Daling werkloosheid dit jaar tot 215.000 'Open universiteit luchtkasteel' NVSH moet knoop doorhakken Derde wereldbeweging boos op Pronk Reactie Centraal Planbureau op OESO-rapport Chirurg krijgt waarschuwing Kind verdronken Welzijnswerkers willen aanklacht tegen wethouder Politie arresteert jeugdige inbrekers Angst voor te weinig steun Deskundigen geven reactie op rapport: Mijn onschadelijk gemaakt in haven Zéér belangrijke schilderijen-, kunst- en antiekveiling VAN MARLE 8.BIGNELL Keuze tussen individuele hulpverlening en totale maatschappijvernieuwing ZATERDAG 5 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het Centraal Planbureau handhaaft zijn voorspelling dat de werkloosheid dit jaar zal dalen tot gemiddeld 215.000 (vorig jaar 224.000). Het planbureau laat dit weten in reactie op het OESO-rapport. eerder deze week. De OESO. een organisatie van sa menwerking van westerse industrie landen. zei dat het planbureau de wereldhandel te hoog schatte, en daarmee dus ook de exportmogelijk heden voor Nederland. Binnen een maand komt het planbureau met nieuwe voorspellingen in het centraal economisch plan. Daarin zal ook het planbureau uitgaan van een wat geringere groei van de we reldhandel dan de acht procent die in september was voorspeld. Op dit punt is het planbureau het dan ook vrijwel eens met de OESO. Het planbureau wijst er echter op dat de produktie voor de binnen landse markt groter uitvalt dan in september was voorzien. Vooral de bouwproduktie stijgt scherp. Dat weegt op tegen de wat geringere ex- portgroei. De voorspelling inzake de werkloosheid kan daarom ge handhaafd blijven, aldus het plan bureau. Lubbers Deze mededelingen, die het planbu reau desgevraagd deed. komen in de plaats van de mededelingen die mi nister Lubbers in januari nog op gezag van het planbureau deed. Toen rekende Lubbers nog op een werkloosheid dit jaar van gemiddeld meer dan de 224.000 van vorig jaar. in plaats van een daling naar 215.000. Toen verwachtte de minister ook dat de dalende trend in de werkloosheid van de afgelopen zes maanden zich niet zou voortzetten. Uitlatingen die staatssecretaris Van Rooi jen (Financiën) deze week op een CDA-bijeenkomst deed over stij gende investeringen, werden giste ren bevesigd door het ministerie van Economische Zaken. Er zijn „nog geen harde cijfers" maar wel „nogal wat aanwijzingen uit het bedrijfsle ven" die erop duiden dat de investe ringen aan het toenemen zijn. De laatste harde cijfers betreffen het derde kwartaal van vorig jaar. Toen was de duidelijke daling der investe ringen gestopt, wat al wees op een op handen zijnde opleving. Naast de aanwijzingen uit het be drijfsleven Is er ook nog de toegeno men invoer van investeringsgoede ren en de stijgende bouwactiviteit ln de sector bedrijfsinvesteringen. Ook dat wijst op stijgende investerings activiteit van de bedrijven. Het planbureau voorspelde in sep tember dat de investeringen dit jaar zouden stijgen met acht jyocent. waarmee de daling met acht procent over 1976 zou worden goedgemaakt. Van een verslaggever UTRECHT Een orthopedisch chi rurg die een van zijn patiënten om schreef als „arbeidsschuw" is door het Centraal medisch tuchtcollege op de vingers getikt. Hij kreeg een officiële waarschuwing. Het omstre den woord viel voor het eerst in een brief van de chirurg aan de huisarts van de betrokken patiënt. Daarte gen zag het tuchtcollege geen enkel bezwaar: een behandelend specia list mag de huisarts vertellen en schrijven wat hij van een geval of van een patiënt vindt. Maar het kwam anders te liggen toen de chirurg later een afschrift van zijn brief ter