Opschortingsregeling wekt loze verwachting Nederland levert prothesen aan Libanon Demonstratie bij Shell-Pernis voor CAO-bespreking i- H Rennies moet je altijd bij je hebben. p« i j F 9t «-»**' Lekker anders, puur oosters. Conhnex Roolvink (CDA) over wetsontwerp ondernemingsraden: Poolse premier komt praten over economische banden Organisaties uiten kritiek op Hendriks Overeenstemming in suikerindustrie Beeldje van Anne Frank Zet de borden maar vast klaar voor 'n nieuwe Conimex verrassing Speciale hulpverlening aan 360 mensen die arm of been zijn kwijtgeraakt Geldboete voor portier wegens discriminatie Rita DINSDAG 15 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer menen dat de nieuwe regeling voor opschorting van de uitvoering van een directiebesluit, wanneer de ondernemingsraad over dat besluit een negatief advies heeft uitgebracht, niet zal werken. Het CDA vindt dan ook dat de bepaling hierover, zoals die nu staat in het wetsontwerp over de nieuwe ondernemingsraden, moet worden geschrapt, hoewel de fracties op zich niet tegen zo'n opschorting zijn. Dit deelde oud-minister Roolvink (ARP) gisteren mee. Roolvink. als minister indertijd eerste onderteke naar van de thans nog werkende wet op de ondernemingsraden, voert de ze week voor de drie CDA-fracties het woord over het nieuwe wets ontwerp- Hij heeft een wijzigings voorstel Ingediend om de bepaling inzake de opschorting uit de nieuwe wet te schrappen. PvdA- woordvoerder Poppe heeft het voor- stel-Roolvlnk al „een onaanvaardba re inkrimping" van de uitgebreidere medezeggenschap van onderne mingsraden genoemd. De mogelijkheid van opschorting is door de regering in het wetsontwerp gezet om de ondernemingsraad de gelegenheid te geven het omstreden besluit van de directie te laten tegen houden door de rechter (de onderne mingskamer van het gerechtshof te Amsterdam). De bepaling inzake opschorting „was voor de progressie ven een van de belangrijkste punten uit het compromis" Inzake de nieu we ondernemingsraden, aldus Pop pe. Hij noemde het voorstel- Roolvink „een nieuw signaal dat het CDA niet bereid Is met ons hervor mingen door te voeren". Ook PPR- fractieleider De Oaay Fortman heeft zich al scherp tegen het voorstel- Roolvink uitgelaten. Zinloos Roolvink in een reactie: „De opschorting, zoals het er nu staat in het wetsontwerp, is zinloos. Ik ben niet tegen opschorting. Maar wat er nu staat is geen reële zaak. Dit arti kel wekt loze verwachtingen die niet waar gemaakt kunnen worden." Het artikel over opschorting spreekt slechts over het opschorten van de uitvoering van een genomen direc tiebesluit. Zo'n nieuwe benoemde directeur zou dus na twee weken, als de opschorting voorbij is. rustig zijn nieuwe functie kunnen aanvaarden, zonder dat een uitspraak van de rechter daar iets aan af kan doen. aldus de redenering van Roolvink. Hij vindt de huidige regeling inzake de opschorting een mistig geheel dat niet kan werken. Alleen bij di rectiebesluiten tot werving van nieuwe personeel zou het huidige opschortingsartikel zinvol kunnen werken. „Rijpen" Roolvink denkt erover een voorstel in te dienen om in plaats van de opschortingsbepaling voor te schrij ven dat een directiebesluit, waaro ver de ondernemingsraad in laatste instantie negatief heeft geadviseerd, minstens tien dagen moet rijpen voordat de directie er een definitief besluit van maakt. Een soort afkoe- lings- of bezlnningsperiode dus, al dus Roolvink. In een aantal gevallen zou de directie er intussen wellicht verstandig aan doen nog eens over zijn plan te gaan praten met com missarissen, met vakbonden, of nog maals met de ondernemingsraad. Intussen heeft D'66 een wijzigings voorstel ingediend om de onderne mingsraad recht van instemming (vetorecht) te geven bij bijnoeming en ontslag van directeuren. Het wet sontwerp geeft hierin alleen recht van advies met mogelijkheid van beroep op de rechter als het advies wordt genegeerd. D'66 en PPR sa men hebben een wijzigingsvoorstel ingediend om ondernemingsraad en directie niet in de wet gedetailleerd voor te schrijven hoe hun onderling overleg in de overlegvergaderin gen moet verlopen. Onderne mingsraad en directie zouden inge volge de nieuwe