Vertrek Christiansen uit Dp Pakhoed is een verlies' Minder achteruitgang in confectie-industrie loger dividend bij Bredero Vast Goed ^Medezeggenschap praktisch regelen Ijamrobank Philips verlaagt prijzen grootbeeld-kleuren tv's Staalindustrie in België doorgelicht Algemene Vergadering van Aandeelhouders Incernwinst over 1976 steeg met 10 procent Werkgelegenheid weinig verminderd Fusie VFW-Fokker niet in gevaar Sociale dienst in Tilburg opgelicht tota werkgevers is verrassend open Dure OPEC-landen hadden weer mee Winkeliers gebaat bij behoud van schoenindustrie BDAG 8 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 1 een onzer verslaggevers TTERDAM „Het vertrek van de heer E. Christiansen als lid van de raad van bestuur en als jident-directeur van Blauwhoed (de onroerend-goeddivisie van Pakhoed) betekent voor het ihoed-concem een verlies. Hij was een zeer bekwaam collega en we zullen zijn bijdrage aan (hoed dan ook missen". „speerpunten" te reerd ten laste van de agioreserv?. ,deze woorden reageerde de voor- tr van de raad van bestuur van hoed, drs. O. Verhagen, op de iagaanvrage van deheer Chris- fen wegens „tegenstellingen in .persoonlijke vlak". Wanneer de Christiansen het concern zal Iten zal in de loop van deze week Hen besproken. Uiteraard zal }bij ook aahdacht worden ge inken aan de financiële aspecten I dit vertrek, aldus de heer Ver- die van mening was dat de situatie niet te lang mag tige situ ftduren. betreurde het, dtt de ontwtkke-, j niet een andere heeft kunnen „Hij en ik", zozel de heer Verha- e i „waren echter nu eenmaal men* t^met een nogal verschillende stijl leiding geven en inzichten daar- t. Het is nu zaak, dat wij ons zeer l ielijk bezinnen op de vraag: hoe gen wij voor onze onroerend goed o ;or weer een zodanig manage- »t dat wij de toekomst van die isie rustig tegemoet kunnen vindt om daar hebben. Nettowinst steeg De nettowinst van het concern heeft over het afgelopen jaar 43 miljoen gulden bedragen, tegen 39 miljoen in 1975. Een stijging derhalve van 10 .procent. Opmerkelijk was. dat de daling van de winst vóór belastin gen die zich in het eerste halfjaar 1976 manifesteerde zich in het twee de halfjaar niet heeft voortgezet. Uitgekeerd wordt een dividend van 4,20 (v.J. 4.-) per aandeel van 20. Tevens wordt weer een bonus in aandelen van 4 procent gedecla- De netto-Investeringen van het con cern. die vorig jaar 278 (238) miljoen gulden bedroegen, zullen dit jaar omstreeks 130 miljoen gulden be dragen. De teruggang in de.investe ringen voor dit jaar moet worden gezien tegen de achtergrond van be stuurlijke overwegingen en vanuit financieringsoogpunt. In geen geval echter zal de groei van Pakhoed dit Jaar op een zacht pitje staan. Gep land voor 1977 is een groei van het vastgelegd vermogen van ongeveer 10 procent. Van de nettowinst dit jaar zal, zo laat het zich aanzien, zeker meer dan de helft uit het bui tenland komen. EINDHOVEN. Philips heeft de prijzen van enkele types grootbeeld-kleurentelevisietoestellen verlaagd met bedragen, variërende van 45 tot 150. Volgens een woordvoerder van het concern gaat het hier om een aanpassing aan het Europese prijspeil, maar ook om een maatregel bedoeld om de stagneren de verkoop van kleuren-tv's in ons land nieuw leven in te blazen. De recente sociale onrust blijkt o.m. de vraag van het publiek naar kleu ren-tv's niet helemaal ongemoeid te hebben gelaten. Ook speelt bij de tanende vraag de omstandigheden een rol, dat er dit jaar geen bijzonde re sportevenementen zijn, die een stimulans kunnen betekenen voor de verkoop van kleuren-tv's. Tenslotte doet ook de concurrentie een duit in het zakje. Vooral de con currentie