T Plan boeren te belonen voor ontzien landschap 'Mensen leren bewuster met elkaar om te gaan' Van Agt zet actie tegen porno door Graag regelmatig willen sparen, zonder moeite. Wij helpen. Verdwenen vaten in Krimpen gevonden Geen politiek asiel voor vluchtelingen uit Chili Vergoedingen mogelijk voor onderhoud Meer vertrouwen in het kabinet Doel van cursus voor (echt-)paren: Minister legt motie naast zich neer Onderzoek naar mogelijk giftige inhoud - DONDERDAG 3 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAO Boeren, die een taak krijgen bij hèt beheren van een waardevol landschap zullen zodanig beloond worden dat er voor hen geen financieel verschil is tussen „produceren" en „beheren". Boeren, maar bijvoorbeeld ook gemeentebesturen of milieuactiegroepen kunnen eveneens een vergoeding krijgen als zij een stukje landschap (een houtwal, een rij knotwilgen) onderhouden. Minister Van der Stee (landbouw) heeft gisteren een ontwerp-regeling voor beheersovereenkomsten naar Biet landbouwschap gestuurd voor commentaar. Dat deed de be windsman ook namens staatssecre taris Meijer (CRM). Meijer zelf heeft een ontwerp-regeling voor onder- houdsovereenkomsten naar het landbouwschap gezonden. In die re geling gaat het erom op welke wijze overheid en boeren (of andere ge- bruiksgerechtigden van grond) af spraken maken over het onderhoud van 'landschapselementen van groot belang'. Wie het onderhoud op zich neemt van bijvoorbeeld een groep bomen, die grote natuurwetenschap pelijke of landschappelijke beteke nis heeft, ontvangt van CRM een vergoeding. De onderhoudsovereen- komsten krijgen een duur van zes jaar. Staatsbosbeheer zal de nale ving ervan controleren. Een onderhoudsovereenkomst kan (maar dat behoeft niet) afgesloten worden als 'voorloper' van een be heersovereenkomst. Zo'n overeen komst betreft een gebied, dat in een waardevol cultuurlandschap ligt. Uit het oogpunt van natuur- en landschapsbehoud moet de landbouw in het 'beheersgebied' be staan blijven. Vanuit ditzelfde oog punt is het echter nodig, dat de be drijfsvoering aangepast wordt. Die aanpassing mag er niet toe leiden, dat de economische mogelijkheden voor het voortbestaan van een be drijf in gevaar komen. Daarom zal de overheid „beheersvergoedingen" be talen. Hoe hoog een vergoeding zal zijn wordt bepaald door de Stichting Beheer Landbouwgronden. Als maatstaf wordt genomen de be drijfsresultaten van bedrijven in de omgeving (maar niet gelegen in een beheerseebied) Naast de beheersvergoeding, die be doeld is om de bedrijfsopzet zo te veranderen dat natuur- en landschapsbehoud daarin een plaats krijgen, wordt een aanpassingsver goeding gegeven. Die geldt niet voor bepaalde daden, maar juist voor het achterwege laten daarvan, zoals het niet meer gebruiken van kunstmest. Overeenkomsten Er zijn twee soorten overeen komsten in de ontwerp-regeling van minister Van der Stee: een voor re servaten en een voor andere be heersgebieden. Een reservaat is een Van een verslaggever DEN HAAG Het vertrouwen in het kabinet-Den Uyl is weer iets gestegen, heeft het NIPO bij een ondenoek vastgesteld. Had in december 29 procent veel vertrouwen in het kabinet, nu is dat 32 procent. Weinig vertrou wen in het kabinet had in de cember 49 procent, nu is dat 45 procent. Ongewijzigd bleef het percentage dat helemaal geen vertrouwen in het kabinet had: zestien. Geen oordeel had zeven procent. Volgens het NIPO komt het toegenomen vertrou wen vooral van PvdA- stemmers. door Kees de Leeuw gebied, dat op den duur geheel in handen van de Stichting Beheer Landbouwgronden komt en niet meer voor agrarische doeleinden ge bruikt wordt In de andere gebieden streeft de overheid geen