'Angst is ons dagelijks brood' De tekening van een lezer Commentaar Een duidelijke winnaar Een duidelijke winnaar (2) Prof. Jan Patocka, ondertekenaar van Handvest '77. Joegoslaven steunen Hajek en Patocka R. Zijlstra herkozen als voorzitter FNZ Zachter daar komen de blije fietsers somber oud nieuwtje ideaal luchtcaravan geuzenveld WOENSDAG 2 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Hel is voor gespreide machtsvorming niet goed wanneer de regering, door steeds maar weer in te grijpen (in de lonen), partijen ontheft van hun plicht hun vermeende gelijk af te wegen tegen de gevolgen die vasthouden er aan veroorzaakt. Dit schreven wij op deze plaats eind november, toen het centrale loon- ovcrlcg op het punt stond vast te lopen, en de vraag zich voordeed of de regering zou moeten (en kunnen) in grijpen. Sindsdien heeft zich voltrokken wat op dat moment al kon worden gevreesd: hel centrale overleg mislukte, ook de CAO-onderhandclingen per be drijfstak liepen vast, de vakbeweging maakte zich op voor acties, en uitein delijk is het tot stakingen gekomen. Thans, na drie weken met stakingsac ties. is de arbcidsrust vrijwel weerge keerd. en worden CAO-akkoordcn aan de lopende band afgesloten. Eind november werd op deze plaats naast vrees ook een verwachting en een vertrouwen uitgesproken: zowel bij de Nederlandse vakbeweging als bij de organisaties van werkgevers lijkt gezond verstand genoeg te bestaan, om niet het meer algemene belang te willen opofferen aan gelijk-krijgcrij. Juist voortdurend ingrijpen van de re gering zou dit gezonde verstand op den duur aantasten. Dit moet ons het ver trouwen geven dat het loonconflict zonder al te veel schade voor het algemeen belang zal worden uitge vochten. Thans kunnen we vaststellen dat niet alleen onze vrees, maar ook onze ver wachting is uitgekozen, en het vertrou wen in het gezonde verstand van de sociale partners niet is beschaamd. De schade die de stakingen aan de econo mie hebben toegebracht, zal ze moet nog worden vastgesteld, voor zover dat mogelijk is niet te ver waarlozen zijn. Maar ze is toch be perkt. Ruwe schattingen spreken over een aantal verloren arbeidsdagen dat ongeveer de de helft bedraagt van de stakingen die begin 1973 een deel van de industrie wekenlang lam legden. Ook de schade aan de onderlinge ver houdingen in het bedrijfsleven is be perkt gebleven. Er zijn akkoorden ge sloten vóórdat de acties waren gewor den tot een prestigeslag vol verbitte ring. Er zijn afspraken gemaakt over een studie naar mogelijk betere syste men voor prijscompensatie. En ook liggen er, zowel centraal als in enkele bedrijfstakken, afspraken tussen werkgevers en vakbeweging om samen te onderzoeken hoe winsten kunnen worden aangewend ten behoeve van de werkgelegenheid. Deze laatste stu die kan erg belangrijk worden uit oog punt van spreiding van macht en mede verantwoordelijkheid van vakbewe ging en werknemers voor het bc- drijfsgebeuren en de economische ont wikkeling. Eén duidelijke winnaar valt er dan ook nu al aan te wijzen, namelijk de overleg- economie. Het vlotte verloop van de acties bestendigt de naam van Neder land als een land met weinig of geen stakingen. En de uiteindelijke afspraken waartoe het conflict heeft geleid, ver sterkt vooralsnog de functie van het overleg en doet verwachten dat het stakingswapen voor langere tijd begra ven kan blijven. Het was teleurstellend toen de stakings acties nog verder werden opgevoerd nadat in het weekeinde na de eerste stakingsweek een akkoord op hoofdpun ten tot stand was gebracht. Gelukkig zijn de vakbondsleiders zo verstandig geweest niet het onderste uit de kan te halen. Verheugend daarbij is ook, dat alles zo gedisciplineerd verlopen is en radicalen en vreemde ..comité's" geen poot aan de grond hebben gekregen. Dat versterkt de positie van de .redelij ken" die de vakbond leiden. Die positie leek niet zo stevig, toen vorig jaar mei door Ferry Mingelen PRAAG 'Bent u niet bang?' vroeg een Journalist gistermiddag aan prof. Jan Patocka na diens bezoek aan minister Van der Stoel in een Praagse hotelkamer. 