Amerikanen in Oeganda vrij Carter ontvangt Boekowsky DDR kan zich niet isoleren Beiroet beheerst Zuid-Libanon niet Acties van Spaanse boeren uitgebreid VS wil met Cuba praten over viszone Moeilijk schapen van bokken gescheiden te houden Vliegtuig staat klaar voor evacuatie VS praten met Brazilië over kernakkoord Israëli's willen zoute Jordaan Minister Boetros: Russische dissidenten: historische gebeurtenis WOENSDAG 2 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 NAIROBI (Reuter, UPI) De Oegandese president Idi Amin heeft gistermorgen onverwacht de in zijn land wonende Ameri kanen volledige vrijheid van beweging teruggegeven. De re gering van de Verenigde Staten zou overwegen de Amerikaan se staatsburgers in Oeganda die dat willen, te evacueren. veld van Entebbe is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo deelde radio Oe ganda gisteren mee. Aanvankelijk was bepaald dat de Amerikanen voor woensdagmorgen het land niet uitmochten. Eerder deze week zei Amin dat de Amerikanen niets had den te vrezen. Hij wilde ze alleen maar bedanken voor het in Oeganda verrichte werk. Toch was de regering' in Washington daar niet geheel ge rust op. De voor vanmorgen vastgestelde bij eenkomst van de 240 in Oeganda EvaCU&tie wonende Amerikanen op het vlieg- In de Braziliaanse hoofdstad zijn gisteren besprekingen begonnen tussen de VS en Brazilië over het Westduitse kemakkoord met Brazi lië dat dit land in de gelegenheid zou stellen moderne nucleaire technolo gische kennis te verwerven. Volgens het akkoord zou de Bondsrepubliek aan Brazilië acht grote kernreactoren leveren alsme de installaties voor het verrijken en opnieuw gebruiken van in de Brazi liaanse grond aanwezig uranium. Het is niet bekendgemaakt over wel ke bijzonderheden het overleg zal gaan. President Carter heeft gezegd bezorgd te zijn over de uitbreiding van de nucleaire kennis in de wereld en wil tijdens zijn regering de nucle aire groei trachten te beperken. In diplomatieke kringen volgt men met spanning of Brazilië of West- Duitsland water bij de wijn zal doen, als dit tenminste gebeurt. De Zwitserse luchtvaartmaatschap pij Swissair heeft van de Amerikaan se regering de opdracht gekregen de Amerikanen in Oeganda die weg wil len te evacueren. Daartoe staat op het rliegveld van Zurich een toestel gereed. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verklaarde gisteren blij te zijn dat president Amin de Amerikanen in zijn land weer het recht had gegeven zich vrij elijk te bewegen. Vance zei. dat deze berichten hem zowel via de pers als langs officiële kanalen bereikt had den. West-Duitsland behartigt de Amerikaanse belangen in Oeganda sinds de Verenigde Staten de betrek kingen met dat land verbraken. Oe ganda zou inmiddels te kennen heb ben gegeven dat het de betrekkingen met de VS wil verbeteren. Overigens zouden vele Amerikanen, die als zendeling of missionaris in Oeganda werkzaam zijn, niet van plan zijn het land te verlaten. Waldheim De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim heeft tot tweemaal toe stappen onderno men bij de Oegandese autoriteiten, aldus een hoge VN-functionaris. Hij TEL AVIV (UPI) - De rivier de Jordaan zal over vijf jaar opdrogen en verdwijnen wanneer Jordanië de zijrivier de Jarmoek afdamt. Vol gens ir. Shlomo Goer van de uni versiteit van Tel Aviv zouden Jor danië en Israel daar beide even veel schuld aan hebben. „Wij begonnen met het proces toen we het water van de Jordaan ten noorden van het Mee van Galilea gingen aftap pen. en de Jordaniërs voltooien het nu met de Yarmoekdam." Goer is lid van een commissie die een plan bestudeert voor de aanleg van een 58 kilometer lang kanaal van Haifa, aan de Middellandse- Zeekust, naar Bet She'an, ten zui den van de monding van de Yar- moek. De Jordaan zou dan welis waar met zeewater worden