Akkoord over zuivel-CAO Rotterdams 'kinderspreekuur' voldeed Hooohoudt Praag Rentewijziging bij de RPS per 1 maart 1977. 83/4% Buikhuisen voelt voor invoering van borgsom r! postgiro en J rijkspostspaarbank Rechtbank acht schuld van Ludwina J. bewezen Werkgevers en werknemers bankbedrijf nog niet eens Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Meer informatie? Alleen voor buitenlanders Weer ambtenaar aangehouden in Rotterdam Uitspraak in Tel Aviv morgen Burgemeester Van der Louw kon er één al direct helpen „Geen luchthaven in West-Brabant" FLEUR OP „Interessante verlangens en ideeën" WOENSDAG 2 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 lADVERTENTIEI Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/UTRECHT Na langdurig onderhandelen is gisteravond in Utrecht in principe een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de 25.000 werknemers in de zuivelindustrie. Het akkoord, dat beide partijen nog aan hun achterban moeten voorleggen, omvat een loonsverhoging van een procent per 1 januari van dit jaar en 0.75 procent per 1 juli. De bonden hadden twee procent gevraagd. Volgens de bonden komt het akkoord neer op 1.9 procent, omdat de verhoging op 1 Januari al wordt gegeven terwijl de CAO per 1 april van kracht wordt. De „vloer" in de prijscompensatie is lager uitgevallen dan de 225 gulden per procent prijsstijging die de bon den hadden gevraagd, namelijk 200 gulden per 1 januari en 205 gulden op 1 juli en 31 december. Verder wordt de minimum-vakantietoeslag verhoogd tot 1725 gulden. Banken De vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in het bankbe drijf zijn het ook gisteren niet eens geworden over een nieuwe CAO. Het overleg wordt morgenochtend voort gezet. de bonden willen dan hun ei sen zien ingewilligd. Wanneer dat niet gebeurt, zal nog dezelfde avond beraad worden gevoerd over acties. Bij Philips zijn gisteren de onder handelingen met de vakbonden voortgezet. Deze werden vorige week woensdag opgeschort, omdat beide partijen een andere uitleg geven aan de berekening van de prijscompen satie. Het overleg werd gisteren en kele keren geschorst. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, wordt het overleg waarschijnlijk op een andere datum voortgezet. Grafici De werkgevers en de werknemers in het grafische bedrijf hebben gister ochtend na een avond en een nacht vergaderen overeenstemming be reikt over een CAO voor 1977. Behal ve volledige prijscompensatie zal een reële loonsverhoging van ander half procent worden gegeven en een verhoging van de minimum vakantietoeslag. Gedurende de contractperiode zal een volledige herindeling van alle functies worden doorgevoerd. Ook in de meubelindustrie is er na een lange nacht onderhandelen een CAO afgesloten. Behalve de auto matische prijscompensatie krijgen de 20.000 werknemers in deze branche per 1 januari een reee Vervolg van pagina 1 Gisteren heeft de minister met zijn ambtgenoot Chnoupek weer in alge meen zin de Akkoorden van Helsin ki en de in juni in Belgrado te hou- dep toetsingsconferentie besproken. Van der Stoel heeft zijn ambtgenoot gevraagd, waarom de Oostbloklan den altijd over „het Westerse impe rialisme" blijven spreken, terwijl we „nog geen vierkante centimeter Oostblok begeren". Chnoepek klaagde op zijn beurt over de vele en onredelijke aanval len in de Westerse pers op zijn land, met name vanuit Nederland, zoals bleek uit een daartoe speciaal opge stelde statistiek door de Tsjechen. Van der Stoel wees erop, dat ook hij de Nederlandse pers zorgvuldig volét, daarin geen aanvallen op het Tsjechische volk had aangetroffen, maar wèl uitingen van terechte zorg over de ontwikkelingen rond de bur gerrechten. Voorts vroeg hij, waartoe het toch diende dat de aanvallende wapen systemen van het Oostblok steeds maar worden uitgebreid. Chnoepek