verwerving van grond na, maar alleen het slui ten van beheersovereenkomsten. De Stichting Beheer Landbouwgronden zal in het algemeen pas op grondver werving uit zijn wanneer het behoud van natuur en landschap eisen stelt, waaraan een landbouwbedrijf niet kan voldoen. Met het betalen van beheers- en onderhoudsvergoedin- gen zal, volgens de eerste ramingen, In vijf Jaar ongeveer tweehonderd miljoen gulden gemoeid zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Ondanks de steeds toenemende kritiek van PvdA, WD en de kleinere niet- confesslonele partijen zet mi nister Van Agt de strafrechte lijke aanpak van pornogra fische films in gewone biosco pen door. Oisteren kondigde de minister aan de in de Eerste Kamer aanvaarde motle- Schwarz (D'66) waarin van hem gevraagd wordt de strafveivol- ging tegen dit soort films op te schorten, naast zich neer te leggen. De minister heeft er geen zin in de motie van PvdA. WD. PPR, CPN en D'66 uit te voeren omdat hij vindt dat zolang artikel 240 van het wet boek van strafrecht (het zedelijk heidsartikel waarop de vervolging wegens vertoning van pornofilms ge baseerd is), niet door de wetgever gewijzigd is, dit artikel ook van toe passing moet blijven. „Men kan van het openbaar ministerie en mij niet vergen dat wij de wet buiten werking stellen. Als de meerderheid van het parlement hier verandering wil is de enige koninklijke weg daartoe wetswijziging. Laat men vanuit de Kamer dan maar met een initiatief- wetsontwerp komen". De minister zei dit gisteren na afloop van een vergadering van de vaste commissie van justitie en CRM uit de Tweede Kamer, waarin het beleid van de procureurs-generaal tegen pornofilms ook aan de orde kwam. Ook hier betoogden PvdA, WD, PPR en CPN. dat het hanteren van het pornografieartikel onjuist is, vooral nadat de wijziging van de bioscoopwet van kracht is geworden. Ook hier hield de minister onverkort aan zijn eigen standpunt vast In een verklaring na deze commissie vergadering benadrukte het Kamer lid Oeurtsen (WD) nog eens, dat volwassen mensen zelf maar moeten uitmaken wat ze willen zien of niet. Zowel de PvdA als de WD gaat zich in fractieverband nu op eventuele verdere stappen beraden. Duidelijk werd echter gisteren reeds dat geen van belde nog voor de verkiezingen met een Initiatiefontwerp op dit punt komt. Ook een motie van afkeuring van het beleid van minister Van Agt op dit punt wordt bij de PvdA niet overwogen om dezelfde reden die deze fractie vorige week tijdens het tweede Menten-debat ook aanvoer de, namelijk dat dan het kabinet zijn rit niet af kan maken. VVD Voor de WD, die niet aan de rege ringssamenwerking met Van Agt ge bonden is, zou zo'n motie wel moge lijk zijn. De liberalen zouden er zelfs» de PvdA tegenover de kiezers mee in verlegenheid kunnen brengen, door dat de socialisten dan wellicht ge dwongen zouden worden tegen de motie te stemmen. De verwachting is echter dat ook de WD een motie van afkeuring niet zal Indienen. Veel WD-kiezers, vooral in het zuiden des lands, zou den dit hun partij wellicht niet in dank afnemen. Naar aanleiding van de kritiek die ook nu weer in de Kamer-commissie geuit werd, namelijk dat de grens van vijftig zitplaatsen bij de vervol ging vrij willekeurig is, herhaalde Van Agt nog eens wat de procureurs al van meet af aan gesteld hebjjen en wat hij vorige week zelf ook nog eens in de Eerste Kamer onder streepte, namelijk dat na een inven- tarlsatleonderzoek ook de kleine sexbloscoopjes en andere vormen van commerciële sexexploitatie aangepakt zullen worden. LEIDEN „Schriftelijke cursus huwelijksgeluk" en „Huwelijksgeluk in 12 lessen". Onder deze koppen haalden de psychologen drs Frank