Hetdal der Craddocks Poffertjesmix L_J Van Dam op niet direct verkiesbare plaats n/ f Unieke vondst Eddie D. dood gevonden in Gronings hotel bak poffertjes met KOOP MANS eerst mn QcudWaanjje opeten./ DINSDAG 15 MAART 1977 RADIO EN TELEVISIE TV-COMMENTAAR O door Ton Hydra 1 O Zal de VARA op de gisteren uitgezonden seniorenshow meer reacties ontvangen dan na voorgaande afleveringen' Ik vermoed het. maar van het grote publiek ben Je nooit zeker In dit programma over en voor bejaarden zijn al heel wat facetten van het leven op een ironische manier benaderd en nog geen enkele keer u aren oudere kijkers eenstemmig in hun oordeel Nu zullen de meningen nog veel verder uit elkaar liggen en waarschijnlijk anders dan men verwacht Ik ben er zeker van dat een groot aantal buitenkerkelijke kijkers de wijze waarop de religie bij de kop werd genomen, niet Je dèt heeft gevonden Evenzeer ben ik ervan overtuigd dat veel godsdienstig opgevoede mensen zich nauwelijks of in het geheel niet aan de inhoud hebben gestoten. Het lijkt er misschien op alsof Ik de zaak op z'n kop zet. maar wat ik próbeer duidelijk te maken is dit: zowel de instemmende als de afwijzende reacties zullen uit totaal verschillende kampen komen. Wat daarvan de oorzaak kan zijn? Het ligt er maar aan vanuit welke instelling men naar dit programma heeft gekeken. Wie hierin een belachelijk maken van de religie heeft gezien, die zal ontstemd en wellicht zelfs gekrenkt zijn Wie de verschillende taferelen heeft beleefd als een aan de kaak stellen van de wijze waarop mensen hun godsdienstigheid kunnen ..praktiseren", die zullen vaak instemmend hebben zitten knikken. Zij immers hebben bepaalde situaties herkend en misschien wel precies zo meegemaakt Nu moet ik op de proppen komen met mijn eigen mening; daar kan ik niet onderuit. Ik meen te hebben begrepen wat de samenstellers voor ogen stond. Maar, ik zou het nooit op deze manier hebben gedaan. Hun aanpak was voor meer dan één uitleg vatbaar. Zij hebben niet. zoals was aangekondigd, de religie centraal gesteld, maar lets van het menselijk bedrijf daaromheen. En daarmee hebben de programmamakers - onder wie zich een predikant bevindt zelf de basis gelegd voor de mogelijkheid dat een x-aantal kijkers zich aan de inhoud zou stoten. Het aan de kaak stellen van vermolmde zaken en vat schijnheiligheid, kan. hoe hard het ook aankomt, nuttig en zelfs gewenst zijn. Dan moet men echter wel afblijven van hetgeen voor de oprecht gelovige mens tot het essentiële van het geloof behoort. Dit geldt zeker voor een Ironiserend programma. Je gaat voor mijn gevoel over de schreef wanneer je schertsend praat over „de droeve figuur aan het kruis" die in de toekomst door een levenslustige soort J an Steen zal worden vervangen. Er zullen predikanten zijn die niet meer voor honderd procent kunnen staan achter hetgeen de gemeente graag van hen wil horen. Wanneer je echter als omroep dit gegeven laat verwerken zoals het maandag op het scherm is gebracht, dan zit je er mijns inziens naast. Want het is op een kwalijke manier gerteraliserend en men wekt de lachlust op met een probleem dat voor de betrokkenen in de meeste gevallen een geestelijke worsteling moet zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Van de zittende PvdA-be winds li eden is alleen staatssecretaris Van Dam buiten zijn wil op een niet direct verkiesbare plaats terecht gekomen op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Op hun eigen verzoek zijn minister Vorrink en staatssecretaris Polak niet op de kandidatenlijst gezet Van Dam valt op de regionaal inge deelde lijst op het nippertje buiten de boot, omdat het gewest Utrecht van de PvdA hem op de regionale lijst op de vierde plaats heeft gezet, na lijsttrekker Den Uyl en de Kamer leden Roethof en Van der Doef. BIJ het opnieuw behalen van het huidige zeteltal van 43 zetels blijft Van Dam bulten de Kamer In het gewest Utrecht werden bij de vorige verkie zingen drie zetels behaald. In