Hoesak wilde niet met Van der Stoel praten Overeenstemming over Philips-cao Grote opening in dam beter voor milieu Bij Amro Reizen ligt de zomer nu voor het meenemen: doe er wat aan Kritiek universiteiten op staatssecretaris Klein Minister: harde confrontatie onvermijdelijk Vrijlating op verzoek van Van der Stoel P.C. Hooftprijs voor Carmiggelt Man heeft in weekend meer vrij dan vrouw Zigeunerfamilie (74 man) nu op camping Lelystad Sinds 60 jaar maken wij huidcrèmes Als er een betere bestond zouden wij hem maken. Bezwaar tegen personeelsinkrimping OESO somberder over Nederland dan Planbureau eerst m'n §oud If aaitje opeten. DONDERDAG 3 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen PRAAG „Een harde confrontatie op het punt van de mensenrechten was onvermijdelijk gezien de flagrante schending van de akkoorden van Helsinki door Tsjechische autoriteiten.*' Dit zei minister Van der Stoel gisteren op de laatste dag van zijn bezoek aan Praag, nadat hij gehoord had dat de Tsjechische president Hoesak hem weigerde te ontvangen. De ontvangst was wel in het pro gramma opgenomen, maar Hoesak liet weten „tot zijn spijt een ontmoe ting niet meer mogelijk te achten" gezien de manier waarop in de wes terse pers de gebeurtenissen rond het bezoek van Van der Stoel aan Praag werden opgeklopt. PRAAG - De Tsjechische autoritei ten hebben ondanks hun ergenis over het optreden van minister Van der Stoel in eerste instantie positief gereageerd op diens verzoek twee mensen die in de gevangenis zitten vrij te laten. Het ging om humanitaire gevallen. De eerste persoon wiens naam niet bekend gemaakt mocht worden, was na een auto-ongeluk, waarbij hij eeen tjechische vrouw had doodgere den, tot achttien maanden gevange nisstraf veroordeeld. Deze man is gisteren, na een jaar straf vrijgeko men. Het tweede geval betreft Cark Stein, een Tjech, die vroeger op de Nederlandse ambassade werkte, in 1970 wegens spionage twintig jaar kreeg, enige tijd geleden een strafon derbreking kreeg wegens zijn slechte gezondheid maar afgelopen woensdag toch weer gevangen werd gezet. De Tjechische minister van buiten landse zaken Chnoupek heeft minis ter Van der Stoel verzekerd dat op een gratie-verzoek van Stein positief beslist zou worden. Later werd Van der Stoel echter meegedeeld dat de afhandeling van het gratieverzoek om administratieve redenen iets lan ger zou duren, maar dat de positieve bereidheid in principe gehandhaafd bleef. Chnoupek wilde gisteren aan het eind van het bezoek niet reageren op de mensenrechten-problemen die tij dens het bezoek zo'n grote rol heb ben gespeeld. Hij zei wel dat de rela ties tussen beide landen door het bezoek verbeterd waren. Hij heeft echter geweigerd het voorstel te aan vaarden om tien minuten voor de Nederlandse tv het Tjechische standpunt over de mensen rechten te verdedigen. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De CAO-onderhandelingen bij Philips hebben na bijna zestien uur vergaderen onderbroken door een tiental schorsingen tot overeenstemming geleid. een stuk van Philips met betrekking tot de relatie winst-werk. Daarin wijst Philips erop dat dit vraagstuk voor een multinationaal bedrijf moeilijker ligt dan voor een ander bedrijf. Van der Stoel deelde daarop aan zijn ambtgenoot Chnoupek mee dat „zo'n weigering wellicht nog nooit eerder is voorgekomen, maar ik wil er toch geen consequenties voor de diplomatieke betrekkingen aan ver binden." De minister ontkende niet dat de officiële betrekkingen tussen Nederland en Tsjechoslowakije voorlopig koel zullen blijven, maar, zo zei hij, „we handhaven gewoon de diplomatieke betrekkingen en willen ook de dialoog voortzetten." „Enige invloed" Op de vraag of de harde aanpak van Van der Stoel geen averechts effect op de autoriteiten in Praag zal heb ben zei Van der Stoel: De