Mag ik Hofstede de Groot van je? Vl Moravische predikanten steunen Charta 77 Kerkbalans weer 10 procent meer Hervormden en baptisten: meer begrip voor elkaar Kerkelijke brief aan Stevin over Z.-Afrika Gereformeerde weigering gesprek over Z.-Afrika Bisschop Wood van Namibië treed af Wereldraad kerken uit geldzorgen Leger des Heils bouwt 2000 huizen in Bangladesj VANDAAG Voorbijganger DONDERDAG 3 MAART 1977 KERK Trouw/Kwartet2 door A. J. Klei Sinds een aantal dagen heb ik een kerkelijk kwartetspel in huis. dat ik al enige malen met veel stichting ter hand nam. Ik zou langs deze weg onze lezers krachtig willen opwekken, zich ook aan deze leerzame en ver kwikkende vorm van ontspan ning over te geven, maar ik dien er bij te vertellen dat zij dan eerst zelf een dergelijk spel moeten vervaardigen. Mijn kwartetspel ts namelijk niet in de erkende speelgoedzaken te krij gen. er bestaat trouwens maar ééen exemplaar van en dat werd me toe gestuurd door degenen die het. blij kens de bijgevoegde brief, met grote vreugde tn elkaar hebben gezet DiCzijn ds. Th Weerstra, de herder van de gereformeerden in 't Harde, en zijn verloofde Zij weten dat de boog niet altijd gespannen kan zijn en dat ledigheid des duivels oorkus sen is. Vandaar dat zij. hoewel de bruiloft aanstaande en er dus werk genoeg aan de winkel is. gelegenheid zagen een kerkelijk kwartetspel te ontwerpen. Deze verloofden gaan er voorts niet aan voorbij dat de cate chismus ons voorschrijft, onze naas te alle vriendelijkheid te bewijzen, en dit heeft meegebracht dat zij hun werkstuk terstond na de voltooiing aan mij ten geschenke gaven Kijk, zo mag ik het graag meemaken. Twee van de zesendertig kaarten, welke het spel telt. druk Ik hierbij af. Wat ik niet kan laten zien is dat telkens één van de vier aanduidin gen op de kaart niet in zwarte, maar In rode letters getekend staat Op de kaart „Gemeenteleden" geldt dit van „de dwarsligger bij „Preken" is dit „de slaapverwekkende preek" Strikt genomen heeft een geoefend kerkganger voldoende aan de afbeel dingen op de kaarten om te weten waar 't over gaat. maar we mogen ook in ons spel de andersdenkenden niet vergeten Zorgvuldige beschouwing van het kwartetspel uit 't Harde voert tot de slotsom, dat in de gereformeerde pastorie aldaar geest en vernuft ge- GEtlEEWTeLEKf! 1. VEKElïEUKE 2. 5E VMTSELATÊfE 3. ÏE OVEHTUIGE* «l. Dc ÏWAWl) «EU. paard gaan met handvaardigheid. Dit belooft veel voor de kerkelijke bearbeiding van dit Veluws dorp. Toch laat dit kerkelijk kwartetspel, hoe aantrekkelijk ook, zien dat we TietEw 1.16 T3EÊH INÏÏIE ?UVTEK1 1. IE IfNKt HEEK i.JEIEuH- I JlENlT- 7HEEK «I. 5E JIAA?VEHUEKKENJÊ 7HEEK in een gebroken wereld leven en dat ook aan onze beste werken het een en ander mankeert. Omdat het niet onmogelijk en zelfs wenselijk is dat het voorbeeld van ds. Weerstra doet volgen, wil ik thans aantonen hoe nauw de zaak luistert en hoe snel men zich kan komen te misgaan. Begrijp me goed. ik ga geen spijkers op laag water zoeken, maar een en kel waarschuwend woordje is toch wel op z'n plaats. Zo kan ik de vraag niet onderdrukken, hoe het met de ambtsbeschouwing van ds. Weer stra staat. Op de vier kaarten van „Kerkelijke werkers" staan behalve een diaken, een non, een heilsoldate en een werkster. Mikken de makers van het kwar tetspel hier op het ambt aller gelovi gen? Best. maar dan blijven de oe cumenische problemen, welke dit viertal wakker roept, nog liggen. Ik wou maar zeggen dat hiet veel voet angels en klemmen zijn. Ernstiger wordt het wanneer we de in dit kwartetspel opgenomen ker kelijke „leiders" bekijken. Abraham Kuyper is er bij en tevens Hoedema- ker. Mooi zo, dan hebben de her vormden er ook nog wat aan. Met het oog op een eventuele versprei ding van het spel in Friesland is de heer H. Algra als leider genomen. Tot zover is er niets aan de hand. Maar wie is de vierde leider (die in het spel zelfs nummer één is)? Hof stede de Groot! Hoe is dit mogelijk?! Zijn de Weerstra-tjes er dan niet van op ae hoogte hoezeer Hofstede