L De kunstwereld in het geweer Rechtse bakens RMS naar links? Minister De Gaay Fortman >otst met Arubaan Croes B KUNST Konitz en Gordon op hun best in Blue Note-Jazzseries Foto Morgana: plaatjes bezijden de waarheid Partijleider: op Aruba heb ik het voor zeggen -Socioloog ontslagen omdat hij zijn studie verzweeg ICCC: 'Suriname nu communistisch' Officier in beroep in zaak Verdugt r~-~ t IK KIES DIENSTENBOND A VAN HET 1 1 werkt bij: Protesten tegen toneelbeleid Dialoog tussen Nederlanders en Molukkers ISDAG 8 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) Til an onze Haagse redactie EN HAAG Minister De aay Fortman heeft het afge- pen weekend op Aruba stevi- ;e ruzie gehad met de Aru- aanse partijleider Betico 'jroes. -)e ruzie begon tijdens een lunch van de minister met het bestuurscollege van Aruba. Croes, wiens partij de MEP, volledige onafhankelijkheid van Aruba, los van de andere Antil len. voorstaat, is adviseur van dit college. Aan het begin van de lunch rende een „lijfwacht" van Croes de zaal binnen, en begon vervolgens de heer De Gaay Fortman en de Antilliaanse I wan onze sociaal-economische ^■edactie AMSTERDAM Een 34-jarige jocioloog is binnen zijn proef tijd door Philips in Doe- tinchem ontslagen. Als reden troor het ontslag werd aan het arbeidsbureau opgegeven, dat fiij niet bij zijn sollicitatie had frerteld met goed gevolg eeh Universitaire studie te hebben beëindigd. Volgens WIK, het blad van de Indus triebond NVV, merkte de socioloog, die nu weer werkloos is, dat werkge- yers niet graag een gewone werkne mer in dienst hebben die een oplei ding doctoraal sociologie achter de tug heeft. DE BILT De internationale raad van christelijke kerken (ICCC) be schouwt Suriname sinds de onaf hankelijkheid als een communis- i tisch land. In het jongste nummer van het maandblad „Getrouw" schrijft Richard Wurmbrand, dat tijdens het presidentschap van Ford twaalf landen communistisch zijn geworden. Naast Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos noemt hij zes Afrikaanse landen en ook Guyana, Suriname en Jamaica. Al deze lan den ondergaan thans een zware an ti-christelijke vervolging of zullen dat ondergaan, meldt Wurmbrand. Van een verslaggever ARNHEM De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem mr F. Th. Boerwinkel heeft definitief be sloten een hoger beroep aan te teke nen tegen het vonnis van de kanton rechter in Tiel waarbij het che mische bedrijf Verdugt in die plaats tot duizend gulden boete werd ver oordeeld wegens het veel besproken „gifongeluk" in de zomer van vorig jaar. De officier had voor drie over tredingen van de hinderwet de maximale straf van drie maal drie duizend gulden geëist. De appelzaak zal te zijner tijd worden behandeld door de rechtbank in Arnhem. „Misschien zijn ze bang met dergelij ke lieden oproerkraaiers en on ruststokers in huis te halen", zo ver onderstelt de bond. De socioloog was nog steeds volgens de industrie bond helemaal niet van plan om Philips op zijn kop te zetten. Hij wilde alleen maar werken. Daarom trad hij in dienst van Philips als produktiemedewerker in een drie ploegendienst zonder mee te delen dat hij doctorandus was. Philips zette hem aan de dijk toen dat werd gemerkt. „Als we het eerder geweten hadden, dan zouden we hem nooit hebben aangenomen", zou Philips de bedrijfsvereniging hebben laten weten. De Industriebond NW noemt het in een commentaar „beschamend" dat een werknemer zijn vooropleiding moet verzwijgen om aan de slag te kunnen gaan. „Philips heeft in ieder geval het recht verloren om zich te scharen in het koor van onderne mers die klagen over werklozen, die zo kieskeurig doen over nieqwe banen." minister voor welvaartszorg Fourier uit te schelden. Na dit incident bood Croes onmid dellijk zijn excuses voor het gebeur de aan. De Gaay Fortman antwoord de dat dit niet hoefde, maar dat hij het gebeuren toch wel als bijzonder onprettig had ervaren. Hierna ontspon zich tussen beiae heren een