BLOKKEER UITGEBEKERD ucces Wagtmans Wielarts wraak Titel voor Allen Weerbaar <>xfi>rct Bijdrage Donar in basketbalshow De Beterkleders AMVJ in halve finales via 3-0 zege op landskampioen Ribbers winnaar van eerste amateur-klassieker tden winnaar Records in Alma Ata Tweemaal verlies voor ijshockeyers Record en brons bij EK-indoor atletiek Luto in finale microkorfbal met 11-8 ten onder Bendien Smits De Nederlandse Modemakers Ondanks verlies bij Amstelveen Nu: In elk Nuts driepak. Sport kwartetkaart van Dik Bruynestcyn. Trouw/Kwartet P12/RH13 door Koos Hamer AMSTERDAM Ad van der Velde, international en aan voerder van landskampioen Starlift/Blokkeer verwoordde na afloop van de door zijn ploeg met 3-0 verloren kwart finale van de bekerwedstrijd voor de Nederlandse Volleybal beker het eigenlijk wel voor zijn hele team: „De ploeg die na ons het beste is heeft ver diend deze wedstrijd gewon nen." Die ploeg sloeg dan op DeltaLloyd/AMVJ dat er bin nen enkele weken opnieuw in slaagde de landskampioen te verslaan. Dat gebeurde via de cijfers 15-8, 16-14 en 15-6. Het gevolg Is, dat de Amstelveense ploeg nu ln de halve finale uitkomt tegen Interlance/Zaan '69. De andere halve finale gaat tussen Gerard de Lasnge RC en Robot/VCT. Bij de dames komen in de strijd van de laatste vier tegen elkaar uit Van Houten/VCH en DVC, terwijl in de andere wedstrijd Chicopee/AEC en Orion met elkaar uitmaken wie fina listen worden. De kwart-finales waren toch wel een ronde met verrassingen. Achteraf is de vraag of de winst van AMVJ ook zo te noemen is. Bij tegenstander Blokkeer is toch wel behoorlijk gefi losofeerd over de vraag wie in de Europa Cup voor bekerhouders de beste Nederlandse representant zou kunnen zijn. In dat licht bezien is de opmerking van Ad van der Veldce wel terecht. Van der Velde: „Het is duidelijk, dat na ons naast AMVJ en Zaan'69 de sterkste ploegen zijn." Het klinkt achteraf als een verontschuldiging voor de wat ongelukkige loting. Had de ploeg van Van der Velde gewon nen, wel dan was de Volgende te genstander Zaan'69 geweest. De gro te vraag is dan: „Wat is sportieve plicht?" Duidelijk is, dat Blokkeer beslist niet tot op de top van de tenen heeft gespeeld. Wlm Thewissen daarover: „We hebben in de competitie zo vaak zo gemakkelijk gewonnen, dat de motivatie er soms ook wel een beetje uitgaat. Dat uitte zich misschien wel in deze wedstrijd." Dat was dan op het einde van vrijwel elke set te zien. Zelfs in de slapste wedstrijd zijn de staffels waarin Loek Willemstein betrokken is dode- I lijk voor elke tegenstander. Zaterdag mislukten die staffels met de regel maat van de klok. Daarentegen kon AMVJ in bepaalde periodes van de toch wel boeiendce en naar Amstel veense begrippen druk bezochte wedstrijd bijna acht honderd toerschouwers alles. Het verdien de dat ook. omdat de ploeg met een lenorme motivatie speelde. Grote motor was daarbij weer Geert Trompetter, die overigens dicht be naderd werd door Ruud de Wit. De Alkmaarder ontwikkelt zich steeds meer tot een van de betere allroundspelers en maakt een zeer nuttig gebruik van zijn enorme sprongkracht. Deze twee spelverde lers ondervonden een enorme steun van de soms briljant, maar later wat terugvallende Bert Goedkoop, de linkshandige Bert Sombroek. Mar tin de Groot en Peter van Velzen. Kees Koomen fungeerde als nuttige wisselspeler. Deze ploeg kende al leen ln de tweede set wat moeilijk heden toen in de eindfase een 11-14 achterstand weggewerkt moest wor den. Het lukte en na de 16-14 set winst was de strijd in feite beslist. Uitslagen kwart-finales: Heren RoboWC tilburg-Orinn 3-2 (16-18. IS -10. 