Spanje toch weer veruit aan top Zeven christenen in zeven politieke partijen 'Grotere schepen in Rijn-Schiekanaal' aarwijzer Flottielje varen door Griekse archipel Zigeuner-vakanties int brieven van lezers INITIATIEF "ONS JONGE PLATTELAND" ^DAG akantie op je boerderij ërkdag IKVOS over „kiezer" Werfloods uitgebrand Vragen kamerleden over Surinaams ontmoetings centrum Nota Provinciale Vaarwegen: 11 MAART 1977 TROUW/KWARTET H 11 a de inzinking van vorig jaar, lijkt Spanje voor de Nederlanders dit jaar opnieuw het meest lopulaire vakantieland te worden. Als de januari-cijfers maatgevend zijn voor het hele jaar (in lie maand brachten 37.000 Nederlanders een bezoek aan het land tegen 29.000 in diezelfde naand vorig jaar) zullen zelfs nieuwe records kunnen worden geboekt. fliswaar ging het grootste deel n die 37.000 naar de Canarische v anden, maar volgens ijeekproeven van de ANVR is ook belangstelling voor het Spaanse ste land fors gestegen. t in tegenstelling tot Grieken- ïd en Joegoslavië, die dit jaar idelijk achter lijken te blijven bij rige jaren. conomie Igens de Spaanse onderminister ir toerisme Ignacio Borrell, zul- er in Spanje komende zomer uwelijks lege bedden zijn. wat het buitenland (en met Duitsland) de laatste jaren ^al aan de weg met boerderijva- ities. in Nederland zijn ze er ook. oor zorgt de stichting Vakan- op de boerderij in Zutphen. De- heeft een lijst met tientallen eerboerderijen in verschillende ivincies. Als soorten logies kent kamers met gebruik van keu- _n. een zomerhuisje op het erf of verzorging op de pension- erderij. I lijst kan gratis worden aange- lagd via postbus 230 in Zutphen 05750-19355). cury, fabrikant van bootmoto- heeft een vaarwijzer uitgege- die voor veel watersporters nuttig kompas kan zijn. De rwijzer bestaat uit een map met door het geografisch cartogra- h instituut van Wolters- rdhoff getekende kaartjes, die meest recente informatie over ngrijke watersportgebieden chaffen. Gegevens vindt men •nder meer over aantrekkelijke rroutes, obstakels, jachtha- s, brandstof en water, boottrai- ellingen, watersportcampings, maast bevat de map (die voor SO bij de Mercurydealers te p is) veel adressen van voor de ersporter belangrijke instan- voor de horeca-branche, waarin een miljoen mensen werken na het slechte vorige jaar gunstig perspec tief betekent. Evenals trouwens voor de hele Spaanse economie, die voor een zeer belangrijk deel afhankelijk Is van het buitenlands toerisme. In 1975 kwam zelfs 44 procent (8,7 miljard gulden) van de deviezen binnen via de toeristen. 9800 hotels Volgens Borrell heeft dit behalve met het klimaat en de stranden duidelijk ook te maken met de gro te opvangcapaciteit: 9800 hotels en kampeerterreinen waar 2,3 miljoen mensen kunnen worden onderge bracht. Geen enkel ander vakantieland kan daarmee wedijveren. Alleen al Majorca, Ibiza en Menorca hebben meer hotelbedden dan heel Grie kenland (met 240.000 bedden en 2000 hotels heeft Majorca zelfs de grootste hotelconcentratie ter wereld). De Spaanse regering denkt er dan voorlopig ook niet aan in de be staande vakantiegebieden aan zee nog nieuwbouw te plegen. Enige uitzonderingen zijn de gebieden rond Almerla en Huelva. Viie op eigen gelegenheid in ranVrijk vakantie wil vieren of op ■lorreis is, heeft een handige gids de zojuist verschenen Guide logis de France et auberges rura- Daarin zijn ruim 3800 adressen cnomen van rustig gelegen ho en herbergen in doorgaans klei- plaatsen. Veelal gaat het om erkomens met een beperkt aan- 'amers en matige prijzen. dat laatste betreft: de logis de ince zijn, omdat ze behoren tot de of tweesterren-klasse, wat duur- dan eenvoudiger ingerichte au- lts. complete gids met wegenkaartjes vermelding van dichtstbijzijnde irwegstations is verkrijgbaar in grote boekhandels. Maar met de envoudigde uitgave, die alleen len, adressen en prijzen bevat en s kost kan men ook best uit de en. Deze laatste uitgave is ver ghaar bij het Frans verkeersbu- in Amsterdam (Prinsengracht pooral hen, die in Frankrijk op trreis