Nederlanders leenden vorig jaar ruim vijf miljard Geen boter naar Oost-Europa Weinig kans op slagen Unctad suikerconferentie Verhoging rentetarieven Rijdende winkel moet prijsaanduiding geven 7%% 7 7n Financiers niet bang voor Rijkspostspaarbank Straat- en markthandel niet uitzonderen Goudprijs flink omhoog Nederland voerde voor 30 miljard uit naar West- Duitsland Uitvoersubsidies voorlopig onmogelijk V^stelèrmijn Spaarrekeningen 8 Premie meteen ie Spaarbiljetten en variabele looptijd 6 m DONDERDAG 3 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 17/RH 19 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De financieringsmaatschappijen zijn niet bang voor de concurrentie van de Rijkspostspaarbank nu deze instelling persoonlijke leningen gaat verstrekken. ..Ook de han delsbanken met hun vele honderden kantoren hebben ons destijds niet belemmerd toen ze met consumptief krediet begonnen want deze markt groeit nog steeds", meent dr P.O. Vonk, voorzitter van de Vereniging van financieringsondernemingen in Nederland. Wel kan zijns inziens de komst van de RPS invloed hebben op de financieringstarieven, die op het ogenblik in beweging zijn. Het afgelopen jaar is voor con sumptieve doeleinden aanzienljk meer geleend dan in 1975. Staken Nederlanders zich in dat jaar voor 4,19 miljard in de schulden ten behoeve van de aankoop van auto's, tv-apparaten. nieuwe keukens of wa- scombinaties. in 1976 was dat bedrag gegroeid tot 5.32 miljard. Dat komt overeen met een stijging van 27 pro cent wat de groei in 1975 aanzienlijk overtreft en ook de expansie van het consumptief krediet in 1974 teboven gaat. Het totaalcijfer van 5.32 miljard is overigens niet eens volledig want afbetaling via postorderbedrijven (geschatte omvang 500 miljoen) en krediet in de detailhandel (ook ge raamd op 500 miljoen) zijn niet meegeteld door het Centraal Bureau van de Statistiek waarvan de cijfers afkomstig zijn. Ook heeft het CBS het pand krediet zoals dat nog in Amsterdam en Den Haag verstrekt wordt, buiten beschouwing gelaten. Lenen tegen onderpand van juwelen of camera's of horloges om enkele gebruikelijke voorwerpen te noemen beweegt zich sinds enkele jaren rond de 25 miljoen. Geaccepteerd Waarom er in 1976 zoveel meer ge leend is, weten dr Vonk en zijn mede bestuurders niet. Maar zij wijzen er wel op dat lenen en schulden aan gaan in steeds bredere kring geac cepteerd is. Het is zo langzamerhand wel algemeen bekend, dat rente op leningen fiscaal aftrekbaar zijn en ook de inflatie speelt een rol. Drie jaar sparen voor een auto is nauwe lijks aantrekkelijk want tegen de tijd dat de consument voor de aan koop staat, is het voertuig weer een stuk duurder geworden. Dat zijn factoren die natuurlijk al jaren spelen maar nog niet het ster ke groeitempo van 1976 verklaren. Wellicht heeft hier de conjunctuur een rol gespeeld, merken de be stuursleden op. In 1975 toen de slechtere economische toestand zich aankondigde, deden de mensen het iets voorzichtiger aan. Nu is men langzamerhand gewend geraakt aan de economische slapte. Doorlopend krediet De grootste stijging vertoonde vorig jaar het doorlopend geldkrediet, waar vorig Jaar voor 1.4 miljard gebruik van werd gemaakt tegeno- ver nog maar 800 miljoen in 1975. Bij deze leenvorm moet de cliënt maan delijks een bedrag terugbetalen maar hij is gerechtigd tot een be paald plafond telkens opnieuw kre diet op te nemen. Dr. Vonk is van mening dat doorlo pend krediet met name geschikt is voor eenmalige uitgaven. Orote be stedingen voor bijvoorbeeld een au to. die ongeveer eens in de drie jaar terugkomen moeten bij voorkeur via een persoonlijke lening gefinan cierd worden, vindt hij. Het gebeurt wel eens dat mensen hun auto via doorlopend krediet financieren en dan op het moment van vervanging van het vervoermiddel aan hun pla fond zitten. Bij een persoonlijke le ning is de schuldenaar echter ver plicht zijn hele lening af te betalen. Deze persoonlijke leningen beslaan overigens nog steeds de helft van het totale consumptieve krediet met een totaal van ca 2,65 miljard in 1976. Het financieringskrediet (huurkoop, afbetaling) nam in abso lute bedragen nog wel toe maar ver houdingsgewijs wordt de betekenis daarvan toch geleidelijk minder. In 1976 werd nog voor 23 procent (v.j. 27) op deze manier geleend. Rood staan op salarisrekeningen, wat ook als een kredietvorm wordt be schouwd, speelt nauwelijks nog een rol. Het aandeel is beneden de 1 procent gedaald. Het CB8 vermeldt niet waarvoor het krediet gebruikt is met uitzondering van de aanschaf van auto's. Perso nenwagens. gefinancierd met per soonlijke leningen, doorlopend kre diet of huurkoop zijn in 1976 ge kocht voor een bedrag van ƒ918 miljoen, dat is 90 miljoen meer dan in het voorafgaande jaar. Bemiddelaars De financieringsmaatschappijen zeggen momenteel nog weinig te kunnen doen aan het probleem van de geldbemiddelaars. Deze vervul len in feite eenzelfde rol als assuran tietussenpersonen in het contact tussen cliënten en verzekerings maatschappijen: zij adviseren de klant bij welke financiële instelling zij het beste geld kan lenen. De financieringsmaatschappijen heb ben daarom dagelijks contact met de bemiddelaars. Ook de geldinstellingen zit het ech ter dwars dat er bij de bemiddelaars kaf onder het koren zit, mensen die met fraaie beloften kleine annonces in de kranten plaatsen in de geest van „binnen tien minuten verstrek ken wij u 20.000 gulden". Dr. W. D. Voorthuyzen, bestuurslid van de Vereniging van financie ringsondernemingen vertelde dat hij kort geleden met een van de Kamers van Koophandel contact heeft opgenomen met het doel tot een soort examen voor geldbemid delaars te komen. Tot nog toe kan iedereen dit beroep uitoefenen. DEN HAAG De rijdende winkel en de straat- en markthandel (uitgezonderd de rommelmarkt en de handel in tweedehands goederen) dienen de consument ook informatie te gaan geven over de prijzen van de artikelen. Dit heeft de Commissie Prijsaandui ding van dè SER, die onder voorzit terschap staat van prof. dr I. A. Die penhorst, de minister van Econo mische Zaken voorgesteld in het gis teren gepubliceerde advies. De Com missie Prijsaanduiding heeft een er- deeld oordeel gegeven over de voor stellen van de Europese Commissie met betrekking tot de prijsaandui ding per standaardhoeveelheid (de zogenaamde PPS). De SER-commissie meent namelijk dat ook voor de markt- en straathan del, die voor een belangrijk deel be trekking heeft op levensmiddelen (waaronder groenten en fruit) en bloemen en planten, de verplichting tot prijsaanduiding moet gelden. Uit een oogpunt van prijsvaststelling zijn deze vormen van handel verge lijkbaar met gewone winkels. De commissie ziet dan ook niet in, waa rom de consument daar de informa tie over prijzen van aangeboden goe deren zou moeten worden ont houden. Occasions Na raadpleging van de organisaties van de betrokken ondernemers is de commissie voorts tot de conclusie gekomen,d at er onvoldoende grond is voor handhaving van de vrijstel ling van prijsaanduiding van nieuwe motorrijtuigen en vaartuigen. De commissie meent dat de prijsaan duidingsverplichting ook voor deze goederen moet gelden. Ten aanzien van tweedehands motorrijtuigen dien in de lijst van vrijstellingen voorkomen onder de categorie ge bruikte goederen is, naar het oordeel der commissie, het criterium inzake LONDEN In Londen, de voor naamste Europese goudmarkt, is de prijs van het edele metaal woensdag sterk gestegen en wel tot 144,90 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is 3,50 dol lar hoger dan de notering die dinsdag tijdens de middaghandel uit de bus kwam. De Londense prijs is sedert 7 november 1975 niet zo hoog geweest. De handel had een levendig verloop. Er was vrijwel geen aanbod. De om vangrijke vraag werd in verband ge bracht met de goudveiling van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Elke eerste woensdag van de maand biedt het IMF 525.000 ounce (ruim 16.329 kilo) te koop aan ten bate van een speciaal fonds voor hulpverle ning aan de armste ontwikkelings landen. Het IMF verkoopt het goud voortaan, in tegenstelling tot de veilingen van verleden jaar, tegen de prijzen die ervoor geboden worden voorzover ze