beschikking stelde van de medische deskundige van een raad van beroep, waar een pro cedure over de arbeidsongeschikt heid van de patiënt liep. Dat mocht nadrukkelijk niet. aldus het Centraal medisch tuchtcollege. Aan een medisch deskundige van een raad van beroep mag een behande lend arts objectieve, medisch vast te stellen gegevens verschaffen, en niet meer dan dat. Anders ondermijnt hij het vertrouwen in de stand der geneeskundigen. Met deze uitspraak vernietigde het centrale college de beslissing van een medisch tuchtcollege in eerste aanleg, dat de klacht tegen de chi rurg had afgewezen. Het centrale college tekende nog aan dat ook de medische deskundige het gewraakte afschrift van de brief als strikt ver trouwelijk had moeten beschouwen, in plaats van dit bij het dossier van de raad van beroep te voegen. ZOETERMEER In Zoetermeer is de 2-jarige Hubertus van Santen donderdagavond bij het spelen ln een vijver vlak bij zijn huls verdron ken. Het kind werd. toen men wilde gaan eten. vermist. De vader ging zoeken en zag het stoffelijk over schot ln de vijver. Hij heeft het zelf uit het water gehaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dertien medewer kers van het Surinaamse centrum Kwakoe een opvangcentrum voor sociaal zwakke zogeheten Westkruiskade-Surinamers heb ben een advocaat in de arm geno men die onderzoekt of er een aan klacht wegens smaad ingediend kan worden tegen wethouder SchmiU (sociale zaken) De welzijnswerkers en het sociëteitspersoneel menen dat de wethouder hen ten onrechte heeft uitgemaakt voor fraudeurs, dieven en herolneverslaafden. De medewerkers van het centrum kwamen tot hun actie als gevolg van de sluiting van het gebouw B. en W. van Rotterdam verdedigden deze actie door er op te wijzen dat er in Kwakoe niet op de Juiste wijze wordt gewerkt. De werkwijze heeft vooral betrek king op de opvang en begeleiding van aan drugs-verslaafden. Ook zou er volgens B. en W. sprake zijn van financieel wanbeheer, fraudes en diefstallen. Een groot deel van het centrum-interieur zou verdwenen zijn. Woordvoerders van Kwakoe wijzen elke beschuldiging van de hand. „Waarom zijn wij dan niet gearres teerd". zo vragen zij zich af. Een aanklacht tegen de Rotterdamse wethouder is volgens het Kwakoe- personeel de enige methode om hen te zuiveren van elke blaam. KAMPEN De politie ln Kampen heeft twee jeugdige Kampenaren aangehouden die hebben bekend zestig inbraken te hebben gepleegd waarbij ln totaal voor honderddui zend guldens aan goederen, geld en kostbare apparatuur werd ont vreemd. De Jongens. C. H. A. (15) en F. Z. (16) namen onder andere uit schoolgebouwen voor een kapitaal aan afspeelapparatuur weg. Er is weinig hoop dat dit teruggevonden zal worden, want het meeste hebben de knapen in het water van de I Jssel gegooid. Van onze onderwijsredactie UTRECHT „Het plan voor een open universiteit is een luchtkasteel". Dat is de reactie van R. Hoksbergen en M. de Goede, deskundigen op het terrein van het part-time onderwijs, op het rapport over de open universiteit dat onlangs door het ministerie van onderwijs is gepubliceerd. In het Utrechts Universiteitsblad zeggen beide onderzoekers: „Wij ver wachten niet dat een open universi teit op korte termijn van de grond komt. De benodigde programma's ontbreken. En als het geld voor de open universiteit afgaat van het budget van de gewone universitei ten, zal er een geweldige ruzie in de universitaire wereld ontstaan.' Hoksbergen en De Goede hebben zelf kort geleden een rapport ge maakt over de mogelijkheden van part-time onderwijs binnen de be staande universiteiten. Daarin heb