9 IS. 15-6. 15-12). Roswcll'Corbulo-Oerard de Lange'AMVJ-RLVC 2-3 (9 15. 15-4. 16-18. 15-3,14-16), Interlance'Zaan'69-BouwlustOrawt 3-1 (15-5. 5-15. 15-6, 15-fl), DclULIoyd AMVJ-Starllft/BIokkeer 3-0 «15-9. 16-14. 15-6) Dames: SVV Chleopee AEC 0 3 (11-15. 41». 9> 15). Dynamo-Orlon 2 3-(11-15.15-11,6-15.15-11. 12-15). Van HoutetWC Heerlen Roswell/Corbulo 3-0 (15-7. 15-12. 15-5). DVC- Antares 3 0 (15-6. 15-4. 15-2). ai Ribbers toont zich de sterkste in de eindsprint tijdens de openingsklassieker De Ster van Zwolle. id Johan Woldendorp o LLE Wat het karakter van een uit de kluiten gewassen trainingsrit had moeten krijgen, een triomf-tocht. Tot verbijstering van zichzelf was Joop Ribbers in de 17de editie van de tan Zwolle, de traditionele opening van het amateurwegselzoen, ledereen te snel af. De door Wagtmans Ingelijfde Groenloër ontsnapte ln de slotkilometers aan de aandacht van Hans Bert Scheuneman en Frits Schür en schreef voor hét eerst van zijn leven een klassieker op aaam. libbers (27) had zijn aandacht t niet op het voorseizoen ge- Jntreerd. In het verleden It hij zomers altijd van de pijn. or. oor het harde werken in de "Ataskoersen veroorzaakt werd. tjaar klapte ik halverwege het m in elkaar. Daarom heb ik ito om het ln deze tijd rustig Kioen. In verhouding tot vroe- b(b Ik maar weinig getraind, rfen 2000 kilometer heb ik niet ètnen. Ik hoop nu ln Juni en Juli ffwrm te verkeren. De Ster van iis voor mij niet meer dan jiiraiikgsritje". getalenteerde Joop Rib- neemt ln het keurkorps van ro/ renner Rini Wagtmans een ende plaats ln. Het gemeente- Id uit Sint Willebrord reser- ln zijn ploeg veel ruimte voor nog niet gerijpte talenten uit ut en Limburg. Aan de andere taf Wagtmans zonder dralen OPING Zweden is winnaar en van het toernooi om de Oustaaf-beker. In deze wed- reeks voor Europese lan gen versloeg Zweden ln de fest-Dultland met 2-1. Door ege eerder deze week behoef- l^fcandlnavtërs slechts één par- men om zeker te zijn van de De beslissing viel dan ook eerste partij toen Rolf Nor- n ton van Uil Pinner met 7-6 en gevolg aan het verzoek van zijn colle ga Stoop om ook Joop Ribbers onder zijn hoede te nemen. Dankzij zijn inbreng en die van Matthieu Dohmen, Michel Jacobs (die overigens zaterdag de slag mis te) en zijn plaatsgenoot Ad VersteiJ- len is Wagtmans dit Jaar meer dan zo maar een ploegleider. Hij is chef ge worden van een van de beste of misschien beter gezegd minst slech te fabrieksploegen in ons land. Vooral het meedogenloze principe „de één zijn dood ls de ander zijn brood" heeft Rlnl Wagtmans geen windelren gelegd. Door de opheffing van Mlcheling als wielerploeg mocht de Brabantse wlelerexpert te kust en te keur gaan in een uitstalkast vol bruikbare coureurs. Wagtmans: „Met de leider van die ploeg, Stoop, heb lk een goed gesprek gehad. Hij adviseerde mij om Ribbers erbij te nemen. Terecht. Joop is niet alleen een gentleman in de groep, ik kan hem ook uitstekend gebruiken voor de begeleiding van Jonge wielren ners". De coureurs ln spé moeten nog al tijd hun meerdere erkennen ln de oude rotten in het vak. Zij moesten, voor zover zij geen deel uitmaken van de kopgroep van ruimt twintig renners afhaken, toen op de winderi ge Kamerzeedijk en de weg Kam pen-Zwolle de ontknoping van de per traditie doorgaans matte ope ningsklassieker plaats vond. Hoewel het in de dagen van de ontluikende krokusjes nog veel te vroeg ls om verstrekkende conclusies te trek ken, lijken de troeven van het