Crisis rond bibliotheek Leiden nog niet voorbij Pieterswijk Leiden wordt verbeterd Bescheiden klanken in St. Jacobuskerk Bethelkerk uniek met 'stereo'-orgels KORT In Hoeven geen naturistenkamp TrouW'bezorglng In Den Haag Gemeente moet goede voorbeeld geven Rujm io miljoen voor nieuw raadhuis in Leiderdorp WOENSDAG 2 MAART 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 CDA-Den Haag Het CDA-Campagneteam Den Haag organiseert vanavond weer een politiek café in Restaurant Emma aan het Regentesseplein te Den Haag. Als spreker zal dit maal optreden staatssecretaris drs. Van Rooijen van financien. CDA-Naaldwijk Ook in Naaldwijk zijn de drie Christelijke partijen er in ge slaagd om zich te bundelen in een CDA-verband. Hiertoe was vorig jaar al een principe-beslissing ge nomen, maar in verband met de vele neven-facetten heeft het wat langer geduurd dan aanvankelijk was vooralen. Morgenavond om 7.45 uur wordt in de grote zaal van de Ontmoetingskerk, Anjerlaan te Naaldwijk de oprichtingsverga dering gehouden. CDA-De Lier Ook in De Lier zijn de drie Chris telijke partijen er in geslaagd zich te bundelen tot één federatieve partij, nl. het CDA-De Lier. Nadat reeds in het voorjaar van 1975 in De Lier uit de drie politieke par tijen een CDA-werkgroep was op gericht, kwam in 1976 het CDA- interimbestuur tot stand. De voorbereidende werkzaamheden hebben nu hun bekroning gekre gen in de definitieve oprichting van het CDA-De Lier. Het dage lijks bestuur wordt gevormd door de heren J. M. van Dijk, voorzit ter, F. F. Hendrik, secretaris en F. I. Ie Feber, penningmeester. Dissidenten Donderdagavond om 9.00 uur zal Ruslandkenner prof. dr. K. van het Reve spreken in het gebouw van de studentenvereniging Cate na, Kolfmakersteeg 8 te Leiden. Aan de orde komen de onderwer pen: de plaats van de dissidente en gezagsgetrouwe schrijvers in de wereldliteratuur, de vraag in hoeverre de bekendheid van dissi dente schrijvers te danken is aan de actualiteit of aan hun kwaliteit en tenslotte het effect van een door de staat bepaalde vorm van kunst, zoals die in de Sovjet-Unie bestaat in het zgn. Socialistisch Realisme. Kloosterkerk Donderdag a.s. van vijf vóór één tot tien over één wordt er in de Kloosterkerk, Lange Voorhout 2 te Den Haag weer een pauzebij eenkomst gehouden. Ds. Maria de Groot zal een toespraak houden, terwijl Gerard Akkerhuis voor de orgelklanken zorgt. Vrouw De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, heeft een brochure uitgebracht met als titel „De vrouw die al leen komt te staan". In de brochu re komen zaken als maatregelen na het overlijden van de echtge noot, verzekeringen, financiën, notariële kwesties, boedelschei ding en algemene weduwen- en wezenwet aan de orde. Het boekje kan besteld worden bij de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen afd. Leiden/Oegstgeest, Hoge Rijndijk 253 te Leiden, tel: 122452. De kosten bedragen 2,-' per stuk, bij toezending 3,~ Natuur Morgenavond om 8.00 uur wordt er in de Aula van de Tiemen Brou- werschool, Brahmslaan 2 te Delft een door de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkun de georganiseerde lezing gehou den. Het onderwerp van de lezing is „De natuur rondom ons" door dr P. Zonderwijk. Griekse week De Stichting Dekkersduin, Vrij zinnig Christlijk tehuis voor be jaarden, Campanulastraat 6 te Den Haag houdt deze week een zgn. themaweek over Grieken land. In de loop van de week zijn er activiteiten, zoals dia's, films en een lezing van mevr. E. Hoek - Apostolopoulo over „Flora en Fauna onder de Griekse zeespie gel". Vandaag komt een mu ziekgroep en volksdansgroep met Griekse muziek en dans. Vrijdag voeren leerlingen van het Montes- sori-lyceum onder leiding van de heer L. Saldiën het 20r boek der Odyssee op. Op 13 maart volgt dan nog een bezoek aan de Griek se kerk in Rotterdam. Eva de Hartog. Vrijdagavond om 8.30 uur spreekt Majoor Eva den Hartog in de gro te kerkzaal van de Triumfator- kerk. Laan van Nieuw Oost Indië te Den Haag. Ze zal aan de hand van een filmvoorstelling vertellen over de drie soorten rampen, die Bangladesj al jarenlang teisteren: de voortdurende bevolkings explosie, de steeds terugkerende overstromingen en de tekorten aan voedsel en onderdak, die daarmee nauw verband houdep. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De vertrouwenscrisis rond de Leidse Openbare Bibliotheek behoort, ondanks de verschillende gesprekken, nog niet tot het verleden. Integendeel. De personeelsleden van de bibliotheek staan lijnrecht tegenover het bestuur. In de wandelgangen wordt al gesproken over mogelijke akties binnen de bibliotheek Leiden. De besprekingen verlopen zeer moeizaam en het ziet er nog niet naar uit, dat er spoedig een oplossing voor de problematiek rond de Openbare Bbliotheek Leiden gevonden zal worden. Op de Bibliotheek werken zestig personeelsleden, waaronder veertig full-time en twintig parttimekrach ten. Tijdens de discussies valt de eensgezindheid onder het personeel over deze zaak op. De moeilijkheden rond de Openbare Bibliotheek in Lelden dateren niet van vandaag of gisteren. De proble men begonnen al toen vorig jaar oktober het dagelijks bestuur bleef bij de oprichting van een „StlchUng Vrienden van de Openbare Biblio theek" Veilig Binnen deze nieuwe stichting zou den de panden Breestraat 25-27 en Plantage 6. waar nu nog de centrale en jeugdbibliotheek zetelen, ge bracht worden om deze veilig te stel len. Met andere woorden de panden zouden aan de nieuwe sUchüng over gedragen worden, opdat er geen na delige financiële consequenties zou den ontstaan voor de StlchUng Openbare Bibliotheek Leiden, wan neer deze panden vrij zouden komen bij het in gebruik nemen van de nieuwe Hoofdbibliotheek in het He renlogement. Het bestuur van de SUchüng Vrienden van de Openbare Biblio theek zou een bestemming voor de opbrengst van de panden vaststel len. De enige voorwaarde daarbij zou zijn, dat de bestemming ten goede zou komen aan de Openbare Biblio theek Leiden. Eis De gemeente dacht daar echter an ders over. Tijdens een overleg tussen de wethouders Oosterman en Tesse- laar en het Dagelijks Bestuur kwam van gemeentezijde de eis op tafel, dat de Openbare Bibliotheek de opbrengst van de panden dient in te brengen in het gemeentelijk bouw fonds. waaruit de gemeente als sub sidiegever de nieuwe uitbreiding voor de Centrale, de uitbreiding van het filiaal HoulkwarUer en de nleu- wé filialen Mors- en Merenwijk zou financieren. Deze eis nu noemt het bestuur een ontoelaatbaar ingrijpen 'We zijn aan het inbreken' DEN HAAG „Wc zijn ui het inbreken" kreeg een voor bijganger ten antwoord, toen hij in het nachtelijk uur van 19 november vorig jaar twee man nen aansprak, die hij voor een fabriek aan de Van Stolkweg in Den Haag zag staan. De voorbijganger had dikke rookwolken uit het gebouw zien komen en was eens gaan infor meren bij de twee heren. Ken nelijk vatte hij dit goudeerlijke antwoord op zijn vraag niet al te serieus op en hij liep door. In