Pakistaanse leider zoekt steun voor verkiezingen Nyerere zou terugtreden Breznjew moet zich weer schrap zetten Russische dissident Borisow vrijgelaten Libanese delegatie bezoekt Jeruzalem /?--) Smith wint toch in parlement Massamoorden in Oeganda houden aan' ZATERDAG 5 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet LAHORE (UPI) De Pakistaanse leider Zoelfikar Ali Bhoetto is vertrokken naar de politiek belangrijke provincie Punjaab in een poging steun te krijgen in de verkiezingen deze maand. De stembusstrijd gaat tussen het zwaard en de ploeg, achtereenvol gens symbolen van de Bhoetto's regerend Pakistaanse volkspartij en het oppositionele Pakistaans nationaal verbond. Dit verbond staat onder leiding van de centrum voorman Asghar Khan. die Bhoet to beschuldigt van het niet in de hand houden van corruptie in het land, hem de prijsstijgingen voor rijst van de laatste maanden in de schoenen schuift en zegt dat Bhoetto de burgerlijke vrijheden in Pakistan aan banden heeft gelegd. In de oppositie zitten orthodoxe islamieten die Bhoetto zijn drankgebruik verwijten en een to taal verbod op alcohol in het land voorstaan. Eenheid Belangrijker in de verkiezingen zal echter de vraag van de Pakistaanse eenheid zijn. Het benadrukken daarvan is een belangrijke reden voor de verkiezingsreis van Bhoet to door de Punjaab. Deze rijke maar dunbevolkte provincie zal be slissend zijn voor het verloop van de stembustrijd. Voor vertrek zei Bhoetto dat hij daar zeker is van de overwinning, maar politieke waar nemers zijn daar niet zo zeker van. in andere provincies ziet het voor Bhoetto nog somberder uit. De westelijke provincie Baloechistan vraagt al Jaren om meer onafhan kelijkheid, maar Bhoetto is op dat verlangen nooit ingegaan. Die wei gering is koren op de molen van de oppositie. In Baloechistan is een beweging bezig die nu pleit voor afscheiding en samengaan met noordwestelijke grensprovincies tot een onafhankelijke staat. Deze beweging vormt een bedreiging van de eenheid van Pakistan, die eerder al onder druk kwam te staan door de afscheiding van Bangla- desj. Drie jaar geleden werd een legeropstand in Baloechistan neer geslagen en nog steeds bevinden zich veel regeringstroepen in dit- deel van het land. Om die reden neemt de PNA in Baloechistan niet aan de verkiezingen deel, wat niet zo'n moeilijke stap is omdat deze provincie slechts goed is voor zeven van de twee honderd zetels in het parlement. Ondertussen hebben de vertegen woordigers van negen communis tische landen die in de Bulgaarse hoofdstad Sofia bijeen waren de na druk gelegd op het verzet tegen de westerse steun aan voorstanders van de respectering van de mensen rechten in Oost-Europa. Tijdens de ideologische conferentie werd het westen verweten het zich uitbrei dende verzet te stimuleren als voor wendsel voor de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen te gebruiken. Tass verklaarde gisteren dat de regering in Moskou de ontmoeting van de Amerikaanse president Carter met de naar het westen uitgeruilde dissi dent Boekowski zelfs als een „de monstratieve inmenging" be schouwde. Uitgestotene Bovendien is de Sowjet-Unie van mening dat de bescherming van der gelijke „uitgestotenen" zoals Boe kowski en Amalrik in strijd is met letter en geest van de slotacte van de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki. Zonder Carter met na me te noemen schreef Tass in een commentaar dat de ondertekenaars van de slotacte van Helsinki zich er toe verplicht hadden zich niet in de binnenlandse aangelegenheden en de rechtspraak van andere landen te mengen. De pogingen van enige po- li-tici en leiders in het westen derge lijke lieden in bescherming te ne men die zich tegen het socialistische stelsel keerden moeten derhalve, al dus Tass als inmenging worden ge schouwd. De Sowjet-krant Izwestia heeft gis teren twee Amerikaanse diplomaten