wet zelf de taak moeten krijgen opgelegd om hun werkwijze te regelen, waaronder het voorzitterschap van de overl^gver- gaderingen. Commentaar op pagina 5 DEN HAAG Uitbreiding van de economische betrekkingen en ver sterking van de economische sa menwerking tussen Polen en Neder land zijn de voornaamste thema's B tijdens het bezoek dat de Poolse premier Jaroszewicz tot woensdag aan ons land brengt. Als alles vol gens plan verloopt zullen er tijdens deze officiële visite vier akkoorden worden ondertekend, die allemaai «ogen de economische samenwer king tussen beide landen te ver- Kerken. Jet uitvoeren van de aanbevelingen de slotacte van de conferentie rer Europese veiligheid en samen- king in Helsinki komt ook ter ake tijdens de besprekingen die iteren, kort na aankomst van de lse premier op het vliegveld inburg, waar hij werd begroet de Nederlandse minlster- irestdent en mevrouw Den Uyl, zijn tegonnen. Behalve premier Den Uyl m* ijn de ministers Van der Stoel en bé .ubbers bij deze besprekingen be- lo- rokken, ïs- in lit een commentaar van het Poolse en ersagentschap Pap op de reis van ge- aroszewlcz blijkt dat Polen enig ge- oorbehoud maakt ten aanzien van es- e westelijke uitleg van de aanbeve- la ngen in Helsinki gedaan met be- m rekking tot wat het westen vroeger et vrij(ere) verkeer van personen, leeën en informatie noemde. Elke poging om de akkoorden van lelsinki te vervormen, het afstand )oi oen van de geest en de letter van gs eze akkoorden, inmenging in de ar Innenlandse aangelegenheden van or ndere staten, of zelfs het voortzet- ch en of het toelaten van campagnes Minister-president Den Uyl was op Ypenburg aanwezig om zijn Poolse collega Jaroszewicz te begroepen. Voor de vrouw van de Poolse premier was er een boeket Hollandse voorjaarsbloemen. die ten doel hebben de normalise ring van de betrekkingen tussen sta ten te schaden, draagt niet bij tot verdieping van de ontspanning", al dus het Poolse persagentschap. Het is in dit verband opmerkelijk (ADVERTENTIE! Van on2e parlementsredactle DEN HAAG Twee dagen lang hebben bijna dertig organisaties in de Tweede Kamer commentaar ge leverd, veelal negatief, op twee wets ontwerpen van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid). Eind volgende maand zal de Tweede Ka mer de eerste reactie geven op de wetsontwerpen: Tarieven ge zondheidszorg en voorzieningen ge zondheidszorg. Daarin gaat het om een grotere invloed van de overheid op voorzieningen en prijzen In de gezondheidszorg, die de laatste ja ren snel duurder ls geworden: van elke verdiende gulden in Nederland gaat dit jaar een dubbeltje naar de gezondheidszorg. Op de tweedaagse hoorzitting, die de Kamercommissie voor volksge zondheid gisteren afsloot, zijn de twee wetsontwerpen mikpunt ge worden van kritiek, waarin uitspra ken als 'minachting van het particu lier Initiatief' en 'dirigistisch optre den van de overheid' nogal eens gedaan werden. Meerdere critici hadden er zich naar de mening van de commissieleden wel wat al te gemakkelijk van afgemaakt. „U zegt nu wel. dat de wetsontwer pen niet deugen, maar voorstellen voor verbeteringen doet u niet", was de strekking van opmerkingen, die de leden, Inclusief voorzitter me vrouw Van Leeuwen (AR), nogal eens maakten aan het adres van de sprekers. Hen werd dan ook ge vraagd de kritiek schriftelijk toe te lichteh en met name gewenste ver anderingen op papier te zetten. "4- 'sxi r '4— rr- Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? i Druk op de maag? Rennies helpen direkt Van onze soc.-economlsche redactie ROTTERDAM Op het terrein van de ShellralflnaderlJ in Pemls hebben enkele honderden werknemers gistermiddag een uur lang het werk neergelegd en ln die tijd een demonstratie gehouden voor het centrale kantoor op het raifinaderljterreln. Onthulling door burgemeester Samkalden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinds gistermiddag staat aan de muur van de hoofdstedelijke Westerkerk het beeldje van een 15-jarig meisje: Anne Frank. Het is een werkstuk van de beeldhouwer Mari Andriessen en dient als een blijvend eerbetoon aan het joodse meisje, dat op korte afstand van de Westermarkt, in een achter huis aan de