Vmerika van heeft geen rol in Chili I Afgezette premier belust bp wraak in 'slag om Parijs' Topconferentie in Cairo succes Terugtrekking Israël voorwaarde voor vrede Crisis in >lgië President Carter: Samenwerking Afrikanen-Arabieren hechter loeiende burgemeestersverkiezingen in Frankrijk Premier Suriname wil eerder verkiezingen Mogelijk hervatting Noord-Zuid overleg Spa Orange Drink de natuur (IDERDAG 10 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet èiuldbelïjdenis van diplomaat afgewezen ^HINGTON (UPI. Reuter) De Amerikaanse regering voelt zich niet geroe- n spijt te betuigen over de rol die de Verenigde Staten hebben gespeeld bij de aatsgreep in Chili in 1973. Dit blijkt uit de officiële reacties die zijn los gekomen eef(dat de Amerikaanse diplomaat Brady Tyson openlijk had gezegd dat hij die perikaanse rol in Chili diep betreurt. e na nu- i Igetrvolg van pagina 1 huidige regering Tindemans be- ^piat uit Nederlands- en Franstalige Jholieken en liberalen. Zij be- jikt momenteel over een minder- ^ii in de tweede kamer, aangezien1 Rassemblement Wallon, een van ac5regionale partijen, vorige week i erir de premier uit de regering werdJ et. Het Rassemblement Walloro 2jjj gerde namelijk de begroting vani .^nomische zaken te steunen. Om- de Belgische grondwet voor- jrijft dat iedere regering uit even»- il Frans- als Nederlandsspreken»- lwei bestaat, benoemde koning Bou- •seirijn na de uittreding van de twe*e tielnisters van het Rassemblement twee Franstaligen (een libe- J en een katholiek) tot minister,. regering is in haar nieuwe sa»- nstelling nog niet voor het parle»- ht verschenen en daarom be»- louwt de oppositie het huidige (reden van Tindemans als on»- indwettig. £2* beide grote vakbonden van Bei- be- het socialistische ABW en hf."t ^ristelijke ACV, hebben gisteren bloten de reeks van wekelijks* mJcingsacties op te schorten. Dut tekend dat er komende vrijdag •t wordt gestaakt in de provincies •phtwerpen en Luik. Directe aanlei- Keig tot de opschorting van de ae- oens is dev situatie die ontstaan ;is de politieke crisis. Overigeris inen er ondanks de opschorting "g r en daar nog wel incidentele rkonderbrekingen plaats vindei?. el" n aantal gewestelijke afdelingen en i de vakbonden zijn het niet met centrale leiding eens. Pas van- ag zal blijken of de Belgische m«e- i inderdaad de aangezegde st:a- igsacties zullen nakomen, g^htergrond van de huidige crisis i.s al jaren slepende gewestvormini?: uflt ^ibakenen van de verschillende adsdelen van de Vlamingen. Wae- i en Brusselaars en het verlenen n vergaande bevoegdheden aan 1 verschillende delen. Tindemans» ïns regeringsperiode nog tot het voorjaar doorliep, trachtte in België zeer gevoelige kwestie Ite lossen door alle partijen bij het frleg te betrekken. Het Ras- iblement Wallon probeerde di» irestvorming ten gunste van de te forceren, waardoor Tinde- voortdurend hevig werd geïrri- Het stemgedrag van het Ras- Wallon bij de begroting (I economische zaken was de jppel die de emmer deed over^ jen. Tyson deed zijn openbare schuldbe lijdenis dinsdag in een bijeenkomst van de Commissie voor de rechten van de mens. een orgaan van de Verenigde Naties. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich nu gehaast uit te leggen dat Tyson alleen voor zichzelf sprak en niet het standpunt van de rege ring vertolkte. President Jimmy Carter deed het gisteren op zijn persconferentie nog eens over door Tysons verklaring ..niet passend" te noemend. De pre sident zei dat „niet bewezen" is dat de VS illegaal zou hebben gehandeld in Chili, waar in 1973 met een militai re staatsgreep een einde werd ge maakt aan het bewind van de linkse president Salvador Allende. Ook het ministerie van buitenlandse zaken onderstreepte dat er „geen bewijzen van een Amerikaanse betrokken heid" zouden zijn bij de staatsgreep in Chili. Geen overleg De diplomaat Tyson gaf gisteren toe dat .hij zijn schuldbelijdenis had af gelegd zonder overleg met het minis terie. Dit overleg was achterwege gebleven wegens tijdgebrek, zo legde hij uit. „Het spijt mij dat ik mijn instructies heb overschreden," zei de 38-jarige Tyson, die nog maar zeer weinig diplomatieke ervaring heeft. Hij is enige tijd als missionaris in Zuid-Amerika werkzaam geweest. Tegenover verslaggevers gaf hij ook toe dat hij de gevolgen van zijn ver klaring. die in de hele wereld sterk de aandacht heeft getrokken, niet had voorzien. Brady Tyson deed zijn omstreden uitspraken dinsdag op een bijeen komst in Genève tijdens de behan deling van een resolutie waarin de schending van de mensenrechten in Chili wordt veroordeeld. De resolutie spreekt van „flagrante en voortdurende" schending. Zij is gisteren door de VN-commissie aan genomen met 25 tegen één stem met vijf onthoudingen. De tegenstemmer was Uruguay. Tot de acht indieners van de resolutie behoorden Cuba en de Verenigde Staten. Op zichzelf was het al opmerkelijk dat de VS bereid waren een officiële internationale veroordeling van het huidige Chi leense regiem zo krachtig te steunen. Tyson ging echter nog veel verder door dinsdag te verklaren: „Onze delegatie zou niet openhartig en on waarachtig zijn tegenover zichzelf en ons volk als wij geen uitdrukking zouden geven aan onze diepe spijt voor de rol, die sommige regerings functionarissen, diensten en particu lieren speelden bij de ondermijning van de vorige, democratisch gekozen regering van Chili, die omver werd geworpen bij de staatsgreep van 11 september 1973." De openhartigheid van Tyson heeft nog meer aandacht gekregen door de snelle en ontkennende reacties van de Amerikaanse regering. Carter, die net bezig was een reputatie op te bouwen als strijder voor de mensen rechten. kreeg gisteren vanuit het Oostblok prompt de bal terug ge kaatst. Het Sowjet-blad Izwestia schreef gisteren dat de reacties de regering-Carter „in het ongunstigste licht" had geplaatst. Het blad herin nert er aan dat de Amerikaase rol bij de val van Allende „algemeen be kend" is. Hst officiële Amerikaanse standpunt is totnutoe geweest dat de VS niet rechtstreeks betrokken zijn geweest bij de staatsgreep tegen Allende. Dat de Amerikanen wel vantevoren actief meededen aan de ondermijnende activiteiten tegen Allende is door een speciale Se naatscommissie bevestigd. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse president Jimmy Carter verklaarde gisteren dat Israël zich in het kader van een vredesregeling uit een groot gedeelte van de bezette gebieden zal moeten te rugtrekken. Met deze uitspraak trachtte de president aanvankelijke kritiek op zijn standpunt inzake het Midden-Oosten van Arabische zijde te ondervangen. De Egyptische regering heeft zeer terughoudend gereageerd op de na dere verklaring van president Car ter. Ze herhaalde de Arabische posi tie dat Israël zich uit alle gebieden die het na 1967 bezette, moet te rugtrekken. De Israëlische regering heeft zich van onmiddellijk com mentaar onthouden. Premier Sadat van Egypte tekent Afrikaans-Arabische topconferentie. slotverklaring van De Amerikaanse president, die afge lopen maandag gewaagde van de noodzaak dat Israël verdedigbare grenzen moet hebben, kreeg daarop de wind van voren van de Arabische landen. Het begrip .verdedigbare grenzen" wordt steeds door Israël gebruikt, wanneer dat land spreekt over een