'Ik ben altijd bang, angst is ons dagelijks brood', antwoordde de zeventigjarige woordvoerder van de ondertekenaars van het Mensenrechtenmanifest 'Charta '77' de nota van het FNV-bestuur inzake het arbeidsvoorwaardenbeleid door de ach terban van tafel werd geveegd. Waardering verdient ook de regering. Minister Boersma is niet met de armen over elkaar passief blijven toekijken. Achter de schermen heeft hij meer ge duwd en getrokken dan naar buiten toe bekend is geworden. Enkele keren heeft de regering ook financieel een duit in het zakje gedaan. Maar steeds heeft de regering de sociale partners zowel vakbeweging als werkgevers zelf ver antwoordelijk gelaten en gehouden voor wat zich aan het loonfronl voltrok. De akkoorden die er nu op CAO-gebied uitrollen, zijn nu niet door een regering afgedwongen of opgelegd. De partners zelf hebben ze geaccepteerd en verde digd bij hun achterban. Tot de duidelij ke winnaar behoort daarom ook ons democratisch bestel, waarin spreiding van macht en verantwoordelijkheid een wezenskenmerk behoort te zijn. 's Ochtends hadden wij hem opge zocht In zijn huis in een Praagse buitenwijk. Wij hadden geluk. Geen politie voor de deur om ons tegen te houden. Dat was wel het geval bij een andere Charta-woordvoerder, de vroegere minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek, waar journalisten slechts na grote moeite een afscher ming van drie tot vijf politie-agenten konden doordringen om met hem te praten. De NOS-medewerker Dick Verkijk werd gisternacht zelfs een uur op het bureau van de staatspoli tie vastgehouden om ondervraagd te worden over zijn bezoek aan Hajek. Het huis van Patocka staat in een rustige lange straat, geen mens te zien. geen bewakers in geparkeerde auto's, hoewel het huis toch door de politie in de gaten wordt gehouden, vertelt Patocka ons. Onze komst is onverwacht, de telefoon is afgesne den. maar Patocka toont zich zeer verheugd over de belangstelling en over de kans dat hij met minister Van der Stoel contact zou kunnen krijgen. „Buitenlanders kunnen zo moeilijk begrijpen, wat hier precies aan de hand is. Zij zien dat alles normaal verloopt, iedereen is hier goed ge voed en gekleed. Het is voor hen moeilijk, zich in te leven in een situ atie waar je elk uur onder druk staat. Dat drijft je tot zulke vertwij felde daden als het Charta '77." Popmuziek geschreven. Nog dezelfde week stond er een politie-auto voor de deur en werd ik door twee politiema- joors ondervraagd. Niet over de brief aan Böll, maar over mijn eerde re petitie aan de president. Zij wil den weten, wie mij daartoe had aan gezet, waarom ik dat gedaan had. Ik heb vervolgens aan het parlement een brief geschreven met de vraag: Gelden de burgerrechten uit de Ak koorden van Helsinki hier wél of niet? Ik kreeg geen antwoord, maar moest wel bij de procureur-generaal ko men. Toen ik daartegen protesteer de kreeg ik opnieuw geen antwoord, maar moest toen op het ministerie van binnenlandse zaken komen. Daarna besloten we het Charta op te stellen. Op weg naar het parlement werden wij met het stuk onder schept door de politie. Die was zeer kwaad dat ze pas zo laat in de gaten had gekregen, wat er gebeurde. We hadden enkele uren tevoren de tekst ook via Le Monde gepubliceerd. Dat was nodig, anders worden we vol strekt doodgezwegen en gene geerd." Van doodzwijgen in dit geval was daarna geen sprake meer. De onder tekenaars zijn nog steeds overwel digd door de enorme reactie die Charta opgang bracht en die niet in de laatste plaats te danken was aan de officiële campagne tegen Charta. „Tsjechoslowaken zijn nieuwsgierig van aard, toen die in hun partijblad lazen, dat Charta