Boersma wil werk met giftige stoffen aan banden leggen In memoriam prof. Rookmaaker fan Veen tart actie Verloskoffer' t Zwitserland slechts een twaalfduizendste deel van het aardoppervlak toch een hele Vakantiewereld! het mooiste land na gw eigen# ^rouw van Menten oet beklag over getuigenverhoor Commissie moet gehalte bepalen 't Probleem straks. Wat kunnen we doen? Voorlichtingsavonden. Ons probleem nü. Bon. YSOAG 15 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) Vraag inlichtingen bij: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau. Koningsplein 11, Amsterdam, tel. (020) 22 2033 ZWITSERLAND an een onzer verslaggevers TP ECHT Tegelijk met het ult- lken van zeven gouden lang- jeelplaten aan Herman van Veen eeft de Utrechtse kleinkunstenaar isteren de stichting Columbine In st leven geroepen, die zich ten doel lelt verloskoffers en andere me- Ische apparatuur ter beschikking stellen voor de derde wereld, aartoe zal in het komende Jaar de die „Verloskoffer" van start gaan, samenwerking met Unicef, waar- an Herman van Veen Nederland's imbassadeur is. De actie zal zich oomamelijk richten op moeilijk oegankelijke gebieden, waar hulp lj geboorten het meest geboden is. Ms beginkapitaal stelde Herman an Veen vijf van zijn zeven gouden ngspeelplaten hiervoor beschlk- ar, die hij gedurende het volgende theaterseizoen zelf aan het eind van aantal voorstellingen „Ameri- is" zal verkopen. 'een gisteren Jarig hield bij óeagelegenheid ook zijn nieuwe LP 'en doop, een dubbelalbum getiteld 0cerblijven." fan een verslaggever ILARICUM Mevrouw Meta Men- echtgenote van de Van oor- gsmisdaden verdachte Blaricum- icr Pieter Menten, is verontwaar- Igd over de gang van zaken rond de rhoren van getuigen tegen haar lan. Volgens mevrouw Menten heb- twee belangrijke getuigen vóór ft afleggen van verklaringen met kaar contact gehad over verklarin- en uit Rusland. iterdag vertelde mevrouw Menten gen het ANP dat getuige Michael auptmann vrijdag is gehoord door chter-commissaris mr. Van Duu- n. De dag daarvoor is de Israë- che journalist Chaviv Kanaan, die t balletje aan het rollen heeft ge acht, gehoord. Ingenieur auptmann wordt beschouwd als roongetulge in de zaak-Menten, mdat hij tegenwoordig zou zijn ge- eest bij massaslachtingen in het oolse dorpje Urice. Menten zou ierbij betrokken zijn geweest, anaan heeft volgens mevrouw ïenten verklaringen onder ogen ge regen, die uit Rusland afkomstig jn. Een dag later kreeg iauptmann de verklaringen te zien. laar volgens mevrouw Menten heb- en Kanaan en Hauptmann te vo- in met elkaar gesproken over deze erklaringen. lat is gebeurd tijdens een etentje issen Hauptmann en Kanaan en e heer en mevrouw Knoop. Hans hoop is hoofdredacteur van het eekblad Accent, dat actief is ge- eest In de zaak-Menten. Mr. Van eijnlngen in Den Haag, Mentens dvocaat. bevestigde later tegeno- er het ANP dat er inderdaad een iner is geweest tussen deze vier ersonen. olgens mr. Van Hetjnlngen Is het iner vermeld in het proces-verbaal at van Hauptmanns verhoor Is op- emaakt. Verdere mededelingen tide mr. Van Heljningen niet doen. ij liet echter merken dat hij deze ang van zaken bedenkelijk vindt. De sanger Herman van Veen met zijn zeven gouden langspeelplaten die hij gisteren in ontvangst nam en in de loop van het volgend seizoen bij opbod zal verkopen. Hij stelt het geld beschikbaar voor de aktie „Verloskoffer". Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG „Deze onbevredigende situatie kan niet langer meer worden getolereerd," zei minister Boersma (sociale zaken) gisteren over het feit dat in het bedrijfsleven met giftige stoffen wordt gewerkt, waarvan de precieze samenstelling niet bekend is, omdat ze alleen onder merknaam worden verhandeld. Boersma noemde als voorbeeld geïmporteerde lijmsoorten die bij verwerking en opdrogen giftige gas sen veroorzaken. De minister vindt dat op de verpakking van zulke stof fen voortaan niet alleen maar een mooie merknaam moet staan, maar ook de scheikundige naam. Het mi nisterie van sociale zaken werkt op dit ogenblik een nieuwe wet uit, waarin het importeren van nieuwe giftige stoffen wordt gebonden aan een vergunning van het ministerie. Minister Boersma vertelde dit giste