vredesregeling in het Mid den-Oosten. Tijdens zijn persconfe rentie matigde de Amerikaanse pre sident zijn uitspraken door onder scheid te maken tussen „verdedigba re" en „wettige" grenzen. De presi dent zei dat hij zich zou kunnen voorstellen dat Israël enige tijd ver dedigbare grenzen zou moeten heb ben die op een andere plaats liggen dan de wettige grenzen. Israël moet op den duur blijvende en erkende grenzen hebben, die voor het land zelf en de Arabische buurlanden aanvaardbaar zijn, aldus de presi dent. In een overgangsperiode zou Israël posities kunnen behouden aan de buitengrenzen van de gebieden die aan de Arabieren worden terug gegeven. door James Dorsey CAIRO Solidariteit, nauwere samenwerking op allerlei gebied; frontvorming tegen „ge meenschappelijke vijanden" als imperialisme, kolonialisme en racisme. Dat zijn de sleutelbegrip pen voor de gisteren in de Egyptische hoofdstad afgesloten eerste topconferentie van Afrikaanse en Arabische staten. Drie dagen lang staken de staatshoofden van 59 Arabische en Afrikaanse landen toespraken af waarin ze deze conferentie als een „nieuwe doorbraak" in de betrekkin gen tussen de beide blokken en als het teken van een „diep in de ge schiedenis gewortelde eenheid van belangen en doelstellingen" om schreven. Het succes van deze top conferentie is ten dele zoals de Zam- biase president het gisteren stelde te danken aan het feit dat men het voornamelijk in Cairo heeft gehad over principes, principes die in de zogenaamde Verklaring van Cairo werden vastgelegd. In dit document, wordt het geloof van de Afrikaanse en Arabische we reld in de niet-gebondenheid, de vreedzame co-existentie en de op bouw van een nieuwe rechtvaardige internationale economische orde be krachtigd. Verbroedering Een belangrijke plaats neemt de strijd tegen het imperialisme, het kolonialisme, het racisme, de apart heid en het zionisme in. Om aan te tonen dat het niet zo maar woorden waren heeft de Tunesische minister van buitenlandse zaken, Habib al Chattyn laten weten dat de Ara bische landen in totaal bijna dertig miljoen gulden aan de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen hebben ge schonken. Dit geld zal door de be vrijdingscommissie van de organisa tie van afrikaanse eenheid OAE wor den verdeeld. Opvallend is dat noch de Eritrese Afscheidingsbeweging (Ethiopië) noch het Frente Polisario, (de bevrijdingsbeweging van de wes telijke Sahara) op de lijst van Afri kaanse bevrijdingsbewegingen voor komen. Hiernaar gevraagd verklaar-' de een Algerijnse vertegenwoordiger vriendelijk lachend dat deze topcon ferentie een conferentie van „ver broedering" was. Vandaar ook dat Kaoenda tijdens zijn persconferen tie kon stellen dat er geen conflicten tussen Arabieren en Afrikanen on derling bestonden maar slechts „me ningsverschillen". Tegen de verwachting van velen in zijn de rijke Arabische olielanden juis ter wille van deze verbroedering alsnog door de knieën gegaan en hebben zij de Afrikaanse wensen om economische steun ter compensatie van de na de oliecrisis in 1973 geste gen olieprijzen grotendeels gehono reerd. Tijdens de Afro-Arabische conferentie van ministers van bui tenlandse zaken in Cairo hadden de Afrikaanse landen gevraagd om on geveer vijf miljard gulden terwijl de Arabische landen slechts ruim één miljard gulden wilden geven. Op de conferentie van de staatshoofden werd bekend dat de Arabische olielanden bijna vier mil jard gulden aan economische steun hebben toegezegd. Dit bedrag zal echter, zoals verschillende deelne mers aan de topconferentie hebben laten weten, slechts op lange ter mijn effectief kunnen worden ge bruikt. Voorlopig