Snel opening van zaken over financiën ICCC Of Uit brieven van lezers Kerkgang wekelijks anders bijna niet Feest kost kerkleden heilige communie Zendingsmensen in Oeganda blijven ONDERZOEK IN DE BOLLENSTREEK Zuid-Amerika actie van Youth for Christ Templeton Prijs voor Chiara Lubich UIT DE KERKBLADEN Vastentijd, een soort van zelf-be vrij ding ♦s VANDAAG Voorbijganger MAANDAG 7 MAART 1977 KERK Trouw/Kwartet sj/iA/ DE BILT Het bestuur van de Stichting Nederland-ICCC hoopt op korte termijn opening van zaken te geven over de moeilijkheden die bij het hoofdkantoor van de Internationale raad van christelijke kerken (ICCC) in De Bilt zijn gerezen. Het bestuur heeft na een zaterdag gehouden extra vergadering bij monde van voorzitter ds. J H. Vele- ma verklaard dat het nog van harte achter de doelstelling van de ICCC staat en overtuigd is van de persoon lijke integriteit van ds. J C Maris, algemeen secretaris van de ICCC en directeur van het hoofdkantoor in De Bilt Bij dit hoofdkantoor zijn moeilijkhe den ontstaan nadat inmiddels ont slagen stafmedewerkers kritiek had den geuit op het gevoerde financieel beheer Zo zouden fondsen voor „De ondergrondse kerk" van ds. Richard Wurm brand en voor hulpverlenings projecten in Derde Wereldlanden zijn gebruikt om organisatorische te korten van de Amerikaanse bureaus van de president van de ICCC. dr. Carl Mclntlre, te dekken en daarmee een bankroet in Amerika te voor komen. Het bestuur van de stichting Neder land-ICCC staat overigens juridisch los van de ICCC-organisatie van dr. Mclntlre en ds. Marls, het Neder landse bestuur vertegenwoordigt de achterban van de ICCC in Neder land. maar heeft In ICCC-zaken for meel geen directe zeggenschap Op welke wijze het Nederlands be stuur opening van zaken wil geven, zal op een vergadering op 16 maart worden beslist. In verband hiermee is een persconferentie die ds. Marls vrijdag a s in Utrecht zou geven, tot nader aankondiging uitgesteld Eisen Met deze verklaring van het Neder- lands-ICC-bestuur wordt tegemoet gekomen aan de eisen van het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk die op vragen over het gevoerde fi nancieel beheer een afdoend antwoord wil. Tot zolang geeft het hoofdbestuur van de gereformeerde bond het advies geen giften naar de ICCC of „De ondergrondse kerk" over te maken. Ook ds. Velema (christelijk gereformeerd predikant in Nunspeet) heeft het advies gege ven giften voorlopig op te schorten zolang de kwestie niet is opgelost. Het bestuur van ICCC-Nederland moet nog steeds een uitspraak doen over het voorstel van een ..commis si e van goede diensten" onder voor zitterschap van ds. R Kok. christe lijk gereformeerd predikant in NiJ- kerk. Deze commissie-Kok wil een organisatorische scheiding tussen de activiteiten in het hoofdkantoor in De Bilt voor „De ondergrondse kerk" en het eigenlijke secretariaatswerk. De daarvoor op te richten stichtin gen zouden dan effectief moeten toe zien op het gevoerde beleid in De Bilt. Ds. Maris heeft in eerste instan tie in het ICCC-maandblad Getrouw laten weten hiervoor niet te voelen. Gesprek Een commissie van de christelijke gereformeerde synode (het depu- taatschap eenheid gereformeerde belijders in Nederland en correspon dentie buitenlandse kerken) zal 25 maart een ontmoeting hebben met de christelijk gereformeerde ds. Ma- ris. BIJ de synodale commissie ls een klacht gedeponeerd door de commls- sle-Kok betreffende ds. Maris. Vol gens het kerkrecht kan de synodale commissie in acute situaties zelf vrij gestelde predikanten (zoals ds. Ma- Dr. Carl Mclntire ris) schorsen in de functie waarvoor zij vrijgesteld zijn. hoewel niet in hun ambt van predikant Als de synodale commissie de klacht ontvankelijk verklaart, wordt de kerkelijke tuchtprocedure recht streeks bij de