Gemeente vraagt meer voor gebruik van grond 1 c Schap gaat plassen beheren School voor zieke kinderen in Leiden KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt Den Haag wijzigt erfpachtvoorwaarden „Wij willen geen vrachtwagenpark voor de deur" Haagse raad: nog geen beslissing over busbaan Kantoorgebouw achter Vredespaleis bijna klaar Tijdelijke wijkmarkt in Loosduinen „Hang een bloemetje buiten de deur" Honden en katten in Leiden vergiftigd Toegang geweigerd ruiten ingegooid Dodelijk ongeval Vierne concert door Franpaise beschikken Plan of Krediet Een Koop-Krediet Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Br bij Ol DINSDAG 8 MAART 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet DEN HAAG De erfpachtvoorwaarden van Den Haag, waarin de prijs voor het gebruik van gemeentegrond wordt geregeld, worden gewijzigd. De meerderheid van de Haagse gemeenteraad heeft dit gisteravond besloten. De raad vergaderde eerder op 8 no vember van het vorig Jaar over wijzi ging van de erfpachtvoorwaarden. De standpunten lagen toen echter zo ver uiteen dat de beslissing werd uitgesteld. Dat de erfpachtvoorwaar den nu toch gewijzigd worden is te danken aan het langdurig overleg dat plaatsvond tussen de drie groot ste raadsfracties PvdA, CDA en WD. Of liever gezegd kwam er een compromis tussen het CDA en de PvdA tot stand, de VVD blijft princi pieel tegenstander van verhoging van de erfpachtscanon. (De huurprijs die betaald wordt voor grond van de gemeente Den Haag). De VVD stemde gisteren dan ook tegen de wijziging. VOORBURO - Verschillende bewoners van de Voorburgse wijk Essensteijn hebben bij de gemeente Voorburg geprotes teerd tegen de plannen tot het aanleggen van een vrachtwa genparkeerterrein naast de Oosterbegraafplaats. De bewoners protesteren tegen het feit „dat men voor een huurprijs van bijna 800 per maand met een wagenpark met olie en dleselstrank, als mede de geluidshinder van starten genoegen moet ne men". Verder wordt de ge meente Voorburg er op gewe zen dat met de komst van zo'nf vrachtwagenparkeerterrein te gen alle milieubeschermings leuzen wordt ingedruist en dat de ventuele aanleg niet over eenstemt met het beloofde woongenot. In november waren de fracties het niet eens over de hoogte van de rfpachtscanon die bepaald wordt op een basis van het percentage van de waarde van de grond en over het aanpassen van die canon aan de geldontwaarding. Ook was er onen igheid over de periode waarna de grond opnieuw getaxeerd dient te worden. De waarde van de grond is immers van grote invloed op de hoogte van de canon. In het voorstel stond dat de grond iedere 25 jaar opnieuw naar waarde geschat zou moeten worden. De rechtse partijen vonden dat een dergelijke korte peri ode een grote onzekerheid voor het bedrijfsleven zou betekenen en pleit ten voor een hertaxatie na 50 jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente raad van Den Haag heeft nog geen beslissing willen nemen over de aanleg van een bus baan door het Beetho- venplantsoen. De raadsleden vinden dat de gemeente eerst de buurtbewoners nog eens in de besluitvorming moeten be trekken. De busbaan door het Beetho- venplantsoen is volgens b. en w. noodzakelijk om de in aanbouw zijnde wijk Nieuw Waldeck van een goede busverbinding te voorzien. B. en w. namen de beslissing om de vrije busbaan aan te leggen nadat ze, op aandringen van de bewoners een aantal alternatieve bustracé's hadden bekeken. Nu het college op nieuw heeft laten blijken op het standpunt te staan dat de busbaan er moet