discussie, waarin Croes. nadat de Nederlandse minister ge zegd had als burger van het konink rijk zijn mening te mogen zeggen, antwoordde dat De Gaay Fortman het „in Nederland dan wel voor het zeggen kon hebben" maar dat hij zelf (Croes) het op Aruba voor het zeggen had. Naar verluidt is de Antilliaanse pre mier Evertz naar aanleiding van het gebeurde thans van plan om via de krant zijn excuses aan te bieden aan zijn Nederlandse collega voor de slechte behandeling op Aruba. Reeds vóór de ruzie tussen De Gaay Fortman en Croes was er enige irrita tie ontstaan. Al meteen bij aan komst op de Arubaanse luchthaven vertelde de Nederlandse minister, die met staatssecretaris De Goede van financiën een bezoek aan alle Antillen brengt, dat hij ondanks zijn verzoek daartoe geen agenda had gekregen voor zijn bespreking met het Arubaanse bestuurscollege. Demonstratie Bij aankomst van De Gaay Fortman op Aruba demonstreerden ongeveer zestig Arubanen voor volledige onaf hankelijkheid. Premier Evertz van de Antillen heeft inmiddels laten doorschemeren dat het hier geen spontane demonstratie vanuit de be volking betrof maar eerder een door de Arubaanse bestuurders in elkaar gezette. 1 BON Het wordt tijd dat u kiest voor de en meld mij aan voor die Diensten bond van het CNV VJ 1 naam: f adres: 1 woonplaats: dat is de vakbond voor werknemers in het bank- en verzekeringswezen, de geb. datum: LJ handel, de administratieve kantoren en de vrije beroepen Christelijke Bedrijfsbond HBV, de Lairessestraat 129 1 1 Handtekening: Amsterdam - Telefoon 020-764771 y Zenden aan Antwoordnummer 2337 Amsterdam ROTTERDAM Wie aan een krant werkt of aan wat voor publi citeitsmedium ook tijdschrift, reclamebureau, publiciteitsbu reau, televisie of noem maar op weet het allang: het is een sprook je dat iedere gepubliceerde foto zonder meer een weergave is van de werkelijkheid. Als men bij voorbeeld wil aantonen dat een industrie het leven in een woon wijk bederft en die woonwijk ligt op tien kilometer afstand van die fabriek, dan kan een handige fo tograaf met een telelens een plaat maken van die woonwijk met op de achtergrond de fabriek. Zo'n telelens drukte de beelden in el kaar en het resultaat is, dat men op de foto de veelgesmade fabriek in de woonwijk ziet in plaats van tien kilometer verder. Met knippen, plakken en opnieuw fotograferen van de zo samenge stelde montage kan men elke wil lekeurige figuur van een foto ver wijderen of die er juist op aan brengen. De Rotterdamse Kunst stichting, die nu eens voor de af wisseling niet op de artistieke toer wilde, heeft van al zulke za ken een expositie gemaakt: beel den van werkelijke situaties en van wat allerlei fotografen van die werkelijkheid maakten. Dat alles wordt gelardeerd met heldere korte uiteenzettingen over waar om zo'n fotograaf nu juist zoiets maakt, over het afwijzen van de realiteit in de reclamewereld en het in plaats daarvan scheppen van een heel eigen „werkelijk heid", over alle politieke of econo mische motieven van degenen, die zo werken of daar opdrachten voor geven. Daarbij als grapjes allerlei plaat jes, die nooit konden worden gepubliceerd, omdat die wat „shocking" waren voor sommige groten der aarde of om allerlei andere soms heel humoristische redenen. Deze tentoonstelling „Foto Morgana" een heel mooie woordspeling blijft tot 13 maart in het kunstcentrum in de Lijnbaan in Rotterdam. Daar na gaat zij in de „kijkkist" een heuse kist, waarin een op maat gemaakte tentoonstelling precies kan worden verpakt voor een rondreis door de Rotterdamse stads- en buitenwijken en door andere plaatsen in Nederland. door André Rutten AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft een gedegen kritisch „Commentaar op de nota to neelbeleid van het ministerie van CRM" geformuleerd. De nota wordt gekwalificeerd als „een gebrekkig beleidsstuk dat, wanneer bepaalde voornemens daar in vervat ten uitvoer worden ge bracht, het toneelbestel in ons land terugbrengt in de