Puntgaaf en dat drink je. amer weer met -ijna lege agenda Molven in schaapsvacht >nder de vluchtelingen rering kon niet komen •verheid staat voor grote moeilijkheden Bedreiging voor écht gevluchten D-directeur uit kritiek op NOS-journaal ^SERDAG 10 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet lolg van pagina l het begin van de Kamer-vergadering, gisteren-, 'km§nag om een uur, deelde Kamer-voorzitter Vonde- ^nee, dat het kabinet vandaag opnieuw niet zou gen om over de grondpolitiek te debatteren. tering heeft mij meegedeeld. niö'e''band met voortgaand over- »igen kring over de grondpoli- ii me|en niet in staat is naar de de sa te komen". „De regering t ven ernaar, zo snel mogelijk ge- fcese'zijn. maar kan niet de garan- ire wien_ dat het debat donderdag z'geq,rden gehouden." aldus Von- al d; die eraan toevoegde dat pas WelijfgetV-zekerheid kan worden ken over de vraag, of de minis- rs zejn Agt, Van der Stee en Gruij- indaag in de Kamer zullen ling kreeg nog geen anderhalf -lór de Kamervergadering, de pling, dat de ministers weg I blijven, waardoor de Kamer Ie tweede" achtereenvolgende pt een bijna lege agenda zat. imerleden moesten daardoor noodgedwongen weer uren r dan normaal met hun werk n Itieleider Wiegel (WD) kon digde aan vandaag premier Den Uyl voor uitleg in de Kamer te willen ontbieden, als het grondpolitiek- debat vanmiddag door toedoen van het kabinet weer niet kan doorgaan. Hij vond dat het kabinet door het voor de tweede maal op het laatste nippertje te laten afweten, het parle ment onheus heeft behandeld, „de grenzen van het betamelijke zijn overschreden", vond Wiegel. Pas dinsdag Algemeen werd gisteren bij het slui ten van deze editie overigens ver wacht, dat het kabinet eerst volgen de week dinsdag de grondpolitiek verder in de Tweede Kamer komt behandelen. Het beraad op het Catshuis had de bedoeling, te zoeken naar politieke overeenstemming, die dan vervolgens door het kabinet wet-technisch uitgewerkt zou moe ten worden. Het kabinet zou daar vrijdag of in het weekeinde dan over eenstemming over moeten bereiken. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDER' Het is bij boeken van Roald Dahl bijna onmogelijk niét te sympathiseren met de hoofdpersonen. Dat was al zo in De Fantastische Mijn heer Vos. die een privé gue rilla tegen drie boeren voert. Een waardige afstam meling van de middeleeuw se Reinaart. die mijnheer Vos. Dapper en strijdbaar is hij. en volhardend ook. tot en met het verschijnen van de tractor waarmee de drie boeren zijn familie wel even zullen komen uitroeien. Be wondering eist hij ook op voor de geslepenheid waar mee hij een Operatie GRAAFWERK organiseert, die hem en de zijnen precies uit doet komen onder de welvoorziene kelder van één van de boeren, die overi gens alle drie aan de beurt komen. Hoogtepunt van dit robuuste schelmenverhaal is een groots eetfestijn dat mijnheer Vos de dassen en ander ondergronds gedierte aanbieden, terwijl boven de grond de gefrustreerde boe ren zitten uit te hijgen van hun nutteloos gezwoeg. Het boekje is een vrolijke en amoreel getinte satire. Al te zeer bekommerd om de maatschappelijke mo raal is DAANTJE DE WE RELDKAMPIOEN ook niet. of laten we zeggen Daans vader, die zijn enige zoon tussen de verhalen over de GVR (Grote Vrien delijke Reus) door geleide lijk inwijdt in de fijnere kneepjes van het stropen, vroeger, toen Daans moeder nog leefde, met vuur door hen beiden beoefend. Maar wél alleen op het terrein van de plaatselijke Big Boss, een brullende snob van de onaangenaamste soort, die heel het jaar duizenden fa zanten vet laat voeren om die dan op de jaarlijkse jachtpartij door zijn patse rige en deftige vrienden te laten „afschieten". Hem gunnen Daans vader en en kele anderen het licht in de ogen en zeker al die fazan ten niet, te minder daar de bullebak Daantje afbekt (en daarna door diens vader niet meer van benzine wordt voorzien) en in zijn Hazelbos jachtopzieners laat rondsluipen en tijger- kuilen graaft, waarin men sen niet slechts hun enkel (zoals Daans vader hier overkomt) maar evengoed hun nek kunnen breken. Geen schuldgevoelens dus bij de hoofdpersonen, ook niet bij het ondergronds