Tsjechen letten goed op journalisten Personalia De tekening van een lezer DICHTBIJ J, cVERDER ÏIUflFESTWM. ROTTERDAM! Commentaar Porno-films Commentaar van anderen „Ze proberen je te intimideren, maar als je echt gaat schreeuwen houden ze ermee op" Hoogstens een bui een zakje voor de zending stuur 'n brief Belangen ZATERDAG 5 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Minister Van Agt he-ti deze weck in de Eerste Kamer (en later nog eens in de Tweede Kamercommis sie voor justitie en CRM een afkeu rend oordeel moeten slikken over het justitiële optreden tegen porno films in openbare bioscopen. Ook wie niet helemaal gelukkig is met dat optreden daarover straks nog iets meer zal toch de dubbel hartigheid moeten onderkennen in het optreden van die Kamerleden. Bij de behandeling van het initia tief-wetsontwerp tot afschaffing van de filmkeuring is immers in de Tweede Kamer wel degelijk het vraagstuk van ,,de achterdeur, die open blijft staan" onder ogen ge zien en dat risico is kennelijk welbe wust genomen. Ook al zou de filmkeuring afge schaft zijn, zo werd in de kamer opgemerkt, dan zou toch nog arti kel 240 van het wetboek van straf recht blijven gelden het artikel, dat o.a. het verspreiden of openlijk tentoonstellen van voor de eerbaar heid aanstotelijke geschriften of af beeldingen verbiedt en waarop het thans gewraakte optreden van de justitie is gegrond. Het is best mogelijk dat de kamer meerderheid achteraf een beetje spijt heeft van haar overmoed en boos is op zichzelf. Het hoeft dan ook niet te verbazan dat de Kamer meerderheid reageert als de mees ten onzer als wij boos zijn op ons zelf, namelijk dat wij onze gram ergens anders proberen te verhalen. Het Fricsch Dagblad constateert dat in menige plaats in ons land (met name in het westen des lands, voegt deze krant er zorgzaam aan toede medische zorg in de weekeinden niet optimaal is. Het blad haalt de merkwaardige klacht van een lezeres aan: „als een van mijn kinderen ziek is en ik bel door de week (dus buiten de zon dagsdienst om) mijn huisdokter op, dan krijg ik hem niet aan de tele foon. Zijn assistente neemt de boodschap aan, vraagt wat er aan Dat is wel te begrijpen, maar niet te billijken. Langer dan vijf minuten mag zo'n houding eigenlijk niet du ren. Dan moeten wij al weer in staat zijn onszelf van enige afstand te bekijken. Een ander verhaal is, dat ook wij niet zo erg gelukkig kunnen zijn met het scherpe optreden van de ministerEn dat is dan niet uit enig begrip voor de makers, exploi tanten of consumenten van porno films, maar omdat wij vrezen dat door het optreden van de minister een aantal politiek en ethisch gezien volstrekt ongelijksoortige zaken op één hoop zullen worden gegooid. Gevreesd moet worden dat de hou ding van de minister tegenover een zo belangrijk, leven-en-dood ra kend onderwerp als abortus door tegenstanders en niet al te scherp onderscheidende toeschouwers me de zal worden gewaardeerd in het licht van zijn houding tegenover een zo cultuur- en tijdgeboden onder werp als pornografie. Het gaate hier om zaken van een absoluut en van een relatief belang, die de minister kan dat honderd maal zo niet bedoelen, maar het schijnt dat zo'n ontwikkeling aan zijn persoonlijkheid vast zit in de hitte van de verkiezingsstrijd tot schade van de wezenlijk belangrijke zaken aaneen gesmeed zullen wor den. En dat is jammer. door Ferry Mingelen DEN HAAG Een bezoek van slechts drie dagen aan Praag kan niet leiden tot een verantwoord oordeel over de situatie ter plaatse. „Buitenlanders kunnen zo moeilijk begrijpen wat hier precies aan de hand is. Ze zien dat alles normaal verloopt, iedereen ziet er goed gekleed en gevoed uit", zei prof. Jan Patocka, de woordvoerder van de Charta-beweging voor de mensenrechten mij dinsdagmorgen in Praag, en dat kan ik slechts bevestigen. „Buitenlanders", zo vervolgde Patocka, „kunnen zich ook zo moeilijk inleven in de situatie dat je constant onder druk staat". de hand fs, stelt typische vragen als: wou u penicilline hebben? en besluit met de mededeling: om twaalf uur het recept ophalen." Het