boven een bepaald minimum liggen. Verwacht wordt, dat het IMF de mini mumprijs dit keer boven de 145 dollar per ounce zal vaststellen. In Zürich noteerde het goud gisteren 144,50 tot 145.25 dollar (tegen 144 tot 144,75 dollar bij het slot van dinsdag) en in Parijs 146,92 (144,55) dollar. In Amsterdam werd gehandeld op 11.400 tot 11.800 gulden per kilo (dinsdag 11.200-11.600). de „individuele" prijsvorming nog zodanig van toepassing dat handha ving van de vrijstelling van deze goederen gewenst is. De ontwerp-richtlijn van de Europe se Commissie voor prijsaanduiding per meeteenheid, heeft betrekking op het gehele terrein van de le vensmiddelen. Daarbij wordt onder scheid gemaakt tussen los verkoch te, in variabele hoeveelheden voor verpakte en in tevoren vastgestelde hoeveelheden voorverpakte le vensmiddelen. De Europese Com missie stelt voor om voor alle drie groepen een pps-verplichting in te voeren, al zullen uitzonderingen zijn toegestaan. Zo wordt voorgesteld (door de Europese Commissie) om die levensmiddelen die gewoonlijk per stuk worden verkocht, vrij te stellen. Verder wordt voorgesteld ook levensmiddelen vrij te stellen die worden aangeboden in ver pak kingen en standaardhoe veelheden genormaliseerd op het niveau van de Europese Gemeenschap. Meerderheid Een meerderheid van de SER- commissie wijst het voorstel van de Europese Commissie af, omdat zij dat een volstrekt onvoldoende bij drage vindt aan de marktdoorzich- tigheid voor de consument Zij geeft de voorkeur aan een integrale pps- verplichting zonder uitzonderingen. Een minderheid van de commissie kan in grote lijnen instemmen met het voorstel van de Europese Com missie. Eén lid van de SER- commissie meent dat het voorstel van de Europese Commissie onvol doende bijdraagt aan de nodig ge achte duidelijkheid voor de consu ment. Dit lid wil er echter niet de consequentie aan verbinden, dat moet worden overgegaan tot een volledige pps-verplichting. BRUSSEL De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft de export van Europese boter naar Oost- Europa voorlopig onmogelijk gemaakt. Ze zal geen export restituties (uitvoersubsidies) meer verlenen voor boter die naar Oost-Europa dreigt te verdwijnen. Het besluit volgde, nadat bekend was geworden dat er toestemming was gegeven 36.000 ton boter aan Oost-Europa te leveren. Hierop wa ren subsidies betaald door de Wes- teuropese belastingbetalers op te brengen van 76 miljoen dollar (190 miljoen gulden) De commissie is van plan wijziging te brengen in het gehele systeem van uitvoersubsidies voor boter. Haar voornemen om voorlopig geen uit voerrestituties meer te betalen voor boter, die naar Oost-Europa wordt geëxporteerd, is een onderdeel daarvan. Waarnemers in Brussel zijn ervan overtuigd, dat de commissie haar besluit genomen heeft vooral onder druk van de Britse publieke opinie. In het Verenigd Koninkrijk is men van mening, dat de ultvoersubsidie beter gebruikt kan worden om de boter in de gemeenschap zelf goed koper te maken. Boterberg (ADVERTENTIE) Méér vlees in de kuip metMöiler voor iedereen die zi|n vleesverwerkinjj rendabel wil maken. molerico Handel maat tchapfHi Wollef t Co b v Oude Boekeloseweg 31. Hengelo 10). Tei 06400-15933' PoslbuilO. T«M«« 4431S De boteraffaire. die in Brussel veel stof heeft doen opwaaien, werd actu eel toen medio vorige week bekend werd, dat een groot Frans exportbe drijf. „Inter-agra op het punt stond contracten met de Sovjet-Unie af te sluiten voor de levering van in totaal 75.000 ton boter uit de „boterberg" van de gemeenschap. Deze omvat ongeveer 200.000 ton. Vlak nadat dit bedrijf exportsubsi dies (die overigens al heel lang be staan) had aangevraagd voor hoe veelheden van respectievelijk 10.000 en 26.000 ton, besloot de commissie af te stappen van het systeem van de zogenoemde „pre-fixatie" van de ex portrestituties. Die pre-fixatie- mogelijkheid houdt in. dat een ex porteur bij de Europese Commissie kon bedingen dat hij de exportsubsi die, die bestond bij het afsluiten van het contract, ook werkelijk zou ont vangen op het moment, dat de boter daadwerkelijk geleverd