christelijke gerefor meerde synode ingebracht. Deze sy node vergadert dit jaar. Ds. B. van Smeden, christelijk gere formeerd predikant in Amersfoort en voorzitter van de sectie buiten land van de synodale commissie waaronder ICCC-zaken vallen, zei desgevraagd dat de gedeponeerde klacht reeds van dien aard is dat zijn commissie er niet onder uit kan de klacht in behandeling te nemen. KOMOTINI Bisschop Damas- kinos van het in het noorden van Griekenland gelegen Komotini heeft gezegd, alle vijftienduizend ge lovigen van zijn bisdom dit Jaar de heilige communie te onthouden, omdat zij hebben deelgenomen aan de carnavalsfeesten. Hij beschreef deze als een „ongoddelijk, heidens" gebeuren. HAARLEM Op de tweede za terdag in oktober (8 oktober) zal weer een landelijke Logos-deurdag worden gehouden. De eerste Logos- deurdag. vorig jaar 9 oktober, is volgens de organisatoren, de Opera tie Mobilisatie, een geslaagde actie dag geweest. Twaalfduizend meest jonge medewerkers belden in heel Nederland huis aan huis aan met een korf met evangelisatlelectuur. Naar schatting zijn tussen de 30.000 en de 40.000 boeken verkocht. NAIROBI Op een of twee mensen na zijn alle buitenlandse missiona rissen en zendingsmensen van plan In Oeganda te blijven, ondanks eventuele nieuwe acties van maarschalk Amin. Een woordvoer der van de orde van het Heilig Kruis, waarvan 35 leden in Oeganda wer ken, zei dat ledereen vol goede moed is en dat niemand tot dusverre „op de noodknop heeft gedrukt". Korte dutdei-i'» geschreven liefst aan een kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet Postbus 859, Amsterdam Bi| pubiikatie wordt de naam van de schrifver vermeld Lanser(2) Uw commentaar van 23 febr. over het adviseurschap van de heer Lan- ser bij het Ogem-concern is naar mijn mening wel open. maar te ge nuanceerd van aard Zelf ben ik lid van het CNV en ik beschouw de CNV-voorzitter als een integer man Toch zijn bij mij tegen de ach tergrond van dit adviseurschap over hem en het verbondsbestuur enige twijfels ontstaan. Waarom moesten de CNV-leden het nieuws van Lansers adviseurschap van het FNV vernemen? Of het NVV en NKV dit wel of niet met bepaalde bijbedoelingen openbaar maakten het feit blijft bestaan dat het CNV-bondsbestuur hun zelf hiertoe de gelegenheid heeft gegeven. Van zelfsprekend is de hierop aanslui tende vraag: had het bedrijfsleven un dit geval OGEM en BN) niet gratis adviezen kunnen krijgen bij de vakbeweging? Nu Is het accent zwaar op de persoon van de heer Lanser komen te liggen die boven dien niet bekend wil maken hoeveel geld hij voor zijn bereidheid ont vangt Dec van christelijk veronder stelt openheid, maar het is Juist dat was is nagelaten. In navolging van de heer Lanser wil ik het bedrijf zien als een plaats waar werkgevers en werknemers een gemeenschappelijk belang hebben te dienen. Maar dat gemeenschap pelijk belang mag voor hem dunkt mij geen motief vormen om een voor ons onbekend adviseurschap uit het oefenen binnen het OEGEM- concern Bovendien kan een betaald adviseurschap nooit neutraal we zen. want het speelt zich af binnen de door het concern bepaalde lijnen. Dit is evenzo van toepassing op de functie van CNV-voorzitter, Juist als de deze zich duidelijk afzet tegen onze prestatiegerichte maatschap pij Daarom zijn voor velen met mij deze twee of drie functies onverenig baar. Commissarissen van een be drijf mogen immers ook geen lid zijn van een vakbond Er zal dus tenslot te een bevredigehde verklaring moe ten komen, waardoor op zijn minst het vertrouwen in de CNV-top weer hersteld kan worden. Ook ten aan zien van de CNV-bestuurders onder ling ls dit een reële eis. W'omtnels (Fr.) J. C. de Ridder (CNV-lid en werknemer bij Ogem) Oeganda en Chili Protestdemonstraties tegen Chili. Zuid-Afrika en Israèl zijn aan de