Scheepsbouw onder controle van overheid Weinig reacties na Praag' EemOOlDiïïG.DlETV nr 1 Den Haag gniffelt tekening van een Commentaar Een dialoog, die niet doorging Voorwaarde voor regeringssteun Commentaar van anderen oorzitter D'66 wil debat met Wiegel AGENDA 'Politieke Partij Radicaal Geweest' „Drankvergunning van seksclubs in strijd met de wet" Lx o Warmterecord? ie kerk moet drooggelegd vierdaagse luchtwortels op z'n frans I fJSDAG 8 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet |n echte discussie met de nict- nke zogenaamde dochterkerken tr nog nooit geweest, kón er in het ikpatroon van de Vorsters en de kien Gcldenhuyzen ook niet i. Van de GOS-conferentie ais tenminste nog gehouden zal wor- i behoeft men dan ook niets er te verwachten. Er zal wat liek geuit worden (maar dan bin- het kader van de aparthcidspoli- en er zullen wat klachten weg- jiomen worden. erigens bewijst de houding van Nederduits-gereformeerdc blan- kcrkleiders wel. dat zij langzaam ar zeker terrein verliezen. De ine Dopperkerk. die theologisch servator is. maar zich politiek icvangcncr opstelt, koos duide- ccn andere koers. En waarom is NG-kerk toch zo bang voor het Shoekscontact tussen blanke en rte en buitenlandse gerefor- :rdön? Het kon natuurlijk ook niet waar zijn, dat de Nedcrduits- gercformeerde blanke kerkleiders in Zuid-Afrika bereid zouden zijn, openhartig met hun niet-blanke ge reformeerde mede-christenen te praten over wat zo versluierend de ..rasscnproblematiek" genoemd wordt, in aanwezigheid van gerefor meerde mede-christenen uit de hele wereld. De Vorsters en de O'Brien Gelden- huyzen zijn niet tegen de ..dialoog", zolang deze maar beperkt blijft tot wat kritische commentaren in de marge. Aan een gesprek met men sen, die nu eens heel serieus willen praten over misschien nog laatste kansen, hebben zij geen enkele be hoefte. Lastige lieden, die aan de kant van de 'zwarten en de kleurlin gen gaan staan, kunnen ze missen als kiespijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid mag pas met honderden miljoenen guldens voor de noodlijdende scheepsbouw over de brug komen als een goede controle mogelijk is op het gebruik van dat geld. Daarover zal de Tweede Kamercommissie voor economische zaken, die woensdag het regeringsstandpunt inzake steun aan werven onder de loupe neemt, geen twijfel laten bestaan. CDA en de grondpolitiek DEN HAAG In deze dagen van dreigende politieke conflicten over de grondpolitiek wordt er in Den Haag regelmatig gegnif feld over de christen-democraten, die er wat de grondpolitiek betreft bij de formatie in '73 ingelopen zouden zijn. Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koele Gerard van der Wulp Ikken Leeuwarder Courant wijst er- dèt Nederland een gokgraag gokrijp land geworden is, waar jaar zeker één miljard zal wor- n omgezet in staatsloterij, lotto, ;o en speelbanken. derland zou echter geen domi- esland zijn als er geen zedelijke godsdienstige bezwaren en larschuwingen tegen de toene- nde goklust en -gelegenheden rden geuit. Deze bezwaren en larschuwingen komen, het is ir al vaker gesignaleerd, vaak de hoek. waar men bitter wei- j merkt van gewetensbezwaren jen de goddeloze gok, welke de wapeningswedloop met zijn af- ïrikkingsevenwicht vormt. Ook verdedigers van dat wankel evenwicht moeten erkennen, dat de risico's ervan van jaar tot jaar met wiskundige zekerheid toene men. Toch zijn met name ook de christelijke partijen in ons land bereid, elk jaar miljarden in die roulette van de dood te storten, waarbij men speelt op alles of niets. Nooit tevoren in de geschie denis is er met zoveel mensenle vens gegokt, met zulke enorme kapitalen als inzet. Helaas lopen de christenen en hun 'kerken en partijen niet vaak voorop in het verzet tegen deze god- en mens onterende gokpartij. In dat „licht" bekeken klinken de zede lijke en godsdienstige bezwaren tegen een wettelijk geregeld gokje om geld voor het goede doel even potsierlijk als