Diepenbrock en drs Erik Vermeulen, beiden verbonden aan de afdeling sociale psychologie van de rijksuniversiteit van Leiden, de (populaire) pers met de lancering van hun cursus voor (echt-)paren. Frank Diepenbrock nu nog ver bonden aan de universiteit, maar binnenkort directeur van het in op richting zijnde instituut voor relatie- ontwikkeling is zelf ook niet erg gelukkig met de wijze, waarop hun schriftelijke communicatiecursus voor paren in de publiciteit is geko men. Voorlopig houdt men dan ook voor radio en televisie de boot af, aangezien eerst maar eens de resul taten van deze cursus, die 28 maart begint en 27 juni eindigt, moeten worden afgewacht Niet ontkend kan worden, dat er van de kant van de groep, waarop men mikt (paren, al dan niet getrouwd; leeftijd speelt geen rol) veel belang stelling voor deze cursus „Pech on derweg" om een ANWB-term te citeren bestaat. De belde psycho logen wisten dan ook wel waar ze aan begonnen. Een wetenschappelijk on derzoek, Ingesteld door de vakgroep sociale psychologie in Lelden onder ruim driehonderd echtparen uit Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest vorig jaar wees Immers uit, dat er veel behoefte bestond aan een doe-het- zeU-cursus voor communicatiever- betering in relaties. Dat gevoegd bij het feit, dat nogal wat scheidingen worden voltrokken deed de belde psychologen tot de conclusie komen, dat een schriftelijke cursus hiervoor best gretig aftrek zou vinden. Van een onzer verslaggevers PAPENDRECHT De verdwenen vaten met een mogelijk giftige inhoud die een jaar begraven hebben gelegen op het terrein van de scheepswerf Piet Heijn (voorheen Schram BV) in Papendrecht zijn terecht. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond heeft bij de Exploltatiemaatschappij Krimpen BV in Krimpen aan de IJssel containers aangetroffen met daarin twaalf ton afval en de restanten van zestig tot tachtig vaten waarin dit afval opgeslagen is geweest. ROTTERDAM Twee Chileense vluchtelingen, die sinds augustus vorig jaar in Nederland verblijven, zullen vandaag door de Rotterdamse vreemde lingenpolitie het land uit worden gezet. De Chilenen, twee mannen van 26 en 34 jaar, hadden in december om politiek asiel gevraagd. Het ministerie van justitie heeft dit geweigerd, omdat niet vastgesteld zou kunnen worden dat het inder daad om politieke vluchtelingen gaat. De Chilenen zullen worden uit gewezen naar België, omdat zij via Brussel naar Nederland zijn gekomen. De landelijke „vereniging voor vluchtelingen" is hevig verontwaar digd over de beslissing van het mi nisterie. Een verzoek van de vereni- Êng de Chilenen in Nederland te ten blijven in afwachting van hun verzoek om herziening van de be schikking, is door het ministerie af gewezen. Een woordvoerder van het departement deelde gisteren mee, dat er afspraken zijn gemaakt met de Belgische autoriteiten. Mocht België besluiten de mannen terug te sturen naar Chili, dan zou hierover eerst contact worden opgenomen inet „Den Haag". De „vereniging voor vluchtelingen" heeft weinig vertrouwen in deze af spraak. Wij hebben sterk de indruk dat het ministerie zijn toelatingsbe leid ten aanzien van vluchtelingen aan het verscherpen is," aldus een woordvoerder van de vereniging. Volgens hem gaat het in dit geval wel degelijk om politieke vluchtelin gen. „De twee Chilenen waren in hun land ondergedoken en hebben door dat zij mensen konden omkopen een ticket voor Brussel en papieren voor Nederland weten te bemachtigen," aldus de vereniging. Volgens de woordvoerder van het ministerie was een van de belangrijkste argumen ten de Chilenen niet als politieke vluchtelingen te beschouwen, het feit „dat zij met een normale lijnvlucht