ben zij gegevens verzameld over de 25.000 studenten die nu reeds part time studeren. Een van de voor naamste conclusies was dat deze mensen veel belang hechten aan di rect contact met de docent. Dat geldt vooral voor vrouwen die gaan studeren om meer maatschappelijke contacten te krijgen Tegen deze achtergrond geloven Hoksbergen en De Goede niet dat de nu bekend geworden plannen voor een open universiteit voldoende doordacht zijn. Een open universi teit die in de eerste plaats werkt via schriftelijke lessen en vla radio en televisie, kan niet voldoen aan de behoefte aan contact tussen student en docent Hoksbergen en De Goede geven zelf de voorkeur aan een inktvlek-model. Ze willen het bestaande part-time onderwijs van de universiteiten sa- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De derde wereldbeweging ln Nederland is boos op minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking). Zij vrezen dat de minister minder steun zal geven aan derde wereldgroepen via de Nationale commissie ontwikkelingssamenwerking (NCO). De derde wereldbeweging vreest dat Pronk voorlichting en bewustwor ding inzake ontwikkelingssamen werking en de derde wereld wil in passen ln bestaande maatschappe lijke- en overheidsinstellingen. Ook zijn eigen voorlichtingsdienst ont wikkelingssamenwerking zou daar bij een belangrijke taak moeten ver vullen. De minister heeft kritiek op het werk van de NCO en haar subsi diebeleid, omdat zij „de bekeerden bekeert" en te weinig zou doen aan algemene voorlichting. De minister vraagt zich af of de opvatting binnen de NCO op het ogenblik nog genoeg ruimte geven om nieuwe uitdagin gen aan te gaan. Twijfel over het huidige functioneren van de com missie is één van de redenen voor het vertrek van de directeur van de NCO. dr. Eddy van den Brink. Derde wereldgroepen verwijten Pronk ook aantasting van hun onaf hankelijkheid. Zij halen een aantal voorbeelden daarvan aan. Zo heeft de minister steunaanvragen van Brazilië en de FUllppiJnengroep Ne derland afgewezen op volgens de derde wereldbeweging „puur poli tieke gronden". Zij vreest dat in de toekomst alle groepen die zich kri tisch opstellen tegenover regimes in ontwikkelingslanden van subsidie zullen worden uitgesloten. Een aantal mensen uit de derde we reldbeweging heeft nu een brief ge stuurd naar een groot aantal groe pen in Nederland. Daarin wordt steun gevraagd voor kritiek op Pronk Inzake voorlichting en be wustwording over ontwikkelingssa menwerking. Deze kritiek zal dan aan de bewindsman worden voorge legd tijdens de vergadering van de NCO en Pronk, volgende week. Daarna zal een aantal groepen de uitkomsten van dit overleg en de houding van de bewindsman bespre ken en zich beraden over verdere stappen tegen „de dreigende aantas ting van de onafhankelijkheid van de derde wereldbeweging". ROTTERDAM De Mijnoprul- mlngsdlenst van de Koninklijke Ma rine heeft gisterenmiddag een mijn van anderhalve ton in de Waalhaven van Rotterdam onschadelijk ge maakt. De bom was donderdaga vond tijdens baggerwerkzaamheden opgehaald. Tijdens de actie van de mljnoprulmingsdienst kon de scheepvaart op de Nieuwe Water weg ongehinderd doorgaan. De mijn was in de nacht van don derdag op vrijdag naar de Maasvlakte getransporteerd. In de loop van gistermiddag kon het pro jectiel worden gedemonteerd en worden afgevoerd. Mijnen van dit type werden tijdens de oorlog ge bruikt door de Duitse zee- strijdkrachten. men een plan maken voor een betere spreiding van part-time onderwijs. Prof. dr. R. A. de Moor, een van de opstellers van het plan voor de open universiteit, toont zich optimistisch