Friesch Dagblad commentari eert: „Wij zijn van mening, dat hier sprake is van het indirect onbe voegd uitoefenen van de geneeskun de. De dokter schrijft en onderte kend wel recepten, maar heeft niet met de patiënt of de huisgenoten ervan gesproken, heeft geen vragen kunnen stellen, maar gaat af op wat zijn assistente hem vertelt." Dat zal zeker gelden voor toeristen die onbekommerd komen genieten van de prachtige oude stad. De men sen en de sfeer geven er weinig reden tot sombere gedachten (of je moet toevallig tegen de Russische tank oplopen die als monument van dank van het Tsjechische volk voor de Russische inval in 1968 symboli seert) en er is minder politie te zien dan in Amsterdam of Den Haag. Toch hebben wij als journalisten, die het bezoek van minister Van der Stoel volgden, wel enig idee gekre gen van wat Patocka met die druk bedoelde. Onze situatie was uiter aard geheel verschillend, behalve op één punt: ook wij ontplooiden activi teiten, die de autoriteiten niet zou den waarderen. Ook bij ons speelde daarom constant de vraag of en hoe die autoriteiten zouden reageren. Dat veroorzaakte een uiteraard sub jectief gevoel van spanning en ach terdocht, deels overdreven en aan toonbaar onjuist (zo wantrouwde ik zelf de grote spiegels op mijn hotel kamer. Het zouden van de andere kant af wel eens doorzichtige ruiten kunnen zijn, dacht ik geheel ten on rechte, naar later bleek toen ik dat ging controleren), deels ook terecht en door feiten aangetoond. Geld wisselen Die spanning was in het vliegtuig op de heenweg al enigszins aanwezig. Wij wisten dat de kritiek van Van der Stoel op het punt van de mensen rechten hard zou worden, we wisten ook dat sommigen onder ons contact met dissidenten zouden zoeken. Toen wij erover spraken wat ons te wachten zou staan, waarschuwde de minister ons nadrukkelijk overtre ding van de normale wettelijke re gels te vermijden. Zo sloegen wij in Praag angstvallig ieder aanbod om illegaal geld te wisselen (de gulden brengt dan het dubbele op), en iede re keer dat je op straat weer werd aangeklampt door een wisselaar, dacht je: pas op hier kan wat anders achter zitten. Ook het gevoel gevolgd te worden was meestal niet bewijsbaar. Pas na de ontmoeting tussen de minister en Patocka was een duidelijke controle op ons doen en laten te merken. Het was opmerkelijk dat dit al niet'eer- der gebeurde. Want op de eerste avond dat wij in Praag waren vond het Incident bij de Charta woordvoerder Jiri Hajek plaats. Ha- Jek was vanaf de vrijdag voor ons bezoek door de staatspolitie al van de buitenwereld afgesloten. De NOS- radiojournalist Dick Verkijk zocht Hajek die avond op, stuitte op de polltiebarrlcade, wist na veel heen en weer gepraat tot Hajek door te dringen, maar moest daarna mee naar het hoofdbureau van de gehei me staatspolitie. Voor hem was dat overigens een vertrouwd adres: „Ik heb daar in '68 een week in de cel gezeten wegens mijn journalistieke activiteiten. Net als toen heb ik ook nu volgehouden dat ik niets illegaals deed en dat zij mij maar moesten vertellen waar het staat dat een bui tenlander niet op bezoek mag gaan bij een Tsjechische staatsburger". Na een uur kwam Verkijk weer vrij. Huurauto Toen Verkijk, een college van de provinciale dagbladen en ik de vol gende ochtend naar Patocka, de eni ge andere Charta-woordvoerder die nog op vrije voeten was, gingen, ver wachtten wij ook daar problemen met de politie. Om eventuele achter volgers van ons af te schudden gin gen wij eerst per taxi naar een ander deel van de stad, huurden daar een auto en waren zeer teleurgesteld toen wij na slechts een minuut al door de politie voor controle werden aangehouden. Het bleek gelukkig slechts om een verkeersfout te gaan. De onderneming verliep verder voor spoedig. Patocka werd niet direct bewaakt, wilde graag mee om met Van der Stoel te praten, en zonder grote problemen kregen we hem het hotel binnen, waar de portiers en veiligheidsfunctionarissen rond de kamer van de minister overigens wel zeer verbaasd stonden te kijken. Daarna werd snel duidelijk dat de autoriteiten ons nu in de