kaartspel al weer in het bezit van de geroutineerde pedaalkunstenaars te zijn. Een trieste ontwikkeling." De Ster van Zwolle heeft andermaal bewezen, dat aan bondscoach Joop Mlddelink de uitrusting moet worden gegeven om zijn stok paardje te kunnen bestijgen: meer aandacht voor het Jeugdige talent. Mlddelink gaat dit Jaar met een be scheiden groep neo-amateurs lichte etappewedstrijden in Belgié, Luxemburg en Frankrijk rijden. Het formeren van een Jong Oranje-ploeg is eindelijk een stap ln de goede richting. .Ach", probeert Mlddelink zich moed in te praten, „Je moet niet te pessimistisch zijn. Goede renners hebben we altijd al gehad. Het is beslist geen reden om nerveus te worden". De Ster van Zwolle: 1. Joop Ribbers (Groenlo), 150 km ln 3 uur 25 minuten en 2 seconden; 2 Frits Pirard (Breda). 3. Henk Mutsaars (Schljndel); 4. Peter van der Kruys (Helmond): 5. Peer Maas (Huybergen); 6 Piet Hoekstra (Winschoten); 7 Hans Langerljs (Blokker); 8. Henk Boom (Markelo); 9 Erik Visscher (Sweykhulzen), 10. Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe). 11. Frits Schür (Dtdam). 12. Anton van der Steen (Etten-Leur); 13. Hans Koot (Eindhoven); 14. Bert Scheuneman (Veen- dam); 15. Martin Visser (Amsterdam) allen de zelfde Ujd als Ribbers. 16. Op 4 minuten en 1 seconde: Ad van Beers (Sprundel). ALMA ATA Eric Heiden, we- rcldkampioen schaatsen uit de Ver enigde Staten, heeft zaterdag op de Medeobaan bij Alma Ata het we reldrecord op de 1000 meter verbe terd. Heiden, een van de vier Ameri kanen die waren uitgenodigd voor de wedstrijden om de Sovjetcup, reed de 1000 meter in 1 minuut 14,47 secon den. Heiden bleef op de op bijna 1700 meter hoogte gelegen baan ruim een seconde onder het record van Jevgeni Koelikov uit de Sovjet-Unie. Koeli- kov was sinds 20 maart van het vorig jaar recordhouders met 1.15,70. Het officiële record van Koelikov was ook al verbeterd door AJeksandr Safronov met 1.15,01. Piet Kleine is de tweede Nederlander die door de wedstrijden om de Sovjet beker een wereldrecord aan Valerie Martsjock is kwijtgeraakt. Nadat Ard Schenk door de Rus Relov (4.06,85) werd onttroond als de snelste man op de 3000 meter, verdween Piet Kleine als wereldrecordhouder op de 5000 meter. Valeri Martsjoek die als eerste schaatser op de 3000 meter de grens van vier minuten passeerde, kwam op de vijf kilometer op elf-honderdste seconde van de barrière van zeven minuten. Voor Martsjoek stopte op de medeobaan de elektronische tijd waarneming na 7 minuten en 0,11 seconden. Piet Kleine was in Inzeil recordhouder geworden met 7.02,38. TOKYO Na de „veelbelovende" nederlaag tegen het uit de A-groep gedegradeerde Polen (4-2) heeft Ne derland twee minder beste nederla gen geleden. Zowel door Japan als door Hongarije werd de ploeg van bondscoach Hal Laycoe overrom peld met 8-2. Ondanks het gelijke spel tegen Noorwegen heeft Japan nu vanwege een beter doelgemiddel- de de leiding in het algemeen klasse ment van groep B. door Theo Reitsma SAN SEBASTIAN - De 22-Jarige Ruud Wielart heeft voor een schitterende prestatie gezorgd tijdens de Europese indooratletiekkampioenschappen. Hij haalde gisteren een hoogte van 2.22 en werd daarmee derde achter de Pool Wszola, de Olympisch kampioen van vorig jaar en achter de Oostduitser Beilschmidt. Wielart was houder van het Nederlands record hoogspringen indoor met 2.18 alvorens hij aan de strijd in Spanje begon. Buiten had hij al eens een hoogte van 2.20 gehaald. Wielart had zich dit indoorseizoen eerder verbeterd tot 2.16 en later tot 2.18. In San Sebastian