een schandelijke zaak was. wilden ze wel eens weten, waar het precies over ging. Het aan tal ondertekenaars is inmiddels ge stegen van 250 tot 600. Eén daarvan is een jonge leraar, wiens naam eerst ten onrechte onder het manifest stond, daarop werd ontslagen door zijn baas en nu definitief zijn handtekening wél heeft-gezet, om dat hij aan den lijve de willekeur heeft ondervonden. Naar schatting rouleren er duizenden kopieën van het stuk door het land. Zelf ben ik zes dagen door de politie onder vraagd over Charta, Hajek veertien dagen. Ze stelden vragen over de auteurs, de mensen die de handteke ningen hadden verzameld enzo voort. Wij stelden ons op het standpunt, dat alles wat we deden legaal was en dat we verder niets met de politie te maken hadden. Aan het eind zelden ze: „We weten wel. dat Charta vanuit Zwitserland het land is binnengesmokkeld". De legaliteit blijkt een essentiële zaak voor de Charta ondertekenaars: „Wij willen de staat niet ondermijnen of de wetten ver anderen. Wij willen dat bestaande wetten uitgevoerd worden, wij wil len de mensen leren, te benutten, wat ze al bezitten en we willen, dat de autoriteiten zich voortaan wel twee keer bedenken, voordat ze onze wetten schenden. Ze moeten weten, dat deze dingen nog leven in het volk en dat men niet vergeet." Doebtsjek De Charta-ondertekenaars betreu ren het, dat Doebtsjek de man van de Praagse Lente in 1968, Charta niet heeft ondertekend. „Hij is het er wel mee eens, maar hij heeft een opstelling van absolute loyaliteit aan de partij. Vele communistische leiders zijn. zoals bekend, na een periode in het donker weer terug in- het licht gekomen. Misschien houdt Doebtsjek daar wel rekening mee." Over het effect van Van der Stoels optreden in Praag is hij niet opti mistisch. „Erger worden kan de situ atie niet, maar ik betwijfel ook of het veel beter wordt. Minister van buitenlandse zaken Chnoupek is moeilijk te overtuigen en daarbij: Het was niet de eerste keer dat hij zich met de mensenrechten bezig hield: „In maart verleden jaar wer den vijftien jongelui in Praag opge pakt omdat zij staatsvijandige(pop- )muziek maakten. Ik heb toen aan president Husak een petitie geschre ven, dat dit geen manier was om contact met de jeugd te krijgen. Ik probeerde de handtekeningen van andere mensen hiervoor te krijgen, maar ze zeiden: „Zo maak je de zaak alleen maar erger." Een professor in de medicijnen zei: „Ik ben het wel met je eens, maar ik wil mijn labora torium niet verliezen." Op mijn petitie werd niet gerea geerd totdat in augustus in Pilzen een proces plaats vond, waarin men sen die deze jonge musici hadden laten optreden, veroordeeld werden tot straffen van één tot anderhalf jaar. Wij hebben hierover toen een brief aan de Duitse schrijver Böll In Praag heeft minister Van der Stoel (derde van links) inmiddels besprekingen gevoerd met zijn Tsjechische collega Chnoupek (derde van rechts). hij weet al precies wat er gebeurt. Voor ons is het belangrijkste, dat de wereldopinie zich met onze zaak be zig houdt." Patocka is vrij gelaten over zijn ei? gen toekomst. „De jonge musici die werden gearresteerd, die kende ik toevallig en zo ben ik verder deze acties ingezogen. Ik dacht toen. als ik het niet doe. doet niemand het. Ik ben nu zeventig, ik heb me er nu Ingestort en ik zal er wel nooit meer uitkomen." BELGRADO (AP) Een groep Joe goslavische intellectuelen heeft een brief verzonden aan de onderteke naars van het Tsjechoslowaakse Handvest '77. om steun te betuigen in de strijd voor de mensenrechten. De Joegoslaven hopen dat deze strijd met succes zal worden be kroond. De brief, die ongeveer een maand geleden verstuurd werd was gericht aan Jiri Hajek. Jan Patocka en an dere dissidenten. Het is niet bekend wie de ondertekenaars van de brief zijn, omdat zij 'geen behoefte aan publiciteit' zouden hebben. Van een verslaggever DEN