gaten lie ten houden. Mijn gesprekken met de krant in Amsterdam werden ge stoord en duidelijk afgeluisterd en NOS-verslaggever Jaap van de Ploeg kreeg kort voor zijn uitzen ding te horen dat helaas de TV- verbinding met Nederland niet ge Praag: mensen en sfeer geven weinig reden tot sombere gedachten. maakt kon worden. Ook de huurau to van Verkijk werd nu steeds ge volgd. In de lounge van het hotel groeide tegelijk het aantal mannen zonder duidelijk bezigheden, die trachtten te verhinderen dat op nieuw enige dissidenten met ons in het hotel zouden spreken. Traangas politie hem wilde verhinderen met Hajek te spreken. Rijst de vraag wat de dissidenten zelf nu te wachten staat. Patocka zelf werd donderdag bij de autoritei ten ontboden en na een langdurig verhoor eerst ziek naar huls en later ter observatie naar een ziekenhuis gestuurd. Zullen zijn moeilijkheden nu door de ontmoeting met minister Van der Stoel nog erger worden of biedt de grote bekendheid die hij daardoor heeft gekregen hem nu enige bescherming? Die vraag was voor ons van te voren niet te be antwoorden. Wij hebben ons in ieder geval laten leiden door het enorme enthousiasme waarmee de Charta- woordvoerders onze toenaderings pogingen waardeerden. Achteraf gezien moet het feit dat wij in Tsjechische ogen tot de delegatie van minister Van der Stoel behoor den, er de oorzaak van zijn dat de reactie van de autoriteiten binnen de perken bleef. Pierre Requette, de correpondent in Praag van het persbureau Reuter zei: „Ze proberen je te intimideren, maar als Je echt gaat schreeuwen houden ze ermee op". Die indruk bleek dus juist, althans voor Journalisten met een min of meer officiële status. Nog tijdens ons verblijf in Praag werden twee Franse en een Deense Journa list gearresteerd, omdat zij contact hadden gehad met dissidenten. De Reuter-correspondent zelf kreeg af gelopen donderdag een wolk traan gas in zijn gezicht gespoten toen de ovar 5 dogan... 10 19 maart 1977 De programmakrant is uifen gratis verkrijgbaar bij Filmhuizen en VVV-bespreekbureaus olsnei bellen (010)115811 Voorverkoop vanaf heden doof heel Nederland bij de VVV-bespreekbureaus Burgemeester Bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 1 april 1977 benoemd tot burgemeester der ge meente Dongen de heer mr. J. J. M. Dosker met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag van de gemeen te Heesch. Hij is 44 jaar, sedert 1966 burgemeester van Heesch, rooms- katholiek en lid van de KVP. Een en ander heeft het ministerie van bin nenlandse zaken meegedeeld. Tekeningen, bjj_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. kjk dries, als je in het buitenland JE EI6EN ZlN .doet, en het heeft met ide rechten 'van de mens te maken ben je een durfal,die bejubeld naar huis komt. DAN STUREN ZE JE 't LlEFST HET LAND ylT, DAS POLlrl EK MAAR, ALS JE INJEEI6EN LAND JE EI6EN ZlN DOET, en PROBEERT EEN MENS VAN 't RECHT TE ZJN..- HET WEER door Hans de Jong Tijdens het weekeinde kan er wellicht plaatselijk nog een bui vallen. Voor het overige lijkt de kans op droog weer met opkla ringen groter dan op regen. Na het wegtrekken (zeer snel) van een koufront met regen en mo tregen vrijdagmorgen, zijn de barometers in west-Europa ste vig gaan stijgen, ook op het oos telijk deel van de oceaan. Deze rukstlj gingen werken de totstandkoming van buien te gen en het is niet aannemelijk dat een volgende depressie mid den op de oceaan uitdiepend naar het noordoosten koersend, overwegend Invloed op het weer in ons land zal krijgen. Een eventueel storingslijntje zal in de loop van zondag niet al te veel stampij maken en boven dien vrij snel met tijdelijk meer bewolking en plaatselijk wat nattigheid passeren. De tempe ratuur valt niet tegen. Geduren de het weekeinde zullen de maxima liggen tussen 9 en 12 graden celslus. De luchtstro ming blijft overwegend weste lijk en dat ls ook te danken aan hogedrukgebleden op het tra ject Azoren-Middellandse Zee. In Spanje was gisteren best te merken, dat het gezegde „baro meter hoog, weertje warm en droog" op waarheid berust. De Costa del Sol verkeerde in