 wordt rekening gehouden met de bouw van een zijtak van de spoorlijn Zaan- q dam—Enkhuizen, de 'Purmerend- lijn'. Het structuurschema borduurt door het vorig jaar door Westerterp la gebrachte meerjarenplan personen vervoer. Daarin verliet de overheid definitief het beleid, dat alleen maar de auto-ontwikkeling volgde en koos tóen voor een sturend beleid, waar- lij aan de vraag naar het vervoer van ptsonen uitsluitend tegemoet geko- aen wordt als het per saldo bij draagt aan het welzijn van de ge meenschap. jy Concreet vertaald In het struc- \V uurschema houdt dat volgens mi nister Westerterp in dat in de grote tadsgewesten het selectieve autoge- >ruik moet worden bevorderd, het ipenbaar vervoer en fiets moeten vorden gestimuleerd. In de mid- lelgrote en kleinere gemeenten bete cent dat dat het openbaar vervoer lechts een aanvullende functie op iet autogebruik heeft, en op het ilatteland, aldus minister Wester- erp, 'zijn en blijven auto en fiets ongetwijfeld favoriet'. Kwaliteitsverbetering Uit het schema blijkt dat het open baar vervoer het in de toekomst niet zozeer moet hebben van investerin- n nieuwe rail verbindingen, aai' van kwaliteitsverbetering. Die aliteitsverbetering, zo meent de •gering, moet dan niet gezocht wor den in frequentie-opvoering (en dus in verhoging van de tekorten die het rijk jaarlijks bijpast), maar in het sji bevorderen van de snelheid van •aatram en bus door vrije banen, voor- Hijrang op kruispunten. Hoe dat moet ingen wat dat moet kosten wordt in het lajschema niet vermeldt, ile chtóinister Westerterp lichtte gisteren toe dat deze kwaliteitsbevordering vooral een zaak is waarvan het initi atief van de gemeentebesturen moet uitgaan, die daartoe wel vanuit het rijksweg 80 tussen Aalsmeer en Vin- keveen. Rijksweg drie van Amsterdam naar Gouda, dwars door het groene hart van de randstad, neemt in het sche ma een bijzondere plaats in De gTonden ervoor blijven gereserveerd tot aan het eind van de negentiger jaren, maar het beleid is er op ge richt om dan alsnog te beslissen deze weg niet aan te leggen. Teleurstelling De Stichting natuur en milieu heeft teleurgesteld gereageerd op het structuurschema. Het bevat geen duidelijke visie, stelt men in een reactie, er wordt gekozen voor een verdere ontwikkeling in de richting van een volledig op de auto gerichte samenleving, ten koste van open baar vervoer en langzaam verkeer. Het feit dat de financiële voorwaar den voor het te voeren beleid, ook wat betreft openbaar vervoersfacili- teiten maar zo weinig zijn onder zocht geeft te denken, aldus de stichting. De initiatiefgroep verkeer en ver voer CNV acht de voorstellen in het structuurschema volstrekt onvol doende. Het voorgenomen sturend beleid dreigt weer verlaten te wor den, aldus de groep, eraan toevoe gend dat van het terugdringen van het autogebruik in de stedelijke ge bieden en van het bevorderen van het openbaar vervoer weinig concreet is vastgesteld in het schema. Leg{f Problemen? Vraag gerust advies aan de Arbeidsinspectie. Oh O Graag ontvang ik gratis het boekje "Mens en Werk" Naam: Adres: Plaats: Sturen naar Sociale Zaken, Postbus 51, Den Haag. Gistermorgen bracht de Poolse premier een bezoek aan het Pools oorlogskerkhof te Breda. In gedachten verzonken liep Jaroszewicz langs de graven. DEN HAAG De Poolse premier Jaroszewicz en premier Den Uyl hebben gistermiddag een overeen komst getekend waarbij de Neder landse staat uitvoer van Neder landse machines o.a. van havenkra nen naar Polen garandeert tot een bedrag van honderd miljoen gulden. Behalve dit „protocol over de voor waarden voor de financiering van investerings- en samenwerkingspro jecten" werden ook een ge meenschappelijke verklaring van beide landen over de politieke ont wikkelingen in Europa, een