verbonden aan de Amerikaanse am bassade in Moskou verweten voor de inlichtingendienst CIA te werken en daarbij van Joodse activisten in de Sowjet-Unie gebruik te maken. De krant publiceerde een brief van de Joodse arts Lipawski waarin de diplomaten Joseph Pressel en Mei vin Levitsky als CIA-agenten wer den genoemd. Belangrijke winst voor de oppositie wordt verwacht in de noordwestè- lijke grensprovincies, waar de anti- regeringsgevoelens sterk zijn. Bo ven de lijst van het Pakistaans nationaal verbond staat daar de vrouw van de leider van de Awami partij in Pakistan Abdoel Wali Khan. Hij zit gevangen en zijn par tij is verboden maar Khan bindt nu op deze manier de strijd aan tegen Bhoetto. Het enige deel van Paki stan waar Bhoetto niet bang is ver slagen te worden is Sind, zijn eigen provincie. Geweld Bhoetto zegt dat de oppositie erop uit is Pakistan in zeker vier delen te doen uiteenvallen. Ook verwijt hij het Pakistaans nationaal verbond het uitlokken van het geweld voor de verkiezingen, dat zeker 24 doden heeft gekost. In een gesprek met Newsweek zei Bhoetto als zijn belangrijkste ver dienste van de afgelopen vijf jaar het bewaren van de eenheid van Pakistan te zien. Ook zegde hij toe niet verder te zullen gaan met de nationalisaties van ondernemingen die hem hebben beroofd van het vertrouwen van het bedrijfsleven. «3.73 U.S.SR C Pim (AFGHANISTAN f ,f.T4 ISLAMABAD, i - /Ojtfa PlNOSJAAa 'PAKISTAN/ INDIA rv/rit/iTsc/'f- 2 rrV<-r~~' i De werkloosheid is daardoor de af gelopen maanden verder gestegen en de produktie teruggelopen, wat de Pakistaanse premier voor de verkiezingen uitermate slecht uitkomt. Ook in buurland India zullen deze maand verkiezingen worden ge houden. volgens sommige waarne mers onder druk van de stembus strijd in Pakistan. De Indiase pre mier Indira Gandhi zou het zich niet kunnen veroorloven in „de grootste democratie ter wereld" zonder verkiezingen verder te rege ren, terwijl die in Pakistan wel wor den gehouden, zij het pas voor de derde keer in dertig jaar onafhan kelijkheid. India De Indiase oppositie heeft aange kondigd dat alle politieke gevange nen in India donderdag één dag in hongerstaking zullen gaan. Opposi tieleiders Jayaprakash Narayan noemde de toezegging van Gandhi dat de noodtoestand zal wordenop- 'geheven en politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten „een farce". „Vrije en eerlijke verkiezin gen zijn onder deze omstandighe den onmogelijk", aldus Narayan. door Nico Kussendrager In de Tanzaniaanse hooldatad Dar-es-Salaam doen geruchten de ronde over het terugtreden van president Julius Nyerere. MOSKOU (AFP, UPI, Reuter) De Russische dissident Wladi- mir Borisow is gisteren uit de psychiatrische inrichting in Leningrad vrijgelaten waar hij meer dan twee maanden heeft gezeten. Borisow verklaarde „onvoorwaardelijk te zijn vrijge laten'. HIJ zou zich aan het hoofd willen stellen van de nieuwe partij CCM (Chama Cha Maplndoezi, ofwel ver gadering van de revolutie) en zich zo blijven opwerpen als leider van het land. De CCM is een samensmelting van de Afrikaanse nationale unie van Tanganjika (TANU) en de Afro- Shirazi Partij (ASP) van Zanzibar. In de jaren Zestig vormden Tanganjika en Zanzibar samen Tanzania en in Januari zijn de politieke partijen van de twee landen in elkaar opgegaan. Nyerere zou het presidentschap wil len overlaten aan de leider van Zan zibar, Aboed Joembe, om ook op die manier de verbondenheid van de twee landen te onderstrepen. Hijzelf zou zich dan vooral beïig houden met „voortdurende revolutie" in Tanzania die uiteindelijk welvaart en welzijn voor alien in het land moet brengen. Moeizaam De ontwikkeling van de Oostafri- kaanse staat gericht op „vrijheid en socialisme" (sleutelwoorden van het beleid van Nyerere) gaat de laatste Jaren moeizaam. Dat komt niet in de eerste plaats door het gekozen ont wikkelingsmodel met