Winst Unilever 53 procent hoger Bijna geen inflatie in Zwitserland Kans op herstel eenheid OPEC Bouw begonnen van nieuw type premie huurwoningen Ondanks lage winstmarges in Europa Geldomzet '76 iets terug Rijksmunt beticht van oneerlijke concurrentie Wellicht in juli geen prijsverhoging KNLC wil minstens 7,4 procent hogere landbouwprijzen Hoger slotdividend Turks pond gedevalueerd Loodprijs rijst de pan uit Geldontwaarding vorig jaar 1,7 procent Hypotheekrente per 1 maart Federatie Goud en Zilver woedend Hogere rentes op lang vastliggende spaarrekeningen Dynamische kostprijshuur WOENSDAG 2 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 13 - RH 15 ROTTERDAM Ondanks de naar het oordeel van de raad van bestuur in het algemeen nog te lage winstmarges is Unilever erin geslaagd in 1976 in Europa bij de meeste produktgroepen een belangrijke verbetering van de resultaten te bereiken. Dit in vergelijking met die van het teleurstellende voorgaande jaar. Hierdoor en door het feit. dat de resultaten in Noord-Amerika over het algemeen bevredigend waren en in de meeste andere landen buiten Europa een verdere winstgroei be haald kon worden, heeft het concern 1976 kunnen afsluiten met een winst, toekomend aan de houders van het gewone kapitaal, van 1178 miljoen. Dat was 53 procent meer dan over 1975. toen een winst werd geboekt van 771 miljoen. Een en ander be tekende een winst per aandeel van 21,14, tegen 13,84 over 1975. De verkopen aan derden bedroegen over het gehele jaar 1976 36.475 miljoen. Dat was één procent lager dan het cijfer van de verkopen over het jaar daarvoor, dat 36.705 mil joen bedroeg. De omzet naar hoe veelheden gaf echter een stijging te zien en wel met ongeveer 8 procent. De cijfers voor omzet en resultaten in vreemde valuta over het gehele jaar zijn tot guldens herleid op basis van de aan het einde van het jaar geldende wisselkoersen. De hogere koers van de gulden ten opzichte van vele vreemde valuta's en de zeer zwakke positie van het Engelse pond hadden tot het gevolg, dat de tot guldens herleide cijfers ongunstig beïnvloed werden. Dit verklaart, dat de reële omzetstijging niet in gul dens tot uitdrukking komt. Levensmiddelen In het afgelopen jaar vertoonden de winsten op margarine, spijsoliën en vetten en op andere levensmidde len. evenals die op chemische pro- dukten, papier, kunststoffen en ver pakkingsmateriaal en op veevoeder een sterk herstel. De resultaten op diepvriesartikelen en consumptie ijs waren wederom goed. De bedrij ven op het gebied van toiletartike- WENEN (UPI) Er is een kans dat het systeem van twee olieprijzen binnen de Organisatie van olie exporterende landen (OPEC) spoedig tot het verleden zal behoren. De minister van oliezaken van Qatar Al-Thani verwacht dat voor 12 juli wanneer de olieministers in Stockholm bijeen komen een compromis is bereikt. De minister is actief bezig de partijen tot elkaar te brengen. Doordat compromis gaat misschien ook de 5 procent prijsverhoging niet door die alle OPEC-leden met uit zondering van Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten per 1 juli in het vooruitzicht hebben ge steld. Al-Thani weigerde zich echter vast te leggen op het al of niet door gaan van die prijsverhoging. In decemner vorig jaar besloten Sa oedi-Arabië en de Verenigde Ara bische Emiraten de olie op 1 januari vijf procent duurder te maken. De overige elf leden van de OPEC ver hoogden hun prijs op die datum met tien procent en stelden een