een vroegzomerse vakantiestem ming bij 25 graden. Zelfs in zuid- Zweden boekte het naderende voorjaar een klein succesje: de thermometers bereikten daar plaatselijk in de namiddag waarden van 5 of 6 graden. Ho gerop bleef het vriezen. De baro meters holden in Zweden vrij dagmiddag omlaag door de wer king van de depressie, die 's nacht nog bij de Fahrör had gelegen. De Instrumenten wezen er ln de later op de dag 977 millibar aan en dat bij de eerstgenoemde gelijktijdige drukstijglng in west-Europa. U begrijpt, misschien nu, waa rom het gisteren zo hard ge waald heeft in ons land. Waal- en... men mocht gerust spreken van stormen. Op verschillende plaatsen zijn vlagen van kracht 9 waargenomen onder meer ln de stad Groningen. Het luchtdrukverschll tussen Skan- dinavië en west-Europa werd voortdurend groter door die ge lijktijdige daling in het noord oosten en stijging in het westen, kortom hét was dubbelop. Nog een paar restanten van fe bruari 1977, de maand die een gemiddelde landelijke weersco- re van 46 boekte. Van de drie dekaden kwam de laatste het beste voor de dag, aldus Sles Visser uit Breda met respectie velijk 38, 46 en 55. De bestgeho- noreerde februaridagen waren de beide laatste met scores van 74 en 71. In februari was de temperatuur in De Bilt 71 uren onder nul dus was het er 71 uur winter, dat is 10.5% van de tijd. Als maart zich normaal ge draagt, wat het aantal vorstda- gen betreft (13 stuks) dan wordt het vorstgetal van IJnsen 9.8. Dat is een winter aan de zachte kant. Een of twee vorstdagen minder en de winter van 1977 zit in de rubriek van de slappe winters. Ter afsluiting de neerslagdistri butie in februari ln Nederland: Papendrecht kwam het verst met 113 mm, Meliskerke bleef het verst achterop met 59 mm. In Stroet viel 61, Doetlnchem 63, Eist 66. Vlisslngen 69, Scheve- ningen 70, Oost-Cappelle 71, Tessel en Arnhem 72, Maas tricht 74, Almkerk 77. Sant poort, Nijmegen, Zlerikzee, Mus- selkanaal en Emmen 78. Fij naart, Herwijnen en Nunspeet 79, Roosenburg, Bussum en stad Groningen 80, Kampen 81, Mar ken 82, Ten Post 83. Baflo 87, Ede en Oud-Beijerland 88, Roo sendaal 89, Wagenborgen 94, Slddeburen en Amersfoort 96, Zwljndrecht 97, Uithuizermee- den 98 en Bulrum 100 mm. Nor maal ls 45 mm aan de kust tot 60 in de Achterhoek. Als alles meeloopt wordt NCRV's „Weerwoord" vandaag opgenomen met als achtergrond het weerschip Cumulus. HOOOWATER zondag 6 maart - VIlMtn- gen 2.18-14.37, Harlngvllelsluizi-n 2 35 14.50. Rotterdam 4.13-16 50. Scheve- nlngen 3 34-15.48, IJmulden 4 07-18 21, Den Helder 836-2048, Harllngen 10.57-22.53, Delfzijl 0.07-12 40 HOOOWATER maandag 7 aart - Vlla- ilngcn 2.54-15.14, Harlngvlletalulzen 3 13-15.30, Rotterdam 4.53-17 30. 8chevc- nlngcn 4 10-16.22. IJmulden 4 44-16 36, Den Helder 9.17-21.27. Harllngen 11.35-23 32, Delfzijl 0.46-13 20 [onder redactie van Loes Smit |- Vroeger gebeurde het vaker hoe wel meer in Jongensboeken dan in werkelijkheid maar ook nu komt het nog wel voor: iemand gooit een fles met een briefje ln zee, waarop iets staat als Schrijf mij eens a.u.b.". En dan komt er Jaren later, als de afzender de hele fles senpost allang vergeten is, plotse ling een reactie uit een vreemd, ver land. Tegenwoordig heb Je nog wel kinderen die een ballon met een briefje oplaten en er vaak antwoord op krijgen, hoewel mees tal niet van zo ver weg, maar wat de (hervormde) Raad voor de Zen ding is overkomen, mag wel uniek genoemd worden. Op het zendingscentrum in Oegstgeest arriveerde dezer dagen een klein envelopje, waarin de kerkgangers geacht werden een bijdrage voor het zendingswerk te stoppen. Maar dit envelopje ging ln plaats van door „mijn bijdrage" zoals de opdruk luidde —verge zeld van een brief uit Portugal.Af- zender: een uit Angola afkomstige Portugees. De man, nu inwoner van Lissabon, vraagt om hulp, „omdat Ik veel kinderen heb". Hij schrijft tot deze reactie besloten te hebben „omdat Ik een enveloppe ontvangen heb kleine enveloppe en twee briefjes". Natuurlijk breken ze zich er in Oegstgeest nu het hoofd over, hoe het zakje in Portugal terecht is gekomen. Een