Volgende week: Nationale Rijsttafelweek! Soares krijgt geen toezeggingen Utrechters op de bres voor kleine school j Bewijzen? Regering mag acties tegen landen niet subsidiëren Storend' stroomhuisje voorlopig ongebruikt Vergunning nodig Serveerpasje in Utrecht van de baan Om de 6 nieuwste ideeën van Conimex te vieren. Lekker anders, puur oosters. Conimex Den Uyl zwijgzaam over datum waarop Portugal volwaardig lid EG kan worden Akkoord over nieuwe CAO voor landbouw Daag ons eens uit! Kinderen met 2000 gulden op stap Pronk verdedigt beleid ontwikkelingshulp Leerlingen, ouders en leerkrachten doen laatste wanhopige poging eerst m'n Qoud1fcuO§e opeten.! Te weinig leerlingen Meisje verongelukt Overheid gaat snel maatregelen nemen tegen varkenspest DONDERDAG 10 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3* ADVERTENTIE Van een verslaggever Utrecht Het serveerpasje zal voor vrouwelijk personeel in de Utrechtse horecasector niet langer verplicht zijn. Dit heeft burgemees ter Vonhoff van Utrecht gisteren besloten op advies van de wethou ders. Wel zullen exploitanten van hore- ca-bedrijven voorlopig nog een ver gunning moeten aanvragen voor het in dienst nemen van vrouwelijk personeel. Over een verordening waarin de verplichting geregeld zal worden zal het Utrechtse stadsbe stuur zich nog nader beraden, werd gisteren meegedeeld na de verga dering van b. en w. Een aantal serveersters bij ver scheidene Utrechtse etablissemen ten was een actie begonnen tegen de pasjes, die bedoeld zijn als be wijs van goed zedelijk gedrag voor vrouwelijk horecapersoneel. Zij vonden het verplicht stellen van pasjes voor alleen vrouwelijk per soneel discriminerend, omdat daar mee verband gelegd zou worden tussen vrouwen achter de bar en de prostitutie. De dames hebben al laten weten dat zij met hun actie zullen doorgaan indien horeca- exploitanten toch een vergunning moeten hebben voor het laten tap pen door vrouwelijk personeel. Kijk ook a.s. dinsdag de oosterse keuken thuis Van onzer verslaggevers DEN HAAG. De Portugese minister-president Ma rio Soares heeft van premier Den Uyl geen harde toezeggingen gekregen over de tijd die het zal vergen om Portugal volledig lid van de Europese Ge meenschap te laten worden. Een hartelijke begroeting tussen premier Den Uyl en Mario Soares In de gesprekken die gisteren in Den Haag tussen beide premiers plaatsgevonden hebben heeft drs Den Uyl wel benadrukt dat Portugal, wat Nederland betreft, lid van de Gemeenschap moet worden, mede omdat dit de politieke stabiliteit in dat land ten goede kan komen. Wij moeten Portugal helpen", zei Den Uyl. Over de vraag hoe dat lidmaat schap dan geregeld moet worden, is van Nederlandse zijde geen defini tief antwoord gekomen. „Dat moet in de Europese Commissie geregeld worden," verklaarde Den Uyl. Overgangstijd Soares koindigde aan volgende maand het EG-lidmaatschap te zul len aanvragen. Via verschillende sta dia van besluitvorming door achte reenvolgens Europese Commissie en Raad van Ministers zou Portugal volgens Soares in 1979 lid van de gemeenschap kunnen zijn. Dat over igens wel onder speciale bepalingen, omdat het verschil van economische ontwikkeling tussen Portugal en de andere gemeenschapslanden veel te groot is. Die overgangstijd zou dan tot 1985 kunnen duren en dan zou Portugal, volgens nog steeds Soares, het volledige lidmaatschap kunnen aanvaarden. Soares is momenteel aan een Van een verslaggever DEN HAAG - Werkgevers en werknemers in de landbouw hebben in beginsel overeenstemming be reikt over een nieuwe CAO voor de periode 1 januari 1977 tot en met 28 februari '78. Behalve de volledige prijscompensatie is overeengeko men de lonen per 1 januari '77 te verhogen met 1,25 procent en per 1 juli nog eens met 0.5 procent. Bij de prijscompensatie wordt een mini mum van 200 gulden per procent aangehouden. De vakantietoeslag wordt van 7,75 procent tot acht pro cent verhoogd met een minimum van 1680 gulden. Voor onder meer vervroegde pensionering zullen par tijen zo spoedig mogelijk een oplos sing zien te vinden. Papier De onderhandelingen over een CAO voor zevenhonderd werknemers in de papierveredelingsindustrie zijn vastgelopen. De vertegenwoordigers van de grafische bonden en van de werkgevers zijn uit elkaar gegaan zonder een datum voor nieuw over leg af te spreken, omdat de werkge vers niet meer boden