lo pende netwerk van mede plichtigen die op zijn tijd wel een fazantje lusten, als daar zijn de dokter en de plaatselijke politie-agent. Ze kunnen het stropen evenmin laten als Daantjes grootvader van wie zijn va der hem vertelt, de Super Stroper. Deze heeft Daans vader op zijn beurt de stro perskoorts weer bijge bracht, in een tijd dat alle mannen van het dorp stroopten. Niet alléén om dat het zo leuk was, maar doodgewoon omdat ze voor hun gezinnen te eten moes ten hebben, omdat heel wat gezinnen letterlijk verhon gerden. Wanneer men dan ziet dan in het Hazels bos die duizenden fazanten vet gemest worden kan men het de mensen nauwelijks kwa lijk nemen dat zij eens een paar vogels vangen. Daarna wordt het een sport. Men vindt methoden uit (de Paardehaar Stopper, de Lijmhoed) allemaal van doen hebbende met rozij nen waar fazanten zo gek op zijn. En het is Daan die op dit stuk de kampioen wordt door zijn geheel eigen vin ding: rozijnen openknip pen. ze vullen met de slaap poeders die zijn vader na het enkel-ongeluk toch niet innam, rozijnen dichtnaai en, uitstrooien. En afwach ten maar tot de versufte vo gels bij dozijnen uit de bo men ploffen, net vóór de Grote Jachtpartij waar alle deftige heren opgetrom meld zijn. Het gaat in dit boek eigen lijk allereerst om de liefde tussen Daantje en zijn va der, die hem geheel alleen opvoedt, en op zijn zevende al van alles heeft geleerd inzake het repareren van auto's, waarmee beiden hun brood verdienen. Ze wonen in een oude woonwagen naast de garage, en door de innige genegenheid die door dit hele bizarre verhaal heenschijnt is alles zo ge loofwaardig en zijn de men selijke emoties zo waarach tig. De woede om kleine pesterijen, maar ook de in gehouden razernij van de vader (die rommelen met motoren even fijn vindt als vliegers maken en oplaten, en alles van vogels en bo men afweet) wanneer de onderwijzer Daan met de li- neaal op zijn hand heeft ge slagen, zó dat de rode striem nog 's avonds zichtbaar is. Het kind moet zijn vader ervan weerhou den ogenblikkelijk naar het dorp te stormen om de schoolmeester op zijn her sens te slaan „want we moe ten vannacht immers stro pen vader", maar voorbij het komische ziet men de tragiek van het kind Roald Dahl zelf, die op zijn deftige kostschool in Engeland pre cies zó werd afgeranseld: daar zal hij zijn eigen kind tegen beschermen! De basis van Daans bewon dering voor zijn vader is dat hij zo leuk is om bij Je te hebben, dat er zoveel met hem te beleven is, dat hij zo sprankelt. Hij van zijn kant is ook niet kinderachtig, en 'dat zal blijken in de nacht dat zijn vader voor 't eerst in jaren de verleiding niet kan weerstaan in Hazels Bos de fazantenstand even op te nemen, waarbij hij dan ook meteen in de tijger- kuil valt. Daan, er op uit getrokken om zijn vader te zoeken, redt hem door mid del van het door hem wan kel bestuurde Austin- autootje, een hogelijk span nende episode. Maar het spannendst is de stroop- nacht zelf, wanneer de bul lebak van Hazelsbos zijn streken thuis zal krijgen. Het kost een dag om de rozijnen te prepareren. Maar de ontknoping wekt hilariteit, hij zit vol slapstick en effecten. Zoals de brede kinderwagen met dubbele bodem waarin de domineesvrouw de verdoof de fazanten afvoert, haar zoontje Jantje er boven op (altijd een respectabel per soon kiezen voor de afzet van je goederen, zegt Daans vader), en die de kinderwa gen harder en harder moet kruien naarmate de fazan ten bij hun positieven ko men en flapperend aan het voertuig ontstijgen. De ont knoping is heel slim be dacht, al is het slot een klein preekje: een kind moet een vader hebben die sprankelt, wat heeft hij nou aan een doodgewone vader zoals er zoveel zijn. Zeer waar Maar je kunt niet al les hebben. Intussen is dit verhaal een knappe omwerking van het slotverhaal in Dahls bundel KISS KISS En op één foutje na (cooking a chicken is een kip braden en niet koken) door Gertie Evenhuis Met ingang van vandaag hopen we om de veertien dagen in de krant van don derdag een bijdrage van de schrijfster Gertie Evenhuis te publiceren. Zij gaat een kinderboekenrubriek ver zorgen, waarin zij niet al leen pas verschenen jeugdlectuur