begon hij op 2.10 en nam die hoogte, evenals 2.13 en 2.16 ln elEIN KEER. Het breek punt lag op 2.19, maar de derde maal pakte hij ook die hoogte. Daarna ging 2.22 zeer vlot bij de eerste po ging omdat de grens die drukkend werkte inmiddels al was gepasseerd. Alleen Wszola de Pool en Beilschmidt waren ook in één keer over 2.22. Almen, de Zweed, slaagde bij zijn tweede poging. Wielart nam met zijn wedstrijd in San Sebastian sportief een geweldi ge wraak op het NOC dat hem vorig Jaar niet goed genoeg achtte voor de Olympische Spelen alhoewel hij al Jaren met het fanatisme leeft dat aan topsport eigen is. en de superwe tenschap die hoogspringen heet van A tot Z doorgrondt. Hij was dan ook zeer gebrand op deze eerstekans bij een werkelijk grote internationale titelwedstrijd. Hij werd derde voor Almen dank zij een betere prestatiereeks en hij ein digde achter Beilschmidt omdat die op zjjn beurt weer op een sterkere lijst kon wijzen. Wszola sprong ge woon wat hoger, 2.25, alhoewel hij luidkeels had verkondigd niet zo in vorm te zijn. Hij had in de winter maanden een pauze van zes weken gekend, en was slecht* eenmaal in een wedstrijd uitgekomen, 2.21. Met een „we zien wel" was hij van start gegaan. ADVERTENTIE Ruud Wielart. Voor de overige Nederlanders was er In San Sebastian niet veel meer weg gelegd dan een korte blik in de echte wedstrijdarena. Door een uiterst soepele hantering van de normen was het gezelschap vrij groot, maar verrassingen kwamen net zo min tot stand als dat ze verwacht werden. Toch waren de prestaties van Cees Ruyter, Wibo Lelieveld en Jan- Willem Boogman op zich niet onaar dig. Ze liggen echter op een niveau waarmee de internationale atletiek geen rekening houdt. Voor Ruyter en Lelieveld ging uiteindelijk op dat zij een nuttige les hadden gekregen en dat zij moedig strijden de top van hun kwaliteiten hadden aangespro ken. De 20-Jarige Ruyter miste daar door slechts op éénduizendste van een seconde (1.50.419) de halve fina le 800 meter ten voordele van de geroutineerde Belg Hoofd. Boogman gaf zich ln zijn serie 800 meter slechts gewonnen na flinke stoeipartijen waarin in doo ra tie tick zo rijk is. Een schouderduw van de Fin Taskinen kon de onervaren Boogman nog beantwoorden, maar rommelwerk van de Zwitser Guysin was hem vervolgens teveel. HIJ viel zestig meter voor de finish en sleep te de uitgeweken Taskinen mee te gen de grond. Boogman krabbelde op en finishte ln 2.02.2. Het Neder landse protest tegen de gang van zaken werd minzaam aangehoord en afgewezen omdat de praktijk bot singen nu eenmaal heeft geaccep teerd. Het derde IntemaUonale groentje op de 800 meter, de 18- jarige broer van Cees Ruyter, liep ln zijn serie 1.52.0 en kan slechts dankbaar zijn voor de informatie en ervaring de KNAU hem In San Se bastian liet opdoen. De twee atleten die op de 1.500 me ter uitkwamen, Hoving en Lelieveld, gooiden de prognoses omtrent hun kansen volledig om. Hoving vlei in de categorie waarvan wel Iets ver wacht mocht worden, Lelieveld was ervoor het opdoen van ervaring. De achterstand van Nederland Is bekend, alleen Wielart ontzenuwt dat niet. Vergelijkingen met andere landen zijn niet redelijk. Oost- Dultsland bij voorbeeld was karig in zijn keuze van atleten voor de ln- doorstrijd In San Sebastian. Maar het hoge niveau bleef wel gewaar borgd. De 20-jarige Marita Koch liep de 400 meter in de nieuwe wereldre cordtijd van 51.14 (een verbetering van 0 43 seconde) en de 19-Jarige sprintster Marlies Oelsner liep de zestig meter in 7.17, éénhonderdste boven het