'Museum Boerhaave hoort thuis in Caeciliacomplex' Theresiastraat moet met betere argumenten komen" Plan voor nieuwbouw aan Grote Marktstraat Winkeliers protesteren tegen fietsroute NABEZORGING VAN OE KRANT Ouders terug naar school Trouw-bezorging in Den Haag Vragen over onderzoek naar „Dorp in Zee" Van Agt wil beter onderkomen voor Haags kindertehuis ZATERDAG KNVB wil met beker doorgaan DONDERDAG 3 MAART 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Wallis de Vries heeft bij de aanleg van de Haagse demonstratie- fietroute tussen Waldeck en Mariahoeve opnieuw te maken met winkeliers die niet willen dat het vrije rijwielpad door hun straat komt te lopen. Na de winkeliers uit de Weimarstraat zijn het nu middenstanders uit de Theresiastraat die vrezen dat hun nering ten gronde gaat wanneer de fiets en de bromfiets ook in deze winkelstraat vrij baan krijgen. De discussie gaat over het tracé van de (ietsroute in de Theresiastraat. tussen de Prins Clauslaan en de De Sillestraat. Het is de bedoeling dat bromfietsers daar de beschikking krijgen over een vrij rijwielpad. Daardoor wordt de rijbaan voor het autoverkeer aanzienlijk sneller. Ook het parkeren wordt moeilijker. Wel- liswaar komen er parkeerstroken. maar het merendeel van de automo bilisten zal toch zijn toevlucht moe ten zoeken in door de gemeente aan te leggen parkeerhavens in zijstra ten van de Theresiastraat. De winkeliers en ook de bewoners protesteren tegen deze ingreep. De winkeliers voorop. Zij verwachten moeilijkheden met het laden en los sen van vrachtwagens die hun zaken komen bevoorraden. Samen met de bewoners vrezen zij bovendien een nijpend parkeerprobleem wanneer het winkelend publiek de auto niet meer in de Theresiastraat kwijt kan. De bezwaren van de betrokkenen resulteerden dan ook in een altema- Uef tracé voor de (ietsroute in dit gedeelte van het Bezuldenhout. ..Voer de (letsroute niet door de The resiastraat" zeggen de winkeliers en de bewoners," maar kies een alterna- Uef via de Bezuldenhoutseweg. de Koningin Marialaan en de Juliana van Stolberglaan." Nofific Wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer), gisteren tijdens de vergadering van zijn ge meenteraadscommissie: „Ik ben best bereid om een andere route dan die door de Theresiastraat te over wegen, maar dan moeten de be zwaarmakers wel met betere argu menten komen." De wethouder wees er de buurtbewoners, die in grote getale naar de commissievergade ring waren gekomen, met nadruk op dat er voor het tracé nog geen defini tief raadsvoorstel op tafel ligt, maar een noUUe aan de hand waarvan alle voor- en nadelen van de (letsroute door de Theresiastraat kunnen wor den afgewogen. Of dat afwegingsproces de weegschaal naar de kant van de winkeliers en bewoners zal doen doorslaan valt overigens te betwijfe len. De raadsleden die zitting heb ben in de commissie voor OVV lie ten duidelijk blijken niet onder de indruk te zijn van de argumenten die zijn aangevoerd tegen de (ietsroute in de Theresiastraat. Al leen het standpunt van het CDA- (raktielid Bol neigde naar het alter natieve tracé over de Bezuldenhout seweg dat de bewoners voorstaan. Zeer (el voor zijn doen reageerde de VVD-ER Heus op de bezwaren van (ADVERTENTIE) Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. de winkeliers. Ook hij vond het nog te vroeg het alternatieve tracé ge heel uit te sluiten, maar zei weinig waarde te hechten aan het standpunt van de winkeliers. De