orde ovan de dag. Angola comité s. Chilicomite's en noem maar op. als het maar tegen landen is die bij ,,'t Westen behoren" Maar tot nu toe is er in Nederland nog géén „Oeganda- comlté"; niets in de richting van een Oeganda-boycot. Vreemd eigenlijk, waar ligt dat nou aan? Misschien politiek niet interessant genoeg voor de mensen van het Angola-, Palestina- of Chili comité? Groningen Bé Duit IJdel gebruik Pater van Kllsdonk is van mening dat je het etiket „christelijk" of „ka tholiek" niet zo maar op scholen en universiteiten moet plakken. Dat is zijn goed recht; maar dat hij dit nu weer als het IJdel gebruik van Oods Naam moet betitelen. Onlangs noemde een hoogleraar op de Gere formeerde Synode het beroep op Gods Woord, in bepaalde gevallen, door bijv. de E O. als een voorbeeld van het misbruik van Gods Naam. Ik moest er aan denken hoe ik als student meer dan 25 Jaar geleden in Kampen met vrienden een zeer zwa re dominee ter plaatse ging beluiste ren. Hij hield de schare voor. dat wanneer iemand zei Oods kind te zijn. terwijl hij het niet was (en hoe klein was de kans dét hij het was!) hij zich schuldig maakte aan het misbruik van de Naam des Heren. WIJ pleiten voor een moratorium op het gebruik van dit wapen (misbruik van het derde gebod) bij het bekam pen van meningen die van de onze afwijken. Dit geschut is toch veel te zwaar. DEN HAAG Rooms- katholleken gaan geregeld naar de kerk of helemaal niet (of misschien alleen nog maar op hoogtijdagen). Dit is een van de conclusies van een on derzoek dat is ingesteld door het katholiek sociaal kerkelijk instituut (Kaski). Met een zeke re regelmaat naar de kerk gaan. bijvoorbeeld eens per maand, komt volgens het Kas ki nauwelijks voor. Het Kaski heeft zijn onderzoek inge steld in het dekenaat bollenstreek, dat 10 plaatsen met 14 parochies omvat die gelegen zijn tussen Haar lem en Lelden. Gering is volgens het Kaski ook het aantal rooms-katholleken, dat gere geld naar een andere parochie of kerkgelegenheid gaat Het onder zoek in de Bollenstreek heeft de re sultaten van peilingen in andere ge bieden wederom bevestigd. Het be tekent, zo zegt het Kaski, dat men in de verschillende kerken doorgaans een groep gelovigen aantreft, die daar vertrouwd ls met de gang van zaken. Dit biedt de mogelijkheid voor meer stabiele verhoudingen, b.v. tussen de pastor en de deelne mende gelovigen, maar houdt ook een gevaar in voor verstarring, aldus het Kaski. Dr. H. Bade Gemiddeld gaat 30 procent der rooms-katholieken in de Bollen streek geregeld naar de kerk. Maar in de verschillende leeftijdsgroepen Landsmeer schuilen grote verschillen. Het Kaski constateert onder meer een overver tegenwoordiging onder de kerkgan gers van de leeftijdsgroep tussen 13 en 17 jaar Het Kaski schrijft dit toe aan het feit. dat het katholieke be volkingsdeel in de zestiger jaren een hoger geboorteniveau had dan ande re bevolkingsgroepen. Een andere constatering geldt de leeftijdsgroep van 18 tot en met 40 jaar. Van alle inwoners in de Bollen streek is bijna 40 procent in de leef tijd van 18-40 jaar. Maar onder de kerkgangers is deze groep slechts met 24.2 procent vertegenwoordigd. In deze leeftijdsgroep is het percen tage kerkgangers onder de rooms- katholleken veel lager dan het ge middelde. namelijk slechts 18 procent. Hoger dan het gemiddelde ligt het kerkbezoek in de leeftijdsgroep van 40 jaar en ouder. Daar is het gemid delde 41 42 procent. d.w.z. ongeveer even hoog als het algemene gemid delde van 5 k 6 jaar geleden in de Bollenstreek. Het Kaski meent de „voorzichtige" conclusie te kunnen trekken, dat het kerkbezoekende deel van de katho lieken in de Bollenstreek sterk ver grijst. Het Kaski verwacht dan ook dat het kerkbezoek in de Bollen streek in de komende Jaren aanzien lijk verder zal