Trieste beelden na zware aardschok !JjI 3 'Vertrouwen in toekomst, ondanks de aardbeving' Helft mannen wil wel pil gebruiken SOVIET UNION Wip mm mt f It"* Reizigers terug uit door ramp getroffen Roemenië Russen proberen Stern te dwingen schuld te bekennen Tsjechoslowaaks partijblad pakt Van der Stoel flink aan NVSH kiest Tom van der Loo als nieuwe voorzitter SMAANDAG 7 MAART 1977 Trouw/Kwartet J/RH POLAND Wlllllllllll AUSTRIA! nrfWf^ u d a p e s ■HUNGARY If ROMANIA IAIY Belgrado Bucharest BULGARI: Roma, Sofia ALBANIA GREEC s-at ^TURKEY; is' i Omgeven door par tijfunctionarissen maakt president Ni- colae Ceausescoe van Roemenië een rondgang door het het centrum van Boekarest om zich op de hoogte te stel len van de gevolgen van de aardschok. Dit Engelse kaartje laat zien, waar het centrum van de aardbeving ligt en hoe de schok zich heeft Tegenover hotel Intercontinental in Boekarest werd dit huizenblok door de uitgebreid over een zeer groot deel van Oost-Europa. Volgens het KNMI in De Bilt, waar de Emotionel taferelen speelden zich gisteren af op Schiphol bij de aankomst van een groep Nederlanders aardbeving voor een groot deel verwoest. Reddingsploegen zijn hier bezig met schok ook werd geregistreerd, begon deze op een diepte van 150 km. Dat betekent dat de kracht uit Roemenië, die daar op wintersportvakantie waren. Hoewel ze de aardbeving van betrekkelijk het zoeken naar overlevenden tussen het puin, terwijl puinruimers de straten van de aardbeving al aanzienlijk afgezwakt is voor de schok het aardoppervlak bereikt. dichtbij meemaakten, raakte er niemand gewond. proberen vrij te maken. SCHIPHOL/BOEKAREST (ANP, UPI, AP) „Wij zaten vrijdagavond in de lounge van hotel Teleferic, toen de grond onder onze voeten plotseling begon te trillen. In paniek renden we allemaal het hotel uit, maar na enkele minuten was de aardbeving over en konden we terugkeren". Dit vertelde de 30-jarige mevrouw Aafke Dekker uit Bussum gistermiddag op het volgens mij besliSchiphol. Zij maakte deel uit van een groep van 94 Nederlandse vakantiegangers, die zondag met een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij Tarom op Schiphol aankwamen. De meesten van hen hadden in het plaatsje Poyona-Brasov op honderd kilometer ten nooorden van Boeka rest van de bergsport genoten, ter wijl anderen de wintersport hadden bedreven in het Roemeense dorpje Sinaia. De Nederlanders bevestig den, dat geen enkele toerist uit Ne derland in deze gebieden bij de aardbeving gewond was geraakt. Hotel intact „Het hotel was volledig Intact geble ven na de aardschok", aldus me vrouw Dekker. „Eigenlijk hebben wij pas in de loop van zaterdag via de televisie en de radio gehoord welke ramp Boekarest had getroffen". Op de terugweg naar het vliegveld had de groep de Roemeense hoofdstad niet gezien. Zij was regelrecht naar het vliegveld gebracht, waarvan de meeste gebouwen ook beschadigin gen hadden opgelopen, maar dat niettemin vrijwel normaal in gebruik was gebleven. Ook in het Roemeense dorpje Sinaia bleef het hotel, waar de Nederlan ders verbleven, intact, maar volgens het verhaal van één van hen zou elders in het plaatsje het Palaceho- tel ten dele zijn ingestort. De Neder landse gasten die daar logeerden wa ren ongedeerd gebleven, doordat ze tijdig naar buiten waren gerend. Met hetzelfde toestel arriveerde zon dagmiddag ook plaatsvervangend manager Nic Rossoga van het Roe meense toeristenbureau Carpati uit Boekarest. Hij zat vrijdagavond met vrouw en twee kinderen in zijn wo ning op de vijfde verdieping van een zeven etages tellend flatgebouw naar de televisie te kijken, toen de aardbeving begon. „Het was ontzet tend griezelig", zei hij. „Het hele gebouw begon te trillen zonder dat het enig geluid maakte. Het leek eindeloos te duren, maar het waren slechts drie minuten. Na de eerste twee minuten echter nam de trilling in sterke mate toe en begon het gebouw helemaal te schudden. Bo vendien viel toen al het licht uit. Wij stonden in grote angst met zijn vie ren tegen een muur gedrukt en het leek erop, dat de wereld verging, maar ons flatgebouw bleef overeind. Wij hebben het gevoel, dat we enorm geluk hebben gehad, want in het centrum van de stad, zo bleek later, waren talloze flats en andere gebou wen ingestort". Instorting De flat waarin de heer Rossoga woonde is thans ontruimd. Men wil eerst nagaan of het bedreigd wordt door gevaar van