en met geldige papieren Chili hebben verlaten." „Weet je *e- ker, dat je met die xere keel kuot werken?" Uit welke stoffen dit afval bestaat, is nog niet bekend. De exploitatie- maatschappij, die zich bezighoudt met tankopslag en de vernietiging van afvalstoffen, zegt zelf niets over de samenstelling te weten. Het afval is bij verschillende bedrijven opge haald en in vaten gestort. De technische milieudienst Drechtste- den, die zich met de rijkspolitie dis trict Dordrecht bezighoudt met de strafrechtelijke aspecten van deze eigenaardige zaak, vindt dit aanne melijk. Analysering is echter noodza kelijk omdat er van alles in het afval kan zitten. De exploitatie maatschappij Krimpen wordt kwa lijk genomen te hebben gezwegen over haar rol in het Papendrechtse mysterie. De Zwitserse beleggings- en exploltatiemaatschappij Cinoma die het werfterrein heeft overgeno men. sprak na het vinden van vier vaten afvalstof Schram aan over haar verplichting de grond in over eenstemming met de geldende hin derwet en milleuelsen op te leveren. Burgemeester M. Soetendal van Pa pendrecht had inmiddels de technische milieudienst opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de waarheid van het verhaal dat er vaten met afvalstoffen waren opgegraven. Zand en zaagsel Bij dit onderzoek kwam aan het licht de aanwezigheid van een met grond afgedekte hoeveelheid van negentig ton oliehoudend zand en zaagsel. Krimpen BV had die met toestemming van de werf directie op het terrein gedeponeerd en zou die nu laten weghalen. Waar de directie niets van wist. was dat er in haar grond ook tientallen vaten afval hadden gelegen die inmiddels even geheimzinnig ais ze gedumpt waren, weer waren opgegraven en afge voerd. De kraanmachinist van het aannemersbedrijf dat het terrein voor Cinoma moest egaliseren, heeft daaraan buiten de normale werk uren en met gebruikmaking van ma terieel van zijn baas medewerking verleend Hij heeft niet geweten voor wie hij het karwei had geklaard en ook niet waar de vaten naartoe waren gegaan. Aanwijzingen De aanwijzingen gingen echter In de richting van Krimpen BV. Dit te meer omdat de nota die de aanne mer dit bedrijf stuurde vanwege het op last van de technische milieu dienst verwijderen van de negentig ton oliehoudend zand en zaagsel en voor het gebruik van zijn kraan prompt werd betaald. Toch deed het bedrijf de zaak niet uit de doeken en durfde ook op een door de nieuwe eigenaresse van het terrein belegde bijeenkomst niemand de beschuldi gende vinger uit te steken. Uit het onderzoek naar de inhoud moet blijken of van een hoogst on verantwoorde bodemverontreini ging moet worden gesproken of niet. Er zullen overigens in elk geval stap pen worden ondernomen. De 90 ton zand en zaagsel zijn Inmiddels afge voerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. De PvdA-Kamerleden Patijn en me vrouw Epema-Brugman hebben gis teren de ministers Vorrink (milieu hygiëne) en Van Agt (justitie) ge vraagd of het mogelijk is tot vervol ging over te gaan. Gat in de markt Inmiddels zijn er op het postbus nummer 1033 al meer dan honderd aanvragen voornamelijk van vrou wen binnengekomen voor een in formatiepakket op basis waarvan men kan besluiten wel of niet aan een dergelijke cursus 6 raison van 275 gulden per paar deel te nemen. Gezien de grote belangstelling ziet het er naar uit, dat de eerste cursus, die ruimte biedt aan zo'n honderd paren, wel vóór de aanvang zal zijn volgeboekt. Er ls dus commercieel gesproken duidelijk sprake van een gat in de relatie-markt, waarop de psycholo gen Vermeulen en Diepenbrock heb ben ingehaakt. Commercie is echter een woord, dat Frank Diepenbrock resoluut van de hand wijst