HAAG - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond FNZ heeft gisteren drs R. Zijl stra opnieuw gekozen tot zijn voor zitter. Vice-voorzitter D. J. Jonkhans werd eveneens herkozen. Het bestuur van de FNZ, de landelij ke organisatie van de coöperatieve zuivelindustrie, moet volgens de sta tuten ieder jaar uit zijn midden een voorzitter en een vice-voorzitter kie zen. De beide zittende functionaris sen kregen alle stemmen. Er waren geen tegenkandidaten. Het bestuur van de FNZ, aldus een communiqué, bevestigde hiermee het volledige vertrouwen in de heren Zijlstra en Jonkhans. De heer Zijlstra is voorzitter sinds 1971. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon VVD:fege*'rtsiruik van HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten „Ik verwacht een nat en koud voorjaar vanwege het vroege on weer en het gedrag der vogels," schrijft de Friese weerprofeet L. D. Pruiksma uit Boksum bij Leeuwarden mij. „Zelfs in april kunnen er nog sneeuwbuien en nachtvorsten voorkomen en april kan zelfs aan de natte kant zijn." De afgelopen winter schoot Pruiksma in de roos met zijn verwachting van een zacht seizoen. Maar of hij de komende lente weer gelijk krijgt? De eerste aanzetten in maart zijn voor hem niet veel belovend. Nauwelijks viel er in ons land een hagel- of sneeuwbui bege leid door nachtelijke vorst of zachtere oceaanlucht dringt weer over de Lage Landen door. Het gebeurt zelfs vlugger dan de meeste weerkundigen in Enge land, België en Nederland voor mogelijk hadden gehouden. Met verwondering in zijn stem meldde de Engelse weerman gis termorgen via de BBC de uit voerige lichte tot matige regen val in Zuid-Engeland. „En dat bij zo'n hoge luchtdruk," was z'n commentaar. Het was weer eens een zuivere demonstratie van de macht van de hogere luchtlagen. Daar vor derde de zachte en vochtige lucht regelmatig over het hoge- drukgebied dat, toen het nog bij de F&roër lag, ons kou presen teerde. Maar zodra het boven de Alpen was aangekomen werd het Juist animator van de zach tere vochtige en nu en dan door regen gestoorde luchtstromin gen uit zuid tot zuidwest op la ger niveau. Als een hogedrukge- bied eenmaal boven de Alpen is aangekomen krijg je natuurlijk een totaal ander circulatiebeeld in West-Europa. De thermome ters reageerden onmiddellijk. Aan de Engelse zuidkust werd het gistermiddag 14 graden. Bi arritz in Zuidwest-Frankrijk meldde 21 graden bij een zwak noordenwindje. Op de Cana- rische eilanden was het zelfs bij na tropisch met Las Palmas 29 graden Celsius bij een dauw punt van vier graden. Inmid dels blijft het maar koud in Scandinavië en Rusland met plaatselijk veel en zware sneeuwbuien. Het Noordfinse Ivalo meldde gisteravond minus 20 graden. Maar dergelijke be richten komen nu al weken en maanden van die kant. Op het gevaar af vervelend te worden waag ik het toch nog maar weer even op te merken dat als er zich in de winter eenmaal een mar kante luchtdrukverdeling an nex stromingspatroon heeft vastgezet er toch wel heel wat moet gebeuren om een andere situatie te krijgen (de wet der traagheid speelt mee). Tijdelijk mag de scheidingslijn tussen koude en warme lucht dan weliswaar heen en weer schommelen, in principe veran dert er niet veel. Dat ziet men ook in de Verenigde Staten. Over strenge winterkou schrij ven de kranten in Europa allang niet meer maar barkoud is het vooral in de oostelijke gebieden nog altijd. Dat geldt speciaal ook voor Canada. Dat hoorde ik gisteren nog van een lezeres in Bloemendaal die de avond tevo ren met familieleden vlak bij het Eriemeer gebeld had. Het is daar nu altijd nog bitter koud en nu al zolang, dat de. mensen er „depressed" (neerslachtig) door worden. De len van Canada die gewoonlijk min of meer de dans ontsprin gen liggen nu nog altijd in de greep van een niet aflatende winter. De hoofdwegen zijn wel iswaar vrij van sneeuw