zijn, kan ook de nieuwe bide des relais routiers" worden (bevolen. Deze gids bevat adres- uvan 400 meeste aan grote wegen ™gen eetgelegenheden, die veel vrachtwagenchauffeurs worden ygedaan en dus goedkoop zijn. De ■r Meulenhoff-Bruna gedistribu- e gids kost 14 gulden. De Jaguar 27, uitgerust met een volledig kombuis, een koelkastje, een toilet en een douche aan dek. Zeetours-Rotterdam, eer. reisorga nisatie die vaarvakanties op de markt brengt, gaat dit jaar ook vakanties van de Britse Flotilla Sailing Club verkopen. De club beschikt over een aantal jachten van het type Jaguar 27 (met 28 meter zeil, een hulpdiesel motor en slaapruimte voor vijf tot zes personen), die gestationeerd zijn in de haven van het Griekse eiland Korfu. Van daaruit worden in flottielje-verband veertiendaag se zeiltochten langs de Griekse ei landen in de Ionische Zee gemaakt. Elk flottielje bestaat doorgaans uit vijf of zes jachten en een schipper met zijn eigen schippersboot, die de route aangeeft en behulpzaam is bij eventuele problemen. De zeiltochten worden gecombi neerd met een vliegreis Amster- dam-Korfu en kosten 1205 tot f2175 per persoon (inclusief de huur van de boot en de havengel den). De laagste prijs geldt bij deelname door vijf personen per schip in voor- en naseizoen, de hoogste bij deelname door twee personen in het hoogseizoen. In navolging van (vooral) Ierland, biedt nu ook Oostenrijk de mogelijk heid van een huifkar-vakantie. In het Burgenland ten zuiden van Wenen is men daarmee dit jaar voor het eerst begonnen en omdat deze streek zo dicht bij de Hongaarse grens ligt en ook veel Hongaarse invloeden heeft ondergaan worden de arrangementen gepresenteerd als zigeuner vakanties. De met veel kleuren beschilderde zigeunerwagen is vier meter lang en 2,5 meter breed, telt vier slaapplaatsen en is uitgerust met een keukentje. Voor wie niet in de huifkar wil overnachten zijn er ook arrangementen met logies in goedkope „Oasthöfe". Huifkar en paard kosten per week 297 per persoon op basis van vier personen. Meer inlichtingen geven de stichting vriendenkring Oostenrijk in Tilburg (tel. 013-680700) en de Reisedienst Osterreich in Rotterdam (010-124444). an een onzer verslaggevers EN HAAG De Stichting IVOS (Interkerkelijk vor- ingswerk inzake ontwikke- igssamenwerking) houdt za- rdag van 10.00-16.00 uur in de cholengemeenschap indvliet. Bezuidenhoutseweg Den Haag een werkdag on- t het motto: „Christen zijn ezen". „Samen willen we er- ren dat het geloof in Jezus instus ons tot een keuze engt en ons inspireert tot n doelbewust handelen." al ls de IKVOS. De dag zal wor- n begonnen met een toe- raak van ds. Coen Boerma, werkzaam bij de ICCC (Inter kerkelijke coördinatie com missie ontwikkelingssamen werking) over de kritische hou ding van een christen tegen over de maatschappij. Hierna zal er in zes gespreksgroepen gedebateerd worden over ver antwoord beleggen en investe ren. kerk en politiek, vre desvraagstukken. armoede en rijkdom, opvattingen over werk en, tenslotte, onderwijs. De dag wordt besloten meteen korte liturgie. De deelne- merskosten voor deze werkdag zijn 7,50 inclusief lunch, bij aankomst in de scholenge meenschap te betalen. ROTTERDAM Op het terrein van de scheepswerf Verolme op Rozen burg is een loods waar schildersbe nodigdheden en compressoren la gen opgeslagen, uitgebrand. De regi onale brandweer Rozenburg en de bedrijfsbrandweer van de werf blus ten de brand. De oorzaak is niet bekend. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. ROTTERDAM Een juwelier aan de Noordmolenstraat in Rotterdam leed een strop van 2.700 gulden door aan een buitenlander een heren- en een dameshorloge te verkopen. Hij liet ze betalen met 44 000 Griekse drachmen. Bij de bank bleek later dat de drachmen al in 1939 in Grie kenland uit de roulatie waren genomen. X min Y De werkgroep X min V is eén van de actiegroepen in Nederland, die zich inzetten voor de zo broodnodige be strijding van de armoede in de derde wereld. Sinds enige tijd steunt X min Y ook projekten. die be wustwording van de rijke wereld op het punt ontwikkelingssamenwer king ten doel hebben. Onlangs be sloot X min Y een fors bedrag te geven aan het Palestina Komité. Deze groep zegt op te komen voor het Palestijnse volk. In werkelijk heid verbreidt het PK de ideologie van de PLO. Krachtens deze ideolo gie moet er een Arabisch-Palestijnse staat komen in plaats van het huidi ge Israël, zoals onlangs nog eens bevestigd werd door Kaddoemi. het hoofd van de politieke afdeling van de PLO. Het zal wel duidelijk zijn. dat dit met hulp- aan de derde we reld niets, en met oorlogspropagan da tegen Israël alles te maken heeft. Het is dan ook een ernstige blunder van de werkgroep X min Y om deze propaganda mede te gaan financie ren. De groep zet z'n geloofwaardig heid hiermee op het spel. Als deelne mer aan de X min Y aktie wil ik dan ook mijn mededeelnemers oproepen hun bijdragen aan X min Y in te houden dan wel te verminderen tot een symbolisch bedrag totdat de werkgroep zich duidelijk en defini tief van het Palestina Komitë gedis- tancieerd zal hebben. De zo zeer noodzakelijke ontwikkelingssamen werking mag niet geschaad worden door de anti-Zionistische propagan da van het PK. Amstelveen dr U. II. Kollaard Discipline Waarom wil een leger in vredestijd discipline? Er is maar een reden voor: om in oorlogstijd in staat te zijn, zijn taak te vervullen. Als je ln deze tijd van vermaatschappelij king meent genoegen te kunnen ne men met minder discipline en orde, kan Je ervan verzekerd zijn. dat dit in oorlogstijd meer offers zal vragen dan bij een goed gedisciplineerd le ger waarin orde, regelmaat en groepsgeest heersen. Daarom heeft de commandant eerste legerkorps gelijk met zijn zogenaamde discipli ne-brief. Appingedam J.R. Bijkcrsma Burgerrechten In Praag praat minister van der Stoel met prof. Patocka. De laatste wordt opgepakt en komt tenslotte in het ziekenhuis terecht. In Rus land deelde een Nederlandse parle mentaire vertegenwoordiging bij beltjes uit. De ontvangers riskeer den de gevangenis. Alle Nederlan ders zijn veilig en wel thuis en zijn vol lof over hun succesvolle optre den inzake de burgerrechten. De verkiezingen zijn in aantocht. Bussum P. van Daalcn Fooi Bijzonder getroffen was ik om te lezen dat voor hulp aan Roemenië door de Nederlandse regering een half miljoen gulden beschikbaar was gesteld. Hoort zo'n tragische fooi wel tussen het wereldnieuws thuis? Krommenie II. Weertman Moord Tijdens de „grote prijs van Zuid- Afrika" vielen weer twee doden, een autocoureur en een brandweerman, slachtoffers van sensatiezucht en auto-industrie. Wie volgt? Boycot Zand voort! Utrecht J.M.deJong Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De gemeente Den Haag en de Stichting voor Surina- mers zoeken thans naar een ge schikt pand om te kunnen komen tot de oprichting van een ontmoe tingscentrum met een herkenbaar Hindoestaans karakter. Ook is door de betreffende wethouder een speci ale werkgroep geformeerd om het ontmoetingscentrum te realiseren." Dit antwoordt minister H. W. van Doom van CRM op vragen van de kamerleden Kolleman, Drenth en Poppe (allen PvdA). De kamerleden hadden de minister gevraagd of er inmiddels overeenstemming was be reikt tussen het ministerie en de gemeente Den Haag over de oprich ting van het ontmoetingscentrum. De kamerleden wilden eveneens we ten waarom er dan nog geen begin was gemaakt met de realisering van dit centrum. In zijn antwoord wijst de minister erop dat er Inderdaad overeenstem ming is bereikt tussen CRM en de gemeente Den Haag. Het uitblijven van de realisering van het ontmoe tingscentrum is, volgens de minis ter. te wijten aan het feit dat het door de Stichting voor Surinamers opgestelde beleidsplan pas half juni •76 was ingediend en vér boven de subsidiale mogelijkheden lag. Bo vendien, aldus de minister, was de lokatie van de ruimte in principe beperkt tot de wijken Transvaal. Schildersbuurt en Regentessekwar- tier. waardoor het zoeken naar een pand nogal wat tijd in beslag nam. Van een