wereldrecord van Renate Stecher uit 1975. Dat zijn prettige zaken als je weet dat er ook nog een lading talent thuis zit. Er is betere mannenmode. Met meer distinktie en draagkomfort. Beter passend, beter afgewerkt, dankzij het vakmanschap van de Nederlandse Modemakers Bendien/Smits. Kijk maar naar dit kostuum. Zo vindt u er vele in de betere modezaak. De naam Oxford wijst u de wegl Informatie: 05490-12345 Van onze korfbalmedewerker AMSTERDAM Cees van Lunte ren, de trainer van de nieuwe Neder landse zaalkorfbalkampioen Allen Weerbaar kan zijn voorgeschreven rustkuur rustig ondergaan. Na de 11-8-zege op Luto kan de aan een zweer aan de twaalfvingerige darm lijdende trainer de toekomst weer wat rooskleuriger inzien. De opkla ringen voor Van Lunteren kwam ei genlijk al zes minuten voor het einde van de wedsrijd. De Luto-aanval had een periode waarin eindelijk wat meer snelheid in de aanval lag afge sloten met treffers van Wil Reuter en Frits Bruintjes die de stand op 9-8 voor Allen Weerbaar brachten. Toen de Jonge Allen Weerbaar- international Loek van de Boog Lu- to's al zeer oude international Wil Reuter weer te vlug af was (1-8). Voor die tijd moest Allen Weerbaar- coach Wim Asman evenals Van Lunteren de titel als de kroon op een leven lang korfbal beschouwend zijn trainer op de bank herhaalde keren in zittende houding terugdu wen. Voornaamste oorzaak van Van Lunterens regelmatige trimbewegln- gen was het fluiten van arbiter Teun van Es. Van Lunteren vond toen dat Van Es te veel te hard spel toeliet. Voor Luto's voorzitter Chris van de Bol was dit iets onbegrijpelijks. Van de Bol daarover: „Wij te hard spe len? Kom nou. Wij hebben aanval lend agressief gespeeld, maar beslist niet te hard. Althans niet harder dan Allen Weerbaar. Overigens, het har de spel van beide ploegen bleef be slist binnen het toelaatbare". Een mening die ook blijkbaar arbiter Van Es was toegedaan. Van Es,deel- de duidelijk ln de showopvattingen van de korfbalbond. De microfinale, in een overvolle sporthal Amster dam -Zuid bezocht door ruim 4.200 bezoekers, miste alleen nog de glit ters die bij een echt variété horen. Na de finale van de reserveteams die na verlenging door Luto met 8-9 van Archipel II werd gewonnen, volgde een veel te lang durende majoret te nshow, waardoor de finale liefst een half uur te laat begon. In de rust van die finale mocht de snelste Spaanse schaatser aller tijden Anto nio Gomez op rolschaatsen de loting verrichten voor de micro-Indeling voor het volgend seizoen. Gomez vond het allemaal prachtig, nam na een rondje rolschaatsen een mapje in ontvangst, legde dat op een ande re plaats en reed toen weer weg om dat daarme de ceremonie had plaatsgevonden. Allen Weerbaar had bij de rust een voorsprong (5-3) genomen, ondanks de snelle 0-1 stand waarvoor Luto's Trudy van de Berg zorgde. Die tref fer werd gevolgd door trefzekere schoten van Arend van Orsel (1-1), Koos Snel (2-1), WU Reuter (2-2), Arend van Orsel (3-1), Frits Bruintjes (3-3) en Jannie van Gein (4-3 en 5-3). In de tweede helft veran derde het spelbeeld niet Chris van de Wal daarover „Wij hielden het erop dat de combinatie Wil Reuter/Jlmmy James de meeste kansen op treffers gaf". „Een duide lijke fout" vond Allen Weerbaars coach Wlm Asman, „het ploegver- band was er daardoor duidelijk bij Luto uit Dat in tegenstelling tot mijn ploeg, waar de homogeniteit het duidelijk won." De verdiende 11-8 score werd in de tweede speelperiode bij elkaar ge schoten door: Frits Bruintjes (5-4), Loek van de Boog (6-4), Nico Snel (7-4 en 