de Groot de tegenstander was van Hendrik de Cock, de vader der Af scheiding? En hebben zij nooit ver nomen van de verderfelijke invloed der Groninger richting? Kortom: be grijpen zij niet dat een goed- gereformeerd mens nimmer, ook in het spel niet, de woorden: „Mag ik Hofstede de Groot van je?" over de lippen zal krijgen? Deze misgreep pakte me te meer aan omdat ik eerder zo getroffen werd door het feit dat in dit kwar tetspel bij „Schrijvers" prof. dr. D. Nauta omschreven staat als „Doede Nauta". Immers, alleen gerefor meerde ingewijden duiden deze kerkhistoricus in hun conversatie (niet mét hem, maar óver hem) met de vóórnaam aan. Dit geschiedt sinds de verre jaren dat wasinrich tingen werkten met de slagzin: „Doe de was de deur uit!" Welnu, eens belde prof. dr. W.H. Gis pen tevergeefs aan bij zijn collega Nauta en thuis gekomen, sprak hij: Doede was de deur uitEn dit is bij de gereformeerden bekend ge worden en bekend gebleven tot op, de huidige dag. Ook bij ds. Weerstra en zijn verloofde. (ADVERTENTIE) Hervormd Nederland DEN HAAG - De interkerkelijke geldwerfactie Kerkbalans zal dit jaar naar verwachting weer tien per cent meer opbrengen dan vorig jaar. Dit blijkt uit een voorlopig onder zoek bij hervormde kerkvoogdijen. Ook bij de gereformeerden is een dergelijke stijging Van de resulta ten bij de rooms katholieken is nog niets bekend. Aan Kerkbalans doen sinds 1974 zeven kerken mee. Het is een Initiatief van de hervormde ds. W. H. den Ouden uit Rotterdam. DEN HAAG Er zitten 140 Ne derlandse missionarissen in Oegan da. Van hen loopt binnenkort de verblijfsvergunning af en zij zijn be nieuwd of hun vergunning verlengd wordt In 1972 wees president Amin 60 van de 1200 buitenlandse missio narissen uit. Onder deze 60 waren toen elf Nederlanders. Sindsdien zijn regelmatig enkele missionarissen uitgewezen. De verhouding tussen kerk en staat is gespannen, omdat de kerken hun mond niet hielden over de presidentiële terreur. WENEN De druk van de Li touwse katholieken op hun regering om de verbannen bisschoppen in ere te herstellen wordt steeds groter. Dit heeft Loedmila Aleksejewa gezegd, JOHANNESBURG - De Nederduit se gereformeerde kerk heeft het voorstel van de methodisten afgewe zen, een beraad van alle kerken in het land te houden over de huidige problemen waarin Zuid-Afrika zich bevindt. De leider van het gerefor meerde bureau voor oecumenische zaken. dr. F. O'Brien Geldenhuys, liet weten niet voor zo ri bijeenkomst te voelen, omdat dan ook leden van de raad van kerken er aan mee zou den doen „En de raad van kerken heeft een benadering van de natio nale problemen, die regelrecht in strijd is met de onze", aldus O'Brien Geldenhuys. HIJ Uet de methodisten weten dat hij net zo bekommerd is als dezen over de situatie van het land. Met de methodisten alleen zouden de gere formeerden dan ook wel willen praten. De methodist ds. Austen Massey vindt dat een beraad waar de Neder duits gereformeerden niet aan mee doen weinig betekenis heeft, omdat de kerken dan niet met een stem tot de regering kunnen spreken, zoals Massey haa gehoopt. Alle andere le den-kerken van de raad van kerken hebben ingestemd met het voorstel van de methodisten. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 die Ud is van het Moskouse „Helsin- ki-comité". De r.k.-bisschoppen in Litouwen voelen niet voor samen werking met het ministerie voor godsdienstzaken. Het streven naar geloofsvrijheid wordt ook door velen buiten de kerk gesteund, omdat het wordt opgevat als een uiting van nationalisme. DEN HAAG - De jaarlijkse inza meling voor de missie in oktober is vorig jaar een succes geweest Het nationaal bureau van de pauselijke missiewerken meldt als eindresul taat een bedrag van 3,2 miljoen gul den. 25 procent meer dan in 1975. Hierdoor zou het mogelijk zijn om b.v. heel het hulpprogramma voor 1977 van de internationale pauselij ke missiewerken in Tanzanië te fi nancieren of tweederde van het werk in Indonesië. Over de feitelijke be steding wordt nog overlegd