verho ging met nog vijf procent op 1 Juli in DEN HAAG - Het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité (KNLC) noemt het voorstel van Europees commissaris Gundelach de landbouwprijzen met drie procent te verhogen volstrekt onaan vaardbaar. Het hoofdbestuur van de KNLC acht een verhoging met 7.4 procent, zoals gevraagd door de EG- -boerenorganisatie COPA het mini maal noodzakelijke. Verontwaardigd wijst het KNLC de argumentatie van commissaris Gundelach van de hand, dat ook de landbouw zijn bijdrage tot de infla- tiebestrijding moet leveren. De landbouw, juist zelf zozeer door de inflatie getroffen, heeft de laatste jaren al genoeg aan inflatiebeper king bijgedragen. De kostenstijging in de Nederlandse landbouw, zo deelt het KNLC mee. was vorig jaar negen tien procent en gaat nog onverminderd verder. Voor ons land komt het EG-voor- stel, als gevolg van de erin opgeno men gedeeltelijke afbraak van mo netair compenserende bedragen, op een nog geringere verhoging dan drie procent neer. Wordt de ook voorgestelde melkheffing van 2.5 procent werkelijkheid, dan blijft er voor melk zelfs in het geheel geen verhoging over. len breidden zich verder uit. Ook dit jaar werden door de twee grote vleesmaatschappijen bedrijfsverlie zen geleden, die nog werden ver hoogd door de hoge reorganisatie kosten van het bedrijf in Engeland. In vergelijking met het zeer goede overeenkomstige kwartaal van 1975 waren de verkopen in het laatste kwartaal van 1976 12 procent hoger. Zij beliepen nl. 10.947 miljoen te gen 9.761 miljoen. De winst, toeko mend aan de houders van het gewo ne kapitaal, ging evenwel met 3 pro cent achteruit van 290 miljoen tot 282 miljoen. De winst per aandeel verminderde van 5,21 tot 5,06. In de meeste landen in Europa met uitzondering van Engeland bleven de resultaten beneden die van het vierde kwartaal van 1975. Door de moeilijke situatie op de sojaschroot- markt was de winst van de oliefa- brieken teleurstellend. De resulta ten behaald op wasmiddelen waren in verscheidene landen lager, mede door introductiekosten voor nieuwe produkten. De produktgroepen op het gebied van diverse levensmidde len. veevoeder en produkten voor industrieel gebruik toonden een ver dere verbetering van de winst ROTTERDAM Unilever zal aan de op 11 mei te houden aandeelhou dersvergadering voorstellen per ge woon aandeel van 20 een slotdivi dend van 5,16 uit te keren Over 1975 beliep het slotdividend 4,72. Het totale dividend over 1976 wordt daarmede gebracht op 8,36. Een jaar tevoren was het dividend 7,65. 4e kwartaal 1976 1975 jaar 1976 1975 fin miljoenen guldens) Verkopen aan derden Bedrijfswinst Winst vóór belastingen Winst houders gew. kap. 10.947 9.761 36.475 36.705 687 637 2.669 1.986 656 592 2.530 1.701 282 290 1.178 771 (Zowel de resultaten over het vierde kwartaal 1976 als die over het overeen komstige kwartaal 1975 zijn tot guldens herleid tegen vergelijkbare wissel koersen. namelijk die geldend aan het einde van 1975, gebaseerd op 5,43 en S 1 2,69. De winst toekomend aan de houders van het gewone kapitaal over het vierde kwartaal van 1976 is bovendien herrekend tegen de koersen geldend aan het einde van 1976, gebaseerd op 1= 4,18 en 1» 2.46.1 het vooruitzicht. Al-Thani verwacht dat de twee partijen elkaar ergens halverwege de vijf en vijftien pro cent zullen vinden. Al-Thani, die op het ogenblik voor zitter is van de ministerraad van de OPEC, heeft de laatste tijd een aan tal hoofdsteden van de