de PvdA-top wordt nu enigszins gehoopt dat er door het grote aantal verhuizingen vanuit Amsterdam In de richting Utecht bij de komende verkiezingen vier Utrechtse zetels te behalen zijn, waardoor Van Dam zou kunnen worden gered. Dat gaat dan echter ten koste van het huidige Kamerlid Kolthoff. die in Amster dam op de vijfde plaats staat. In Amsterdam wordt namelijk gerekdn op het verlies van één zetel. De positie van het Tweede Kamerlid Dolman, vice-vooraitter van de PvdA fractle, leek een week geleden slecht, toen het gewest Dordrecht hem op een onverkiesbare plaats zet te Door een technische Ingreep staat Dolman er nu wat beter voor: de lijsten van de gewesten Rotter dam en Lelden zijn in elkaar gescho ven en daar staat Dolman op de zevende plaats. Er worden voor de gecombineerde gewesten zeven ver kiesbare zetels verwacht. Zonder combinatie zouden dat er zes gewor- (ADVERTENTIE) Staatssecretaris Van Dam niet op verkiesbare plaats den zijn, waardoor Dolman ook in die regio Juist onverkiesbaar zou zijn geweest. Van de zittende Kamerleden staan op eigen verzoek niet meer verkies baar mevrouw Barendregt, Franssen, Giebels, Knot, Lamberts. Nagel en Splnlcs Begin april gaat het Nationaa! Automobiclmuseum te Leid- schendam weer open. Bij de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen is een uniek kunstwerk ontdekt. Het is waarschijnlijk het eerste schilderij waarop een automobiel is afgebeeld. Van het origineel is ccn groot aantal reproduktics gemaakt op poster-formaat. De ruim 200 Toyota-dcalers geven (Jeze poster kado aan ieder die de grote nationale Toyota-Voor jaarsshow bezoekt, die op 17. 18 en 19 maart a s. wordt gehouden. (AOVERTENTlE) DEN HAAG De 20-Jarige ont snapte gedetineerde Eddie D. uit Den Haag is zondagochtend dood gevonden in een hotel in het Gro ningse WUdervank. De politie sluit een acute hartdood niét uit. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het academisch Ziekenhuis in Groningen om de juiste doodsoor zaak vast te stellen. Eddie D. nam op 18 februari de benen na een familiebezoek in Den Haag. Hij ontsnapte aan zijn bege leider op de terugweg naar Avereest waar hij een straf van zes jaar uitzat wegens doodslag op een 34-jarige Speciaal vandaag Simon van Collem ontmoet Peter Strauss, die in de serie Rich man. Poor man de rol van Rudy Jorda- cbe speelde. Ned. I/2LtS Het Schandaal, titel van de ne gende aflevering van Edward VII, speelt onstreeks 1890, het jaar waa rin in ons land koning Willem III stierf en prinses Wilhelmina tien jaar werd. Ned. 2/21.25 Na een Aktua Special volgt Mu- ziekminiatuur. Onder leiding van Rogier van Otterloo spelen Her man Krebbers, Theo Olof en Het Kamerorkest muziek van Bach. Ned. 1/22.00 Onderwerpen in AVRO's Televi- zier Magazine zijn: de problemen van India, een opsporingsbericht van een onthoofd lijk in Limburg en het CDA-lied (van Schmeizer). Ned. 2/22.20 De Norddeutscher Rundfunk be gint een tv-serie over bet socia lisme. DuitsL 1/21.00 O Over de keus van de consument praat Fons Discb met de econ. psycholoog dr. G. M. van Veldhoven. Hilv. 2/11.03 De KRO Iaat opnamen horen van The Celestial country, een ora torium van Charles Ives. Hilv. 2/20.20 auto-importeur in Den Haag. D. stak zijn slachtoffer met een brood mes dood. Sinds zijn ontsnapping was hij spoorloos. De politie ver moedt dat hij als sinds eind februari verbleef in het hotel waar hij nu levenloos werd aangetroffen. Zijn vriendin was bij hem. (ADVERTENTIE) het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMAS Radio vandaag HILVERSUM I b m FM-kaasIra) AVRO 7 00 Nmiwt 7 02 (S) AVRO-klok (7 30 Nieuws. 7 41 Radiojournaal). «30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 De Groenteman- 8 50 Mor genwijding NOS 9.00 Spiegel van Belgie. AVRO' 9 30 (S) Gevarieerd klassieke mu ziek. 10 00 Radio Lawaaipapegaai. kinder programma. 10 10 Arbeidsvitaminen, ver- .•oekplatenprogramma (10 30 Nieuws. 