gaf de plechtige verzekering, dat de Sowjet-Unie een verantwoordelijk vredesbeleid voert. Hij waarschuw de ervoor, dat Belgrado geen uitwis seling van wederzijdse beschuldi gingen moet worden, omdat dit de ontspanning niet zou dienen. Geen lijnverbinding Minister Van der'Stoel heeft nog geen antwoord ontvangen op zijn voorstel, dat beide ministers ieder voor de tv de gelegenheid krijgen, hun standpunten uiteen te zetten over de mensenrechten. De NOS-tv heeft in principe al „ja" gezegd, maar de Tsjechen hebben nog niet van zich laten horen. De irritatie rond het bezoek van Van der Stoel ging gisteren zo ver dat de teievisieverbinding tussen Tsjecho- slowakijke en Nederland verbroken werd. De NOS kreeg een half uur vóór het Journaal van acht uur gis teravond officieel te horen dat de lijnverbinding met Tsjecho- slowakije niet vrij was. Het inter view met Van der Stoel kon hierdoor niet uitgezonden worden. loonsverhoging van één procent en per 1 juli een half procent. De va kantietoeslag is verhoogd tot acht procent. De stakende leden bij het chemische bedrijf Synres in Hoek van Holland hebben besloten weer aan het werk te gaan. Van de 440 man personeel staakte ongeveer de helft. Er zal nu worden gestart met CAO-onderhandelingen. Verzekeringsbedrijf Bij de onderhandelingen over een CAO voor het commerciale verzeke ringsbedrijf (40.000 werknemers) is gisteren een principe-akkoord be reikt. Volgens vorzitter Brouwer van de NVV-bond Mercurius zullen de werknemers naast de automatische prijscompensatie een werkelijke ar- beidsvoorwaardenverbetering van twee procent krijgen. Daarvan komt 1,2 procent in het loonzakje, de rest wordt besteed aan andere verbete ringen. De bouw- en houtbonden hebben eveneens principe akkoorden bereikt over de CAO's in het terrazzobedrijf en de houthan del. De overeengekomen verbeterin gen zijn vrijwel gelijk aan die waar over men het in het bouwbedrijf eens is geworden. Uyl de bijdrage van de overheid vormt aan mogelijkheden voor ver vroegde pensionering van de haven- werknemers. Minister Boersma zeg de die bijdrage vorige week toe, waarmee hij de weg vrijmaakte voor het CAO-akkoord in de havens. Ester Volgens Leo Ester van de Industrie bond CNV komen circa 3000 metaal- werknemers in aanmerking voor vervroegde pensionering. De bon den denken daarbij aan een experi ment op vrijwillige basis, bedoeld voor 63- en 64-jarigen. De metaal-werkgevers hebben ge zegd niet meer dan één procent wer kelijke loonsverbetering bovenop de prijscompensatie te kunnen leggen. Voor de bonden is dat ene procent te weinig, temeer ook omdat een deel daarvan naar de mening van de werkgevers voor vervroegde pen sionering gebruikt moet worden. Werkgevers en werknemers in de metaal zijn het wel eens geworden over een studie naar het omzetten van winst in werk. Die studie loopt vooruit op de landelijke studie, die in het Haagse-deelakkoord is vastgelegd, en zou ook eerder resul taten kunnen opleveren. De CAO-onderhandelingen in de metaal zullen morgen worden voort gezet. Per 1 maart is onze hypotheekrente verhoogd. Maar eerlijk is eerlijk ook de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito's - gaat omhoog. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: 3 jaar vast 7'/j% 4 jaar vast 5 iaar vast 7%% 8 2 jaar vast 3 iaar vast 4 jaar vast 5 |aar vast 6 jaar vast Oe rentetarieven van de overige spaarvormen zi|n met gewijzigd 7 7V.