lange- termijnprogramma voor de econo mische, industriële en technische samenwerking en een „memoran- dum" over kleinere en ge meenschappelijke bedrijven gete kend. De twee laatste overeen komsten moeten door de Kamer voor handelsbevordering en de Poolse kamer voor buitenlandse handel worden Ingevuld. De samen werking tussen kleinere en mid delgrote Nederlandse bedrijven en Poolse staatsondernemingen opent de mogelijkheid van gezamenlijke produktie voor derde markten. Nederland en Polen zijn „vast beslo ten om zich te beijveren voor een verdieping en consolidering van het proces van ontspanning in Europa en in de wereld, teneinde aan dit proces zowel een duurzaam als een in toenemende mate levensvatbaar en universeel karakter te verlenen." Polen en Nederland zijn het er ook over eens dat de politieke veiligheid niet los kan worden gezien van de militaire. Daarom zullen zij probe ren in Wenen, waar de onderhande lingen over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in midden Europa zich al jaren voort slepen „positieve resultaten" te be reiken. Van onze parlementsredactie. DEN HAAG De politieke situatie rondom de grondpolitiek is gisteren weer aanzienlijk verscherpt, nadat het kabinet gistermorgen enkele uren vruchteloos heeft gepoogd een compromis te vinden in het geschil tussen de PvdA en het CDA in kabinet en Tweede Kamer. Het kabinet ging onverrichteizake uiteen met slechts de afspraak nog maals met de eigen achterban de precaire situatie te bespreken, en vandaag in de loop van de dag op nieuw bijeen te komen. Gisteravond overheerste op het Bin nenhof een geladen spanning over wat het kabinet vandaag eventueel nog als compromis kan formuleren, maar vooral in PvdA-kringen liet men zich daar uiterst somber over uit. De PvdA stelt ook keihard, dat het vorige week tot twee keer toe uitge- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tarieven van de trein, de tram en de bus zullen op 1 oktober aanstaande tegelijkertijd met vijf procent worden verhoogd. Daartoe is deze week in Den Haag besloten. Het is de eerste maal dat de tarieven van de spoorwegen, de stads- en de streekvervoersbe- drijven tegelijkertijd met een zelfde percentage omhoog gaan. Het is een eerste stap op weg naar integratie van de tarieven van het openbaar vervoer. Het Rijk streeft daarnaar om het openbaar vervoer toegankelijker en daardoor aantrek kelijker te maken. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) zei gisteren dat het beleid erop is gericht de openbaar ver- voerstarieven met niet meer dan de kosten van levensonderhoud te la ten stijgen. (ADVERTENTIE) Seiko heren-horloges vanaf f 150,- Seiko Quartz heren-horloges al vanaf f 350,- stelde Kamerdebat over de grondpo litiek morgenmiddag echt volgens afspraak dient te worden hervat: mi nister Van Agt (Justitie, CDA, eerste indiener van het omstreden wets ontwerp) moet naar de Kamer ko men, zo stelt men. Van Agt op zijn beurt wil pas in de Kamer antwoord komen geven op de nu al twee weken geleden gehouden beschouwingen van de Kamerleden over de grondpo litiek, als hij een wetswijziging op zak heeft waar het kabinet het mee eens is en dat door ten minste een ruime meerderheid van de CDA- fracties zal worden ondersteund. Voorstel afgewezen Een haalbaar voorstel voor een der gelijke wetsontwerp-wijziging is er echter nog steeds niet. In het kabi net werd gistermorgen een voorstel besproken afkomstig van de minis teries van justitie en van landbouw, dat echter door de linkse meerder heid van het kabinet werd afgewe zen. In dat voorstel wordt bij ontei- geningsvergoèding uitgegaan van de gebruikswaarde van de grond, met daarbij de nu al in het wetsontwerp staande onbillijkheidstoeslagen, en daarbij ook nog een berperkte nega tieve ontwikkeiingsschade, de scha