10 33 Radiojournaal) 11-30 (Sl Rondom twaalf, een uur allerlei 1226 Mededelingen voor land-en tuinbouw 12 30 Nieuws 12.41 Radi ojournaal. 13 00 Knipperlicht, vrrkeersma- gaxine 13-25 Beursplein 5 13 30'n Middagje AVRO: Muziek, informatie en service. (1520 Nieuws. 1533 Radiojournaal17.00 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt Kinderprogramma OVERHEIDS VOORLICHTING De Nederlands- Antil- liaanse letterkunde AVRO' 17 30 Nieuws 1732 Radiojournaal 1730 (Sl Met muziek op (Up PP 18 19 Uitzending van DS *70. AVRO 1830 Nieuws 18 41 Per Saldo: zake lijke bespiegelingen. 19 00 Zevende Dagsad- venlisten NOS 19 15 <S> Akkoord kroniek van de amateuristische muziekbeoefening AVRO 20 20 (SI Promenade Orkest con cert 20 35 (S> Hoogtepunten uit operettes (grpl) 2100 Onrust op „De Olmen", hoorspelsene afl 5 2141 Yesterday Pro gramma van bekende grammofoonplaten HILVERSUM II (402 m en FM-kaoalen) KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Het levende woord. 7.25 Badinene: klassieke muziek. 7.54 Overweging. 800 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade: klassieke muziek. 9 00 De ietter M. documentaire 930 Scheepspraat 935 Waterstanden. 9.40 De letter M. vervolg 10.30 Schoolradio 11.30 Ouder worden we allemaal; bejaardenpro gramma. 11.59 Bericht Vastenactie. 12.00 Vijf tellen na nu OVERHEIDSVOOR LICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw 13.00 Nieuws- 13.11 Echo magazi ne. 13.40 Vreemdeling in mijn vaders huis; herinneringen van bejaarde missionarissen. 14.00 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 16 00 Nieuws 16 03 Spreekuur: gesprek. NOS: 17 00 Het zal mijn tijd wel duren. Klankbeeld 17.20 (S) Eurolight 17 40 Infor- ma tie uit de regio. 17.55 Mededelingen 18.00 Nieuws KRO: 1811 Echo 18 30(S)Op Vleu- uit de 50-er en 60-er jaren 22 30 Nieuws 40 Radiojournaal 23 00 (S) Parklane Se renade 23 56-24 00 Nieuws 19 00 (S) Zin muziek 1930 Voor de verandering, catecheseprogramma 19.45 Kerk in meer- voud 20.00 Nieuws. 20.05 Omroepparochie. 20 20 (S) Charles Ives: The celestial country, oratorium in reven delen. 21.00 (S) Orgel werken van Maurice Duruflé (III). 2130 Spektakel; wekelijks programma over cul turele industrie NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23 05 Actualitertenover- zicht 23 20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga. 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM III 1445 n en FM-kaoalen) VARA. 7.02 (S) Gesodemeurders (7.00-8.00 Actualiteiten via Dingen van de dag) 9.03 (S) Pep-op-drie 1103 (S) Dne draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 12.03 (S) VARA's zoekplaatje. 14.03 (S) Spits beeld. 16.03 (S) LP-top 20 en de Tip LP 17 03 (S) Alfred Lagarde. NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Popreconstructie. 20 02 (S) Nashvil le 21 02 (S> Popdonder 23.02 (S) Wachten op middernacht met Herman Stok. 0.02 (S) Nacht drie draaiand all that jazz. 1.02 (S) Nacht drie draaien nog zo het een en ander. 2 02 (S) Help! Voor de werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 3.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.00 (S) Truck, pro gramma voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM IV (FM-kanalen). TROS. 7.00 Nieuws. 7.01 (S) Capriccio: klassieke mu ziek. 9.00 Nieuws 9.02 Aktua-klankbeold. 9 34 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12 00 (S) Intermezzo: musi calfragmenten. 13 00 (S) De meest verkoch te Idassieke Uen' 13-30 (S) Koren en korpsen 14 00 Nieuws. 14 02 (S) Om het boek. 14 30 (S) Guitariteiten 15.00-17.00 (S) Belcantonum. 18.55 NOS: Journaal 19.04 TROS: De man van zes miljoen, tv-serie 1935 Word ik wereldkampioen?. sportprogramma voor |onge mensen 20.15 Pepper. poMiesene 21.06 Simonskoop 2135 NOS: Journaal 2130 TROS: Aktua special 22-20 Muziekminiatuur. kamermuziek 22.45 NOS: Journaal 16.45 NOS: Kortweg Kunst op komat in de 10.45 NOS/NOT: Schookelev<s>e 1400 Sehooftefcvtsw 18.15 TELEAC: Inleiding tot de Ontwikkelingsproblematiek. 