Tsjechen hebben na 1968 het uiterste gedaan om weer wat respectabiliteit terug te winnen. Ik denk daarom dat mijn optreden wel van enige invloed zal zijn. Maar afgezien daarvan kon een duidelijke standpuntbepaling over de schending van de mensenrechten en daarmee de schending van de akkoorden van Helsinki onder de huidige omstandigheden niet uitblij ven. Als we ermee akkoord gaan dat de Tsjechen bepaalde onderdelen van de Helsinki-akkoorden niet uit voeren, dan zijn we op de verkeerde weg. Pessimistisch Van der Stoel toonde zich in dit verband vrij pessimistisch over Me komende conferentie half juni in Belgrado waar de uitvoering van „Helsinki" getoetst gaat worden. Van der Stoel heeft zich met name de woede van Tsjechen op zijn hals gehaald door zijn ontmoeting met prof. Kan Patocka, de woordvoerder van de Charta-beweging voor de mensenrechten. Chnoupek had Van der Stoel verweten dat dit in strijd was met de regels van gastvrijheid. Van der Stoel zei daarop met stom heid te zijn geslagen, „omdat het een ontmoeting betrof meteenTsje- choslowaakse staatsburger, die slechts vraagt om de bepalingen van de grondwet en de wetten te eerbie- dieen". In een vraaggesprek met Van der DEN HAAG Simon Carmiggelt heeft de P.C. Hooftprijs 1974 toege kend gekregen. Deze Staatsprijs voor Letterkunde is aan Carmiggelt toegekend op ad vies van de daartoe ingestelde jury die de minister van CRM, mr. Van Doorn voor de toekenning adviseer de. Samenstelling van de jury: Andreas Bumier (lid en voorzitter), Ankie Pijpers, Ethel Portnoy, Hugo Kaleis, C. Lijsen en H. J. Kompen (secretaris). De officiële uitreiking van de prijs, die 8.000 gulden be draagt, zal op een nader vast te stellen datum plaatsvinden. Stoel beweerden journalisten van het officiële persbureau Ceteka, dat Patocka fascistische ideeën zou hebben. „Dat vind ik een dusdanige zware beschuldiging dat ik Patocka direct voor de tv zou halen hen daar over uitleg te laten geven," reageer de mr Van der Stoel. De journalisten verweten Van der Stoel ook de negatieve aspecten van het bezoek te hebben laten prevale ren boven de positie, door een man te ontvangen diue alleen zich zelf vertegenwoordigt. Tenslotte vroe gen zij de minister of de verkiezin gen op 25 mei wellicht iets te maken hadden met zijn optreden in Praag. „Ik bepaal mijn standpunt gelet op de belangen van ons land en de goede internationale betrekkingen. Ik laat mij daarbij niet door andere zaken afleiden", aldus de minister. Ons commentaar staat op pagina 5 DEN HAAG - Minister Boersma blijft erbij dat jongeren beneden de achttien binnenkort niet eerder dan 's morgens zeven uur op pad mogen om kranten te bezorgen. Wel is de minister bereid gedurende twee jaar een overgangsregeling te treffen. Een meerderheid in de Tweede Ka mer steunt Boersma nu in zijn plan. Van een verslaggever DEN HAAG - Het weekend brengt voor mannen in het al gemeen meer echt vrije tijd mee dan voor vrouwen. Uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1970 ingesteld heeft naar onze vrije tijdsbesteding blijkt dat vrouwen op alle dagen van het weekend (de vrijdagavond daar al bij gerekend) ongeveer een kwart méér verplichte be zigheden hebben dan mannen. Vrouwen doen in het weekein de dan ook minder aan tv- kijken, lezen, studeren, sport, spel of hobby. Naast dit gegeven (dat voor veel huisvrouwen niet zo veel nieuws zal bevatten) leverde het onderzoek op dat de zon dag nog steeds meer een dag van rust is; de zaterdag is nog steeds meer gevuld met ver plichte bezigheden (die man nen overigens ook wel hebben: vrouwen en mannen samen vullen ongeveer een derde deel van hun weekeinden met dat „verplichte"). Verder wordt het weekend voornamelijk doorge bracht met bezoek, praten, feestjes en tv-kijken. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever LELYSTAD De zigeunerfamilie Romanow, die gistermorgen door de Westduitse politie bij Heerlen over de grens is gezet, is begeleid door de rijkspolitie op de stadscamping van Lelystad neergestreken. De in totaal 74 zigeuners, van wie de oudste ze ventig jaar is en de jongste een baby van enkele weken is, verbleven voor zij de grens werden overgezet in Keulen, waar zij volgens zigeuner koning Koko Petaio. die de Roma- nows bij de grens opwachtte, door de autoriteiten „schandalig" zijn be handeld. Zij woonden vijf maanden op een parkeerterrein in de buurt van een kerncentrale. Aan de grens werden vijf van de in totaal zeventien caravans op diepla- ders overgeladen: de wagens waren in slechte staat. Ook waren enkele caravans bij een kettingbotsing be trokken tijdens het vervoer naar de grens. (ADVERTENTIE) Voor elke plannenmaker, geheel vrijblijvend: keus uit >872 pagina's voorpret. En desgewenst: uitvoerige adviezen en alternatieven. Bij 515 Amro Banken met dit vignet: i Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De besturen van universiteiten en hogescholen zullen vandaag felle kritiek leveren op de plannen van staatsse cretaris Klein. Zij menen dat „het dictaat" dat Klein de instellin gen tot 1983 wil opleggen de kwaliteit van onderwijs en onder zoek ernstig zou aantasten. De 65.000 Philips-werknemers krij gen per 1 januari 1977 een prijscom pensatie van drie procent met een minimum van 600 gulden. Op 1 juli en 31 december zullen opnieuw prijs compensaties volgen, vermoedelijk van respectievelijk 3,4 en 2,8 pro cent. Bovendien hebben de vakbon den een reëele loonsverhoging op 1 januari van een half procent bedon gen, met een mipimum van honderd gulden. De vakantietoeslag stijgt van 7,5 naar 8 procent (minimum 1740- gulden). Ook andere uitkerin gen; zoals de eindejaarsuitkering en hir^flertoeslag, worden omgerekend in procenten 0,4 procent hoger Volgëns de tot nu toe bij Philips gebruikte berekening zou de prijs compensatie 4,2 procent hebben be dragen. Jan van Nelle van de Indus triebond NKV verklaarde na afloop van de onderhandelingen dat de bonden het verschil van 1,2 procent hebben laten zitten om tegemoet te komen aan de wensen van Philips. Rentabiliteit De nu bereikte resultaten betekenen dat de totale loonsom bij Philips in 1977 tot 8,3 procent stijgt. Bij de eerste besprekingen vóór de stakin gen wilde Philips niet. vérder gaan dah een stijging van 7 procent. De directeur sociale zaken 0rs F. van Grunsven van Philips gaf te kennen dat hij niet blij is met het resultaat, omdat de loonstijging groter is dan het bedrijf uit het oogpunt van ren tabiliteit wenselijk acht. Volgens Van Grunsven hebben de vakbonden erkend dat de loonkoste- nontwilfkeling met name voor een bedrijf als Philips met een kwetsba re exportpositie, een doorslaggeven de rol speelt. „Nu we hebben beslo ten een prijscompensatie te geven, is beperkt," aldus Van Grunsven, die Voorstel werkgroep inzake Oosterschelde gaat 100 miljoen gulden extra kosten er ook op wees dat de reëele o w loonsverhoging minder dan één pro cent bedraagt. Op 15 maart zullen de partijen op nieuw rond de tafel gaan zitten om de immateriële zaken te bespreken. De bonden zijn al in het bezit van Vandaag overleggen de universitei ten en hogescholen met staatssecre taris Klein over de financiële nor men die onlangs door het ministerie zijn gepubliceerd. De staatssecreta ris wil in 1983 met minder we tenschappelijk personeel meer stu denten opvangen. In de afgelopen week hebben de uni versiteiten en hogescholen becijferd wat de gevolgen zullen zijn van de Haagse plannen. Daarbij blijkt dat de technische hogeschool in Delft het meest moet inleveren, omdat de ze in verhouding de meeste docenten had. Slechts een enkele universiteit gaat er iets op vooruit, omdat deze nog een achterstand