de die men lijdt als men in het zicht van de onteigening niet meer in ei gen goed investeert. De PvdA vindt dat alles bij elkaar te veel, en in de wandelgangen op het Binnenhof werd gistermiddag ge zegd dat er dan weliswaar voldaan wordt aan de principiële wens van de PvdA om uit te gaan van de gebruikswaarde, maar dat er zoveel bij opgeteld wordt dat de reële uit- komst gelijk is aan de twee weken geleden door CDA-woordvoerder De Bekker voorgestelde naar beneden (tegen speculatie) gecorrigeerde marktwaarde. In CDA-kringen Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT— De ziekte die zich geleidelijk van bijna ieders tanden en kiezen meester maakt, is eigenlijk een raadsel. We weten langzamerhand vrij precies hoe het komt. We weten dus ook hoe het kan worden tegengegaan (fluoride, goed poetsen, verstandig snoepen, op tijd naar de tandarts). We weten alleen niet waarom de situatie niet verbetert, waarom de meeste mensen kennelijk dat verstandige gedrag niet opbrengen. Zoals voor veel onbegrepen dingen, is er om te beginnen een woord voor bedacht. De mensen zijn niet „dental- minded", zei de Utrechtse oud-hoogleraar Buisman ooit. In het Engels, waarschijnlijk omdat hij „ge- bitbewust" niet zo mooi vond. We mogen dental- minded gevoeglijk als Neder lands woord beschouwen, want in de internationale va kliteratuur komt het niet voor. Die olijke ontdekking deed tandarts P. J. A. Crielaers toen hij zich begon af te vra gen wat dental-mlndedness dan wel precies zou zijn, en hoe een mens daar aan komt. Want met het bedenken van een woord kom Je natuurlijk nog erg weinig verder. Toch kon hij het zelf ook niet la ten: het proefschrift waarop hij gisteren in Utrecht pro moveerde, heet „Op weg naar mondigheid". Crielaers ging op zoek naar de mens achter het gebit en de relatie tussen die twee. De methode ligt voor de hand: Je legt de gezondheidstoestand van het gebit nauwkeurig vast en Je vraagt de bezitter of bezitster een hele boel din gen over zichzelf. Tandheel kundig verleden, gedrag, houding ten opzicht van de gebitsgezondheid, kennis over het onderwerp. Toen dr. Crielaers dat met ruim 350 mensen had gedaan, ging hij statistische verbanden opsporen tussen die verschil lende factoren. Het belangrijkste resultaat van zijn onderzoek was, dat die verbanden zwak tot erg zwak waren. Dat is natuurlijk teleurstellend, want nu we ten we nog steeds niet goed wat dental-mlndedness is. Toch is het wetenschappelijk gesproken winst. Het onder werp is geen grijze vlek meer, we weten nu heel prcles en met de cijfer* op tafel hoe ver onze onkunde strekt. We moeten er op verdacht zijn dat de oorzaken van onge zonde gebitten dieper liggen dan de voor de hand liggende factoren die nu zijn onder zocht. We WJn gewaarschuwd dat loslopende ideeën over oorzaken, waaraan geen ge brek is, waarschijnlijk onvol doende gefundeerd zijn. Dit onderzoek heeft aangetoond, schrijft Crielaers, hoe moei lijk hqt is om subjectieve In- Maar de resultaten zijn niet uitsluitend negatief. Uit de afwezigheid van sommige verbanden zijn wel degelijk conclusies te trekken. Het meest in het oog lopend is de hygiënische toestand van het gebit, die geen verband houdt met de opgave van poets- en eetgewoontes. Van de onderzochte mensen poetst 83 procent minstens tweemaal per dag (en nog eens zestien procent één maal), terwijl maar een kwart een goede mondhygiëne heeft. Tweederde brengt het tot „matig", vijftien procent is slecht. Conclusie van dr. Crielaers: de meeste mensen poetsen wel, maar niet goed. Dat wordt nog bevestigd door het feit dat 41 procent zegt dat de tandarts hun wel eens verteld heeft hoe het gebit verzorgd moet worden, terwijl maar zestien procent zegt dat de tandarts het ook gedemon streerd heeft. Dat zou beter kunnen, vindt