li beraal toonde zich ontstemd over het niet al te gefundeerde woordge bruik in de brief van de winkeliers aan de gemeenteraad door de win kelstraat werd geopenbaard. De heer Heus wees op vage termen In de brief zoals „een stadsdeel wordt ver woest", „een nieuw bombardement op het Bezuidenhout" en „winke liers gaan ten gronde". „Kwamen deze mensen maar eens met echte standpunten", aldus Heus. De WD- er bracht gisteren bovendien een aantal contacten tussen zijn partij en de middenstanders in de open baarheid waarover hij niet zo te spreken was. Hij vindt het kwalijk dat de winkeliersorganisatie uit de Theresiastraat er bij het benaderen van WD-fractieleden blijkbaar zon der meer van uitgaan dat hun belan gen door de liberale gemeente- raadsfractie verdedigd worden. De heer Heus sprak zelfs van „politieke intimidatie". „Je schijnt als VVD-er klakkeloos de belangen van winke liers te moeten verdedigen anders volgen er vanuit de hoek van de middenstand acties tegen de par tij", aldus de heer Heus. Overigens wordt het tracé van de fietsroute nu samen met de buurtbe woners en de winkeliers opnieuw bekeken. Wanneer de fietsroute door de Theresiastraat komt te lo pen betekend dat automatisch dat het vrije rijwielpad door de De Sille straat moet. Met name op dat punt wil wethouder Wallis de Vries de zaak nog wel eens doorpraten. Zo wil Wallis de Vries b.v. bekijken of de bromfietsers in deze woonstraat niet van de fietsroute geweerd moes ten worden. Zo moet de Theresiastraat er uit gaan zien. De fietsroute tussen de Prins Clauslaan en de De Sillestraat wordt ruimt 3,5 meter breed. Het paarsachtig rood gekleurde rijwiel pad (die kleur krijgt de hele demon stratie fietsroute tussen Nieuw Wal deck en Mariahoeve) komt aan noordkant van de Theresiastraat te lopen. Te zien is dat de rijweg voor autoverkeer aanzienlijk versmald wordt. De rijbaan, die ook ruimte moet bieden aan HTM-bussen uit twee richtingen, is ontworpen op een breedte van vier meter. De bo men die in de Theresiastraat staan worden niet verplant. ADVERTENTIE fc% ifcSMJU- Ons bezorgapparaat in Den Haag behoeft versterking, zodat wij de verspreiding van Trouw kunnen verbete ren. Daarom doen wij een beroep op een ieder, die zich daadwerkelijk met de bezorging wil belasten. Wij van onze kant stellen daar uiteraard een aantrek kelijke bezorgvergoeding tegenover. Ook suggesties van hen. die ons namen en adressen van mogelijke bezorgers kunnen geven, zijn welkom. Uw telefonische reactie graag via ons kantoor te Den Haag, Parkstraat 22. Tel. 070-469445 na 19.00 uur. 070-630229 Inspectie Trouw DEN HAAG Er is bij de gemeente Den Haag een bouwplan ingediend voor kantoren, woningen en winkels op de hoek van de Grote Marktstraat en de Wagenstraat. Het plan kan worden uitgevoerd wanneer de huidige bebouwing, van Sijthoff-Pers, over enkele jaren tegen de grond gaat. Het bouwplan is ingediend door het bouwbedrijf Mavob (Maatschappij Voorbereiding Bouwprojekten BV) te Rijswijk. Als de nieuwbouw inder daad doorgaat, komt er aan de Grote Marktstraat een acht verdiepingen hoog gebouw. Bovendien denkt het bouwbedrijf aan een twee verdiepin gen tellende parkeerkelder en een supermarkt onder de grond. Het gebouw dat momenteel op de hoek van de Wagenstraat en de Gro te Marktstraat staat, is in gebruik bij Sijthoff-Pers en dient als ruimte voor de redacties van het Econo misch Dagblad, het Binnenhof en de Haagse Courant. Ook zijn er een aantal