18.4$ NOS: Bereboot 1835 NOS: Journaal 19.04 AVRO: AVRO sToppop presenteert de 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: AVRO» puzzeluur 21.25 Edward Vtl. tv-sene 22.20 Teievizier Magazine 23.05 NOS: Oen Haag vandaag 23-20 Journaal SM1DJE VERHOLEN y\\5si flHI 1H §§1 144: „Wat kan mij dat luik sche len?" gromde Karei Kleuntjes, die nergens meer een straaltje hoop op behoud kon ontdekken. „Het kan mij een heleboel schelen." zei Piet. „Waar een luik is. is een uitgang en waar een uitgang is. kunnen wij ont snappen. Als we maar eenmaal de kans hebben om aan dek te komen, dan zal alles wel beter gaan. Dan staat de weg naar de vrijheid weer voor ons open. Desnoods springen we over boord en zwemmen we naar de wal." „Als we midden op zee zitten zeker." mopperde Karei. „Ik mag dan al een goeie voetballer we zen. een kanaalzwemmer ben 'k be slist niet. Zou het niet het beste wezen gewoon naar dek te gaan en, ons te melden bij de kapitein?" „Dat hangt er van af," antwoordde Piet. „Als de kapitein ook zo'n idiote voetballiefhebber is, dan begint dat geharrewar natuurlijk weer van vo ren af aan. Enfin, laten we eerst maar eens proberen of we dit luikje kunnen openkrijgen." Dat bleek al heel gemakkelijk te zijn, want het luikje zat helemaal niet'dicht. Eén slag aan de kruk was al voldoende oni de weg naar de vrijheid te ope nen. Bovendien vonden ze ook nog een scheepslantaarn in de ruimte achter dat luikje staan, die ze kon den aansteken, zodat ze konden zien wat ze den. Karei lichtte eerst Piet bij. toen die door dat luikje kroop. doch toen nam Piet de lantaarn van Karei over. Zichzelf bijlichtende, kroop hij door de nauwe koker, die zich achter dat luikje bvond en na een korte kruippartij belandde hij in een andere ruimte van het schip. Dat bleek de woonruimte te zijn van een of andere nette matroos, te oor delen tenminste naar het feit, dat de brave pikbroelf er zijn pasgewassen kloffie te drogen had gehangen. Er viel maar een klein beetje schemerig licht door een kleine patrijspoort en Piet zei: „We boffen alweer. Karei. Het is bijna donker. We zullen hier blijven tot het helemaal donker is. Dan gaan we voorzichtig naar dek om te zien wat ons verder te doen staat. inlijl id, dern breit tgdt ind ranti irder ga; tl. C ikkei men amei leter er p rling eei ngsn we n nie n trc nor d werl n o: tnsen ciswij om ihterl Misschien kon ze beter liegen om bestwil en net doen of ze bij Branwell hadden gelogeerd. Die zou hen niet verraden. Bij het eerste morgengloren kwam er een man aan met een paard. De man voldeed graag aan haar ver zoek, hen voor een halve sovereign naar de hoofdweg te slepen. Terwijl hij de auto met een touw aan het paardetuig bond, waste ze haar ge zicht in een beekje en wekte de snurkende Roddy. „Zo, dat is alweer geregeld," zei ze. „Je auto wordt versleept en als we bovenaan een hellend stuk In de weg komen, kun je de motor misschien zo starten." Hij ging rechtop zitten en keek zo verdwaasd, met twee vuisten zijn ogen uitwrijvend, dat ze in lachen uitbarstte. IV Ten slotte begon Paul genoeg te krijgen van de verkiezingscam pagne, ook al zou hij dit niet graag toegeven. Hoe meer gejoel en ge schreeuw erbij te pas kwam, des te minóer kon hij zich ermee vereenzel vigen. Eindelijk moest hij dit toch aan Grenfell laten merken, omdat het hem te veel werd. Deze had echter zoals gewoonlijk meteen zijn antwoord klaar. „Dat Is de prijs voor het streven naar democratie, Paul. Welstand noch afkomst tellen meer en onder de volwassen stemgerechtigde mannen zijn er nu eenmaal die dit prachtig vinden. De opgeschroefde nonsens is onvermijdelijk, als we tot een resultaat willen komen." Paul was maar half tevredengesteld door dit antwoord. Zijn enige troost was dat Grenfell een integer man was. die zich eerder op de ach tergrond hield dan het podium te beklimmen. Zijn streven begon langzaam vrucht te dragen. Een paar maal kwamen ze op hun tournee door het land de oude Gil- roy tegen. Grenfell zag hem ook voorbijrijden