Avond met drie celloconcerten ^1 bi tt brieven van lezers w evoluon KUNST Wordt't niet eens tijd dat uw neus thuis kritisch in de lucht steekt? ventilatietechniek Nieuwe regeling voor leerling in verpleging berust op compromis Kaart van Nederland waar alles" op staat tostropowitsj voor de olifanten Ontdek ook de geniale vierkante mm. Bewegingsexperiment van Nederlands Dans-Theater te Afschaffen van salaris bij introductie Zelfs ligging kabels aangegeven MEDEWERK(ST)ER 3ENSDAG 16 MAART 1977' KUNST Trouw/Kwartet11 oor R. N. Degens MSTERDAM Aangenomen mag worden dat in de propvolle oncertgebouwzaal maandagavond nog meer mensen dan an- ers zaten die niet uitsluitend uit liefde voor de muziek gekomen aren. Georganiseerde dierenliefde speelde ditmaal een be- ngrijke rol, met name die voor de olifant. Voor welks voortbe- aan het Wereld Natuur Fonds een liefdadigheidsconcert had eorganiseerd, waarbij onder meer prinses Beatrix en prins laus als genodigden aanwezig waren. ,r j hadden, als iedereen in en achter zaal. een financieel offer gebracht tt een netto batig saldo van 55.000 ïlden opleverde. De belangrijkste jjjrsoonlijke bijdrage kwam van de issische meester-cellist Mstislaw istropowitsj, die met het Con- rtgebouworkest o.l.v. Kirill ondrasjin drie soloconcerten speel- zonder daarvoor honorarium te tvangen. Rostropowitsj wordt de- maand 50 jaar en geeft in verband larmee overal ter wereld gratis ncerten voor liefdadige doelen. En ide weeromstuit doet dan iereen gratis mee. feldoen srhalve kon het publiek maan- gavond voor de schappelijke prijs n 25 gulden, in het plezierige besef luisterend wel te doen, genieten van de zeldzame gelegenheid een weinig voorkomende volmaakte va riëteit van de cellospelende mens aan het werk te zien en te horen. Want aan Rostropowitsj' bespeling van de violoncel mankeert letterlijk niets. Hij is een van de heel weinigen die je kunnen doen vergeten hoe moeizaam-neuzelend anderen hun cello meestal laten klinken. Hij be speelt het wat onhandzame instru ment met een soepelheid en een ge mak die doorgaans alleen door mees- ter-violisten op hun instrument be reikt worden. Dat hadden we hier van hem al lange tijd niet kunnen horen. Wie dus voor de wonderen van het cellospel van Rostropowitsj waren gekomen, heb ben hun hart kunnen ophalen. Mid dels de noten van het celloconcert van Haydn (het pas in 1961 ontdekte in C, met de volkomen uit de toon (ADVERTENTIE) In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Oirect aan do Rondweg in Eindhoven. Open: maandag 1/m vrijdag van 9.30 - 17 30 u; zaterdag 10.00 - 17.00 u; zon- en leesldagen 12.00 - 17.00 u. 1e Korsldag on Nieuwjaarsdag gestolen. Ook voordelige NS-attractiel !orte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden testuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij iublikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. ,j irtrosssing ben het helemaal met professor Iderbos eens. en zou dr. Dekker f wel eens willen horen of lezen het woord „vertrossing". Wel 11 ik aan dat er maar één Kvoord moet zijn, namelijk God h idt zijn kerk in leven. Hoe ook °h tP0^' veracht- door dwalingen om- mfen, geschud, uiteengerukt. >arfl andjsbtirg mevr. H. de Bruyn-Dam Igjof. Schilder IS t een redenering vanuit de feiten öt men nimmer tot een juiste t op de betekenis van ontwikke len in kerk en wereld. Zo ook niet de achtergronden van de schor en afzetting van prof. dr. K. Ider. Dit blijkt weer eens uit het ;el van A. J. Klei. Tekst en strek- daarvan zijn, dat het optreden it schrijven van Schilder meer eemdend dan samenbindend irkt heeft; een uitspraak, die Herman Ridderbos in 