dan een loonsverhoging van 1,3 procent en een kleine verhoging van de vakan tietoeslag. Over het herstel van de automatische prijscompensatie wa ren er geen problemen. De bonden zullen nu contact opnemen met hun leden en met de vakcentrales. Volgens de Industriebond CNV zijn er wèl CAO's afgesloten bij vijf che mische bedrijven in het Europoort- Botlekgebied. Het gaat om ICI, Cya- namid, Windmill, Synres-Almco en Ferro. ADVERTENTIE Dat Nilfiskschoonmaakmachines uw onderhoudskosten drastisch kunnen verlagen? rondreis door de EG bezig om de lidstaten te peilen over het Portuge se lidmaatschap. Premier Soares bracht tijdens deze reis eerder een bezoek aan West- Duitsland waar hij eveneens volledi ge steun kreeg voor de Portugese aanvraag van het lidmaatschap van de EG. Soares kwam gisteren uit Straatsburg, waar hij een bezoek bracht aan het Europese parlement. De Portugese premier sprak onder meer met de nieuwe voorzitter van het parlement, de Italiaan Colombo. Bommen In de Portugese hoofdstad Lissabon zijn gisterochtend twee bommen ontploft, waardoor het centrum van de stad enige uren zonder stroom zat. Wie verantwoordelijk is voor de golf van bomaanslagen de afgelopen twee weken is niet bekend. Portuge se kranten noemen het Portugese democratische commando, een groep die in februari een ultimatum aan president Eanes stuurde. Ze vroegen de vrijlating van elf mannen die in 1976 werden gearresteerd. Ze zouden behoren tot een rechtse be weging die zich al eerder schuldig maakte aan bomaanslagen. Twintig militairen, die uit het vroe gere koloniale leger van Portugal zijn gedeserteerd, bezetten gisteren de Portugese ambassade in Brussel. Ze wilden daarmee protesteren te gen de straffen die de Portugese re gering oplegt aan terugkerende de serteurs. De bezetting van de ambas sade duurde twee uur, waarna er door de Belgische politie een einde aan werd gemaakt. Er werd geen geweld gebruikt en er zijn ook geen arrestaties verricht. AMSTERDAM De kinderpolitie is in het bezit van twee bankbiljetten van duizend gulden, die werden aan getroffen bij een groepje van vijf kin deren in de leeftijd van zeven tot negen jaar. Een van de kinderen van dit vijftal had beide bankbiljetten in zijn bezit. Het groepje „opereerde" in de Waverstraat, waar bij bewoners werd aangebeld, waarna de kinderen zich in de portalen ophielden. De politie beheert het geld in afwachting van een mogelijke aangifte. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschap pij (PGEM) mag van de Raad van State voorlopig niet het stroom huisje op het terrein van de medi tatiestichting „2000 - 3000" in het Gelderse Vorden in gebruik ne men. De stichting had hiertegen bij de Raad van State bezwaar ge maakt, omdat het transformator huisje teveel spanning afgeeft, die in botsing zou komen met span ningsvelden van de beoefenaars van het meditatiesysteem Raya- yoga. De PGEM had voor de Raad van State verklaard, dat aanleg van het huisje nodig was om de boeren, die zijn overgegaan op het zoge naamde melktanken, aan voldoen de elektriciteit te helpen. Hiervoor is in de omgeving een ongestoorde stroomvoorziening noodzakelijk, aldus de PGEM. De stichting stel de hiertegenover, dat een dergelijk huisje ook enkele honderden me ters verder buiten het bereik van de meditatiecirkel kan worden neergezet. De beschikking van de Raad het transformatorhuisje niet in ge bruik te mogen nemen is tijdelijk. Beide partijen zullen „in hoofd zaak" nogmaals voor de raad moe ten komen om de zaak van alle kanten te belichten. Een woordvoerder van PGEM wilde zich van commentaar onthouden omdat nog geen afschrift van de uitspraak was ontvangen. „Wel houdt uitstel in, dat een aantal boeren, die met spanningsproble men zitten, nog langer moeten wachten," zo zei hij. Van de kant van de stichting „2000 - 3000" was niemand voor commentaar bereik baar. AMSTERDAM Een snelle verras singsactie ervoer een 23-jarige chauf feur. die op het Zonneplein in Noora bezig was zijn vrachtauto te lossen, toen een personenauto stopte, waaruit een jongeman stapte. Ter wijl de bestuurder van de personen auto bleef zitten, roofde eerstge noemde een portefeuille uit de vrachtauto, met 7000 gulden. He* weetal reed daarna pijlsnel weg. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse regering kan geen subsidies geven voor activiteiten die gericht zijn tegen regeringen waarmee ons land normale diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Iedereen heeft het recht zich te kanten tegen regimes die mensenrechten schenden, maar de regering heeft formeel niet het recht om actie daartegen te steunen. Dit zei gistermiddag minister Pronk tijdens een vergadering van de Nati onale Commissie Voorlichting en Be wustwording Ontwikkelingssamen werking (NCO) als reactie op de kri tiek vanuit de commissie naar aan leiding van het weigeren van subsi dies voor een aantal projecten (on der andere van het Palestina- Komitee, het Uruguay Komitee het Brazilië-Komitee en de Philippij- nengroep Nederland). Pronk zei dat er politieke limieten zijn, die niet overschreden kunnen worden en dat er de laatste jaren steeds meer van deze „grensoverschrijdende" projec ten zijn aangeboden, die direct te maken hebben met de buitenlandse politiek van de Nederlandse rege ring. Elders steun zoeken Er lijkt nu een oplossing te zijn ge vonden, zodanig, dat groepen die ontwikkelingsprojecten indienen voor het bewustwordingsaspect en de voorlichting altijd bij de minister kunnen blijven aankloppen, maar voor acties zullen zij elders een fi nanciële bron moeten zoeken. Overi gens noemde Pronk het aantal afge wezen projecten toch nog erg laag (ongeveer tien procent), althans „veel lager dan het aantal projecten dat op regeringsniveau wordt afge wezen." De verontrusting die de laatste tijd binnnen het NCO is gerezen naar aanleiding van een aantal kritische uitlatingen van Pronk (het NCO zou onder andere te veel „voor eigen parochie preken" en te weinig initia tieven ontplooien, kortom: is aan een evaluatie toe) wees de minister van de hand. „Dat een club, die per jaar een kleine tien miljoen gulden besteedt, zich na drie jaar eens gaat afvragen of men op de goede weg zit. is een volstrekt normale zaak", zei hij, eraan toevoegend dat hij zich gedurende zijn ambtsperiode in de Eerste en Tweede Kamer altijd vier kant achter het NCO heeft opge steld. Verklaring Niettemin overhandigde de voorzit ter van het Chili-Komitee. Hans Lan- genberg, de minister namens 65 in stanties en personen uit de Derde Wereld-beweging een verklaring waarin onder meer het elders zoeken naar subsidies voor acties wordt af gewezen, omdat volgens hen het voe ren van acties en het op gang bren gen van een bewustwordingsproces in veel gevallen samengaan. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Vandaag trekken leerlingen, ouders, leerkrachten en sympathi santen van de Regentesseschool te Utrecht per bus naar Den Haag. Een laatste wanhopige poging om hun school te redden van de ondergang. ADVERTENTIE het vers gebraden 40 minuten haantje van Herman Kramer De Regentesseschool telt 54 leerlingen en dat is voor een stadsschool wel erg weinig. Om die reden besloot de Utrechtse gemeenteraad op 28 januari na vijf uur debat teren de school te sluiten. Op het eerste gezicht een on ontkoombaar besluit. Het is het lot dat de laatste jaren honderden scholen in leeg lo pende binnensteden en dor pen is overkomen. In de toe komst zal dat alleen nog maar erger worden. Het aan tal leerlingen in het lager on derwijs zal in zes Jaar tijd met vijftien procent dalen als gevolg van de geboortebeper king. Welke argumenten heeft de Regentesseschool dan om haar voortbestaan te verdedigen? Reeds vier jaar geleden was de Regentesseschool, ooit een goed bekend staande openbare lagere school, ten dode opgeschreven. Door de ontvolking van de oude bin nenstad aan de voet van de Dom liep het aantal leerlin gen snel terug. De school kreeg een slechte naam en déardoor verdwenen er nog meer leerlingen. In 1973 kwam er een keer in deze ontwikkeling. Er kwam een nieuw schoolhoofd, de ouders werden actief, op eigen kos ten richtten de ouders een kleuterklas op, het onderwijs werd vernieuwd, en het aan tal leerlingen steeg van 35 naar 54, de kleuters niet mee gerekend. Groei niet genoeg Nu ls 54 leerlingen niet vol doende om een derde leerkracht te handhaven, daarvoor zijn er minstens 58 nodig. De school was welis waar gegroeid, maar volgens een meerderheid van de ge meenteraad niet genoeg om het voortbestaan te rechtvaardigen. Een door de fractie van de Partij van de Arbeid ingediende motie om de school nog één Jaar een kans te geven (volgend Jaar zouden er zestig leerlingen moeten zijn) werd verworpen