huichelachtig". JREUKELEN De voorzitter dan l'fó. mr. J. F. Glastra van Loon eelt gisteravond VVD-lijsttrekker t Wiegel uitgedaagd een debat aan I gaan met de lijsttrekker van D'66, r. J. Terlouw. „Wiegel weigert tot usverre de confrontatie," aldus Jastra van Loon tijdens een debat- Ppd met de liberaal mr. W. J. tertsema in Nijenrode te Breu- len. Het debat tussen de lijsttrekker van VVD en D'66 vindt mr. Glastra van Loon érg noodzakelijk. „Het is thans een tijd van allerlei maatschappelij ke hervormingen. De VVD doet alsof er niets aan de hand is en draagt geen nieuwe gedachten aan. Daaro ver moet Wiegel met Terlouw dur ven praten," zei de voorzitter van D'66. De regering is het eens met de be leidscommissie scheepsbouw (werkgevers, vakbonden en ambte naren), dat de komende jaren zeer grote bedragen in de scheepsbouw gestoken moeten worden. De sane ring van de scheepsbouw (dertig pro cent van de werven moet verdwij nen. en daarmee 4500 man perso neel) wordt in het beleidsplan gekop peld aan regeringssteun, waarmee werven de komende jaren toch ver liesgevende orders kunnen accep teren. „Op kleinere schaal moet de scheepsbouw verder gaan, maar dan uitermate modern, dat is het perspectief voor de tachtiger jaren", heeft voorzitter Bakker van de be leidscommissie gezegd. PvdA en CDA vinden dat het perspectief in het beleidsplan niet zo goed uit de verf komt. Wierenga (PvdA) heeft er te weinig in gevonden, dat een antwoord geeft op vragen als: Hoe kunnen werven slagvaardiger zijn? Voor welke delen van de scheepsbouw zijn er toekomstmoge lijkheden? Ook van Houwelingen (AR) heeft die vragen. Hij zegt: „Het beleidsplan gaat ervan uit, dat de scheepsbouw er na 1980 wat rooskleuriger voor staat. Het wordt echter niet zo goed duidelijk, wat er moet gebeuren na dat de kostbare noodmaatregelen getroffen zijn." Het staat voor Van Houwelingen vast, dat ook dan de scheepsbouwers het niet alleen voor het zeggen mogen hebben. „Een blij vende samenwerking met overheid en vakbonden moet verzekerd zijn," meent hij. Werven zullen, per geval van steun verlening, zogenaamde voor- en na calculaties moeten voorleggen aan de overheid. Maar er zijn meer ideeën over controle, zoals de benoe ming van een „parlementair com missaris" bij bedrijven (geopperd binnen de PvdA) en het instellen van „investeringscommissies", bestaan de uit onafhankelijke deskundigen en vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers (geopperd door de industriebond CNV). De regering vindt het noodzakelijk, dat overheid, werkgevers en werknemers het spoe dig eens worden over de wijze(n) van controle. DEN HAAG. De Tweede Kamer houdt zich deze week voornamelijk bezig met de grondpolitiek. Tussen door komen nog aan de orde de pen sioenvoorzieningen in de steenkolen mijnindustrie, en de raad voor de kunst. De Eerste Kamer beraadt zich van daag over de defensiebegroting en over de zomertijd. DEN HAAG De binnen landse reacties op het optre den van minister Van der Stoel in Praag zijn tot nu toe beperkt gebleven. Enerzijds enkele lovende reacties en zelfs bloemen (onder meer van Simon Carmiggelt), an derzijds enige kritische com mentaren. Politiek Den Haag heeft zich tot nu toe rustig gehouden. Het kabinet stelde zich uitdrukkelijk achter de actie van Van der Stoel, de Tweede Kamer zal deze week in de commis sie voor buitenlandse zaken met de minister spreken. Meest opvallende commentaar tot nu toe stond in De Volkskrant, waa rin buitenland-redacteur Jaques Schmitz in een nogal tweeslachtig verhaal afstand nam van de „Ne derlandse ploeg-stuntwerkers" in Praag, de minister incluis en hun contacten met dissidenten. Mensenrechten zijn mooi, maar er zijn ook andere belangen als mili taire ontspanning en economische samenwerking en die mogen niet teveel in het gedrang komen. Bo vendien speel je door dat gezeur over die dissidenten rechtse krach ten in de kaart, luidde de Volkskrant-redenering ongeveer. Toegegeven, ook De Volkskrant had