en ook van een exploitatie van „huwe lijksleed" er wordt immers gezien de belangstelling nogal wat afgele- den wil hij niets horen. Liever spreekt hij over een behoefte, die er vooral bij paren van zo rond de dertig, vijfendertig Jaar bestaat om de bestaande relatie te verbeteren, te verdiepen en uit te bouwen. „Als instituut voor relatie- ontwikkeling willen wij de mensen daarbij helpen. Er ls dan ook geen sprake van, dat na het volgen van de twaalf lessen van deze cursus gega randeerd het geluk in deze (huwe lijks-(relaties zal terugkeren. Die ga rantie kunnen wij niet geven. Dat zou ook onzinnig zijn. Wel kan men wat dragelijker zeggen, dat door het volgen van deze cursus mensen leren wat bewuster met elkaar om te gaan. Vanuit de psychologie is onder meer gebleken, dat dat iets is, wat men zich eigen kan maken. In die zin kan worden gezegd, dat deze cursus de pretentie heeft het leven in relatie tot elkaar wat dragelijker te maken," aldus Frank Diepenbrock, zelf getrouwd en vader van twee kinderen. Invuloefeningen De sociale vaardigheden dienen de cursisten schriftelijk te leren: één les per week. Er moeten een soort „invuloefeningen" worden gedaan, waarna deze door deskundigen van kanttekeningen worden voorzien. De rest van de week behoren de paren ieder voor zich het ge leerde in praktijk brengen, waarbij de nadruk ligt op het samen-doen. Een direct contact met de sa menstellers van de cursus is er niet bij, maar wel wordt gespeeld met de gedachte na afloop van de cursus een groepsgesprek te houden met de deelnemende paren om eikaars er varingen uit te wisselen. Daarnaast overweegt men de mogelijkheid een cursus voor „gevorderden" op te zet ten, maar echt zeker zijn deze plan nen nog niet. Frank Diepenbrock wil wel met na druk zeggen, dat de cursus niet be doeld is om een huwelijk, dat zo goed als stukgelopen is, alsnog te redden. „Die mensen kunnen het beste via hun huisarts worden door verwezen naar een instituut voor multidisciplinaire psychotherapie of naar één van de vele bureaus voor levens- en gezinsvragen. ..Wij beo gen met onze cursus een preventieve werking na te streven, dat wil zeg gen: de mensen te helpen, dat het niet zover komt, dat ze tot over hun oren in de ellende komen te zitten. En juist aan die preventie komen dergelijke bureaus niet toe, omdat ze overbelast zijn." Stimulans Voorlichter Wim Geradts van de Ne derlandse vereniging voor ambulan te geestelijke gezondheidszorg noemt in een voorlopig commentaar de cursus nogal duur, maar vindt op zich, dat het doe-het-zelven in de hulpverlening best een stimulans kan hebben. „De markt is inderdaad vrij op dit gebied, maar persoonlijk meen ik dat een directe hulpverle ning toch wel het meest garandeert, dat iemand die hulp krijgt waarom hij vraagt. Ook de kosten daaraan verbonden zijn over het algemeen lager dan het cursusgeld dat hier wordt gevraagd. Er verschijnt op het gebied zoveel aan boeken, cur sussen en trainingen, dat het enige wat eigenlijk ontbreekt een schrifte lijke cursus is, waarin staat hoe je met ai die aanbiedingen moet om gaan," aldus Wim Geradts. IADVERTENTIE Regelmatig sparen betekent goed sparen. Maar veel mensen hebben moeite met die regelmaat. Voor hen heeft de ABN het Salaris-Spaar- plan: u spreekt een bedrag af, dat vervolgens automatisch elke maand van uw salarisrekening naar uw spaarrekening wordt overgeboekt. Makkelijker kan het gewoon niet. U kunt mij helpen door informatie te sturen over het Salaris-Spaarplan. Dhr./Mevr./Mej.; Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening hij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongcfrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9