nadruk op de ontwikkeling van het platteland en verkleining van de inkomensver schillen. Op lange termijn belooft de ingeslagen weg nog steeds veel goeds, hoe moeilijk begaanbaar zij ook zal blijken. Belangrijke oorzaken van de stagna tie waren de droogte waardoor het land getroffen werd en de vervier voudiging van de olieprijzen waar door met name arme ontwikkelings landen als Tanzania het moeilijk kregen. Daarbij kwamen de verhui zingen op het platteland om mensen te laten samenwonen in nieuwe (deels „ujamaa") dorpen waar beter gezorgd kon worden voor water, on derwijs, gezondheidszorg, landbouw voorlichting en dergelijke In een aantal gevallen zijn deze verhuizin gen in het verleden met harde hand gegaan, wat hier en daar kwaad bloed heeft gezet. Partijfunctionaris sen zouden aan de ene kant hebben willen proberen bij de top in Dar-es- Salaam in een goed blaadje te ko men door de verhuizingen, aan de andere kant zouden zij het ook zijn geweest die poogden de bevolking tegen de partijtop op te zetten. Vergaand Nog geen twee weken geleden had het persbureau Tass gemeld dat een commissie van psychiaters na een onderzoek tot de conclusie was geko men dat hij wegens een „verergering van zijn psychische kwaal" in de inrichting moest blijven. De direc teur van de kliniek meende toender- tijd dan de kansen op herstel goed waren mits Borisox zich „volkomen rustig" zou houden. In dissiden tenkringen in de Sowjet-Unie herin nerde men daaraan dat een artsen commissie na een onderzoek op 5 januari tot de slotsom was gekomen dat er gronden waren om hem vast te houden in een psychiatrische inrich ting. De geneesheer-directeur, Mi- chail Lsakow en andere behandelen de artsen weigerden echter toen in te gaan op de aanbeveling van het on- derzoekscomité om Borisow naar huis te laten gaan. Amnestie Terwijl in de Sowjet-Unie Borisow werd vrijgelaten circuleren in Joe goslavië ai enkele dagen geruchten dat op korte termijn in Joegoslavië al enkele dagen geruchten dat op kort termijn een amnestie zal wor den afgekondigd voor een groot aan tal politieke gevangenen in het land. De amnestie zou nog voor de 85ste verjaardag van president Tito op 25 mei worden afgekondigd. In elk van. de zes Joegoslavische republieken zal de amnestie apart worden afge kondigd. In elk van de zes Joegosla vische republieken zal de amnestie apart worden afgekondigd. Hiermee zouden naar schatting 600 politieken gevangenen op vrije voet komen te staan. NAIROBI (UPI) - Nog steeds blij ven Keniase vluchtelingen uit Oe ganda binnenstromen, met verhalen over massamoorden die Amins troe pen aanrichten onder de christene- ne n leden van de Langi- en Acholis- tammen in Oeganbda. Die zui- vringsacties onder bevolkingsgroe pen die Amin als zijn tegenstanders beschouwt, zijn ongeveer een maand geleden begonnen, sindsdien zijn honderden vluchtelingen in Ke nia aangenomen. Uit hun vehalen is af te leiden, dat zeker honderden, en mogelijk dui zenden, Oegandezen zijn vermoord. Iemand die in het Oegandese leger als instructeur heeft gediend zei dat hij persoonlijk zag hoe de troepen leden van de Acholi- en Langistam bijeendreven in de kazerne. Daarne werden ze geboeid afgevoerd, ken nelijk naar hun terechtstelling. Een wanhopite moeder zei dat ze in pa niek haar vier maanden oude baby in de steek had gelaten toe ze zag dat haar man, samen met anderen werd opgepakt door Amins troepen. Een priester uit Oeganda zei dat leden van de Acholi- en Langi-stam zelfs in het ziekenhuis zijn doodge schoten door Amins militairen. Ook anderen vertelden een relaas van mishandeling, marteling en moord. Uit vrees voor represailles tegen achtergebleven familieleden wilde geen van de vluchtelingen zijn naam noemen. Het rommelde duidelijk binnen de TANU door al deze ontwikkelingen, waarbij de vergaande verambtelij- king en bureaucratisering kwamen Zoals veel ontwikkelingslanden