verstarring van vóór 1969." De kritiek richt zich op dezelfde belangrijke onderdelen van de nota, die de Vereniging van Ne derlandse Toneelgezelschappen en de Raad voor de Kunst afwikzen, zoals wij eerder berichtten. Maar er worden ook enkele algeme nere beleidslijnen aan de orde ge steld: „De positie van de Raad voor de Kunst is binnen het besluitvor mingskader in de nota Kunst en Kunstbeleid volstrekt onduidelijk geworden. De nota Toneelbeleid lijkt het bestaan van dit adviesli chaam volkomen te negeren," Hoe wel de Raad voor de Kunst is opge zet om ,,de directe regeringsbemoei enis met de kunsten te blokkeren en het kunstleven zelf medezeggen schap garanderen bij het bepalen van het kunstbeleid." In verband met de vrijheid voor de kunst zou de Federatie ook de huidige financie ringstechniek door middel van sub sidies onder loupe genomen willen zien, omdat die financiering, waarbij de subsidies verankerd liggen in een stringente begrotingstechniek, heeft geleid tot een gefixeerd beleid. „Het beleid" heeft daardoor een te grote greep op de artistieke ontwikkelin gen zelf, zodat er aan het georgani seerde kunstleven en aan de Raad voor de Kunst te weinig reële moge lijkheden geboden worden voor in spraak en medezeggenschap t.a.v. het te voeren beleid. gelijk Nederlands repertoire, speelt bij voorkeur in middelgrote schouw burgen zonder „lijsttoneel". De toneelgroep Centrum zelf gaat daar in haar reactie op de nota uiter aard ook op in. „Wat Centrum be treft blijkt het zelfs niet mogelijk door te gaan vanuit de huidige situa tie," omdat het ook Zuid-Holland en Zeeland als speciaal te verzorgen speelgebied aangewezen krijgt en er daar in hoofdzaak vraag is naar een ander soort toneel dan Centrum maakt. Centrum beschouwt zichzelf als eejk«root experimenteel (de nota gebrurRfc de term ontwikkelings-) ge zelschap met een landelijke sprei- dlngstaark de groep speelt waar zij gewenst wordt met zwaartepun ten in Amsterdam (Bellevue), Haar lem (Toneelschuur) en Utrecht (Blauwe Zaal). De fundamentele bezwaren, die er in de kunstwereld tegen het toneelbe leid en tegen het kunstbeleid in het algemeen bestaan leiden tot enkele manifestaties. Maandag 14 maart worden de vaste kamercommissie lijsten met handtekeningen over handigd van mensen die tegen het beleid protesteren, zaterdag 19 maart is er een landelijk kunste naarsprotest in Amsterdam, vertrek om één uur van de Dam dat om half vier uitloopt op een manifestatie in de Jaap Eden-hal, waar verschillen de groepen optreden. Merkwaardig De Federatie wijst ook op de merkwaardige opstelling van de no ta t.a.v. de toneelgroep Centrum, die met de drie regionale gezelschappen op één lijn wordt gesteld, hoewel de groep opvallend anders is dan de andere drie, o.a. omdat zij uitslui tend nieuw repertoire, en zoveel mo- door Rud Niemans De exquise kamerjazz van Gerry Mulligans pianoloze kwartetten met trompettist Chet Baker werd begin 1953 door het merk Pacific Jazz op enkele 25 cm LP's vastgelegd. Via het Franse Swing-label kwamen die ook in ons land terecht. Menige jazzfan besteedde toen zijn laatste zakcenten vooral aan die ene plaatzijde, waarop 4 stukken ston den waarin altsaxofonist Lee Konitz de enige die zich indertijd stylis- tisch enigszins aan Parkers invloed wist te onttrekken in een zeldzaam geïnspireerde gast-rol extra kleur en spanning aan de soms wat weke bariton-trompet-dla- loogjes wist toe te voegen. Konitz maakte in totaal 10 opnamen met genoemd duo, die pas in 1969 in World Pacific's Milestone-serie volle dig (her)verschenen. Vla tal van inge wikkelde commerciële verschuivin gen kwamen de Konitz-Mulligan- opnamen nu in de reissue-serie van het voormalige hardboplabel Blue Note terecht, gekoppeld met een New Yofk-sessie van december 1957, waarin de tenoren Al Cohn, Zoot Sims en Allen Eager met een ritme sectie, waarin o.a. Basie-gitarist Freddie Green beheerst swingend blaaswerk leveren op vlakke arran gementen van Westcoaster Bill