onzer verslaggevers De Nederlandse Christelijke Plattelands Jongeren Bond (CPJ) besteedt de komende maanden met oog op de ver kiezingen van 25 mei in zijn orgaan Ons Jonge Platteland uitgebreid aandacht aan de po litiek. Het maandblad wil „wat materiaal aandragen voor het maken van Je keuze", zoals de redactie van het blad de Jonge boeren en tuinders in het febru- ari-nummer meedeelt. In dat nummer staan Interviews met zeven christenen die elk op een ande re partij stemmen. Vijf van hen zijn Tweede-Kamerlid. Veel CPJ'ers en andere jonge mensen zullen voor het eerst naar de stembus gaan. Ook veel ouderen zullen zich weer bezig houden met de vraag welke partij of persoon zij hun vertrouwen kunnen geven. Daarom volgt hieronder een aantal citaten uit de interviews met de zeven „christenen in de politiek". PvdA David van Ooyen, werkzaam bij het vormingscentrum 't Dackhues te Huissen (Gld.), opgeleid als priester, sinds mei 1971 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA: Als iets duidelijk is uit het evangelie, dan is het dit, dat wij als christen solidair moeten zijn met de armen en de zwakken in onze samenleving. Zoals Jezus van Nazareth zich schaarde aan de zijde van hen die in de samenleving van zijn tijd niet in aanzien stonden (tollenaar, arme, ge brekkige, hoer), zo meen ik dat een christen zich vandaag moet Inzetten voor hen die in deze maatschappij niet belangrijk zijn. Daarom heb ik me aangesloten bij een partij van mensen, die zich stellen aan de zijde van de minder bedeelden en de zwakken. (Vraag: Waarom PvdA?) Ik voelde me verwant met hun pro gramma. Daarin betoogt de PvdA grotere gelijkheid, en. wat ik erg belangrijk vind. dat die verder gaat dan Nederland. Ze betrekt de hele wereld erbij. Hun ontwikkelingssa menwerking spreekt me aan. Als theoloog kwamen de christelijke partijen bij me over als de .ware christelijke partij". Dat is erg ge vaarlijk. Welke pretenties heb Je? De PvdA wil solidair zijn met de ver drukten, maar noemt zich geen christelijke partij. ARP Jan van Houwelingen, woont in Put ten, studeerde chemie, is sinds 1973 lid van de Tweede Kamer voor de ARP: Gelet op de bijbelse boodschap moe ten we vechten tegen het recht van de sterkste, opkomen voor de zwak ken in de maatschappij. Op nage noeg alle terreinen zijn de spelregels in het voordeel van de sterksten, als christenen hebben we de opdracht die spelregels te veranderen, of ons dat nu aanstaat of niet. Ik zie een christelijke partij, en dat wil het CDA in alle bescheidenheid toch wezen, als een heel belangrijk instrument om het doel. een rechtvaardige samenleving, te berei ken. Ik noem een paar punten:heel belangrijk is het om ook in een eco nomisch moeilijker periode niet te willen bezuinigen op ontwikkelings samenwerking. Dat kan niet en dat mag niet en het CDA wil het niet. De structuurverandering in de onderne ming, zodanig dat allen die er in meewerken een stuk verantwoorde lijkheid kunnen dragen en het niet alleen de kapitaalverschaffers meer zijn die de beslissingen nemen. Wat de werkgelegenheid betreft moeten we vooral bedenken dat de arbeid gericht moet zijn op de bevrijding van mensen en niet op verslaving aan de welvaart. PSP Prof. dr. K. Strijd uit Amsterdam, oud-hoogleraar in de christelijke ethiek aan de Universiteit van Amsterdam, lid van de PSP: Gij zult de naam van uw God niet ijdel gebruiken. Als Steenkamp het belang van de Navo benadrukt, in clusief alle wantrouwen en de kernbewapening die daarmee sa menhangen, dan zeg ik: als christen behoor je daar Juist kritiek op te hebben. En die extra 150 miljoen van het CDA voor defensie dat is erg. En tegen abortus zijn met het atoomzwaard in de hand, dat kan toch helemaal niet. Als Van Agt zich christelijk noemt, dan schaam ik me diep. Er is één evangelie en er blijken veel interpretaties te zijn. Je moet Je steeds afvragen: wat ligt meer in de lijn van Christus en van de profeten; en vandaaruit tot een keuze komen. Ik kies voor meer gerechtigheid en dat tref ik het meeste aan in de