aantal weken gele den zijn deze 'zendingszakjes' in veel kerken uitgedeeld, samen met folders van de zgn. voorjaarszen- dingsweek. Alleen in Nederlandse, en bovendien nog alleen ln her vormde kerken. En dan blijkt na een paar weken zo'n envelopje plotseling ln een woonhuis ln Lis sabon te liggen. Twee brandende vragen hebben ze ln elk geval: Wie verklaart hoe een oud- Angolees ln Lissabon een collecte- zakje van de Raad voor de Zen ding toegezonden krijgt?" En: „waar eindigt ons binnenland?" De mogelijkheid dat een kerkgan ger een zakje ln een fles gedaan en ln zee geworpen heeft, en dat de fles regelrecht de haven van Lissa bon blnnengedreven zou zijn, kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid als nonsens terzijde geschoven worden. Daar om houden ze ln Oegstgeest voorlo pig aan deze theorie vast: vermoe delijk heeft op zo'n zakjes-zondag een buitenlandse werknemer en dat moet dan een, of zelfs dé Portu gees geweest zijn ergens in Ne derland ln een hervormde kerk ge zeten en een zakje in ontvangst genomen. In elk geval heeft het zakje op het zendingscentrum de zelfde onverwachte verrassing te weeggebracht als het antwoord op een ouderwetse brief in een fles. En omgekeerd heeft de Portugees ook niet voor niets op het zakje gerea geerd: hoewel de zendingsraad zijn verzoek eigenlijk eerder op de weg van het Werelddlakonaat vindt liggen, zal er toch binnenkort contact met de Angolese Portugees worden gezocht. Zeventienjarige Joe Schleis uit Germantown in de Amerikaanse staat Wisconsin, verzamelt niet alleen bierblikjes, maar jeeft er bij wijze van spreken middenin. Zijn kamer heeft hij er letterlijk mee behangen en zelfs het plafond is niet aan zijn blikverzamelwoede ontsnapt: 1165 blikjes heeft Joe er tegenaan geplakt. Jc moet er niet aan denken wat er gebeurt als de lijm op een kwaaie dag loslaat. „De leiders van de Russische Com munistische Partij moesten zich schamen". Dat stond op het span doek, dat Nikolai Wasilewsj Bon- dar najaar 1970 ln de Oekraïner hoofdstad Klew uitrolde tijdens de officiële viering van de verjaardag van de bolsjewistische revolutie. Die leiders lieten zich dat niet straf feloos zeggen en Bondar werd gear resteerd op beschuldiging van bele diging van de Russische staat. Om politieke redenen had de strijdbare Bondar al in 1969 zijn baan als lector ln de filosofie moeten opge ven en ln mei 1971 werd hij, ook omdat hij kritische brieven had ge schreven naar verschillende instan ties, veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid in een kamp met streng regime. Dat weerhield Bon dar er niet van om vol te houden; twee Jaar geleden nog eisten hij en enkele medegevangenen ln Molda vië officiële erkenning als politieke gevangene. Opnieuw werd hij ge straft en vanuit het kamp naar de gevangenis overgebracht. Intussen bleef hij protestbrieven schrijven tegen zijn veroordeling, de laatste keer nog vrij kort geleden naar het presidium van de Opperste Sowjet. Als zijn veroordeling niet ongedaan zou worden gemaakt, schreef hij toen. zou hij ln hongerstaking gaan, het gezag van de gevange nisautoriteiten niet meer erkennen, bezoek weigeren en geen enkel pak je en niet één brief meer aannemen. Vrij ls hij nog altijd niet, en intus sen moet wel haast met zekerheid worden aangenomen dat Nikolai W. Bondar door de serie straffen die hij kreeg voor zijn brieven en protesten, èn door zijn hongersta kingen, in een slechte gezondheid verkeert. Wie tets voor hem wil doen kan een brief met een beleefd verzoek om zijn vrijlating (in Rus sisch of Engels) als volgt adresse ren: His Excellency L. I. Brezjnew - Generalnomoe Sekretaryoe Tsk KPSS - Kremlin - Moskwa - SSSR. R8FSR. Het naleven van de uitspraak „ver beter de wereld, begin bij jezelf" is alleen ln het belang van degenen die er wel bij varen dat de wereld niet verbetert. Zo denkt althans de heer H. Ne- derbragt er over, die kortgeleden In Utrecht promoveerde in de wlskun de en natuurwetenschappen. Hij gebruikte deze gedachte als laatste stelling bij zijn proefschrift

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5