Holman. Maar het gaat in de dubbel-lp „Reve lation" (beschaafd bruin pakpapier, met de tijd spottend fotomateriaal en een Informatief essay van Nat Hentoff, dat van achter naar voor dient te worden gelezen), natuurlijk om de ademloze staaltjes Improvisa tiekunst van Konitz, die met trefze kere, ravijndiepe intervallen dartele melodielijnen vlecht op de schema's van „All the things you are", „I'll remember April", „These foolish things". Die paar maten Konitz in een exact Westcoast-stijlbloempje als „8extet" behoren voor mij tot het bloeiendste en Intelligentste wat blanke musici ooit tot deze muziek bijdroegen. Dat klink cerebraal, maar alas Een tweede versie van dit nummer met genoemd legertje saxofonisten blijft ver achter bij de „Schwung" van de kwartet-versie. De gelukkig ruim uitgemeten gegevens over be zettingen en opnamedata helpen u wijs te worden uit de soms nogal wonderlijke tltel/sessie-volgorde. Er zijn twee theorieën in omloop over de Juiste data van de 10-voudige Konitz-Mulligan-alllantle. Jepsen zegt Januari '53, terwijl Pacific- producer Richard Bock het ooit op Juni hield. Misschien weet Lee zelf nog wie gelijk heeft. Hij toerde in de zomer van '53 in elk geval met Ken- ton door Europa. (Blue Note BN-LA- 532-HS). De Thad Jones-Mel Lewis-band, sinds de mid-60er jaren de ook hier van festivals welbekende, zij het wat overgeëxposeerde werkverschaffer door J. S. Lopulissa en P. Tijmes Enige tijd terug hebben ongeveer twintig Molukkers en twintig Nederlands met elkaar gesproken over verschillende aspecten van het Molukse vraagstuk in de Boerderij op het terrein van de Technische Hogeschool Twente. Het initiatief was uitgegaan van het Studium generale van de TH, dat verschillende Molukse jongerenorganisaties had benaderd met een uitnodiging voor deze conferentie. I De Nederlandse deelnemers waren voornamelijk studenten van de TH. Zij waren geïnteresseerd en stonden open voor de Molukkers. De Moluk kers hadden veelal uitgesproken me ningen, ook al liepen deze sterk uit een: niet alle Molukkers stonden voor dezelfde opvattingen. De groeperingen die aanwezig waren 1 op de conferentie, kan men wellicht weg erin hadden gevonden. Zij voel den zich weliswaar sterk verbonden met het lot van de Molukse ge meenschap in Nederland, maar het ideaal van de RMS sprak hun niet (meer) aan. Deze twee uitersten wa ren op de conferentie zwak vertegen woordigd. „Tussenpositie" waren er mensen die het ideaal van de RMS (Vrije Republiek der Zuid- Molukken, zoals geproclameerd in 1950) hoog hielden. Hun ijveren voor de verwezenlijking van de RMS werd j met name gedragen door historische argumenten. De weg die men wilde bewandelen, was die van rechtsher stel door Nederland en Indonesië. Dat Nederland en Indonesië zich niets gelegen laten liggen aan ak koorden, waarin het zelfbestuur van de Molukkers werd geregeld, griefde hen diep. Nederland en Indonesië doen dat ieder op een ander manier. Nederland, omdat het categorisch de politieke aspiraties van de Moluk kers blijft ontkennen, Indonesië, om dat het het grondgebied van de RMS heeft ingelijfd bij Indonesië en de j bevolking ter plaatse onderdrukt. Aan de andere kant stonden de Mo lukkers die tot op zekere hoogte geïntegreerd waren in de Neder-, landse samenleving, althans hun De grootste groep op de conferentie vormde als het ware een positie tus sen de twee genoemde uitersten. Zij zagen het als hun taak de ideologie van de RMS te herformuleren en van koloniale smetten vrij te maken. De onafhankelijkheid van de Moluk ken plaatste men in een breder ka der, namelijk in dat van alle onder drukte volkeren in Indonesië onder het Soeharto-regime, met welke men zich solidair verklaarde. Op de ma nier van bijvoorbeeld het Angolaco- mité meenden zij de strijd tegen uitbuiting en onderdrukking en vóór herstel van democratische rechten in Indonesië te moeten steunen. Een Molukker zei het zo: „Ik keer weer terug naar de Molukken, als de vrijheid van