komen, vinden de raadsle den dat ook opnieuw met de bewo ners gepraat moet worden. Wethou der Wallis de Vries (openbare wer ken, verkeer en vervoer) kreeg dan ook de opdracht in contact te treden met de commissie Loosduinen en met de werkgroep Beetho- venplantsoen. Verwacht wordt dat het voorstel over twee weken op nieuw aan de raad wordt voorge legd. Wallis de Vries zal op de volgende raadsvergadering ook zijn voorstel om een campagne te starten waarin de Hagenaar op zijn verkeersgedrag wordt gewezen opnieuw moeten voorleggen. Het gaat om een actie die b. en w. twee keer drie maanden willen houden en waarin de Haagse ooievaar op affiches en in adverten ties de Haagse automobilisten wijst op al te robuste gedragingen in het verkeer. Het merendeel van de raad is niet tegen het voorstel maar vindt het wel een verkeerde zaak dat de ANWB en Vereniging Bescherming Voetgangers nog niet over deze actie gehoord zijn. Aanpassing De PvdA ging gisteravond inder daad akkoord met het voorstel om de grond pas na 50 Jaar opnieuw te taxeren om een nieuw canon vast te stellen. Het CDA en de PvdA zijn verder overeen gekomen om de ca non eens in de 5 jaar aan de inflatie aan te passen. De hoogte van het bedrag waarmee de canon wordt ver hoogd zal worden bepaald op basis van de helft van het prijsindexcijfer zoals dat wordt samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De WD-fractlevoorzitter Ressenaar had gisteren scherpe kritiek op het compromis dat het CDA en de PvdA vonden. Volgens Ressenaar maakt de gemeente winst op het uitgeven van haar grond nu de prijs daarvan zoveel omhoog gaat. Weliswaar is deze wijziging voor erfpachters min der nadelig dan de wijziging die b en w eerst voorstonden zo gaf hij toe. maar het blijft een onbevredigend voorstel. Hij had scherpe kritiek op de wijze waarop het CDA „koehan del" met de PvdA heeft gepleegd om tot een compromis te komen. Vol gens Ressenaar ontbreekt het de christendemocraten aan een duide lijke visie op de wijze waarop grond in erfpacht moet worden uitgegeven. De heer Ressenaar: „In deze zaak heb ik nog liever met de PvdA te maken, die hebben tenminste een visie ontwikkeld, al is dat een ver keerde". Fractievoorzitster Sevenhuysen van de PvdA wees er met nadruk op dat de nieuwe erfpachtvoorwaarden haar lang niet ver genoeg gaan, maar dat haar fractie (op twee leden na) genoegen wenst te nemen met een half ei inplaats van een lege dop. De PvdA ziet het liefst dat de waarde van de grond leder jaar opnieuw getaxeerd wordt en niet om de 50 jaar. Mevrouw Sevenhuysen voerde aan dat er verschillende factoren zijn die de waarde van de grond kunnen doen stijgen: de toenemende schaarste van grond, de inflatie en inspanningen van de gemeente waardoor de omgeving van een ter rein in erfpacht er beter op wordt. „Als er winst gemaakt wordt met handel in recht op gemeentegrond dan wel graag winst voor de gemeen te", aldus mevrouw Sevenhuysen. Nadelen Wethouder Hardon (stadsontwikke ling) zette nog eens de nadelen van het huidige erfpachtsysteem op een rijtje. Hij noemde als belangrijkste bezwaar dat de door de erfpachter te betalen vergoeding voor de grond vaak in geen enkele verhouding staat tot de werkelijke waarde van het terrein. Die situatie kon ont staan, omdat de huidige erf pachtvoorwaarden sterk verouderd zijn, daar ze al sinds 1911 ongewij zigd van kracht zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het kantoorgebouw aan de Carnegielaan, verrezen achter de bioscoop Metrople en het Vredespaleis, naderd voltooiing. In