1952 ook ban heeft. Meer verdeling dan iging, meer verzwakking dan rking, aldus de redenering. u blijkt volgens de heer Klei o.m. Uit. dat de vrijgemaakten in de lenleving voor velen een {verschijnsel zijn en geen zou- I zout. Nu bewijst men natuur- helemaal niets m.b.t. het optre- en schrijven van Schilder door ujjWjzen op een eigenaardigheid, 1 men 25 jaar na de dood van Üder bij de vrijgemaakten Itateert. Schilder heeft meer dan ik gewaarschuwd tegen de lee- raken van 1944 in de Geref. fj ken. waaraan men hem en ande- bond en gezien, dat deze kerken deze uitspraken de Verbond- tiiking loslieten, waardoor zij de Iftuurlijke kijk op de zaken in kerkelijke en politieke leven jen verliezen en dat heeft hij 1 44 gezien. Juist de modernistische liking, die meer en meer in deze len de overhand krijgt, werkt samenbindend, vervreemd de Meester-cellist Rostropowitsj vallende cadensen van Benjamin Britten), de Rococo-variaties van Tsjaikowsky, en het Celloconcert van Dvorak. Die met z'n drieën ach ter elkaar in één programma een wel wat zwaar op de maag liggende drie- in-de-pan werden. Maar waaraan iedereen tot zijn ge noegen, en misschien wel verbazing, de wonderbaarlijke capaciteiten van de in vrijwillige ballingschap in Pa rijs wonende Rostropowitsj kon af horen. Want de onwaarschijnlijke snelheid waarmee deze bijvoorbeeld het laatste deel van Haydn feilloos nam, de intense gloed van zijn toon in Dvorak, en de speelse sierlijkheid waarmee hij de muzikale pirouettes van de Rococo-variaties presentee- rOmhelzingen Wie hiervoor toch minder toeganke lijk was of wie de muzikale kwalitei ten van Rostropowitsj liever in een minder fancy-fair-achtige sfeer wenst te genieten, heeft aan deze avond toch wel plezier kunnen bele ven. Bijvoorbeeld door het jon gensachtige enthousiasme waarmee Rostropowitsj de podiumtrappen op en af rende, de kushanden die hij het juichende publiek toewierp, de me nigvuldige omhelzingen van dissl-. dent Rostropowitsj en trouw Sowjet- burger Kondrasjin, en ten slotte de spanning tijdens de eindeloos lijken de slot-toejuichingen van: zou hij toch nog of niet. Maar jawel hoor, de onvermoeibare Mstislaw ging zijn cello weer halen en bracht de zaal tot bedaren met de Sarabande uit de tweede solo-suite van Bach. Waarna iedereen met gemengde indrukken van het geheel naar huis kon. Maar afgezien van alles is zo'n avond toch mooi meegenomen, voor die oli fanten. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Met zijn „El Error" de vergissing dat het Nederlands Dans-Theater in de Koninklijke Schouwburg in première bracht, leverde de Venezolaanse en nu in Keulen werkende choreograaf Carlos Orta een heel merkwaardig werkstuk. Hector Campos Parsi, die afkomstig is uit Puerto Rico, componeerde bij dit ballet de muziek, die voor wat betreft toonzetting en harmonie even experimenteel is als de choreogra fie zelf. ,,E1 Error" is interessant om de bewe ging. In het programma aangegeven als balletwerk is het eerder een mi- mestuk dan een ballet met allerwon derlijkste en hevig gechargeerde be wegingen, die vaak niets met dans van doen hebben, maar die als zoda nig aandacht verdienen. Mensen worden tot lappen-poppen, met vreemd los-bungelende ledematen, die de wonderlijkste richtingen uitslingeren, gedachtenassociaties opwekkend aan het „se disloquer" van de „saltimbanques", die jaren geleden door Frankrijk trokken om in de open lucht hun kronkel kunsten te vertonen. Maar zodra de toeschouwer van zijn verbazing is bekomen, wat gewend raakt aan al deze „anti-dans" en men zich gaat afvragen wat Orta met zijn choreografie wezenlijk heeft te zeg gen wordt de zaak