zou het nog aan een infrastructuur in Afrika ontbre ken voor een werkelijk effectief ge bruik van het geld. Voor de Afrikaanse en Arabische landen is de oorlog in het Midden- Oosten en dë oorlog in zuidelijk Afrika een strijd tegen een en de zelfde vijand. Ook de aspiraties van de volkeren van beide gebieden zou den identiek zijn. Opvallend is wel dat het politieke handvest, de Ver klaring van Cairo, op sommige pun ten veel minder ver gaat dan het oorspronkelijk door de ministers van buitenlandse zaken opgestelde document. Terwijl in de ontwerpver- klaring over een totale boycot op politiek, diplomatiek, cultureel, sportief en economisch gebied tegen Israël, Zuid-Afrika en Rhodesië wordt gesproken is hierover in de uiteindelijke verklaring niets te vin den. Ook de door de ministers ge noemde olieboycot tegen deze drie landen hebben de staatshoofden in hun verklaring blijkbaar niet willen opnemen, Voor de Egyptische president An war Sadat in het bijzonder was deze topconferentie een groot succes. Na de enorme voedselrellen in januari waarbij tachtig mensen om het le ven kwamen, waardoor het regime van Sadat aan prestige heeft verlo ren en de teugels in het land weer wat strakker moesten worden aan getrokken. kon hij zich nu weer pre senteren als een groots staatsman. Hij zal ook de komende drie jaar. tot de volgende Afro-Arabische topcon ferentie bijeen zal worden geroepen (Soedan en Oeganda hebben zich al als gastlanden aangeboden) over de uitvoering van de aangenomen reso luties en de Afro-Arabische samen werking moeten waken. mor Bert van Panhuis i gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk, waarvan komende zondag de eerste ronde wordt 2-liouden. gaan weliswaar om ruim 36.000 steden en dorpen maar de aandacht en het gewicht ^Jbben zich de afgelopen maanden helemaal toegespitst op.de Franse hoofdstad Parijs. Parijs is politieke slagveld geworden, waar naar het nu lijkt, uitgemaakt kan worden hoe de politieke voor heel Frankrijk er uit zpllen zien. it aantal namen genoemd van politici. die voor de post in aanmerking kwa- j;ite plaats al belangrijk omdat de men. Onder hen waren een paar klin- voor het eerst sinds 1871 weer kende gaullistische namen want de zou krijgen. Parijs partij van Jacques Chirac was vanaf ruim honderd jaar onder voog- 1959 heer en meester in Parijs ge itslag om Parijs' zoals het komen- jdgebeuren nu al heet was in de plaats al belangrijk omdat de voor het eerst sinds 1871 weer ^burgemeester zou krijgen. Parijs ruim honderd jaar onder voog- de Franse regering gestaan in tand met de opstand van de imune. Burgemeester Jules Fer- ield het maar vier maanden uit door de redering vervangen. Lsdien fungeerde een. .groep per en en districtsbestuurders als soort van gemeenteraad. Frank en zijn regeerders zijn altijd Jlttsbenauwd geweest dat de dstad een staat in de staat zou kflen. iets wat het centralistische '^tüursstelsel en zijn uitvoerders gruwel moet zijn. Vandaar dat Itad in haar eeuwenoude geschie- s slechts elf burgemeesters heeft s nd. En dan zou dus dit jaar de d weer worden opgepakt. De president Valéry Giscard 1 taing meende dat het wel weer kon. Het eindresultaat: een e we burgemeester voor Parijs, ge- uit het midden van 109 ge- verkozen in 18 d iaal gevormde sectoren. )i nieuwe bestuur van de hoofd ei beschikt over 35.000 ambtena- mag gemeentelijke belastingen ïn en kan jaarlijks een bedrag 3.5 miljard gulden besteden. Wie bij nog bedenkt dat burgemees- a in Frankrijk veelal direct door zetel in het parlement betrokken bij het landsbestuur kan gemak- k bepalen hoeveel macht de ie burger van de hoofdstad in ^gehele bestel