meningsuiting en ande re democratische rechten zijn her steld. Ik verwacht dat dan plaats is voor een zekere plaatselijke autono mie, maar het gaat mij niet om de RMS." In Nederland wilden deze mensen dan ook werken aan de emancipatie van de onderdrukte volken van In donesië en met name van de Moluk kers (stopzetten van hulp aan Indo nesië). Drie thema's Voor dit symposion werden drie the ma's aan de orde gesteld: De staat kundige vorming van de RMS, het huidige regeringsbeleid van Neder land en de Molukse en Nederlandse identiteit. Daarbij werd ieder onder werp titre personel door een Mo lukker en Nederlander ingeleid en toegelicht. De proclamatie van de RMS vonden de deelnemers op de conferentie van beide kanten weinig relevant. Velen (niet allen) onderken den in de RMS zelfs een produkt, dat ontstaan is uit koloniale verhoudin gen. Het perspectief van de bevrij ding van alle Indonesische volkeren wenkte. Dat betekent dat de van oorsprong rechtse bakens van de RMS naar links worden verzet. Dit is een be langrijke koersverandering, omdat de steun onder de Nederlandse be volking voor Molukse idealen, die voorheen uitsluitend kwam uit zeer rechtse kring, thans aanzienlijk ver breed zal kunnen worden. Beleid Het Nederlandse regeringsbeleid met betrekking tot de Molukkers kwam er zowel in het oordeel van de Nederlanders als in dat van de Mo lukkers slecht af. Het beleid wordt door de Molukkers ervaren als een assimilatiepolitiek over de Moluk kers zonder de Molukkers. In dit verband zijn enkele voorbeel den genoemd: Bijvoorbeeld het Mo lukse inspraakorgaan werd pas na het politiële optreden in Vaassen ervan op de hoogte gesteld. Een ander voorbeeld is de faciliteiten- wet. Deze faclliteitenwet is een re cente regeling volgens welke Moluk kers dezelfde rechtspositie krijgen als Nederlanders, zonder dat zij Ne derlander worden. Eén recht en één plicht worden het onthouden: kies recht en dienstplicht. De Nederlanders vonden in het alge meen deze faclliteitenwet een keuri ge regeling. De Molukkers beoor deelden deze wet anders en spraken zelfs van psychische mishandeling. Zij vonden, dat de Nederlandse re gering met deze wet hen dwingt te kiezen tussen twee alternatieven: óf terugkeer naar Indonesië óf integra tie op de duur in de Nederlandse samenleving. Zij zagen er dus niet de faire regeling in van hun rechtspositie, maar veeleer een be dreiging van hun bestaan. Immers de kleinkinderen van de Molukkers, voor wie deze regeling geldt, zullen automatisch Nederlander worden. De Molukker, die in vrijheid op de Molukken wil leven, wordt dan toch ten lange leste Nederlands onder daan. „Mishandeling" Welke uitleg van de faclliteitenwet is nu de Juiste: die van de Molukkers of die van de Nederlanders? Het blijkt dat de faire regeling een psy chische mishandeling is. Bovendien komt er iets anders aan het licht: De Molukkers hebben door hun erva ringen uit het verleden een diep wantrouwen tegen de Nederlandse regering. Dat brengt met zich mee, dat besluiten van de Nederlandse regering getoetst worden aan de hand van het criterium of ze varia ties zijn op het thema van de inte gratie van de Molukkers in de Ne derlandse samenleving. De moeilijk heid is, dat dit thema in iedere Ne derlandse melodie gehoord kan wor den. Daardoor worden Nederlandse initiatieven veelal als strijdig erva ren met de fundamentele verlan gens van de Molukkers. Een telkens terugkerende klacht was, dat men zich niet vertegen woordigd achtte in de representatie ve organen, waarmee de Neder landse regering spreekt en overlegt. Dat de organen niet echt represen tatief zijn, formuleerden Molukkers als een zelfkritiek. Van de kant van de Nederlandse deelnemers werd een pleidooi ge voerd voor maleis onderwijs op school, eigen gescheidenlsonder- wijs, voor subsidie voor politieke vorming, kortom voor een wat scheutiger tegemoetkoming aan vragen, die betrekking hebben op het behoud van eigen cultuur en identiteit, welke vragen niet geho