derdaad bleken de twee man nen ,,aan het inbreken". De kluis in de fabriek wilde echter niet al te best meewerken en er was sprake van een fikse rook ontwikkeling. Vandaar dat de twee inbrekers even naar bui ten waren gegaan om een lucht je te scheppen. De Haagse rechtbank veroor deelde gisteren een van de twee tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. in de beleidscompetentle van het bestuur. Chantage Hoewel wethouder Tesselaar bij die gelegenheid erop wees. dat het be- stuursstandpunt consequenties zou hebben voor de vier eerder genoem de objecten, volhardde het bestuur in zijn standpunt en bestond het volgens het personeel zelfs om deze reële els van de gemeente chantage te noemen. Deze gehele gang van zaken kwam uitsluitend de perso- neelsvertegenwoordlgers en de di rectieleden. die de vergadering bij woonden, ter ore. Hen was door het dagelijks bestuur echter zwijgplicht opgelegd. Het nemen van het risico, dat de geplande fillalenspreidlng niet door zou gaan, gewoon door het kunnen beschikken over een eigen vermogen, vonden directie en perso- neelsvertegenwoordigers onver antwoord. Daar er belangen op het spel ston den die consequenties zouden heb ben voor de directe toekomst van de openbare bibliotheekvoorziening ln VyOITiprOïïllS Leiden en voor het personeel, meen den de personeelsvertegenwoordi- gers de plicht te hebben om het gehele personeel deelgenoot te ma ken van hun verbazing en teleurstel ling over de gang van zaken en om te komen tot het bepalen van een standpunt ln deze voor het perso neel zo belangrijke zaak. gen aan de Stichting Vrienden op te schorten om de verhouding met de gemeente niet te schaden. Verder kreeg het dagelijks bestuur het mandaat om met de wethouders verder te onderhandelen naar eigen goeddunken, zo mogelijk een toe komstig filiaal ln de Merenwijk vei lig te stellen, maar de beslissing over de bestemming van de opbrengst van de panden uit te stellen tot 1980. Op de vestiging ln de Merenwijk was men bij de Openbare Bibliotheek zeer gebrand. Hoewel de bewoners van het Morskwartier volgens het personeel al jaren terecht klagen over het uitblijven van een filiaal ln hun wijk, is ruim een jaar geleden toen de mogelijkheid van de Rosmo len zich voordeed, besloten de Me renwijk voor te laten gaan. Wanneer de Openbare Bibliotheek niet met een bij de bouw van een nieuwe wijk een plaats in de wijk krijgt, zou het later niet meer lukken om ln die wijk een acceptabele vestiging van de grond te krijgen. Conclusies Tijdens een vergadering van het personeel en het bestuur kregen de bestuursleden de conclusies van het personeel aangeboden. „Gezien de bibliotheekwet en gezien de opvat tingen over een goede bibliotheek voorziening in Leiden, die bij ons leven, vinden wij de eis van de wet houders op het eerste gezicht rede lijk," aldus een van de conclusies. Verder vindt men, dat een goede bibliotheekvoorziening in Leiden bij het vaststellen van het bestuursbe leid voorop moet staan. Het be- stuursstandpunt acht men hiermee in strijd. Een stichting Vrienden van de Openbare Bibliotheek ten koste van een goede bibliotheekvoorzie ning en ten koste van een goede relatie met de gemeente lijkt het personeel overbodig. Verhoudingen In de vergadering werd besloten het overdragen van de verkooppennin- Vorige maand had er een gesprek plaats van de wethouders met een delegatie van het dagelijks bestuur en de directeur. Uit dit gesprek vloeit een compromis voort: De stichting Openbare Bibliotheek