had in te halen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Eras- musuniversiteit in Rotterdam. Studentenstop Het voornaamste punt van kritiek op de voorstellen van staatssecreta ris Klein is, dat er weinig ruimte is gelaten voor verder overleg. Zo lijkt de staatssecretaris heilig overtuigd van de noodzaak van een studen tenstop voor studierichtingen als ge neeskunde, tandheelkunde en dier geneeskunde. Maar de vrees bestaat dat voor nog meer studierichtingen een perma nente studentenstop zou gaan gel den. Staatssecretaris Klein wil hoe dan ook de stroom van studenten afstemmen op het beschikbare aan tal docenten en dat aantal mag tot 1983 niet groeien. Om in de komende vijf jaar toch 25 procent meer studenten te kunnen opvangen zal staatssecretaris Klein streng toezien op de wettelijk ver plichte studieverkorting. Hij gaat er voorlopig vanuit dat straks tachtig procent van de studenten een vierja rige cursus volgt. Hij wil voor 1 mei de nieuwe studieprogramma's bin nen hebben. Moeilijkheden De voorwaarden van de staatssecre taris zullen zeker tot grote moeilijk heden aanleiding geven. De meeste studierichtingen denken nog steeds aan programma's van vijf jaar en ze lijken niet bereid daar een jaar af te doen. Toch vindt Klein dit absoluut noodzakelijk om in 1983 meer stu denten te kunnen opvangen. Ten slotte zullen de universiteiten !*DVEHTEnriEi Van onze parlementsredactie DEN HAAG De afsluitbare dam in de Oosterschelde wordt de komende maanden opnieuw onderwerp van politieke touwtrekkerij in de Tweede Kamer. Dat is komen vast te staan, nu uit studies van een interdepartementale werkgroep is gebleken dat grotere doorlaatopeningen in de dam voor het milieu en voor de schelpcultuur aanzienlijk gunstiger zijn dan de kleine openingen, die in het afgelopen voorjaar door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd. 380 ontwikkelmgsprojekten VASTEN AKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist gr. 162101864 Een dam met grotere door laatopeningen kost echter 100 of 260 miljoen gulden meer dan de ruim 2,5 miljard om met dat extra-bedrag ak koord te gaan, te meer omdat uit het rapport van de werkgroep blijkt dat het hui dige plan door moeilijke be heersing van het zoutgehalte aanzienlijk meer milieurisi- eo's met zich meebrengt dan aanvankelijk was voorzien. Confrontatie CDA-fractiewoordvoerder Schakel daarentegen vindt dat een extra-bedrag voor de Oosterscheldedam eigenlijk niet mogelijk is. Hij verwacht dan ook een stevige politieke confrontatie als minister Westerterp de conclusies van de werkgroep volgt en aan de Kamer toestemming vraagt voor het extra bedrag. Scha kel neemt daarbij het voorbe houd dat hij de inhoud van het rapport van de werk groep nog niet kent. Dat is dan ook niet officieel openbaar gemaakt, maar PvdA-Kamerlid Roels bracht de hoofdlijnen ervan in schriftelijke vragen aan mi nister Westerterp naar bui ten. Roels hoopte daarmee een positieve beslissing over het extra-bedrag te stimule ren en bovendien is hij het oneens met het feit dat de inhoud van het rapport dat van januari dateert, geheim wordt gehouden. Het rapport belicht drie mo gelijkheden over de doorlaat openingen in de Ooster scheldedam. De eerste is die van het huidige plan, name lijk openingen ter grootte van 11.500 vierkante meter, hetgeen een getijdebeweging bij Yerseke oplevert van 2.30 meter. De tweede mogelijk heid omvat openingen van 14.000 vlerkante meter met eea getijdebeweging van 2.70 meter. De derde is een ope ning van 20.000 vierkante me ter, met een getij verschil dat het meest de natuurlijke eb- en vloedbeweging benadert, namelijk 3.10 meter. Volgens Roels is het hele rapport een groot pleidooi voor deze grootste opening. Omdat dit echter 260 miljoen gulden extra vergt concludeert het rapport dat de middelste opening