kampt ook Tanzania met het mid denkader van de partij dat vaak veel minder „in" is voor veranderingen dan de top of de mensen in het veld Binnen de TANU waren tot voor kort duidelijk twee vleugels te zien onder leiding van achtereenvolgens Nyere re en (toen nog) eerste minister Ras- hidl Kawawa. Kawawa heeft daarbij het onderspit gedolven en heeft zijn functie van premier moeten rullen met Edouard Moringe Skoine, tot dan minister van defensie. Bij een kabinetswijziging vorige maand verdween ook de bekwame minister van financiën, Amir Jamal. Reden hiervoor zou zijn dat hij een vertraging van de Tanzaniaanse ont wikkeling naar het socialisme voor stond. tegen de wil van Nyerere in. Aan het hoofd van de nieuwe partij CCM zonder de last van het presi dentschap zou Nyerere nu waar no dig willen bijsturen, het revolutio naire vuur onder de bevolking willen aanwakkeren om op die manier zijn wensdroom van een socialistisch Tanzania, gegrondvest op de oor spronkelijke waarden van de Afri kaanse samenleving, te vervullen. Nyerere Zo'n 350.000 Belgen hebben gisteren gestaakt uit protest tegen het economisch beleid van de regering. Vooral het openbaar vervoer werd getroffen, maar nergens ontstond een echte chaos. In Brussel probeerden veel mensen naar huis te liften omdat de bussen niet reden. SALISBURY (AP, Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de uiterste rechtervleugel van zijn Frontpartij vrijdag in het stof doen bijten doordat hij de omstreden nieuwe wet op het grondbezit veilig door het parlement wist te loodsen. Dit gebeurde met de kleinst mogelij ke meerderheid 44 van de 66 stem men. Desondanks menen waarne mers dat Smith zijn positie hiermee aanzienlijk heeft versterkt. De thans veranderde „land tenure act" geeft de zwarten het recht zich vrijwel overal in Rhodesië te vesti gen en grond te pachten. De oude wet verdeelde al het land gelijkelijk tussen de 270.00 blanken en de zes miljoen zwarten. Daarbij kwam nog, dat de blanken de beste delen (landbouw, delfstoffen) in beheer hadden, terwijl de zwarten het met de „woeste gronden" moesten stel len. De geamendeerde wet brengt het exclusief blanke grondbezit te rug tot minder dan een half procent an de 39 miljoen hectare die Rhode sië beslaat. Smith beschouwt deze nieuwe wet als een hefboom die hem in staat moet stellen tot een regeling van het Rhodesische probleem met de zwar ten die hij „gematigd" noemt. De blanke premier wil via eei^ „Interne" regeling komen tot een meerder heidsbewind van zwart en blank. Hij weigert na het mislukken van de Geneefse conferentie verder te praten met de leiders van de diverse nationalistische bewegingen die een guerilla tegen zijn bewind voeren. Het heeft er dagen lang naar uit gezien, dat Smith zijn wet niet door het parlement zou krijgen. Te genstanders binnen zijn eigen frontpartij bedienden zich van het argument dat de wet rampzalige ge volgen zou hebben voor de (blanke) veiligheidssituatie in het land. Twaalf parlementsleden van de Frontpartij, onder wie ook Smith' rechterhand Ted Sutton-Pryce, kon digden aan dat zij tegen zouden stemmen. Smith' enige kans op de vereiste tweederde meerderheid kwam daardoor te liggen bij de 16 zwarte parlementsleden, voor de helft gekozen, voor de andere helft benoemd. Aanvankelijk kondigden 12 van de 16 zwarten aan dat zij zich zouden onthouden omdat de wet niets aan de feitelijke situatie in het land zou veranderen. Zij zeggen dat de zwarten toch geen geld hebben land te pachten. De regering ontketende echter een furieus offensief aan de vooravond van de stemming en met resul taat, want twee potentiële blar\co- stemmers in het zwarte kamp, Joel Mahlangu en Micah Bhebe, herzagen hun standpunt. TEL AVIV, BEIROET (AP, UPI, Reuter) Een delegatie van Libanese christenen heeft gisteren een bezoek aan Jeruzalem beëindigd waar zij besprekingen met de Israëlische