met 21 tegen 20 stemmen. Formeel is daarmee de kous af. De gemeente ls bevoegd gezag en dus gerechtigd de school te sluiten. Er zijn ln de omgeving andere scholen die de leerlingen kunnen opvan gen, ook al vinden de ouders die scholen misschien wat ver of wat minder aantrekke lijk. Ook als de Regentes seschool zou sluiten, blijft de gemeente voldoen aan haar grondwettelijke verplichting om te zorgen voor openbaar onderwijs. Wanneer een school beneden het wettelijk vastgestelde be staansminimum komt, kan het bestuur (in dit geval de gemeente) de minister vra gen of de school toch mag blijven. Maar als het bestuur zelf de school wil sluiten, kan de minister de gemeente moeilijk dwingen de school ln stand te houden. Vandaar ook dat minister Van Keme- nade er niet veel voor lijkt te voelen om de delegatie uit Utrecht persoonlijk te ont vangen. Reeds eerder werd (ln Utrecht) gedemonstreerd voor het behoud van de met s.luitlng bedreigde Regentes seschool. Hoe sterk de zaak van de Regentesseschool is kunnen wij moeilijk beoordelen, maar het is wel duidelijk dat deze school de aandacht heeft gevestigd op een steeds ernstiger wordend probleem. Het geboortecijfei daalt met rasse schreden. Honderden scholen zullen dicht moeten. Voor zover wij weten ls daar voor nog geen beleid ontwik keld. In stadsvernieuwingsgebie den heeft de school een be langrijke functie. Niet voor niets heeft het ministerie van onderwijs extra geld ter be schikking gesteld om het on derwijs in deze buurten te stimuleren. Ook de Regen tesseschool heeft jarenlang geprobeerd zich in te zetten voor de buurt. Een belangrijk deel van het sociale leven draalt om de school. Behalve de met eigen middelen be taalde kleuterklas is er een huiswerkklas onderwijs voor buitenlandse arbeiders en een intensieve samenwerking met ouders en buurtcomi- tees. Het onderwijs is zoveel mogelijk buurtgericht. Terug Het probleem van de stadsvernieuwing is dat de bevolking eerst afneemt als gevolg van de afbraak en ont ruiming van huizen. Maar als de (ver)nieuwbouw eenmaal op gang is, komen de mensen 'weer terug Moet de school nu worden opgeheven op het moment dat de buurt op het dieptepunt van het afbraak- opbouw-proces is? De voor vechters van de Regentes seschool stellen de vraag wat het stimuleringsbeleid van gemeente en ministerie ei genlijk voorstelt, als een school die zo hard gewerkt heeft aan de verbetering van het onderwijs in een ach terstandsgebied beloond wordt met sluiting Hoe men die vraag in dit bijzondere geval ook wil beantwoorden, in zijn algemeenheid blijft het door de Regentes seschool gestelde probleem de komende Jaren nog wel actueel. De indieners van de verklaring wen sen niet van bovenaf te worden geka pitteld door een minister „die op puur politieke gronden projecten af wijst." Pronks reactie daarop: „Na tuurlijk omdat een regering ook een' puur politiek lichaam ls. Het is mijn opdracht die projecten politiek te wegen. Ik beoordeel ze niet metho disch en naar kwaliteit, daar is het NCO voor." Van een verslaggever. BAARLE-NASSAU - Voor de ogen van haar moeder is de zevenjarige Silvy Jansen uit Baarle - Nassau gistermiddag door een bestelwagen aangereden. Het meisje overleed op weg naar het ziekenhuis in Breda. Zij stak voor een geparkeerde vrach tauto plotseling de weg over en wero geschept. Van een verslaggever ARNHEM Op zeer korte termijn, waarschijnlijk nog deze week, zal de overheid maatregelen nemen om de varkenspest in oiis land te bestrij den. De laatste weken komen er dagelijks meldingen van nieuwe ge vallen. De stichting ge zondheidsdienst voor dieren ln Ro- zendaal (bij Arnhem) spreekt van een „bepaald ongunstige" situatie. Grote aantallen varkens zijn inmid dels afgemaakt en verbrand. Het rijk draagt bij in het vergoeden van de schade. Over de omvang van de gevreesde ziekte kan het ministerie van landbouw nog geen mededelin gen doen. Directeur dr. J. H. P. Verweij van de gezondheidsdienst voor dieren ln Gelderland zei gisteravond dat var kenshouders een bijdrage kunnen leveren ln het beperken van de uitbreiding van de ziekte door onder andere een ontsmettlngsbak bij de stallen te plaatsen, waarin schoeisel kan worden ontsmet. Voor het ovéti- ge moet in de stallen de hygiëne zorgvuldig ln de gaten worden ge- houden. wel heel hard lachen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3