moet worden geko zen, een soort compromis Tweede Kamerlid Roels (PvdA): vragen tussen de financiële en de mi lieubelangen. Die opening van 14.000 meter zou honderd miljoen gulden extra vergen. Voor de Oosterschelde be stond aanvankelijk een plan voor een totale afsluiting, zo als dat ook voor de andere Zeeuwse wateren gold. In '74 besloot het kabinet onder druk van milieugroepen de haalbaarheid van de „open dam" met te sluiten schui ven te bestuderen. Als de kosten onder de ongeveer 2,5 miljard zouden blijven, zou zo'n open dam mogen wor den gebouwd. Zou die finan ciële grens overschreden wor den, dan zou de afsluitbare dam worden aangelegd. Vo rig voorjaar bleek dat die fi nanciële grens iets overschre den werd. De Tweede Kamer ging er met pijn en moeite mee akkoord, maar aan vaardde tegelijk een motie- Schakel, waarin stond dat als de dam na de studie van de interdepartementale werkgroep toch duurder zou worden, het hele Idee van de „open dam" alsnog zou moe ten worden verlaten, en de oorspronkelijke dichte en goedkopere dam zou moe ten worden aangelegd. Schakel zei dat bij een kos tenverhoging van honderd miljoen gulden zijn motie in feite van kracht wordt. Alsnog een dichte dam aan leggen is echter praktisch moeilijk geworden, nu in het afgelopen jaar de eerste dam- delen, die enkele jaren gele den al waren aangelegd voor die dichte dam. weer afgebro ken zijn. Het rapport van de interde partementale commissie is begin dltjaar aan minister Westerterp aangeboden De ze heeft het voor advies door gezonden aan de Raad voor de waterstaat. Na dat advies zal het kabinet een definitief standpunt bepalen. Volgens ingewijden is er voor het poli tieke overleg nog tijd tot be gin september, wil men nog voldoen aan de vorig Jaar ge stelde voorwaarde dat de dam in 1985 in gebruik moet worden genomen. en hogescholen bezwaar maken te gen Kleins voorspelling omtrent het aantal te verwachten studenten. Door onderscheid te maken tussen onderwijs-vragende en voor zichzelf werkende studenten denkt Klein met veel minder docenten toe te kunnen dat de universiteiten nodig achten. Bovendien laat de staatsse cretaris enige duizenden toekomsti ge studenten verdwijnen naar de zogeheten algemene hogere oplei dingen. Deze opleidingen zijn welis waar op papier in de maak, maar de Tweede Kamer is nog niet akkoord gegaan met deze plannen. PARIJS De organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwik keling (OESO) is minder optimis tisch over de Nederlandse economie dan het Centraal Planbureau. De OESO is het in een rapport over de vooruitzichten van Nederland in 1977 met name niet eens met de voorspelling van het Planbureau in de Macro-Economische Verkennin gen, waarin staat dat de export naar de omvang gerekend dit jaar met 8,5 procent zal toenemen. Volgens de OESO zal dit niet meer dan 6,25 procent zijn. Ook over de ontwikke ling van de werkloosheid is de OE SO pessimistischer. Het planbureau ging in september uit van gemid deld 215000 werklozen in 1977 tege nover 230.000 in 1976. De OESO meent echter dat van een daling geen sprake zal zijn. Weer een ande re raming van het Planbureau, een stijging van de investeringen met 8 procent is eveneens aan de rooskleu rige kant, meent de OESO. Deze organisatie is echter weer opti mistischer dan het Planbureau over de stijging van de Nederlandse im- portprijzen: 3,5 tegen 8 procent. Ook de betalingsbalans ontwikkelt zich naar de mening van de OESO gunstiger dan in Nederland wordt gedacht. Over het geheel genomen verwacht de OESO echter wel dat het economisch herstel zich dit jaar zal voortzetten, sneller zelfs dan in 1976 (ADVERTENTIE) het vers gebraden lOminuten haantje van Herman Kramer ut wilde toch de meett interessante ogenblikken op de bond opnemen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3