werd. Dit systeem maakte het een Europese exporteur mogelijk risico's (bijv. dat de exportsubsidies gedaald zouden zijn op het moment van levering) uit te sluiten. De exportrestitutie voor de al afge sloten contracten voor de levering van de in totaal 36.00 ton, zullen wèl worden uitbetaald. Dat wil zeggen, dat deze boter metterdaad naar de Sovjet-Unie geëxporteerd zal wor den. De subsidies welke de expor teur voor deze boter krijgt bedraagt in totaal 57,5 miljoen europese reke- neenheden, dat is ongeveer 195 mil joen gulden. Drie dagen tijd De commissie wil voortaan drie da gen de tijd hebben voordat ze een gevraagde exportvergunning en de daarmee gepaard gaande subsidie toekent of niet. Tijdens die drie da gen zal ze nagaan, of de behoefte van het land van bestemming de subsi die voor de aangevraagde hoeveel heid boter rechtvaardigt. Ze kan dan het geheel of een deel Milieu-aspecten blijven de aandacht van de Centrale Suiker Maatschappij vragen. Op deze foto geluidsmetingen in de omgeving van de CSM-fabriek in Breda. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de huidige situatie zal het moeilijk zijn tijdens de Unctad-suikerconferentie, die volgende maand In Geneve wordt gehouden, tot afspraken te komen Deze verwachting sprak directeur J. Nieuwenhuijse van de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) gisteren uit. bij de toelichting op het jaarverslag van het bedrijf. De oorzaak is dat de importerende lar n in het algemeen goedkoop tei it kunnen op de wereldmarkt, terwijl de sexporterende landen vér beneden de kostprijs moeten uitvoe ren. „Nergens ter wereld kan lonend suiker worden geproduceerd tegen de huidige wereldmarktprijzen van zo'n 55 per 100 kilo," aldus de heer Nieuwenhuijse. Deze lage prijzen zouden er overigens wel toe kunnen lelden, dat weer vrij snel een situatie van meer evenwicht tussen produk- tie en verbruik gaat ontstaan. De laatste internationale suikerove reenkomst die in feite nauwelijks heeft gefunctioneerd eindigde al eind 1973. Los ovan die overeen komst is er dank zij het Europees landbouwbeleid voor zowel de bie tentelers als de suikerindustrie in ons land „ruimte voldoende", om de produktie van suikerbieten op peil te houden. DEN HAAG - De Nederlandse uit voer naar de Bondsrepubliek Duits land heeft, volgens het Duitse bu reau voor de statistiek, in het afgelo pen Jaar ruim dertig miljard gulden bedragen. Nederland was daarmede verreweg de grootste leverancier van Duitsland. Op de tweede plaats staat Frankrijk met een uitvoer van ruim 26 miljard gulden naar West- Duitsland. De totale Duitse invoer steeg, vergeleken met 1975, met 20 procent. De invoer uit Nederland nam met 19 procent toe en die uit Frankrijk met 17 procent. De Duitse uitvoer naar Nederland breidde zich met 12 procent uit tot meer dan 25 miljard gulden. Neder land is de op één na grootste afne mer van duitse goederen. De groot ste is Frankrijk, dat in het afgelopen jaar voor ruim 34 miljard gulden uit de Bondsrepubliek Importeerde. De uitvoer naar Frankrijk groeide met 30 procent. Een kwart van onze uitvoer naar de Bondsrepubliek bestond in 1976 uit agrarische produkten. Iets meer dan een kwart bestond uit aardgas en olieprodukten. Overschot Momenteel bestaan er weer suikero verschotten in de Europese Ge meenschap, hetgeen voor een be langrijk deel te wijten is aan het stimuleren van de produktie na de suikertekorten in 1974 en 1975. Wat ons land betreft is er, aldus de heer Nieuwenhuijse. ruimte voor 130.000 tot 135.000 hectare bieten. Dit is ook op langere termijn waarschijnlijk de oppervlakte die in de Nederlandse omstandigheden min of meer het maximale is. (In 1974/'75 was de oppervlakte bieten in ons land nog 115.700 hectare, in 1975/'76 als 137.000 hectare en in 1976H7 139.100 hectare). Het thans van kracht zijn de EG- suikerreglement, dat tot 1 juli 1980 loopt, blijft intussen voor de Neder landse suikerindustrie een hechte basis vormen, zo verzekerde de heer Nieuwenhuijse. De tijd daarna noemde hij wel een probleem, waar tegen de CSM echter niet zo somber aankijkt. Maissuiker Hierbij