een verslaggever (dezelfde Schmitz) in Praag, maar die had niets met dat stuntwerk te maken. Toegegeven, ook Schmitz is naar die dissident Patocka gegaan, maar hij heeft hem gelukkig niet gevon den als gevolg van een verkeerd opgekregen adres. En dat die Schmitz later, profite rend van het „stuntwerk" van zijn collega's Patocka toch nog te zien kreeg en daar een groot verhaal van maakte, dat is een hele andere zaak. Dat moet je genuanceerd zien. Van Agt zou helemaal niet hebben geweten wat het begrip „ge bruikswaarde" eigenlijk inhoudt, luidt een lezing. Een tweede verhaalt hoe Van Agt en de toenmalige aspi rantlandbouwminister Brouwer el kaar bij de eerste ontmoeting van kandidaat-ministers uit de club-Den Uyl afwachtend zaten aan te kijken toen de grondpolitiek ter tafel kwam, in de veronderstelling dat de ander wel zou begrijpen of het kwaad kon wat de socialisten wilden. Gebruikswaarde Niets is echter minder waar. blijkt bij het doorkijken van de gigan- AMSTERDAM - De PPR-leiding had zaterdag vreemde helpers nodig om de onwillige kerngroep „ja" te laten zeggen tegen het regeerak koord met de PvdA. De spectaculai re winst van D'66 in de verkiezings- ondereoeken, moet menige radicaal hebben doen watertanden bij de ge dachte om ook alleen de verkiezin gen in te gaan. Dat werd er niet minder op bij de bespreking van de in radicale ogen vage en slappe tekst van dat regeerakkoord. Ook de PPR-leiding viel het moei lijk aan te geven waar de aantrekke lijke punten voor de PPR waren overgebleven. Vandaar dat men maar benadrukte welke onaantrek kelijke punten er voor anderen in zitten. „Jullie moeten eens aanstrepen wat voor het CDA allemaal niet aan vaardbaar zal zijn", betoogde PPR- lijsttrekker Ria Beckers na een golf van kritiek. Deze tactiek werd voor al bij de omstreden buitenland en defensiehoofdstukken gebruikt. „Als jullie Van der Stoel niet terug willen dan moet je dit aannemen. Hij is er tegen. Ook staatssecretaris Brinkhorst heeft gezegd dat het niet kan", luidde het verkoopargument. Positieve CDA-steun was zelfs nodig om de slechts anderhalf procent' ontwikkelingshulp aanvaard te krij gen. De PvdA verwacht onvoldoen de geld om die hulp te kunnen zuive ren (kosten 600 miljoen extra) en daar was het CDA dan goed voor. „Het CDA heeft positief gereageerd, die zeshonderd miljoen is dus eigen lijk al toegezegd", redeneerde De Gaay Fortman. Na deze noodgrepen werd het akkoord op het nippertje aanvaard. De PPR heeft zich daar mee, volgens een der aanwezigen omgevormd tot de PPRG, de Poli tieke Partij Radicaal Geweest. tische stapel formatiepapieren. Al ver vóór de eerste ontmoeting van de ministers stond al vast dat dit kabi net bij de onteigeningsvergoeding zou uitgaan van de gebruikswaarde van de grond. Dat was in het werkdo cument dat Van Agt zelf in april '73 als informateur samen met. Albeda maakte. Dat document zette de re- geer-overeenkomsten op een rij. waarna Burger zijn vastgelopen for matie kon afronden. In het werkdo cument staat: „Bij onteigening van grond in beginsel gebruikswaarde vergoeden. Correcties voor onbillijk heden". dus de formule die het kabi net nu ook hanteert. Opmerkelijk is dat niet alleen Van Agt en andere christen democratische kanidaat-ministers kennis hebben kunnen nemen van de nu zo omstreden formule in de formatie-stukken, maar ook de frac tie-voorzitters. Die van KVP en ARP maakte geen moeilijkheden over de grondpolitiek-paragraaf, want ze lie ten informateur Van Agt op diens verzoek weten dat volgens de woorden van Van Agt „het werkdocument geen zwarigheden zal opleveren". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) betwij felt in hoge mate of het verlenen van drank- en horecavergunningen aan seksclubs wel in overeenstemming is met de letter en de geest van de drank- en horecawet. De staatssecretaris is het dan ook volstrekt oneens met b en w van Den Haag. die aan negen van derge lijke clubs, waar onder meer gele genheid tot het plegen van ontucht gegeven wordt, een drankvergun ning verleenden. Tegen deze Haagse beslissing dien de de inspecteur voor de drankwet geving een beroep in bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Dit laatste college verklaarde zijn be roep echter ongegrond. De staatssecretaris is het ook daar mee niet eens. Hij heeft de Tweede Kamer thans meegedeeld schorsing te willen van het besluit van G.S. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten ikeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam, iam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. G-IRO imr6 CS? 1 f V/oor het geld waar mee u/e anderen kondenlaten levenzitten we na uitgezakt te kijWeo Ir>eze sterven Het is gisteren een puik dagje geworden. Ook in streken van ons land waar de thermometer bescheiden op circa 11 graden bleef, rook je bij wijze van spre ken het voorjaar. Het is interes sant te zien hoe om vier uur gistermiddag de temperatuur- verdeling was: bovenaan de lijst prijkt Maastricht met 18 graden, een waarde die ook Ukkel regi streerde. Het vliegveld Meisbroek kwam tot 19 graden. Die 18 graden van Maasticht ligt erg dicht bij het bestaande warmterecord voor maart (eerste decade) te weten 20 gra den op 10 maart 1880 te Utrecht. Eindhoven kwam tot 16 graden, het vliegveld Deelen, Amster- dan en Rotterdam 15, De Bilt 14, vliegbasis Twente, Ramspol, Den Helder en Marken 13, Leeu warden en Groningen 12, Vlis- singen 10 en de lichtschepen Noordhinder en Tessel 11 gra den. Een apart woordje over de post Roosendaal. Terwijl mistvelden daar gisteren geen hogere temperatuur dan 7 gra den toelieten, kwam er vandaag 17 graden op de buis: een ver schil van maar liefst 10 graden. Hetzelfde gold voor Roosen burg. Daar sprong het kwik van 6 naar 16 graden. Veel mensen hadden op het eiland loodzware benen door voorjaarsmoeheid. Van stank had men geen last dankzij het zuidelijke windje. Bij het huidige weertype zijn de temperatuurcijfers van Spanje en Frankrijk op slag belangrij ker geworden. Immers, wanneer de zuidelijke in de tweede helft van de week wat verder aan trekt en die kans zit er wel in met een nieuwe uitdiepende de pressie op weg naar het zeege bied ten westen van Schotland zou er weieens pure voor- jaarswarmte van die kant kun nen worden aangevoerd. Het zou me niet verbazen, wanneer enkele thermometers in de zuid elijke provincies donderdag de 20 graden celcius-grens zullen bereiken en dat zou dan een evenaring en mogelijk zelfs een lichte overschrijding kunnen be tekenen van bovengenoemd warmterecord. Een greep in de Franse en Spaanse maxima van maandag: Pau in zuid-Frankrijk 22, Biaritz 21 (gisteren 26), Reims in Noord-Frankrijk 19 graden. In Spanje kwam Valen cia het hoogst met 25 graden, puur zomers, Malaga bleef ste ken op 24, Sevilla 22 graden. De aanvoer van warme lucht heeft zich ontwikkeld tussen een 1035 millibaar-sterk hoge- drukgebied boven Polen en een diep, weinig bewegend lage drukgebied, tijdelijk 958 milli bar in de kern, gisteravond 065 millibar, ten zuiden van IJsland. In zekere zin is er sprake van een soort blokkering en dat is dan ook de reden dat het zachte maartweer structureel en ver moedelijk de hele week wel zal voortduren. Achter een forntje dat gisteravond over Engeland naderbij kwam en dat er niet dreigend uitzag, zal de tempera tuur vandaag ondanks zonnige perioden minder hoog oplopen dan gisteren. Dat het weer na de storing zo snel gestabiliseert door ontwikkeling van alweer een nieuw hogedrukgebeid in de Golf van Biskaje en boven West- Frankrijk luchtdrukstijgin gen van 5 millibar in 3 uur kwa men gisteren over uitgebreide gebieden daar voor geeft hoop voor de toekomst. Zo'n snel hogedrukherstel herinnert in de verte even aan het tempo waarmee vorige zomer het ene hogedrukgebied het andere in West-Europa afloste. Zoals hier boven al gezegd, lijkt mij don derdag een uitgezochte dag om het kwik tot een topprestatie op te peppen. De zuidelijke stro