teruglopen. Andere conclusies zijn onder meer, dat ge huwden meer naar de kerk gaan dan ongehuwden en dat vrouwen iets meer aan het kerkbezoek vasthou den dan mannen. Van de ondervraagde kerkbezoekers bleken er ruim 11.000 mensen actief bij het pastorale werk betrokken te zijn. dat is 19.3 procent. Zij zijn lid van het parochiebestuur, van een koor, van werkgroepen enz. Maar slechts 421 kerkganers. die hierbij niet betrokken zijn, zouden dat wel willen. Hiermee zou volgens het Kas ki slechts 15 procent van het aanwe zige kader vervangen kunnen wor den. De conclusie ligt voor de hand, zegt het Kaski, dat de mensen, die iets meer willen doen in een paro chie, doorgaans al ingeschakeld zijn. Er is geen sprake van een groot po tentieel aan voorhanden krachten. Uit de belangstelling van de kerkgangers voor de eucharistievie ringen, die worden gehouden op za terdagavond, zondagochtend en zon dagavond. trekt het Kaski de conclusie, dat de meeste voorkeur uitgaat naar de diensten op zater dagavond en zondagochtend. Een derde van de kerkgangers gaat op zaterdagavond. Katholieken zijn geen vroege opstaanders meer. Hun voorkeurstljd is zondagochtend tus sen 10 en 12 uur. CONFERENTIES Christelijke gereformeerde bezin- ningsconferentie over de maatschap pelijke dienstverlening tegen de ach tergrond van de „gevulde algemeen heid", woensdagmiddag 16 maart vanaf half twee in Jeugdhuis De Stuw, Donaudreef 21, Utrecht- Overvecht. Inleiders dr. T. Brienen en W. Hulzer. (Inf. Deputaten AD- MA, postbus 1177, Rozenburg). KUCHING - Alle Amerikaanse baptistenzendelingen in Serawak (Oost-Maleisié, op het noorden van Borneo) zullen in de loop van dit jaar het land verlaten, omdat hun visa niet worden vernieuwd. De re gering wil het aantal buitenlandse zendelingen drastisch beperken. De zendelingen hebben goede hoop. dat de gestichte gemeenten het werk op eigen benen voort zullen kunnen zetten. De Amerikaanse baptisten hebben 25 Jaar in Sarawak gewerkt. MADRID De Spaanse mormo nen hebben een gepensioneerde Amerikaanse luchtmachtoverste tot voorzitter gekozen. De Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, zoals de kerk offici eel heet, is sinds kort in Spanje toegelaten. DRIEBERGEN - Youth for Christ houdt zich dit jaar bijzonder met Zuid-Amerika bezig. Van 6 tot 14 augustus komen vertegenwoordi gers uit de 52 landen, waar deze jongerenbeweging actief is, bij el kaar in Rio de Janeiro. Zo'n wereld conferentie wordt eens in de drie jaar gehouden voor bezinning op de taak en de mogelijkheden van Youth for Christ in de wereld. De lezers van het Youth for Christ- maandblad Aktie brengen jaarlijks geld bijeen voor werk van de bewe ging in de Derde Wereld, in 1974 was dat 45.000 gulden, in 1976 88.000 gulden, dit jaar is de lezers gevraagd onder meer de uitbouw van het evangelisatiewerk in Buenos Aires mogelijk te maken. Het kantoor van Youth for Christ-Argentinië dient tevens als opvangcentrum voor jon geren. Directeur Daniel Bustamente zoekt werk en onderdak voor een aantal Jongeren uit de sloppenwijken. Naast alle geestelijke begeleiding is het belangrijk, dat hij hen op een goede manier kan bezighouden. De financiële actie is daarom primair bedoeld voor de aankoop van een terrein met sportaccommodatie voor voetbal en basketbal en wat ruimte voor handenarbeid en kampen Londen De Templeton Prijs voor de vooruitgang van de godsdienst wordt dit jaar uitgereikt aan Chiara Lubich, de stichtster van de Itali aanse Focolare-beweging. De Foco- lare-beweging bereikt per jaar 50.000 jongeren met haar leer die gebaseerd is op de liefde voor elkaar. Chiara Lubich heeft ziekenhuizen, scholen en fabrieken in Kameroen, en in de slums van Manilla en Recife gevestigd. Focolare ls een beweging, waar mannen en vrouwen van ver schillende denominaties