Lel den koopt het filiaal Merenwijk met de straks vrijkomende verkooppen ningen van deze panden. Op die manier blijft de O.B. Lelden eige naar van onroerend goed en is Me renwijk geen onzekerheid meer. Het personeel is blij, dat de Meren wijk geen slachtoffer is geworden van het bestuursbeleid, maar blijft op haar standpunten staan wat be treft de door het bestuur gevolgde procedure. Binnenkort hoopt het personeel een gesprek met het be stuur te hebben. Het bestuur had een gesprek toegezegd op 23 maart. „Gezien de acute onvrede van het personeel achten wij die datum te ver weg," aldus het personeel. Ge vraagd wordt om uiterlijk op 4 maart bij elkaar te komen. HOEVEN De gemeente Hoeven ln West-Brabant heeft het veraoek van de stichting Mens en Natuur om nabij het vliegveld Seppe een natu ristenkamp te vestigen, afgewezen. (ADVERTENTIE) Ons bezorgapparaat in Den Haag behoeft versterking, zodat wij de verspreiding van Trouw kunnen verbeteren.' Daarom doen wij een beroep op een ieder, die zich daadwerkelijk met de bezorging wilt belasten. Wij van onze kant stellen daar uiteraard een aantrekkelij ke bezorgvergoeding tegenover. Ook suggesties van hen, die ons namen en adressen van mogelijke bezorgers kunnen geven, zijn welkom. Uw telefonische reactie graag via ons kantoor te Den Haag, Park straat 22. Tel. 070-469445 na 19.00 uur, 070-630229 Inspectie Trouw De problemen rond de bibliotheek in Leiden zijn nog niet opgelost. Op de foto de heer Egberts die tijdens het overleg voor de belangen van het personeel opkomt. Van onze correspondent LEIDEN De Pieterswijk, met uitzondering van de bebouwing tussen de Breestraat en die tussen de Breestraat en de Nieuwe Rijn, is aangewezen als stadsvernieuwing- en rehabilitatiege- bied. Dit is maandagavond besloten in de Leidse gemeenteraad. Een rehabilitatieplan Is een plan met zgn. passieve stadsvernieuwing. Dit betekent dat de gemeente aanzien lijk minder arbeidskrachten en geld hoeft te besteden om de gewenste verbetering te realiseren. De ge meente moet, nu dit besluit is geno men. slechts het stadsvemieuwings- proces stimuleren door het goede voorbeeld te geven en haar eigen dommen in deze wijk met grote voortvarendheid te restaureren. De bewoners van de Pieterswijk worden dan geacht dit voorbeeld te volgen. Een grootscheepse verwerving van particuliere gebouwen is hiervoor dus niet nodig. In het plan voor de Pieterswijk staat het handhaven van de unieke stedelijke structuur en de schaal van de monumentale bouw in de wijk op de eerste plaats. De rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft zich inmiddels bereid ver klaard om gedurende vier jaar jaar lijks een bedrag van 520.000 te re serveren voor de uitvoering van het plan. De heer Bleijie (CDA) maakte .bezwaar tegen de in het plan voorge stelde vermindering van opslagruim ten en garages, omdat hij zo gauw geen vervangende ruimten in de rest van de stad zag. Wethouder Waal beloofde hem op alle mogelijke ma nieren daama te gaan zoeken. Gezondheidscentrum De gemeenteraad heeft eveneens be sloten om over te gaan tot de bouw van een gezondheidscentrum in de Merenwijk. Hiervoor is een bedrag van 1.232.000 beschikbaar gesteld, inclusief de inrichtingskosten. Het gezondheidscentrum wordt geves tigd in een terrasflat van de Stich ting De Rosmolen. Het centrum zal worden verhuurd aan een door de Stichting Gezondheidscentrum op te richten stichting. In het centrum komen een aantal artsen, een tand arts en een fysio-therapeut