moeilijker. De „error" in het stuk van Orta is een travestiet in een gezinssamenleving, waarvan de andere leden normaal zijn. Welnu, de tegenstellingen en spanningen in die gemeenschap, het 'fwijzen als „abnormaal" tegenover kerken van zichzelf. Schilder stond overigens niet alleen in het wijzen op het gevaar de Verbondsprediking los te laten. Ook voor dr. M. B. van 't Veer en ds. C. Vonk, om enkelen te noemen, was in 1944 in de Geref. Kerken geen plaats, omdat ook zij preekten vanuit het Verbond. Dat gaf aanstoot en is oorzaak van de scheuring in 1944 geweest. Maar misschien kwalificeert de heer Klei deze prediking ook als een randver schijnsel. Haarlem Dr. L. van Klinken Prof Schilder (2) De heer Klei zegt van prof. Schilder: „Diegene om wie, en rondom wie de vrijgemaakte Geref. Kerken ont stonden". Hij gaat voorbij aan het feit dat het de generale synode is geweest die prof. Schilder heeft ge schorst en daarna afgezet. En in het voetspoor van deze synode, hebben vele kerken ambtsdragers bij tien tallen geschorst en afgezet. Daardoor is de kerk vanéén ge scheurd. Zeer velen hebben ziende op het gebod néén gezegd, daarbij zich voegend in de oude lijn van het onvoorwaardelijk buigen voor het gezag van de Heilige Schrift als Gods geopenbaarde Woord. Ze heb ben neen gezegd tegen de afwijking van gemeenschappelijk overeenge komen belijdenis, en tegen de ont krachting van de kerkenordening als gemeen akkoord van samenle ving. De heer Klei had in dit ver band beter kunnen wijzen op de ontwikkeling die in vijf en twintig jaar heeft plaats gevonden, in de kerken die zich nog steeds buigen onder het gezag van de synode. Nog nooit heeft men deze daad herrroe- pen. Wel echter wordt de grootst mogelijk tolerantie bepleit, voor hen die de belijdenisgeschriften afbre ken tot de grond, voor hen, die Gods Woord kwalificeren als eigentijds gesproken mensenwoord- Dit alles verjaart niet, het ligt open voor Gods aangezicht. Spakenburg P. Kok Matineus. Komt "s morgens graag in een KnolraapneilS. Hoeft een hekel aan de Bajesneus. Bijzonder traag in het ruiken frisse woonkamer. kooklucht van spruitjes. van onraad, laat staan vieze luchtjes. Kakkineus. Komt er in toiletten zonder Wassen neus. Stelt niets voor. ventilator achter dal bij niets méér is dan een ander. Feestneus. Neuriet liederen in badruim- les met wasemkanaalveniilator. Ga eens bij uzelf op bezoek en snuif de lucht'ns op alsof u er voor de eerste keer komt. De uitslag is misschien minder fris dan u had gedacht. Heeft u meer frisse lucht nodig... ventilatie! Itho is daar specialist in. Bij Itho kunt u kiezen uit een kompleet programma mooie, oerdegelijke ventilatoren. Als u een beetje kritische neus heeft, gaat u wat aan ventilatie doen. Wedden dat 't dan een Itho wordt? Wat wordt üw keus? Dat zou een Itho wasemafzuig kap kunnen zijn. Zuigt krachtig af via randafzuiging, heeft een onver slijtbaar vetfilter en is brandveilig. Of de Itho t'oiletventilator. U kunt kiezen: volautomatisch of niet-automatisch. Allebef onverzettelijke weg werkers van vervelende luchtjes. Of een Itho raam-, muur- of wasem kanaal ventilator... Itho biedt u de ruimste keus. Uw winkelierweet er alles vaq. Een fijne neus verdient 't beste. Itho H V Postbus 21 - Schiedam - Tel. (OIO) 2BIW40. Wtueraafzuigkappcn/toilct-, waaemkunaal-, muur- en raamventifutoren plus een uitgebreid programma bedrljfsvenlllatoren. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De afschaffing van de salarissen van leerling verpleegkundigen in de zogenaamde introductieperiode berust op een compromis met de werkgevers. De vakbonden hebben wel begrip voor de kritische geluiden van de leerlingen, maar zij kunnen in dit stadium geen nadere stappen ondernemen. Deze reactie gaf hoofdbestuurder K. Hofman van de Nederlands Christe lijke Bond van Overheidspersoneel op de demonstratie van enkele tien tallen Amsterdamse leerling verpleegkundigen tegen de afschaf fing van hun salaris of vergoeding in de eerste drie maanden van hun leer lingentijd. Volgens de nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen zullen leerlingen eerst worden betaald wan neer ze als „werkkracht" worden in gezet. Tot nu toe betaalden sommige ziekenhuizen wél salaris of zakgeld, andere niets. De nieuwe regeling is het gevolg van een compromis. Aanvankelijk kon den de bonden geen overeenstem ming met de werkgevers bereiken over de vraag of leerlingen voor on bepaalde tijd dan wel voor de duur van hun opleiding een arbeidsover eenkomst moesten krijgen, of er tij dens de introductie-periode (de pre klinische periode) betaald moest worden en of er één uniforme salarië ring voor alle leerlingen in ziekenhui zen en inrichtingen moest komen. In de onderhandelingen slaagden de bonden erin een uniforme salarisre geling van de grond te krijgen en ze kwamen overeen dat leerlingen een arbeidsovereenkomst voor onbe paalde tijd krijgen. Dat laatste bete kent dat bij de voltooiing van de opleiding niet zonder meer het dienstverband eindigt. Over de sala riëring ln de introductieperiode be reikten de vakbonden geen over eenstemming met de werkgevers. Wèl werd afgesproken dat de leer middelen voortaan in bruikleen wor den verstrekt en dat gehuwde leer lingen en leerlingen van 23 jaar en ouder desgewenst gebruik kunnen maken van een renteloze lening. Begrip „Bovendien," aldus Hofman, „be stond er in onze ledenvergaderingen begrip voor het niet-betalen van sa laris tijdens de introductie-periode. Er werd er daarbij op gewezen dat de leerlingen tijdens deze periode ook buiten de personeelsformatie wor den gehouden. Volgens de nieuwe regeling volgt er eerst salariëring wanneer de leerling als „werkkracht" wordt Ingezet. Voor die tijd behouden de ouders uiter aard het recht op kinderbijslag", al dus de vakbondsbestuurder, die hieraan toevoegt dat de bonden wel hebben geprobeerd de salariëring voor de leerlingen te handhaven, maar dat men uiteindelijk zonder enthousiasme bij wijze van compromis is mee gegaan met het werkgeversstandpunt. het aanvaarden als „broeder" in het gezin, dat alles komt niet duidelijk en zeker niet boeiend uit de verf. Onwillekeurig zoekt de toeschouwer naar andere, wellicht bij de choreo graaf dieper liggende, gevoelens van spanning en tegenstelling: het indi vidu tegenover de massa? politieke spanning tussen de eenling en het allesoverheersende regime? simpele gevoelsspanning tussen ik, die an ders voel en denk, en de anderen? Het blijft vaag en zelfs zó schetsma tig dat er niets van over het voetlicht komt. Blijft in ieder geval het bewegings experiment en dat op zichzelf is inte ressant genoeg. „Er Error" komt vanavond weer in de Koninklijke Schouwburg, gaat donderdag naar Zaandam, vrijdag naar Tiel en volgende week donder dag naar IJmuiden. In de tweede helft van april gaat het werk naar Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen. Van een onzer verslaggevers 'S-HERTOGENBOSCH Kaarten van dit land zijn er in soorten, maar er komt nog een heel bijzondere bij, namelijk een „grootschalige basiskaart van Nederland". Zoals de naam al zegt, wordt het een op zeer ruime schaal geteken de kaart die zo nauwkeurig zal zijn dat hij kan dienen als onder grond voor bestemmings- en an dere plannen, voor het afpalen van technische werken en het in kaart