aan mee doen. Onder hen zijn gehuwden en ongehuwden, priesters en reli gieuzen. Chaira Lubich is 57 Jaar oud en begon haar werk als een onderwijze res in de dorpen rondom Trente. Later trad zij toe tot de derde orde van de Franciscanen. In 1944 open de zij een eerste centrum in Trente, waarna de beweging zich over de hele wereld verspreidde. De Templeton Prijs wordt op 6 april in de Londense Guildhall uitgereikt. Priesters (2) In Trouw/Kwartet van 1-3 lezen we: „Daarom (dwz omdat Lefébre van de priesterlijke bediening werd uit gesloten) zijn de priesterwijdingen, die hij sindsdien heeft toegediend, niet geldig". Dit is niet juist. Bedoel de wijdingen werden door een geldig gewijd bisschop volgens een geldige ritus toegediend. Ze zijn dus geldig en de Paus kan ze niet ongeldig verklaren Wél kan hij. wat hij ge daan heeft, die geldig gewijde pries ters verbieden om hun ambt uit te oefenen Heerleo J.Jaspers Priesters (3) De R.K. Kerk heeft bij haar oordeel over de geschiktheid van de toe komstige priester nog nimmer de aanleg of geneigdheid tot homo- sexualiteit of heterosexualiteit la ten meespelen Een probleem wordt het pas indien de candidaat-priester zijn homosexualiteit of heterosexu aliteit metterdaad beleeft Dan zijn belden, de homosexueel en de hete- rosexueel. in dezelfde mate en op dezelfde gronden voor het priester ambt ongeschikt Conclusie Steeds zal een onderscheid dienen te wor den gemaakt tussen de geneigdheid tot sexualiteit en de werkelijke bele ving van die sexualiteit. onverschil lig welke vorm van sexualiteit eigen is aan de betreffende persoon Egaiond aan Zee R J A. Petri Tussenbeide, van het r.k bisdom Rotterdam, gaat onder de kop „De veertigdaagse vakantie" in op de vastentijd Het is niet moeilijk het oude pro gramma te voorschijn te halen: min der eten. niet roken, minder uitgaan, wat meer naar de kerk gaan. de Schrift lezen. Uitstekend, maar als we het daarbij laten, zitten we toch meer in het verleden, hoe mooi het allemaal ook klinkt Want waar gaat het in de vastentijd om? Niet om een soort van zelfkastijding, maar om een soort van zelf bevrijding Je zelf vrij maken(.Probeer het samen eens Hoe kunnen we er thuis een veertigdaagse vakantie van maken. Zet eens wat dingen op een rijtje die je je vrijheid ontnemen. Ga dan eens afschrappen, of breng ze terug tot redelijke proporties. Een beetje vakantiestijl Ontdekken dat een heleboel dingen niet moéten. Of maak een lijstje kwaliteit in plaats van kwantiteit. Dat TV-program dat boek Of zoek uit wat kunnen we s&men doen1 Of gaat dat alleen In de vakantie? Of: wat zouden wij voor mensen in onze omgeving kun nen betekenen1 Er ontstaat een Nieuwe Levensstijl. Of probeert het met het woord eenvoud Aan de kinderen zal het niet liggen Die hunkeren naar een beetje vermense lijking van het barre leven van deze tijd. Waarom zou u het aamen niet eens proberen1 Vertrossing? Prof dr H N. Ridderbos in het Gere formeerd Weekblad: Cartoon in Tussenbeide. Er blijven mensen naar de kerk gaan. wel veel minder dan vroeger, maar toch blijkbaar nog geen uitstervend ras. Er schijnt bij alle nominale en reële teruggang van kerk en godsdienst, toch ergens een grond in de markt" te liggen Er is iets van een constante in het leven van de kerk, die zich bij alle onbeha gen. kritiek, geloofscrisis en afval, blijft doen gelden; nogmaals niet omdat men zo voldaan is. maar om dat men het niet kan en wil prijsge ven. er zijn zelfs nieuwe uitlopers van geestelijk leven, revivals onder jeugdigen en niet alleen bij hen Ook kan men niet zeggen, dat godsdienst en kerk enkel dienen als geestelijke zelfbevrediging. Er zijn nog steeds mensen, die van uit hun kerkelijke en godsdienstige afkomst bijv ge loof en politiek met elkaar verbin den. naar een wijdere uitstraling zoeken