% 8 8%% 8'/ï% Onze hypotheekrente bedraagt thans: Metaal Metaal-werkgevers en vakbonden gaan morgen praten met minister Boersma (sociale zaken) over hun wens, dat de overheid financieel moet bijspringen om vervroegde pensionering van metaal werknemers mogelijk te maken. Het al dan niet inwilligen van deze wens is van groot belang voor het welsla gen van de CAO-onderhandelingen in de metaal. Vandaag zullen werkgevers en bonden de laatste hand leggen aan berekeningen, die aangeven hoeveel geld met ver vroegde pensionering gemoeid zal zijn. Het zal aanzienlijk meer zijn dan de drie miljoen gulden, die volgens schatting van premier Den Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De wetenschappelijk adviseur van het ministerie van justitie, dr. W. Buikhuisen, meent dat de rechtsongelijkheid in Nederland verminderd zou kunnen worden door invoering van een borgsom-systeem voor buitenlanders. Buitenlandse ver dachten zou de keuze gelaten moeten worden tussen voorlopige hechtenis en de betaling van een borgsom, waarvan de grootte in overeenstemming zou moeten zijn met de draagkracht van de betrokkene. Op de E 9 (Amsterdam Utrecht - Eindhoven Maastricht) slipte gister morgen ter hoogte van Gra- them (Limburg) een truck met oplegger. De wagen kantelde en verloor de la ding. Het ongeluk, waarbij niemand letsel opliep, Ver oorzaakte kilometers lange files. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De politie in Rot terdam heeft opnieuw een ambte naar van de gemeentelijke sociale dienst aangehouden, die verdacht wordt van knoeierijen. Het is de 46-jarige M. P. van der V. Hem wordt omkoping, verduistering en vals heid in geschrifte verweten. Het is de zesde ambtenaar die de politie binnen enkele weken op verdenking van verduistering van overheidsgel den aangehouden heeft. Van der V. is evenals de vorige vijf verdachten na het opmaken van een proces-verbaal naar huis gestuurd. Het corruptieschandaal van de soci ale dienst is aan het rollen gebracht toen het Bureau Sionstraat onge veer een jaar functioneerde. De directie van de dienst besloot tot een Intern onderzoek na geruchten dat er te gemakkelijk met geld werd omgesprongen. Er zouden ten on rechte uitkeringen worden verstrekt Bel (020) 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij bel postkantoor 01 schri|t, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank. Amsterdam. en diverse ambtenaren zouden om gekocht zijn. Het onderzoek had tot resultaat dat het Rotterdamse gemeentebestuur de politie inschakelde. Naast het politieonderzoek wordt de gehele Rotterdamse sociale dienst op het ogenblik door een speciaal onder- zoekteam van de Tilburgse ho geschool op haar werkwijze doorge licht. Dit laatste onderzoek wordt geleid door prof. dr. J. J. J. van Dijck. hoogleraar in de sociologie van de arbeid en de organisatie. Op grond van dit onderzoek wil de gemeente Rotterdam het beleid ten aanzien van de gemeentelijke sociale dienst herzien. TEL AVIV (AP/UPI) De rechtbank in Tel Aviv heeft gisteren de 23-jarige Ludwina J. uit Breda schuldig bevonden aan het verzamelen van informatie met het doel de Israëlische staatsvei ligheid te ondermijnen en aan het verlenen van diensten aan een „vijandelijke organisatie". Morgen doet de rechtbank uitspraak over de eis van officier van justitie mevrouw mr. Sara Sirota: een gevangenisstraf *an maximaal 15 jaar. Volgens Buikhuisen is uit onderzoek gebleken dat buitenlanders met het oog op hun grotere vluchtgevaarlijk heid eerder in voorlopige hechtenis worden genomen dan Nederlanders die wegens eenzelfde delict met de justitie in aanraking komen. En wie in voorlopige hechtenis heeft geze ten. zo blijkt in de praktijk, wordt eerder tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf (soms gelijk aan het voorarrest) veroordeeld dan degene die niet gedetineerd was. Om deze rechtsongelijkheid te ver minderen, zou volgens Buikhuisen gekozen kunnen worden voor een ander „kwaad", de in Nederland im populaire vrijlating op borgsom. Door betaling van een bepaald be drag aan geld, zou de verdachte dan uit het huis van bewaring kunnen blijven. Van dat systeem zouden al leen buitenlanders gebruik moeten kunnen maken. Nadelen Buikhuisen erkent