OPEC- landen afgereisd om te bemiddelen in het geschil over de olieprijzen. Hij zag de toekomst zonnig in. Het prijs verschil, zo zei hij, is een wolk, maar die wolk zal spoedig overdrijven en dan zal alles zonnig zijn. Volgens Al-Thani heeft een bijzonde re vergadering van de OPEC- ministerraad op het ogenblik geen zin, omdat er nu nog niets nieuws te zeggen valt. Al-Thani sprak op een persconferentie in Wenen, waar de ministers van financiën van de OPEC vergaderen over toewijzing van steun aan ontwikkelingslanden. De minister van oliezaken in Qatar liet overigens duidelijk doorscheme ren dat het vinden van een nieuwe prijs voor een belangrijk deel ook een politieke kwestie is. Hij wees erop, dat Saoedi-Arabië en de Emira ten vasthielden aan lagere prijzen om de Amerikanen een kans te ge ven een vredesoplossing te be werkstelligen tussen Israel en de Arabische landen. „Ik hoop dat de VS een oplossing vinden en ik denk dat dit de laatste kans is die ze krijgen," aldus Al-Thani. De vergadering van ministers van financiën van de OPEC-landen heeft besloten opnieuw 800 miljoen dollar 2 miljard) aan te wenden voor hulp aan arme landen. Ook vorig jaar is voor deze hulp 800 miljoen dollar uitgetrokken. Links op de foto de secretaris-generaal van de OPEC, Mohammed Yaidah. Rechts een perschef van de OPEC. ISTANBOEL Turkije heeft de munteenheid van het land. het Turkse pond met 6 procent gedeva lueerd ten opzichte van de dollar. Een dollar is nu 17,50 Turkse ponden waard tegen voorheen 16.50. Een Turks pond is vanaf gisteren in Ne derland ongeveer 13,8 cent waard; dit was 14,7 cent. Volgens bankkrin- gen in Istanboel moet de devaluatie Turkse goederen meer concurrerend in het buitenland maken. Turkije kampt met een groot tekort op de betalingsbalans. LONDEN De loodprijzen rijzen de laatste maanden de pan uit. Op de Londense metaalmarkt wordt het ene record na het andere gevestigd. Zo zelfs, dat de Engelse centrale bank. de Bank of England, besloten heeft eens na te gaan of het hier nu om een werkelijke hausse gaat, of dat er wellicht van bepaalde mani pulaties met de prijzen sprake is. Oorzaken, die de loodprijzen sedert het begin van dit jaar zo opgestuwd, hebben zijn niet alleen de aankopen van Russische zijde. Ook de automo bielfabrikanten doen een duit in het zakje. Nieuwe auto's hebben accu's nodig. Maar er komt dit jaar nog iets op merkelijks bij. Dat is de recente kou degolf in de Ver. Staten. Menige autoaccu heeft als gevolg hiervan het loodje moeten leggen, waardoor de vraag naar nieuwe accu's en dus bij de accuproducenten naar lood sterk toenam. Overigens is het zeer de vraag, of de stijging van de loodprijzen nog lang zal aanhouden. De afgedankte auto accu's leveren nl. een groeiende hoe veelheid oud lood op, die uiteindelijk de loodprijs wel weer naar beneden zal schroeven. Van een onzer redacteuren Het terugdringen van de infla tie is één van de doelstellingen, die de regeringen van tal van landen hoog op hun lijstje van prioriteiten hebben staan. Niet meer de Zwitserse regering. De inflatie in dit land ligt namelijk op dit moment slechts iets bo ven de één procent. Vergeleken met andere Industrielan den. waar de percentages van de inflatie tussen de beide uitersten schommelen van 4 en 22 procent met een gemiddelde van 5 tot 10 procent slaat Zwitserland daar mede een bijzonder goed figuur. De vraag mag wellicht opkomen, hoe dit kleine land een zo gunstig resultaat heeft weten te bewerkstelligen. Daartoe