ming krijgt dan een nieuwe im puls tussen hogedruk boven het continent en fronten van de nog wat uitdiepende depressie. Om tenslotte nog even terug te ko men op het Engelse frontje dat als u dit leest vermoedelijk Ne derland al gepasseerd zla zijn of bijna voorbij: op enkele plaat sen in zuidoost-Engeland goot het gisteravond toch nog van de regen. Honington, niet ver van de Engelse zhidoostkust, gaf co- decijfer 65: onafgebroken zware regen. De meeste andere posten in die omgeving gaven lichte re gen door. De winter wordt nog steeds verder teruggedrongen naarhet noordoosten over Scan dinavië, Finland en Noordwest- Rusland. In Zuidoost-Zweden was het gistermiddag +7, Mos kou en Leningrad gaven niet meer dan een graad of vier vorst door. Ook in Italië heerst prach tig hogedrukweer met veel zon maar in de Povlakte komen her haaldelijk dikke mistvelden tot stand. Buffalo in januari'77: 25 dagen van 10 graden of kouder en 5 dagen met 20 of kouder. Het absolute minimum was er -22 graden. De gemiddelde tempe ratuur was daar circa -10 graden. Amsterdam geheel bcw 16 0 De Bilt zwaar bew Deelen /waar bew Eclde licht bew 12 0 Eindhoven zwaar bcw Den Helder Reheel bew 13 0 Rtd half bewolkt Twente half bewolkt 13 0 Vllssingen zwaar bew 13 0 Zd Limburg zwaar bew 18 0 Aberdeen geheel bew Athene licht bew Barcelona mist 17 0 Berlijn zwaar bew M 0 Bordeaux zwaar bew Brussel licht bew Frankfort half bewolkt Gen6vè onbewolkt 0 Helsinki zwaar bew InnbrUck licht bew 0 Kopenhagen onbewolkt 15 0 Lissabon licht bew 0 Locarno geheel bcw 2 0 Londen regen 16 0.2 Luxemburg half bewolkt 7 0 Madrid licht bew Malaga onbewolkt 12 0 Mallorea onbewolkt 14 0 München licht bew 0 Nice half bewolkt Oslo zwaar bew 24 0 Parijs regenbui 18 zwaar bew Spilt licht bew 17 0 Stockholm zwar bew 4 0 Wenen onbewolkt 0 Zürich onbewolk* Casablanca onbewolkt Islanboel licht bew Las Palmas geheel bcw 0 New Vork niet ontvangen 15 Tel Aviv half bewolkt 0 Tunis licht bew 12 0 Hoogwater woensdag 0 maart Vliaaln- gen 4 05-16 30. Haringvlietalulzen 4 30-16.50. Rotterdam 6.15-18 49, Sche- veningen 5.21-17 42, IJmulden 6 01-18.22. Den Helder 10 22-22.33. Har llngen 0 10-12 41, Delftijl 2 11-14 42 onder redactie van Loes Smit aard toen nog rooms-katholieke kapel gesticht. Mogelijk is er in diezelfde eeuw al één en ander verbouwd maar zeker is dat niet. Wel zeker is dat omstreeks 1400 een toren op de kerk gezet werd en dat er een eeuw later ge- of verbouwd Is je na een regenbui eerst een tuk plastic op de bank legt voor je te-jn de hervormde kerk van Tricht rsyaat zitten zal niemand daar gek ui(tan opkijken. Want als het flink artegent blijft er geen bank droog en orgaan de plassen op de vloer van iiiet kerkgebouw. En als het tijdens 27tfe dienst regent kruipt iedereen bij ï^tlkaar in het koor van de kerk. 33< •eljfef enige plekje waar ze het dan iog redelijk droog houden. Daar ïijrt ze in Tricht intussen wel zo'n jeetje aan gewend maar het is na- Gaiurlijk wel te gek. Maar dat niet Alleen. Het koor. het schip en het ce)rgel moeten ook gerestaureerd 5ieborden en het interieur de ver- 2harminggeluidsinstallatie en ver wachting vernieuwd gaat een kapitaal kosten maar het gebouw wel waard In werd. voorzover men kan na an. op deze plaats een (uiter- Uit oude papieren valt af te leiden dat de kerk toen is verbouwd of uitgebreid of dat er misschien wel een heel nieuw gebouw voor in de plaats is gekomen. In elk geval is de kerk vele eeuwen oud en daar van vind je ook binnenshuis histo rische bewijsstukken: een stenen doopvont uit 1490 waarop de in 1600 gebouwde preekstoel staat, de koperen lessenaar uit 1670 en uit dezelfde tijd het doopbekken dat nu nog wordt gebruikt. En ook de beide kaarsenkronen en de twee zilveren avondmaalsbekers met in scriptie stammen uit de zeventien de en achttiende eeuw. Al die stuk ken historie kun je maar niet laten natregenen tot er niets meer van over is. Dat wisten ze in Tricht al lang maar nu pas zien ze er