speelt de verwachting, dat de produktie van isoglucose (suiker uit grotendeels geïmporteerde mais) niet verder zal worden uitge breid, maar eerder zal worden ver minderd. Deze isoglucose is een anderhalf procent van de con sumptie In de Europese Ge meenschap. De bietsuiker 2al in de toekomst de concurrentie met de maissuiker be ter aankunnen omdat a) de Europese Commissie per 1 augustus dit jaar de produktierestitutie voor isoglucose „een scheve verhouding"geheel zal i afschaffen en b) omdat erop wordt vertrouwd dat de Nederlandse rege ring een einde zal maken aan de ongelijke fiscale behandeling tussen suiker (waarop ƒ4.34 per 100 kilo accijns wordt geheven) en glucose- stropen (geen heffing) Hoewel voor het thans lopende boek jaar gunstige resultaten worden ver wacht, zal de winst niet hoger uitko men dan in 1975/'76, toen de winst 18.8 (1974/'75 17.1) miljoen gulden was. Zoals al eerder werd aangekon digd wordt het contante dividend verhoogd tot 3 2.80). terwijl we derom een belastingvrije agiobonus wordt gegeven van 10 procent. DEN HAAG - Twee PvdA- kamerleden willen dat minister Vor- rink nu het gebruik van fosfaten in wasmiddelen verbiedt. De Kamerle den Dolman en mevrouw Epema wijzen er in schriftelijke vragen op dat het rijksinstituut voor de volksgezondheid nu een middel heeft onderzocht dat aanmerkelijk minder schadelijk voor het milieu zou zijn dan fosfaten, terwijl toch het zelfde wasresultaat zou worden bereikt. (ADVERTENTIE) van de export onmogelijk maken, door de subsidie ervoor te weigeren. De commissie heeft hieraan toege voegd, dat er voor afzienbare tijd voorlopig geen exportrestituties meer gegeven zullen worden voor boterexport naar Oost-Europa. Tot nu toe was elke exporteur vrij om boter uit de gemeenschap te ver kopen aan wie en waar hij maar wilde. Hij kon daarbij gebruik ma ken van de exportsubsidie die de commissie, uit het Europese landbouwfonds, verleent om het ver schil tussen de Europese prijs en de prijs op de wereldmarkt te over bruggen. De commissie overweegt om de afzet van boter in de EG te verbeteren en om de voorraad van bijna 200.000 ton tot redelijke proporties terug te brengen. De uitvoer van overtollige boter is hierbij slechts één element. De voedselhulp in de vorm van zui- velprodukten zou vergroot moeten worden terwijl ook de zuivelcon- sumptie binnen de EG bevorderd moet worden. Telkens zal er echter extra geld moeten komen uit het Europese landbouwfonds, omdat de zuivelprijs binnen de gemeenschap (anderhalf keer zo hoog als die op de huidige wereldmarkt) gehandhaafd dient te blijvep om de Europese landbouwers eén behoorlijk inko men te blijven verzekeren. Als gevolg van de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt zijn m.i.v. 1 maart 1977 de rentetarieven van de rekeningen met een vaste looptijd en van de spaarbiljetten aan toonder verhoogd. m m op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 6 jaar (was 8 Vv)' op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar (was 8%) op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 7 op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 1 jaar (was 7'«. op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (was 6Y- mop Spaarwinstbiljettcn met een spaartermijn van 6 jaar (was 8 7 0/ op Spaarwinstbiljcttcn met een Aspaartermijn van 2 jaar (was 6'; Percentages berekend op basis van rente op rente. De renteverhoging op Je Vaste Termijn Spaarrekeningen geldt alleen voor stortingen vanaf i maart 1977- *Voor bijstortingen op reeds eerder geopende Vaste Termijn Spaarrekeningen met een looptijd van 7 jaar geldt eveneens een rente van 8)4%. Nieuwe Vaste Termijn Spaarrekeningen met een looptijd van 7 jaar worden niet meer geopend. 8 0/ op Premie Spaarbiljetten met een 70 I 7 0/ op Premie Spaarbiljetten met een 70 I looptijd van 5 jaar (was 7 op Premie Spaarbiljetten met een looptijd van 4 jaar (was 7'a I looptijd van 1 jaar (was 6Y 7 op Premie Spaarbiljetten met een 2/0 looptijd van 2 jaar (was 6'. Percentages afgerond cn berekend op basis van rente op rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19