dan die enkel in het persoon lijke en kerkelijke leven gevonden wordt Er blijkt op een gegeven ogenblik zelfs een nieuwe geestdrift voor een Christelijke politiek appèl, zozeer zelfs, dat anderen, die het einde van dit alles niet zonder vol doening hadden voorspeld, nu reeds weer afkeurend van „trtumfalisme" moeten spreken Men is geneigd te vragen, hoe dr Dekker tegen dit al les aankijkt Liggen hier dan geen tegen-indicaties, die in een andere richting wijzen dan die van vertros sing? Ligt de zaak niet veel ingewik kelder, zou de huidige ontwikkeling ook niet over een ander spoor kun nen lopen, dan dat van het naar binnen gericht zijn van de religie. van een ge kerk erd geloof en van een zich aan vertrossing overgeven de kerk? Miskotte Ds. A. O. Soeting publiceert in Ere dienst (het orgaan van de hervormde raad voor de eredienst) een frag ment uit een brief, die prof. dr. K. H. Miskotte hem eens schreef op een vraag van Soeting naar meditatie- boeken, die hem veel gegeven hadden: Ter zake van de meditatie: U vraagt boeken, geleiders, behulpselen. Per soonlijk? nu goed! Ik lees het bre vier en daarnaast Pascal. Wonder lijk hoe èffen het eerste is en hoe afgrondelijk de tweede. Voor mij is het een zegen geweest, dat ik als gymnasiast in handen kreeg Kuy- pers „Nabij (God) te zijn" (2 delen). Nu klinkt het wat retorisch, uiter aard! Als Ik door ongesteldheid niet naar de kerk kan gaan, sla ik de simpele preken van Karl Barth op, gehouden in de Strafanstalt Basel: „Den Gefangenen Befreiung". Het verwondert me. dat haast nie mand de ongelofelijke verzameling van Annette (Droste Hülshoff ook maar bij name kent: „Dat geistliche Jahr". Dat blijft voor mij een dlvi- num mixtum. goed van persoonlijk lyriek èn bespiegelingen, liturgisch van heffing. Prognose Dr G. Fafiê in een artikel in het lutherse blad ELK over de vereni ging van iuthersen en hersteld lu- thersen. 25 jaar geleden Het verzet tegen het rationalisme, dat in de lutherse kerk tot de af- ZO IS T GEBEURD En Hij voer tegen hem uit en stuurde hem meteen weg. en Hij zei tegen hem: Kijk uit. datje niemand iets vertelt" maar ga je aan de priester laten zien 'n"r en breng voor je reiniging jen wat Mozes heeft voorgeschreven, als een bewijs voor hen. (Markus 1. 43-451 Zo is 't gebeurd, zo is t gegaan;;,i,n Markus (of iemand anders) was eperns bij. voor de opstandingshaan Zivan zou je 't verhaal kunnen lezen. Eeizó o opstandingsverhaal Een mens di(me( het leven weer vindt. Dat is voldoen de Jezus' zending mag door allerlei reclame die de man misschien in z'»vcr* hoofd heeft, niet in gevaar wordeïkari gebracht. Hij moet er maar oveiniet zwijgen. Hij kan beter de normaljIO| weg bewandelen: zich aan de pries^r ter laten zien, zodat die officieel kaï constateren dat hij genezen is. Eraan dan moet hij iets meebrengen al een gave. En verder mondje dichÏMaa Het bewijs zal geleverd zijn. Maai— r dat gaat natuurlijk niet. Is 'tde ma^a. kwalijk te nemen? Zo is 't ook ge inde Maasbach gaan. Hij schreeuwde het uit. Ieder een kreeg 't te horen. De Heer moef°vcr er de wijk voor nemen. Wie wil Heipia niet zien? Zelfs als hij een eenzamtideni plek opzoekt, komen ze nog „vaiyerd alle kanten". Dat hoort ook bij heODnil verhaal, 't Is ook ongehoord: je le.^, ven terugkrijgen. Op een nieuy spoor gezet zijn. Een toekomst hetPe ei ben door deze Man van God. Zo is 'ten. gebeurd en zo gebeurt het nog. Verhet c teld of niet verteld, maar op zijjveel naam. Een sterke toren Draagkrachtig voor mensenleven „Hij voer tegen hem uit". Nog steedi^ vol emotie. De opstanding is ermefQn gemoeid. vai Van DEN Iblijvi Pvd/ Pinksterevangelist Johan Maas®?