heeft :men Jf begin vorig jaar werd al een weest en meende dat de burgemees ter zeker een gaullist zou moeten worden. President Giscard d'Estaing gooide roet in het eten door plotse ling met het plan te komen voor een eenheidskandidaat van de hele 'pre sidentiële meerderheid' van gaullis ten. onafhankelijke republikeinen, centristen en regeringsgezinde radi calen. Premier Raymond Barre zocht een geschikte figuur en meende die te hebben gevonden iri Michel d'Orna- no. burgemeester van de Normandi- sche badplaats Deauville, minister van industrie en bovendien een oude vriend en partijgenoot van de presi dent zelf. Barre vergat echter wel de gaullisten om hun advies te vragen. Deze waren buiten zinnen van woede toen de premier zijn keus bekend maakte Dat lag voor de hand want na het presidentschap en het pre mierschap zou de aanhang van Chi rac dus ook hier weer naast het net vissen. De gaullisten zeiden 'nee' te gen rf'Ornano maar lieten enkele maanden in het midden wat de te genmaatregel zou zijn U Op de kaak Ze kwamen op 19 januari na een gesprelc van premier Barre met de gaullist, en leider van de hernieuwde gaullistische partij de Rassemble ment p?ur la Republique (de samen bundeliag voor de republiek) RPR Jacques Chirac om tot een verzoe ning te komen met een rechtsedirec- te vol op de presidentiële kaak: Jac ques Chirac zelf zou het vaandel van de gaullisten verdedigen. Onder het oude gaullistische motto 'Mij of de chaos' stelde Chirac dat hij de enige geschikte kandidaat was voor het aanbinden van de frontale strijd te gen links. De betrekkingen binnen de rege ringsmeerderheid begonnen er steeds slechter uit te zien. Eind ja nuari probeerde Giscard eerst Chi rac de mantel uit te vegen en toen dat niet lukte te paaien. Chirac gaf, gesteund door bijna alle gaullis tische ministers in het kabinet van Barre, dus inclusief minister van staat Olivier Guichard, geen krimp. Chirac vond het niet eens meer no dig premier en president persoonlijk van zijn standpunten op de hoogte te gaan stellen en schreef in zeer scherpe bewoordingen dat hij er niet over peinsde terug te treden tenzij er ernstige en dwingende redenen zouden zijn om dat te doen. En wat ernstig en dwingend is zal Chirac zelf wel uitmaken. Verwijten Sindsdien is de oorlog binnen de coalitie in volle hevigheid losge barsten. De gaullistenleider heeft in een redevoering de president en de hele politieke top onmacht en onze kerheid verweten en de president er min of meer van beschuldigd dat hij door slap optreden het land aan links overlevert. De aanhangers van d'Omano en dus van de president verwijten Chirac dat hij door zijn optreden de mogelijkheid vergroot dat Parijs na de gemeenteraadsver kiezingen een linkse meerderheid en een linkse burgemeester zal hebben. Daarbij wordt gewezen op opinie peilingen in kranten en periodieken van verschillende politieke kleur, die laten zien dat een tweekamp Chirac-d'Ornano in het voordeel van eerstgenoemde zou worden beslist maar dat in de tweede ronde van de verkiezingen de meerderheid van de Parijzenaren tegen Chirac en voor de Unie van Links (communisten, socialisten en links-radicalen) zou stemmen. Een strijd tussen d'Orna- no-Unie van Links zou daarentegen in het voordeel van de eerste uitval len. „Een stem voor Chirac is een stem voor links" heet het dan ook in kringen van de president. Linkse ruzie Dat zou natuurlijk kunnen maar ze ker is het niet vooral niet nu de verhouding tussen de socialisten en communisten in Parijs niet opti maal goed is. Beide partijen hebben lange tijd zitten bekvechten over de verdeling van de zetels op de lijsten in de achttien