van Japanse zijde moet in dit verband worden genoemd. Japan brengt, zoals bekend, een groot as sortiment kleinere (en daarmede goedkopere) kleuren televisietoestellen aan de markt. De vraag naar deze toestellen van klei ner formaat beweegt zich in opgaan de lijn. Momenteel bezit ruim 45 procent van de Nederlandse gezinnen een kleuren tv. Jaarlijks worden er in ons land- door alle producenten te za- men een 400.000 stuks verkocht. De thans door Philips doorgevoerde prijsverlaging heeft betrekking op de zgn. adviesprijzen aan de handel. De prijs, die de koper van een kleu- ren-tv moet neertellen, bepaalt de uiteindelijk de detaillist. Activiteit bij Paktrans, onderdeel van het Pakhoed-concern, op pier 2 in de Rotterdamse Waalhaven. patting nadruk bestreed de heer Verha rde hier en daar gehoorde opvat- dat er tussen hem en de heer 6istiansen sprake zou zijn geweest een verschil vaf\ mening |rent de beleidsrichting van Pak- li. Wél merkte hij op. dat in de ttkomende jaren het zwaarte- i tt van de investeringen bij het tern „op Paktank zal vallen en op Blauwhoed. Dat wil echter zeggen, dat er voor Blauwhoed i aantrekkelijke ruimte zou zijn •est voor het doen van investe- tn. Bet ls echter zo, dat vanuit iverse divisies altijd aspiraties tan naar meer. Binnen de moge- eden van Pakhoed kan evenwel alles worden verwezenlijkt". Meer Vérhagen meende, dat er tfaiks allés nóg voldoende dyna- fk in Pakhoed zit. „Ik heb er alle Ittouwen in", zo stelde hij vast, at Pakhoed ook in de komende g en een expansieve onderneming blijven, waarbij het accent voor- B >P de Verenigde Staten zal vallen. ar ook andere gebieden blijven l buiten beschouwing. Met name Midden-Oosten is een gebied. >01 tfvan Pakhoed het belangrijk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het lijkt er op of er eindelijk een kentering ten goede aan de gang is in de zwaar getroffen confectie- industrie. Deze bedrijfstak, die eind 1968 nog aan 57.000 men sen werk bood en in 1975 de werkgelegenheid met 6.000 ar beidsplaatsen zag achteruit gaan tot 29.900. raakte in de eerste drie kwartalen van 1976 maar enkele honderden men sen kwijt. De heer L. Ousters, algemeen secretaris van de kle- dingorganisatie NEVEC, noem de desgevraagd de nieuwste cijfers. Ook op een persbijeenkomst tijdens de Herren Mode Woche In Keulen memoreerde de heer Custers onlangs al de wat minder ongunstige ontwik keling. Als oorzaken noemde hij toen onder meer de vorig jaar opgezette confectiecoöperatie Nederland (een samenwerkingsverband van 15 klei ne kledingindustrieën) en de Investe- rings-subsidieregeling voor vernieu wing van het machinepark. De mees te Nederlandse bedrijven werken na melijk zo marginaal dat zij op eigen kracht geen nieuwe machines kun nen aanschaffen. Als positief onder vond de heer Custers ook (zo blijkt uit een verslag in het weekblad Texpress) de spreiding van orders over verschillende bedrijven en het werk van organisatiedeskundigen bij de individuele ondernemingen. Muitivezelakkoord De heer Custers herinnerde er nog eens aan dat Nederland wel in bij zondere mate de nadelen heeft on dervonden van een vrije in- en uit voer van kleding. Een land als West- Duitsland met een grote thuis markt heeft minder schade gele den. Toch ziet de NEVEC-secretaris wel perspectieven. Nadat in 1973 het muitivezelakkoord tot stand was ge komen, dat een beperking van de import uit landen met lage lonen regelde, is er nü binnen de EG een vrij algemene overeenstemming over een strakkere regeling. Van daag komen in Brussel de ministers van buitenlandse zaken bijeen om onder meer over deze kwestie te pra ten en van 14 tot 16 maart vinden in Genève