™ bach heeft zijn radio-uitzendinger in de Verenigde Staten opnieuw uit gebreid. Hij verzorgt nu wekelijksty rt„ uitzendingen over zes zenders in de K"r Verenigde Staten en verder over ra 01 diostations op Aruba, in Suriname Lesotho, Indonesië. Ceylon en (iede rfrK re zondagmorgen om half acht) radi *°"}s o-Luxemburg. Vanuit zijn hoofd™10? kwartier in Den Haag maakt Maai^ 4 bach regelmatig reizen door grotr delen van de wereld. Zo houdt hi eind deze maand weer enkele cam pagnes in de Verenigde Staten. rig jaar was hij in India en in IndeV. nesië. In zijn blad „Nieuw Leverr 1 vertelt hij wonderverhalen daaro ver. Zoals over een vrouw die mi. laats was. geen handen en voeteri meer had en die de volgende morger danste en sprong in het bezit handen en voeten. Iemand voor wL gebeden was, kon uit een plastieUii.^ kunstoog zien „en ook zonder d£^A kunstoog erin". Zelfs vertelt hij var g „iemand, die voor vier dagen do<xoor was en reeds een lijklucht had, malf- die opstond uit de dood." De wi lantei lie aa Ds W. C. van Dam. tot voor hervormd predikant te Vlaardinger bb b zal 31 maart aan de Rijksunivers ae teit te Groningen promoveren tF doctor in de godgeleerdheid bij pr<v dr P. J. Roscam Abbing. Zijn proë schrift is getiteld „Stanger Buchman. Twee modellen strijdbare zielszorg." Ds W. C. van Dam van uc v^ei Prof. G. Wisse scheiding van 1791 leidde, kreeg in de hervormde kerk 45 jaar later ge stalte in de Afscheiding der gerefor meerden. Merkwaardigerwijze en misschien toch niet helemaal toe vallig behoorde tot de leidsman nen der Afscheiding ook Ds. H. P. Scholte, zoon van een hersteld ev. luthers ouderling in Amsterdam! Zou de hereniging van hervormden en gereformeerden zich nu evenzeer naar luthers voorbeeld voltrekken en daarvoor een tijdvak van ong. 160 jaar nodig hebben, dan zouden wij die omstreeks 1996 mogen verwach ten. De toekomstige geschiedschrij ver mag de juistheid van deze ver wachting controleren al kan de ver snelling in het menselijk gebeuren wellicht voor een "roeger tijdstip zorgen. Moltmann-Bonino „Goede vriend: ik heb je boek Theo logie van verdrukten; een boodschap uit Latijns-Amerika ach ter elkaar uitgelezen. Het heeft mij diep geraakt maar mij tevens onge rust gemaakt." Zo begint de Duitse theoloog Jürgen Moltmann een open brief aan zijn Latijnsameri- kaanse collega José Miguez Bonino. Moltmann vraagt de Latijnsameri kanen. wat is er nu nieuw aan jullie theologie? en wat betekent jullie keus van een marxistisch instru mentarium om de maatschappij te analyseren? Rond deze brief heeft Wending haar februarinummer op gebouwd. Karl-Heinz Dejung, Theo Witvliet. Josef Smolik (Praag) en Paul Kraemer zorgden voor ach tergrondinformatie en commentaar. (Te bestellen bij Boekencentrum te Den Haag; tel 070-512111). ian ee MST1 |k in Het boek „De droefheid naar Go^an van de in 1957 overleden christelijPrk is gereformeerde theoloog prof. Wisse wordt thans in het SpaaF het vertaald De stichting Spaan?an Evangelische Zending, die indertifook- door prof Wisse is opgericht, wil h;ns. d< boek in een oplaag van vijfduizere'in 1 exemplaren drukken en gratis t<Pk zenden aan predikanten, kerkelijk1*- 1 werkers en anderen in Spanje f,e mi Latijns-Amerika ORN onijn- HANNOVER De 46 vertegécht i woordigers uit Afrika, die in ji|n aut deel zullen nemen aan de assembkren g van de lutherse wereldfederaihtgen (LWF) zijn van plan hun best lelheit doen dat een Afrikaan of iemafrm t anders uit de Derde Wereld gekozNWB wordt als voorzitter van de LWF 1 voorzitters kwamen tot dusver i Europa of uit de VS. De huidij voorzitter is de Fin prof. Mik] Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Ek Wibautstraat 131 f/m Tel. 020-913456 l Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 t Parkstraat 22. Den Haag t- Tel. 070-469445 VY ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 V/3 giro 5 - rabob,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2