Crielaers, ze ker sinds een beperkt preven- tiepakket in de zieken fondsverstrekkingen is opge nomen. Boeiend Een wél gevonden verband zij het zwak is dat tussen de houding ten opzichte van gebitsgezondheid en de aan wezigheid van ai dan niet ge repareerd tandbederf. Het werken aan die houding door middel van gezondheidsvoor lichting en -opvoeding is dus zinvol. Boeiend is een (nog zwakker) verband met een onderdeel van de voorge schiedenis: of men als kind door de ouders naar de tand arts ls gestuurd, dan wel heeft deelgenomen aan de schooltandverzorglng. Ook dat zijn dus aantoonbaar zin volle zaken, zij het dat het belang niet zo groot is als Je zou kunnen hopen. Maar we weten nog steeds niet waarom de meeste men sen hun gebit laten verslon zen. Het moet volgens Crie laers verborgen zitten in de gecompliceerde relatie tus sen houding, motivatie en ge drag op het gebied van de gezondheid. Dat moet dieper worden uitgespit. Intussen houdt hij zich ook op een minder abstract niveau met het probleem bezig. Naast zijn leidende functie in de vakgroep sociale en preven tieve tandheelkunde van de universiteit van Amsterdam, werkt hij mee ln een experi mentele groepspraktljk ln Abcoude. Daar wordt met grote intensiteit praktische preventie bedreven. Een so cioloog onderzoekt wat daar van terecht komt. De plaat selijke verkoopcijfers van fluoridetandpasta en -tabletjes zitten stevig ln de lift. wordt die uitkomst juist toege juicht. Vorige week woensdag werd tussen de ministers Van Agt en Den Uyl en de fractievoorzitters van PvdA en CDA afgesproken een compromis wetswijziging te ontwikkelen die uitging van de gebruikswaarde met daaraan toegevoegd de negatieve ontwikkeiingsschade. Nagelaten werd toen af te spreken ln hoeverre de nu reeds in de wetswijziging ver melde onbillijkheidsvergoedingen zouden moeten vervallen. Juist daarover bestaat nu weer politieke strijd, en daarnaast vanzelfspre kend ook over de wijze waarop de negatieve ontwikkeiingsschade pre cies moet worden geformuleerd. Nadere regeling Zonder dat het kabinet er zich op bond werd gistermorgen ook nog een gedachte ontwikkeld om het wetsontwerp aan te nemen zoals het er nu ligt en binnen een vast te stellen termijn de negatieve ontwik keiingsschade nader te regelen, en de andere onbillijkheidsregelingen voor zover nodig uit de grondpolitie- k-wet te nemen. Deze gedachte, ge kwalificeerd ais een „juridisch mon strum", vond bij de fracties geen ingang. Minister Westerterp, heeft de politie ke situatie rond de grondpolitiek gis teren op een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Den Haag 'uitermate ernstig' genoemd. Binnen de komende achtenveertig uur zaJ een vorm van een oplossing tevoorschijn moeten komen, aldus de bewindsman, die zei dat zo een oplossing ook zeker aanvaardbaar dient te zijn voor de CDA-fracties ln de Tweede Kamer. HIJ zei dat de weeffouten bij de kabi netsformatie zich nu blijken te wre ken. Westerterp sprak van een poü- tieke-malaise, veroorzaakt door het feit, dat progresssieve partijen de vier hervormingsvoorstellen voor de onteigeningswet geheel naar zich toe hebben getrokken. Hij hekelde uitla tingen in de Kamer als zouden CDA- partijen zich niet aan afspraken hou den, die bij de formatie indertijd gemaakt zouden zijn. De heer Wes terterp wees op de extra parlementaire band die KVP en AR met dit kabinet hebben. Westerterp voorspelde, dat als onverhoopt van daag of morgen geen compromis wordt gevonden over de grondpoli tiek, er een uitermate moeilijke poli tieke situatie zal ontstaan, waarbij ook de samenwerking tussen CDA en PvdA na de verkiezingen op het spel zal staan. „Ik kan maar niet besluiten, of ik in het kort of in het lang met je ga trouwen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3