sectoren en over de vraag hoeveel lijstaanvoerders ieder van de twee groepen zou mogen leveren. In eerste instantie vorder den de socialisten alle 18 topplaat- sen maar na een serie dreigementen werden er vijf afgestaan aan de com munisten met als pikante noot dat de socialistische kandidaat voor het burgemeesterschap George Sarre in zijn eigen sector „slechts" op een tweede plaats staat achter een com munist. Overigens is ook de Unie van Links er niet in geslaagd een eenheidskandidaat voor het burge meesterschap naar voren te schui ven. Naast Sarre de socialist hebben de communisten Henri Fitzbin als hun kandidaat. Groene leger Zowel „links" als „rechts" hebben momenteel nog een andere te genstander dan elkaar In Parijs doet evenals in een tiental andere steden de Partij voor de Milieuhy giëne aan de verkiezingen mee. Deze Ecologen zoals het groene leger wordt genoemd kunnen volgens de jongste pellingen rekenen op zo'n tien tot twaalf procent van het aan tal stemmen ln de eerste ronde. In ronde twee zouden deze voorstan ders van meer groen en minder be ton in de grote steden één van de twee blokken aan een meerderheid Geen toestemming Israel zal geen Kflr- gevechtsvliegtuigen mogen leveren aan Ecuador. De Amerikaanse rege ring weigert daarvoor toestemming te geven. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon zei dit gis teren in het Israëlische parlement. In het Kfir-toestel zit een Amerikaanse motor, waardoor de VS het recht hebben toestemming voor leverantie te weigeren. Het verbod betekent een ernstige tegenslag voor de Israë lische economie. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse premier Heek Arron heeft voorgesteld de algemene verkiezin gen in Suriname te vervroegen en ln juli al te houden. Volgens de wet zouden de verkiezingen pas in no vember moeten worden gehouden. Arron deed dit voorstel op een bij eenkomst van parlementsleden en ministers van zijn eigen partij, de Nationale Partij Suriname. De ver vroegde verkiezingen zouden vol gens het Surinaamse perrsbureau SNA te maken hebben met de poli tieke moeilijkheden die zijn ont staan rondom minister van landbouw Willy Soemita. Deze wei gert af te treden terwijl opzijn aftre den is aangedrongen omdat zijn naam is genoemd in de zogenaamde „smeergelden-affaire van Nickerie." Daar zouden boeren steekpennin gen hebben betaald om grond in erfpacht te kunnen krijgen. Vier partijgenoten van Soemita. (hij be hoort tot de Javaanse KTPI) zijn inmiddels aangehouden in deze zaak. Volgens het persbureau SNA bestaat er zeer belastend materiaal tegen de minister, die zelf overigens nog niet door de justitie is gehoord. CARACAS (ANP) De twee voor zitters van de Noord-Zuid dialoog (het gesprek tussen negentien ont- wikkelings- en olieproducerende landen en acht industrielanden), de Canadees McEachen en de Venezo laan Perez Guerrero, zijn van me ning dat de slotfase van het gesprek nog voor mei zal kunnen plaats vin den. Een belangrijke oorzaak voor hun gematigd optimisme is de hou ding van president Carter van de VS. De Noord-Zuid dialoog is »maf de cember 1975 in Parijs gevoerd en zou in december van het vorig jaar worden afgerond met een vergade ring van ministers van deelnemende landen. ADVERTENTIE Met Spa bronwater bereid kunnen helpen. En dat maakt het niet-groene front nerveus. President Giscard d'Estaing heeft dan ook snel gehandeld en een jaarlijks bo- menfeest voor Parijs afgekondigd Het is de vraag of de Ecologen zich met zo'n kluitje ln het riet laten sturen. (Dit is het eerste van twee artikelen over de Franse gemeenteraadsverkie zingen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7