administraUeve afdelingen van dit krantenbedrijf gevestigd. Sijthoff-Pers wil echter binnen enke le jaren deze afdelingen overplaat sen naar haar gebouw in de Plaspoel- polder in Rijswijk. De zetterij, rota tiepersen en de andere technische afdelingen werken al enkele Jaren in de Plaspoelpolder. Het bouwplan van Mavob voorziet in een aantal winkels op de begane grond. Daarboven zijn kantoren ge pland, daarboven woningen. De nieuwbouw zou vanaf de Grote Marktstraat door moeten lopen tot aan de Gedempte Burgwal. De kans bestaat dat het Planetarium in de nieuwbouw wordt opgenomen, Het Planetarium dat Jarenlang gevestigd was in de huidige bebouwing aan de Grote Marktstraat, werd vorig jaar door een hevige brand verwoest. DEN HAAG Vanuit vier fracties uit de Haagse gemeen teraad wordt er bij het college op aangedrongen om voorlo pig geen onderzoek te verrich ten naar de kansen voor het „Dorp in Zee" voor de kust van Scheveningen. Mevrouw Sevenhuijsen (PvdA), me vrouw Van der Walle (DS'70), de heer IJmkers (CPN) en de heer Ver- duyn Lunel (PPR) hebben schrifte lijke vragen aan het college gesteld waaruit blijkt dat ze de zin van een dergelijk onderzoek (waartoe de raad onlangs besloot) sterk betwij felen. De vier raadsleden wijzen op de in terdepartementale commissie die het kabinet heeft ingesteld om aller lei problemen die zich op en in de Noordzee voordoen, te behandelen. Het gaat hier om de commissie Icona. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Minister Van Agt vindt het onderkomen van het Haagse kindertehuis „Zonnebloem" van dien aard dat er snel een ander gebouw moet worden gevonden. De minister van justitie heeft op de dringende noodzaak van een nieuw tehuis gewezen in antwoord op ka mervragen die waren gesteld naar aanleiding van zeer slechte woo nomstandigheden in „Zonnebloem" aan de Schevenlngseweg. De vragen waren gesteld door de kamerleden Huijsen (Onafhankelijk) en Haans- Berger (PvdA). Van Agt deelde verder mee dat er overleg gaande is tussen het ministerie van justitie en de gemeente Den Haag om een ein de te maken aan de erbarmelijke situatie. van een onzer verslaggevers RIJSWIJK „Een christelijke school mag geen vrijblijvende in stelling zijn. Zeker in onze tijd en zeker als het gaat om de diepere dingen van de moderne tijd, heb ben school en ouders elkaar hard nodig. Hoe zullen onze kinderen het doen met al die nieuwe din gen om ons heen? Wat wéten wij, ouders, van al die dingen zoals moderne literatuur, ruimtelijke ordening en kernenergie? Daar om wil onze school graag de ou ders in deze materie betrekken." Aldus een Informatiebrief, ver stuurd door de Christelijke Scho lengemeenschap Rijswijk aan de ouders van hun leerlingen. De Christelijke Scholenge meenschap start maandag a.s. met een aantal cursussen voor ouders. Thema van die cursussen is: irAl die nieuwe dingen en ver schijnselen, hoe beïnvloeden die ons leven en geloof?" Ouders kunnen meedoen aan een drietal cursussen: Kernenergie, Econo mische Politiek en Beleving van de werkelijkheid in onze tijd. De cursussen worden gegeven door docenten van de Scholenge meenschap. Zo wordt, om een voorbeeld te geven, de cursus Kernenergie gegeven door de do centen maatschappijleer, biolo gie en natuurkunde. Vanuit na tuurkundig oogpunt wordt dan ingegaan op de vraag wat kerne nergie is. De docent biologie geeft weer wat de consequenties van het gebruik voor het milieu zijn, terwijl de docent maatschappij