onderhandelingen plaats over een vernieuwing van het muiti vezelakkoord. De heer Custers noemde het gisteren heel belangrijk dat de nieuwe regering-Carter in Amerika inzake het muitivezelak koord wat meer op de lijn van de Europese Gemeenschap schijnt te zitten. Interessant voor de Nederlandse confectie is naar de mening van de heer Custers ook dat de looneisen in West-Duitsland hoger lijken te zijn dan in Nederland. Op het ogenblik liggen de loonkosten in de Neder landse kledingindustrie 10 procent hoger dan de Duitse. Zo'n verschil is uiteraard niet in één jaar ingehaald. „Maar mede daarom ls de over heidssteun voor ons zo belangrijk", merkte de heer Custers op. Hij hoopt overigens met de Duitsers te kunnen afspreken dat zij geen overtollige voorraden tegen ,.dump"-prijzen op de Nederlandse markt gooien. Veel Nederlandse confectiebedrijven hebben zich overeind kunnen hou den door een deel van de produktie uit te besteden aan lage lonenlan- den. De jongste ontwikkelingen wij zen echter in de richting van een afvlakking van de groei van deze loonveredeling. aldus de NEVEC- secretaris. Men heeft nogal eens last van lange produktletijden in Oost- Europa wat met name bij modege- voelige artikelen ongunstig ii. SCHIPHOL Het VFW-Fokker concern heeft In verband met be richten over een mogelijke beëindi ging van de samenwerking tussen de Duitse VFW en de Nederlandse Fokkerfabrieken meegedeeld, dat er geen enkele aanleiding is om aan de voortzetting van deze fusie te twijfe len. Het concern spreekt van boos aardige berichtgeving. „In een voor de luchtvaartindustrie moeilijke tijd, waarvan ook de A 300, F28 en VFW 614 de nadelen ondervinden, zijn negatieve uitlatingen publieke lijk geuit blijkbaar onvermijdelijk," aldus een communique van het hoofdkantoor van het concern In Düsseldorp. Toegegeven wordt dat als gevolg van de teruglopende economie enige stagnatie is opgetreden in de ver koop van de vliegtuigen, maar dit is voor het concern „in geen enkel op zicht een reden om de programma's ten opzichte van de drie vliegtuigty pen stop te zetten." Succes in de verkoop wordt verwacht op lange termijn. De stagnatie in de verkoop valt samen met de noodzaak voor de Duitse vliegtuigindustrie zich aan te passen aan een terugval in de mlii- talre contracten. TILBURG - De Tilburgse politie heeft gisteren tegen zes mannen in leeftijd variërend van 26 tot en met 54 jaar. allen uit Tilburg, proces verbaal opgemaakt wegens fraude ten nadele van de Sociale Dienst. Zij hebben bekend verdiensten voor de betrokken dienst te hebben verzwe gen. In totaal is de gemeentelijke Sociale Dienst voor ruim 42.000 opgelicht. RECHT Bredero Vast Goed zal het dividend over 1976 19,5 van 339.000 tot 417.000. plen op 70 (1975: 65) per aandeel van 500 ofwel 14 pet. (13 ireenkomstig de voorwaarden uitgifte leidt dit voor houders i de 6 pet. vinstdëlënde obligaties tot een toealag van 1,5 pet. en tot een rente van 73 pet (onver- erd) en voor die van de 8 pet. j stdelende obligaties 1969 tot een dag van 1 peten dus tót een rente 9 pet (onveranderd. (ONINKLURE NEDER- 1DSE PAPItftf Aft RIEKEN Tt 1976 afgesloten met een be elden positief resultaat. Na af- rijving op vaste activa ten bedra- ge van 42,6 min. bedroeg de winst na belasting rond 1 min. (1975: net to verlies 10,8 min). Voorgesteld zal worden de nettowinst toe te voegen aan de algemene reserve en over 1976 geen dividend uit te keren. Ook over 1975 werd het dividend gepas seerd. Over 1974 werd 5 per aan deel uitgekeerd. KRASNAPOLSKY zal vooratellen het dividend over 1976 te verhogen van 2,50 tot 3 in contanten per aandel van 20. De winst na belas ting steeg vorig