dat hieraan nogal wat nadelen kleven, al was het alleen maar omdat de beter gesitueerde bevoordeeld kan worden boven de gene die geen borgsom op tafel kan leggen. Overigens denkt hij dat de meeste betrokkenen wel zo'n borgsom zullen kunnen betalen: vaak blijken buitenlanders die een (ADVERTENTIE) delict plegen, nog slechts korte tijd in Nederland te zijn en nog over voldoende financiële middelen te be schikken. Buikhuisen: „Het is een soort vakantie die ze hier doorbren gen, en dan kunnen ze ook nog wel die borgsom betalen". Het bezwaar dat voor bijvoorbeeld handelaren in drugs, die over veel geld beschikken, de betaling van een borgsom volstrekt niet onoverkome lijk zou zijn, is volgens Buikhuisen ook wel te ondervangen. Zoals ook In de Verenigde Staten wel gebeurt, zou van geval tot geval bekeken kun nen worden of een arrestant in aan merking komt voor een vrijlating op borgsom. Volgens Buikhuisen kan wel geregeld worden dat niet elke buitenlander van het systeem kan profiteren. Of) twee andere punten achtte de rechtbank de schuld van Ludwina J. niet bewezen. Zij werd vrijgesproken van dé aanklacht contact te hebben gehad met een buitenlandse gehei meagent en lid te zijn van een Israël vijandig gezinde organisatie. Ludwina J. zou volgens de rechtbank in Tel Aviv wel op de hoogte zijn geweest van de doelstellingen van deze organisatie, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. De hulp aan het Volksfront bestond uit het verzamelen van informatie over de veiligheidsvoorzieningen op het vliegveld Ben Goerion en over de vliegroute Parijs-Tel Aviv-Bombay. Het Volksfront had deze informatie nodig om een toestel van Air France op deze route te kunnen kapen. Ludwina J. werd direct na haar aan komst Op het vliegveld gearresteerd. Haar vriend Marinus N. bleef in het vliegtuig zitten en reisde door naar Bombay. Daar werd hij door de Indi ase autoriteiten aangehouden en vervolgens naar Nederland terug ge bracht. Kort na haar arrestatie gaf Ludwina J. toe in een kamp in Aden opgeleid te zijn door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. De officier van Justitie vroeg de rechtbank gisteren nog om clemen tie. omdat Ludwina zich positief had opgesteld tegenover haar ondervra gers. Zij eiste desondanks een zware straf „om jonge mensen als Ludwina ervan te weerhouden opzoek te gaan naar het avontuur en te eindigen met het veroorzaken van rampen". De advocate van Ludwina J.. me vrouw Felicia Langer, vroeg de rechtbank wat milder te oordelen en eventueel een voorwaardelijke straf op te leggen. In een korte verklaring zei Ludwina J. dat het niet haar bedoeling was iemand pijn te doen en dat zij spijt had van wat ze had gedaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt het weste lijk deel van Noord-Brabant in prin cipe ongeschikt voor de vestiging van een tweede nationale luchtha ven. Die meerderheid wilde dat gis teren echter niet in een motie vastleggen, omdat minister Wester- terp binnenkort met een rapport komt, waarin een gemotiveerde keu ze wordt gemaakt tussen vestigings plaatsen in Brabant en in de nog aan te leggen IJsselmeerpolder Mar kerwaard. Een motie tegen vestiging in Noord- Brabant kwam gisteren in de Twee de Kamer in stemming. De motie werd ingediend door Ir. Van Rossum van de SGP. Hij kreeg steun van DS *70. D M. de CPN en het GPV AOVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - „Ik heb er een al direct kunnen helpen," zei burgemeester Van der Louw ons gistermiddag direct na afloop van het eerste „kinderspreekuur". „Eigenlijk zijn het er twee, maar die kwamen samen met eenzelfde veizoek." Waar werd oprechter troost ter wereld ooit gevonden dan bij een bloem en- groet, via Fleurop gezonden? Fleurop Intertlofa staat er voor in. Koninginnegracht 135, l Den Haag. Van der Louw doelde op Ed win Bax (dertien jaar) en zijn vriendje „Eigenlijk zijn het er twee. maar die kwamen samen met eenzelfde ver zoek." Richard den Boer (elf jaar), die heel Rotterdam door zijn geweest voor een stukje grond om op te tuinieren. Va der Bax had vroeger een volkstuin, maar hij moest die opgeven toen zijn drukke werkzaamheden hem geen tijd meer voor tuinieren over lieten. Zijn zoon Edwin is nu groot genoeg om zo'n tuin samen met Richard te behe ren. De belde vaders willen er graag de huur voor betalen. Terwijl de belde Jongens nu bij de heer Van der Louw, binnen zaten, kwam er een aardig idee via de telefoon binnen. De bedoeling van het kinder spreekuur is duidelijk: het is voor volwassenen vaak heel moeilijk om zonder directe aanraking met de kinderwe reld te weten wat voor pro blemen daar leven en het ge vaar is, dat, als er met die problemen geen rekening wordt gehouden, er In een stad dingen gebeuren die voor de jeugd nare gevolgen kunnen hebben. Bovendien komen kinderen vaak met in teressante Ideeën aan. Daar-^ aan kunnen volwassenen weer heel wat hebben. Met dit kinderspreekuur, waarover burgemeester Van der Louw bijzonder tevreden is, is een serie van dergelijke spreekuren geopend. Wet houders, directeuren van ge meentelijke bedrijven en diensthoofden zullen de vol gende kinderspreekuren hou den. „Natuurlijk kan ik niet iedereen helpen," zei de bur gemeester. „Er zijn dingen die nadere bestudering eisen. Maar er komen uit de kinde ren heel Interessante verlan gens en Ideeën." Zo willen Dennis en Harry Brons (twaalf en dertien Jaar) uit Rotterdam-Zuid een trai ningszaal voor de worstelclub van de sportver eniging Olympla. Jolanda de Bot (negen jaar) kwam zelfs pleiten voor een nieuw zwem bad bij haar school in Hoogvliet: de plannen zijn er maar het gaat haar allemaal veel te langzaam. Voor de schoolkrant Ron Meyer (twaalf) had niets te wensen: hij wilde een inter view met de burgemeester voor zijn schoolkrant. Pa trick Steenkamp (negen) kwam met een heel persoon lijke kwestie: het gezin waar van hij deel uitmaakt, be staat uit vijf mensen en die wonen allemaal samen in een driekamerwoning. Karin 8choovers (elf) had een belangrijk idee: zij kwam pleiten voor een algemene Jeugdkrant. „Ik moet op schooi de krant lezen, maar daarvan snap lk niets", zei ze. „In die Jeugdkrant moet veel staan over de problemen die kinderen hebben. Die vind Je niet in een gewone krant" Hans van Grondel (elf) vroeg aandacht voor de verzakken de speelplaats van zijn school: „Die wordt telkens opgehoogd, maar dat heeft geen zin. Zodra het een keer heeft geregend gaat het met een weer zó." (een veelzeg gend naar beneden gericht duimgebaar). Hele klas Er waren ook gemeenschap pelijke pleiters. Een schoolklas kwam vragen om een stoplicht in de drukke straat waaraan hun school ligt, een andere klas compleet met op echte de monstratieborden geschil derde leuzen - vroeg om een trapveldje. Hun school staat In een oude blnnenstadswljk. Er hadden zich voor dit eerste kinderspreekuur tien gegadigden opgegeven. Het werden er uiteindelijk dertig, omdat er vriendjes meekwa men of doordat er een groep naar binnen kwam in plaats van de ene aanvrager. Natuurlijk hadden twee stu denten van de Erasmus Uni versiteit voor een grap ge zorgd. Zij kwamen als kinde ren meedoen, gekleed in ma trozenkiel en kort broekje, gewapend met speelgoedjes en fopspeen Het probleem waarmee zij kwamen was echter serieus genoeg: de on danks alle acties toenemende hoeveelheid hondepoep op trottoirs en op wandelpaden, in plantsoenen en zelfs in zandbakken van kleu terscholen. Burgemeester Van der Louw kreeg van hen een aandenken: een op een voetstuk gemonteerd stukje plastic ln hondepoep. „Waarom moet lk „ah" zeggen, als lk daar helemaal geen reden voor heb?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3