leer ingaat op de politieke conse quenties in verband met vreed zaam en niet-vreedzaam gebruik. De cursusavonden worden gege ven op 7, 15 en 22 maart. Er komen drie vaste avonden van driemaal één les per avond. Het is verder de bedoeling met alle cursisten een slotavond te be leggen. door Louis Smit LEIDEN Met de restauratie van het eeuwenoude Boerhaavecomplex aan de Caeciliastraat in Leiden zijn twee belangen gediend. Ten eerste blijft een gebouw behouden, dat internationale bekendheid geniet, omdat de wereldberoemde hoogleraar in de medicijnen Hermannus Boerhaave (1668- 1738) er zijn colleges aan het ziekbed gaf. Ten tweede kan het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, ook wel het Boerhaavemuseum genoemd, er een adequate huisvesting vinden. De huidige huisvesting van dit museum aan de Steenstraat (naast het Museum van Volkenkunde) is te klein om optimaal te kunnen exposeren. Bovendien..als het Museum Boerhaave ergens thuishoort, dan is het wel in het Boerhaavecomplex. Dit de gedachte, die ten grondslag ligt aan de kortelings opgerichte CaecillastichUng. In deze süchüng ijveren alle vrienden van het Caeci- llagasthuis, zoals het Boerhaave complex minstens even goed bekend staat, voor behoud van de monu mentale gebouwengroep, die door de oudere Leidenaren nog altijd het pesthuis wordt genoemd. De gemeente Leiden ziet nog een derde voordeel in de restauratie. Het zou een goed begin kunnen zijn van de rehabilitatie van „De Camp", het gebied dat zich tussen de Oude Vest, Lange Mare en Haarlemmerstraat bevindt Het complex zou een socia le functie kunnen vervullen in deze wijk. al was het alleen al door de openstelling van de fraaie tuin op de binnenplaats. Zowel de Caeclllastlchtlng als de ge meente schreven brieven aan het Rijk, waarin ze om subsidie verzoch ten voor herstel van de gebouwen. De heer A.J.F. Gogeleln, voorzitter van de stlchUng en directeur van het Boerhaavemuseum, is zeer optimis tisch over de uitslag van de behande ling van de kwestie, die momenteel nog in volle gang is bij het ministerie van C R M. B. en W. van Leiden zijn alleen een beetje boos, omdat de beslissing zo lang op zich laat wach ten Zij hebben het complex al bijna geheel laten ontruimen (Er wonen nog enkele kunstenaars) en vrezen vandalisme. Indien er niet meteen aan het herstel wordt begonnen. Dolhuys In het Caectlliagasthuis huisde vroe ger een klooster. Het was gesticht in het midden van de vijftiende eeuw en werd bewoond door de zusters Augustinessen, die met weven en andere handwerken de kost moes ten verdienen. Na het ontzet van Leiden In 1574 en na de opheffing van het klooster werd het gebouw omgedoopt in „sieke beterhuys en dolhuys." Dit ziekenhuis werd be heerd door bestuurders van het 8t Catharijnegasthuis, die in 1595 de opbrengst van een loterij bestem den voor verbetering en uitbreiding van het „pest- en dolhuys." De pestlijders waren verdeeld over twee grote ziekenzalen, waarin de ramen hoog in de wanden waren aange bracht. De destijds medische we tenschap van die tijd meende name lijk dat de ziektekiemen zich slechts horizontaal en rechtlijnig verspreid den. Op de begane grond bevonden zich 24 „beslotene plaatsen" voor krankzinnigen Dat waren de cellen waarin de „uitzlnnlgen" van de stad waaronder naar het begrip van die tijd ook de losbandigen waren inbegrepen werden opgesloten. Volgens hooggeleerd advies moes ten deze cellen zo donker mogelijk zijn. Op zondagen was