ren toen hij in Voorburg de MAC- commissie installeerde. MAC bete kent „maximaal aanvaardbare con centratie". Daarbij gaat het om gifti ge stoffen die in werkplaatsen in de lucht zitten. De commissie moet van zulke stoffen bepalen hoe hoog de concentratie in de lucht mag zijn die een mens acht uur per dag onbe perkt kan inademen zonder consta teerbare gevolgen voor de gezond heid. Deze toegestane concentratie is de „mac-waarde". Tot nu toe is van een aantal stoffen die in bedrijven worden gebruikt, de MAC-waarde bepaald aan de hand van voorschriften in het buitenland (vooral de Verenigde Staten) en van wat onderzoek in eigen land. De MAC-commissie gaat nu allereerst een prioriteitenlijst optellen van stoffen waar snel een MAC-waarde voor moet worden bepaald. Daar naast moet de commissie een advies uitbrengen over het beleid ten aan zien van kankerverwekkende stof fen in het bedrijfsleven. Daarvan is moeilijk een MAC-waarde vast te stellen, omdat vaak al heel kleine concentraties kankerverwekkend kunnen werken. Ook is van veel stoffen niet vastgesteld dat zij niet kankerverwekkend kunnen werken, zodat niet zeker is of ze echt veilig zijn. Minister Boersma legde in zijn In stallatierede veel nadruk op de openheid waarin de MAC- commissie moet werken. De nieuwe „wet op de openbaarheid" bij de overheid bepaalt dat adviezen open baar zullen zijn. Tot nu toe stelden deskundigen de toegelaten con centraties van giftige stoffen vast over de hoofden van de meest be trokkenen werknemers, be drijfsleidingen heen. Het „over hen, maar zonder hen" zal niet meer gelden, aldus Boersma. De commis sie bestaat namelijk uit deskundi gen (medici, natuurkundigen, che mici) en uit vertegenwoordigers van werkgevers en vakbeweging. Binnen de commissie werkt een werkgroep van uitsluitend deskundigen die de commissie moet adviseren en onder zoek moet kunnen (laten) uitvoeren. De MAC-commissie brengt uiteinde lijk advies uit aan het ministerie van sociale zaken, waar de beslissing valt. Elke betrokkene kan voortaan bij de MAC-commissie een aanvrage in dienen om van een bepaalde stof opnieuw een (lagere) MAC-waarde vast te stellen. Zo'n aanvrage moet wel met argumenten worden ge staafd. Door drs G. M. Birtwlstle AMSTERDAM Geheel onverwachts overleed de afgelopen zondag prof. dr. H. R. Rookmaaker, gewoon hoogleraar In de kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit. Zijn onvermoeid ijveren voor een specifiek christelijke benadering van kunst en cultuur deed hem een bijzondere plaats innemen in binnen- en buitenland. Hij werd in 1922 in 's-Oravenhage geboren. Tijdens de Duitse bezetting kwam hij in het concentratiekamp in aanraking met de Bijbel. Door vele gesprekken en bijbelstudie kon hij overtuigd christen worden. In het bijzonder werd hij gegrepen door de betekenis van het Evangelie Inzake vraagstukken van cultuur historische aard. Na de oorlog besloot hij zijn aange vangen studie in Delft af te breken en zich toe te leggen op muzicologle of kunstgeschiedenis. Het werd kunstgeschiedenis. Desondanks bleef de muziek, vooral de authentie ke Amerikaanse negermuzlek, zijn belangstelling houden, blijkens on der andere talloze lezingen in bin nen- en buitenland over Jazzmuziek en haar invloed op de beat- en pop muziek. Hij studeerde kunstgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en werd assistent bij professor Van Regteren Al te na. In diezelfde tijd vond hij aansluiting bij de groeiende beweging van de calvinlstsiche wijs begeerte. Tijdens zijn doctoraal-studle schreef Rookmaaker kunstrecensies voor Trouw. In de daaropvolgende Jaren publiceerde hij artikelen over kunst en cultuur, onder andere Phlloso- phla Reformata. In binnen- en bui tenland maakte hij naam door zijn proefschrift over de kunsttheorieën van Gauguin en diens kring (1959). HIJ was inmiddels als wetenschappe lijk medewerker verbonden aan de kunsthistorische afdeling van de Rijksuniversiteit te Lelden. In 1965 werd hij benoemd als hoogle raar ln de kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit en was daarmee tevens de oprichter van de afdeling. Vanaf de Jaren zestig wist hij zijn inzichten als cultuurfilosoof en christen uit te dragen in talrijke