tussen alle 85 nationale afdelingen, die de pauselijke missiewerken kennen. BILTHOVEN De heropening van „Sllvosa", het verbouwde werkcentrum van de hervormd- gereformeerde jeugdbonden (HGJB), zal niet plaatsvinden op 12 maart, zoals eerder aangekondigd was. maar op zaterdag 2 april, 's Middags staat 8Uvosa dan open voor ieder, die een kijkje wil nemen. HILVERSUM - De christelijke gereformeerde kerken zijn op zoek naar een nieuw zendingsterrein. Het werk in Torajaland (Celebes. Indone sië) en Vendaland (Zuld-Afrika) ver keert in een stadium van afbouw, al Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Interview met Chris van Veen en Jan Lanser Woonboten laten zich niet af schepen Hugo Claus en het Christendom Het verhaal van een grootgrutter en een miljoen dagelijkse klanten Geadopteerde kinderen passen zich snel aan Ik abonneer mij op HN vraag een proefnummer Naam: Straat: Plaals; Tel. nr.: Ab. prijs 31,-- per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan Antwoordnummer 1776 Den Haag. Bellen ken ook: 070 - 512111 HN Ie ook In de loeee verkoop ver- krljgbeer zal dat nog wel enkele jaren duren. De voorkeur gaat uit naar een ge bied, dat nog geheel gekerstend moet worden. Zendingsdeputaten hopen met concrete voorstellen te kunnen komen op de generale syno de, die dit najaar in Hoogeveen ge houden wordt. door Michael Bourdeaux Praag Onder de 257 oorspronkelijke onderte kenaars van Handvest 77 waren zeven geestelijken, die in de hysterische cam pagne tegen de onderte kenaars niet gespaard zijn. Zoals gebruikelijk liet de com munistische partij de aanval op de ondertekenaars over aan de leiders van de maatschappe lijke groep, waartoe zij be hoorden. Aldus begon de vereniging van kunstenaars de ondertekenende ar tiesten aan te vallen. De vakbewe ging viel alle ondertekenaars aan en verzweeg het pijnlijke feit dat er onder hen verschillende arbeiders zijn. I* Op 15 januari maakte het commu nistische dagblad Rude Pravo be kend dat drie kerkelijke organen de ondertekenaars hadden veroordeeld. Onder deze zou de raad zijn van de synode van de evangelische broe ders. Volgens het interkerkelijke weekblad Kosnlcke Jisky, dat op 26 januari verscheen, veroordeelde de raad de ondertekenaars van Handvest 77 echter niet. Volgens dit weekblad hoorden de leden van de Van een onzer verslagge vers AMSTERDAM De her vormden en gereformeer den en de baptisten zijn een belangrijke stap dich ter tot elkaar gekomen. Theologen van beide kan ten zijn tot de conclusie gekomen, dat hun ver schillende visies op de doop eigenlijk elkaar aan vullen. De hervormde wereldbond (waarvan ln Nederland de her vormde kerk. de gereformeerde kerken en de remonstrantse broederschap lid zijn) en de baptisten-wereldalliantie heb ben de afgelopen drie jaar een theologengesprek georgani seerd. Onlangs is ln het baptisten- seminarie te Rilschlikon bij Zürich de vierde en laatste gespreksronde gehouden Daar stelden de theolo gen het eindrapport vast. dat nu aan beide wereidorganisaUes is aange boden. Accentsverschillen In het hervormde kaderblad „Woord en Dienst" schrijft dr. K. Blei uit Haarlem, die aan de hervormde kant aan het gesprek heeft deelgenomen, dat de commissie alleszins positieve resultaten heeft bereikt, waarvan hij hoopt, dat zij zullen doorwerken, ook in de eigen hervormde bezinning op kerk en doop. De commissie kwam tot de be langrijke conclusie: „De hervormde nadruk op de voorrang van Gods genade in de doop en het door de Dr. K. Blei baptisten gelegde accent op de actie ve deelname van de mens in het doopgebeuren vullen elkaar in zeke re zin aan." Er blijven dan meningsverschillen, die meer zijn dan accentsverschillen. Maar naar de mening van de com missie hebben zij niet (allereerst) be trekking op de betekenis van de doop. Veeleer op de bredere vraag naar het werken van de Geest in heel het mensenleven lijk geloofsantwoord (hoe aanvanke lijk en onrijp ook nog). De her vormden geloven daarentegen, dat de volgorde ook andersom kan zijn, voor wie ln