het .gekkle kijken" voor vele Leidse burgers een geliefd uitstapje. Tegen een niet al te hoog bedrag mocht men de gek ken met stokjes plagen en soms gebeurde het dat een onvoorzichtige bezoeker door een (door de duister nis nog gekker geworden) gek werd gegrepen en tussen de tralies gewurgd. Architectonische waarde De twee ziekenzalen zijn nagenoeg nog geheel intact. Ze hebben een eikenhouten zoldering, die door zware op dubbele karbelen rustende moerbinten wordt gedragen. De krulsvensters zijn voorzien van de oorspronkelijke fraai geprofileerde kozijnen. Het geheel moet gerekend worden tot één van de gaafste voor beelden. die ons land nog rest van de zeventiende eeuwse ziekenhuis- bouw In 1662 werd in de noordelijke vleugel langs de Caeciliastraat een regentenkamer gebouwd. Het poor tje. dat vanuit de binnenplaats tot deze kamer toegang gaf en gesierd Is met de wapens van de regenten uit dat Jaar, is nog ter plaatse aanwezig „Oesigt van het Dolhuys op de binnenplaats." De gemeente Lelden is van plan om na herstel van de gebouwen de fuin open te stellen voor publiek. Boven de bomen ziet men de toren van de Marekerk aan de Lange Mare uitsteken. De schilderijen, die eertijds in deze regentenkamer hingen, worden in de Lakenhal bewaard. Zij zullen bij de reconstructie van de regentenka mer weer in het vertrek worden aan gebracht. Boerhaave Sinds 1636 werd het gasthuis ge bruikt voor medisch onderwijs. Boerhaave gaf er aan het bed der patiënten zijn lessen „ten nutte der leerzuchtlgen." Het Caecllla- gasthuls was hiermee de bakermaat van het klinisch onderwijs, want Boerhaave was degene, die deze vorm van praktisch onderwijs in de wereld introduceerde. Van heinde en ver kwamen er studenten om de demonstraties te zien. Nadien dien de het gasthuis tot 1843 voor tijdelij ke opname van geesteszieken. Later werd het door de Leidsche maat schappij van Weldadigheid ge bruikt Van 1883 tot 1892 door de Practische Ambachtschool, daarna door een veelvoud van andere instel lingen. De oorspronkelijke naam van de straat, waaraan het Caecilia complex zich bevindt, is Vrouwen- camp. Dit vanwege het voorheen grote aantal nonnenkloosters in de buurt. Na 1850 werd de straat de Caeciliastraat genoemd, omdat zij wegens haar bewoonsters een zeer slechte reputatie genoot. De CaecilUstictrtlag heeft niet (eaeef aan overheidssteun, tij toekt ook de •leun van het publiek. Dit kamt In de eertle plaat* weer neer ap feld. Men kan tich ala cantributant eppevea bij het Mu seum Boerbaave, Steenstra»! la, tel. II M M. Contributie» bedrage» minstens IS,- per Jaar. te storten ap de Slaven- burgse Bank N.V. te Lelden ten name van de Caecillastlcbtiag. bankreknr. 44. O.«4.787, postgiro UMIS DEN HAAG Hoewel de compe titie voorrang heeft, wil het sectie- bestuur zaterdagvoetbal toch proberen de strijd om de beker doorgang te doen vinden. Prema tuur is dat de competitiestand wordt gelijkgetrokken. Het feit dat ACV in de eerste klasse B al vier wedstrijden achterop is ge raakt, is niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken. Verder wil de competitieleider profiteren van de invoering van de zomertijd en zal er ook op Paasmaandag (11 april) en Konin ginnedag (30 april), indien nodig, inhaalprogramma's worden vastgesteld. Voor 12 en 19 maart en 9 april zijn al inhaalwedstrij den uitgeschreven. Voor de bekercompetitie zal even tueel ook op weekse dagen wor den gespeeld. Noordwijk mist finale Noordwijk heeft