jaar ten opzichte van DE BANK VOOR NEDER- LANDSCHE GEMEENTEN heeft de koers van inschrijving op haar 8,25 pet. tienjarige obligatielening 1977 van 150 min. vastgesteld op 100 pet. MULDERS FABRIEK VAN ROLLEND MATERIEEL (o.a. truckmixers, betoncentrales) ziet de toekomst van het bedrijf op langere termijn met optimisme tegemoet. Weliswaar ls over 1976 nog geen posi tief resultaat behaald, maar het nieuwe samenwerkingsverband met De Jong's Machinefabriek opent O 7~ 5 en aantal werklevers heeft een discussienota inzake de structuur van de onderneming _fpubliceerd. Het Zijn werkgevers van grote tot zeer grote bedrijven in ons land. Het onderwerp kort gezegd de zeggenschapsverhoudingen (Discussienota inzake de structuur van de iiiderneming. Uitg. VNO en NCW, november 1976). een aantel korte artikelen wU ik ai, l,i.,i -,iiu w ii at Uaaaa uiv DFiiiifnjK nppoTv uifiiin. *t la een goede gedachte geweest ■n aantal vooraanstaande I Tkgevers een mening te laten for- fleren. De nota verdient alle aan- «cht. omdat op een verrassend ,en wijze over de problematiek /eirdt gesproken. Het is duidelijk, 't we hier te doen hebben met 3>deme managers. ZIJ voelen zich 2»t gebonden aan de klassieke ',;hten en etsen van de eigenaars uior hen is de onderneming een 'ifstandige grootheid, eigenaresse h zichzelf. Daardoor kan in hun jen de kwestie van de zeg genschapsverhoudingen praktisch functioneel Mt een open oog voor de eisen van tijd en de wensen van allerlei f ^angengroepen. '".«volgen 111 wil in dtt artikel beginnen met visie van deze werkgevers op de sats van de onderneming in onze Maatschappij. Met name de grote ^Idememlng. Men ziet de onderne ming als maatschappelijk orgaan. een suborganisme van ae sa- utnleving. Dele gedachte, die In de moderne ondernemingslitera tuur de laatste decennia steeds dui delijker naar voren komt, wordt in deze nota in alle duidelijkheid on derschreven. Dat ls geen kleinig heid. Immers, dit standpunt heeft ingrijpende gevolgen voor het ont staan van de doelstellingen van de onderneming. De nota vertelt ons, dat de moderne onderneming te maken heeft met drie belan gengroepen: de omringende maat schappij. het personeel en de kapi taalverschaffers. De doelstellingen van de onderneming worden ont leend aan de doeleinden van belan gengroepen. Hieruit volgt meteen de voor naamste taak van de onderne mingsleiding. Zij moet proberen tussen die belangengroepen een zo danig evenwicht te vinden, dat elk zo goed mogelijk aan zijn trekken komt. Zij dient zich ook tegenover elk van die groepen te rechtvaardi gen. Geen van deze groepen mag de andere overheersen. De maatschappij stelt niet alleen eisen aan de onderneming, waar aan zorgvuldig aandacht moet wor den besteed. De maatschappij schept ook mogelijkheid voor het functioneren van de onderneming (wegen, onderwijs, rechtsverkeer etc). Maatschappij en onderne ming zijn van elkaar afhankelijk. Het personeel is meer dan een ver zameling van leveranciers van ar beid, waarmee de onderneming al leen een band heeft via het ar beidscontract. Werknemers heb ben vaak een diepe betrokkenheid bij het bedrijf. Er is niet alleen een zakelijke band. Het gaat ook om prettig werk en ontplooiingsmoge lijkheden. Ook om mogelijkheden tot beïnvloeding van het beleid. Kapitaalverschaffers kunnen niet langer worden gezien als de exclu sieve eigenaars. Veel aandeelhou ders gedragen zich alleen als beleg gers. Dit geeft wel bepaalde rech ten, maar geen bijzondere positie (hoewel dat in kleinere bedrijven nog wel het geval is). Tegelijkertijd Uit het bovenstaande volgt een pri maire funktie van de onderneming. De nota stelt, dat de onderneming twee zaken