gevoed, maar de Dode Zee. waarin de rivier uitloopt, is toch al zout. Voordeel van het plan zou de moge lijkheid zijn om met waterkracht elektriciteit op te wekken voor Is raël en Jordanië, die nu veel olie moeten invoeren. D.e Dode Zee ligt 400 meter beneden zeepeil. Goed kope elektriciteit kan weer de weg bereiden voor de ontwikkeling van landbouw en industrie. Het kanaal, geschatte kosten 2,5 miljard gul den, zou zichzelf volgens Goer in tien jaar terugverdienen. Het plan kan dienen als spring plank voor samenwerking tussen Israël en Jordanië. Het zou de Jor daniërs ook een uitweg naar zee verschaffen. Het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken wijst er met nadruk op dat het project nog geen officiële goedkeuring heeft. Een waterkrachtcentrale is zonder kanaal niet haalbaar omdat de Jor daan 's zomers tot een beekje in- schrompelt. Met het winterwater van de Yarmoek wil Jordanië onbe woonbaar terrein op de oostelijke Jordaanoever bevloeien ten behoe ve van de vestiging van 135..000 Palestijnse vluchtelingen. ontKenae eerdere berichten dat Waldheim geweigerd zou hebben een verzoek van de VN-commissie voor de rechten van de mens contact op te nemen met de Oegandese regering van de hand zou hebben gewezen. Waldheim heeft voor het verlenen van goede diensten niet de aanbeve ling van deze commissie nodig, zo deelde de VN-woordvocrder nog mee. Waldheim verwachtte gistera vond nog een reactie van Oeganda op zijn verzoek voor een internatio naal onderzoek naar de dood van drie vooraanstaande Oegandezen, een bisschop en twee ministers, die naar verluidt door het leger zouden zijn vermoord. Inmiddels is de eerste Amerikaan uit Oeganda vertrokken. Het was een vijfentwintigjarige toerist die als eerste gebruik maakte van het recht om het land te verlaten. BEIROET (Reuter, UPI) De Libanese regering heeft gisteren toegegeven dat ze geen controle meer heeft over het zuiden van het land. De kansen op een confrontatie met Israël zijn door de diplomatieke activiteiten van de afgelopen weken echter afgeno men. Dit deelde de Libanese minister van buitenlandse zaken Boetros gisteren mee. Minister Boetros had gisteren een gesprek met de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Libanon, Soldatow, Soldatow vertelde verslaggevers dat de mogelijkheid van de stationering van een vredesmacht van de Vere nigde Naties aan de Libanees- Israëlische grens druk besproken wordt. Minister Boetros zei in een verkla ring aan het Libanese parlement dat Israëls strijdbaarheid was toegeno men door de aanwezigheid van een heden van de in Libanon gestatio neerde Arabische vredesmacht in het zuiden van Libanon. Israël heeft steeds gezegd dat ze niet zou dulden dat deze vredesmacht, die voorna melijk uit Syriërs bestaat, zich langs de grens met Israël ingraaft. Na be middeling van de Verenigde Staten zijn deze eenheden uit het uiterste zuiden teruggetrokken. Palestij nen Na het overleg van vorige week woensdag tussen Syriërs en Palestij- nen in Damascus zou er een infor meel akkoord zijn bereikt dat voor ziet in de aanwezigheid van Palestij- nen in het zuiden van Libanon. Gis teren zouden een aantal eenheden van de Palestijnse organisatie Al Fa- tach uit de Libanese hoofdstad naar het zuiden van Libanon vertrokken zijn. Eerder werd aan Israëlische zij de bericht dat er zich al 3500 Pales- tijnen in het zuiden van Libanon zouden bevinden. De legering van een vredesmacht van de Verenigde Naties, waar Israël in principe geen bezwaar tegen zou hebben, zou de mogelijkheid van gewapende bot singen tot een minimum kunnen be perken. De gevolgen van een toenemende Palestijnse aanwezigheid in zuide lijk Libanon zijn overigens niet uit gebleven. De afgelopen dagen zijn er hevige gevechten geleverd tussen Palestijnen en linkse moslims ener zijds en christelijk eenheden