8-4), Frits Bruintjes (8-5 en 8-6), Wil Reuter (8-7), Nico Snel (9-7), Frits Bruintjes (9-8), Loek van de Boog (10-8) en Koos Snel (11-8). De opgeluchte Cees van Lunteren: „WIJ hebben het goed gespeeld. Een pak van mijn hart". Ook van zijn maagzweer vermoedt nu ledereen. EERSTE KLASSE A: WESTEN: De Algemene- Groen Oeel 9-7, Harga-De Tover» 6-6, NOORD: De Peln-rrlao 6-5. OOST Naaa- -t Zuiderkwar tier 3-5. BSS-AchUlea 7-7. door Bob Lieshout (ADVERTENTIE) Lebber tussendoortje. Iedere tegenstander kan bevestigen dat wanneer Kinzo/Amstelveen op bezoek komt, de belangstelling groot ls en dat men met een gerust hart de toegangsprijs voor die keer kan verhogen. In Amstelveen zelf heeft de ploeg zich weten te verzeke ren van een groot aantal vaste en enthousiaste supporters. Ook voor de, gezien de stand in de competitie en de resultaten van de voorgaande ontmoetingen, weinig interessante wedstrijd tegen Nationale Nederlan- den/Donar waren zij weer in grote getale komen opdagen. Terecht gezien de kwaliteit van het gebodene. Evenals Amstelveen bleek Donar doordrongen van de licht ten behoeve van de toeschou wers alles te geven (niet zo verwon derlijk overigens, gezien het feit dat Donar ln Groningen meer toeschou wera trekt dan iedere andere ploeg in Nederland). In de eerste minuten van de wed strijd kende Amstelveen grote pro blemen met de verrassende verdedi gingswijze die coach Kloppenburg had ontworpen. Dijkstra, Zwlera en Miller verdedigden voorin, als ware het een point-zone, terwijl Zellstra en Van Zand consequent hun man volgden. Bovendien ging Donar, wanneer Kloppenburg daartoe opdracht gaf, over op een volledige man-to-man. Ook de aanval van Do nar bezorgde Amstelveen de nodige moeilijkheden. Doordat Zellstra en Van Zand de bucket openlieten, konden Zwlera en Dijkstra onder het bord scoren. Dat Donar niet meer dan enkele punten voorsprong kon nemen, kwam doordat belden nogal ongelukkig waren met hun schotpogingen. Na een time-out kon Amstelveen de kleine achterstand wegwerken. In de aanval werd rustig gespeeld, totdat zich een vrije man aandiende vaak Fopma, die liet zien dat ook Van.Zand hem niet langs de achter lijn kon stoppen en ln de verdedi ging werd de man-to-man strikter uitgevoerd. Gedurende de rest van de eerste helft bleven de ploegen gelijkwaardig. Duidelijk was wel. dat Donar hiervoor tot de bodem moest gaan, in tegenstelling tot Amstelveen. De diepte van de Amstelveense ploeg bleek weer eens van onschatbare waarde. Vooral de felle, fysieke verdediging van Amstelveen eiste bij Donar zijn tol Blij even los te zijn van de verdedi ger, werd er onmiddellijk en daar door vaak te gehaast en van te ver, geschoten. Slechts de fanaUeke man-to-man verdediging waarop men, met nog zes minuten te spelen was overgegaan, hield Donar op de been. Na de rust waren de Groningse spe lers weer voldoende hersteld om het nog lange tijd tegen het geweld van Amstelveen uit te houden, maar het was overduidelijk dat de ploeg niet voor een verrassing zou gaan zorgen. Weliswaar scoorde Dijkstra regel matig tegen de te kleine Cramer, maar dat werd volledig gecompen seerd door een aantal fraaie acties van Wells en het voorbeeldige sloop werk dat Fopma verrichte bij Van Zand. Het voortdurend tegen de veel zwaardere Fopma opboksen, putte de konditloneel nog niet zo sterke Van Zand zodanig uit, dat hij zowel aanvallend als verdedigend wegvleL Scores: Amstelveen: Fopma 24; Wells 23; en Faber It. Donar: DUkstra 22; Miller 18; en Zwiers 16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13