Prinsengracht was ondergedoken, voordat ze werd opgepakt en in een Duits vernietigingskamp haar einde vond. Aan de onthulling van het beeldje ging een korte bijeenkomst in de Westerkerk vooraf, waar burgemees ter Samkalden, in aanwezigheid van onder meer de vader van Anne Frank, het kunstwerk voor de ge meente Amsterdam aanvaardde. Er waren ook vertegenwoordigers van het voormalig verzet en representan ten uit Joodse kringen. De heer W. L. Brugsma gaf een karakteristiek van de Jeugdige schrijfster; hij wees er onder meer op wat er in de wereld gebeurt als de onschuld wordt ver moord. Na de bijeenkomst waren enkele honderden getuige van de onthulling van het beeldje. Anne Frank ls sinds de verschijning van haar dagboek ,,Het Achterhuis" en de wereldwijde belangstelling die het boek verkreeg, een deel gewor den van de Jongste geschiedenis van Nederland en ln het bijzonder van Amsterdam. ZIJ ls vooral het sym bool van het lijden van onschuld!- gen, vervolgden, de slachtoffers van de redeloze haat van de tirannieke onderdrukkers. Dat symbool was voorbestemd om vroeg of laat ln een monument gestalte te krijgen. De uitgever van het boek, de heer Mart Andriessen Chr. Blom. van uitgeverij Contact, is een der velen, die de wens koesterde zo'n monument te verwerkelijken. Hij werkte destijds aan de voorberei ding ervan, samen met zijn overle den mede-directeur, de heer G. P. de Neve. Destijds ls een fonds gevormd om de benodigde gelden te verzame len. Om praktische redenen werd toen de Stichting „De Muzen" opge richt om een en ander te realiseren. Het fonds voor het beeld ls mede bijeengebracht door „vrienden van de uitgevers van haar dagboek", per soonlijke vrienden, auteurs, uitge vers en boekverkopers. In spreekkoren lieten de demon stranten de Shell-directle weten dat zij snel een nieuwe CAO willen op basis van de voorstellen van de in dustriebonden. Na afloop van de de monstratie werd het werk hervat. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de vierduizend man perso neel bij de Sheil-vestigingen in Per- nis en Moerdijk zullen overigens vandaag weer worden hervat. Er zijn tot nu toe zevemCAO-besprekingen gehouden. Het belangrijkste verschil van me ning tussen de industriebonden en de Shell is het standpunt van de maatschappij dat het bedrijf niet ln staat is de door de bonden gevraagde garanties te geven voor het behoud van de werkgelegenheid. Ook onte vreden zijn de bonden over de loon- verhoging die Shell - buiten de prijs compensatie - biedt. Volgens de In dustriebonden komt het bod van Shell neer op een verhoging van 1,16 procent op jaarbasis, De bonden vra gen 1,75 procent. ZIJ hebben al aan gekondigd dat Shell op een ultima tum kan rekenen, wanneer de onder handelingen weer vastlopen. Suikerindustrie De voedingsbonden hebben voor de 15.000 mensen die in de suikerver werkende Industrie werkzaam zijn, gisteren een CAO afgesloten. Dit gebeurde na vijf besprekingen, waar volgens een woordvoerder van de bonden flink „gehakketakt" is. De initiële loonsverhoging per 1 Ja nuari bedraagt 1 procent. Per 1 Juli komt daar nog een 0,75 procent bij. Voorts zijn belde partijen overeen gekomen dat de prijscompensatie per 1 Januari 2'/i procent ls met een „vloer" van 200 gulden per procent prijsstijging. Per 1 Juli en 31 december van dit Jaar zal er een prijscompensatie worden gegeven met een minimum van 210 gulden per procent prijsstijging. De vakantietoelage is aanzienlijk op getrokken: van circa 1400 gulden naar 1650 gulden. In de CAO is ook een bepaling opge nomen die het de bedrijven moeilijk maakt uitzendkrachten aan te ne men. Tweemaal per Jaar zullen de directies de ondernemingsraden vragen, adviezen uit te brengen en het gevoerde beleid te toetsen. Tevens zijn werkgevers en werkne mers overeen gekomen dat er een commissie zal komen die zal gaan bestuderen of de CAO ook zal moe ten gaan gelden voor het hoger per soneel ln de suikerverwerkende in dustrie. De commissie buigt zich eveneens over de twee immateriële zaken uit het „Haagse protocol": winst omzetten ln werk en controle van de vakbonden op de Investe ringen. Philips Tussen Philips en de federatie hoger Philips-personeel ls gisteren