te wer ken. Wethouder Oosterman gaat nog eens praten met de Leidse zieken fondsen, die vooralsnog weigeren om subsidies voor dit centrum te ver lenen. Moeilijkheden bij lokale omroep in Melick-Herkenbosch Van een verslaggever MELICK-HERKENBOSCH Bij de lokale omroep Melick- Herkenbosch dreigen ernstige moeilijkheden. De ruim twintig medewerkers zijn opgeroepen voor een vergadering om zich te beraden over eventuele acties. Zij zijn in hoge mate ontevreden over het functioneren van het be stuur, waarvan enkele leden ver klaard hebben zich wegens ziekte of om andere redenen niet capabel te achten de omroep te lelden. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp heeft deze week de finitief besloten geld beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Het gemeentehuls is geprojecteerd in het bestemmings plan „Winkelhof". Met de bouw is een bedrag van onge veer 10,6 miljoen gulden gemoeid. Wie het nieuwe raadhuis gaat bou wen is nog niet bekend. De raad heeft B. en W. toestemming gegeven om de bouw onderhands aan te be steden. Overigens valt het tijdstip waarop de eerste paal geslagen wordt iets later dan verwacht werd. De bedoeling was om in begin maart te starten. Eind 1978 moet het raadhuis, dat twee maal zo groot is als het huidige, gereed zijn. Het gebouw werd ont worpen door het architectenbureau Zandberg te Amstelveen. De archi tect, die ook de nieuwe raadzaal aan de Groenmarkt in Den Haag ont wierp, tekende voor Leiderdorp drie vrijwel ronde blokken waarin de ver schillende gemeentelijke activitei ten plaats moeten vinden. De zaal waarin de gemeenteraad vergadert krijgt de vorm van een amfitheater. Er komt een gemeentelijk informa tiecentrum in het gebouw. door Adr. Hager DEN HAAG In een stampvolle St. Jacobuskerk aan de Parkstraat concerteerde maandagavond de Franse organlste Marie-Claire Alain op het „nieuwe" orgel van deze kerk. Het orgel dat hier stond was reeds meerdere Jaren aan restauratie toe, de gebreken waren talrijk. Een oplossing leek de aankoop van het zg. Adema-orgel van de Spaarnekerk te Haarlem, een instrument met 31 registers. 2 manualen en vrij pedaal, dat in de jaren 1889-1891 was gebouwd. door Adr. Hager Als positief werd daarbij ervaren, dat het Maarschalkerweerd- pijpwerk kon worden gecombineeEd met dat van Adema en dat de neogo tische kast van het Adema-orgel pas te in het interieur van de kerk. Hu- bert en Antolne Schreurs hebben zorggedragen voor bouw en combi natie van het op Cavaillé Coll geïnspireerd geheel. Wie beter dan Marie-Claire Alain kon de kwalitei ten van het instrument aantonen. Men mag veronderstellen, dat bij een organlste van haar kwaliteit de optimale mogelijkheden werden be nut. Opvallend ln de eerste plaats is, dat het orgel in deze grote kerk wei nig volumineus overkomt. De klank is uitermate bescheiden zelfs in het volle werk (Franck's Choral 1), de plaats van de orgeltribune, hoog en ver achterin, is daar uiteraard mede debet aan. De mogelijkheden lijken dan ook beperkt, veel verder dan de programma-keuze met Men delssohn, Franck, Alain en Duruflé zal men waarschijnlijk niet kunnen gaan. In tegenstelling tot elkaar zi jn de omvang van de kerkruimte en de bescheiden klankproduktie van dit instrument. Het is alsof een boom van een kerel spreekt met de stem van een kind, men wacht tevergeefs op het moment dat hij met forte zijn stem zal verheffen. Men kan ook redeneren, dat met „weinig" geldelij ke middelen de St. Jacobuskerk de beschikking heeft