PSP. Als ik mensen hoor zeggen: wij ge ven geen geld om bevrijdingsbewe gingen te steunen, dan denk ik: dan moet je ook het lidmaatschap van de Navo opzeggen. Geloof dat los staat van de dagelijkse praktijk heeft weinig zin; het zou zo moeten zijn dat de kerk zegt: hé. die fabriek gaat sluiten, kan dat zomaar, wat kunnen we daaraan doen... over geen van de drie punten is men het eens. Niet-gelovigen vereenzelvigen de kerken en ook het CDA maar al te vaak met wat geloven in Jezus Christus Inhoudt. Juist daarom vind ik dat Je met het CDA te grote risico's neemt. Maar ik heb geen enkele neiging om te zeggen dat de PPR wel wars is van alle strijd om macht. Ik zoek het in een partij die niet alleen in theorie maar ook ln de praktijk ernst maakt met solidari teit. Dat spreekt me binnen de PPR aan. WD L. M. (Pol) de Beer, woont in Vlaar- dingen, studeerde bouwkunde, r.k„ sinds 1969 lid van de Tweede Kamer voor de VVD: SGP Ds. H. G. Abma, woont te Putten, hervormd emeritus predikant, sinds 1963 lid van de Tweede Kamer voor de SGP: De prediking is er om licht over de hele wereld te laten schijnen. Ech ter. vaak wordt de prediking links en gaat dan op een politieke partij lijken. Daarom is er matiging nodig. Links snijdt het thema van de revo lutie en de bevrijding aan. wat ge richt is op het omverwerpen van het bewind. Maar deze themata worden te snel vereenzelvigd met wat er ln de bijbel als Verlossing en Bevrij ding wordt bedoeld. Als christen heb je kritisch te zijn. Links ver wacht te veel van verlossing en er is te weinig echt geloof dat de mensen zelf zondig zijn. Voor verdrukten en achtergebleve nen moet het nodige gebeuren. Maar wij hechten aan een theoretische benadering van het maatschappe lijk gebeuren. De linkse partijen doen niks aan de onzedelijkheid en het gezagsvraagstuk komt daar niet aan de orde. Daarom is het de vraag of Je als christen in een linkse partij wel de volledige vrijheid hebt, zoals die aan het evangelie ontleend is. Als christen moet Je aansluiten bij de eisen van Gods Woord. De SGP is niet absoluut, maar er heerst een klimaat waar Je politiek op ver antwoordelijke wijze gestalte kunt geven. PPR Bas de Gaay Fortman, woont te Ermelo, studeerde rechten en econo mie aan de VU, lid van de Tweede Kamer voor de PPR vanaf 1971: De christelijke hoop bestaat bij de gratie van het geloof dat God het uiteindelijk zal doen, hoezeer de mens ook faalt. ,Die u roept is ge trouw', schrijft Paul us. .Hij zal het ook doen'. Maar aan de andere kant moet het zo zijn dat van die hoop die we belijden iets te zien valt. Als wij als christenen zeggen te hopen op een nieuwe wereld, maar wc laten alles bij het oude, dan zijn we onge loofwaardig. Wat mij hindert is de onverdraag zaamheid. Een politieke partij heeft beginselen, een program en een be leid. Over die drie punten zul Je het samen eens moeten zijn, daarover zal naar binnen en naar buiten dui delijkheid moeten bestaan. Wel, die duidelijkheid zie ik niet bij het CDA. Er zijn voor mij twee grenzen. De eerste is dat de vrijheid van de een niet mag leiden tot onvrijheid van de ander. Een voorbeeld daarvan Is de zondagsheiliging. Als de één op een bepaalde manier de zondag wil doorbrengen, mag hij daarin niet belemmerd worden omdat de ander vindt dat dat niet op de zondag past. De tweede is dat Je, om iets te accep teren van de ander, overtuigd moet zijn van zijn goede bedoelingen. Een voorbeeld daarvan is de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Ik ben niet overtuigd dat de blanken een systeem overeind houden om de zwarte bevolking vooruit te helpen, er zit een belangrijk stuk egoïsme ln. Daarom wijs ik die apartheid af. (Vraag: voelt u zich als christen niet vooral verbonden met de verdruk ten. met de laagste inko mensgroepen?) Ik vraag me altijd af waaruit die bekommernis moet bestaan. Het worden een soort modeverschijnse len om op te komen voor de zg. zwakkeren. Het christendom gaat gekleed in een soort sociaal jasje en politiek wordt overgoten met een soort christelijk