ander zijds. Ten gevolge van de ge vechtshandelingen is tweederde van de 8000 inwoners van het Zuidliba- nese plaatsje El Chijam gevlucht. Een deel van hen is naar Israël uit geweken. Peres President Jitzhak Rabin zal zijn gro te politieke rivaal, minister van de fensie Sjimon Peres, ook in een vol gend kabinet op die post laten. Ra bin stond onder sterke druk van zijn partij de meningsverschillen met Peres met de mantel der liefde te bedekken. Gisteren hebben beide heren om de tafel gezeten en Peres, die op het vorige week gehouden congres van de Arbeiderspartij op het nippertje de strijd om het lijsttrekkerschap van Rabin verloor, heeft de verzekering gekregen dat zijn aanhangers ook in een volgend kabinet een flinke stem in het kapit tel zullen houden. Generaal Arik Sjaron, een van de Israëlische helden uit de Jom Kip poer oorlog van 1973, heeft gisteren zijn nieuwe partij Sjlomzion tijdens een bezoek aan Londen in de publie ke aandacht aanbevolen. De gene raal zei dat Israël met alle Arabieren en ook met de Palestijnen over vre de zou moeten praten. Sjaron noem de koning Hoessein het grootste obstakel op de weg naar vrede, om dat Jordanië eigenlijk een Palestijn se staat zou moeten worden. Sjaron verklaarde zich tegenstander van in terimakkoorden. De Weslduitse minister van binnenlandse zaken Werner Maihofer heeft gisteren in de bondsdag, het Westduitse parlement dat de afluisteractie van de geheime dienst in het huis van de atoomdeskundige Klaus Traube gerechtvaar digd. nuttig en rechtmatig genoemd. Er bestond weliswaar geen bewijs dat Traube deelnam aan terroristische activiteiten maar gezien zijn kennis van plaatsen, waar kerncentrales staan en zijn deskundigheid zou het zeer wel mogelijk zijn dat hij in dergelijke acties verstrikt zou raken. De atoomdeskun dige heeft de beweringen van de overheid over contacten met terroristen als leugenachtig van de hand gewezen. Op de foto rechts minister Maihofer in overleg met (links) de directeur van de geheime dienst Meier. MADRID (Reuter. UPI, AP) De actie van de Noordspaanse boeren om hogere prijzen voor hun landbouwprodukten hebben zich gisteren uitgebreid tot 12 provincies. De boeren betogen onder meer door wegen te versperren. De Spaanse regering zou zich bereid hebben getoond met de boeren over hun eisen te onderhandelen. De toegenomen onrust onder de boeren is in hoofdzaak aan twee ge beurtenissen toe te schrijven name lijk de aanhouding van de boerenlei der Angel Fernandez Perez, secreta ris-generaal van de illegale landar- beidersbond en het slechten van een aantal wegversperringen, die de bij na 100.000 boeren hadden aange bracht met hun 25.000 tractoren. Gisteren hielden de boeren ook nog een demonstratieve tocht, waarin de wensen kenbaar werden gemaakt. Minister van landbouw Fernando Abril Martorell zei op een persconfe rentie begrip te hebben voor de ver langens van de boeren. De Spaanse autoriteiten hebben gis teren een bijeenkomst van ongeveer 1500 communisten verboden De lei ding van de Spaanse communis tische partij wilde hier de leiders van deJFranse en Italiaanse zusterpartij en, Georges Marchais en Enrico Ber- linguer aan de achterban voorstel- WASHINGTON (Reuter, UPI, AP. ANP) Schepen van de Ameri kaanse kustwacht en vliegtuigen hebben gisteren bij het van kracht worden van de 200-mijlszone voor de visserij gepatrouilleerd om vreemde treilers buiten de wateren te hou den. Enkele van de visrijkste gebie den voor de Amerikaanse kust lig gen buiten de voormalige grens van 12 mijlen en werden voor gisteren door veel niet-Amerikaanse vissers bevist. Vanaf gisteren hebben zij een visvergunning van bijna 15000 gulden nodig. Er hebben zich nog geen problemen voorgedaan. De Verenigde Staten hebben zich bereid getoond met Cuba te onder handelen over de visserijzones. Dit is nodig