het volgende. Zwitserland verkeert nog niet zo heel lang in het stadium van een opvallende stabili teit van de prijzen In 1974 bijv. gingen de consumptieprijzen daar nog met bijna 10 procent, om precies te zijn 9,8 procent omhoog In 1975 trad echter een wending ten goede in met een toeneming van de prijzen met niet meer dan 6,7 pro cent, gevolgd door een van 1,7 pro cent in het afgelopen jaar. Aan het einde van 1976 was de index van de consumentenprijzen zelfs nog maar 1.3 procent hoger dan een jaar eerder het geval was Minder vraag De terugkeer van deze prijsstabili teit moet aan een aantal factoren worden toegeschreven. In de eerste plaats veroorzaakte de vermindering van de vraag na de recessie van 1974'75 een vernauwing van de speel ruimte voor prijsverhogingen. De te gelijkertijd optredende sterke stij ging van de waarde van de Zwitserse frank leidde tot een goedkoper wor den van geïmporteerde artikelen. Als gevolg van de gewijzigde marktsituatie kon dit voordeel meer dan in andere jaren aan de consu ment worden doorgegeven. Daarbij kwam verder nog, zo stelt "Der Monat", uitgave van de Schwei- zerischer Bankverein vast, dat de conjuncturele ontwikkeling in het afgelopen jaar nauwelijks het gevaar met zich bracht van prijsopdrijven de tendenzen. Tenslotte droeg ook de gemaUgde houding van de werknemers en hun vertegenwoordi gers ertoe bij de kostenlnflatie een halt toe te roepen. Voordelen Voor Zwitserland zijn de voordelen van het lage inflatiepercentage evi- dent. Allereerst is de Zwitserse in dustrie erdoor in de gelegenheid haar concurrentiepositie te verbete ren. En omdat de wereldmarktprij zen momenteel sneller stijgen dan het kostenniveau in Zwitserland ver keert de Zwitserse industrie hierdoor in de gelukkige omstandigheid dat tenminste zo lang op internatio naal niveau geen verscherping van de concurrentie optreedt de al geruime tijd onder druk staande winstmarges weer wat kunnen toe nemen. Een verbetering, die uitein delijk ook de investeringen niet on beroerd zal laten. Het is met name deze teruggang van de investeringen waarmede ook Zwitserland te kampen heeft, die er toe bijdroeg, dat de rentepercenta ges in Zwitserland momenteel zo laag zijn. De vraag naar middelen van de kant van het bedrijfsleven is nl gering. Daarbij komt dan ook nog de terughoudendheid in de vraag van consumenten, die in plaats van geld uit te geven dit nu naar de spaarbank brengen. Een centrale lurhtkanalisatie voert sinds 1976 de onaangenaam ruikende, verontreinigde lucht van verschillende fabrieksafdelingen van het chemische bedrijf Unilever-Emery in Gouda naar het centrale ketelhuis om daar te worden verbrand. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 15 1.5 8.75 8.5 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 875 8.5 9 8.75 Bouwfonds 30 jaar 5 Jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 93 8.9 8.7 9.3 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar 8.7 87 Ennla 10 jaar - - 8.9 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - - 8.9 89 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.75 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 15 9 9 RPS 5 jaar 1.