noreerd worden door een subsidie voor een folkloristische dansavond. Identiteit Het gesprek over de resp. identiteit onthulde, dat Nederlanders noch Molukkers een duidelijke voorstel ling hebben van wat hun nationale identiteit is, maar het verschil was wel, dat de Nederlanders daar niet wakker van lagen en er enigszins nonchalant over spraken, en dat de Molukkers daarentegen in het for muleren van de eigen identiteit een belangrijke taak voor hen zagen. De gedachten zijn uitgewisseld, er is open gediscussieerd. Er is meer ge beurd op deze conferentie: resultaat was geen overeenstemming van Ne derlandse en Molukse standpunten, wel begrip van Nederlandse zijde voor de verscheurdheid van de Mo lukker, voor wie er alleen hande lingsmogelijkheden bestaan, die hij ten diepste moet afwijzen. De verwachtingen van de Moluk kers waren aan het begin van de conferentie beslist niet hoog ge spannen. De reacties waren evenwel in het algemeen positief omdat men het gevoel had gesprekspartners in de Nederlanders op de conferentie gevonden te hebben. De heren Lapulissa en Tijmes zijn beiden verbonden aan de T.H. Twente. van bijeengedreven musici uit de New Yorkse regio is qua repertoire steeds nadrukkelijker het privé speelgoed geworden van componist arrangeur Thad Jones. Kwalitatief wreekt zich dat, omdat Jones de personality van Basle en wijlen The Duke en de flair van een Woody Herman mist. Uit het bescheiden Solid State-oeuvre van de band tus sen 1966-70 trok Blue Note een wat dubieuze bloemlezing. In maar liefst 6 van de 165 stukken fungeert de band daarop als begeleiding van de vocalisten Joe Williams (goed) en Ruth Brown (zo-zo), twee werken komen uit de in dec. 1970 gemaakte lp „Consummation", de meest gave, dank zij de formidabele ritmesectie met bassist Richard Davis en pia nist Roland Hanna. Ofschoon het solistenfeest „Fingers" (te lang) ont breekt, is het staccato-§thema „Tip Toe" met de fraaie diminuendi- crescendl van het koper zeker repre sentatief voor het hoge niveau van die plaat, dat ik elders slechts in „Big Dipper" en „Little Pixie" ben tegenepkomen. De volgorde der stukken is hinder lijk a§chronologisch en dat geldt zelfs voor de koppeling bij de per sing: klant 1+4, 2+3. De selectie uit vier van de twaalf bestaansjaren is onzorgvuldig en geschiedde ietwat lukraak, waardoor deze dubbelaar zijn waarde voornamelijk ontleent aan enkele geslaagde soli van Eddie Daniels (op ténor), Jerome Ri chardson (op idv. rieten) en Jerry Dodgion (altsax) (BN. LA 392-H2) Aardiger, eerder door de hoofdfi guur dan door de aanvechtbare se lectie is de dubbel-lp van de statige, hier allengs welingevoerde tenor- veteraan Dexter Gordon, wiens ster in de Jaren veertig snel rees vooral door de historische duels met wijlen Wardell Gray, luisteren en leren van Lester Young en lange, muzikale wandelingen door de van agressieve bebop vergeven 52nd Street, om het eens bondig te zeggen. Na de voor hem bittere en problematische Jaren vijftig vierde Dexter een overtuigen de comeback, welke o.m. gestalte kreeg door een aantal sessies voor Blue Note, welke de laren 1961-65 omspannen. Twee andere titels (het uitbundige, modale „Soy Califa ik ben Califor- nlër) b.v.) komen uit „A Swinging Affair" waarbij ik ook die andere titel wel moet noemen. BtUy Holi day's bitterzoete „Don't explain", een geresigneerde balladevertolking die mij koude rillingen bezorgt, wat altijd een goed teken is. De op routi ne berustende licks en foefjes (bij thema's in hoofdthema's verstop pen) zijn er nog niet, wel is er die sensuele, koud-vuur toon, soms sire neachtig, zoals men die van de door Gordon zeker beïnvloede Coltrane kent. Kant vier valt bij dit alles nogal uit de toon. „Tanya" lijkt op Timmons' „Dat dere". dreutelt te langdradig voort, neemt die laatste zijde geheel in beslag. (Opname. Pa rijs 2 Juni '64). „Zodra bet tv- proframma over is, sal ik je de toekomst voor spellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9