nu Cuba. dat 90 mijlen verwijderd ligt van de Amerikaanse staat Florida, zijn visserijgrens eveneens tot 200 mijlen heeft uitge breid. De VS hadden al eerder visse rij-akkoorden bereikt met de Sow jet-Unie en Japan en met de Europe se Gemeenschap. De Ierse regering heeft besloten om de speciale visserijmaatregelen op te schorten. Die maatregelen hiel den onder meer in dat niet-Ierse vissers met ingang van gisteren niet meer binnen een grens van 50 mijlen van de Ierse kust zouden mogen vissen. De plannen van de Ierse re gering zijn voorlopig voor veertien dagen uitgesteld. len. De activiteiten blijven nu be perkt tot een privé-ontmoeting van Marchais en Berlinguer met de Spaanse communistische leider San tiago Carrillo in een hotel in Madrid. De communisten zullen zelf voor de beveiliging zorgen. „Wij laten de vei ligheidsmaatregelen niet over aan de politie en voorzien zelf in lijfwach ten". aldus een woordvoerder van de partij. De communisten zijn waarschijnlijk bang voor een aan slag door extreem-rechtse groepen. MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De ontvangst van de Russische dissident Wladimir Boekowsky door president Carter van de Verenigde Staten wordt door de in de Sowjet-Unie wonende dissidenten als een gebeurtenis van historische betekenis ervaren. Tijdens een persconferentie in Mos kou, de eerste sedert de arrestatie van Ginzboerg en Orlow, zei de groep dissidenten die zich inzet voor de naleving van de akkoorden van Hel sinki door de Sowjet-Unie, dat ze door zullen gaan met hun campagne. Ze zeiden Boekowsky te beschouwen als het symbool van hun strijd voor de elementaire mensenrechten. De vrouwen van Ginzboerg en Orlow lieten weten dat ze niet op de hoogte waren van de plaats waar hun echtgenoot werd vastgehouden. President Carter, die Wladimir Boe kowsky gisteren ontving, zei dat de campagne voof de mensenrechten ongeëvenaarde resultaten had opge leverd. In een gesprek met de Ameri kaanse krant Washington Star zei Carter dat sommige regeringen zich in het verleden duidelijk schuldig hebben gemaakt aan schending van de rechten van de mens, maar dat deze regeringen hun beleid mogelijk zullen herzien. Zo hadden Roemeen se functionarissen hem onlangs la ten weten dat hun regering uitreisvi sa had verleend aan 5200 Roemenen. De resultaten van zijn bemoeienis sen met dissidenten waren beter dan hij had verwacht, aldus Carter. Protest De ambassade van de Verenigde Staten in Moskou heeft gisteren een protest ingediend bij de Russische autoriteiten tegen de arrestatie van twee joden die een bezoek wilden brengen aan de ambassade. De twee joden, Benjamin Fain en Josif Be- goen, werden door een Amerikaanse diplomaat naar de ambassade bege leid. Desondanks werden ze door de politie aangehouden met de mede deling (lat ze gevaarlijke misdadi gers waren. De twee joden wilden op de Amerikaanse ambassade docu menten overhandigen over een Joods cultureel symposium, waarte gen de Sowjet autoriteiten in de cember bezwaar hadden gemaakt. De documenten die de twee joden bij zich hadden werden in beslag genomen. Enige tijd later werden ze weer vrijgelaten. Solzjenitsin De verbannen Russische schrijver Alexander Solzjenitsin heeft de be kende Amerikaanse advocaat Willi ams gevraagd de verdediging op zich te nemen van Alexander Ginzboerg. Dit meldde de Was hington Post gisteren Ginzboerg werd op 4 februari aangehouden om dat hij het fonds beheert waaruit de familieleden van politieke gevange nen in de Sowjet-Unie steun krijgen. Dit fonds wordt gevuld met de opbrengst van het werk van Solzje nitsin Williams zal een visum aan vragen voor de Sowjet-Unie, maar men neemt niet aan dat Moskou Solzjenitsin heeft zich gisteren verontschuldigd tegenover zijn buren in het Amerikaanse plaatsje Cavendish voor het feit dat hij een groot hek om