mei zal het gebouw, dat is opgetrokken door dc Bouw- en Beheersmaatschappij Hoogstraat worden opgeleverd. Het betreft hier een kantoorgebouw, wain in eigen beheer van de maatschappij blijft. Het totale project heefteen bedrag van tien miljoen gulden gekost. Het grondoppervlak van het gebouw is ongeveer 5000 m2, met daarbij nog een parkeergelegenheid voor ongeveer zeventig auto's. Het kan toorgebouw is zes verdiepingen hoog. Daarboven bevindt zich de dakopbouw, waar de technische installatie gevestigd is. De gevel van het kantoorgebouw bestaat uit steen, terwijl het dak met leistenen bedekt is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat één orgaan instellen dat zich bezig gaat houden met het beheer van de Noord- en Zuidhollandse plassen. Dit „Recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassengebied" krijgt de Kagerplassen, het Braassemermeer en de Westeinderplassen onder haar hoede. Doel van het schap is de natuurbescherming, de openluchtrecreatie en de landschapsbouw zo goed mogelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Eén van de eerste taken van het recreatieschap la het opstallen van een basisplan om de doelstelling te verwezenlijken. In twee jaar zal voor 300.000 gulden gestudeerd moeten worden om de mogelijkheden van verval van het plassengebied in te Belasting perken. conclusie dat alleen ten kosten van grote geldelijke offers tegemoet zou kunnen worden gekomen aan de wens naar veel en goede recreatieve voorzieningen. Het experiment met het vormen van een recreatieschap dat haar zetel in Aalsmeer krijgt begon toen de burgemeester van Aalsmeer In 1971 twee commissies installeerde die zich bezig moesten houden met het Westeinderplassengebied. Op grond van een rapport over de watersport op deze plassen kwam men tot de Aangezien deze wens ook in Zuid- Holland leefde de watersport en de passieve recreatie rond de plassen had inmiddels een grote vlucht ge nomen kwam men vrij snel op de gedachte de krachten te bundelen en één groot orgaan in het leven te roepen dat zich niet alleen met de plassen en de onmiddellijke omge ving daarvan bezig zou houden. LOOSDUINEN De gemeenteraad van Den Haag heeft gistermiddag toestemming gegeven om in de Loosduinse Hoofdstraat een tijdelijke wijkmarkt op te richten. Daar was om gevraagd door plaatselijke middenstanders. Op de foto het gedeelte van de Loosduinse Hoofdstraat waar de wijkmarkt tijdelijk wordt gehouden. Het is de bedoeling dat de markt op den duur iedere woensdag gehouden wordt op het te reconstrueren Arnold Spoelplein. Van een onzer verslag geefsters DEN HAAG Alle bewoners van een eerste étagewoning in een z.g. „groenarme" straat hebben een brief in de bus ge vonden met de mededeling, dat zij gratis één met planten gevulde gevelbloembak krij gen van de gemeente Den Haag. Al jarenlang tracht de ge meente de vele groenarme straten in oudere stadswijken een fleuriger aanzien te geven door met hulp van de bewoner van die straten gevelbloem- bakjes aan te brengen. Ook dit jaar bestaat deze mogelijk heid weer. Omdat er slechts sprake kan zijn van het opfleuren van straten als er veel bakjes hangen, moet deze activiteit per straat, of nog beter, per blokje straten plaatsvinden De dienst der gemeenteplantsoenen, die voor deze actie zorgt, raadt de bewoners dan ook aan om con tact op te nemen met andere bewoners of met een bestaande wijkgroep om op die wijze zo veel mogelijk belangstelling op te wekken voor deze zaak. Lijsten met namen en adres sen moet voor 15 april opge stuurd worden