het midden van de ge loofsgemeenschap opgroeien. Gezinsleven Er bleken overigens in dit verband al meteen weer enige punten van over eenstemming te signaleren. Ook de baptisten-gesprekspartners erken den de zegen van een christelijk ge zinsleven en beaamden, dat kinde ren van christen-ouders niet zonder meer als „buitenkerkelijk" be schouwd kunnen worden. Die zijn al van meet af aan op een bijzondere wijze binnen de werkings sfeer van de Heilige Geest, betrok^ ken in een proces van voorbereiding op het lidmaatschap van de kerk van Christus. En hervormden en baptisten bleken het erover eens, dat openbare belij denis, doop en toelating tot het avondmaal, in welke volgorde ook. en of zij nu in tijd samenvallen dan wel ver uiteenliggen, sómen dienen te leiden tot daadwerkelijk lidmaat schap van de kerk, en daartoe onder de leiding van de Geest ook ziillen leiden. Volgorde Volwaardig Dat het werk van de Geest zich niet beperkt tot het moment van de doop. maar te maken heeft met heel het proces van christelijke opvoe ding en geestelijke groei (waarin de doop ëén, zij het beslissend, moment is), dat wordt erkend door her vormden én baptisten Maar de baptisten houden eraan vast, dat de doop pas kan worden bediend nidat er al. in de kracht van de Geest, een begin is gemaakt met de christelijke opvoeding en nödat het zo al is gekomen tot een persoon- De conclusie van dr. Blei is, dat hervormden (en gereformeerden) en baptisten elkaar als volwaardige me de-christenen kunnen herkennen. Er is openheid en begrip gegroeid voor eikaars opvattingen. En er is geen wezenlijk beletsel voor gezamenlijke deelname aan hetzelfde avondmaal. In deze laatste ontmoeting werd ook gesproken over de verhouding tus sen algemene en plaatselijke kerk en over het kerkelijk ambt. Ook hier bleken de verschillende accenten geen onoverkomelijke tegenstellin gen te zijn raad over het handvest voor het eerst uit Rude Pravo en waren zij niet van de inhoud op de hoogte. Wel zei de raad in een verklaring voor de dominees in Bohemen en Moravië dat de raad „samen met vertegen woordigers van andere kerken de laatste maanden zijn positieve hou ding jegens ons land, onze staat en ons systeem heeft bevestigd". Dr Vaclav Kejr, die namens de syno de deze verklaring ondertekende, die ten doel had de verkeerde indruk weg te nemen die door de medede ling in Rude Pravo was ontstaan, werd de volgende dag lange tijd on dervraagd en onder hevige druk ge zet de zeven geestelijken uit de kerk te zetten. Met grote moeite kon hij duidelijk maken dat het in zijn kerk niet mogelijk is gelovigen te excom municeren. Dit konden de commu nisten slechts moeilijk doorgronden. De zeven geestelijken, die het handvest hebben ondertekend, heb ben nu in een zelf uitgegeven vorm een brief in omloop gebracht waarin zij hun handtekening onder het handvest verdedigen. Hoewel het handvest niet uitdrukkelijk over God spreekt, roept het op tot godsdienstvrijheid en volgt daarin de wil van God, schrijven de zeven. Onder de tweede groep van 208 on dertekenaars, die hun naam op 1 februari bekend maakten, waren weer veertien geestelijken. Alle on dertekenaars riskeren dat zij daar mee hun baan kwijt raken of op andere wijze gediscrimineerd wor den. Sommigen zijn hun werk al kwijt. Anderen moeten hun huis ver laten. LONDEN De anglicaanse hulpbisschop Richard Wood van Namibië heeft op vereoek van de bisschoppen van de anglicaanse kerkprovincie Zuid-Afrika besloten zijn functie neer te leggen. Hij wil daarmee de weg vrijmaken voor de verkiezing van een zwarte opvolger. In de zomer van 1975 moest Wood Namibië verlaten om zijn verzet te gen de Zuidafrikaanse regeringspo- litiek. Sindsdien woont hij in Lon den. BEVERWIJK De werkgroep Zui delijk-Afrika IJ mond heeft in een brief aan de directie en onderne mingsraad van de Stevingroep ge vraagd of het Juist is dat deze onder neming ln Zuid-Afrika Investeert en of het nog wel verantwoord ls deze contacten te blijven onderhouden. De groep zegt in zijn brief dat de vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid ln Zuid-Afrika herhaal delijk gevraagd hebben alle econo mische, militaire en politieke rela ties met de blanke minderheidsrege ring te beëindigen. De groep citeert een verklaring van het Christelijk Instituut van dr. C. F. Beyers Naudé, waarin de oproep om een boycot krachtig wordt onder steund met de volgende argu menten: „Krachtige economische druk is van doorslaggevende betekenis bij het tot stand brengen van een zo vreed zaam mogelijke oplossing. Investeren in Zuid-Afrika is Investe ren ln Apartheid en daarom immo reel, onrechtvaardig en uitbultend. Pogingen om de situatie te verande ren door middel van druk vanuit de bestaande Investeringen zijn onvol doende gebleken. Wie zijn werk kwijt raakt kan in Tsjechoslowakije, dat officieel geen werkloosheid kent, geen uitkering krijgen. Hij kan bovendien vervolgd worden als een maatschappelijke parasiet. De zeven roepen in hun brief de wereld op, steun te geven aan de moedige geestelijken en hun vervolging zo mogelijk te stoppen of te verlichten. GENEVE De financiële positie van de wereldraad van kerken, die een jaar geleden nog zorgwekkend was, is de laatste tijd verbeterd, terwijl een aanzienlijke stijging waar te nemen is bij de bijdragen van de ledenkerken. Hierdoor kan een aantal aanvullende uitgaven in de begroting worden opgenomen. Zo moeten bijvoorbeeld het gezamen lijk studieprogram van de afdeling „Geloof en Kerkorde" en het refe raat voor vrouwenvraagstukken als ook de voortzetting van de dialoog met andere godsdiensten en ideolo gieën bekostigd worden. Er ont breekt echter nog bijna twee ton voor de voorgenomen studie over de mensenrechten. AMSTERDAM Het aantal goedko pe huizen, dat het Leger des Heils in Bangladesj laat bouwen, heeft de tweeduizend bereikt. Sedert het ver trek van majoor Eva den Hartog in mei 1976 staat het Leger des Heils werk in Bangladesj onder leiding van brigadier en mevrouw Victor Peder- sen uit Australië. Hun program met 77 medewerkers omvat behalve het hui zenbouwproject medische verzorging en behandeling in permanente, zowel als rijdende klinieken; dagelijkse uit deling van voedsel aan ondervoede kinderen en volwassenen; het aanleg gen en instandhouden van een specia le noodvoorraad voedsel en medicij nen voor rampen; de exploitatie van een dagverblijf voor ondervoede ba by's, annex zuigelingenkliniek en van oogkampen, waar lijders aan oogziek ten pro deo door specialisten behan deld worden. Het argument dat economische groei kan lelden tot fundamentele verandering is onjuist gebleken. Veel zwarte organisaties hebben zich gekant tegen buitenlandse investe ringen in Zuid-Afrika, en wij geloven dat dit de mening van de meerder heid van de zwarte Zuid-Afrikanen zou blijken te zijn als hun stem vrije lijk gehoord zou kunnen worden. De zwarten accepteren dat de daar uit volgende economische recessie en werkeloosheid hen zal doen lij den, maar stellen dat dit dan voor een beperkte tijd zal zijn ln te genstelling met het voortdurende lij den als gevolg van de voortzetting van apartheid." De werkgroep vraagt of het Juist is dat de Stevin-groep vla Interslte en Richards Bay Six Consortium belan gen ln Zuid-Afrika heeft en dringt aan op een bespreking van deze kwestie in de raad van bestuur en in de ondernemingsraad van de Stevin groep in de hoop dat de 'onderne ming een nieuw beleid ten aanzien van dit land zal uitstippelen. De werkgroep zuidelijk Afrika IJmond is een ontmoetingsgroep waarin sa menwerken de Kritische Gemeente IJmond en de Ontmoetingsgroep Kerk en 8amenleving van de her vormde gemeente Beverwijk- /Heemskerk. Hét gebeurt mij niet zelden dat ik, wanneer ik enkele kritische gelui den heb laten horen ten aanzien van de toestand in Zuid-Afrika of in Chi li, om maar eens twee voorbeelden te noemen, een telefoontje of een brief krijg van iemand die zich daar behoorlijk kwaad om maakt. Dat mag natuurlijk best. Meestal krijg ik dan het verwijt te horen dat ik in die kritiek helemaal vergeet dat