zal bespreken, maar ook aandacht geven aan stromingen en bedoe lingen die op dit terrein zijn waar te nemen. Mevrouw Evenhuis woont in Amsterdam, zij is de echtgenote van de her vormde predikant VVS. Evenhuis aldaar en moeder van vier kinderen. Gertie Evenhuis heeft naam èn prijzen (Nienke van Hich- tumprijs. Zilveren Griffel) met haar kinderboeken. Hier zijn titels: Avontuur aan de grens. Boot zonder Water. Spel in de Kerstnacht. De School van Schellebelle Wij ivaren er ook bij. Erik en Anke <10- delige kinderroman). Ver dreven Vloot. Er kan nog van alles gebeuren. Draai orgel vermist <ook als hoorspel bij NCRV); met Ni co Bouhuys: Dromen van vrede, verhalen uit de Te- nach iPloegsmaDe vaders en de broers van Putten (voor televisie bewerkt) (Nijgh van Ditmar). En waarom ik niet? (verhaal uit bezetting voor ca. 12 jr.). Verstekeling in de Sinaï (jeugdroman, achtergrond Israël). Stefan Stefan (jeugdroman, achtergrond Roemenië) (Elsevier). Ko ning gezocht (bundel kerstverhalen. Hendrik Pa piertje en de jongen van Ntx, kinderboek (Spectrum 75). Mevrouw Evenhuis. die ook docente is aan de school voor taal cn letterkunde, kreeg verder bekendheid als medewerkster van o.m. Hervormd Nederland (wij len) De vrouw en haar huis. en als spreekster. Boven dien verscheen onlangs een bundel novellen voor vol wassenen. „Ach, ga weg" (uitgave Thomas Rap) van Gertie Evenhuis kan van de vertaling van Harriet Freezer worden ge zegd wat van de schrijver zelf gezegd kan worden: de woorden vliegen van hem af als vonken van een slijpsteen, en dat effect heeft zij bewaard. Een puntgaaf kinderboek. Daantje de Wereldkampioen door Roald Dahl. Uitg. Com bo (Fontein-jeugd), prijs f 12.50. tor Hans W. Ledeboer DTTERDAM Het merkwaardige door Europa rondzeulen met twee socialistische vak- Indsbestuurders van Nederland naar België, vandaar via uitwijzing naar Italië, dan via (middellijke deportatie weer naar België, dat hen meteen weer over de Nederlandse grens zet en ook de uitwijzingsdreiging boven de hoofden van het gezin Lorca Zamorano in Gouda lichten bijzonder schrijnend de tragische moeilijkheden rond het vraagstuk van hen, die ar aanleiding van de staatsgreep in Chili hun land hebben moeten verlaten en elders op de ireld als vluchteling of banneling een nieuw bestaan moeten pogen op te bouwen. oud-priester Jaap Koenis, zelf Chili gevlucht na een hevig hflict met de kerkelijke autori ten en door zijn opvattingen en iiviteiten na de staatsgreep in 'ensgevaar verkerend, getrouwd !t een Chileense en nu clubhuis- der in Gouda, spreekt zelfs van a „beleidsombuiging bij latssecretaris Zeevalking, waar- ii niemand de reden kent." ar wij van andere zijde verne- in, zijn er duidelijke aanwijzin- n dat er de laatste jaren vele ntallen Pakistani en Chilenen heel onjuist als vluchteling in s land zijn toegelaten. Alleen in itterdam betreft dit bijna dertig (rallen. In samenwerking met dnesty International is een aan- organisaties bezig deze zaak tot bodem uit te zoeken. Volgens rtegenwoordigers van deze in- inties zijn door Chileense en Pa- itaanse organisaties en zelfs met lp en medeweten van de betrok- n regeringen mensen als „vluch- Ingen" naar West-Europa gezon- n. Deze mensen zijn voorzien van ed sluitende verhalen en uitste- hd verzonnen levensbeschrijvin- h, compleet met vervolging en krtelingen. Epn woordvoerder: lun taak is het onder pressie zet- n en houden van degenen die [rkelijk voor het hun vijandige pme zijn gevlucht. Zij vormen or deze mensen een dodelijke dreiging. De echte politieke ttchtelingen uit Pakistan en Chili elen zich zelfs in het land van pame, Nederland dus, bedreigd lor mensen van de geheime poli- en daaraan verwante organisa- fc" woordvoerder voegde daaraan e: „Zij vormen bovendien een knietigende bedreiging voor de iarde van het vluchtelingschap I voor het hele beleid ten aanzien n de vluchtelingen. Het is nu fee taak met waterdichte bewij- h te komen Die zijn wij aan het izamelen. Maar het is nu al schrikbarend wat wij bij ons onder zoek zijn tegengekomen. Het moet allemaal heel voorzichtig gebeuren. Al dat werk moet vooral worden gedaan door de landgenoten van die „pseudo-vluchtelingen" en