zijn huis had laten zetten. Op een bijeenkomst in zijn woonplaats verklaarde de schrijver dat het hek hem weliswaar niet beschermt tegen geheime agenten van het Kremlin, maar dat wel mensen die naar hem komen kijken op een afstand gehouden worden. Solzjenitsin verklaarde dat hij regel matig bedreigingen ontving. Hij ver ontschuldigde zich ook tegenover zijn medebewoners voor de overlast van nieuwsgierigen en journalisten Van de inwoners van Cavendish kreeg de schrijver een hartelijk applaus. De Berlijnse Muur door J. den Boef De politieke situatie in de DDR vertoont punten van overeen komst met de ontwikkelingen die in augustus 1961 leidden tot de bouw van de zwaarbewaakte muur dwars door Berlijn. In die dagen kon de Duitse Democratische Republiek haar grote interne problemen nog „oplossen" door zich van het Westen af te schermen. Nu liggen de zaken echter volkomen anders. In 1961. toen de DDR buiten het Sowjet-blok nauwelijks als zelfstan dige staat erkenning vond, stoorde men zich in Oost-Berlijn aan nie mand. De wil van de partij was wet en iedereen werd geacht, zich er aan te houden. Dat gold ook voor buiten landers die zich om welke reden dan ook in de DDR ophielden. In deze situatie kwam langzaam aan verandering nadat de Oostduitse staat als gevolg van de toenaderings politiek van de Westduitse regering op grote schaal internationaal werd erkend. Het bleek niet langer moge lijk om iedereen het gedrag op te leggen dat de partij voorschreef. Dit is voor de DDR één van de scha duwzijden van de eens zo fel begeer de internationale erkenning en de daaruit voortvloeiende uitbreiding van de handelscontacten, met name met West-Duitsland. Het gedrag van de talrijke buitenlanders en Westduitsers (door gemeenschappe lijk Duits staatsburgerschap formeel geen buitenlanders) bleef niet zon der uitwerking op de Oostduitse be volking. Voor een deel is de toene mende kritiek op het systeem in de DDR een gevolg van de onvermijde lijk geworden contacten tussen Oostduitsers en westelijke diploma ten en zakenlieden. De DDR-leidrag kon zich in 1961 veroorloven de Oostduitsers van de buitenwereld af te snijden door een muur dwars door Berlijn te laten oprichten. Het is thans echter onmo gelijk geworden om een „onzichtba re muur" op te trekken tussen de Oostduitse bevolking en de wester lingen met wie beroepshalve contac ten bestaan. Bovendien kan van de buitenlanders en Duitsers uit het westen niet worden verlangd dat zij tijdens hun verblijf in de DDR hun levensgewoonten opgeven. Eén van die gewoonten is het ontvangen van dagbladen en tijdschriften uit het westen. Hoe moeilijk het voor de DDR- leiding is, die schapen van de bok ken gescheiden te houden, moge blij ken uit het volgende simpele voor beeld, waarvan een in Oost-Berlijn werkende Westduitse journalist ge tuige was Een schooljongen van een jaar of 12, die in de Oostberlijnse U-Bahn (ondergrondse) in een klaarblijkelijk uit het westen af komstige jeugdblad zat te lezen, wekte de ergernis op van een wat oudere man. Op de barse vraag van de passagier of de jongen niet wist dat lectuur uit het westen in de DDR verboden was, antwoordde deze gea museerd: „Mijn vader is diplomaat. Wij mogen hier bijna alles." Een doorn in het oog van de DDR- leiding is ook het feit dat vorig jaar ongeveer 10.000 Oostduitsers ge bruik maakten van de tussen de DDR en West-Duitsland gesloten overeenkomst om de hereniging van Duitse families mogelijk te maken. Om deze ontwikkeling tegen te gaan worden nu al enkele maanden Westberlijners en Westduitsers, van wie men in Oost-Berlijn aanneemt dat zij voorbereidingen treffen voor een legale familiehereniging, niet meer in de DDR toegelaten. Het ak koord met Bonn leidde tot een legale „vlucht uit de DDR" met voor de leiding in Oost-Berlijn onaange naam politieke en economische ge