regering heeft gevoerd. De zeventien man tellende delegatie verbleef vier dagen in de Israëlische hoofdstad en voerde besprekingen met de Israëlische regering op hoog niveau en met diplomatieke verte genwoordigers van België, Frankrijk en het Vatikaan. Over de toezeggin gen van Israël om de steun aan de christenen in zuid-Libanon uit te breiden wilden de leden van de dele gatie geen nadere mededelingen doen. Wei verklaarde de delegatie „met het resultaat tevreden" te zijn. Via de vertegenwoordiger van de paus in Jeruzalem hebben de chris tenen een memorandum gestuurd aan de Heilige Stoel in Rome. Dit was de eerste keer dat een bezoek van Libanezen aan Israël niet met zwijgen werd omhuld. Volgens diplo matieke kringen in Israël hebben verschillende dergelijke bezoeken sinds augustus verleden jaar, toen de grens met Libanon door de Israëli's voor vluchtelingen van de Libanese burgeroorlog werd opengezet De Libanese president wil de vor ming van een gemeenschappelijke vredesmacht van de Verenigde Na ties en van de Arabische Liga die de vijandelijkheden in het zuiden van Libanon zou moeten beëindigen Op deze manier zou aan de Israëlische eis dat er geen Arabische troepen aan haar noordelijke grerworden gestationeerd tegemoet worden ge komen. De Israëlische minister van defensie, SJlmon Peres verklaarde gisteren in het vraaggesprek met het Israëlische dagblad Jedlot Achranot dat hij de zin van een dergelijke vredesmacht niet zag. door Victor Zorza Hoe groot is het gevaar dat presi dent Carters uitlatingen over de mensenrechten in de Sowjet-Unie Moskou er toe zal brengen een lang- zaam-aan-actie te gaan voeren met betrekking tot de SALT-overeen- komst over de beperking van strate gische kernwapens? Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zegt dat het voor hem tamelijk duidelijk is dat zoiets niet zal gebeuren. Hij ontleent deze indruk aan de gesprek ken, die hij in Washington met Russische diplomaten heeft gevoerd en aan „andere informatie", die hij niet wil onthullen. Bepaalde mensen uit de kring van de rege ring hechten echter grote waarde aan een opmerking van een hoge Russische func tionaris in Moskou, die in een prlvé- gesprek zei dat het Kremlin beide zaken gescheiden wenst te houden. Het was een duidelijke aanwijzing voor het Witte Huis dat Leonid Breznjew. hoezeer hij ook het land heeft aan Carters houding Jegens de mensenrechten, de noodzaak van een snel le voortgang van het SALT-overleg als verreweg het belangrijkst beschouwt. De houding van het Kremlin doet ln sommige opzichten denken aan de bereidheid om de Amerikaanse bombardementen op Hanoi en Hailong te negeren omdat vlak daarop president Nixon voor topoverleg naar Mos kou zou komen. Het Kremlin wilde door kunnen gaan met de even daarvoor vastgestelde topconferentie over de voort- gang van het eerste SALT-overleg. Breznjew had over dit onderwerp met ver zet binnen het Politburo te kampen en hij moest eerst de Oekralnse partijsecretaris Sjelest degraderen en daarna ontslaan om een belangrijk obstakel voor de ontspan- ningspolitlek te verwijderen. Zo moet er nu ook verzet tegen Breznjew zijn van hen, die menen dat Carters „inmenging" in de Interne aangelegenheden van de Sowjet- Unie scherp moet worden veroordeeld, als dat nodig is door de voortgang van SALT te vertragen. Bezoek Net als toen is Breznjews positie sterk genoeg om de tegenstanders in bedwang te houden. Er dreigt geen gevaar voor de reis eind deze maand van Vance naar Moskou om daar het fundament te leggen voor de tweede SALT-overeenkomst en voor het daaropvolgende bezoek van Breznjew aan Washington. Het beloofde bezoek aan Washington is Breznjew de afgelopen twee Jaar tot twee maal toe door de neus ge boord en hij is vastbesloten van topconfe renties weer de jaarlijkse gebeurtenis te maken, zoals hij het altijd wilde. Als het aan hem ligt zal de kwestie van