over de kans van slagen. Hij denkt dat de open universiteit in twee, drie Jaar van de grond kan komen. Hij verwacht dat de open universiteit een aantrekkelijk alternatief zal zijn voor een belangrijke groep studen ten. Daardoor zal de druk op de gewone universiteiten minder sterk zijn. Minister Van Kemenade en staatsse cretaris Klein zullen op 17 maart hun mening over het rapport over de open universiteit bekend maken Op maandag 14, dinsdag 15, woensdag 16. donderdag 17, vrijdag 18 en maandag 21 maart 1977 aanvang 10 uur 's morgens ten overstaan van gerechtsdeurwaarder F. J. van Kampenhout Oude en moderne schilderijen, aquarellen en prenten waaronder werken van o a C. Ahrendts, J. v d Bent, A Beeldemaker, C. Bournot, R Brakenburg. C de Bruin. E.Filliard.C laFargue. G Honthorst, C Huysmans. P de Jong. H B. Koekkoek. M Kuytenbrouwer. W Nakken, W Nuyen A Oberman. P Protohius. Ch. Rochussen. C Raaphorst H Savrq J J. C Spohler. A Schellhout. A Stcrck. J Tetar van Elven. A Verhoesen M ter Westen Antiquiteiten en kunstvoorwerpen als Iraaie meubelen, staart- en stoeitiesklokken, blauw en gekleurd Chinees en Japans porselein en aardewerk, Dellts en overig Europees porselein en aardewerk. Oosterse kunst. Goud en Zilver. Curiosa. Koper, Tm en Pleet, Kristal en Tapi|ten Maandag 14 maan, aanvang 14.00 uur. Belangrijke veiling van een fraaie particuliere collectie gouden en zilveren munten. Catalogus op aanvraag verkrijgbaar. Kijkdagen vrijdag llrzaterdag 12 en zondag 13 maart a.> van 10 tot 16 uur Oe iraa> geïllustreerde catalogus <s aan de hierop geabonneerden verbonden en verder 310 - ten kantore vefknigbasr Bi| vooruitbetaling van I 12 50 via giro 46850 (buitenland 115 -) banco toezending por post Oe eerstvolgende veiling zal plaats hebben begm (uni 197 7 inzendingen kunnen tot 20 mei 1977 geschieden Bil veiling van beiangn|ke obiecten bieden wil de mogeii|kheid tol overeenkomst van speciale condities veilinghouders tn taxateurs sinds 19IH Lange Voorhout Ml Tel. 637.512 's-Gravenhage I door Cisca Dresselhuys UTRECHT Vandaag moet er eindelijk helderheid komen in het conflict dat de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (de NVSH) nu al een half jaar dwars zit. Door dit conflict zit de vereniging al die tijd al zonder bestuur en hangt een aantal werknemers van het verenigings kantoor in Den Haag eveneens al die maanden ontslag boven het hoofd. De leden van de NVSH zullen op een verenigingsraad in Utrecht moeten beslissen welke kant ze uiteindelijk op willen met de vereniging. Verder moeten ze een nieuw bestuur kiezen en een besluit nemen over een begro ting voor dit jaar (waarin in elk geval een dergelijke bezuiniging zit. dat er een aantal mensen ontslagen zal moeten wordeni De belangrijkste beslissing van van daag is echter van principiële aard: welke kant moet de NVSH in de toekomst uitgaan: die van de indivL- duele hulpverlening aan mensen met problemen of die van de totale maat schappijvernieuwing, waarbij de in dividuele hulpverlening op de twee de plaats komt Afhankelijk van het besluit dat hier over valt. zal ook het bestuur tot stand komen, want de vijf be- stuurskandidaten (onder wie de ex- vooreitter Wim van der Geer) zitten veel meer op het spoor van de hulpverlening dan van de totale maatschappijvernieuwing. Mochten de leden vandaag beslissen dat zij van de NVSH een club willen maken die zich sterk politiek opstelt en die zich in eerste instantie moet bezig houden met de omwenteling van de maatschappij, dan zullen de vijf kan didaten zich waarschijnlijk te rugtrekken. Tot vandaag waren er geen tegenkandidaten gesteld, dus