- 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.5 85 Westland Utrecht standaard no risk budget 510 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2- 2- 89 9.3 9.1 9.1 9.5 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Een groot aantal banken heeft deze week de hypotheekrente verhoogd, meestal bedraagt deze verhoging 0.25* Gegarandeerde leningen met een 5 Jaar vast rentepercentage zijn nog steeds verkrijgbaar tegen 8.5*(Stad Amsterdam). (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens de Federatie Goud en Zilver maakt de Rijksmunt zich schuldig aan oneerlijke concurrentie en mislei dende voorlichting van de consument. De activiteiten die de Rijksmunt ontwikkelt op het gebied van penningen en „pseudo- gey' heeft de woede opgewekt van de Federatie. In een brief aan staatssecretaris De Goede van financiën en aan de Tweede Kamer zegt de Federatie dat de Rijksmunt zich moet beperken tot haar wettelijke taak: het slaan van wettige betaalmiddelen. De rijksmunt moet niet het particuliere bedrijfsleven in het eigen land be concurreren. Bovendien vraagt de Munt volgens de Federatie prijzen voor het aanmaken van privé mun ten en penningen, die niet serieus gecalculeerd zijn en zij kan dit doen. doordat zij haar exploitatietekorten kan dekken uit de schatkist. In 1976 bijvoorbeeld is uit de rijksmiddelen een verliesbljdrage van ongeveer zes miljoen gulden aan de Rijksmunt gegeven. De rijksmunt zou beter doen haar activiteiten te richten op export naar landen, die geen eigen munt hebben. Vooral in het Midden- Oosten liggen exportkansen voor de rijksmunt. Op die manier zou de werkgelegenheid in de edelmetaal nijverheid en -handel en ook bij de rijksmunt zelf gediend worden. De Federatie Goud en Zilver heeft er bezwaar tegen, dat de rijksmunt haar muntteken en haar muntmees tersteken, die op de wettige betaal middelen worden geplaatst, ook ge bruikt op munten en penningen, die geen wettig betaalmiddel zijn De rijksmunt misbruikt op die manier haar gezag in de concurrentiestrijd met het particuliere bedrijfsleven Het zit de Federatie ook dwars dat de Rijksmunt in advertenties de uitdrukking „beperkte oplage" ge bruikt zonder de betrokken pennin gen en munten te nummeren. Men vindt dit onbehoorlijk. Commentaar Een woordvoerder van het ministe rie van financiën (waaronder de Rijksmunt ressorteert) verklaarde desgevraagd dat de genoemde ver liezen niet veroorzaakt worden door onserieuze calculatie bij de aan maak van penningen. Inderdaad komt er een verliesbijdrage uit de Rijksmiddelen maar die is onder meer bedoeld om de verliezen op de aanmaak van geld te compenseren. Dat penningen niet genummerd zijn, noemde de zegsman van financiën een zaak van degenen die de Munt opdracht gaf de penningen te ver vaardigen. Het is zijn keuze al of niet te nummeren. De advertenties waar over de Federatie spreekt zijn niet geplaatst door de Rijksmunt maar door de organisaties die de pennin gen lieten maken. AMSTERDAM De stijgende ren te op de kapitaalmarkt heeft de gro te banken doen besluiten de rente tarieven te verhogen voor spaarte goeden. die voor een tevoren over eengekomen periode van tenminste twee jaar zijn vastgelegd. De Algemene Bank Nederland heeft de rente op spaardeposito's met een vaste looptijd van twee jaar ge bracht van 67, op 7 procent en de AMRO Bank doet hetzelfde bij de daar geheten „Spaarekeningen" met eenzelfde looptijd. Spaardepo sito's (of - rekeningen), die drie Jaar vast liggen gaan ook met een half procent omhoog (van 77,tot Tl, pro cent) en deposito's van 4.5 of 6 jaar krijgen er een kwart procent bij. Zowel bij de ABN als de AMRO Bank komt zes jaar vast daardoor op 87, procent. De AMRO Bank geeft daarnaast 77, procent (was 77.) voor het Eigen Huis