de mensen rechten de zaak niet in de war schoppen. Maar net als toen kan druk van de Rus sische havikken Breznjews positie aan zienlijk verzwakken. De speelruimte, die hij had gekregen door Sjelest uit het Polit buro te verwijderen is tegen eind 1974 gevaarlijk klein geworden omdat een lang durige ziekte het voor Breznjew moeilijk maakte zijn tegenstanders te bestrijden. Moskouse conservatieven waren van me ning dat er forser moest worden gerea geerd op de druk van de Verenigde Staten in de zaak van de emigratie van Joden dan Breznjew tot dan bereid was te doen. Een aantal politieke ontwikkelingen ln zo wel binnen- als buitenland leek de positie in Breznjew nog verder te gaan verewak ken. Als gevolg daarvan maakte hij ln een dramatische ommezwaai een einde aan de Russlsch-Amerikaanse kredietovereen komst, die verbonden was met het Jackson-amendement en de Joodse emi gratie. De snelle vooruitgang, die Wash ington en Moskou tot dan hadden geboekt in een groot aantal aspecten van de bui tenlandse politiek, met inbegrip van SALT, werd of vertraagd of kwam zelfs helemaal tot stilstand. Toen Jackson en zijn aanhang er door politieke tegenstanders van werd beschul digd teveel van Moskou te hebben geëist en daardoor de emigratie van joden te hebben verminderd in plaats van verruimd zeiden Jacksons woordvoerders terecht dat Breznjews ommezwaai te wijten was aan de machtstrijd in het Kremlin Havikken Het valt echter te betwijfelen of de te genstanders van Breznjew op dat ogenblik in staat zouden zijn geweest om te zegevie ren als het Jackson-amendement hen niet net dat wapen in handen had gegeven dat ze nodig hadden. Zowel de havikken de voorstanders van de harde lijn in Mos kou als in Washington wilden het ontspan ningsproces vertragen. Hoe meer de Ame rikaanse havikken Moskou onder druk zet ten voor meer toezeggingen des te meer waren de Russische havikken in de gele genheid aan te voeren dat de ontspanning een kwestie van éénrichtingsverkeer be gon te worden. Aan het slot wonnen de havikken in Moskou de woordenstrijd met steun van de Verenigde Staten en ze slaag den er bijna in de straat tussen Was hington en Moskou af te sluiten voor alle verkeer. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar dat zoiets weer zal gebeuren want wat toen het Jackson-kamp was heeft wat dit onder werp betreft nu niet meer de macht het initiatief uit handen van de regering te nemen. De regering heeft zelf het initiatief genomen en is daardoor mogelijke toe komstige druk voor geweest. Zij heeft hier mee haar positie verstevigd bij toekomsti ge afspraken met Moskou, bij het verwer ven van steun uit het Congres voor een nieuwe handelsovereenkomst met Moskou en bij binnenlandse afspraken, waarbij het misschien nodig zou worden de stem te verheffen over de mensenrechten in de Sowjet-Unie Op de lange termijn dreigt echter het gevaar dat de lessen uit deze episode van de geschiedenis door Washington verkeerd worden uitgelegd net zoals de Ameri kaanse havikken dat deden met de bom bardementen op Hanoi en Haifong door te menen dat Moskou altijd bakzeil zou halen als er maar genoeg druk op hen werd uitgeoefend. Het hangt er echter helemaal vanaf in welke kwesties, die druk wordt uitgeoefend, of die kwesties door het Kremlin als van wezenlijk belang worden geacht en hoe sterk de krachten m het Kremlin zijn. die een snelle vooruitgang willen in de betrekkingen met de Verenig de Staten. Hun sterkte is niet altijd gelijk maar wis selt met het eb en de vloed van de strijd tussen mensen van de harde lijn en gema tigden, die de kern vormen van de Rus sische politiek Er is geen garantie dat de sterke positie, die Breznjew nu heeft net als bij Carter tot de volgende verkiezingen gehandhaafd blijft Dit soort dingen wordt als gewoonlijk in Moskou op een heel an dere manier geregeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7