dan zou er een tweede bestuurloos tijdperk dreigen Sekstant Inmiddels tobt de vereniging nog met een ander probleem: van de drie man sterke redactie van Sekstant hebben twee leden per 1 juli ontslag genomen, terwijl het derde lid heeft aangekondigd ook te zullen vertrek ken op korte termijn. De oorzaak van het conflict, dat er voor zorgde dat in november vorig jaar het gehele bestuur aftrad, ls niet nieuw: er bestaan binnen de NVSH twee stromingen. De ene. waartoe Wim van der Geer en de rest van het bestuur behoren, vindt dat de NVSH zich vooral moet bezighouden met de hulp hier-en-nu aan Individuele mensen. Pas daarna moet bekeken worden in hoeverre het nodig is de maatschappij aan te pakken, omdat deze verantwoordelijk is voor het ontstaan van bepaalde problemen. De andere stroming, die nogal wat aanhangers heeft op het verenigings kantoor in Den Haag. bestaat uit maatschappijvernieuwers: mensen die vinden dat het geen zin heeft om te sleutelen aan de symptomen van een .ziekte", wanneer je de ziekte (in dit geval de maatschappij) niet zelf aanpakt. Men meent dat je op zo'n manier altijd hijgend achter de za ken aanholt en nooit iets wezenlijks bereikt. Beginselprogramma De vijf kandidaat-bestuursleden hebben samen alvast een soort be ginselprogramma opgesteld, dat in grote lijnen toch wel door de vereni gingsraad aanvaard moet worden, willen zij zich inderdaad ais be stuursleden beschikbaarstellen. Een paar belangrijke punten uit dit pro gram men wil zich samen met ande ren inzetten om de algemene hou ding ln Nederland ten aanzien van relaties en seksualiteit te verande ren. Daartoe wil men zowel hulpver lening als sociale actie stimuleren Het samenspel tussen, deze twee stukken werk verdient, volgens het program: een nadere bezinning en verdieping, die uiteindelijk zullen moeten lelden tot concrete voorstel len voor werkzaamheden. Verder staat er ln deze beginselverklaring, dat de gehele Nederlandse bevolking in principe de doelgroep is van de NVSH (dus: de mensen voor wie men werkt), de NVSH mag zich niet par tijgebonden opstellen, een aantal za ken moet meer aandacht krijgen binnen de NVSH (een totaal anti- conceptle-beleld, de opvoeding van kinderen en seksuologlsche hulpver lening) en het democratiseringspro ces moet verder gestalte krijgen in een doorzichtiger en doelmatiger structuur van de vereniging Wij vroegen Wim van der Geer waar om hij, na al de moeilijkheden van de laatste tijd, toch terug wil komen als voorzitter. „De enige reden dat ik ermee wil doorgaan ls dat ik het een ernstige zaak zou vinden als het goe de werk, dat nu ln het hele land in de afdelingen gebeurt, verloren zou gaan. Maar ik wil niet zomaar terug komen: dan moet er vandaag toch echt wel een duidelijke beslissing vallen over hoe men verder wil met de NVSH Ik vertik het om verder door te wer ken in zo'n negatief klimaat van zich tegen elkaar afzetten. Dan houd ik ermee op. Dat zou ik wel Jammer vinden, maar je kunt niet blijven vechten tegen de bierkaai. Het NVSH-werk nam bij mij de laatste tijd avond aan avond en weekeind na weekeind ln beslag Dat is natuurlijk niet normaal, dat kun je van geen mens vragen. Vol gens mij zal de NVSH genoeg overle vingskansen hebben, als we met twee benen op de grond aan het werk gaan en niet hoog-ideologisch blijven rondfladderen. Ik begin hoe langer hoe meer een hekel te krijgen aan de pure maatschappij kritische instelling, die bij ons veel gehoord wordt. Ik vind de belangrijkste taak van de NVSH liggen in de individue le hulpverlening aan mensen, die op de een of andere manier in de knel zitten." Rust Volgens