brengen van allerlei objec ten. In het laatste geval wordt bijvoorbeeld gedacht aan het markeren op de kaart van de lig ging van leidingen en kabels. In het kader van de totstandko ming van deze grootschalige kaart (die overigens meer een at las zal zijn) is in 's-Hertogenbosch de „provinciale kaarteringscom- missie voor Noord-Brabant" geïnstalleerd. In elke provincie zal zo'n commis sie gaan werken om aan een „centrale kaarteringsraad" wen sen over de vervaardiging van de kaart over te brengen, het eerst in kaart te brengen gebieden aan te wijzen, te zoeken naar samenwer kingsvormen bij het maken en het bijhouden van de kaart, te adviseren over de kostenverde ling en het kiezen van de kaartschalen. Het zal namelijk mogelijk zijn schalen te kiezen van 1 op 2000,1 op 1000 en zelfs 1 of 500. Dat zou afhankelijk zijn van de dichtheid van de bebou wing in een gebied dat in kaart moet worden gebracht. De centrale kaarteringsraad advi seert op zijn beurt de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening over het voor de tot- standkoming van de groot schalige basiskaart te voeren be leid. Vervaardiging, uitgifte en bijhouding (met dit laatste wordt bedoeld de aanpassing van de kaart als er veranderingen heb ben plaatsgevonden) is bij ko ninklijk besluit opgedragen aan de onder de minister ressorteren de dienst van het kadaster. De kaart zal onder meer kunnen wor den gebruikt door planologische en technische diensten van rijk, provincies, gemeenten en wa terschappen, alsmede door open bare nutsbedrijven. Goedkoper Veelal zorgt nu elke dienst voor zijn eigen kaartmateriaal. Het zal veel goedkoper zijn de grootscha lige kaart te gebruiken, temeer omdat die variaties in de schaal toelaat. Bovendien zal de commu nicatie tussen in hetzelfde gebied werkzame bedrijven en diensten ermee worden gediend. De provinciale kaarteringscom- missies hebben mede tot taak overleg en samenwerking in de verschillende regio's te stimule ren. Hun eerste opgave is het in ventariseren van gebieden die op de grootschalige basiskaart kun nen worden afgebeeld. Aan de hand hiervan zal een prioriteiten lijst worden samengesteld. De Brabantse gemeente Veghel heeft de landelijke primeur; zij is het eerste project dat voor de basis kaart grootschalig in tekening wordt gebracht. STICHTING VOOR DE LEERPLANONTWIKKELING (S.L.O.) te Enschede roept gegadigden op voor de vervulling van de vakature van in volledige dagtaak bij de sektie Natuurwetenschappen van het Bureau der S.L.O. Gedacht wordt aan een chemie-dodent(e) met een eerste of tweede graads bevoegdheid voon scheikunde en zo mogelijk ook voor natuurkunde en met tenminste 5 jaar onderwijserva ring. De voorkeur gaat uit naar kandidaten met interesse (en zo mogelijk leservaring) in het Mavo. De aan te stellen funktionaris zal samen met andere medewer kers uit de sektie Natuurwetenschappen van de S.L.O. worden belast met de ontwikkeling van modellen voor onderwijs leerplannen, schoolwerkplannen en onderwijsleerpakketten, o.a. voor het Mavo. Deze ontwikkeling zal in nauwe samenwer king met scholen plaatsvinden. Aanstelling en bezoldiging geschieden volgens rijksregeling. De Algemene Burgerlijke Pensioenwet is van toepassing. Datum van indiensttreding: zo spoedig mogelijk. Sollicitaties (vergezeld van een curriculum vitae en referenties) binnen 14 dagen na verschijnen van deze oproep te richten aan de direkteur van de S.LO.. drs. B. Wildeboer, postbus 2041Enschede. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de adjunkt-direkteur leerplanzaken, drs. J. C. van Bruggen, tel.: 053-840840.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11