maar de zijwegen en tuinen liggen nog vol. Een paar weken terug dacht men dat het afgelopen was. Het begon wat te dooien. De sneeuw begon te smelten, maar kort daarna was het opnieuw minus 19 graden. Daarentegen puft men in Californie ten westen van de hardnekkige hogedruk- uitloper tot Texas van de hit te. Deze dagen is er in Escondi- do (niet officieel) een tempera tuur van 33 graden in de scha duw gemeten. De atmosfeer is er om te stikken met een doordrin gende walm van benzinedam pen en veel stofdeeltjes. weer ma* nrerslaf Amsterdam eeb bf,w- ,emps 19 uur De Bilt b™ 5 o Deelen lw 5 o Eelde 6 o Eindhoven 6 0 Den Helder 5 o Rotterdam w t*.. o.l Twente .regen 6 0 VUsslngen w bew. J ®-' Zd Limburg refen Aberdeen - ®-' Athene licht bew. ,6 Berlijn bew 4 Bordeaux Iw b**' n 0 Brussel Frankfort 5 o Oeneve 2LU. 6 0 H'Wnkl 1. -? 0' Insbnick half b*w. I Kopenhagen onbew ,2 Lissabon half bew ,3 Locarno geh bew. 9 Londen 1* bew j Luxemburg bchi bew ,B Madrid °"b*w 19 0 Malaga ""be* 17 0 Mallorca onbew 3 München '5 0 1 Oslo J 5 1W bew. 12 n Parijs "0 Hoogwater donderdag 3 maart. VUsstngen 0 14-1243. Ha- ringvlietsluizen 0.31-12.51. Rot terdam 2.07-14.50. Scheveningen 1.33-13 51 IJmuiden 2.10-14.26. Den Helder 5.42-18.06. Harlingen 8 18-20 29. Delfzijl 10.23-22 39. onder redactie van Loes Smit Het kon niet langer uitblijven: na zoveel blije rijders en plaatjes van blije automobilisten „blij dat ik rij", die iedereen hun rijgenot deel achtig willen doen worden, komt ook het legioen fietsers in bewe ging. Want eerlijk is eerlijk: het aantal fietsen is nog altijd veel groter en het aantal auto's en de menigte blije fietsers mag dan ook niet uitgevlakt worden. Ze noemen zich trouwens niet blije, maar fijne fietsers. Niet omdat ze zo 'fijn'zou den zijn, welke betekenis men dan ook aan het woord wil geven, maar omdat dit bijvoeglijke naamwoord het beste past bij hun motto „fijn dat ik fiets Er is ook al een stuurgroep „De Fijne Fietser", geleid vanuit Til burg, die nu voor zichzelf en de fiets aan de weg gaat timmeren door het verspreiden van stickers en affiches „Het werd er ook de- hoogste tijd voor", vindt De Fijne Fietser. „Want aan alle ver keersdeelnemers èn aan de over heid moet nu toch óók es duidelijk gemaakt worden hoe gemakkelijk, vriendelijk en voordelig onze fiets wel is. Te weinig wordt erkend dat de fiets niet alleen privé, maar ook maatschappelijk gezien van erg groot nut is". Het fietsende mannetje op de stic ker lijkt sterk op de automobilist van de 'blij dat ik rij'-plakkers. Duidelijk dus. dat je helemaal geen ander mens hoeft te zijn om de auto voor de fiets te verruilen: dat word je dan vanzelf wel. Want waarom is fietsen zo fijn? „Omdat ik met m'n fiets een heel eind kom. snel en gemakkelijk, ook in het spitsuur. - Omdat ik nooit par keerproblemen heb. - Omdat m'n fiets erg zuinig is met energie en grondstoffen en de lucht niet ver vuilt. - Omdat ik geen dure home trainer nodig heb. - Omdat m'n fiets het goedkoopste vervoermid del is Omdat m'n fiets geen brede banen vraagt die ruimte en natuur ver slinden. - Omdat je in de bossen of op straat mij niet horen zult. - Omdat m'n fiets niemand doodt of levenslang verminkt" - en om nog meer redenen, allemaal opgesomd op een van de affiches. Daar zijn er drie van te koop: één die eigenlijk een grote sticker is. maar wel ver plichtingen meebrengt, omdat er 'stickers hier verkrijgbaar' onder staat (A); één met al die redenen er op waaróm het zo fijn is om te fietsen (B), en eenzelfde als B, maar dan in groter formaat (C). Alle soorten kosten een gulden per stuk en wie dat bedragje op postgi ro 2162779 stort op naam van B v.d.Veer, Kwendelhof 198, Til burg, krijgt het gewenste affiche thuisgestuurd. Voor vijf stuks tele- gelijk moet vier gulden gegireerd worden en voor de stickers één gulden per drie of een tientje per vijfendertig. Een