het met name achter het IJzeren Gor dijn, in de Oostbloklanden, ook zo fris niet is en waarom ik dan daar niet over schrijf. Ik zal dat uitleg gen. De aanleiding daartoe is wat er momenteel allemaal weer plaats vindt in Tsjechoslowakije met de ondertekenaars van Charta 77. Zo juist lees ik dat aan bepaalde onder tekenaars verwijtend is toegevoegd: U bent toch geen jood! En waarom ondertekent u dit dan? Dat is ken merkend voor een dictatuur. Dicta turen discrimineren altijd. Het anti semitisme van de communisten in Rusland is ons bekend. Nu begint Tsjechoslowakije er ook mee. Nog altijd niets geleerd. Of moeten we het niet zo diep zoeken en 't alleen maar zien als de diepe angst van mensen die bang zijn dat ze hun voordelige machtsposities kwijt zul len raken? Ik denk vaak aan het laatste. De wijze waarop dit soort regeringen in het zadel moeten blij ven en de handelwijzen waarvan ze zich daarbij bedienen, wijzen op angst en op alles behalve een bewo genheid om de mensen zoals men ons zo vaak wil doen geloven. Om dat er in deze dagen ook mensen van ons eigen land bij betrokken raakt het ons weer wat meer en hebben we hoop dat onze protesten tegen dit soort optreden gehoord wordt. Maar ik zou uitleggen waarom ik me niet altijd geroepen voel om bij kritiek alle kanten tegelijk uit te kijken. Onze kritiek op Zuid-Afrika en Chili, om bij de twee voorbeelden te blij ven, is daarom vaak zo heftig omdat het hier gaat om mensen die bewe ren vanuit het christelijk geloof hun .optreden te kunnen motiveren. Het signaleren van dit soort christelijk heid dat geloof en kerk zo'n enorme schade berokkent, ls niet meer dan plicht. En daarom kunnen we het niet laten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Gld.): H. Roseboom kand. te Barneveld. Aangenomen naar Egmond aan Zee: J. Prins te NOP (Nagele-Tollebeek); naar Apeldoorn (toez.): J. J. van Lienden te Oss. Bedankt voor Putten (toez.): K. Exalto te Hasselt; voor Sassenheim (toez.): G. Zonneberg te Heerde. VRIJE EV. GEM. Benoemd tot voorzitter van de stuurgroep herstructurering middel baar huishoud- en nijverheidsonder wijs en middelbaar sociaal- pedagogisch onderwijs, uitgaande van het ministerie van onderwijs en wetenschappen (parttime): P. E. van Staveren, rector van de theol. ho geschool te Utrecht, die deze benoe ming heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kruiningen, Hilversum en Ancaster (Can.): drs A. Vergunst te Veen. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Alblasserdam en Leer dam: J. de Groot te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Heemstede: drs J. J. van Es te Rotterdam en drs H. Vroom te Haarlem, werkzaam als geest. vera, in het diakonessenhuis, die dit beroep hebben aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft: L. R. Krol te Vlaar dingen. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Amsterdam: K. Berve- ling te Rotterdam. Bruxe Edwards Dominee Bruce Edwards, predikent van de baptistengemeente in presi dents Carters vroegere woonplaats Plains in Georgia stapt op. Hij dien de zijn ontslag in na langdurige on enigheid binnen de gemeente over de toelating van zwarten. Na lang aanhouden van de dominee besloot de gemeente op 13 november vorig jaar met 120 tegen 66 stemmen, dat zwarten voortaan welkom waren. Een poging. Edwards te ontslaan, werd toen met 107 tegen 84 stem men verworpen. Zondag werd tij dens een ledenvergadering na de kerkdienst plotseling weer een mo tie ingediend om dominee Edwards op staande voet te ontslaan. Dat deed voor de predikant de deur dicht. Hij nam zelf ontslag. Presi dent Carter was diaken van deze gemeente, voordat hij naar Was hington verhuisde. Sally Motlana Mevrouw Sally Motlana, vice- vooraitster van de Zuidafrikaanse raad van kerken, die vorige week dinsdag werd gearresteerd, is vrijge laten na een verhoor van vier dagen. Zij zou deze week naar de Verenigde 8taten zijn gegaan om deel te ne men aan een conferentie over zuide lijk Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2