finan cieel een gat in. Nu weten ze dat monumentenzorg, provincie en ge meente het grootste deel van het nodige kapitaal willen bijpassen en dus zijn ze maar vast met de restauratie begonnen. Dat betekent niet dat de kerkvoog dij en gemeenteleden uit de zorgen zijn. Er is uitgerekend dat de res tauratie zo'n één-en-een-kwart mil joen gulden gaat kosten. Niet al leen zal de kleine groep her vormden uit Tricht er zelf een flink bedrag van moeten opbrengen maar ook zal het grootste deel van de subsidie pas volgend jaar wor den uitbetaald, zodat er een hoop geld voorgeschoten en gespaard moet worden. Er kon zo gauw door allerlei acties 90.000 gulden in de restauratiepot gestopt worden en het begin is er dus al. Om meer geld in de pot te krijgen heeft de restauratiecommissie be sloten om renteloze obligaties uit te geven. Iemand die zo'n obligatie neemt moet er dus geen cent rente voor terug verwachten. Het komt eenvoudig neer op het uitlenen van een bepaald bedrag dat de kerk later netjes teruggeeft. Er zijn obli gaties van 2.500 en 1.000 gulden die Zuster Paola van de Orde van de Zusters van Het Heilig Hart verricht hier de aftrap van een trainingswedstrijd van een Italiaanse juniorenclub. Zuster Paola is de enige religeuze die in het bezit is van een diploma voor voetbaltrainers. in Tricht huis aan huis worden aangeboden. Maar ook buiten Tricht hoopt de restauratiecom missie de waardepapieren aan de man te kunnen brengen. Je weet tenslotte maar nooit hoeveel men sen buiten het plaatsje uit Tricht afkomstig zijn. het goed kennen doordat ze er familie hebben of banden met de hervormde kerk hebben, kortom, mensen die nog zo'n warm plekje in hun hart heb ben voor Tricht dat ze graag willen meebetalen aan de restauratie. Zo iemand die hervormd Tricht wil helpen kan een blad met informa ties over deze obligaties aanvra gen bij A. J. L. Pieterse. Rüamweg 16 in Tricht. tel. 03455-1736 Wie na lezing besluit mee te doen vindt in het blad meteen een inschrijffor mulier. Wie vorig jaar de Vierdaagse van Nijmegen heeft gelopen, heeft toen wellicht tussen de wandelaars jon ge mensen gezien in gele t-shirta met een „christelijke" opdruk. Dat ze opvielen, was juist de bedoeling van de Aktie Evangelisatie door Vierdaagse, waarvoor die mensen In hun gele trui meeliepen. De jon geren hoopten op deze manier het evangelie onder de aandacht van de Vierdaagse-lopers te brengen. Als op 19 juli de Vlerdaagse-1977 van start gaat, zullen de Jongeren van Evangelisatie door Vierdaagse ook weer present zijn, opnieuw ln geel shirt met opdruk. Behalve zo meelopen zullen ze ook proberen mensen uit te nodigen voor de kof fiebar in Nijmegen, waar weer an dere klaar staan om de gasten op te vangen. Jongeren die ook zo met de Vier daagse willen meewandelen, kun nen zich nu al opgeven of meer Inlichtingen krijgen bij Tamara Pe perzak, Willemsweg 145, Nijmegen. .In elk geval kunnen de lopende medewerkers desgewenst even tueel tegen een kleine vergoeding in Nijmeegse gezinnen onderdak krijgen. De bavianen in Ouwehands dieren park blijken voorliefde voor de wortels van bomen te hebben. Op hun speelplaats zijn die er dan ook: bomen met kruinen van wortels, waar de apen drie meter boven de grond in rondravotten. De bomen zijn elders ln het park gerooid en op de speelplaats omgekeerd in de grond gezet, tot groot vermaak van de bavianen en tot stomme verba zing van het publiek. Want waar ter wereld zie je bomen op hun kop „groeien"? De verbazing wordt zo mogelijk nog groter als de tuinbaas langs komt om de wereldwonderen te begieten. Wat de toeschouwers niet weten, is dat hij dan bezig is de stammen „aan de wateren", zoals dat in vaktaal heet om ze vaster ln de bodem te laten staan. „Naar aanleiding van uw artikel over honden die ln Frankrijk een bril aangemeten krijgen, vraag ik mij af of zo n hond nu naar de opti-chien gaat". (Ingezonden brief in Elseviers Ma gazine).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5