Spaarplan en vergoedt ook meer op de twee- of vijfjarige spaar- biljetten. De ABN geeft een half procent meer op spaardeposito's met oplopende rentelooptijd. Ongewijzigd blijven de rentes op spaarrekeningen met minder dan twee Jaar opzegtermijn maar ook de rekeningen met twee of drie jaar opzegtermijn. Daar ligt het geld niet. zoals bij de eerder genoemde twee of driejarige rekeningen voor een afgesproken tijdvak vast. NIEUWEGEIN Mr W. R. van der Sluis, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, heeft de officiële paal geslagen voor de bouw van 105 premie-huurwoningen van verschillende typen. De aan- vangshuur bedraagt circa 600 per maand en het rendement voor de eigenaar bedraagt, in de eerste Jaren ongeveer 6,4 pet. MEBAVI Een vroegere Neder- horst-dochter die is overgenomen door ondermeer de directeur en het leidinggevend personeel, heeft een andere voormalige Nederhorstdoch- ter overgenomen: Betonindustrie Nederhemert Dit zal geen nadelige gevolgen hebben voor de 65 werkne mers van Nederhemert De woningen worden gebouwd door Pan Eurohome Nederland. Dit is een ontwikkelings- en beleggingsmaat schappij die voor het eerst in ons land woningen bouwt op basis van het systeem van de dynamische kostprijshuur. Dit systeem houdt in gTote lijnen In dat de belegger pas op veel langere termijn dan tot dusver gebruikelijk, in het noodzakelijk te behalen rendement groeit. BREDERO zal voorstellen het di vidend over het van 27 185 000 tot 27.800.000 vergrote kapitaal te be palen op 21 (1975: 20) per aandeel van 100. KOFFIE - De Amsterdamse kof fiehandelaar J Duivis en Zonen heeft voorlopige surseance van beta ling aan moeten vragen als gevolg van de prijsexplosies voor koffie op de wereldmarkt Met name de laatste tien dagen ls het dusdanig snel gegaan, dat het bedrijf geen kans ziet aan haar leveringsverplich tingen voor februari augustus te voldoen. Dui vis verwachtte, dat de (hoge) kof fieprijzen zouden gaan zakken. Een hernieuwde prijsstijging zette echter In: er kwam 20 pet. in Uen dagen bij de prijs.'Volgens directeur Wijsman zou een pak koffie nu in feite al zeven gulden moeten kosten. Visserijnieuws IJ MUIDEN. 1 maart 643 kg tons. 1» kUten tarbot en met. 109 kuten kabeljauw. 3 SU kis ten koolvu. 278 kuten schelvis. M kisten wl) tint. *18 kisten schol. 21 lusten schar. 79 kuten diverse PRIJZEN PER KILOORAM tarbot 1741. ptong 1074-1051. pm tong 12.28-12 20. kim. tong 13 82-13 61tong 114 06-13 08. U 12 42-13 08 PER 40 KILOORAM lent 83 75. heek 23*152. tongschar 174. tarbot 518-256. piet 268-192. ka beljsuw I 96 72. II 132 86 UI 132-88. IV U2-S4. V aoea. kooivu i 43-40. n 37-34. in 42 35. rv 39-35. schelm I 110-82. n 102-74. III 89 69 wilting n 86-72. 11180-74. schol I 52-51. D 51-50.80. UI 66-61. IV 72-44. schar 94 40. bot 20. steenbolk 45. schar tong 72 70. poontjes S7. lom 61. BE80M141N0EN VAN D/N8DAO - Zeven en kelingen VL 115 75 500. KW 42 13400. KW 123 89 «00. KW 117 17 900. KW 208 15 700. UK 150 /4 700. UM 27/1400 8CHEVENINOEN - Totaal 428 kiften schol 2. wijting 16. kabeljsuw 402. diversen 8 Noteringen schol 4 80 tot 85. wijting 79 tot 88. SCHAR 7 55 tot 00 bot 21. ksbeljsuw I 150 tol 200 KABELJAUW 2 77 tot 129. ksbelja^w 3 78 tot 130 KABELJAUW 4 S6 tot 120. kabeljsuw 5 73 tot 101 Besommingen kust vissen Se he* 64 3 489. E 711 28403, Tholren 24 8449. Wleringen 2 1.213 Verwachte aanvoer voor woensdag plus minus vijf kustvtasers

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15