naar: de dienst van gemeenteplantsoenen, af deling kwekerij, postbus 1240 in Den Haag. Te zijner tijd wordt dan de bloembak thuis bezorgd. Van onze correspondent LEIDEN Binnen niet al te lange tijd krijgt Leiden een school voor zieke kinderen. Een werkgroep heeft zo juist de statuten voor de op te richten stichting „School voor zieke kinderen" aan het college van b. en w. en aan de besturen van de drie grote Leidse ziekenhuizen toegezonden. Het is de bedoeling dat deze zieken huizen deelnemen in de stichting en de aanmerking komende patiëntjes als leerlingen van de school in schrijven. Het stichtingskapitaal bestaat uit subsidies van de gemeente Leiden, het rijk en andere publiekrechtelijke organen, uit schenkingen en erfenis sen. Het onderwijs wordt zowel gege ven aan kinderen uit Leiden, als aan Van een verslaggever LEIDEN Doordat een tot nu toe nog onbekend persoon vergiftigd vlees heeft neergelegd bij parken en plantsoenen in de Leidse Eerenwijk zijn er de afgelopen dagen een tien tal honden en enkele katten door vergiftiging om het leven gekomen. Onderzoek naar de maaginhoud van een overleden hond door het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Rotterdam toonde aan dat het voedsel strychnin! bevatte. Strychninl is een snelwerkend ver gif, dat ondermeer wordt gebruikt bij de mollenbestrijding. Eigenaars van honden en katten uit de wijk zijn het afgelopen weekeinde door geluidswagens van de Leidse politie gewaarschuwd voor het vergiftigde vlees. De Leidse politie is met een onderzoek bezig. van een verslaggever DEN HAAG Twee leden van de Haagse familie D. zijn zondag middag om het station in Groningen door de politie aangehouden. Reden daartoe was het feit dat ze samen met een kennis enkele ruiten van de S. van Mesdag-kliniek in Groningen hadden ingegooid. Zij wilden daar op bezoek bij hun broer, die in de kliniek verpleegd wordt. Drie ande re familieleden waren al in de kli niek, waar per patient maar drie bezoekers tegelijk binnen mogen zijn. De broers namen daar geen genoegen mee en eisten dat ze naar binnen mochten. Toen dit niet werd toegestaan sneuvelden er enkele rui ten, waarna de broers er vandoor gingen. Tegen hen, en een bekende van de familie, werd proces verbaal opgemaakt wegens openlijke ge weldpleging tegen goederen van het Rijk. Van een verslaggever WASSENAAR De 71-jarige J. J. van Spronssen uit Wassenaar is in de nacht van zondag op maandag in het Academisch Ziekenhuis te Lei den bezweken aan de verwondingen, die hij eerder bij een ongeval in Wassenaar had opgelopen. De bejaarde inwoner van Wassenaar stak zondagavond rond half een in gezelschap van zijn 71-jarige echtgenote de Van Zuylen van Nije- veltstraat in zijn woonplaats over. Het echtpaar werd daarbij aangere den door een 76-Jarige automobilist uit Wassenaar. De heer Van Spronssen werd bij dit ongeval zo danig aan het hoofd verwond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. De toestand van zijn echtgenote, die inwendige kneuzin gen opliep, is nog steeds kritiek. patiëntjes, die in andere gemeenten op school zitten, maar dje in een Leids ziekenhuis worden verpleegd. Boeken en andere leermiddelen wor den in bruikleen verstrekt. In het bestuur van de stichting zitten verte genwoordigers van het Academisch Ziekenhuis Leiden, het Diaconessen- huis, het St. Elisabethziekenhuis, de stichting Katholiek Onderwijs Lei den en de Protestant-Christelijke Schoolvereniging. Als grootste voordeel van de school noemt de werkgroep, dat een ziek kind niet meer te maken krijgt met