gekregen over het grootste orgel in Den Haag en dat de klank op zich toch fraai is. Men kan zowel het één als het ander niet tegenspreken. Marie-Claire Alain heeft zowel muzikaal als technisch gespeeld zoals men van deze interna tionaal befaamde musicienne kon verwachten. Aardige bijzonderheid is, dat zij Jaren geleden haar eerste concert in Nederland ook in deze kerk gaf. A.H. SCHEVENINOEN Het grootste orgel van de gereformeerde kerken in Nederland staat in Scheveningvi. Dankzij het feit, dat het nieuwe koororgel ook te bespelen is van af het hoofdorgel, is de Bethelkerk aan de Jurriaan Kokstraat tevens uniek in ons land geworden. Is de gemeente van de Bethelkerk dan zo kapitaalkrachtig dat men er twee orgels op na kan houden? Twee orgels, die gezamenlijk een waarde van zo n ƒ300 000 vertegenwoordi gen. De achtergrond is. dat een ge meentelid anoniem in 1956 de toen malige Bethelkerk een orgel heeft geachonken. dat gebouwd werd door de fa. Flentrop. Na de bouw van de nieuwe kerk in 1970 werd dit orgel overgeplaatst en met een bovenwerk uitgebreid door de fa. Van der Lin den. De organist van deze kerk. San- der van Marton, droomde reeds Jaren van een uitbreiding van klankmoge lijkheden. Dankzij concerten in Amerika en Trier kwam hij op de gedachte van een koororgel in de andere hoek van de kerk. De goede gever van destijds heeft zoveel waar dering voor het spel van Sander van Marion, dat een gift het mogelijk maakte de fa. Pels en Van Leeuwen opdracht te geven tot de bouw van een orgel, dat een aparte speeltafel heeft, maar ook bespeeld kan wor den van het hoofdorgel af. Er is geko zen voor een Frans klankbeeld, om dat volgens de rotsvaste overtuiging van Sander van Marion binnenkort het romantische orgel weer helemaal „ln" zal zijn. Intonateur is de heer M. E. Kaat en 't is duidelijk, dat deze combinatie van elektrisch verbonden orgels zijn hart gestolen heeft. Twee orgels met een eigen karakter, met 1001 mogelijkhe den. met gamba en celesta Ct laatste ln geen 30 Jaar meer gebouwd!). Bei de orgels kunnen afzonderlijk be speeld worden, ook afwisselend (echo-effecten) en gezamenlijk. Ei genlijk de eerste kerk, waarin het stereo-effect bereikt wordt en San- der van Marion begint volgende week dan ook aan een grammo foonplaatopname. De eerste Neder landse orgelplaat in stereo. Dankzij de verplaatsbare speeltafel kan men tussen het koor plaats ne men. en kunnen concerten voor orgel en orkest (Hfindel) gegeven worden. Organist Van Marion heeft de klankmogelijkheden gedemon streerd en ik had alle reden tot en thousiasme. De Bethelkerk heeft in derdaad een uniek geheel. Vrijdagavond a.s. wordt het kooror gel ln gebruik genomen. Sander van Marton laat eerst dit in eenschilde- De organist van de Bethelkerk, Sander van Marion, achter het nieuwe koororgel dat ook van het hoofdorgel af bespeelbaar is. rijkast" met bladgouden rand ge bouwde instrument horen, o.a. in Vo luntary van Stanley. Dank zij een nieuwe cornet klinken beide orgels in Cornebvoluntary van 8tanley. verder Bach's d-moll en Thema met variaties van Widor. Op zondag 6 maart om vijf uur n.m. wordt tijdens een cantatedienst de Grosse Orgel- messe uitgevoerd. Medewerkenden: COV Exsultate Deo uit Voorschoten, leden van het Residentie Orkest, Tijn van Eyk aan het orgel (de or gels) en de solisten Maja Schermer- horn, Nel Wisse, Anton Trommelen en Wout Oosterkamp. Het geheel staat onder leiding van Sander van Marion.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6