sausje. We willen voor alle mensen opkomen, ik voel me dan ook niet méér verbonden met de lagere inkomensgroepen dan met andere groepen. CPN Dick Boer, als theoloog verbonden aan de universiteit van Amsterdam, lid van de CPN: De strekking van het christelijk ge loof is in z'n wezen anti kapitalistisch. We leven in een maatschappij waarin winst en con currentie op de eerste plaats staan, waarin het menszijn ondergeschikt gemaakt wordt aan dat streven. Het socialisme is de structuur waarin die concurrentie wordt afgeschaft, waa rin aan dat streven een eind wordt gemaakt. Ik vind dat een christen in deze maatschappij, hier en nu. soci alist moet zijn. Over de keu2e van de partij kunnen we dan nog discussië ren. Het gaat om die beweging van God. Goeie theologie probeert recht te doen aan God. Als Je daarmee bezig bent dan moet Je constateren dat het 'godsonmogelijk' is om ln te stemmen met wat er in deze maatr schappij gebeurt. (Vraag: waarom dan CPN en geen PvdA?) Inderdaad, het is mogelijk om als socialist voor de PvdA te kiezen. Op grond van de maatschappelijke rea liteit en de politiek die de partijen voeren, moet Je keuze gemaakt wor den. Voor mij is de CPN de enige partij die wezenlijk verzet aante kent tegen het kapitalisme en dat verzet ook organiseert. Tot zover een greep uit de inter views. Wie volledig kennis wil ne men van dit uitstekende initiatief kan informeren bij Ons Jonge Plat teland, Stationsweg 65. Ede. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gedeelte van het Rijn-Schiekanaal tussen de Haagvllet en het Korte Vlletkanaal moet geschikt gemaakt worden voor schepen tot 600 ton. Deze oplossing verdient veruit jde voorkeur boven het alternatief waarbij de Nieuwe Tolbrug, de Kerkbrug, en de Wijkerbrug vervangen zouden moeten worden door bruggen met een vaste doorvaarthoogte van 2.50 meter. Dit is één van de conclusies van de Nota Provinciale Vaarwegen Zuid- Holland, waarin gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland in het bijzon der aandacht besteden aan het knel punt in het Rijn-Schiekanaal in Overschie en dat tussen de Haagvliet en het Korte Vlietkanaal (tussen Voorburg en Leiden) Daarbij moeten de belangen van re creatie. natuur en landschap het zwaarste wegen, zo vinden G.8. Als de te vernieuwen bruggen een capaciteltsvergroting ten behoeve van het wegverkeer meebrengen dan is dat, zo stellen G.8., een in beginsel gemeentelijke aangelegenheid. G.S. stellen voorop dat voor de sluis flmiwp bij Leldschendam het aspect „stadsschoon" de meeste aandacht krijgt. Binnenkort zal de provincie een besluit moeten nemen over het verzoek van Leldschendam om de sluisbruggen in het Rijn- Schiekanaal te mogen vernieuwen. Het gedeelte van het Rljn- Schiekanaal vanaf de Rotterdam- merpoortbrug in Delft tot en met de Haagvllet wordt geschikt gemaakt voor schepen tot 1000 ton. De Hoge- brug ln Overschie wordt vervangen en ln de Deutsche Schie wordt er een bocht afgesneden, waardoor, volgens de provincie, de economische functie van de Haagse agglomeratie ver sterkt wordt. We moeten uiterst terughoudend zijn met een eventuele capaci teitsvergroting van de Oude Rijn tussen Bodegraven en Woerden, zo vinden O.S. Tenslotte merken de gedeputeerden op dat de Gouwe wel geschikt is voor schepen tot 2000 ton maar dat dat geen rendement op kan leveren om dat deze grote schepen niet door de Ringvaart van de Haarlemmermeer polder kunnen. Het economisch be lang een gedeelte van de open vaarverbindlng Rotterdam- Amsterdam zou wel eens vrij groot kunnen zijn, aldus G.S. Alleen als het „Kanaal om de West" bij Amsterdam ter vervanging van de Ringvaart wordt aangelegd, dan levert de route Amsterdam- Rotterdam optimaal rendement op. ROTTERDAM Een zeven- tlende-eeuwse bijbel, gebon den in een bruine en zwartlede ren band en voorzien van een zilveren kettingen een zilveren slot. is uit het gemeente archief van Rotterdam gesto len. Van de daders van deze diefstal ontbrak gisteren elk spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11