een onderbreking van het onderwijs. Het is de bedoeling, dat de stichting tijdens de ziekte van het kind voort durend contact houdt met de school waar het op zat. Door Adr. Hager DEN HAAG Het voorlaatste con cert van de Vierne cyclus werd in de Houtrustkerk gegeven door de Franse organiste Michelle Leclerc, die in deze omgeving geen onbeken de is. De belangstelling liet ook dit maal weinig te wensen over en dat zal ongetwijfeld ook het geval zijn bij het laatste concert, dat o 18 maart zal worden uitgevoerd door Gaston Litaize. Ter opening van het programma be wees Michelle Leclerc eer aan de leermeester van Vierne: César Franck met de Fantaisie. Een weer gave met een sterk persoonlijk ac cent mede dankzij frasering en nu ancering. Van Toumemire tussen zijn collega's nog altijd een en igszins ondergeschoven king hoorde men de Choral-improvisatie over „Victimae Paschali". Een werk rijk aan uitdrukkingskracht, virtu oos geschreven, geladen en gepassi oneerd van karakter. In deze geest klonk ook de interpretatie door de Franse musicienne. Vierne kreeg in de eerste plaats aan dacht met Impromptu, een opus dat deze aandacht ten volle waard is. Niet minder virtuoos dan Toume- maire, doch ragfijn met veel passa- gewerk. Het grote „kwarwei" in dit geheel was de vijfde symphonie. En de enige vrouwelijke interpreet in deze clyclus wist er uitstekend raad mee. Het gedragen karakter van de Grave-inleiding is de opmaat tot een majestueuse schepping, door Mi chelle Leclerc met veel technisch vertoon neergezet. ADVERTENTIE maar met bredere aspecten van de watersport en de oeverrecreatie zo als de plaats van het plassengebied in de verschillende regio's. Bij wijze van experiment werd niet voor een plassenschap, maar voor een recreatieschap gekozen. Voor deel van deze constructie is dat dit lichaam strafverordeningen met eventuele sancties kan vaststellen en dat er bepaalde belastingen gehe ven kunnen worden. Op 17 maart zullen provinciale staten van Zuid- Holland de verordening waarbij het recreatieschap wordt ingesteld, vaststellen. Stichting PIGL Het was gisteren, 7 maart, 25 j; geleden dat ds. Van Haasen diens echtgenote overgingen de oprichting van een stichf met als doel de geestelijke stoffelijke belangen te behartiL van de protestantse Nederlandi uit Indonesië. Ds. Van Ha; had zich al vanaf 1946 de gee.' lijke noden onder de gerépatrii den sterk aangetrokken, jaar na de oprichting van Stichting Protestants Indii Geestelijk leven werd hij binnt de Haagse Hervormde Kerk roepen als predikant, speciaal last met de opdracht pastor! verzorging te geven aan de prol tantse Indische Nederlandej Ter gelegenheid van dit 25-jai bestaan, werd er zaterdag j.l. ei herdenkingsdienst gehpuden de Haagse Maranathaan de Swei linckstraat. De herdenking stoi in het teken van „Spreken is zij- ver". Ds. A. Rigters (secretaris Ne derlandse Zendingsraad) stond i de meditatie stil bij Samuel 7 1 „Tot hiertoe heeft de Here on geholpen". „De Stichting PIGL, aldus ds. A. Rigters, „heeft al di( jaren geleefd uit de bevrijdend! kracht van het evangelie van Je zus Christus. Wij zijn hier niei bijeen om groot te denken var, onszelf, maar om levende getui gen te zijn van Hem, wiens komsi wij biddend verwachten." Ds. H. Rooze „De bedoeling van Gods Woord dat dit woord ond leidt op de weg ten leven en ik hoop dat dooi mijn prediking in de afgelopen zes jaar velen de Boodschap en de weg van het Heil hebben leren verstaan." Aldus zondagavond ds. H. Rooze tijdens zijn afscheid spredikatie in de Geref. Kerk