over eenstemming bereikt over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor dit jaar. Bij die federatie zijn ruim 15.000 werknemers aangesloten. Het Jaarinkomen van het hoger per soneel wordt met Ingang van 1 Janu ari met 3 1/2 procent verhoogd. Daarvan ls drie procent bedoeld als prijscompensatie. De vakantietoes lag wordt verhoogd van 7 1/2 naar 8 procent en op 1 Julie en 31 december zal opnieuw prijscompensatie wor den gegeven op basis van een ge- schoond indexcijfer. Bovendien zal het bedrag van 360,- dat vorig Jaar na een overheidsmaatregelen als toeslag werd gegeven in het jaarin komen worden opgenomen. De federatie hoger Philips-personeel vindt dat ook voor het hoger perso neel een collectieve arbeidsovereen komst moet worden afgesloten. Be sprekingen daaromtrent zijn enige tijd geleden gestart. Gisteren zei lr. H. Remirie, voorzitter van de federa tie, er wel naar te streven om die CAO al af te sluiten voor 1978, „Maar dat zal wel niet lukken omdat de tijd erg krap ls". Ir. Remirie zei verder tevreden te zijn met de resul taten van het overleg van gisteren. (ADVERTENTIE! ^rnon maar rf Horst- dat de Poolse pers. noch radio en tv, melding heeft gemaakt van de ont moeting die minister Van der Stoel begin deze maand in Praag had met de woordvoerder van Charta '77, de zondag overleden Jan Patocka. Kijk ook a.s. donderdag de oosterse keuken thuis Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met een bedrag van bijna twee miljoen gulden zal de Nederlandse regering zorgen voor het leveren van prothesen aan Inwoners van Libanon, die een arm of been zijn kwijtgeraakt. Nog niet eerder is, waar ook ter wereld, speciale buiten landse hulp geboden aan geamputeerden. De groep oorlogsslachtoffers, die in Libanon op Nederlandse hulp kan rekenen, telt ruim 360 mannen en vrouwen. Twaalf Nederlandse revalida tiecentra hebben zich bereid verklaard de prothesen te maken. Eind maart vertrekt een groep orthopedische in strumentmakers naar Liba non om gipsafdrukken te ma ken. Eind april zal dezelfde groep de dan vervaardigde prothesen aanmeten. Dat zal gebeuren ln het Rode Halve Maan-centrum (Palestijns), het medisch centrum Beib Chebab, en het American Unlversy Hospital in Beiroet en het Rode Kruls-centrum ln Tripoll. Deze centra krij gen bijna een miljoen voor de aanschaf van materiaal. In Tripoli zal een nieuwe werkplaats worden opgezet, zodat het noordelijke deel van Libanon voor hulp aan geamputeerden niet meer af hankelijk zal zijn van Bei roet, waar zich de internatio nale hulp aan Libanon con centreert. Ziekenhuizen De Nederlandse regering zal ook verbetering brengen ln de dramatische situatie, die in Tripoli ls ontstaan door het gebrek aan ziekenhuis bedden. De particuliere zie kenhuizen worden meren deels niet gebruikt, omdat de eigenaars ran plan zijn het land te verlaten. De Neder landse regering heeft beslo ten een van de prlvé- zlekenhulzen te kopen en dit vervolgens aan te bieden aan de Libanese regering, op voorwaarde dat de hulp in dit ziekenhuis gratis is. Met dit project is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Verder stelt Nederland geld beschikbaar aan particuliere organisaties, waaronder een instituut voor doofstommen. Het nieuwe Nederlandse pro gramma voor hulpverlening kost vijf miljoen gulden. De uitvoering ervan gebeurt on der verantwoordelijkheid van het internationale Rode Kruis. Daarmee hoopt de Ne derlandse regering elke kans op politieke moeilijkheden te vermljdea Met name van Pa lestijnse zijde ls hulpverle ning aan Libanon uiterst argwanend gevolgd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO - De Haagse kanton rechter mr. P. Bondam hee.*t een 31-Jarige portier van een Scheve- ningse dancing veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden en een voorwaardelijke hechtenis van twee weken wegens discriminatie. De man had geweigerd een Antilli aan tot de dancing toe te laten. Een vaak terugkerend beeld uit de Libanese oorlog. Voor de totale hulpverlening aan de gewonden heeft de regering nu vijf miljoen gulden beschikbaar gesteld. YZ w O LV. .Ham. deze vernis droogt heel erg snel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3