instorting. „Mijn familie heeft bij vrienden onderdak gevonden", zo vertelde hij. „En de andere bewoners van het flatgebouw zijn eveneens allemaal geëvacu eerd". Volgens de heer Rossoga heerst in Boekarest ondanks de enorme ramp toch een zeker vertrou wen in de toekomst. Hij noemde het moreel van de bevolking goed. De regering heeft direct talloze maatre gelen genomen het dagelijks leven zoveel mogelijk in stand te houden. Trams en bussen rijden weer. er is weer gas en water, zij het dat het gerantsoeneerd wordt verstrekt en er wordt met man en macht gewerkt om de slachtoffers onder het puin vandaan te halen. Hoeveel er nog onder liggen ia nog niet bekend, maar ik acht het niet uitgesloten, dat het er uiteindelijk enkele duizen den zullen blijken te zijn, aldus de Roemeen. De aardbeving, die vrijdagavond een groot deel van Oost-Europa trof, heeft in het hart van Boekarest geen woning ongemoeid gelaten. Dit ver klaarden zaterdag Westduitse oogge tuigen van de ramp bij hun over haaste terugkeer uit Roemenië op het vliegveld van Frankfurt. Een van hen schatte dat van elke drie huizen in het centrum van de hoofdstad, er minstens één is ingestort. Andere huizen zouden dusdanig beschadigd zijn, dat zij als onbewoonbaar moe ten worden beschouwd. Onder het geweld van de beving zouden zowel flats van tien verdiepingen uit de dertiger Jaren all nieuwe, nog in aan bouw zijnde woningen als kaarten huizen ineen zijn gestort. Angstig Een zegsman van de Amerikaanse ambassade vertelde, dat op het mo ment van de aardbeving er paniek heerste en dat de mensen er angstig uitzagen, maar de Franse ambassa deur Raoul Dlaye liet aan een persbureau weten, dat voorzover hij wist er zich geen paniek had voorge daan. „Op het moment van de schok vielen in de Turkse ambassade waar ik dineerde grote stukken uit het plafond op tafel. Zeer snel werden er reddingsploegen gevormd en dank zij hun efficiënte optreden werd de toevoer van water, gas en elektrici teit zeer spoedig hersteld. De bevol- Van een verslaggever ZEIST Meer dan de helft van de mannen zou „de pil" willen gebruiken als deze op de markt komt. Dit staat in het boekje „Anticon ceptiegedrag bij voltooide gezin nen" dat door het Nederlands In stituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in Zeist is uit gebracht. In het boekje zijn de resultaten samengevat van een onderzoek onder mannen en vrouwen van 18 tot en met 42 jaar, die zeggen een „voltooid gezin" te hebben. Overigens blijkt bij doorvragen dat bij minstens vijf tien procent van de ondervraag den die zeggen dat hun gezin vol tooid is, belde partners toch niet zo zeker van hun zaak zijn. Riskant anti-conceptiegedrag, al dus het NISSO, wordt vooral ge vonden bij mensen voor wie een zwangerschap om sociale redenen slecht zou uitkomen. Dat zijn vaak mensen die langer gehuwd zijn. traditioneel zijn ingesteld, weinig gemeenschap hebben, op het platteland leven en een lager opleidingsniveau hebben. Van de ondervraagden bleek 68 procent een betrouwbaar anti-concep tiemiddel toe te passen en 19 pro cent een onbetrouwbaar. De meeste mensen die een onbe trouwbaar middel gebruiken, wo nen in het zuiden en noorden van het land. Periodieke onthouding wordt het meest toegepast in het noorden en niet in het katholieke zuiden. Driekwart van de ondervraagde vrouwen is tevreden met de fre- kwentie van de gemeenschap, de rest zou over het algemeen wel wat minder willen. Veel vrouwen denken dat hun partner wel vaker zou willen. De mannen zijn even min ontevreden: driekwart van de ondervraagden was tevreden met de frekwentie. MOSKOU (AP) De Russische au toriteiten hebben de vrouw van de tot acht jaar dwangarbeid veroor deelde Joodse arts Miachail Stern meegedeeld, dat de enige kans op invrijheidstelling van Stern ligt in het bekennen dat hij zich door zijn patiënten heeft laten omkopen. Stern, die zwaar ziek is, werd onder dit voorwendsel in 1975 veroordeeld omdat hij zijn zoons niet heeft te gengehouden om naar Israël te emi greren. Volgens mevrouw Stern wordt haar echtgenoot onder zware druk gezet in het strafkamp. Zo zou de arts, die aan tuberculose, een maagzweer, nierstenen, een zwak hart en een aandoening aan zijn ruggegraat lijdt in een geïsoleerde strafcel zijn opgesloten. Stern heeft altijd volge houden dat de hem ten laste gelegde omkooppraktijken onwaar zijn. Mevrouw Stern gelooft dat de druk op haar man om nu snel