gastcolleges in het buitenland, met name in Engeland en Noord- Amerika, zowel op universiteiten als kunstacademies Van grote betekenis is ook de samen werking en vriendschap geweest met dr. Francis Schaeffer, de oprichter van l'Abri Fellowship in Zwitserland, waarvan Rookmaaker enkele Jaren geleden een afdeling in Nederland onder zijn hoede nam. In Modern Art and the Dead of a Culture (1970) heeft Rookmaaker voor een breder publiek de essentie van zijn christelijke visie op werke- Prof. Rookmaaker lljkheld en kunst uiteengezet en een brandend pleidooi gehouden voor een genormeerd en geëngageerd be zig zijn met kunst, zowel als kunste naar als kunsthistoricus, in het licht van het evangelie. Ondanks de vele aanbiedingen om in het buitenland te komen doceren, heeft Rookmaaker het altijd als zijn roeping beschouwd Juist vanuit een zo specifiek Nederlandse instelling als de Vrije Universiteit zijn speciale opdracht uit te voeren. De regering heeft gezocht naar mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales. Hoe ze daarbij te werk is gegaan kunnen we lezen in 'n uitvoerige studie. Daarin wordt aan de hand van voorwaarden de geschiktheid bekeken van de volgende plaatsen: Eems, (Jrk, Ketelmeer, Flevopolder, Wieringermeer, Maasvlakte, Tholen, St. Philipsland, Borssele en Bath/Hoedekenskerke. We worden nu gevraagd op deze voorlopige keuze te reageren. Dat moeten we allemaal doen. Want ons land is klein en waar we ook wonen, de vraag blijft altijd: Kerncentrales? Waar...? Niets is zo ingewikkeld als het vraagstuk kernenergie. Men is het nog lang niet eens; sterker nog: de meningen staan vaak lijnrecht tegenover elkaar. Er zal nog verder gestudeerd moeten worden. Maar er zal 'n beslissing moeten komen: bouwen we méér kerncentrales ja of nee? In ons land valt die beslissing waar schijnlijk in de volgende regerings periode. We staan nu voor 'n ander probleem. Waar 't om gaat is dit: stel dat 't antwoord straks ja wordt: waar moeten die centrales dan komen? Hierover moet eerst beslist worden. Omdat kerncentrales aparte eisen aan de omgeving stellen en natuurlijk ruimte vragen. Omdat ook voor vrije tijd, wonen en werken steeds meer ruimte nodig is. Die ruimte voor dit alles is er nog wel: we zullen alleen moeten kiezen. Omdat we er allemaal mee te maken hebben, wil de regering dat we meepraten. In dit geval over de plaats van kerncentrales. Met de bon kunnen we een gratis voorlichtingsboekje aan vragen. Daarnaast is er de tenoemde studie: het Aanvullend truktuurschema Elektriciteits voorziening. kortweg ASEV. Hoofdstuk drie daarin behandelt de verschillende aspekten van de vestigingsplaats-voorwaarden, zoals bevolkingsdichtheid, milieu en beschikbaarheid van koelwater. Het ASEV ligt van 15 maart tot 15 mei ter inzage bij alle openbare bibliotheken, kamers van koop handel en provincie- en gemeente huizen. 't Is ook te koop. (J kunt 't bestellen bij de Staatsuitgeverij. Christoffel Plantijnstraat. Den Haag of bij de boekhandel. Prijs f 7. (excl. verzendkosten). In de volgende plaatsen worden in de maand april voorlichtings avonden gehouden: in Utrecht in Groningen in Lelystad in Hoorn in Rotterdam in Goes in Eindhoven op 13 april op 14 april op 18 april op 19 april op 21 april op 25 april op 26 april Dit is een gezamenlijke publikatie van f het ministerie van Economische Zaken en van het ministerie j De juiste adressen en tijden worden nog bekend gemaakt. Daarna kunt u uw schriftelijke reaktie onder vermelding van ASEV tot 1 juli a.s. zenden aan de minister van Economische Zaken. Bezuidenhoutseweg 30. Den Haag. In de maand september worden er hoorzittingen georganiseerd door de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Daar kunt u desgewenst uw schriftelijke reaktie nader toelichten. Hoe dat in z'n werk gaat kunt u o.a. in het voorlichtmgsboekje lezen. jfr Met de bon vraagt u het aan. ff oism Doen. want u kunt wat doen! Stuur mij.... voorlichtingsboekje(s) over 't Aanvullend Af Struktuurschema Elektriciteitsvoorziening. Invullen in blokletters ^^^Naam: van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, woonplaats: Deze bon sturen aan ASEVpostbus 5 iDen Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9