de finale van het Zuidhollands zaalvoetbalkampi oenschap niet bereikt. De laatste wedstrijd tegen Zwaluwen eindig de in een doelpuntloos gelijkspel. Hoewel de Vlaardingers evenveel punten hebben als Noordwijk, dringen zij dankzij een beter doel- t saldo 6 om 5) tot de finale door. Daarin ontmoeten zij het Haagse DKS-Intiem. Noordwijk speelt om de derde en vierde plaats tegen Gouda. De finale wordt waarschijnlijk op 15 maart gehouden in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' (waarschijnlijk 15 maart) tijdens een groot profzaalvoetbal toer nooi. Sparta, FC Den Haag, FC Utrecht en Haarlem hebben toe zeggingen gedaan. Trainers John Eelman (Noordwijk) en John Huguenln (RCL) hebben hun contract verlengd. Eelman gaat aan zijn vijfde seizoen begin nen; Huguenin aan zijn vierde sei zoen. Ook 's-Gravenzandse SV en Theo Cremers zijn volgend jaar aan elkaar verbonden. Piet van Dijk gaat na drie jaar weg bij DSVP. DEVJO naast Ter Leede In een attractieve confrontatie heeft vierdeklasser DEVJO dinsdagavond met 1-1 gelijkge speeld tegen Ter Leede. De Sas- senheimse tweedeklasser, die technisch beter was, nam zeven minuten na rust via Pieter van der Plas de leiding. DEVJO werd hierna gevaarlijker, maar kwam niet verder dan de gelijkmaker, een kwartier voor tijd door Klaas de Winter gescoord. Voor de komende weken heeft DEVJO nog een aantal lichtwed- strijden geprogrammeerd: 15/3 Westlandia, 29/3 CSVD, 12/4 SSS, 26/4 tegenstander onbekend en 10/5 Spijkenisse. Prestatieloop Zaterdag 5 maart organiseren de gezamenlijke atletiekverenigin gen Laan van Poot de dertiende prestatieloop van dit seizoen. Start en finish: sintelbaan Laan van Poot in Den Haag. Afstan den: l'/r5-10 km. Aanvangstijden: 17» km. 13.30 uur; overige afstan den 14.00 uur. Inschrijfgelden: IV» km. 2,50; 5 km. 3,00; 10 km. 3,50. Alle 10 km. deelnemers kunnen een uitslagenlijst ontvangen. De deelnemers aan de kortere afstan den ontvangen een kaart waarop die volgorde van aankomst is ver meld en waarop men zelf de gelo pen tijd kan invullen. De sintel- baan Laan van Poot is onder meer te bereiken met bus 4. Programma IA: Zwart Wit 78-C8VD, RCL-SHO. Excelsi or M-Quick Boys (3.00), Kozakken Boys- Spakenburg (3.00). Noordwljk-Zwaluwen. NSW-Hulzen, RVVH-DOVO (3.00). IB DE- TO-HcerJansdam (3.00), Bennekom-VVOO (3.00), OWIOS-ACV (3.00), IJsselmeervogels- SpIJkenlsse (3.00). Oo Ahead K-WHC (3 00). Harkemase Boys-De Zwervers, Marken- N una peet. IA: NEO "25-Volendam (3.00), RIJnsburgse Boys-De Meeuwen (3.30), ZCFC-Umulden, De Zwerver-De Geuzen (3.00). Amstelveen- Jodan Boys, Dlnteloord-Ter Leede. 2B: Ly- ra-RlJsoord. OVVV-8IZO (3 00), DOSC- Nleuw Lekkerland (2.00), Katwtjk-PPSC (3.00), Arnemulden-'s-Oraveiuandse SV. A8WH-WH8. 3A: •g-Oravenzande-Sehoonhoven (3.00), Vlaardlngen-BV '35, Be Fair-Spirit, DUNO- Groot Ammers, Koudekerk-DSO (3.00). JB: HB88-8C Voorne. Maasdam-Rozenburg, Zuldland-Plershl). Oranje Wlt-DOTO (3.00). Heinenoord-Oroote Llndt (3.00). hoven (4.15), WDS-RandsUd Sport. D8VP- De Sleutels. 4B: Maasdijk-Monster (3.00), ARC-Semper AlUus (3 00), die Haghe- DEVJO (3.00). Rermandad-Schevenlngen (3.00). RAS-Unlcum. Loosdulnen-MW '27. 4C: CapeUe-Bunllght, Excelsior P-Phoenlx (3 00). ZBVH-HUlegersberg. WOZ-Pelikaan. T8B-OOZ, NB8W-TOOR «D: WOR-8tel- lendam. Amelde-Haalten (3.00), LombardlJ- en-8cheUuinen (2.15), Hoogvliet-QJS (2.00), 8N8-De Alblaa. A8H-LRC (4.15).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6