tegelijkertijd moet be hartigen: a) voorzien in de maatschappelijke behoeften door middel van goede ren en diensten, b) zorg dragen voor een Inkomen van werknemers, kapitaalverschaf fers en samenleving (de laatste vla de belastingen). Ik meen, dat deze werkgevers hier mee een alleszins aanvaardbare vi sie op de onderneming hebben ge geven. Deze visie geeft blijkt van een realistische kijk op belan gengroepen en op de relatie tussen onderneming en maatschappij. Dat realisme geldt ook voor de op merkingen over de aard van onze economische orde. (Dit is het eerste artikel in een serie van vijf). H. J. van Zuthem is hoogleraar bedrijfssoci ologie. Staatshulp voorlopig geweigerd BRUSSEL Een onafhankelijk studiebureau (gesproken wordt over het Amerikaanse Bureau McKinsey) zal de Belgische staal industrie gaan doorlichten. Deze industrie zal, tot het einde van dit Jaar, alle investeringen bevriezen, zodat er een vrijwillige staalproduktie-beperking ontstaat. De staalproducenten in België heb ben zich voorts verplicht elke activi teit ter overname van andere staal- groepen voorlopig te staken. Dat is het voornaamste resultaat van uitge breid overleg dat in het voorbije weekeinde heeft plaatsgevonden. De Belgische staalbedrijven slaak ten enkele weken geleden een nood kreet. Ze lieten weten alles bijeen een 700 miljoen gulden nodig te heb ben om hun bedrijven draaiende te. kunnen houden. Cockerill alleen al meende staatshulp tot een bedrag van 350 miljoen gulden nodig te heb ben. Ook andere groepen, zoals Hal- naut-8ambre en Thy-Marcinelle et Monceau. zelden het zonder over heidsgeld niet langer meer te kun nen rooien. Die staatshulp komt er voorlopig niet. Wel wil de regering de zieke bedrijven op korte termijn hulp ver schaffen en de nationale maatschap pij voor krediet aan de nijverheid moet daarom alle kredietaanvragen centraliseren. De nadruk wordt ech ter gelegd op een onafhankelijke stu die, welke moet uitmaken ln hoever re de Belgische staainijverheid weer gezond te maken is en wat haar kansen zijn voor de komende vijftien jaar. (ADVERTENTIE) nieuwe mogelijkheden. Dit hebben directie en commissarissen meege deeld na afloop van een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering. De vergadering was bijeengeroepen om te worden voorgelicht over de overdracht van een pakket Mulder aandelen van 49 pet. 1,38 min) van de Engelse groot-aandeelhouder Stothert and Pitt aan de heren A. Q. P. van der Ploeg en F. M. J. Lurvink. Beide heren zijn elk voor de helft aandeelhouder van P. L. de Jong International, die op haar beurt weer eigenaresse is van De Jong' Machine fabriek in Vianen, een producente van o.a. betonmolens, bouwliften en dumpers. De aandeelhouders van de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V. worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Jaarlijkse Alge mene Vergadering van Aandeelhouders op woensdag 23 maart 1977 te 14.30 uur in het Hilton Hotel. Weena 10, te Rotter dam. De agenda van d^ze vergadering ais- mede het jaarverslag over 1976 (waarbij gevoegd is het verslag van de Commissie van Aandeelhouders en van de Centrale Ondernemingsraad) liggen ter inzage bij hierna te noemen banken en zijn voor aandeelhouders gratis verkrijgbaar. Eigenaren van gewone aandelen aan toonder dienen, om deze vergadering te kunnen bijwonen, hun aandelen uiterlijk op 18 maart 1977 in bewaring te geven bij een der hierna genoemde banken. In Nederland: Bij alle kantoren van de Amsterdam-Rot terdam Bank N.V. In Duitsland: Bij de hoofdvestigingen van de Deutsche Bank A.G., Commerzbank A.G., Dresdner Bank A.G. en Westdeutsche Landesbank Girozentrale. in Frankfurt (Main), Düssel- dorf en Hamburg. In Frankrijk: Bij de Sociétó Générale te Parijs. In Zwitserland: Bij de Schweizerische Kreditanstatt te Zurich. Het te ontvangen depotbewijs dient als bewijs van toegang tot deze vergadering. Eigenaren van gewone aandelen op naam en eigenaren van preferente aan delen dienen, om ter vergadering aanwe zig of vertegenwoordigd te kunnen zijn, uiterlijk 18 maart 1977 van hun voornemen daartoe schriftelijk kennis te geven aan de Raad van Bestuur. De Raad van Commlasarlsaen Amsterdam, 7 maart 1977 Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. ROTTERDAM - De el! OPEC- landen die per 1 Januari de olieprijs met 10 procent hebben verhoogd hebben bij hun pogingen de verkoop van hun dure olie op gang te houden het weer mee gehad. Ten eerste was er de arctische winter in de Verenigde Staten, die ervoor zorgde dat dit land een recordhoe- veelheld olie (8,7 miljoen vaten per dag) moest Invoeren. Ten tweede woedden er in de Perzische Golf plaatselijk zulke zware stormen dat Ras Tanoera, de belangrijkste olie- haven van Saoedi-Arablë, gedurende tweederde van Januari niet gebruikt kon worden. Het gevolg is dat Saoedi-Arablë dat maar 5 procent duurder werd het eerste kwartaal van dit Jaar waar schijnlijk ongeveer een miljoen va ten per dag minder zal exporteren dan het gewild had. Daardoor zal de schade voor de „elf" enigszins be perkt blijven. Volgens de deskundi gen zal dit echter niet van lange duur zijn. Het prijsverschil binnen het OPEC- kartel ls het gevolg van het feit dat Saoedi-Arabië en de verenigde ara- bische emiraten (VAE) hun prijzen met Ingang van 1 Januari met slechts vijf procent hebben verhoogd in te genstelling tot de andere elf leden van de organisatie, die hun olie tien procent duurder maakten. Van een onzer verslaggevers BAARN „Laat het in de eerste plaats gezegd zijn, dat de detailhan delaar belang heeft bij een gezond en optimaal apparaat van leveranciers binnen de Nederlandse grenzen of het aangrenzende EO-gebied. De korte aanvoerlijnen zijn immers bij een soms laat ontdekte modetrend, van groot belang". Dit merkte de heer J. J. Haverhals, voorzitter van de Christelijke Bond van schoenwin keliers (CBSN) op tijdens de Jaarver gadering in Baarn. De heer Haverhala achtte het moge lijk een Nederlandse schoenindus trie in stand te houden waarbij er echter wel het een en ander moet veranderen. Er zijn naar zijn smaak te veel kleine produktle-eenheden en er worden niet voldoende am bachtslieden opgeleid. In dit ver band vroeg de voorzitter zich af waarom we het systeem van de meestergezeilen niet in ere herstel len. In deze tijd van zoveel gemakke lijker verbindingen dan vroeger moet het toch mogelijk zijn van land tot land te trekken om ervaringen op te doen? De heer Haverhals erkende het nut van commerciële organisaties van schoenwinkeliers zoals Inkoopcom binaties. Daar naast zijn er de soci aal-economische organisaties (zoals de CBSNwaarbij het gaat om verbe tering van de sociale en sociaal- economische positie. Er zijn soms nelgingen waar te nemen dat de commerciële organisatie een overwe gende positie wil innemen waarbij de detaillist „een uitgang wordt van de pijplijn waar de schoenen naar de consument worden gedreven". Dat betreurde de heer Haverhals voor wie de sociaal-economische organi satie toch voorop staat. Naar aanleiding van het bod van Blackstone Sweden (B8AB) op Bloktina Radiateurenfibriek in Die- men ls een zodanig aantal aandelen teroverneming aangemeld, dat het bod gestand wordt gedaan. Het Zweedse bedrijf heeft een bod uitge bracht van 2900 per uitstaand aan deel Bloksma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13