van Valkenburg in verband met eer aangenomen beroep naar Roo sendaal. Zijn tekst had hij geko zen uit Mattheus 7 24-27 met als thema: „Tweeërlei fundement' „Wij proberen," aldus ds. Roozen, „alle zo vaak op het fundament van het Woord ons levenshuisje van Christenzijn te bouwen, maai vaak is het een zoeken naar eigen gerechtigheid. Het ware funda ment is gegrondvest in de liefd in en door Jezus Christus. Eer ieder die Gods woorden hoort eq ze ook doet, die zal Hi j vergeli j ked Bra2 met een voorzichtig man, die zij» huis op een steenrots gebouw heeft." De Geref. kerk van Va kenburg heeft het beroepingsw< inmiddels in volle gang gezet. T dens de vacature-tijd zal ds. Vrolijk uit Katwijk aan den RijrS zich belasten met het consu-^ lentschap. Pres in C CAI] kaai pres Z0( BR/ se r< tieki ten ston van KLOOSTERKERK De Kloosterkerkgemeente wil meer, evenals de twee voorgaande jaren, proberen zich doelbewust op het Paasfeest voor te bereiden De bouwstenen zijn hetzelfde ge bleven, nl. gedurende de veertig- dagen-tijd op woensdag een mor gengebed, in de stille week iedere avond een avondgebed, de Paas- nachtwake, het Feest van het licht, het paasontbijt en de feeste lijke paasdienst. De Klooster kerkgemeente wil zich in deze kostbare ogenblikken van stilte concentreren op Jezus' gang naar Jeruzalem. Dit alles zal veel extra aandacht, inspanning en creativi teit vragem om dit daadwerkelijk te maken. Een gedeelte van de gemeente heeft concrete afspra ken gemaakt. Zo wordt donder dag de vastendag, waarbij alleen datgene wat broodnodig is ge bruikt wordt. Verder wil dit ge deelte van de gemeente, naast de getijde diensten en schriftlezing en gebed tijdens de maaltijden, een tiende van de inkomens af staan. De opbrengst van deze vas- tenpot kan in de kerk gestort wor den of overgemaakt worden naar pr. nr. 58471 t.n.v. de Duioordkerk onder vermelding „vastenpot' De opbrengst is bestemd voor moeder Teresa, die in Calcutta probeert, met haar mede werksters, het leven van de alle rarmsten te verlichten en de ster venden te verzorgen. CDA-Bodegraven Vanavond om 8.00 uur is er in het Gebouw 't Anker te Bodegraven een bijeenkomst georganiseerd door het CDA-Campagneteam Bodegraven, waarop prof. dr. P. A. J. K. Steenkamp zal spreken over „De opstelling van het CDA in het huidige politieke krachten veld." Johannes Passion Vanavond om 8.00 uur is er in de Christus Koningkerk, Br. Ingen- hoeslaan te Voorburg een uitvoe ring van de Johannes Passion van J. S. Bach door de Chr. Oratori umvereniging Laudate Domi- num. Medewerkenden zijn: Chris tine Harvey, Joke de Vin, Marius van Altena, Rob Sturkenboom, Bernard Kruysen, Wout Coster- kamp, Tijn van Eijk en het Ge westelijk Orkest voor Zuid- Holland. Dirigent is niet Jos van Veldhoven, die zijn been gebro ken heeft, maar Jaap Hillen. Politieke Markt. Het Humanistisch Verbond orga niseert met medewerking van alle politieke partijen een politieke markt over het onderwerk „De Werkgelegenheid". De avond be gint om 7.30 uur en wordt gehou den in het Humanistisch Centrum, Laan Coppes van Cat- tenburgh 72 te Den Haag. I dieli de t Stat zou WOO! pres gish stan Stat De spra verb trek! best pens hun ne h land sche Dive wete meei Ms De het telin ding van fing de o tiek Een heti spre ging hedt van ver gehc onal zilia van mak doe CAI inte leidt gist< de p men Op z topc< Deze zond; fen e heeft Arab kaan Toch miscl rikaa in de zo'i g werel niet verwl voor toen viel. bisch den r niet 1 peam warei

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6