Wim van der Geer wordt het, ook zakelijk gezien, hoog tijd dat er rust binnen de NVSH komt, omdat men door al die conflicten van de laatste jaren druk bezig is zijn goodwill te verliezen, zowel bij de bevolking (te merken aan het opzeggen van leden) en bij de even tuele subsidiegevers (te merken aan het niet loskomen van financiële bij dragen voor bepaalde projecten). „Ik durf te zeggen, dat al dat gehar rewar van de laatste tijd ons zeker anderhalf miljoen gulden gekost heeft: er liepen per Jaar 15.000 leden weg. wat geld kost. en ik weet dat subsidies ter grootte van drie tot vijf ton onze neus voorbij gegaan zijn, omdat de overheid haar geld niet in zo'n chaotische, ruziemakende ver eniging wil stoppen. Persoonlijk heb ik tijdens bepaalde subsldlege- sprekken bij de overheid moeten zeggen, dat ik op dat moment geen verantwoording voor het beleid op me durfde nemen, waarna men zich natuurlijk ijlings bedacht en het geld in de zak hield." Een andere reden voor het nu be staande conflict was het feit. dat het ex-bestuur van mening was dat er zó sterk bezuinigd moest worden bin nen de NVSH. dat er tien perso neelsleden van het verenigingskan toor zouden moeten worden ontsla gen. Een commissie van zeven (die ingesteld werd toen het bestuur in zijn geheel aftrad) heeft o.a. ook dit punt bestudeerd en haar bevindin gen erover neergelegd in een eindrapport Ook deze commissie komt tot de slotsom, dat er sterk bezuinigd moet worden. Henk de Boer van de commissie van zeven zegt hierover: „We zijn helaas tot de conclusie gekomen, dat reor ganisatie onontkoombaar is" Fi nancieel deskundige van deze com missie Aad Hosman: „Ik ben ervan overtuigd, dat er mensen bij deze bezuiniging betrokken zullen raken Dat betekent, dat er waarschijnlijk inderdaad ontslagen zullen vallen, maar we weten nog niet hoeveel Henk de Boer. „We wlUen beslist geen aantallen noemen, omdat er binnen de NVSH ook een groep is, die zegt: dan maar eerst het hele vermogen interen, dat er nog is. maar in ieder geval geen ontslageh" Het zou in principe mogelijk zijn. dat deze groep vandaag haar zin krijgt, en dan worden er dus geen mensen ontslagen". Hoewel de commissie van zeven niet ingenomen is met een eventueel her nieuwd voorzitterschap van Wim van der Geer. heeft men zelf geen tegenkandidaten geleverd voor het bestuur. Henk de Boer: „We hebben wel mensen gepolst, maar niemand wilde, heel eenvoudig. En dat kun je niemand kwalijk nemen, want het is geen leuke situatie om bestuurslid in te worden" Overigens vindt de commissie van zeven de ontslagkwestie, hoe be langrijk ook. toch niet het breek punt: „Het oude bestuur heeft ge toond paternalistisch en ondemo cratlsch op te treden Men heeft categorisch geweigerd om met de mensen op het vcremgingskantoor tot een vergelijk te komen men heeft nooit geprobeerd om tol een werkbare basis te komen, en dat vinden wij een enorm punt in haar nadeel," meent Ad Hosman. Volgens de commissie van zeven zit het er best ln, dat er na vandaag nog een tweede „bestuursloos" tijdperk zal volgen, wanneer de aanwezige leden de gestelde kandidaten niet willen hebben, terwijl er Intussen geen tegenkandidaten gesteld zijn. Dat zou betekenen, dat de NVSH nog langer ln een situatie zou verke ren. waarin zij tot niets in staat is. Maar volgcx* Henk de Boer en Aad Hosman zou die situatie dan nog niet eens zoveel verschillen van die, welke zou ontstaan, wanneer Wim van der Oeer opnieuw voorzitter zou worden. „Dan zitten we binnen drie maanden weer met precies dezelfde moeilijkheden als nu" is hun mening

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9