onze mensen verkeren in direct le vensgevaar. zodra hun namen be kend worden." het verblijf in Chili was ontzegd. In Frankrijk Orgelbouw Manuel Jesus Lorca Zamorano (38) was in Chili socialist maar hij was geen kaderlid. Hij is een handig vakman op het gebied van houtbe werking (hij heeft nu werk bij een orgelbouwer in Waddinxveen, waar hij kassen vervaardigt), hij was chauffeur van een Chileens socia listisch parlementslid, dat bij de staatsgreep om het leven kwam. Lorca dook onder, vertelt drie maanden op de vlucht te zijn ge weest, tot hij door een priester werd uitgeleverd omdat de militai ren de bevolking te zwaar onder druk hadden gezet. Hij werd ge marteld en later veroordeeld tot langdurige gevangenisstraf. De aanklacht: illegaal wapenbezit. Hij ontkent, wel had het omgekomen parlementslid wapens. Hij trouwde in de gevangenis, kende zijn vrouw al lang voor de staatsgreep. Uiteindelijk mocht hij kiezen tus sen uitzitten van zijn straf of ver banning naar een land, waar een organisatie hem wilde opvangen. Een Franse vakbond en de Cimadé, de Franse organisatie voor hulp aan de Chilenen. wilden hem hel pen. Hij kreeg zijn pas met daarop de aantekening dat hem voorgoed In Frankrijk kreeg Lorca, zo vertel de hij. alleen de eerste tijd enige voorzieningen, daarna niets meer. Hij kreeg geen werkvergunning en geen werk. Om in leven te blijven knapte hij allerlei klusjes op, hij kreeg de politie achter zich aan omdat zijn papieren niet in orde zouden zijn. Bovendien kon hij in Frankrijk geen medische hulp krij gen. welke hij als gevolg van de in Chili doorgestane martelingen hard nodig had. Hij ging naar Gou da, waar hij kennissen heeft en Jaap Koenis, zelf lid van het Ooud- se Chili-Comité, zich voor hem in zet. Medische hulp kreeg Lorca in Amsterdam. Daar is ook zijn kind geboren, dat nu zes maanden oud is. Met de komst naar Nederland begonnen voor het gezin Lorca de onduidelijkheden en daarbij de moeilijkheden. Lorca ontkent zelf dat hij in Frankrijk politiek asiel zou hebben gevraagd en gekregen. Bang voor politie Jaap Koenis: „De officiële Neder landse instanties gaan er echter van uit. dat dit wel degelijk zo is. dat de Franse politie in ieder geval van zo'n asielaanvrage is uitge gaan. Hij heeft in zijn pas een stem pel als zodanig, maar dat stempel gold tot november 1976". De Fran se politie heeft, aldus Lorca, hem verre van zachtzinnig behandeld en hij was in het begin ook in ons land erg bang voor de politie. Het feit dat die er niet meteen op los sloeg was voor hem een verademing. Jaap Koenis: „De situatie voor het gezin Lorca is juist nu heel erg schrijnend, omdat net toen er tot uitwijzing werd beschikt, een wo ning voor deze mensen beschik baar kwam in Waddinxveen. De mensen hebben er tot nu toe geen gebruik van kunnen maken, hun toekomst is te onzeker". I een verslaggever MCENBURG Directeur L. P. fenbos van de Evangelische Om- p heeft op een presentatie-avond I zijn omroeporganisatie in Spa- purg de objectiviteit van het c-joumaal ernstig in twijfel ge kken Hij verweet de redactie een pioedig spreken over bevrij- fesbewegingen in Zuidelijk Afri- fwaar wat hij noemde terro ristische elementen worden bedoeld. Eveneens had hij kritiek op de wijze van berichtgeving over de stakingen in de strijd om de prijscompensatie „Hele journaals waren er soms mee gevuld." De heer Dorenbos liet we ten een brief aan de Raad van Be stuur van de NOS te hebben ge stuurd, waarin om een objectievere berichtgeving van de joumaalredac- is goed 't is grolsch ■■■■W jpt, Grolsch bier is er in pijpjes, oeugelflessen cn tinnetjes. Dat zegje als je grolsch drinkt. Grolsch hier is vers bier op natuurlijke wijze - gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. Vakmanschap is meesterschap tie wordt gevraagd. „Ik ben persoonlijk diep onder de indruk van de macht van de media," zei hij. „Want wat er ook gebracht wordt, er zitten altijd mensen achter i met bepaalde denkbeelden die de programma's maken. Het is me op- f gevallen, dat in de journalistiek en de omroep linkse journalisten steeds meer samenballen om hun ideeën uit te kunnen dragen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9