in de oude koets. „Kijk Paul," zei hij. „daar gaat het laatste stukje van het achttiende- eeuwse Britse Rijk. Ik zie dat je eigenlijk wel je hoed zou willen alne-. men. Heb Ik ongelijk?" En op diezelfde dag kwam Paul ook nog iemand anders tegen. Hij had een kort, raadselachtig onderhoud met boer Venn, een van hun dikbui kige aanhangers, die een paar kilo meter ten noorden van de stad woonde. Hij at net brood in de plaat selijke herberg toen deze dikzak naar binnen gewaggeld kwam. met een geweldige gele rozet in zijn knoopsgat. Hij groette Paul harte lijk en bestelde bier en pastel. „De Boekerij Baarn „Nou, et was me een trammelant, hoor. vanmorrege" zei Venn vrolijk en openhartig, „Mettie autemebiel van die Jonge vent, waar u vrou in meeree. Ze kwame angekrope ach ter et karrepeerd van Nedd Parsons, drie kilometer per uur, helegaar van Norton Edge voordatteze dat ding annet lope krege. Hebbie zo'n stankmesjien gekocht, sir; dat wis- sik nog niet." „Zo, hadden ze pech? Dat hebben ze me nog niet verteld," zei Paul „maar ik ben ook een hele tijd niet thuis geweest. Het is trouwens niet mijn auto, maar die van de zoon van mijn rentmeester. Hij is luitenant bij de Marine. Waar heb je ze ontmoet?" „Toen Ik de helling opree, bij Norton Edge," vertelde Venn. „Et was vroeg op de morrege. Ik gong na de mar- rekt nou, ik vond-et maar beroerd, voor ze, hoor. Om zo na beneje te motte worde getrokke door een grij ze merrie over peerdekrachte ge- sproke, wattu?" Paul wist niets van het voorval en kon bijna niet de verleiding weerstaan er meer over te weten te komen, maar besefte dat hij zich hiermee belachelijk zou maken in Venns ogen. Bovendien zou er wor den geroddeld over Grace en die jonge idioot van een Roddy. Hij dronk dus zijn bier op en ging haas tig weg, maar kon verder die dag zijn gedachten niet goed bij zijn politieke activiteiten houden. Hij zei tegen Grenfell dat hij thuis veei te doen had en hiermee klaar wilde zijn voordat de verkiezingsslag zou wor den geleverd. Bij zijn thuiskomst hoorde hij dat Roddy die dag naar Londen was afgereisd. Rudd ontweek zijn vra gen over de pech onderweg en zei: „Ja. dat zal wel een paar maal ge beurd zijn. Auto's zijn nog geen be trouwbare vervoermiddelen, al zul len ze het later misschien wel wor den. Misschien koop jij er dan ook een." „Over Snowdrops lijk. niet eerder." zei Paul en richtte zijn schreden naar Grace. Dat ze een nacht niet thuis was geweest vond hij niet zo erg als de gedachte dat hij later ook nog wel eens een auto zou kopen. Hij vond haar in de tuin bij de lelievij ver. „Hallo." riep ze. „Ik dacht dat je pas na twaalven zou komen." „Nee, ik wilde vanavond thuis zijn," zei hij. „Zeg, vandaag sprak ik een boer die me een vreselijk gek ver haal deed over Roddy en jou. Moes ten jullie je vorige week door een karrepaard laten opslepen?" Hij -keek haar diep in de ogen. maar las er geen schuldgevoel in. „Zo gek was het niet, Paul. We strandden 's avonds halverwege Paxtonbury. De Benz vertikte het opnieuw aan te slaan. We hebben ons inderdaad laten wegslepen." „Wanneer?" vroeg hij ontdaan. Uit de woorden van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij gevormd worden. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen de naam van een vogel. 1. gein, opgeworpen hoogte; 2. hoek- pijler, vulkaan; 3. lof, droesem; 4. rel van zangers, hoolstapel; 5. hetzelfde, half; 6. bijnaam van Ezau, manier van klederdracht; 7. onderwerp, vas te brandstof. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. las, 5. ros, 8. sinopel, 10. leek, 12. Lias. 14. sen, 15. ben. 17 ert. 1&P" telen, 20. abeel, 21. tobbe, 22. redei 24. nel, 26 tel, 27 ast. 29. Adam, 31. maki, 32. kassier. 33. Est. 34. eer. Vert. 2. Asem, 3. sik, 4. morel, 5. rel, 6. olie, 7, els, 9 Est, 11. eerbied, 13. arabesk, 15. belet, 16. netel, 18. ter, 19. non, 23. dessa, 24. nar, 25 laks, 27. Aare. 28. til, 30. mat, 31. mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4