veelvoud van de genoemde bedragen kan natuur lijk ook. Ze durven het niet hardop te zeg gen om niet ledereen bang te ma ken, maar Britse astrologen heb ben er een hard hoofd in. Ze vrezen dat dit jaar een rampjaar voor de hele wereld wordt, omdat ze met eigen ogen hebben aanschouwd dat de planeten Uranus, Saturnus en Mars erg slecht staan ten op zichte van elkaar. Hetzelfde ver schijnsel deed zich voor in januari 1931 en dat was, zegt sterrenkijker Charles Harvey, het jaar waarin Hitiers ster begon te rijzen. Niet dat zoiets nu noodzakelijkerwijs opnieuw zou moeten gebeuren, maar als alles tegenloopt, weet u tenminste dat het aan de planeten ligt volgens die sombere Britse astrologen dan. Bij ons weten is het de eerste keer dat we kunnen zeggen: de Ameri kanen beginnen met iets dat wij al jaren hebben. Het gaat om een te huis voor door hun man mishandel de vrouwen, die een tijdje met de kinderen van huis willen zonder dat ze de kans lopen door hun echtgenoot teruggehaald te wor den. In ons land bestaan al enkele van die tehuizen. Het eerste Ameri kaanse schull-onderdak komt in New York en zal plaats bieden aan zestig moeders met honderdveertig kinderen. De ideale man is op zijn retour, althans de man met die eigen schappen die Jarenlang voor ideaal versleten zijn: het type als filmster John Wayne, de vrouwenverover aars die naar tabak rieken en altijd en overal als de krachtige, dappere en onoverwinnelijke held uit de strijd komen. De ideale man bezit heden ten dage een zachtmoediger, warmer en dus mooier karaktertje en is bereid ook eens de verliezende partij te zijn. Dat is de uitslag van een enquête in het Engelse maandblad Psychology, waaruit bleek dat de ideale partner (ook) „warm, zachtaardig, expressief en romantisch" moet zijn. Voor mensen die echt eens iets an ders willen ln de vakantie, heeft ene Jim Siddall in Clearwater (in de Amerikaanse staat Florida) een „heli-home" te koop: een vierper- soons caravan, waarin Je kunt ba den, t.v. kijken, slapen, eten, op de grond of in de lucht. Met behulp van zijn vier propellers en een mo tor kan deze caravan namelijk vlie gen. Je stapt thuis voor de deur ln je van alle gemakken voorziene kampeerwagen, vliegt een eind weg totdat Je een plekje naar je zin hebt gevonden, demonteert de propel lers en gaat kamperen Alleen ba den kan niet ln de lucht, want dan verliest het vliegende huis zijn evenwicht en zou het te vroeg en te snel op de grond komen. Voor zo'n vliegvakantiehuls moet Je natuur lijk wel lets over hebben: Siddall vraagt voor de goedkoopste uitvoe ring driekwart miljoen gulden, het duurste heli-home kost een slordi ge één en een kwart miljoen. „Wat? Ligt Geuzenveld ln Amster dam? Verrek, ik heb onder Den Briel gezocht!" Een van de ontboezemingen van inwoners van de Amsterdamse tuinstad Geuzenveld, die van hun wijkraad en „Geuzenveld Initia tief" een eerste kans kregen hun gedichten en gedachten zwart op wit afgedrukt te zien in de speci ale uitgave „Geuzenveld Goed deels". Niet al die Geuzenveldere zijn hele maal gelukkig met hun tuinstad, hoewel bepaalde opmerkingen net zo goed op andere nieuwe wijken kunnen slaan: „In sommige dure flatgebouwen ruikt zelfs de lift naar valium". „Zo'n auto kun Je gerust op de tramrails zetten en even een kop koffie gaan drinken.» mits Je de knipperlichten maar ge bruikt. Die miezerige trampassa giers kunnen toch wel wachten voor een wagen van dertig mille?" „Nog even en Geuzenveld valt onder Pronk. Beginnen we lekker een eigen luchtvaartmaatschappij. Een startbaan hebben we al". - a: „Geuzenveld? Meneer, u rijdt hier maar helemaal rechtdoor tot u niet verder kunt. b: Daar ben ik al geweest Dat is één grote zandhoop! a: O, maar dat is juist typisch Geuzenveld". - „Geuzen veld? Oeuzenveld? Werden daar in vroeger tijden geen mensen opge hangen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5