volgen. Interview Ook hier doet zich de vergelijking met augustus 1961 voor. De muur was destijds een probaat middel om een eind te maken aan de massale vlucht uit de DDR en aan het vrije verkeer tussen Oost- en West- Berlijn. Er moet naar andere maat regelen worden gezocht om de ge volgen van het akkoord met Bonn ongedaan te maken. Om nu het ver trek van Oostduitsers naar West- Duitsland en familiebezoeken van Westberlijners en Westduitsers aan de DDR vrijwel onmogelijk te kun nen maken, heeft partijleider Erich Honecker voortgang van het reisver keer tussen beide Duitse staten plotseling afhankelijk gemaakt van erkenning door Bonn van een „DDR-staatsburgerschap". Honecker deed dit niet in een offi ciële toespraak of via een verklaring in de Oostduitse pers Hij maakte gebruik van een Westduits dagblad (de „Saarbriicker Zeitung"). Een re dacteur van dit blad had herinne rend aan een „gemeenschappelijke jeugd" al sinds 1968 geprobeerd, Honecker te spreken te krijgen. Blijkbaar achtte de Oostduitse par tijleider (die in 1912 in het Saarge- bied werd geboren en daar tot zijn 22ste woonde) de tijd gunstig om op het verzoek van de journalist in te gaan En zo kreeg deze een uitvoerig schriftelijk antwoord op zijn van tevoren ingeleverde vragen, waarop hij van Honecker nog een toelich ting ontving. Wat het DDR-staatsburgerschap betreft haakte Honecker (die vol gens het Westduitse weekblad Der Spiegel door fanatici in eigen kring verantwoordelijk wordt gesteld voor „het laten ondermijnen van de auto riteit van de staat") in op een goed bedoelde maar weinig doordachte suggestie van de Westduitse verte genwoordiger in Oost-Berlijn, de vroegere Spiegel-redacteur Oünter Gaus. Deze stelde voor, aan de eisen van de DDR tegemoet te komen door „onder het dak van een ge meenschappelijk Duits staatsbur gerschap" voor de Duitsers in belde staten, invoering mogelijk te maken van een Oost- of Westduitse „onder nationaliteit". De suggestie van Oaus zou de moeite van het overwegen waard zijn (ook al zou verwezenlijking er van een wijziging van de Westduitse grondwet noodzakelijk maken) als zij een belangrijke verbetering in de betrekkingen tussen de beide Duit se staten mogelijk zou maken. Het Westduitse weekblad Die Zeit noemt in dit verband de eis van Honecker een „onlogisch voor wendsel" en schrijft. „Ook de ande re Oostblokstaten laten hun burgers niet vrij reizen, hoewel hun staatsburgerschap buiten kijf is. En de DDR laat haar burgers ook niet vrij naar westelijke en neutrale sta ten gaan, die hun DDR- staatsburgerschap wel erkennen". Bovendien ziet de suggestie van Gaus over het hoofd dat de DDR onmiddellijk na ondertekening van een eventueel akkoord van Bonn kan verlangen, dat het niet langer politiek asiel verleent aan burgers van de DDR, die weigeren naar hun land van herkomst terug te keren. Dit neemt niet weg dat een weige ring van Bonn op op de eis van Honecker in te gaan, de DDR- leiding in staat zal stellen om in strijd met de inter-Duitse verdragen en het in Helsinki getekende slotak koord van de Conferentie voor Euro pese veiligheid en samenwerking (CEVS) het vorig jaar goed op gang gekomen verkeer tussen beide Duitse staten vrijwel stop te zetten. Hiermee neemt de DDR op de kooop toe het risico dat het aantal potentiële tegenstanders van haar systeem groter wordt. Veel mensen die legale uitreismogelijkheden wor den onthouden, nemen zich minder in acht dan voorheen Onder dege nen die openlijk kritiek laten horen, vindt men niet alleen dissidenten en bekende kunstenaars, maar ook stu denten en jonge arbeiders. Dat was overigens al het geval voordat de zanger-dichter Wolf Biermann tij dens tournee door West-Duitsland te horen kreeg, dat hij niet langer gewenst was als staatsburger van de DDR

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7