een beken tenis af te leggen samenhangt met het Stern-tribunaal dat later deze maand in Amsterdam wordt ge houden. king was op straat en buiten wemel de het van ^e ziekenwagens, brandweerauto s en politievoertui gen", aldus de ambassadeur. Hij zei ook, dat hoewel de aardbe ving in Roemenië ernstige schade heeft aangericht, de meeste gebou wen in Boekarest niet zijn bescha digd en het verkeer weer normaal is. De naar schatting honderd Fransen in Boekarest hebben het er allen goed afgebracht. Zaterdagmorgen waren de meeste winkels in het centrum van de hoofd stad weer open. Voor de bakkerswin kels stonden lange rijen mensen te wachten op brood Volgens radio- Boekarest is de voedselvoorziening voor tachtig procent normaal in de hoofdstad. Er zijn scholen ingericht als noodhospitalen, waar geprobeerd wordt de vele gewonden zo goed mo gelijk op te vangen. PRAAO (DPA) Het Tsjechoslo- waakse partijblad „Rude Pravo" heeft zaterdag het optreden van mi nister Van der Stoel tijdens zijn be zoek aan Praag in de afgelopen week een „inmenging zonder precedent" genoemd. „Van der Stoels optreden was een belediging voor het Tsje- choslowaakse volk, dat in tiendui zenden resoluties zijn neen tegen de opstellers en ondertekenaars van het anti-socialistische pamflet Charta '77 heeft uitgesproken Tientallen ja ren waren wij er getuige van. hoe de vertegenwoordigers van Nederland zich tegenover de volkeren van de Nederlandse koloniën hebben gedra gen. Nu heeft de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken ons in Praag met deze manleren ge confronteerd, toen hij Tsjecho- Slowakije als een kolonie wilde be handelen." Volgens „Rude Pravo" was bij het overleg tussen minister Van der Stoel en zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot Bohuslaw Chnoupek gebleken, dat „op enige begrijpelijke verschillen na" de standpunten ten aanzien van de meeste vraagstukken dezelfde waren of zeer dicht bij el kaar lagen. Zonder precedent was het echter dat de Nederlandse minis ter een van de „politieke avontu riers", de woordvoerder van de on dertekenaars van Charta '77, Jan Pa- tocka had ontvangen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG - De NVSH heeft zater dag tijdens een roerige vergadering een nieuw bestuur gekozen. Ex- voorzitter Wim van der Geer. die zich herkiesbaar had gesteld, trok halver wege de dag zijn kandidatuur in. waarna aan het eind van de vergade ring Tom van der Loo uit Amster dam tot nieuwe voorzitter werd gekozen. Van der Loo maakte deel uit van de zogeheten commissie van zeven, c^ie eind vorig jaar werd ingesteld om een studie te maken van de moeilijk heden binnen de NVSH. Als secreta ris werd Fransje Schagt gekozen uit Capelle aan den IJssel en pen ningmeester werd Frans den Hertog, die deze functie ook bekleedde in het vorige bestuur. Pas tijdens de verga dering van zaterdag waren er vier tegenkandidaten gesteld voor be stuursfuncties. Ex-voorzitter Wim van der Geer trok zich terug als kandidaat toen een voor hem wezenlijk uitgangspunt over het toekomstige beleid van de NVSH werd verworpen. Hij vreesde dat hierdoor de deur wijd open zou worden gezet voor een politieke stel- lingname van de NVSH. Van der Geer, die twee jaar voorzitter is ge weest. vreesde dat de NVSH hier door „een marxistische club zou wor den". wat hij een rampzalige toe stand zou vinden. Volgens hem mag de NVSH zich aan geen enkele poli tieke partij binden, „omdat zij een vereniging moet zijn voor het hele Nederlandse volk". WARSCHAU (UPI) - De Poolse po litie heeft vier aanhangers gearres teerd van het verboden comité voor de verdediging van arbeiders. Dit is in Warschau gezegd in welingelichte dissidente kringen. De vier zijn de wiskundige Jan Litynsky, de techni cus Mieczyslaw Grudzinskl. de soci oloog Seweryn Blumstain en de ge leerde Joana Szezesna. Roemeense soldaten zijn ook ingeschakeld bij de opruimingswerkzaamheden in de hoofdstad. Met behulp van een graafmachine tracht men het centrum van Boekarest weer enigszins puin-vrij te maken. Behalve in Roemenië heeft de aardbeving ook in andere landen van Oost- Europa grote schade aangericht en slachtoffers gemaakt. Hier in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado houdt een angstige moeder haar kind in de armen, nadat ze de straat is opgevlucht uit vrees voor instortingen na de schok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11